Отиди на
Форум "Наука"

Руско-украинската война 2022-2023 година.


Recommended Posts

  • Потребител

Четем из сводките на руския МОД:

"В районе населённого пункта Сухой Ставок разгромлен батальон 57-й мотопехотной бригады ВСУ. В настоящее время завершается уничтожение его остатков."

Същевременно руските кореспонденти пишат, че:

"ВСУ всё-таки расширили зону контроля у Сухого Ставка и, заняв Костромку, вышли на юго-западную окраину села Брускинское"

31-08-1.jpg

Май нещо се очертава полуобкръжение на руските части в няколко села.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 14k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • scaner

    2628

  • Пандора

    1252

  • sir

    1237

  • resavsky

    968

  • Потребител

Впечатлен съм от данните за унищожените руски танкове за 30 август: 20 броя, или 1% от общо унищожените до момента 1974 танка. Това навежда на мисълта, че ВСУ използва масово снарядите M982 Excalibur.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Петър_Пейчев said:

з не виждам никаква ефективност на сегашните системи. Ако вие всички спрете да слушате само себе си и да се цитирате един друг като класици, а обърнете малко внимание на фактите, щяхте да видите, че съвременното оръжие е крайно неефективно в реална и продължителна война. Точно за това САЩ яде хурката навсякъде, където се появи, Русия е по техните стъпки и даже не се реши в Сирия да слезе на земята, а Хизбула отнесе Израел като прани гащи. Единствения фактор на война е войника, неговите умения, дисциплина и мотивация, другото са допълнения. Затова следващия път като говорете за технологии ги извадете от задниците на американските генерали, където ги навряха талибаните, разгледайте ги добре и се откажете от тях

А като махнеш тея розови очила какво се вижда? "Съвременното" оръжие на Русия е това, което яде хуркарта в момента. Украйна без боен флот потопи 15 кораба на Русия, включая най-големият и крайцер. 15 хаймарса сринаха ефективността на руската артилерия. Неефективно било съвременното оръжие? Да, но зависи чие. То тука даже няма числа с които да се изрази някакво сравнение :DА хаймарсите да не би да са от Зимбабве? От САЩ са. Така че тея очила ти дават сбъркана картинка на реалността.

А на тоя фон да ми хвалиш някаква българска артилерия от преди 50 години, някакви танкисти дето взели лампата за цел а едва уцелили стълба по средата колко добри били, резил, направо :D Не ми предъвквай тея стари партенки, няма кой да ти пише точки за това.

  • Харесва ми! 3
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 минути, Петър_Пейчев said:

в затворено море не трябва да се държи флот, защото той ще бъде унищожен в първите часове на войната.

Това не го разбрах? В северното полукълбо май само Черно море е затворено. Каспийското "море" не го борим. Погледнато от високо и Средиземно море е затворено.

Руското върховно командване трябва да държи поне минимално количество флот в Черно море,защото руските войски в Крим са като в капан,ако ги атакуват едновременно по суша и по вода.

Преди 25 минути, Петър_Пейчев said:

Не знам ефективността на руската артилерия да е срината,

Казват,че руската артилерия имала гигантски запаси от снаряда останали от съветско време. Но мен ме гложди въпроса - тези снаряди годни ли са за употреба?Минали са минимум 30 години от разпадането на СССР,все пак.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, deaf said:

Казват,че руската артилерия имала гигантски запаси от снаряда останали от съветско време. Но мен ме гложди въпроса - тези снаряди годни ли са за употреба?Минали са минимум 30 години от разпадането на СССР,все пак.

Требе да стават.

kyiv-russia-ukraine-invasion-106.jpg?qua

 

ПП: На мен ми е интересно цевите на оръдията колко издържат.

 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, Петър_Пейчев said:

Винаги ми е било интересно защо всички русофоби така диво мразите България?

И как реши това? Не, русофобите мразят русофилите, и хумореските, с които те превъзнасят България.

Преди 44 минути, Петър_Пейчев said:

Не знам ефективността на руската артилерия да е срината, тя всекидневно намалява числеността на украинската армия, та я докара до там да обявява за решаващо настъпление придвижването с няколко километра на 50-60 бойни машини и 3-4 хиляди военни, половината от които вече са в разход.

Е, ако вярваш на смешките от сводката на МО на ГЩ РФ, такива представи ще си изграждаш. Но е забравяй, това са само смешки.

 

 

Преди 3 минути, vandu said:

ПП: На мен ми е интересно цевите на оръдията колко издържат.

Имат си доста ограничен ресурс, и напоследък масово се цепят. Някъде срещах и статистики, сега не мога да ги намеря. Ето един скорошен коментар по този повод.

 

Износ стволов у оккупантов даёт о себе знать всё чётче и объёмнее.

Помните, в середине июля я писал, что у российских оккупантов обостряется проблема со стволями В прямом смысле слова.

Собственно, сейчас эта проблема уже не на уровне обострения, а острого конвульсирования.

Массированное использование артиллерии, особенно в режиме огневого вала значительно поизносило потенциал РОВ, который требует больше стволов

По сути, износ сейчас влияет на артиллерию РОВ больше, чем контрбатарейная борьба ВСУ.

Разумеется, артиллерии у них на складах тысячи, тысячи единиц. Но важно понимать то, что не каждая гаубица, снятая с хранения, после полувека, а то и больше, хранения, пригодна к стрельбе. Поэтому эти тысячи можно смело делить на 3, а то и на 4.

Ещё один интересный момент. Речь идёт именно об износе стволов артиллерии. А что до стволов танков, БТР, БМП и т.д? Забавно, но срок жизни ББМ на линии соприкосновения меньше чем срок жизни её ствола И это не может не радовать.

https://t.me/zloyodessit/16535

  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 39 минути, deaf said:

Това не го разбрах? В северното полукълбо май само Черно море е затворено. Каспийското "море" не го борим. Погледнато от високо и Средиземно море е затворено.

И руснаците не го разбират и са на този хал. Даже Средиземно е затворено. Не могат да се държат кораби в такова море, защото противокорабните ракети могат да го унищожат от всякъде, вкл. и от брега, както стана с руските кораби. Качени на самолети тези ракети ще имат обхват от 1500 км., т.е. ще праснат всичко и в Средиземно без значение дали е руско, френско или американско, стига русия да има бази в Мароко и Либия. Никой не може да атакува нищо руско в Черно море с кораби, защото руснаците ще ги отвеят за точно толкова време, за което ще бъдат отвяти техните кораби. Всяка покупка на военен кораб в Черно море е материал за прокуратурата.

Нищо им няма на снарядите. Те и да гръмнат ще гръмнат вътре в оръдието, където и трябва да гърмят, най-много да го запушат.

Редактирано от Петър_Пейчев
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 46 минути, deaf said:

Това не го разбрах? В северното полукълбо май само Черно море е затворено. Каспийското "море" не го борим. Погледнато от високо и Средиземно море е затворено.

Руското върховно командване трябва да държи поне минимално количество флот в Черно море,защото руските войски в Крим са като в капан,ако ги атакуват едновременно по суша и по вода.

Казват,че руската артилерия имала гигантски запаси от снаряда останали от съветско време. Но мен ме гложди въпроса - тези снаряди годни ли са за употреба?Минали са минимум 30 години от разпадането на СССР,все пак.

Прясна новина от днес:

Прощай, оружие! К концу года Россия останется почти без снарядов, артиллерии и бронетехники

https://theins.ru/politika/254514

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 

Преди 9 минути, новорегистриран3 said:

Прясна новина от днес:

Прощай, оружие! К концу года Россия останется почти без снарядов, артиллерии и бронетехники

https://theins.ru/politika/254514

Интересно, но леко оптимистично. За по-дълго имат ресурс според мен.

p.s. Предсказанията ти се сбъдват. Виж как рисуват Вугледар: https://deepstatemap.live/#12.75/47.7774/37.2482 🤑

Link to comment
Share on other sites

Преди 17 минути, scaner said:

И как реши това? Не, русофобите мразят русофилите, и хумореските, с които те превъзнасят България.

Именно, самата русофобия е измислена като политическа доктрина не срещу Русия, вождовете на русофобите винаги са били дупе и гащи с нея, а срещу другите българи, тя е за вътрешна, не за външна консумация.

 

Преди 19 минути, scaner said:

Е, ако вярваш на смешките от сводката на МО на ГЩ РФ, такива представи ще си изграждаш. Но е забравяй, това са само смешки.

Никога не съм чел или слушал техни сводки. В началото на войната ми беше интересно какво говори Подоляка и даже 2-3 пъти си писахме, но от месеци и него не съм следил. Между другото за някаква ситуация му писах, че нещата не са както трябва и не загатват добро развитие за Русия, а той честно отговори: "Да, нещата не са еднозначни"! За войната следя общите тенденции от които може да се направят изводи, а изводът за сега е, че в момента задачата на Русия е да унищожи колкото може повече жива сила.

Всъщнос тще дам един съвет на всички дето влизат в тази тема - не се косете за глупости, какво е станало на фронта днес така или иначе ще разберем след 2-3 седмици!.

Преди 27 минути, scaner said:

Имат си доста ограничен ресурс, и напоследък масово се цепят.

Не ограничен, а определен, който е различен за различните системи и се влияе от различни фактори, но при масовите гаубици е няколко хиляди изстрела, при гладкоцевните оръдия и големите калибри гаубици няколко стотин. Това обаче не е проблем за Русия, защото този разход е предвиден и има достатъчно за замени, ако не са отишли на скрап.

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 16 минути, новорегистриран3 said:

рясна новина от днес:

Прощай, оружие! К концу года Россия останется почти без снарядов, артиллерии и бронетехники

https://theins.ru/politika/254514

Не вярвайте на глупости! Ако изстрелва по 5-60 хил. снаряда на ден Русия е изразходвала 10-12 млн., което всеки военен ще ми каже, че дори не е смешно малка сума, тя е незабележима и влиза в счетоводната грешка на домакините на погреби.

Link to comment
Share on other sites

Преди 2 часа, Vulgaria said:

Впечатлен съм от данните за унищожените руски танкове за 30 август: 20 броя, или 1% от общо унищожените до момента 1974 танка. Това навежда на мисълта, че ВСУ използва масово снарядите M982 Excalibur.

Е, остават още 45 хиляди, дано укрите смогнат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Костянтин Машовець

Мисля, че руското командване е взело решение по отношение на Юг... във Вовчанския район (Запорожка област), както и източно от Мелитопол, се концентрираТ БТГр на 37-мамсбр и 5-та отбр на 36-та ЗВА на ИВО   (общо 3 "сравнително свежи" БТГр, от които поне 1 е танкова)... Така че, според мен, става ясно, че командването на вражеските войски "не е повярвало напълно" в украинската офанзива срещу Херсон...

1. През изминалото денонощие противникът извърши известна реорганизация на силите и средствата си в Херсонско направление. В района югозападно от Снигуривка той премести 2 БТГр от Херсонския гарнизон (вероятно те принадлежат към 20 мсд на 8-ма ЗВА на ЮВА). Съдейки по всичко, командването на противника се опитва да елиминира заплахата от "разчленяване по Ингулец" на своята група на десния бряг на Днепър, като се има предвид фактът, че мостът в Даривка остава "слаб трафик"... Друга БТГр (най-вероятно от 126-ти обр ПО  на 22-ри АК ЧФ) е изтеглена на левия бряг... поради "ограничената си боеспособност". Нещо повече, командването на вражеските войски продължава да се „въздържа“ от въвеждане в бой на силите и средствата на 106-та пдд и 5-та ЗВА (с изключение на 2 БТГр от 127-ма мсд, които миналата седмица бяха прехвърлени на плацдарма за „ засилване на контраатаките " в посока Николаев). Това е явен страничен ефект от факта, че вражеското командване не е особено загрижено от действията на въоръжените сили на Украйна на Херсонския плацдарм... и смята, че е в състояние да се справи със ситуацията със силите на своя " мобилен резерв" - БТГр от 76-та и 7-ма дшд ... подсилени от отделни танкови роти.

2. Командването на силите на противника активно търси място за оборудване на още едно летище за своята АА в зоните на отговорност на своите групи "Юг" и "Запорожие", поради факта, че използването на съответните обекти на територията на Кримския полуостров значително усложнява необходимостта от увеличаване на интензивността на използването му (на първо място, от гледна точка на ограничаване на времето, което ПВО на противника може да използва директно за поразяване на цели на бойното поле). По този начин командването на вражеските сили се стреми да увеличи интензивността на използването на хеликоптери за огнева поддръжка, без да увеличава фундаментално техния брой в тази посока... В края на краищата, с помощта на  летища по-близо до фронтовата линия и предислоцирането на определен брой тактически авиационни ударни групи към тях, много по-лесно е да се направи това чрез намаляване на "полетното време"... отколкото механично да се увеличи числеността му в стационарни кримски авиобази, от които е необходимо да се лети достатъчно далеч до Николаевска и Херсонска област до фронтовата линия...

3. Имаше информация, че "част от 3-ти АК " се хвърля от врага в зоната на бойните действия в северозападните и западните покрайнини на Донецк. " Разбира се, все още трябва да се провери ... но фактът, пускане на поне 2 специално руски БТГр през Чистяково и Макеевка до Донецк... има и трябва да се реализира. Към днешна дата... командването на вражеските войски в почти пълен състав, с изключение на 5-та мсбр, въведе в бой целия 1-ви АК... (има само 2 "недокомплектовани" батальона останали в резерв )... По-специално:

- 1-ва и 100-та мсбр в почти пълен състав, подсилени с най-малко 1 батальон пвк "Вагнер", в режим "нон стоп" атакуват позициите на Въоръжените сили в направление Пески - Първомайске, и също се стремят да заобиколят Авдиевка от юг на всяка цена, атакувайки позициите на въоръжените сили през Опитне и Водяне... Освен това техните части през изминалата седмица също се опитаха да пробият към Невелск. Част от силите им влизат и в тактическата група, която настъпва в района на Марьинка (от север).

- 7-а мсбр, също действаща с всичките си 3 батальони, се опитва да пробие Соледар от Стреаповка и Бахмутски в северозападна посока на север от Бахмут.

- 3-та мсбр - атакува позициите на ЗСУ в няколко района наведнъж, южно от Бахмут, в общото направление на Кодема и Зайцево, най-близката задача е да достигне линията Опитне - Одрадивка.

- 5-та мсбр + тбн "Дизел" са дислоцирани зад 3-та МСБр и се готвят да влязат в битка директно при Бахмут (най-вероятно след като "Вагнер" (до 2 батальона) пробият от страната на Покровски в източните му покрайнини )...

4. Висшето военно ръководство на противника, съдейки по всичко, реши да извърши коренна "реформа" на структурата на командването на войските, непосредствено, във войната. На първо място, в смисъл на "премахване на ненужни командни връзки", очевидно след като се вслушахме в многократните и красноречиви изявления на различни експерти от нашите западни партньори...Така за операциите в Донецкия, Таврийския и Южно-Бузкия оперативни райони противникът разполага т. нар. „Съвместна групировка на войски (сили) в Югозападния ТВД“ в състав: 

- групировка войски в посока Луганск-Донецк, действаща в момента в направленията Бахмут и Авдиевск; групировката на войските в южно-донецкото направление, действаща в момента в новопавливското направление;

- групировката на войските в запорожското направление, която в момента действа в ОриХевското направление;

- а също групировка войски в Николаевско-Криворогско направление, действаща в Николаевско и Криворогско направление.

Съответно, в близко бъдеще трябва да очакваме разгръщането на „Обединената групировка на войските (силите) в Северозападния ТВД (може би ще се нарича „Център“), която ще включва всичко, което в момента действа на север от Сиверски Донец до Харков включително ...

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Основное в вечерней сводке украинского Генштаба:

1. На Харьковском направлении россияне предприняли неудачную попытку наступления в направлении Прудянки.

2. На Бахмутском направлении ВСУ отбили попытки наступления в направлениях Веселой Долины, Бахмута, Зайцево, Майорска и Кодемы.

3. На Авдеевском направлении войска РФ неудачно наступали в направлениях Авдеевки, Первомайского, Красногоровки и Марьинки.

4. По южным направлениям сообщается об обстрелах со стороны россиян, сообщений об украинском наступлении по-прежнему нет.

------

Оперативная информация по состоянию 18.00 31.08.2022 по российскому вторжению.

На Харьковском направлении
противник предпринял неудачную попытку наступления в направлении Прудянки.

На Славянском направлении противник пытается улучшить логистическое обеспечение своих войск.

На Бахмутском направлении силами обороны Украины отражены попытки наступления противника в направлениях населенных пунктов Веселая Долина, Бахмут, Зайцево, Майорск и Кодема.

На Авдеевском направлении противник предпринял неудачную попытку наступления в направлениях населенных пунктов Авдеевка, Первомайское, Красногоровка и Марьинка, понес потери и отошел.

На Новопавловском направлении враг попытался улучшить тактическое положение в районе Победы, успеха не имел.

----

Контрнаступление ВСУ на юге: день третий, бои за Кодему, россиянам не запретили въезд в ЕС. Итоги 189-го дня

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 59 минути, sir said:

 

Интересно, но леко оптимистично. За по-дълго имат ресурс според мен.

p.s. Предсказанията ти се сбъдват. Виж как рисуват Вугледар: https://deepstatemap.live/#12.75/47.7774/37.2482 🤑

Нещо не мога да им разчитам на дийп стейта картата. Какво означава това? Че руснаците атакуват във Въгледар ли?

Ако да, може да е само отвличащ удар, предвид по-интензивните украински атаки днес на херсонското направление.

Редактирано от новорегистриран3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 49 минути, новорегистриран3 said:

Нещо не мога да им разчитам на дийп стейта картата. Какво означава това? Че руснаците атакуват във Въгледар ли?

Ако да, може да е само отвличащ удар, предвид по-интензивните украински атаки днес на херсонското направление.

Да, твърдят, че атакуват. Не знам доколко е достоверно, но щом дийпстейт са го нанесли, може и да имат някакви сведения.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 40 минути, sir said:

Да, твърдят, че атакуват. Не знам доколко е достоверно, но щом дийпстейт са го нанесли, може и да имат някакви сведения.

Не ми прилича на някакъв особено голям замисъл, може би нещо локално.

Може би руснаците ще изчакат "митичното" украинско настъпление да се поотихне и тогава ще преценят къде да нападнат. Според мен украинското командване взе грешното решение първо то да нападне и така ще се изразходват малкото резерви, с които разполагаха... 

Редактирано от новорегистриран3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, scaner said:

А като махнеш тея розови очила какво се вижда? "Съвременното" оръжие на Русия е това, което яде хуркарта в момента. Украйна без боен флот потопи 15 кораба на Русия, включая най-големият и крайцер. 15 хаймарса сринаха ефективността на руската артилерия. Неефективно било съвременното оръжие? Да, но зависи чие. То тука даже няма числа с които да се изрази някакво сравнение :DА хаймарсите да не би да са от Зимбабве? От САЩ са. Така че тея очила ти дават сбъркана картинка на реалността.

А на тоя фон да ми хвалиш някаква българска артилерия от преди 50 години, някакви танкисти дето взели лампата за цел а едва уцелили стълба по средата колко добри били, резил, направо :D Не ми предъвквай тея стари партенки, няма кой да ти пише точки за това.

Русия няма съвременно оръжие,всичко се оказа само за паради.Реално Пейчев е прав ,основно се воюва както през ВСВ,само дето руснаците и това са забравили.И карат като през ПСВ с обстрел по квадрати. ГПС-а царува в момента заедно с дроновете. А украйнците създадоха интегрирана система за откриване на цели като дроновете, наземното наблюдение и радарите, са свързани в единна система, това е защото се оказа,че липсват като цяло там антиарилерииските радари а и двете страни не са кой знае колко добри в използването им. Въобще тази война е апотеоз на лошата организация и управление, както и изклюително слабата подготовка на армиите.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Петър_Пейчев said:

Именно, самата русофобия е измислена като политическа доктрина не срещу Русия, вождовете на русофобите винаги са били дупе и гащи с нея, а срещу другите българи, тя е за вътрешна, не за външна консумация.

Е стига де,това е за тия дето не искаме да ставаме руснаци,вие искате това ви е проблема.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, новорегистриран3 said:

Според мен украинското командване взе грешното решение първо то да нападне и така ще се изразходват малкото резерви, с които разполагаха... 

Възможно е да се решили да се предвижат на по-предни позиции в междувремието докато пристигне 3 АК

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, новорегистриран3 said:

 

Украинците са се придвижили и под Орехов, и към Пологи. Картите му на този вероятно са близки до действителността. 

И това се случва вече известно време, не е от днес и не е в пряка връзка с митичното херсонско настъпление. Т.е. докато надуват фанфарите в Херсон, тихичко вървят напред в Запорожието. 

Чакаме армията на Венк... така де, 3АК да въведе ред. :)

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, sir said:

Украинците са се придвижили и под Орехов, и към Пологи. Картите му на този вероятно са близки до действителността. 

И това се случва вече известно време, не е от днес и не е в пряка връзка с митичното херсонско настъпление. Т.е. докато надуват фанфарите в Херсон, тихичко вървят напред в Запорожието. 

Чакаме армията на Венк... така де, 3АК да въведе ред. :)

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, новорегистриран3 said:

 

Върху дървени мишенир дървени ракети ще пущат накрая.....Както при китайско-виетнамската война.....На китайските войници им дават дървени пушки и им казват.- вие сте в такова голямо количество, че виетнамците стига да ви видят от далеч и ще се предадат....ОК. На бойното поле гледат китайците, че се приближават, стъпвайки наведнъж групировки от по 4 виетнамеца. Дигат китайците дървените пушки, пуфкат, пуфкат с уста, ами онез не спират, все се приближават като роботи....Накрая хвърлят пушките китайците, коленичат и почнат да развяват бели парцали....Виетнамците се приближават и командират изкрешява. -Танк, стой! Танкисти слизайте да плените пешеходците!....

Редактирано от Skubi
  • ХаХа 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...