Отиди на
Форум "Наука"

А какво се случва в Русия?


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

"Завърнал се от фронта вагнеровец беше арестуван за масово убийство в Карелия"

https://clubz.bg/139788?fbclid=IwAR3LQWbpJii81EA4Fms_Ryx5cBB_QSMLOGevHsjtH-NOBuo9ioirJIy1PlA

32 000 затворници вече са се завърнали от фронта в Русия, като свободни и герои. А геройствата им тепърва предстоят.

  • Харесва ми! 4
  • Тъжен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 2,3k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Администратор

Басманният районен съд в Москва осъди (https://zona.media/news/2023/08/07/gluxovski-prigovor) задочно Дмитрий Глуховски, автор на поредицата романи "Метро", на осем години затвор за "разпространяване на преднамерено невярна информация за действията на руските въоръжени сили". 

Обвиненията се основават на антивоенни публикации на Глуховски в инстаграм и телеграм. На церемонията "Автор на годината", Глуховски сравнява ситуацията в Русия с книгите на Джани Родари "Чиполино" и "Делсомино в страната на лъжците", като отбелязва: "Не можеш да наречеш сиренето сирене и не можеш да наречеш гумичката гумичка, защото за това отиваш направо в затвора." 

Доносите срещу Глуховски са написани от Юлия Лозанова, служителка на информационна агенция NewsFront и Иван Климов, редактор на "Московски рупор" и "Аналитичен център по проблемите на сигурността". 

Глуховски има израелско гражданство и не живее в Русия, където е издирван.

https://t.me/drmjournal/5790

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Новите учебници по история в Русия:

18296717.jpg

18296718.jpg

18296719.jpg

18296720.jpg

18296721.jpg

Твърди се че че разделите за 70-те, 80-те, 90-те и нулевите години са напълно пренаписани в новите учебници.

  • Харесва ми! 1
  • Тъжен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 33 минути, vandu said:

Новите учебници по история в Русия:

18296717.jpg

18296718.jpg

18296719.jpg

18296720.jpg

18296721.jpg

Твърди се че че разделите за 70-те, 80-те, 90-те и нулевите години са напълно пренаписани в новите учебници.

https://bg.wikipedia.org/wiki/1984_(книга)

Супердържавата е под контрола на привилегирования елит на Вътрешната партия, която преследва индивидуализма и независимото мислене като „мисловна престъпност“, преследвана от Полицията на мисълта. 

Властта е строго разпределена. Съществуват следните министерства:

  • Министерство на мира – занимава се с войната и военните действия;
  • Министерство на истината – занимава се с новини, забавление, образование и изкуство – изцяло пропагандни;
  • Министерство на изобилието – занимава се с икономически афери (купонна система и гладуване);
  • Министерство на любовта – занимава се със закона и реда, както и с мъчения и промиване на мозъци.
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Виталий Портников: Учебник безнравственности

Обвиненията в "пренаписване на историята" са любим похват на руската пропаганда. Историята се "пренаписва" от всеки, който може - на Запад, в Украйна и в други постсъветски страни. Единствено Русия пази историята в оригиналния ѝ вариант.

Въпреки това на пресконференция, посветена на представянето на новия вариант на учебника по история на страната за гимназисти, Владимир Медински, бивш министър на културата, а сега помощник на президента на Русия, откровено заяви, че става дума за пренаписване - за пренаписване на историята. Авторите на учебника са решили да "нагласят" историята на съветското и руското минало така, че тя да отговаря на основните разкази на държавната пропаганда. Всъщност това е учебник, сигурен съм, за пропаганда и безнравственост, за средните училища.

Мисля, че някой ден тази книга с Керченския мост на корицата ще се превърне в едно от доказателствата, за да бъдат обвинени Медински и неговите съмишленици в улесняване на престъпната агресия на Руската федерация срещу Украйна, реабилитиране на комунистическите престъпления и оправдаване на тоталитарните нечовешки практики на режима на Путин в самата Русия. Интересно е, че в един момент този удивителен "учебник" изобщо спира да говори за руската история. Авторите му посвещават почти цялото си внимание на историята на друга държава - Украйна.

Ето защо Керченският мост е на корицата. Ето защо сред последните глави на руския (!) учебник по история има раздели, наречени: "Украинският неонацизъм", "Превратът в Украйна през 2014 г.", "Връщането на Крим", "Съдбата на Донбас", "Минските споразумения...", "Изостряне на ситуацията", "Специалната военна операция", "Новите региони", "Украйна е неонацистка държава", "СВО и руското общество"... Какво се случваше през цялото това време в Русия - ще попитате вие. Но Медински и неговият съавтор, ректорът на МГИМО Анатолий Торкунов, изглежда изобщо не се интересуват от това. Високопоставените пропагандисти не просто пренаписват историята, те, сигурен съм, буквално насилват бъдещите поколения в Русия и в окупираните територии на Украйна.

Съветският съюз не съществува вече повече от три десетилетия. Но съветските учебници по история, с безпардонното фалшифициране на събитията, пропагандата и омразата към всичко живо, напомнят за себе си в мирогледа и възгледите за живота на тези, които са завършили училище преди много години. Ако хората не се обръщаха към историческите събития в зрелия си живот - а колко от тях го правят? - много хора продължават да живеят по съветските исторически щампи и днес. И въпреки това си мислят, че са напълно свободни от влиянието на съветската идеология.

Сигурен съм, че същото ще се случи и с учебника на Медински. Още през септември руските ученици, родени през 2007 г., ще започнат да учат по този учебник, да му мислят! И то въпреки факта, че украинските им връстници ще учат в бомбоубежища и ще изучават материал за анексирането на Крим, войната в Донбас и нападението над Украйна през февруари 2022 г. Лъжите на едни учебници ще се сблъскат с истината на други.

По този начин се полагат основите на бъдещата многогодишна конфронтация между руското и украинското общество. Мисля, че учебникът на Медински ще изиграе своята роля: войната ще свърши, но омразата ще остане за дълго, много дълго - докато новите поколения руснаци и украинци не започнат да учат една и съща история, история, в която няма да има място за пропаганда и лъжи. Ето защо книгата, която полага основите на бъдещи войни и конфликти, която обрича на смърт и страдания следващите поколения жители на съседните страни, е, сигурен съм, най-истинският учебник по безнравственост.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

- Вярно ли е, че в Руско-турската освободителна война 1877-78 г., са загинали 200 000 руснаци?
Радио Ереван: - Вярно е, само че не са 200 000, а 250 000, не е 1877-78 г. , а 2022-23 г., не е руско-турска, а руско-украинска и не е освободителна, а завоевателна.

  • Харесва ми! 5
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

1 цент. И тия щели да събарят долара ...

Screenshot_20230810-125208.jpg

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Содержание 

01:49 Как переживает кризис частный бизнес?

05:50 Кто выиграл от экономического кризиса?

08:06 Регионы, в которых взлетел рост промышленного производства

11:59 Почему перестали падать доходы населения?

16:03 На что тратят выплаты?

20:50 «Массовый эскапизм потребительской жизни»

22:40 Произошел ли переход экономики на военные рельсы?

25:53 Заканчиваются ли деньги у государства?

29:16 Будут ли сокращаться расходы на оборону?

31:32 Экономические последствия мобилизации

34:49 Возможен ли крупномасштабный кризис?

37:30 Имел ли мятеж Пригожина экономические последствия?

41:28 Что такое «оброк на СВО»?

45:28 Правда ли, что западный бизнес не окончательно ушел из России?

50:00 Имеет ли смысл откладывать деньги на черный день или сейчас уже черный день?

 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

https://dariknews.bg/novini/sviat/hristo-grozev-prigozhin-shte-umre-ili-shte-ima-vtori-prevrat-2356263

Христо Грозев рядко бърка с прогнозите си за Русия.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Коментар от Александър Невзоров в характерният му стил, по повод подкрепата, която се лее за режима в руският интернет:

(https://t.me/nevzorovtv/10184)

Владимир Путин все още е жив, до голяма степен благодарение на такива видеа.
Те са хиляди. Интензивността на маразма и расизма на подобни клипове е различна, но смисълът е един и същ. Те създават "лицето на руския интернет".

Това "лице" се проверява внимателно от институции, бюра и авторитетни служби.
В резултат на това на Запад нараства страхът от повторение на "ефекта Кадафи", когато смъртта на могъщ диктатор превърна голяма част от Африка в хаос.
"Руският колапс" се разглежда като още по-плашещо събитие.
Жителите на Русия отстъпват на африканците по степен на развитие, но многократно ги превъзхождат по агресия, расизъм и гняв.

На Владимир Путин се гледа като на някакъв "чаровник", който е в състояние да държи в послушание и относителен ред огромната и много опасна орда руски диваци.
Тази гледна точка е погрешна, но тя доминира.
Путин е именно вдъхновителят и подпалвачът на националната уродливост. Именно на него той основава властта и режима си.
Ако Путин бъде ликвидиран, героите на тези видеа ще изгубят по-голямата част от смелостта си и ще се скрият, чакайки следващия сигнал, за да "възкръснат".
Невзоров

 

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

https://www.ploshtadslaveikov.com/po-narezhdane-na-putin-prenapisvat-50-godini-istoriya/

Те ако са само 50 с китка да ги боднеш.. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, resavsky said:

https://www.ploshtadslaveikov.com/po-narezhdane-na-putin-prenapisvat-50-godini-istoriya/

Те ако са само 50 с китка да ги боднеш.. 

Путлер си е направил извода, че този подход по пренаписване на историята работи някакси. Вероятно черпи пример от РСМ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, БатеВаньо said:

Путлер си е направил извода, че този подход по пренаписване на историята работи някакси. Вероятно черпи пример от РСМ.

Някой ще кажат, че може би е помъдрял, но според мен е влязъл в поговорката "старост-нерадост" и е забравил какви сам ги е приказвал преди време:

Путин призова да не се правят опити за пренаписване на историята

А пренаписването е една от основните характеристики на тоталитаризма - "1984"... Явно възможностите за въздействие на съзнанието на нацията вече са силно ограничени.

 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Навремето когато разказвах за "подвизите" които братушките са вършили из Унгария в 45 и 56 година никой не му се вярвяше тук на бълкана...Даже имаше приятели които ми казваха, че свободна европа радио ми е промила акъла...Но имаше и такива които ме съветваха, да не разпространявам много истината за да не ми се случи беля....🤣😂😂 Божичко колко отдавна беше и......и виж. Историята се повтаря. Кой беше този ахмак който каза, че историята не се повтаря?????🤣

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 53 минути, Skubi said:

Навремето когато разказвах за "подвизите" които братушките са вършили из Унгария в 45 и 56 година никой не му се вярвяше тук на бълкана...Даже имаше приятели които ми казваха, че свободна европа радио ми е промила акъла...Но имаше и такива които ме съветваха, да не разпространявам много истината за да не ми се случи беля....🤣😂😂 Божичко колко отдавна беше и......и виж. Историята се повтаря. Кой беше този ахмак който каза, че историята не се повтаря?????🤣

Всъщност най големите подвизи на братушките са били при инвазията на Паскевич  от 1848 година. Незапомнени грабежи в богатите унгарски градове и села .Незапомнени може би от времето на Атила.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

https://dariknews.bg/novini/sviat/rusiia-obrazuva-nakazatelno-delo-za-oskverniavane-na-pametnika-na-syvetskata-armiia-2356874

Това да не ви е Задуняйска губерния?

Редактирано от resavsky
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, resavsky said:

За съжаление нещо такова. Има 4-ма задържани вече. 

Аз лично не си спомням да е имало задържани при погрома над сградата на ЕС преди месеци. 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 18 минути, БатеВаньо said:

За съжаление нещо такова. Има 4-ма задържани вече. 

Аз лично не си спомням да е имало задържани при погрома над сградата на ЕС преди месеци. 

Това си е наша вътрешна работа. 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...