Отиди на
Форум "Наука"

Дунавският Конник - на какъв език е надписа?


Recommended Posts

  • Модератор антропология
Датировка на паметника: Chronological Data:
201 AD – 300 AD
транкрипция на надписа: 
ranscription Majuscle
Deo Dobrati Eutices(!) serv(us) de(dit) DEO DOBRATI EVTICES SERV DE

image.png

 

 

 

Локация:
image.png
country:
Hungary
ancient find spot:
Intercisa
modern find spot:
Dunaújváros
find spot:
modern region:
Fejér megye
present location:
Budapest, Magyar Nemzeti Múz.
 
 
   
   
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 1 час, Южняк said:

Deo Dobrati Eutices(!) serv(us) de(dit) DEO DOBRATI EVTICES SERV DE

"На бога Добрат щастливия Сервий отдава (посвещава)".

Ser(vus) означава "роб" или "слуга", но по-логично е да се приеме, че става дума за serv(ius), което е име. Eutices е латинизирана гръцка дума.

P.S. Пропуснах - надписът е на латински.

Редактирано от T.Jonchev
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Благодаря, Йончев. Това означава ли, че името на конника е Добрат, т.е. че конникът е божеството, или, напротив, щастливия Сервий е победоносния конник? Но благодаря, че изобщо си направи труда, на първо място.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 20 минути, Южняк said:

Благодаря, Йончев. Това означава ли, че името на конника е Добрат, т.е. че конникът е божеството, или, напротив, щастливия Сервий е победоносния конник? Но благодаря, че изобщо си направи труда, на първо място.

Добрат Щастливия (може би трябваше да го напиша с главна буква, иначе се получава двусмислие) е божеството. Той е конникът. Това е нещо като оброчна плочка, подобна на плочките с тракийския Херос, но снимката не е много ясна, а и няма данни за размерите. Маготин със сигурност ще може да каже повече по въпроса.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология
Преди 6 минути, T.Jonchev said:

Добрат Щастливия (може би трябваше да го напиша с главна буква, иначе се получава двусмислие) е божеството. Той е конникът. Това е нещо като оброчна плочка, подобна на плочките с тракийския Херос, но снимката не е много ясна, а и няма данни за размерите. Маготин със сигурност ще може да каже повече по въпроса.

Аха.. Ще се възползвам от предложението за Маготин, благодаря :) Добре си го написал, моя грешка, граматическа. Щом "щастливия"  си го сложил с непълен член, значи не се отнася за подлога, ама... пуста небрежност от моя страна,  а не всички са така.

Редактирано от Южняк
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, Южняк said:

хехе, Теревеле, не знам немски, човек. кажи с две думи какво пишат.

Ми то и аз не го шпрехам. Това е отдавна известната фалера от Сурчеа. Някои румънци се опитват да свържат този мотив с птицата с един прочут келтски шлем. За мен най-близко до релефа Мадара е сцена от горепосочения сасанидски печат. Под коня лежи (вероятно) лъв, а зад него по - слабо различимо е куче с издължена муцуна и изплезен език подобно на кучето от мад. конник.

Редактирано от tervel
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, T.Jonchev said:

"На бога Добрат щастливия Сервий отдава (посвещава)".

Ser(vus) означава "роб" или "слуга", но по-логично е да се приеме, че става дума за serv(ius), което е име. Eutices е латинизирана гръцка дума.

P.S. Пропуснах - надписът е на латински.

Ами позволете ми да не се съглася. Това ми звучи малко като повечето преводи правени на подобни текстове от българските учени. Има думи, които са си просто наивни (като "щастливия Сервий", например) и без голямо значение за смисъла на изречението.

"На бога Добрат, слугата (да се разбира поклонника) Еутис, посвети (това)."DOBRATES.jpg.19da27c521a454fcb14ffba20f5b7e64.jpg

П.П. Не съм съгласен, че е и Добрат Щастливия - името на божеството.

Ето и друг превод, който намерих:

"Робът (слугата) Евтихий посвети на бог Добрат."

Идеята е че на бог се служи. Смъртните служат на боговете. Както и ние служим на нашия, поне по религиозните разбирания. Това е концепция от хиляди години насам.

Редактирано от D3loFF
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...