Отиди на
Форум "Наука"

Кое е нещото, за което като помислите и мозъка ви блокира ?


Recommended Posts

  • Потребител

Добър въпрос!

При мен най често е когато мисля но и най вече когато започна да разсъждавам по въпросите и работите във Вселената, особено като стигна до едно по задълбочено размишляване но разбира се може и просто толкова да ми е капацитета до момента ..

Редактирано от Gladius
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Gladius said:

Добър въпрос!

При мен най често е когато мисля но и най вече когато започна да разсъждавам по въпросите и работите във Вселената, особено като стигна до едно по задълбочено размишляваме но разбира се може и толкова да ми е капацитета до мента ..

При мен е трудността за проумяване, на кое е първото нещо което се е създало.Говориме за абсолутното начало, много преди големия взрив. Как се е създало първото нещо, ако преди него е нямало нищо ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 27 минути, Gladius said:

Добър въпрос!

При мен най често е когато мисля но и най вече когато започна да разсъждавам по въпросите и работите във Вселената, особено като стигна до едно по задълбочено размишляване но разбира се може и просто толкова да ми е капацитета до момента ..

 

Преди 16 минути, fluidmind said:

При мен е трудността за проумяване, на кое е първото нещо което се е създало.Говориме за абсолутното начало, много преди големия взрив. Как се е създало първото нещо, ако преди него е нямало нищо ?

Е тъкмо там някъде е само единият от случаите при които почва да зацикля и не след дълго вече и напълно отказва.  При някой от другите случай които иначе наглед са по "леки" но и също така много интересни въпроси пак така само че позволява да достигнеш малко по надалеч но пък и пак зависи де ...

Редактирано от Gladius
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Gladius said:

 

Е тъкмо там някъде е само единият от случаите при които почва да зацикля и не след дълго вече и напълно отказва.  

Нали, идва момент в който просто мозака се бъгва и забива тотално в този "момент" ... Чудиш се, как това е възможно, след като е толкова невъзможно...

Редактирано от fluidmind
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Gladius said:

При някой от другите случай които иначе наглед са по "леки" но и много интересни въпроси пак така само че позволява да достигнеш малко по надалеч но и зависи ...

Може ли пример, че ми е интересно?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мозъкът ми блокира, когато се замисля, че някое действие на другите е интрига. 

Първо, защото нямам информация и генерирам множество възможни варианти, т.е. "забивам" го
второ, защото означава някакво отношение на враждебност, което е плашещо, т.е. реагирам със стъписване.

За да не изпадна в параноя, взимам хапче Непуксин или Заебин.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 34 минути, Втори след княза said:

Мозъкът ми блокира, когато се замисля, че някое действие на другите е интрига. 

Първо, защото нямам информация и генерирам множество възможни варианти, т.е. "забивам" го
второ, защото означава някакво отношение на враждебност, което е плашещо, т.е. реагирам със стъписване.

За да не изпадна в параноя, взимам хапче Непуксин или Заебин.

Хората могат да бъдат интриганти по различни причини, като едина от главните причини е желанието за контролнад  ситуацията и да манипулират другите хора, за да постигнат своите цели. Хората се чувстват удобно да използват интриги, за да получат информация или власт над други хора, за да задоволят своето любопитство или да получат някакъв вид задоволство.

Редактирано от fluidmind
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 часа, fluidmind said:

Какво е нещото, което причинява блокиране на мозъка ви, когато мислите за него ?

Жестокостта. Или казано по друг начин "самоцелното зло". Т.е. причиняване на мъки и страдания на друго същество, без никаква причина.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Втори след княза said:

Мозъкът ми блокира, когато се замисля, че някое действие на другите е интрига. 

Първо, защото нямам информация и генерирам множество възможни варианти, т.е. "забивам" го
второ, защото означава някакво отношение на враждебност, което е плашещо, т.е. реагирам със стъписване.

Малък офф топик. Това по принцип не е ли по-често срещано при жените, както и при хората склонни към лека или не толкова лека параноя? Когато винаги очакват да ги излъжат, предададат, манипулират, да им изневерят и т.н.? 

Най-вече за частта с липсата на достатъчно информация и генерирането на множество често гадни, неприятни или лоши варианти. 

 

Лесно лечение - повече информация, съпоставяне на данните, добра логика, липса на предварително изградено мнение, безпристрастност. 

Редактирано от Димитър Йорданов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 40 минути, Димитър Йорданов said:

Малък офф топик. Това по принцип не е ли по-често срещано при жените, както и при хората склонни към лека или не толкова лека параноя? Когато винаги очакват да ги излъжат, предададат, манипулират, да им изневерят и т.н.? 

Най-вече за частта с липсата на достатъчно информация и генерирането на множество често гадни, неприятни или лоши варианти. 

 

Лесно лечение - повече информация, съпоставяне на данните, добра логика, липса на предварително изградено мнение, безпристрастност. 

Трудно се работи в колектив с к..венски номера. Готина дума е че отношенията са "перфидни" (подъл, лицемерен, лукав, хитър, ехиден · низък, долен, презрян, презрителен, позорен, мерзък, гнусен, непристоен, недостоен, безчестен · вероломен) Каква ти логика, каква ти повече информация? Мъка-а, мъка. Още онзи тиран развратен е казал, че по- добре в ъгъла на покрива, отколкото в къщата с лоша жена ... или нещо такова.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 52 минути, Втори след княза said:

Трудно се работи в колектив с к..венски номера. Готина дума е че отношенията са "перфидни" (подъл, лицемерен, лукав, хитър, ехиден · низък, долен, презрян, презрителен, позорен, мерзък, гнусен, непристоен, недостоен, безчестен · вероломен) Каква ти логика, каква ти повече информация? Мъка-а, мъка. Още онзи тиран развратен е казал, че по- добре в ъгъла на покрива, отколкото в къщата с лоша жена ... или нещо такова.

За работа в такъв колектив - ужас. Сменям директно работата без да мисля, отколкото да се тровя в такава среда. Отговора ми беше принципен, не в частност за подобен колектив (както ти допълни в последствие).
Иначе аз блокирам когато се опитвам да разбера религиозното мислене - как по дяволите може някой не само да вярва в подобни измислици като описаните в разни свещени книги, но и въпреки всякаква логика и опровержение на глупостите в тях да твърди "науката греши, учените са шарлатани, а в книгите ни е истината".

Редактирано от Димитър Йорданов
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 19 часа, fluidmind said:

При мен е трудността за проумяване, на кое е първото нещо което се е създало.Говориме за абсолутното начало, много преди големия взрив. Как се е създало първото нещо, ако преди него е нямало нищо ?

Ето ти един ключ за разблокиране :)спри да си представяш времето като стрела, която има начало, но няма край (както сме го упчили в училище) и пробвай да си представиш, че то се движи по повърхността на сфера или някаква друга по-сложна триизмерна фигура. Тоест никога не е имало начало, всичко винаги си е съществувало, като само се е трансформирало. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 часа, fluidmind said:

При мен е трудността за проумяване, на кое е първото нещо което се е създало.Говориме за абсолутното начало, много преди големия взрив. Как се е създало първото нещо, ако преди него е нямало нищо ?

Какво значи "абсолютно начало"? Ако е в терминологията на 'време", това е малко след Големият взрив. Ако представите ви за "начало" са извън понятието време, трябва да обясните какво е това. Изобщо, от къде следва че има такова начало, за да е смислен въпросът?

Същото се отнася за "нещо". Всяко нещо след големият взрив има някакво начало. Преди големият взрив, без понятия като пространство и време, трябва да се дефинира какво се има пред вид под "нещо".  И пак, защо трябва да има начало, за да се стига до противоречието "създаване на нещо от нищо".

Липсата на дефиниция води до блокировките :)

Нормално мозъкът изиква кохерентност на информацията за околната среда, обяснение и причина за всичко. Това спомага човек да се чувства спокоен и уверен, че контролира нещата. За повечето ежедневни ситуации той се справя като си доизмисля неусетно обяснения, причини, дори събития. При по-сложни ситуации спасението се намира в създаване и консумиране на конспиративни теории.  За човек, който не желае консумация на конспиративни обяснения, може да се появи проблем,  и обикновено на това му се вика "блокиране". Но това може да се преодолява, човек може да се тренира да живее и без да да държи пълен контрол, осъзнавайки границите на знанието си. Тогава мозъкът бързо се превключва в друго направление.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, scaner said:

Какво значи "абсолютно начало"? Ако е в терминологията на 'време", това е малко след Големият взрив. Ако представите ви за "начало" са извън понятието време, трябва да обясните какво е това. Изобщо, от къде следва че има такова начало, за да е смислен въпросът?

Същото се отнася за "нещо". Всяко нещо след големият взрив има някакво начало. Преди големият взрив, без понятия като пространство и време, трябва да се дефинира какво се има пред вид под "нещо".  И пак, защо трябва да има начало, за да се стига до противоречието "създаване на нещо от нищо".

Пишеш за Големия взрив така, сякаш става дума за неоспорим факт. Не подлагаш теорията на никакви съмнения и затова не блокираш. По същия начин са "предпазени" от блокиране и вярващите в Господ. Късметлии:)

Преди 1 час, scaner said:

Липсата на дефиниция води до блокировките :)

Но дефиницията може и да е погрешна - може и да не отразява факти, а заблуди. Нали?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, Шпага said:

Пишеш за Големия взрив така, сякаш става дума за неоспорим факт. Не подлагаш теорията на никакви съмнения и затова не блокираш. По същия начин са "предпазени" от блокиране и вярващите в Господ. Късметлии:)

Първо, аз само продължих темата споменаваща големият взрив. И второ, съмнения винаги има, но темата е в конотация "големият взрив го има и имаме проблем с мисленето"...

 

Преди 12 минути, Шпага said:

Но дефиницията може и да е погрешна - може и да не отразява факти, а заблуди. Нали?

Дефиницията определя обекта за мислене. Блокирането в повечето случаи е, когато се опитваш да осмисляш недефинирани неща, тогава се губи път и посока, но остава силно желание :)

Какво общо имат вярващите в Господ? Освен че при тях блокирането може да има за причина  дисонансът между вяра и реалност?.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 31.03.2023 г. at 20:13, scaner said:

Какво значи "абсолютно начало"? Ако е в терминологията на 'време", това е малко след Големият взрив. Ако представите ви за "начало" са извън понятието време, трябва да обясните какво е това. Изобщо, от къде следва че има такова начало, за да е смислен въпросът?

Същото се отнася за "нещо". Всяко нещо след големият взрив има някакво начало. Преди големият взрив, без понятия като пространство и време, трябва да се дефинира какво се има пред вид под "нещо".  И пак, защо трябва да има начало, за да се стига до противоречието "създаване на нещо от нищо".

Липсата на дефиниция води до блокировките :)

Нормално мозъкът изиква кохерентност на информацията за околната среда, обяснение и причина за всичко. Това спомага човек да се чувства спокоен и уверен, че контролира нещата. За повечето ежедневни ситуации той се справя като си доизмисля неусетно обяснения, причини, дори събития. При по-сложни ситуации спасението се намира в създаване и консумиране на конспиративни теории.  За човек, който не желае консумация на конспиративни обяснения, може да се появи проблем,  и обикновено на това му се вика "блокиране". Но това може да се преодолява, човек може да се тренира да живее и без да да държи пълен контрол, осъзнавайки границите на знанието си. Тогава мозъкът бързо се превключва в друго направление.

Имам предвид преди големия взрив, преди вселената е била в състояние на сингулярност. Какво има от въд това? Коя външна сила, кара Биг Банг да се случи? Какво е абсолутното начало на съществуване, това начало което предхожда Биг Банг, това преди Биг Банг, и много още стапала който, ние хората не проумяваме. 

А ако няма голям взрив? Все пак това няма как да се докаже с сигорност.

Редактирано от fluidmind
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, fluidmind said:

Имам предвид преди големия взрив, преди вселената е била в състояние на сингулярност. Какво има от въд това? Коя външна сила, кара Биг Банг да се случи? Какво е абсолутното начало на съществуване, това начало което предхожда Биг Банг, това преди Биг Банг, и много още стапала който, ние хората не проумяваме. 

Ами аз за това попитах. Понятия като "преди", "след", означават подредба на събития, в основата на която стои понятието за време. Те носят със себе си причинно-следствената връзка. От друга страна, това което ни сочи съвременният космологичен модел е начало от състояние, подобно на сингуларност, в което не може да се проследят причините и следствията. В този смисъл това е началото на времето, състояние преди което времето в сегашният си вид (а и пространството като част от пространство-времето) ги няма. Поради това се поражда въпросът - какъв е смисълът на "преди", след като имаме прекъсване на подредбата преди-след?

Можем да го кажем и по друг не по-малко завоалиран начин. Преди големият взрив вселената е била в състояние, което не се описва с понятия за пространство и време, и по тази причина не можем със тези средства да опишем какво се е случило.

При това положение, абсолютно начало не е нужно. Вселената си е променила състоянието на сегашното, може би го е правила и много пъти. Една удачна теория опитваща да хвърли светлина на това състояние на нещата е теорията за вечната инфлация. Според нея, накратко, непрекъснато протича процес, който за нашата вселена сме кръстили "голям взрив". И непрекъснато се пораждат нови вселени (като нашата, но е възможно с други характеристики), Ние сме в нещо като балон, създаден от "големият взрив", и има безчет други такива балони, които се създават непрекъснато. Това е хипотеза на границата на науката, защото нямаме директни доказателства за това, казват ни го само уравненията с които разполагаме. Има и други много възможности, и това не е причина за блокиране :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 45 минути, scaner said:

Ами аз за това попитах. Понятия като "преди", "след", означават подредба на събития, в основата на която стои понятието за време. Те носят със себе си причинно-следствената връзка. От друга страна, това което ни сочи съвременният космологичен модел е начало от състояние, подобно на сингуларност, в което не може да се проследят причините и следствията. В този смисъл това е началото на времето, състояние преди което времето в сегашният си вид (а и пространството като част от пространство-времето) ги няма. Поради това се поражда въпросът - какъв е смисълът на "преди", след като имаме прекъсване на подредбата преди-след?

Можем да го кажем и по друг не по-малко завоалиран начин. Преди големият взрив вселената е била в състояние, което не се описва с понятия за пространство и време, и по тази причина не можем със тези средства да опишем какво се е случило.

При това положение, абсолютно начало не е нужно. Вселената си е променила състоянието на сегашното, може би го е правила и много пъти. Една удачна теория опитваща да хвърли светлина на това състояние на нещата е теорията за вечната инфлация. Според нея, накратко, непрекъснато протича процес, който за нашата вселена сме кръстили "голям взрив". И непрекъснато се пораждат нови вселени (като нашата, но е възможно с други характеристики), Ние сме в нещо като балон, създаден от "големият взрив", и има безчет други такива балони, които се създават непрекъснато. Това е хипотеза на границата на науката, защото нямаме директни доказателства за това, казват ни го само уравненията с които разполагаме. Има и други много възможности, и това не е причина за блокиране :)

О! Ти си почнал да четеш теология... :)

Редактирано от cucumerario
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може би за няколко процеси с огромна продължителност отправната точка "Големият взрив" е смислена, но на практика няма смисъл. Както не се използва абсолютната нула за много, много мерения на температури, така и Начало на времето е само за много редки, специални случаи. Който и да е процес можем да мерим от времето на неговото начало до момента на неговия край.

Един виц:

Екскурзовод в палеонтологичен музей разказва, че намерените кости са на възраст 66 млн. 35 г. Впечатлен посетител пита как е достигната тази точна цифра. Екскурзоводът казва: "Когато започнах работа преди 35 г. ми казаха, че са на 66 млн. г."

Така че няма смисъл от забиващи въпроси, отговорите ще са още по- забиващи... и тъпи.

Редактирано от Втори след княза
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, fluidmind said:

Коя външна сила, кара Биг Банг да се случи?

Не е задължително да е външна сила, но въпросът е напълно смислен: кое/какво е довело до
Големия Взрив (ГВ)?

Да кажем, че вселената наистина "започва" с ГВ. Цялата вселена е нагнетена в една точка с
(почти) безкрайна маса и плътност; състояние, което физиката нарича сингулярност. Оттам
тя почва да се разширява.

Въпросът е, какво е накарало вселената да почне да се разширява? Това някакъв външен
(божествен) импулс ли е или може би предварително-съществуващ закон на физиката?

Без физичен закон, който да стартира разширението на вселената, разширение няма да има.
Ако пък такъв закон съществува, значи ГВ не е началото на вселената, защото очевивидно
той е създаден преди ГВ.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Има теория, че както всичко е било нагнетено в една точка в момента на ГВ и след това е избухнало, то ще се разшири до някакво определено пространство/време, след което ще се свие обратно до първоначалната точка и това свиване ще причини нов ГВ. Както и че може би това се е случвало вече безкрайно много пъти.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 32 минути, Warlord said:

Има теория, че както всичко е било нагнетено в една точка в момента на ГВ и след това е избухнало, то ще се разшири до някакво определено пространство/време, след което ще се свие обратно до първоначалната точка и това свиване ще причини нов ГВ. Както и че може би това се е случвало вече безкрайно много пъти.

Това с което разполагаме в момента, сочи че разширението се ускорява, и ако продулжава така, ще се стигне до Голямото пукване, антипода на Големият взрив. Тоест до състояние, при което и най-близките частици се раздалечават със скоростта на светлината.

Изглежда глобално механизмът прилича на фабрика за надуване на балони (вселени). Надува, пуква, хвърля. Пак надува, пуква, хвърля. А най-вероятно много се надуват едновременно...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Възможно, но само при положение, че всичко продължава линейно, или хайде - равно ускорително. Ама няма гаранция, че така ще продължи.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...