Отиди на
Форум "Наука"

Руско-украинската война 2022-2023 година.


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 2 часа, Konche said:

 

Това били част от щетите. Потенциално 30+ самолета и 10-15 хеликоптера може да са приключили. 

Поправка/допълнение: сателитна снимка 4 часа преди удара, 37 самолета и 6 хеликоптера.

20220809_220231.jpg

Всичките надали, но, съдейки по мащаба на ударната вълна от клиповете, които се появиха:

https://twitter.com/antiputler_news/status/1557078078534209537

https://twitter.com/antiputler_news/status/1557080309140701184

Най-вероятно доста от тези самолетчета и хеликоптерчета са отишли на утилизация. Особено тези, които са били близо до двата известни удара - по всяка вероятност складове с бомби/ракети и гориво. Като имаме предвид, че ударът е към 3 следобед (или някъде там), то подозирам, че и всевъзможна автомобилна и друга техника също е дала фира. Едва ли ще разберем нещо от сателитните снимки след събитието, понеже руснаците ще направят всичко възможно да разкарат останките по най-бързия начин. 

Преди 2 часа, scaner said:

4. Частичный успех имеет наступление россиян в направлении села Вершина.

Недобре. Започва все по-сериозно да виси Кодема и изобщо цялата линия южно от Бахмут. 

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 14k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • scaner

    2628

  • Пандора

    1252

  • sir

    1237

  • resavsky

    968

  • Потребител
Преди 2 минути, sir said:

Всичките надали, но, съдейки по мащаба на ударната вълна от клиповете, които се появиха:

https://twitter.com/antiputler_news/status/1557078078534209537

https://twitter.com/antiputler_news/status/1557080309140701184

Най-вероятно доста от тези самолетчета и хеликоптерчета са отишли на утилизация. Особено тези, които са били близо до двата известни удара - по всяка вероятност складове с бомби/ракети и гориво. Като имаме предвид, че ударът е към 3 следобед (или някъде там), то подозирам, че и всевъзможна автомобилна и друга техника също е дала фира. Едва ли ще разберем нещо от сателитните снимки след събитието, понеже руснаците ще направят всичко възможно да разкарат останките по най-бързия начин. 

Недобре. Започва все по-сериозно да виси Кодема и изобщо цялата линия южно от Бахмут. 

След експлозиите се вижда да излита самолет. Тъй че пистата е ОК. Ма ще видим точна бройка от следващите снимки... 

https://t.me/milinfolive/88474

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Absurde said:

След експлозиите се вижда да излита самолет. Тъй че пистата е ОК. Ма ще видим точна бройка от следващите снимки... 

https://t.me/milinfolive/88474

Е, така де, пистата ще си окей - то какво трябва да е бумнало там, че чак и пистата да е разрушена. :) 

Някои самолети със сигурност са оцелели, летището изглежда голямо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, sir said:

Е, така де, пистата ще си окей - то какво трябва да е бумнало там, че чак и пистата да е разрушена. :) 

Някои самолети със сигурност са оцелели, летището изглежда голямо.

Ракети ;) ако няма ракети дето са бумнали, значи е небрежност. Някой е пушил или саботаж.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Absurde said:

Ракети ;) ако няма ракети дето са бумнали, значи е небрежност. Някой е пушил или саботаж.

Колко ракети и какви да са, че да унищожат цялото летище барабар с пистата?

Руските удари по летища в началото на войната бяха с разни Калибри, ако не ме лъже паметта. Разрушенията по инфраструктурата бяха пренебрежими, те затова и спряха да се занимават с това.

И какъв саботаж може да причини подобна ударна вълна като на клиповете от градчето? Казват, че това е в радиус от километър.

Редактирано от sir
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 минути, sir said:

Колко ракети и какви да са, че да унищожат цялото летище барабар с пистата?

Руските удари по летища в началото на войната бяха с разни Калибри, ако не ме лъже паметта. Разрушенията по инфраструктурата бяха пренебрежими, те затова и спряха да се занимават с това.

И какъв саботаж може да причини подобна ударна вълна като на клиповете от градчето? Казват, че това е в радиус от километър.

Ако са ракети от украинска страна, какви са че удрят на 250-300км, Харпуни, Нептуни или украйнския Искандер Гром, а може би АТАМКС. Видяха се 2 огромни експлозии в началото на взривовете. А по такава цел в район с толкова ПВО, никой не е изстрелва 2 ракети. ПВО-то няма данни да е работело, щеше да има видеа, но може и да не е внимавало (малко вероятно).

Ако е небрежност/саботаж някой погреб с авиобомби 1000-2000 тона и повече авиобомби гърмят яко + горивото (за това бяха толкова ярки експлозиите) От видеата се вижда една огромна експлозия малко след нея втора. Възможно е да е гръмнал един голмя погреб/склад с авио-бомби и ракети от там осколки към ГСМ склад и втора експлозия... Ще се разбере. Аз гадая в момента.

Редно е да се спомене, че украинците твърдо отричат, че имат нещо общо с това.

 

Редактирано от Absurde
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Absurde said:

Ако са ракети от украинска страна, какви са че удрят на 250-300км, Харпуни, Нептуни или украйнския Искандер Гром, а може би АТАМКС. Видяха се 2 огромни експлозии в началото на взривовете. А по такава цел в район с толкова ПВО, никой не е изстрелва 2 ракети. ПВО-то няма данни да е работело, щеше да има видеа, но може и да не е внимавало (малко вероятно).

Ако е небрежност/саботаж някой погреб с авиобомби 1000-2000 тона и повече авиобомби гърмят яко + горивото (за това бяха толкова ярки експлозиите) От видеата се вижда една огромна експлозия малко след нея втора. Възможно е да е гръмнал един голмя погреб/склад с авио-бомби и ракети от там осколки към ГСМ склад и втора експлозия... Ще се разбере. Аз гадая в момента.

 

Няма значение важното е че гори...

 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 48 минути, sir said:

Всичките надали, но, съдейки по мащаба на ударната вълна от клиповете, които се появиха:

https://twitter.com/antiputler_news/status/1557078078534209537

https://twitter.com/antiputler_news/status/1557080309140701184

Най-вероятно доста от тези самолетчета и хеликоптерчета са отишли на утилизация. Особено тези, които са били близо до двата известни удара - по всяка вероятност складове с бомби/ракети и гориво. Като имаме предвид, че ударът е към 3 следобед (или някъде там), то подозирам, че и всевъзможна автомобилна и друга техника също е дала фира. Едва ли ще разберем нещо от сателитните снимки след събитието, понеже руснаците ще направят всичко възможно да разкарат останките по най-бързия начин. 

 От видеото със су-24 можем да предположим, че поне още 5, тези до него, са заминали, ако са си били на местата. А имаше два големи взрива... А имаше и вторични.... Големи са щетите, няма съмнение.

Редактирано от Konche
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, haunted said:

Първо да кажа, че чак фен на РТ не съм, медия като много други. Материала за Макрон представя неговата версия по случая, правдива или не, РТ не е коментирала. А Инсайдър твърди, че Спутник е публикувал инфо за офшорните му сметки и Симонян е отрекла. Ами не е наистина, мнението на засегнатия Макрон от скандала не е публикуване на инфо за офшорните му дейности. Видях и заглавието за Сирия, ами мисля, че излязоха доста материали, че видеата наистина бяха режисирани, а и в крайна сметка никой не доказа използването на ОМП от Сирия.

Така де, за всяко прегрешение може да се търси извинение. Но когато станат много, защо трябва да се обръща внимание на такава медия? Изобщо не прилича на многото други тогава.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, Absurde said:

 

Второто не е от там, а от Новоалексеевка/Геническ. Въобще, в цялото обсъждане каква може да е била причината за взривовете в Крим се пропуска факта, че по-рано сутринта беше много удачно доставено и в Новоалексеевка, до която също не могат да стигнат никакви GMLRS, че даже и на стандартните Точки им е далечко.

И там ли да е саботаж?

А от Крим според мен поне се виждат два взрива практически едновременно. На няколкостотин метра един от друг, не знам там на колко точно. Много е нереалистично ракета от склада с боеприпаси да се е забила в другия склад (предполагаемо гориво) буквално части от секундата след първия взрив. Но знае ли човек. :)

Преди 12 минути, Konche said:

 От видеото със су-24 можем да предположим, че поне още 5, тези до него, са заминали, ако са си били на местата. А имаше два големи взрива... А имаше и вторични.... Големи са щетите, няма съмнение.

За тези 6-те няма никакво съмнение. Аз смятам, че и доста други са отишли на утилизация. МОРФ твърди нула унищожена техника, нула жертви. На кого да вярваме. 🤨

p.s. Впрочем, говори се и за сериозен удар в района на Мелитопол, както и в Нова Каховка. Като цяло ми се струва, че са им доставили нова порция ракети за HIMARS и сред тях и някои, да ги кажем така, неозвучени публично. Най-достоверно звучи в сравнение със саботажи, инциденти, митични украински балистични ракети, нептуни, харпуни и т.н. Ще видим. :)

Редактирано от sir
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, sir said:

Второто не е от там, а от Новоалексеевка/Геническ. Въобще, в цялото обсъждане каква може да е била причината за взривовете в Крим се пропуска факта, че по-рано сутринта беше много удачно доставено и в Новоалексеевка, до която също не могат да стигнат никакви GMLRS, че даже и на стандартните Точки им е далечко.

И там ли да е саботаж?

А от Крим според мен поне се виждат два взрива практически едновременно. На няколкостотин метра един от друг, не знам там на колко точно. Много е нереалистично ракета от склада с боеприпаси да се е забила в другия склад (предполагаемо гориво) буквално части от секундата след първия взрив. Но знае ли човек. :)

За тези 6-те няма никакво съмнение. Аз смятам, че и доста други са отишли на утилизация. МОРФ твърди нула унищожена техника, нула жертви. На кого да вярваме. 🤨

Може и от там да e, то си пише във видеото, че не са сигурни.  Точките имат по-голям обсег от Химарсите и М270, по-точно от ракетите, които официално са им дали. То това е въпроса ако са стреляли с какво и каде е ПВО-то. Но мен лично ме съмнява да са стреляли с какво и да е било а просто небрежност, пушили са каде не трябва 🤣
 

Иначе МОРФ говорят за 1 загинал и 10 ранени за момента. А загубена техника няма да кажат и дума, поне не сега.

Редактирано от Absurde
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, sir said:

А от Крим според мен поне се виждат два взрива практически едновременно. На няколкостотин метра един от друг, не знам там на колко точно. Много е нереалистично ракета от склада с боеприпаси да се е забила в другия склад (предполагаемо гориво) буквално части от секундата след първия взрив. Но знае ли човек. :)

Според мен тези два взрива се случват на фона на доста гъст черен дим, тръгнал преди тях. Поне от видеото така ми се струва...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Absurde said:

Може и от там да, то си пише във видеото, че не са сигурно.  Точките има по-голям обсег от Химарсите и М270, по-точно от ракетите, които официално са им дали. То това е въпроса ако са стреляли с какво и каде е ПВО-то. Но мен лично ме съмнява да са стреляли с какво и да е било а просто небрежност, пушили са каде не трябва 🤣
 

Иначе МОРФ говорят за 1 загинал и 10 ранени за момента. А загубена техника няма да кажат и дума, поне не сега.

Може. Ама военни или цивилни? :)

А във второто видео човекът си казва, че още сутринта се е случила случката. Само че Труха защо да си правят труда да изгледат клипа. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Absurde said:

Може и от там да, то си пише във видеото, че не са сигурно.  Точките има по-голям обсег от Химарсите и М270, по-точно от ракетите, които официално са им дали. То това е въпроса ако са стреляли с какво и каде е ПВО-то. Но мен лично ме съмнява да са стреляли с какво и да е било а просто небрежност, пушили са каде не трябва 🤣
 

Иначе МОРФ говорят за 1 загинал и 10 ранени за момента. А загубена техника няма да кажат и дума, поне не сега.

 От официално наличното май само Нептун може да стигне, но ПВО-то ще го свали. От друга страна ATACMS се предполага да мине през ПВО-то, до колкото и другите ракети на Химарсите минават. Ако не е саботаж/небрежност би следвало да е ATACMS.

 Иначе не изключвам и атака с някакви дрончета, вече имаше един случай на атака с дрон на 250км от фронта. Някаква рафинерия или нещо подобно беше.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, sir said:

Може. Ама военни или цивилни? :)

А във второто видео човекът си казва, че още сутринта се е случила случката. Само че Труха защо да си правят труда да изгледат клипа. :)

Все тая аз го постнах, да покажа че е било голямото БУМ. btw тези 2те почти едновременни експлозии, с този жълт огън в тях на мен ми прилича на взрив от гориво ГСМ складове, цистерни... а а пушека от преди това може да е от гръмнали ФАБ-ове и осколките да са запалили цистерните... Ама пак гадаем. Ще излезе още инфо. Иначе за самоличността на жертвите, не знам най-вероятно военни намиращи се на летището.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, scaner said:

Според мен тези два взрива се случват на фона на доста гъст черен дим, тръгнал преди тях. Поне от видеото така ми се струва...

Там тези, дето Конче ги е постнал, твърдят удар с балистична ракета. Което, ако е вярно, значи ATACMS, Гром-2 (ако съществува изобщо) или някаква подобрена версия на Точка-У (има разни слухове за такива, но нищо потвърдено). Друго няма какво да е.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Konche said:

 От официално наличното май само Нептун може да стигне, но ПВО-то ще го свали. От друга страна ATACMS се предполага да мине през ПВО-то, до колкото и другите ракети на Химарсите минават. Ако не е саботаж/небрежност би следвало да е ATACMS.

 Иначе не изключвам и атака с някакви дрончета, вече имаше един случай на атака с дрон на 250км от фронта. Някаква рафинерия или нещо подобно беше.

ATACMS-а е бавен (едва мах 3)  и дебел свети на радарите като тухла. Виж Харпун/Нептун или украйнския Гром (копие на искандер) ако имат изобщо такива е възможен ама и те са малко вероятни... Ще се разбере... Междувпрочем, някой вече е едитнал уикито на Гром-2:

 

Цитирай

В то же время 9 августа украинские медиа высказали предположение, что взрыв на российском военном аэродроме в Новофёдоровке мог быть вызван применением Вооружёнными силами Украины ОТРК «Гром-2»[15].

https://ru.wikipedia.org/wiki/Гром_(ОТРК)

Редактирано от Absurde
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Харпун/Нептун от самолет - теоретично сигурно може. От днес има потвърден случай на безпрепятствено летящи украински сушки над Нова Каховка. Може и някъде на юг също да са летяли. :)

Рано или късно ще стане ясно, поне по косвени признаци.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Absurde said:

ATACMS-а е бавен (едва мах 3)  и дебел свети на радарите като тухла. Виж Харпун/Нептун или украйнския Гром (копие на искандер) ако имат изобщо такива е възможен ама и те са малко вероятни... Ще се разбере...

А Нептун го дават, че лети под скоростта на звука. Москва я удариха, защото и претовариха радара, иначе ракетата не изглежда, като нещо свръхмодерно. 

 Но си прав, все ще се разбере накрая, ако продължат с далечните удари, значи имат нещо, иначе е било инцидент/саботаж.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Мда, явно след първата експлозия гърмят 2 едновременно цистерни (поне според мен, затова има толкова огън - жълта гъба)
 

 

Редактирано от Absurde
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Konche said:

А Нептун го дават, че лети под скоростта на звука. Москва я удариха, защото и претовариха радара, иначе ракетата не изглежда, като нещо свръхмодерно. 

 Но си прав, все ще се разбере накрая, ако продължат с далечните удари, значи имат нещо, иначе е било инцидент/саботаж.

На москва радара едва ли е работел. А Нептун е крилата ракета, нормално да е бавна, но може да лети на 10м височина. Ако е Нептун, най-вероятно е от РК-360МЦ

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сиреч, две гъби едновременно + още една, същата на вид, по-късно. 🤔

Айде стига толкова гадаене от мен, че ми писна. 🤣

----------

Мелитопол:

https://t.me/riamelitopol/64459

https://t.me/riamelitopol/64457

Нова Каховка:

https://twitter.com/antiputler_news/status/1557103964772093953

Айде лека нощ. :)

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...