Отиди на
Форум "Наука"

Новата лунна надпревара е в разгара си. Китай изстреля Чанг-е!


Recommended Posts

  • Потребител

Честно казано темата взе да ми става все по-интересна.

Ето един руски репорт за наличието на реголит - рудата богата на хелий 3 и на какво ли още не.. намираща се на луната:

http://www.lpi.usra.edu/meetings/lpsc2007/pdf/2175.pdf

Ето коя нация какви намерения има спрямо луната:

http://www.technologyreview.com/Energy/19296/

Общо все се вижда че само САЩ не потвърждават апетитите си към полезните изкопаеми на луната. Всички други агенции май са си харесали хелия.

Един интересен руски форум където се коментира и луната в това число:

http://www.go2mars.ru/forum/index.php

че за добива на 1 тон Хелий 3 трябва да се обработят 11 кв. километра площ от луната на дълбочина 3 метра, обаче енергийния еквивалент на Хелий 3 към барел суров петрол струващ $7 е $1 милиард долара за тон хелий 3. Изобщо доста интересни неща има тука:

http://www.lpi.usra.edu/lunar_resources/de...pmentofmoon.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ето коя нация какви намерения има спрямо луната:

http://www.technologyreview.com/Energy/19296/

Общо все се вижда че само САЩ не потвърждават апетитите си към полезните изкопаеми на луната. Всички други агенции май са си харесали хелия.

Щото знаят, че не може да се направи рудодобивна база на Луната и че не може да се изкара и една стотинка от тоя хелий.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Щото знаят, че не може да се направи рудодобивна база на Луната и че не може да се изкара и една стотинка от тоя хелий.

Кое от двете? Не може да се направи база или не може да се изкара и стотинка от хелия? Защото ако все пак се направи база и мислиш, че хелия няма да е печеливш то изглежда, че не си посетил сайтовече, които ти даде @n.n . А и както виждаш има и още много руди, които магат да ни послужат. А и аз съм сигурен, че когато някоя държава стигне и направи там база ще се открият още много изкопаеми, които не сме и предполагали, че са там. Затова изглежда, че хелия не е единствената алтернатива и ако САЩ се включат няма да загубят нищо. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Кое от двете? Не може да се направи база или не може да се изкара и стотинка от хелия? Защото ако все пак се направи база и мислиш, че хелия няма да е печеливш то изглежда, че не си посетил сайтовече, които ти даде @n.n . А и както виждаш има и още много руди, които магат да ни послужат. А и аз съм сигурен, че когато някоя държава стигне и направи там база ще се открият още много изкопаеми, които не сме и предполагали, че са там. Затова изглежда, че хелия не е единствената алтернатива и ако САЩ се включат няма да загубят нищо. :)

Метала е по-евтин от разходите по транспорта му от Луната до Земята. А съществуват ли реактори за синтез на хелий-3? Кой ще ги разработи, кой ще ги построи и кой ще гарантира непрекъснато снабдяване на гориво от Луната? Освен това в тая мина ще има един огромен проблем - метеоритите. На земята те изгарят в атмосферата, а Луната няма атмосфера. Една прашинка при тези скорости прави по-големи поражения от куршум. Как ще защитиш техниката от микрометеорити и как ще я захранваш с енергия, след като на Луната нощта е две седмици? И как ще местиш базата постоянно из Луната, след като тя трябва да е закопана под реголита, за да бъде предпазена от същите тези микрометеорити, които ще ти счупят рудодобивната техника?

Не се връзвайте на мохабетите на прохождащите агенции. Двете най-мощни, НАСА и Роскосмос, са изплашени от изследването на Луната, а вие се връзвате на някакви леймъри - Китай, Индия, Японя, Южна Корея. Вижте какво са постигнали тези агенции в сравнение с НАСА и Роскосмос - нищо. А вие ги сложихте над НАСА и над Роскосмос. Те дори ракета не могат да си построят. Всъщност и руснаците не можаха, а вие какви надежди им възлагате. От доста време се интересувам от космически изследвания и съм чувал всякакви изхвърляния и твърдения, завършили с провал, а това с добиването на полезни изкопаеми на Луната е най-глупавото. В момента НАСА е най-напред в разработването на техника за пилотирани полети до Луната и всъщност е единствената агенция, която разработва такава техника. Ако имаше потенциал за печалба от Луната, те със сигурност щяха да се възползват, особено при сегашните проблеми в енергийния сектор. Но те знаят, че печалби от Луната са невъзможни.

Да, само НАСА разработва технологии за пилотирани полети до Луната: Арес, Орион, лунни убежища. Какво правят другите:

Китай се мъчат да изпратят трета пилотирана капсула на нищожните 300 км над земята (Луната е на 400 000 км!!!). По време на мисията би трябвало да се извърши елементарно скачване с друг модул и глупава космическа разходка - технологии, които трябва да са овладени до съвършенство и практикувани години наред, десетки мисии, за да се стигне до Луната.

Япония са зациклили от маса време насам над HTV - проста товарна капсула до МКС. Не разработват нищо за Луната.

Европа по същия начин, само, че тяхното се казва ATV.

Индия се мъчи да направи ракета, която да може да изстреля смислен телекомуникационен сателит в земна орбита, без ракетата да изпуши над Бенгалско море.

Русия не може да си построи дори и един от трите планирани модула за МКС и ракетата за смислени товари, заместител на Протон, дето изпушва не всеки пет полета. Сега почнали да правят нов космодрум, парите за построяването на който никой в Руската дума и Роскосмос не знае от къде ще се намерят.

Бразилия още се мъчи да си изстреля бъгавата ракета, а Южна Корея тепърва почнаха да разработват нещо, което е с мощност като Falcon 1 и Pegasus XL.

Въобще жалка картинка. Те сега не могат да спуснат една бутилка вода на Луната, без да я счупят, а какво остава за закарване на цяла база, рудодобивен комплекс, рудопреработвателен комплекс и да връщат суровини на земята. Това даже и Артър Си Кларк няма смелостта да го напише. Все пак в последната му книга към 2032 година на Луната има само научна база, а руснаците все още търкалят Союз-ите.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Защо им е пък на руснаците друг космодрум? Байконур си върши работа, щом и Европа го използва, можеше тези средства да ги вложат в нещо по-добро.

Въпрос: Микрометеоритите с каква интензивност горе-долу падат по лунната повърхност? И ако може нещо повече за тях да се каже (макар, че аз далеч не ги считам за основен проблем с цялата илюзия по построяването на рудодобивна база, много други трябва да бъдат решени преди това)

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Защо им е пък на руснаците друг космодрум? Байконур си върши работа, щом и Европа го използва, можеше тези средства да ги вложат в нещо по-добро.

Въпрос: Микрометеоритите с каква интензивност горе-долу падат по лунната повърхност? И ако може нещо повече за тях да се каже (макар, че аз далеч не ги считам за основен проблем с цялата илюзия по построяването на рудодобивна база, много други трябва да бъдат решени преди това)

1. Байконур не е в Русия и Роскосмос плаща луди пари на Казахстан за използването му. Освен това някоя ракета (Протон) като се скапе, Казахстан спира полетите от космодрума.

2. На Марс годишно падат по 30-ина големи метеорита, които правят страхотни кратери. На Луната не знам.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Абе Антарктика наистина е "frigid, harsh, isolated", ама съвсем не е толкова "Extreme" колкото повърхността на Луната :bigwink:

и тая къща на астронавтите ще трябва да е по-скоро бомбоубежище, ако не искат да ги отнесе някоя терористична атака на микрометеори :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Китай представи първите снимки на Луната направени от Чанг-е:

http://www.reuters.com/article/scienceNews...K26717520071126

Оня ден ги гледах в www.space.com Честно казано съм разочарован. Това на снимката може да се види и с менте бинокъл 10х50. Просто си няма връзка с японските снимки и HD видео.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Оня ден ги гледах в www.space.com Честно казано съм разочарован. Това на снимката може да се види и с менте бинокъл 10х50. Просто си няма връзка с японските снимки и HD видео.

Хах! Честно казано и аз не съм впечатлен. Е определено с менте бинокъл 10х50 не може да се види така :laugh: , но определено има още какво да се иска от китайците. И въпреки това снимките не са лоши и са доста чисти. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето че и индийците имат претенции за Луната :) . Индийската организация за космически изследвания определи датата на изстрелване на първия индийски лунен спътник "Чандраян-1" - 9 април 2008 г.

Проектът "Чандраян-1", чието название означава "лунен кораб", предвижда към Луната с помощта на индийска ракета-носител да бъде изпратен апарат с тегло 560 кг. В орбита около Луната той ще направи възможно получаването на снимки в различни диапазони. Предвижда се също така на лунната повърхност да бъде спусната научно-изследователска сонда за провеждане на минералогични изследвания.

Това е доста скоро и се надявам да постигнат резултати с този проект!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки

Мен малко индийците ме съмняват. Защото досега имат нулев опит с междупланетни мисии. А и миналата година избуши една ракета.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Мен малко индийците ме съмняват. Защото досега имат нулев опит с междупланетни мисии. А и миналата година избуши една ракета.

За самия апарат не знам - НАСА имат пръст в него. Те вярно до сега не са пращали нищо в междпланетна траектория и не са вкарвали нищо в орбита около чуждо небесно тяло. Та знам ли? Давам им 50/50. А за ракетата - миналата година прати много зрелищно няколко сателита да изследват дъното на Бенгалско море. Може пак да се повтори. Те и техните ракети са едни... Да им се неначуди човек. Бива ли да построиш ракета с твърдогоривна първа степен и бустери на течно гориво? :laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не съм вярвал, че хората ще си мислят, че снимките на Чанг-е не са правени от него. И още по-лошо - взети са от НАСА. Това според мен е пълна глупост! Ако някой се натъкне на двете снимки, които са правени от НАСА през 2005г и от Чанг-е да ги сложи, за да ги сравним.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Американците избраха нова лунна мисия. Догодина ще бъдат изстреляни LRO и LCROSS, а през 2011 ще лети новоизбраната GRAIL (Gravity Recovery and Interior Laboratory). Мисията ще струва $375 милиона и включва два идентични апарата в орбита около Луната.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Незнам дали сте говорили за руския космически апарат "Луна-Глоб". През януари 2008 г. Русия и Япония ще подпишат документ, според който с руския космически апарат "Луна-Глоб" ще полетят и японски пенетратори. В съответствие с приетата през ноември руска програма за усвояване на Луната с помощта на автоматични КА, изстрелването на мисията "Луна-Глоб-1" с японски устройства е планирано за 2010 г. Ще се осъществи с руската ракета-носител "Союз-2".

Задачата на мисията са полети около Луната, избиране на площадка за луноход, за други инженерни и научни комплекси, които ще бъдат основа за бъдеща база, а също изследване на недрата на естествения спътник на Земята с помощта на пенетратори и решаване на други научни задачи.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...