Отиди на
Форум "Наука"

Руско-украинската война 2022-2023 година.


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 2 минути, sir said:

Не е чак толкова драматична ситуацията според мен. Войната е в такава фаза, че превземането на една позиция вече много трудно може да доведе до дълбок пробив или срив на фронта. 

Авдеевка има повече знакова стойност, отколкото чисто военна. Маринка пък е едно равно поле без никакви топографски предимства. А Пески направо си е едно мижаво селце. Падането на тази линия ще има се отрази обаче на морала, това е без съмнение. 

По-притеснителна е ситуацията около Бахмут и Соледар. 

Но ще видим, не мисля, че всичко това е напълно отписано.

А и от друга страна - това, което казваш, че руснаците винаги излизат с повече, може и да не е баш така. Скенер писа преди време, че украинците мълчат за успехите си. Аз днес прочетох например едно енигматично съобщение от човек на фронта, че "зачиствал" Долгенке. Да, същото това митично Долгенке под Изюм, което е в руски ръце доста отдавна. А сега гледам, че е споменато и в сводката на ГЩ - руска разведгрупа, която била отблъсната. И изобщо от Изюм напоследък излизат доста информации, че ситуацията за руснаците не е никак розова. 

От Херсон пък излезе днес съобщение от шефа на администрацията, че били освободени 53 населени места. Преди два дни бяха 46. Дали се е объркал нещо, дали има движение, за което се мълчи?

Тъй че да не бързаме.

 Все пак говорим за доста укрепени позиции, които са на входа/изхода на главни пътища. Отваря се потенциална нова линия за напредване към Краматорск. Отражението върху бойният дух и ти го отчете. Не знаем, какво има зад този укрепен район, може да са още крепости, може и нищо подготвено за отбрана да няма. 

 Маринка наистина не е нещо важно, не "отключва" нищо, но Авдиевка има потенциала да се превърне в пробив.

 Иначе за Изюм и Херсон вероятно е така, аз говоря именно за тези размени на територии. Русия отстъпва разни полу или напълно унищожени паланки без стойност и взима градове. Накрая като се тегли чертата ВСУ може да са загубилш 2 опорни пункта, а да са избутали фронта по някакви други направления, но там да са разни руини. Нетната печалба е за Русия. Дано не съм прав, но така ми изглежда ситуацията през втората фаза на войната. 

 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 14k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • scaner

    2628

  • Пандора

    1252

  • sir

    1237

  • resavsky

    968

  • Потребител

Драмата и комедията, вървят хванати за ръка тука!

Комедийните сводки на Арестович, винаги водят до драматични  реалности след тях!

Така комично днес, гледах клип на  Антоновския мост, дето 10 дена го обстрелват с Химър-сите, освен дупки по пътя , нищо друго му няма😀

П.П. Някой запознат знае ли колко струва  един боекомплект  за Химърс, питам просто информативно?

 

Редактирано от Veritas Sit Amet
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 4 минути, Veritas Sit Amet said:

Комедийните сводки на Арестович, винаги водят до драматични  реалности след тях!

Аз лично нито веднъж не съм твърдял нищо, нито съм цитирал руски сводки. На мен ми е ясно, че и на двете страни вяра не мога да имам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Кимон Георгиев said:

Аз лично нито веднъж не съм твърдял нищо, нито съм цитирал руски сводки. На мен ми е ясно, че и на двете страни вяра не мога да имам.

И аз съм така, обаче и мен ме обвиняват в  русоробство, въпреки че няклко пъти съм заявил че и 2-те страни не ме кефят, още повече лъжите им!

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Konche said:

 Авдиевка падне ли вече може и да са случи катастрофата. Това е крепостта, която уж трябва да удържи целия фронт в този регион, включително и двете магистрали около нея. Дори само да я обкръжат ще е голям проблем за ВСУ. 

 За Соледар също се говори, че са на самите подстъпи. Може би са изтегляли войски за Херсон, там се хвърлят някакви баснословни цифри 25-30-35 руски БТГ. 

 От всичко се вижда, обаче че при тези маневри руснаците винаги излизат с повече. Украинците не смеят да осъществяват настъпления с големи жертви. Може би сами си знаят силите, но при всяка подобна маневра руснаците успяват да напреднат с по някой друг километър. В дългосрочен план тази стратегия не води Украйна до победа.

Defeating the Russian Battalion Tactical Group

Руснаците, дори да пробият някъде украинския фронт, нямат силите, за да оползотворят успеха си... 

Отново ще напомня, че 1 ГТА е изтеглена в тила, защото е небоеспособна. Преди войната това бе едно от най-мощните механизирани сили в света... 

Редактирано от новорегистриран3
Link to comment
Share on other sites

Преди 17 минути, vandu said:

Подкрепящите руската агресия също.

Kaк реши, че подкрепям каквато и да било агресия ?! Я дай ми някакъв пост, в който съм написал, колко много се кефя, че руските солдати еб*ват майката на украинците...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 40 минути, Konche said:

 Все пак говорим за доста укрепени позиции, които са на входа/изхода на главни пътища. Отваря се потенциална нова линия за напредване към Краматорск. Отражението върху бойният дух и ти го отчете. Не знаем, какво има зад този укрепен район, може да са още крепости, може и нищо подготвено за отбрана да няма. 

 Маринка наистина не е нещо важно, не "отключва" нищо, но Авдиевка има потенциала да се превърне в пробив.

 Иначе за Изюм и Херсон вероятно е така, аз говоря именно за тези размени на територии. Русия отстъпва разни полу или напълно унищожени паланки без стойност и взима градове. Накрая като се тегли чертата ВСУ може да са загубилш 2 опорни пункта, а да са избутали фронта по някакви други направления, но там да са разни руини. Нетната печалба е за Русия. Дано не съм прав, но така ми изглежда ситуацията през втората фаза на войната. 

 

За да овладееш напълно пътя за Краматорск, е необходим контрол над Олександропил (северно от Авдеевка), което е ключовата височина не само за контрол над пътя, но и за атака по Ню Йорк. Дават го в сивата зона, но мисля, че си е в украински ръце.

Другото е Красногоровка и височините над нея чак до Очеретине. При предното си голямо настъпление днр-ци бяха тръгнали точно към Очеретине, но в крайна сметка не успяха да го превземат.

На запад от Авдеевка не знам какво точно има като укрепления. Вероятно чак към линията, която върви през Курахово.

p.s. А ти какво мислиш, че ще е останало от Пески, Авдеевка, Маринка след евентуалното им превземане? Същите руини. То това е причината да напредват в Пески - селото бива сривано със земята.

Редактирано от sir
  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, sir said:

p.s. А ти какво мислиш, че ще е останало от Пески, Авдеевка, Маринка след евентуалното им превземане? Същите руини. То това е причината да напредват в Пески - селото бива сриването със земята.

 Именно, но за ВСУ тези руини са имали стойност, като дефанзивни позиции, когато руснаците ги вземат, те губят стойността си и дори ВСУ да си ги върнат на по-късен етап не стават за отбрана. 

 Когато руснаците вземат позиция (ако не е естествено защитена) тя вече до голяма степен губи своята отбранителна стойност, защото нищо не е останало. Украинците не използват това, за да направят дълбок пробив някъде, а се задоволяват с размени на позиции по фронтовете, но това което взимат няма същата "цена" спрямо това, което дават. Ако по Херсонско направление направят голям пробив ще си струват загубите в Домбас, но за сега няма наченки на такъв, мащабен, пробив.

Редактирано от Konche
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Konche said:

 Именно, но за ВСУ тези руини са имали стойност, като дефанзивни позиции, когато руснаците ги вземат, те губят стойността си и дори ВСУ да си ги върнат на по-късен етап не стават за отбрана. 

 Когато руснаците вземат позиция (ако не е естествено защитена) тя вече до голяма степен губи своята отбранителна стойност, защото нищо не е останало. Украинците не използват това, за да направят дълбок пробив някъде, а се задоволяват с размени на позиции по фронтовете, но това което взимат няма същата "цена" спрямо това, което дават. Ако по Херсонско направление направят голям пробив ще си струват загубите в Домбас, но за сега няма наченки на такъв, мащабен, пробив.

Моето подозрение още от преди около три месеца е, че ВСУ са направили, да го кажем така, стратегически избор. Очевидно е, че те нямат възможностите да преустановят напълно руското напредване по всички ключови направления. И са избрали да се вкопчат и да държат със зъби и нокти потенциално най-опасното - от Изюм на юг. Правилно или не, времето ще покаже. На първо място, пресича се опасността от голямо обкръжение на цялата донбаска групировка. И на второ място, запазват се шансовете да бъдат удържани очевидно най-важните за украинците градове в Донбас - цялата тази голяма агломерация от Славянск през Краматорск на юг до Константиновка. Според мен дълбокият замисъл е да бъде ликвидиран целия Изюмски плацдарм и руснаците да бъдат отблъснати обратно зад Северски Донец, докато частите по източния фронт държат, колкото могат, и печелят време. Затова и най-боеспособните украински части са именно под Изюм и въобще там по линията Барвинково-Славянск. И затова и уж супер подготвени и супер укрепени линии на изток в крайна сметка се налага да бъдат изоставени, докато няколко умрели села над Славянск вече четвърти месец удържат най-мощната руска групировка на целия фронт. Най-мощната и въобще не може да става сравнение - там и вагнеровците бяха пуснати (в далеч по-боеспособен вид, т.е. преди да бъдат поизбити), и спецназ, всичките елитни дивизии (Кантемировска, Таманска и тем подобни), но не успяха да стигнат доникъде. Номерът е да успеят да ликвидират Изюмския плацдарм преди орките да допълзят твърде близо до Славянск-Краматорск от изток. Успеят ли да го направят, вероятността Славянск и Краматорск да паднат отива към нулата. Така го виждам аз.

p.s. Забелязваш ли също така, че докато руснаците действително напредват към Бахмут-Соледар, то към Северск напълно зациклиха? По наличните данни те всъщност дори не са излезли още на административната граница на Луганска област. Доколкото става ясно, са заседнали в района на Лисичанския завод и цялата линия Белогоровка-Золотаревка-Верхнекаменка всъщност е до голяма степен сива зона, която все още не контролират напълно.

Редактирано от sir
  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, sir said:

p.s. Забелязваш ли също така, че докато руснаците действително напредват към Бахмут-Соледар, то към Северск напълно зациклиха? По наличните данни те всъщност дори не са излезли още на административната граница на Луганска област. Доколкото става ясно, са заседнали в района на Лисичанския завод и цялата линия Белогоровка-Золотаревка-Верхнекаменка всъщност е до голяма степен сива зона, която все още не контролират напълно.

 Явно очакват, че ако вземат Бахмут и Соледар ще затруднят снабдяването на Северск и е безсмислено да го атакуват. Другото очевидно обяснение е, че просто нямат сили да напредват там.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, vandu said:

Появиха се твърдения за авария на B-261

 

Пак некой е пушил махорка. дет не тряя. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Убит лидер «Аль-Каиды» | Депортация детей | Пелоси на Тайване | Суды Лондона | Конференция ООН

00:00 ВСТУПЛЕНИЕ

00:38 ВЫВОЗ ДЕТЕЙ ИЗ УКРАИНЫ

04:00 СУДЫ ЛОНДОНА

07:12 НОВОСТИ С ФРОНТА

09:53 СВОДКИ С ФРОНТА

12:21 МИРОВЫЕ ИЗВЕСТИЯ

12:37 ЛИДЕР «АЛЬ-КАИДЫ»

13:38 КОНФЕРЕНЦИЯ ООН

14:33 ВИЗИТ НА ТАЙВАНЬ

16:00 РЕЙВ-СУББОТНИК

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

От бюлетина на Капитал:

Украинските сили започнаха задължителната евакуация на Донбас (в районите от Донецка и Луганска област, останали в техен контрол) в Източна Украйна. Смята се, че в тези райони има около 220 хил. души, сред тях - 50 хил. деца.

САЩ обвиниха Русия, че използва най-голямата атомна електроцентрала в Украйна като "ядрен щит", като разполага войски там, което пречи на украинските сили да отвръщат на огъня и рискува предизвикването на ужасна ядрена авария. Държавният секретар Антъни Блинкен каза, че Съединените щати са "дълбоко загрижени", че централата в Запорожие, за която Русия беше обвинена, че стреля опасно близо до реакторите през март, сега е превърната в руска военна база, използвана за обстрел по близките украински сили. 

Турция обяви, че по-нататъшните доставки на зърно от украинските пристанища ще продължат през идните седмици, след като първият кораб отплава от Одеса в понеделник след пет месеца война. Това стана девет дни след като посредничеството на Анкара и Организацията на обединените нации осигури сделка с Киев и Москва.

И още:

             
            Темите в КАПИТАЛ
             
            c73e370e0c88bbc1627d2498c3637ba230728105
             
            Отвъд митовете: руската икономика е тежко осакатена
             

            На петия месец от руската инвазия в Украйна започна да се оформя някакъв разказ, според който единството на света в противопоставянето на Русия се е превърнало във "война на икономическо изтощение, която взема своите жертви на Запад". А за руската икономика се твърди някаква предполагаема "устойчивост". Това просто не е вярно - и е отражение на широко разпространени, но фактически недоразумения за това как руската икономика всъщност се държи на фона на международните санкции и излизането на над 1000 глобални компании от страната.

             

             
             
            c79a92742b133b89fda51d35ca1f72dc0f00e01e
             
            Добивите на "Газпром" са на най-ниско ниво от години на фона на слабия износ
             

            Добивът на газ от руската държавна компания "Газпром" през юли е спаднал до най-ниските дневни нива поне от 2008 г. насам, докато дружеството значително ограничи износа на суровината към ключовите си пазари през последните месеци. От началото на годината производството на руския гигант е 12% надолу спрямо същия период на 2021 г., а само през юли спадът е 14% в сравнение с предходния месец по данни на Bloomberg. Понижението се дължи най-вече на по-слабия износ към Европа, който не успява да се компенсира от увеличените доставки към Китай.

             

            9b17370e8d3a4ee1d8a66b99cf11027a9e0ac255
             
            Русия заплашва бъдещето на Международната космическа станция
             

            Бушуващият вече повече от пет месеца военен конфликт в Украйна има мащабни последици не само в икономиката и геополитическата сфера, но и отвъд пределите на земната атмосфера. Съдбата на Международната космическа станция (МКС) за пореден път рязко влезе във фокуса на общественото внимание миналия вторник, след като новоизбраният ръководител на "Роскосмос" Юри Борисов обяви, че Москва може да оттегли своето участие от работата на орбиталния комплекс след 2024 г. 

             
             
             
            Смислени анализи за ефектите от войната
             
            d9d3f34c7b27c31e997dc1d8cd6f8801804964aa
             
            Да се разчита на несигурен доставчик като "Газпром" е много рисково
             

            Миналата година "Газпром" ограничи доставките на газ по газопровода "Ямал" (през Полша), а тази година изцяло ги спря. Целта беше да се създаде напрежение на пазара на природен газ в Европа и да се вдигне цената - и точно това се случи. Забележете, че всичко започна далеч преди войната в Украйна. Доставките на руски газ за Европа започнаха да намаляват още миналото лято, а отделно "Газпром" не запълни и своите газохранилища в Европа - с което допълнително стресира пазара и цените изхвърчаха до небесата. Още преди войната.

            По-късно "Газпром" намали доставките на природен газ през Украйна - отново намалението започна много преди войната. После, в началото на войната, доставките се увеличаваха и намаляваха на приливи и отливи, но сега вече устойчиво са на сравнително ниско ниво.

             

             
            Янис Варуфакис: Съчувствие към Германия
             
             
            Войната като покръстването, Путин като Александър Невски: Кремъл има нови насоки за медиите
            • Харесва ми! 3
            Link to comment
            Share on other sites

            • Потребител
            Преди 12 часа, Konche said:

             Явно очакват, че ако вземат Бахмут и Соледар ще затруднят снабдяването на Северск и е безсмислено да го атакуват. Другото очевидно обяснение е, че просто нямат сили да напредват там.

            То снабдяването на Северск така или иначе е доста съмнително. Но явно нямат сили. Не, че не искат - пробват, но не им се получава.

            Най-опасно се очертава южно от Бахмут. Преди малко слушах Арестович - разправя, че били "изненадани". Което е смешно. Там руснаците се доближават до практически най-ключовия пункт в отбраната на целия район около Бахмут - височината Курдюмивка. Тя е нещо като Попасна за района.

            kkkeee.jpg

            Верно е, че там има да се минава река. Подозирам обаче, че рано или късно - ако украинците не успеят да удържат позициите си в сивата елипса - ще започне и атака от юг, където вече няма река, която да пречи.

            Сиреч, общо взето това са към момента най-критичните точки. Южно от Бахмут - от военна гледна точка е най-критично да се удържи там. Целият Донецки фронт - Авдеевка-Пески (особено второто) + Маринка. Самите Бахмут и Соледар. Логично е в скоро време да се натисне и по районите на Ню Йорк и Торецк, тъй че да не казват пак, че са "изненадани".

            • Харесва ми! 4
            • ХаХа 1
            Link to comment
            Share on other sites

            • Потребител

             

            На 6500 российских снарядов ВСУ отвечают из двух минометов. Доброволец сообщил об аде в Песках

            Украинский доброволец Сергей Гнездилов написал в Facebook рассказ о "шести днях ада" в Песках, где он сейчас воюет.

            Судя по его информации, с артиллерией у ВСУ на Донбассе все очень плохо.

            Гнездилов пишет, противник выпускает по 6500 снарядов на поселок в сутки.

            "С нашей стороны работают два миномета 82 и 120. Иногда просыпаются и "чихают" в сторону Донецка два ствола артиллерии. Мы почти не отвечаем", - сообщает военный.

            По его словам, россияне бьют крупными калибрами и многие из его товарищей уже убиты: "Тела тех, кто был мне дороже родни, валяются под жарой в развороченных 152-м калибром окопах".

            "Контрбатарейный огонь отсутствует от слова "совсем", враг без каких-либо проблем для себя кладет артснаряд в наши окопы, разбирает очень прочные, бетонные позиции за десятки минут, без паузы и минимального отдыха продавливая нашу линию обороны", - сообщает Гнездилов.

            Он пишет, что позавчера - то есть в воскресенье - ВСУ понесли в Песках большие потери убитыми и ранеными.

            "Едет резерв на позицию, закрывать прорыв собой, а через пять минут из 15 человек целым остается один", - сказано в посте.

            Артиллерийской поддержки бойцы не видят уже неделю.

            "Прямо сейчас мы теряем Пески, все человеческие и материальные наши возможности почти исчерпаны", - пишет Гнездилов. Он считает, что "ситуацию замалчивают".

            О том, что противник продвинулся в районе Песок, сегодня впервые официально признал украинский Генштаб.

            • Харесва ми! 1
            • ХаХа 1
            Link to comment
            Share on other sites

            • Потребител

             А как се случва руското снабдяване с такива огромни количества снаряди? Тези HIMARS се предполага да са точно мобилни, да обикалят фронтовете и да целят складове. Преустроено ли е руското снабдяване или се касае за пасивност от украинската страна.

            Link to comment
            Share on other sites

            • Потребител
            Преди 6 минути, Konche said:

             А как се случва руското снабдяване с такива огромни количества снаряди? Тези HIMARS се предполага да са точно мобилни, да обикалят фронтовете и да целят складове. Преустроено ли е руското снабдяване или се касае за пасивност от украинската страна.

            В тила им е Донецк-Макеевка. Колкото и да целиш там, няма как да унищожиш всичко. А и оставам с впечатлението, че напоследък химарсите оперират предимно по южния фронт.

            Но специално за този Гнездилов от по-горе слуховете са, че леко се е панирал, така да се каже, и че въобще не ги е писал тези фермани (не е само този - проверих) от мястото на събитието, а най-вероятно от тила в Курахово.

            Циркулира и твърдението, че украинското командване се е колебаело дали да отговаря на огъня, понеже днр-ската артилерия е била разместена директно сред жилищните блокове в Донецк. Доколкото е достоверно, не знам.

            • Харесва ми! 1
            Link to comment
            Share on other sites

            • Потребител
            Преди 56 минути, scaner said:

             

            На 6500 российских снарядов ВСУ отвечают из двух минометов. Доброволец сообщил об аде в Песках

            Украинский доброволец Сергей Гнездилов написал в Facebook рассказ о "шести днях ада" в Песках, где он сейчас воюет.

            Судя по его информации, с артиллерией у ВСУ на Донбассе все очень плохо.

            Гнездилов пишет, противник выпускает по 6500 снарядов на поселок в сутки.

            "С нашей стороны работают два миномета 82 и 120. Иногда просыпаются и "чихают" в сторону Донецка два ствола артиллерии. Мы почти не отвечаем", - сообщает военный.

            По его словам, россияне бьют крупными калибрами и многие из его товарищей уже убиты: "Тела тех, кто был мне дороже родни, валяются под жарой в развороченных 152-м калибром окопах".

            "Контрбатарейный огонь отсутствует от слова "совсем", враг без каких-либо проблем для себя кладет артснаряд в наши окопы, разбирает очень прочные, бетонные позиции за десятки минут, без паузы и минимального отдыха продавливая нашу линию обороны", - сообщает Гнездилов.

            Он пишет, что позавчера - то есть в воскресенье - ВСУ понесли в Песках большие потери убитыми и ранеными.

            "Едет резерв на позицию, закрывать прорыв собой, а через пять минут из 15 человек целым остается один", - сказано в посте.

            Артиллерийской поддержки бойцы не видят уже неделю.

            "Прямо сейчас мы теряем Пески, все человеческие и материальные наши возможности почти исчерпаны", - пишет Гнездилов. Он считает, что "ситуацию замалчивают".

            О том, что противник продвинулся в районе Песок, сегодня впервые официально признал украинский Генштаб.

            Ако може поименно да ги изброи тия 6500 снаряда. 

            • ХаХа 3
            Link to comment
            Share on other sites

            • Потребител

            https://www.facebook.com/100000446336854/posts/pfbid09xqAh9ytY76GhxGikmvxWQYcRj2F2UKCZKacoa1qDTH3YDAuY89CQ3BhrNJePL2Ml/

            Пак ударен руски склад в Херсонска област 

            • Харесва ми! 4
            Link to comment
            Share on other sites

            • Потребител

            Загубите на Вагнер в Луганска област, т.е. в битките за Попасна-Северодонецк - 1800 човека. Неясно дали само убити или заедно с ранени, пленени и т.н. Този тип принципно е сериозен източник:

            https://twitter.com/samotniyskhid/status/1554829256500203523

            Отново се е засилила и мобилизацията в ЛДНР, гребат наред:

            https://twitter.com/samotniyskhid/status/1554816138638495744

            https://twitter.com/hochu_dodomu/status/1554837589168820226

             

            Link to comment
            Share on other sites

            • Потребител

            Основное в вечерней сводке украинского Генштаба:

            1. На Бахмутском направлении ВСУ отбили атаки россиян в районе Берестового и в направлениях Владимировка – Яковлевка, Покровское – Бахмут, Владимировка – Соледар, Возрождение – Кодема, Возрождение – Зайцево, Семигорье – Кодема и Доломитное – Семигорье.

            2. На Авдеевском направлении россияне, как заявляет Генштаб ВСУ, неудачно вели наступление в направлениях Новоселовка Вторая – Красногоровка, Спартак – Авдеевка, Васильевка – Красногоровка, Минеральное – Авдеевка, а также на направлении Донецк – Пески (в «ДНР» заявляют, что ее силы уже зашли в Пески и продвигаются по посёлку).

            3. В Херсонской области войска РФ наступали в направлении Белогорки, но безуспешно.

            4. На всей линии фронта от Харьковской до Херсонской области фиксируются артобстрелы и авиаудары.

            ----

            Бои уже в Песках, угроза Кривому Рогу, "план Шредера". Итоги 161-го дня войны

             

            • Харесва ми! 3
            • ХаХа 1
            Link to comment
            Share on other sites

            • Потребител

            Руските окупатори оборудват подслон в памучна фабрика в Херсон и купуват надуваеми лодки. Това съобщиха от Главното разузнавателно управление (ГУР) на Министерството на отбраната на Украйна.

            „В Херсон окупаторите търсят подземни защитени помещения, в които да бъдат оборудвани бомбоубежища. По време на проверката на подземните комуникации на Херсонския памучен комбинат геодезистите се опитаха да разберат дали е възможно да се разположат в тях 40 единици военна техника. Те също направиха снимки на помещенията и потърсиха карта на тунелите. По време на проверката се оказа, че тунелите са оборудвани с навес за служители на предприятието, където е създаден запас от храна и вода. Същата нощ окупаторите са разбили ключалките на помещенията и са откраднали всички запаси“, се казва в съобщението.

            „В същото време в село Антонивка окупаторите масово изкупуват и изземват цялото налично оборудване за плуване. Включително надуваеми лодки и дюшеци“, съобщиха от разузнавателната агенция.

            https://sprotyv.info/news/u-hersoni-okupanti-obladnuyut-ukrittya-na-bavovnyanij-fabriczi-i-skupovuyut-naduvni-chovni-rozvidka/

            • Харесва ми! 5
            • ХаХа 2
            Link to comment
            Share on other sites

            Guest
            Тази тема е заключена!

            За нас

            "Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

            За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

            Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

            Дари

             

             

            За контакти:

            ×
            ×
            • Create New...