Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

Езикът Волапюк (Volapük)


Препръчано мнение

  • Потребител
Публикувано

Glidis, o flens! (Здравейте, приятели!)
 

Има ли сред вас ентусиасти, които са проучвали първия изкуствен език, който добива световно разпространение (достигайки около 1 милион изучаващи го в рамките на 5 години след създаването си)? 
Какво мислите за този език? Бихте ли имали интерес да го разчепкаме заедно и да си направим един своеобразен кът за изучаването му тук в тази тема, а при евентуален интерес, може да се организираме и като първия Волапюк клуб в България. 

Волапюк в момента се говори от около 20 човека в света, съответно всеки, който пристъпи към неговото изучаване трябва да е поне малко луд... 🤪

  • Потребител
Публикувано

Езикът Волапюк е създаден от немския католически свещеник Мартин Шлейер през 1879г. Историята по създаването на езика е обвита в легенди и мистерия, но като в кратце звучи така: един съсед на Шлейер бил закъсал за пари и писал до свой роднина в Америка с молба за финансова помощ. Писмото, което изпратил било върнато от пощата, понеже не ставало ясно до кой адрес да бъде изпратено, поради различните спелувания на имената в английския език. Съседът на Шлейер бил съкрушен, че поради своите затруднения да спелува правилно адресът, не може да получи необходимата му финансова помощ. Шлейер бил докоснат от съседските неволи и се захванал да реформира писменните системи като подготвил нова унифицирана писмена система. Докато работил върху унифицирана писмена система, имал видение от Бог, в което Бог му казал да направи нов език, който да служи за помощен в общуването между хората. Така Шлейер изготвил Волапюк за много кратко време. През 1880г Шлейер издава първия учебник по волапюк и езикът бързо се разпространява по целия свят. Създават се над 200 клуба по Волапюк в редица държави по целия свят. През 1884 се състои първата волапюк конференция във Фридрисхафен, а през 1887 се провежда втората конференция в Мюнхен. Тези първи две конференции ползуват за работен език немския, но на третата Волапюк конференция в Париж през 1889г се използва именно Волапюк за работен език. Стига се дотам, че дори една от дъщерите на виден за времето си волапюкист е отгледана с майчин език Волапюк. 

Постепенно Волапюк запада, поради трудността, с която Шлейер възприема предложенията за промени в езика, а и поради появата на Есперанто. Реално редица волапюк клубове се преименуват на клубове по есперанто и това слага край на световната популярност на езика. 

Самият език е аглутинативен като думите се променят с помощта на префикси и суфикси. Има 5 падежа и като речников фонд наподобява английски. 

  • Потребител
Публикувано (edited)

УРОК 1 => ПРОИЗНОШЕНИЕ НА ВОЛАПЮК

Волапюк първоначално се е стремял да премахне звука 'Р' поради това, че е труден за редица народи. Затова първоначалната версия на езика замества 'Р' с меко 'Ль'. През 1929г холандецът Ари де Йонг прави реформа в езика, която се изучава в момента и връща в употреба звука 'Р'.
Във Волапюк са запазени три по-специфични звука по подобие на немския, така наречените умлаути (ä, ö, ü).

Ето буквите във волапюк: 
a, ä, b, c, d, e, f, g, h, i, j, k, l, m, n, o, ö, p, r, s, t, u, ü, v, x, y, z

Като цяло повечето от тези букви имат еднакво произношение с българските им еквиваленти.
Ето и буквите с различно произношение спрямо българския или имащи нужда от допълнително разясняване:
ä => средно между А и Е като английското æ (звучи по-скоро като Е)
=> като българско Ч
=> като българско Г
=> като българско Х
=> като българско И
=> тук е интересно като решение... звучи като българско Ш
=> като българско Ль (произнася се винаги меко като в думата 'леля', а не като в думата 'лост')
ö => като българско ЙО
=> като българско У
ü => като българско Ю
=> като КС, както X в английската дума flex
=> като българско Й
=> като българско Ц или ДЗ

Редактирано от Flavius
  • Потребител
Публикувано (edited)

УРОК 2 => ЛИЧНИ МЕСТОИМЕНИЯ И ГЛАГОЛЪТ СЪМ

 

Вижте колко елегантно е решен въпроса с личните местоимения във волапюк: 
Ед. число
Ob => Аз
Ol => Ти
Om => Той
Of => Тя
On => To

Множествено число се образува винаги с добавяне на S накрая. Това правило важи и за местоименията:
Obs => Ние
Ols => Вие
Oms => Те (само мъже)
Ofs => Те (само жени)
Ons => Те (неутрално, когато се обръщаме към мъже и жени заедно или неодушевени предмети)

Ето и глаголът съм:

Binön => инфинитив 'да бъда/ да съм'

Ob binob => Аз съм
Ol binol => Ти си
Om binom => Той е
Of binof => Тя е
On binon => То е

Obs binobs => Ние сме
Ols binols => Вие сме
Oms binoms => Те са (само за мъже)
Ofs binofs => Те са (само за жени)
Ons binons => Те са (общо за мъже и жени или за неодушевени предмети)

Реално, за да спрегнем един глагол от инфинитивната му форма, трябва да премахнем инфинитивното окончание ön и да добавим съответното окончание за съответното лично местоимение. Можем също да изпуснем личното местоимение и да използваме глагола директно като в следния пример: 

Binob gudik => Добър съм

Но може и да подчертаем значението като използваме лично местоимение:
Ob binob gudik => Аз съм добър

Ето и спрягането на още един глагол: 
Vilön => да искам

Ob vilob => Аз искам
Ol vilol => Ти искаш
Om vilom => Той иска
Of vilof => Тя иска
On vilon => То иска

Obs vilobs => Ние искаме
Ols vilols => Вие искате
Oms viloms => Те искат (само за мъже)
Ofs vilofs => Те искат (само за жени)
Ons vilons => Те искат (общо за мъже и жени или за неодушевени предмети)

*** ЗАДАЧА ***
Спрегнете следните глаголи: 
tidön => да преподавам
studön => да уча
vobön => да работя

Редактирано от Flavius
  • Потребител
Публикувано

Погледнах във Викито и двата. Есперантото го схващам с повече или по-малко замисляне, докато Волапюк - никак. Не знам един китаец какво ще каже?

Що се отнася до изкуствени езици (в различна степен) - в момента са в оботот доста такива:   Мандарин (путунхуа), Иврит, Украински, Румънски, Македонски  ...  :)  Понеже са станали основни за дадена страна, значи освен налагането със закони и наредби има и стихийно развитие и жаргонизация.  При създаването им със сигурност са спазвани условията за простота, леснина, разбираемост (е може би с изключение на езиците, създадени изключително за антипод). Та, интересно е след по-продължителна употреба, дали тези езици са се обоклучавили, т.е. дали се е развалил първоначалният замисъл?

Наистина, има нужда от един световен неутрален език!

Той ще е по-добър, защото ще се възползва от постиженията на информационната ера. Ще употребява граматични конструкти, които не са известни в старите езици - чисто нови или взаимствани от езиците за програмиране. Нови цели ще бъдат - намаляване на информационният излишък (компресия), а колкото остава - да служи за "контролен код" за изправяне на грешки. Това в естествените езици става стихийно и неравномерно.  Избягване на повторенията също е метод на компресия ( в естествените езици затова са местоименията, членовете..) но когато в контекста присъстват  няколко термина от един и същи вид, местоименията издъхват (всяко се свързва само с един терм) и възникват двусмислици.

    Тъй като при езиците за програмиране граматиката е до крайна степен изчистена в служба на смисъла,  те може да послужат като база за сравнение и усъвършенстване. Маркъп езиците са още по-интересни като междинно звено. Техните тагове и атрибути са един вид "местоименията" на езика, но с много по-широки възможности от естествените.

Няма да е зле да се пробва един нов език с "маркъп" структура за говоримост? 

Тъй като английският е завоювал най-широк периметър - неговият речников фонд трябва да е основен със фонетични корекции и избягване на синонимия и омонимия.  Словообразуването трябва да се подчинява на строги правила и трябва да има точни префикси/суфикси за общите видове нюансиране при образуване на нов терм. (не както с Ъп/Даун - ако не си англичанин ще има да се чудиш, че смисълът е оправяне/разваляне, но може и да е друг)

:) 

  • Глобален Модератор
Публикувано
Преди 1 час, Exhemus said:

Тъй като английският е завоювал най-широк периметър - неговият речников фонд трябва да е основен със фонетични корекции и избягване на синонимия и омонимия.  Словообразуването трябва да се подчинява на строги правила и трябва да има точни префикси/суфикси за общите видове нюансиране при образуване на нов терм. (не както с Ъп/Даун - ако не си англичанин ще има да се чудиш, че смисълът е оправяне/разваляне, но може и да е друг)

Като си говорим за английски, малка демонстрация на особеностите му :) 

https://t.me/Crimeanwind/67284

 

  • Потребител
Публикувано

УРОК 3 => ВАЖНИ НАСТАВКИ
 

Няколко важни уточнения, които пропуснах до момента. Във волапюк ударението на думите пада винаги върху последната сричка, независимо дали тя е част от корена на думата или е наставка. 

Волапюк се характеризира с аглутинативност като отделните думи се образуват и видоизменят с помощта на долепяне на представки и наставки към корена им. Съществуват десетки наставки и представки, с чиято помощ се променя значението на дадена дума. Един от пионерите на волапюк е изчислил, че възможните вариации, които може да се извлекат от един глагол са 505 440... 🥸 (разбира се, повечето от тях не биха имали практическо значение в нормална реч).

Друго характерно за произношението на волапюк е, че всяка една буква отговаря само на един звук и при произнасяне, тенденцията е да се изговаря всеки звук отчетливо, без особено потъмняване на гласните.

Специфично за волапюк е, че всяко едно съществително винаги започва и завършва със съгласен звук. Изключение правят имената на хора, населени места, фирми и прочие. 

Друг интересен факт е, че волапюк няма пълен или кратък член на съществителните.

Наставка -S => Множествено число

Както видяхме в предния урок, в помощта на добавяне на 'S' накрая на думата се образува множествено число.
Ето няколко примера за трансформация на съществителни от единствено към множествено число:

dom (къща/дом) => doms (къщи/домове)
jul (произнася се 'шуль' и означава училище) => juls (училища)
pük (език, в лингвистичен смисъл) => püks езици)
bür (офис) => bürs (офиси)
zif (град) => zifs (градове)

 

Наставка -AN => Указва професия или основно занимание, характеризиращо даден човек

tidan => учител
dokan => доктор
julan => ученик
voban => работник
büsidan => бизнесмен

 

Наставка -IK => Образува прилагателно име

Във волапюк винаги думи, завършващи на -IK са прилагателни. Думи, завършващи на -ÖN са глаголи в инфинитив. Думи, завършващи на -O са наречия.

jönik => красив
nejönik => грозен
smalik => малък
gretik => голям, велик, висок
gudik => добър
badik => лош

 

*** УПРАЖНЕНИЕ ***

Да преведем на волапюк следните изрази:

а) Аз съм учител.
б) Той е добър ученик. 
в) Ти работиш като доктор. (Това е с повишена трудност)

 

  • Потребител
Публикувано

При наличие на толкова много езици, създаването на нов изкуствен, не изглежда логично. Затова и двата с есперанто намат никакъв успех. Говорят ги и ги използват само група ентусиасти. Същото е и с измислените азбуки, които бидейки непознати и трудни за четене не намират широко приложение и замират. Глаголицата е добър пример. 

  • Потребител
Публикувано (edited)
Преди 5 часа, makebulgar said:

При наличие на толкова много езици, създаването на нов изкуствен, не изглежда логично. Затова и двата с есперанто намат никакъв успех. Говорят ги и ги използват само група ентусиасти. Същото е и с измислените азбуки, които бидейки непознати и трудни за четене не намират широко приложение и замират. Глаголицата е добър пример. 

Всички азбуки са изкуственни. Това кое и как приема широко приложение, пък зависи и от политиката, интересите и т нтн. Виж само кои азбуки имат различни големи и малки букви....Каролингите са имали нужда от голямо количество /повечето фалшиви/ документи за присвояването на чинове, брагородство, земи, имоти, права. Затова в манастирите се е работело денонощно. Затова от пестеливост/пергаментите са били скъпа стока/ са направили малките букви. И за по-лесно, бързо изписване.... Докато другите азбуки това не е било нужно. А да. От символите /количеството/ може да се догажда човек за кой говорим език са били основно съставени.... Стига само да разгледаме така наречената латинска азбука...Каква разнообразна гама от символи са измислени и добавени за да може да се ползва на даденият език. Има когато и това не стига и ползват някои букви от кирилицата. Или обратно. Пишат на кирилица и ползват и латински букви...

Гръцките монаси имат голям "принос" в това, че почти са успели да заличат спомена за българските царства и богата книжненост съществуваща с ровашко, гръцко, глаголическо изписване, с това, че изтъркват оригиналните надписи и ги надписват на гръцки език...Или което не са могли заради носителя, бива изгаряно....Бих попитал колко от съществуващите гръцки манастирски библиотеки са проверени от тази гледна точка? 

Редактирано от Skubi

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
/* Revenue-Ads-Footer */ /* За дарение */
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.