Отиди на
Форум "Наука"

Руско-украинската война 2022-2023 година.


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 9 минути, boyko said:

Колективният Юг ли? Я дай определение на това животно. Или си смени онлайн-преводача. Че гледам колегите ти се смеят на познанията по география

 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 14k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • scaner

    2628

  • Пандора

    1252

  • sir

    1237

  • resavsky

    968

  • Потребител
Преди 13 минути, boyko said:

О, извинявай! Не знаех, че черпиш познанията си от ситкомите ...

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

То хубаво, харесвам Monty Python, ама не отговори какво, аджеба, е това "Колективният Юг". Опитваш се да замажеш положението с културно-развлекателна програма ли?

Редактирано от boyko
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Главное в вечерней сводке Генштаба ВСУ:

1. Россияне ведут наступление на Бахмутском направлении, на Лиманском и Авдеевском пытаются улучшить тактическое положение. На остальных направлениях обороняются.

2. Они нанесли 4 ракетных и 9 авиаударов. Зафиксировано 25 обстрелов из РСЗО. Ракетные удары были нанесены по Камышевахе, Григоровском и Юльевке Запорожской области.

3. В белорусских городах Мозырь, Гомель и Могилев отмечено увеличение российских мобилизованных военнослужащих. В военкоматах Гомельской области проходят мероприятия по проверке учетных данных военнообязанных.

4. За прошедшие сутки в центральную городскую больницу Кадиевки (Стаханова) Луганской области было доставлено до 50 раненых наемников из состава ЧВК.

------

Оперативная информация по состоянию на 18.00 09.12.2022 по российскому вторжению

🔺В течение суток российские оккупанты нанесли 4 ракетных и 9 авиационных ударов. Зафиксировано и 25 вражеских обстрелов из реактивных систем залпового огня.

🔺Под ракетные удары попали населенные пункты Камышеваха, Григоровское и Юльевка Запорожской области.

🔺За прошедшие сутки в центральную городскую больницу города Кадиевка Луганской области было доставлено до 50 раненых наемников из состава частной военной кампании.

🔺Подразделения ракетных войск и артиллерии Сил обороны Украины за текущие сутки поразили 2 района сосредоточения личного состава, вооружения и военной техники.

------

Россияне высадились на остров около Херсона, расклад по Бахмуту, условия по переговорам от Путина. Итоги

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Беларус се съгласи на транзит на зърно от Украйна без предварителни условия. След това зърното трябва да бъде доставено до литовските пристанища. Това се казва в изявление на представителя на генералния секретар на ООН Стефан Дюжарик.

На 9 декември генералният секретар на ООН Антониу Гутериш се срещна със заместник-министъра на външните работи на Беларус Юрий Амбразевич в Ню Йорк. Беларуският дипломат каза, че страната му без предварителни условия се съгласява на транзита на украинско зърно през нейна територия за износ от литовските пристанища. Амбразевич също повтори искането на беларуското правителство да може да изнася своите торове, които сега са под западни санкции.

Още през юни Беларус обяви, че ще позволи на украинското зърно да премине до пристанищата на Балтийско море, ако Беларус получи разрешение да доставя своите продукти от пристанищата. Украйна не се съгласи с подобно предложение, пише Reuters.

https://hromadske.ua/ru/posts/belarus-soglasilas-na-tranzit-zerna-iz-ukrainy-bez-predvaritelnyh-uslovij-oon

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Утренняя сводка Генштаба ВСУ. Главное:

1. Отражены атаки россиян в районе Площанки, Невского и Белогоровки Луганской области.

А также Яковлевки, Бахмутского, Подгородного, Бахмута, Опытного, Курдюмовки, Дружбы, Невельского, Победы и Новомихайловки Донецкой области.

2. Ракетные удары наносились в населенных пунктах Большая Писаревка Сумской области, а также Камышеваха, Григоровское и Юльевка на Запорожье.

-------

Данные Генштаба на утро 10 декабря

▪️За минувшие сутки Силы обороны отразили атаки оккупантов в районах н.п. Площанка, Невское, Белогоровка Луганской обл. и Яковлевка, Бахмутское, Подгородное, Бахмут, Опросное, Курдюмовка, Дружба, Невельское, Победа и Новомихайловка Донецкой обл.

▪️За сутки противник нанес 5 ракетных и около 20 авиаударов, а также совершил более 60 обстрелов из РСЗО.

▪️Ракетные удары были по н.п. Большая Писаревка Сумской обл., а также Камышеваха, Григоровское и Юльевка на Запорожье.

▪️На Бахмутском направлении под огневое поражение попали районы более 20 населенных пунктов.

▪️На Херсонщине враг совершил артобстрелы населенных пунктов, находящихся у линии столкновения. Обстреляны Антоновка, Чернобаевка и Херсон, пострадали мирные жители.

▪️Ракетные войска и артиллерии за минувшие сутки поразили 4 пункта управления и 5 районов сосредоточения личного состава, вооружения и техники оккупантов.
--------

ISW, 9 декабря

▪️Путин продолжает обсуждать переговоры с Украиной, пытаясь отделить Украину от ее западных союзников, изображая Киев как нежелающий переговоров.
▪️Позиция Путина в информпространстве РФ продолжает колебаться между поддержкой МО РФ и поддержкой провоенного сообщества блогеров.
▪️РФ усилила существующее законодательство, чтобы подавить внутреннее инакомыслие.
▪️США заявили, что РФ оказывает беспрецедентный уровень военной и технической поддержки Ирану в обмен на оружие иранского производства.
▪️Войска РФ построили оборонительные рубежи в районе Сватово; и войска РФ, и ВСУ атаковали в районе Кременной.
▪️Войска РФ продолжали атаковать в районе Бахмута и Авдеевки.
▪️Силы РФ заняли позиции на острове на Днепре к западу от Херсона.
▪️Кампания ракетных ударов ВСУ по российским военным объектам и логистическим центрам на юге Украины подорвала силы РФ, их логистику и боевой дух россиян в целом.

------

Британская разведка прогнозирует, что в ближайшие месяцы поддержка Ираном российских вооруженных сил возрастет.

РФ пытается получить от Тегерана больше оружия, включая сотни баллистических ракет. И если ей это удастся, она может расширить кампанию ударов по инфраструктуре Украины.

Минобороны Британии сообщает, что Иран стал одним из главных военных cсоюзников России с тех пор, как она вторглась в Украину.

"Поддержка Ираном российских вооруженных сил, вероятно, возрастет в ближайшие месяцы: Россия пытается получить больше оружия, включая сотни баллистических ракет. Взамен Россия, скорее всего, предложит Ирану беспрецедентный уровень военной и технической поддержки, которая изменит их отношения в области обороны", - прогнозирует разведка Британии.

По оценкам Лондона, Россия, скорее всего, израсходовала большую часть своих собственных баллистических ракет малой дальности "Искандер", которые несут боеголовку массой 500 кг на расстояние до 500 км. И если РФ удастся поставить на вооружение большое количество иранских баллистических ракет, она, вероятно, будет использовать их для расширения кампании ударов по Украине.

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Распад России | Оружейный барон снова в деле | Приговор Яшину | Битва за Днепр | Танки в Луганске

00:00 ВСТУПЛЕНИЕ

01:13 РАСПАД РОССИИ

06:03 СВОДКИ С ФРОНТА

11:37 ПУТИН ПРОТИВ ВОЕНКОРОВ

12:50 РАДИО ДЛЯ ФРОНТА

13:11 СКОЛЬКО ПОГИБЛО НА ВОЙНЕ

13:26 ОБМЕН ГРАЙНЕР НА ВИКТОРА БУТА

16:37 ЭКОНОМИКА ЕВРОПЫ И САНКЦИИ

19:23 КАРТА МИР В КАЗАХСТАНЕ

19:57 ТУМСО АБДУРАХМАНОВ

20:15 ПРИГОВОР ИЛЬЕ ЯШИНУ

21:40 КОМПЕНСАЦИЯ ИВАНУ ГОЛУНОВУ

21:57 МОК САНКЦИИ ПРОТИВ СПОРТСМЕНОВ

22:16 БЕСПЛАТНЫЕ ПРЕЗЕРВАТИВЫ ВО ФРАНЦИИ

22:48 ДЕВЯТЫЙ ПАКЕТ САНКЦИЙ ЕС

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Очакват се масови обиски в Крим, предупреждава Центърът за национална съпротива Руските окупатори възнамеряват да извършат избирателни проверки на апартаментите на жителите на полуострова, техните мазета, гаражи, както и на компютри и телефони. По този начин специалните служби на Руската федерация очакват да идентифицират лицата, за които се твърди, че сътрудничат на въоръжените сили на Украйна. Това съобщи в петък, 9 декември, Центърът за национална съпротива в Telegram.

Подобни мерки са свързани и с данни, получени от Кремъл от закрито социологическо проучване за обществено-политическата ситуация на полуострова. По-специално, дори онези жители, които преди това подкрепиха широкомащабната инвазия на Русия в Украйна, са апатични към подкрепата на Москва. Това важи и за онези руснаци, които бяха преселени в Крим през осемте години на окупация“, обяснява Центърът.

Също така  ЦНС  дават редица практически съвети, които ще ви помогнат да "преминете теста":

как правилно да почистите телефона, така че нашествениците да не възстановяват файлове; сигурност в интернет, как да не оставяме информационна следа; как безопасно да провеждаме тайни събирания;  поведение при арест.

Центърът призова жителите на окупираните територии да се погрижат за легендите, проверката на устройствата и „чистотата“ в домовете си още сега.

https://myc.news/obshestvo/v_krymu_ozhidayuisya_massovye_obyski_predupredil_centr_nacsoprotivleniya

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 14 часа, новорегистриран3 said:

На новоруски Russia's steady advance backwards трябва да се превежда нещо като контра-отстъпление или настъпление в посока изток. . 

Като сръбския лаф: "Бугари су ушли у Софиjу!"

Само дето това е виц, а онова по рашистките канали го представят за официална информация. 

Редактирано от Warlord
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 30 минути, Warlord said:

Като сръбския лаф: "Бугари су ушли у Софиjу!"

Само дето това е виц, а онова по рашистките канали го представят за официална информация. 

Oбиск в 1950 години.....Браво на този който открие къде е доларът....😂🤣😂

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Една хубава статия по казуса с телеканалът "Дождь"

Какво не е наред с вас
© Виталий Портников


Моралната катастрофа, сполетяла екипа на руския телевизионен канал "Дождь" в Латвия след т. нар. "лапсус лингва" на един от телевизионните водещи за подпомагане на руските окупатори на Украйна, някой ден ще влезе в учебниците по журналистика като ярък пример за двумислие, буквално вкоренено в умовете на онези съветски и постсъветски хора, които дори не се опитаха да изтръгнат роб от себе си - поне капка по капка.

Всички ние - и самите журналисти на "Дождь", и техните защитници - прекрасно знаем, че в ефира нямаше "лапсус", а ясно обмислена и осъзната позиция. След предаването си Коростелев дава интервю за "Ню Йорк Таймс", в което нарича руските войници жертви на войната и най-важното подчертава: "Аз съм руски гражданин, работещ за руската аудитория. Няма да заема позиция, която ще ме превърне от руски журналист в човек, който защитава интересите на други хора”.

Това е позицията - именно тази, а не друга. И самият водещ, и много от колегите му винаги са се придържали към тази позиция. Същият Алексей Коростелев посети окупирания Крим и след това не беше допуснат в Украйна (допуснаха го благодарение на застъпничеството на един от феновете на телевизионния канал). Същият Коростелев говори за факта, че „войната може да бъде изгодна както за Украйна, така и за Русия“ – също, вероятно, „лапсус лингва“. И въпросът, разбира се, не е само в Коростелев. Картата на Русия с Крим все пак не е показана от Коростелев.

Друго ме порази: след „лапсуса“ те започнаха да се оправдават, както винаги пред руските официални лица, пред цялата тази тъпа сган. И всички техни защитници започнаха да лъжат по същия начин, както винаги са лъгали в кабинетите си. Както пристигнаха с намордник в свят, където е обичайно да се заявява открито позицията, така и си живеят с този намордник. И заявяват това, което наистина мислят, едва когато видят, че не им вярват на тийнейджърското им хитруване. Нито в "столичната" Москва, нито в "провинциалната" Рига.

Сигурно на Алексей Коростелев му се струва, че неговата журналистическа и гражданска позиция е единствената вярна - ето колко много "истински" руснаци подкрепят него и телевизионния канал. Но аз ще разстроя Алексей. Позицията му е на неумен и нечестен опортюнист. И тези, които го подкрепят, също никакви "истински" руснаци не са.

Истинският руски човек беше Александър Иванович Херцен, който подкрепи полското въстание, говори за престъпленията на руската армия и в резултат на това загуби подкрепата на повечето си „добронамерени“ читатели - те все още можеха да се съгласят с реформите, но никога с полската свобода! Да, тиражът на "Камбаната" падна безвъзвратно, но честта остана. И ако някой все още има надежда за възстановяването на руския народ, това е само благодарение на Херцен и “Камбаната”, а не на Коростелев и “Дождь”.

Истински руски човек беше Андрей Дмитриевич Сахаров, който не се страхуваше да говори от трибуната на депутатския конгрес за убийствата на цивилното население на Афганистан от съветската армия. Добре помня тази вакханалия от подигравки с един възрастен човек, която устроиха всички тези гадове. Никога няма да простя. Между другото, тогава бях млад журналист, по-млад от Коростелев. И формалният инициатор на тази вакханалия беше украинският депутат, "афганистанецът", между другото, бъдещият герой на Украйна. Но никога не ми е хрумвало, че трябва да съм на негова страна и на тези, които започнаха този кошмар.

Не, Алексей, аз бях на страната на Сахаров. И на страната на афганистанските жени и деца. И то не на страната на моите връстници, които са ги убили - дори да са попаднали в чужда държава не по собствено желание. И направих всичко възможно моите читатели - а аз тогава пишех за комсомолски вестник - да знаят за моята позиция и да знаят, че Андрей Дмитриевич е подкрепян от моралните авторитети на моята собствена страна. Моята собствена бъдеща държава. И между другото, когато се опитаха да окажат натиск върху мен, аз защитих позицията си в разговори с първия секретар на ЦК на партията, и в разговори с първия секретар на ЦК на Комсомола, и в спор с председателя на КГБ на Украинската ССР, който се опита да ми изнесе лекции. А това, извинявайте, не са латвийските служители от наши дни. Но не съм твърдял, че съм "сбъркал". И нищо, не съм умрял. Затова считам, че имам моралното право да осъдя и „сгрешилият“, и колегите му, и защитниците му.

Защото в точния момент направих, струва ми се, правилния морален избор. Избор в полза на Сахаров. В полза на Херцен. В полза на невинните жертви. А не в полза на тези, които убиват.

А тези, които се наричат руска интелигенция, от векове правят избор, противоположен на моя. От Александър Сергеевич Пушкин, който възпя негодника Ермолов, и Николай Алексеевич Некрасов, който присъства на вечеря в чест на ужасния палач Муравьов, и до младия Алексей Коростелев, който вече в 21 век реши, че палачът е жертва.
Пък после се учудвате, че културата ви е отбягвана, а телевизионните ви канали биват лишавани от лиценз?

Не се чудете повече. Просто се научете да се изправяте пред истината, наричайте черното - черно, бялото - бяло, жертвата - жертва, престъпника - престъпник, вашата позиция, дори и най-отвратителната - позиция, а не "лапсус". Поне се опитайте да разберете какво не е наред с вас.

Източник: graniru org
  • Харесва ми! 3
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Следващата спирка е Берлин на гости при мути Меркел. 
МО РФ подтвердило сообщения об успехах наших войск на краснолиманском направлении, где наши войска в последние дни теснили ВСУ. Крупных населенных пунктов не занимали - просто отодвинули слегка фронт от Кременной.
 
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Александър Коваленко: Обектът, който удари руски летища и унижи руската противовъздушна отбрана ...

Последните дни само за това ме питат, какво би могло да бъде и чие производство е.

Е, ще се опитам да дам яснота на всичко това, доколкото е възможно. Но...

Но, нека ви напомня, че досега не е имало официални изявления за принадлежността на този обект към въоръжените сили на Украйна 🇺🇦 от лица, упълномощени да правят подобни изявления, и следователно, независимо от това, какво пишат някои западни издания, позовавайки се на някои неназовани източници - това не сме ние.

А сега по темата.

По-рано публикувах статия, в която обясних защо руската противовъздушна отбрана не само беше унизена след атаки на стратегически летища в дълбокия й тил, но и стратегически загуби дългогодишната борба за лаврите „без аналог в света“.

Но всичко това са думи. Да, на базата на факти, но без изясняване на самата същност как точно са унизили тази ПВО.

За разбиране ще се опитам да обясня възможно най-ясно какво представлява руската многослойна противовъздушна отбрана.

Ешелонираната противовъздушна отбрана е не само малки, средни и далечни системи за противовъздушна отбрана, но и редица други свързани технически средства, като радар, радиоелектронна борба и др. И този обект, който преодоля повече от 700 км във въздушното пространство на руската федерация, успешно заобиколи тези средства, измаме ги и ги потисна.

Каквото и да беше, дрон, БПЛА, ракета, цепелин, китайски летящ фенер, той успя да неутрализира действието на всички тези средства. Тоест, това устройство е доста високотехнично и високотехнологично, изпреварващо руските технологии или ...

Или такова, което добре ги познава.

От деня на пълномащабното нахлуване на руските окупатори в Украйна ВСУ не само са унищожили, повредили, но и са заловили огромно количество руска техника. Включително много образци на системи за противовъздушна отбрана, радиоелектронна борба, радари и др.

Украинската техническа мисъл винаги е била една крачка пред руската, това се прави още от времето на СССР. Единственото нещо, което липсваше на нашия военно-промишлен комплекс, беше финансиране и технологии, за да надмине съветските разработки. Дори и след 2014 г. не ни осигуриха технологии.

А сега имаме достъп не само до технологии, но и до уникални образци руско оръжие, за чието създаване и модернизация руската федерация е похарчила десетилетия и десетки, стотици милиарди долари.

А сега се оказва, че всички техни разработки всъщност са се оказали неефективни, за да спрат определен обект, влетял във въздушното им пространство. Леле, каква изненада! Или всъщност беше очаквано, когато губиш стотици единици техника?

Не знам кой или какво е ударил руските летища, но фактът, че това потвърждава техническия провал на десетилетната работа на руския военно-промишлен комплекс, е факт. Но основното е, че русия няма да може да замени всичко, което не работи. Тя няма такава възможност и няма и да я има.

Всъщност още един пример за това, че с нахлуването в Украйна русия успешно сама себе си се демилитаризира. И при това цели родове войски!

Руска ПВО ли? Задраскваме я!

Всичко върви по план.😎

Източник: Александр Коваленко
  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, Warlord said:

Като сръбския лаф: "Бугари су ушли у Софиjу!"

Само дето това е виц, а онова по рашистките канали го представят за официална информация. 

И сръбското е пропаганда. Имат цяла серия такива дълбоки мисли за "бугарите" родили се по югославско време, сякаш че тия селяндури са някакъв цивилизационен център. От Словения през Хърватия и Босна, та чак до Сърбия и фиром има едно такова арогантно мнение за нас и се чудя тия хора изобщо на кой свят са... 🤔

Същото е и с руснаците и техния руски мир/триединна държава/империя/евразийски съюз... Имат огромни претенции, а същевременно не могат да превземат едно село, и докато го обсаждат това село, даже езика им се напълни с английски заемки. 🤨

Редактирано от новорегистриран3
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В пгт Советское в аннексированном Крыму утром, 10 декабря, произошел пожар, предположительно, в одной из казарм, где находились мобилизованные в российскую армию. Об этом сообщают местные Telegram-каналы, в том числе «Крымский ветер».

Как пишет представитель Одесской областной военной администрации Сергей Братчук в своем блоге в Telegram, в казарме могли находится от несколько сотен до несколько тысяч человек.

«Сегодня, примерно 6 утра. Горит казарма… Есть погибшие и раненые», – говорится в сообщении.

Официальных комментариев российского МЧС Крыма и российских властей касательно данного происшествия пока не было.

https://ru.krymr.com/a/krym-kazarma-pozhar-sovetskoye/32170741.html

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, новорегистриран3 said:
Следващата спирка е Берлин на гости при мути Меркел. 
МО РФ подтвердило сообщения об успехах наших войск на краснолиманском направлении, где наши войска в последние дни теснили ВСУ. Крупных населенных пунктов не занимали - просто отодвинули слегка фронт от Кременной.
 

50-100 метра през полето. Това са им "успехите" там. И на север по Сватовското направление - половин село, състоящо се от 4 улици.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нашествениците промениха тактиката на битката за Бахмут: въоръжените сили на Украйна разказаха за действията на врага

„Противникът смени тактиката – вместо да използва ротно-батальонни формирования, той създава щурмови отряди и групи, като тези групи вече са разделени на подгрупи, които директно щурмуват, а други ги покриват с огън. Проучваме тази тактика и имаме противоотрова за всяко такова бойно отровно вещество“ – каза Череватий.

Според него тази тактика се използва предимно от т. нар. "вагнеровци", но се използва и от други родове войски, участващи в атаки срещу украински позиции.

"Като цяло по отношение на фронта, това сега е толкова интересна конфигурация, когато не може да се каже, че едната страна е в атака, а другата е в отбрана. Сега това е динамичен процес, когато се атакува врага, ако е възможно за да ги изхвърлят от позиции. И на свой ред противникът, където има предимство и вижда, че може да прави атаки - го прави", обобщи Череватий.

https://www.rbc.ua/ukr/news/okupanti-zminili-taktiku-boyu-bahmut-zsu-1670681330.html

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И една поучителна история. Още пролетта имаше едно пропагандно видео с един младеж от Купянск, който унищожава украинската символика в града. След освобождаването на Купянск по време на харковската офанзива пичът избягал в Белгород. След което бива призован (не става ясно като чмобик или се е записал доброволец) в руската армия и - логичният финал на тази история - убит при Бахмут.

https://t.me/Tsaplienko/22417

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 58 минути, sir said:

50-100 метра през полето. Това са им "успехите" там. И на север по Сватовското направление - половин село, състоящо се от 4 улици.

50-100 метра насам, 50-100 метра натам, и ей го е терена за винпром с ферма за мезе. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Костянтин Машовець

1. В Старобилското направление руското командване продължава изпълнението на мерки за централизиране и систематизиране на бойното и оперативно управление на войските. Очевидно е, че цялата групировка на силите на противника е условно съсредоточена в състава на вече 3 тактически групи, с ясно разделение и дефиниране на секторите на отговорност на всяка. Основата му се състои от войските на 20-та общовойскова армия (ЗВА) на Западния военен окръг (ЗВО):

- Сватовско направление - сили и средства на 144 мсд

- Кременна - Рубежно - сили и средства на 3 мсд

- Троично направление - сили и средства на 18 мсд на 11 АК

Освен това силите и средствата на 1-ви и 2-ри АК (като цяло 1 мсбр и 1 сбр от „мобилизационния резерв“) и силите и средствата на ПДВ на Руската федерация (от състава на 76 дшд и 106 пдд Освен това тук работят поне 3 мсб Барс на Руската федерация. Като цяло това е до 15-17 батальона (с различна степен на окомплектованост и боеспособност) + до 5-6 единици с еднакъв размер в най-близкия резерв. Общото ръководство на тази войскова част се осъществява от щаба на 20-та ЗВА чрез своя ППУ, дислоциран в Старобилския район и съответно от КП на 3, 18 и 144 мсд.

Отделно си струва да се споменат 2-та „щурмови“ батальона на ПВК „Вагнер“, които действат в района на Креминная и по-на юг. Те действат предимно в отделни роти и взводове или дори в „щурмови групи“. Първоначално те са били използвани активно в югозападната част на Сватово, след това са прехвърлени в района непосредствено до Креминная.

2. От гледна точка на характерните методи на действие на руското командване, които то използва в Старобилското направление, доста показателна е обстановката на крайния северен фланг на това военно командване. Да, имам предвид по границата на Піски - Лиман Другий - Тавільжанка - Вільшана.

Запазвайки позициите си тук, врагът явно се опитва да ограничи настъплението на въоръжените сили на Украйна в посока Верхня и Нижня Дуванка, както и в посока Покровски и Троицки, както и по-на юг - директно към Сватово ... Главно, спекулирайки с възможността за нанасяне на групата, която настъпва в тези направления на ЗСУ, флангов удар... от лявата "страна"...Нещо повече, командването на вражеските войски дори демонстративно съсредоточи тук допълнителни 2 "батальона" (вероятно от 138 мсбр), ясно намеквайки, че при първа удобна възможност ще ги хвърли в контраатака по направлението Вилшан-Синковка. Николаевка - Орлянка и по-нататък до Степова Новоселовка. Руското командване в това отношение дори не се възпира от пълната очевидност на техния план и наличието на цял списък от противодействия на въоръжените сили на Украйна за неговото изпълнение. Тя упорито се опитва да "отсече от фланга" силите и средствата на украинската групировка, настъпваща към Нижня Дуванка..

Да, засега по пътя Троицке - Покровске - Нижня Дуванка - Сватово врагът има възможност да влачи своите аргиши (макар и вече изключително под охрана и защита), но е очевидно, че веднага след Покровске или Нижня Дуванка ще бъде на ефективно огнево разстояние от основната маса на украинската артилерия (а това очевидно ще стане през декември), обективно рязко ще се влоши позицията на отбраната на противника в района на Сватово...

3. Очевидно е, че ситуацията в района на Бахмут-Соледар до голяма степен се определя от съотношението на артилерията на противоборстващите страни и техните бойни възможности. По отношение на противника тук са съсредоточени не по-малко от 12 дивизиона цевна и реактивна артилерия, както от състава на най-малко 2 отделни артилерийски бригади, така и от редовни арт групи на линейните бригади на 1-ви и 2-ри АК...

И това, без да се вземат предвид отделни огневи батареи (включително 120-mm и 82-mm минометни взводове и батареи), действащи от огневи позиции директно в близката тактическа зона от ЛБЗ (бойната линия, т.е. фронта ...) .

Артилерийската групировка на противника, действаща в това направление, разполага с почти пълен набор от артилерийско и минохвъргачно оръжие. Включително 152-мм САУ 2С19М2 "Мста-С" с СОУ "Успех-С"  и комплект "Накидка", РСЗО 9К57 "Ураган", 152-мм САУ 2С5 "Гиацинт-С", 240-мм СМ 2С4 "Тюльпан"...С пристигането на части от 31-ва одшбр и 76-а дшд в същия район тук се навъртяха и 2С9 , 2С9М 120-мм САМУ "Нона-С"...

Поради факта, че командването на руските войски извежда артилерията в почти ключово значение за прилагането на своите методи за водене на активни действия в Бахмутско направление, въпросът за неутрализирането на артилерията на противника тук става принципен за общия успех на украинската армия в отбраната на Бахмут.

Всъщност руснаците тук активно практикуват т. нар. артилерийско-пехотно настъпление... Очевидно е, че при значително намаляване на бойните способности на тяхната артилерийска група (поради различни възможни причини и обстоятелства). , ефективността на общите настъпателни действия на руските войски значително ще намалее ... И тук има известен нюанс... Нека го кажем така, според нашите съюзници групировката на руските войски в Украйна започна да изпитва значителен недостиг на боеприпаси около края на ноември (както прогнозираха значителен брой истински военни експерти).

Като цяло нормата на потребление на снаряди на руските войски в Украйна намаляха до максималната скорост на огъня - един снаряд на час (това е приблизително 22-24 снаряда на ствол на ден). Според същите изчисления (и данни) руската артилерия от окупационната групировка в Украйна при напрягане на „всички сили, способности и средства“ има възможност да увеличи този дневен темп само с една пета от ежедневните си нужди

Ясно е, че в такива условия руското командване беше принудено да съсредоточи основното количество боеприпаси, които имаше възможност да получи в рамките на редовното снабдяване, изключително във важни и приоритетни за себе си направления и райони. Това се случва днес, например, в района на Бахмутут и Соледар... Странично доказателство за това е фактът, че именно тук са основните случаи на използване от противника на високоточни артилерийски боеприпаси на тип "Краснопол" и други подобни са записани...

И ако си спомним факта, че въоръжените сили използват своите системи за далечно нападение от типа Хаймарс и други също с високоточни боеприпаси именно за преследване на вражески артилерийски складове и складове и за които всяка точка за съхранение или дори трансбордиране на вражеско изкуство боеприпасите са не просто приоритетна цел, а почти желана...тогава става ясно, че ситуацията със снарядите и артилерийските боеприпаси на врага съвсем вероятно може да придобие драматичен характер за руснаците...Освен това става ясно, че ако руското командване е принудено да изтегли своите боеприпаси в определени приоритетни направления и райони, то това става за сметка на останалите. Тоест, ако под Бахмут, образно казано, "снаряди значително пристигнаха", тогава явно някъде "значително изчезнаха"... Не мисля, че украинското командване ще пропусне подобна възможност...

 

 

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Къде са "българските" руzоофили, които да защитят матушка си в този най-важен момент?! 

  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Гиркин/Стрелков

ВС РФ отдали противнику инициативу и готовятся к пассивной обороне

-----

Интересно, че същия намекна за своя интерес към насилствено завземане на властта в Москва и призова за установяването на военна диктатура. 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...