Отиди на
Форум "Наука"

Амнести интернешънъл: БГ-ромите са онеправдани


Recommended Posts

  • Потребител

Международната правозащитна организация Амнести интернешънъл представи годишния си доклад, в който отправя остра критика към правителства от цял свят.

България също се споменава като страна, в която има нарушение на човешките права.

0000052189-article.jpg

Според правозащитната организация, ромите у нас се натъкват на пречки при достъпа до жилище, работа, професионална квалификация и образование.

Между 65 и 70 % от ромите в България са безработни. 18% са неграмотни, а други 65% не са завършили средно образование.

"Всичко това е доста сериозно за цялото състояние на българското общество", каза Лидия Аройо, прессекретар на Амнести интернешънъл за Европа и Средна Азия.

Според нея проблемът с интеграцията и предоставянето на жилища за ромите е сложен, "защото от една страна трябва да се има предвид, че семействата трябва да се запазят, когато се предоставят нови жилища, но от друга страна не трябва да се създават гета", каза още тя.

През октомври миналата година неправителствената организация "Европейски център за защита на правата на ромите" е подала колективна жалба в Европейската комисия по социални права.

В нея тя обвинява българското правителство, че не е успяло да премахне различията между ромите и други уязвими групи спрямо мнозинството от населението.

Като друг основен проблем у нас Аройо споменава ситуацията с бежанците в страната.

"Имигранти се държат под ключ. Затворени в определени помещения, докато се решава техния статут. Нямат право да се движат свободно, нямат документи за самоличност, не им се казва защо са задържани. Това е нарушение на международните правни норми", каза още тя пред Дойче веле.

Особено уязвими според нея са онези от бежанците, които не познават порядките в България и не знаят езика. Основно се имат предвид имигрантите от Ирак, Турция и Африка.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

То скоро г-жа Аройо ще трябва да се загрижи и за българите. Ромите едно на ръка. То има и още един, незасегнат от Амнести проблем - в България се нарушават масово тези права, на които съответстват задълженията за плащане на тока, водата и пр. екстри. ;)

А, госпожата може да приеме 1-2 рома или бежанеца в дома си. Какво пък...

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е как 1-2-ма? Направо целия катун да си го прибере у тях, нали не трябва да се разделят семействата?!

Днешните времена са особено упадъчни и в политическо-социална гледна точка - говори се само за проблемите на малцинствата и само на тях се дават привилегии, а мнозинството - да се оправя някак си!

В нея тя обвинява българското правителство, че не е успяло да премахне различията между ромите и други уязвими групи спрямо мнозинството от населението.

Интересно ми е да видя кое правителство може да направи това.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

На мен ми е интересно Амнести интернешънъл колко пари реално е дало в помощ на различните онеправдани общности? Ето например може да дойде да купи един терен и да построи жилища за ромите от Пловдив или Факултето, да финансира събарянето на панелите и пр.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

B шест шуменски училища се изучава ромски език като свободноизбираем предмет, предаде агенция "Фокус". Дванадесет студенти-роми от Шумен пък са получили стипендии от фондация "Отворено общество", а предстои издаването и на антология с ромска поезия. Осемдесет на сто от назначените по различни програми за заетост в общината от ромски произход. Общо 22 ромски семейства са настанени в общински жилища.

Всички тези благи придобивки на циганите по никакъв начин не смекчиха оценката на "Амнести интернешънъл", според която в България продължава да има дискриминация на малцинства.

В доклада на правозащитната организация се казва, че за циганите има сериозни пречки при достъпа до жилище, работа, професионална квалификация и образование. Според данните в него, между 65 и 70 процента от циганите в България са безработни. По данни на УНИЦЕФ около 50 процента от циганските жилища нямат течаща вода, а 20 процента от децата никога не са ходили на училище, пише в доклада на "Амнести интернешънъл".

Ромският казус изостри отношението и към Италия.

Правителството, полицията, карабинерите и гангстерите, обявиха приоритета на новата власт - борбата срещу национален враг №1 - ромите. Папа Бенедикт XVI и група представители на леви партии издигнаха самотни гласове срещу безкомпромисността на властите спрямо вечните аутсайдери в Европа. Няколко ромски катуна в покрайнините на Неапол бяха подпалени от неизвестни извършители, а стотици младежи хвърляха камъни срещу циганите. Изоставени ромски жилища са били опожарени в южната част на Италия, предаде. В гасенето на пожара са се включили четири екипа на пожарната. След напускането на ромите жителите на предградието Понтичели са опожарили катуна и открито настояват за оттеглянето на ромите, които са смятани за причина на всички проблеми в района. Правителството на Силвио Берлускони обяви, че ще вземе мерки за контрол върху ромската общност и нелегалната имиграция, като ще експулсира от страната всички закононарушители.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Твърде интересен въпрос. Този "ромски език" за първи път чувам за такъв - от Рим ли идва названието? Каква писменост използва - някаква ромска ли? Има ли достатъчно думи в "ромския" език, че даже и да се римуват, за да има поезия, може ли да се посочи някой виден "ромски" "поет"??

Как мога да докажа, че съм "ром" за да ми дадат стипендии, помощи и жилище, дали ще е достатъчно да се намацам със сажди и да се държа като животно???

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Амнисти интернешинъл първо трябва да променят манталитета на циганите и чак тогава да пледират. Трябва да се започне с образованието им. Но то насила не става. Колкото и да се мъчиш да втълпиш в главата на циганчето, че трябва да учи, то като не възприеме това, тогава нищо не можеш да направиш за неговото образование. После били неграмотни. Как няма да не са като не желаят да учат?

Освен това и да имам дадат жилища облепени целите със злато за отрицателно време няма да остане нищо от златния варак. Ще останат едни голи стени.

Освен това въпросната госпожа сигурно не знае как циганите са толерирани от държавните институции за сметка на българите. И не само от държавните институции. Аз лично съм се сблъсквала с такова толериране. Беше за моя сметка.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

"Толериране" - покрай цялата тая помиарщина това ми стана най-омразната дума!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Aма много е лесно от страни да хвърляш статистиките и да критикуваш. Е добре, защо Амнести не представи програма, не осигури финансиране и т.н., пък тогава да приказват.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Според правозащитната организация, ромите у нас се натъкват на пречки при достъпа до жилище, работа, професионална квалификация и образование.

Ако това е вярно, защо популацията на ромите нараства, на броя на българите намалява? Нали нараства тази популация, която има добри условия за развитие и изчезва тази, която няма такива?

А с емигрантите - ами като е проблем да им се даде свободен път към Германия и Брюксел. Те не са дошли да останат в България, а преминават за по на запад. Тъй че - свободен път на запад, там да им осигурят по-добри условия.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Има една приказка- Каквото сам си направиш никой не може да ти го направи. Циганите да вземат да да влязат в пътя, и тогава да чакат помощ. А другарката от амнести кат е толкоз ербап да вземе един катун у тях както вече се предложи.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Потребител

Ако това е вярно, защо популацията на ромите нараства, на броя на българите намалява? Нали нараства тази популация, която има добри условия за развитие и изчезва тази, която няма такива?

А с емигрантите - ами като е проблем да им се даде свободен път към Германия и Брюксел. Те не са дошли да останат в България, а преминават за по на запад. Тъй че - свободен път на запад, там да им осигурят по-добри условия.

Ти сериозно ли твърдиш, че като цяло българите живеем по зле от ромите и за това прираста ни е по- нисък? Шегуваш се, нали?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

stoedin когато четеш глупости, то е нормално и да отговаряш с глупости. Както се казва, каквото почукало, такова се обадило. Затова на глупостите на Аройо се отговаря с равнопоставени глупости (а в моето мнение по-долу ще намериш и други такива). Е ето и една поговорка, която не е изпълнена: "Който не работи не трябва да яде".

пречки при достъпа до жилище

Няма такова, като си платиш, то имаш каквото си поискаш жилище. Ето аз искам да имам триетажен блок (както много богаташи), но съм дискримениран и не ми дават...

пречки при работа

Къде по-точно, където искат средно образование, така ли? А за да работиш нещо не трябва ли да можеш да правиш нещо и да имаш някакви умения за това нещо???

професионална квалификация и образование

На кого е забранено да учи??? Плащаш си таксата, държиш приемен изпит и влизаш - къде е дискриминацията тук.

Между 65 и 70 % от ромите в България са безработни.

Ами и 100% от безработните българи са безработни. Те не са ли дискриминирани и какво се прави за тях?

18% са неграмотни, а други 65% не са завършили средно образование

Средното образование е безплатно, къде е проблемът. Нямат пари за учебници, ами аз пък нямам пари за триетажен блок - не съм ли дискриминиран.

Всичко това е доста сериозно за цялото състояние на българското общество

Точно така за цялото общество, а не само за циганите. Къде е дискриминацията??? Дискриминация от беззаконните ни политици...

През октомври миналата година неправителствената организация "Европейски център за защита на правата на ромите" е подала колективна жалба в Европейската комисия по социални права.

В нея тя обвинява българското правителство, че не е успяло да премахне различията между ромите и други уязвими групи спрямо мнозинството от населението.

А след това, нека обвинят правителството, за това че аз не мога да си имам триетажен блок, а много други българи го могат.

Имигранти се държат под ключ. Затворени в определени помещения, докато се решава техния статут. Нямат право да се движат свободно, нямат документи за самоличност, не им се казва защо са задържани. Това е нарушение на международните правни норми

И това кой ни го поръчва - Евросъюза, нали. С удоволствие ще ги пуснем, какво ни пречат - те ще отидат после в Европа, защото тук нямат какво да правят.

Особено уязвими според нея са онези от бежанците, които не познават порядките в България и не знаят езика. Основно се имат предвид имигрантите от Ирак, Турция и Африка.

Ама че е заблудена госпожата - мисли, че ако ги научим на български, то последните ще останат. Къде да остават в страна, която дори не се грижи за собствените си граждани...

Ето и едно допълнение към въпросите:

Ромите получават социални помощи, а не дават никакви приходи в бюджета - та нали не работят. Хубава логика - едни работят, други папат, а накрая не папали достатъчно...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Само казвам,че е абсурдно да се обвързва висок социален статус с висок естествен прираст. Твърдя, че имаме по висок стандарт от циганите и съм съгласен, че са дискриминирани. Имам наблюдения от няколко училища в Търговище и извода ми е-дискриминация на ниво учители, ученици, родители. Турците ги тормозят повече, но има и доста българи- расисти. Циганите имат нужда от помощ, но не тази до сега. Правителствата ни са престъпници, защото идват поколеня от диви и неграмотни роми и става страшно, но ние сме виновни,че не можем да ги приобщим.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Нужно ли е да подчертавам, че тях никой в никоя държава не е успял да ги приобщи. И пак не разбрах в какво се изразява тази дискриминация, освен че имало расисти които ги мразели.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Нужно ли е да подчертавам, че тях никой в никоя държава не е успял да ги приобщи. И пак не разбрах в какво се изразява тази дискриминация, освен че имало расисти които ги мразели.

Дълго е за обяснявне. По-късно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Проблема не е това, че има няколко расисти. Мнозинството от нас сме расисти, но с подчертана избирателност. От най- ранна възраст на българчетата им се внушават няколко неща- циганите са мръсни, опасни, подли, лъжливи, мързеливи, глупави и т. н. До такава степен ми бе внушено това, че и до днес имам сериозни затруднения, въпреки дорото ми желание, да общувам нормално с тях. Приказки, че крадът деца или "яж, да не те набори циганчето", или пък-"лъжеш като дърт циганин" да са ви познати? Ще кажете, ами то си е вярно! Не е. Това са стериотипи от детството кодирани в нас за цял живот. Предразсъдаци пречещи на реална оценка. Циганите са различни от нас, но са различни по между си като личности. Можем ли да кажем всички италианци са фашисти или всички българи сме ганьовци? Истината е, че се отнасяме с тях като с чумави и те го осъзнават. Вкарваме ги в определен стериотип и те започват да се държът така както очакваме. Защо се казва- "извършителите на убийството или изнасилването са от ромски произход" и това в национален ефир? Реакцията на повечето от нас е - естестено, какви да са ако не цигани! Всеки по мургав автоматично става подозрителен. И за десерт- наскоро станах свидетел на интересен и поучителен телефонен разговор. Пред полицейското управление във В. Търново, мъж на средна възраст уговаряше свой приятел или роднина да лъжесвидетелства с аргумента, че щом циганите го правят значи, че и те могат. Престъплението се омаловажаваше, защото е извършено срещу роми. Ако прочетете това и се замислите малко може и да променим нещо, вместо да плюем някаква госпожа.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Искаш да кажеш, че всички ние сме с промити мозъци в резултат на антиромска родителска пропаганда от детството?!?

Човек, айде дай го малко по-сериозно! Всичко това дето се говори за тази етническа група е напълно вярно и реално, случаите като тези от горния пост го потвърждават всеки божи ден!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами замисли се какво е пуснал колегата. "Ромска" банда краде овце, крави и др. Кражбата няма етнос. С промити мозъци сме и някои от твоите реакции са показателни. Регираш твърде емоционално и раздразнително за дреболии. Визирам твои диалози с Шекер ли беше или Шукер :biggrin: . Резултат от промиване на мозъци е нагласата да се обвиняват ромите във всички грехове под общ знаменател и едва ли не да им се отричат човешки качества като любов, състрадание, трудолюбие и др. Мнозинството от българите мразят циганите и без да имат личен мотив. Замислете се защо. Това, че има престъпници цигани е факт, но имам усещането, че и не искаме те да са нещо друго. Защо иначе беше тази вербална агресия към ромското девойче? :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Въпросът е много прост, всъщност. Кое доминира в поведението и обичаите на определена социална, подчертавам, не е задължително белегът да е етнически ;)

Кое е определящото. И второ - кой, според теб, Стоедине, проми мозъците на българите. Комунистите? Исторически кога се случи?

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Остави комунистите, говоря за възпитание в семейстото и сериотипи унаследявани от столетия. В известен смисъл не сме мръднали от Възраждането насам. Иначе се фукаме, че сме толерантни, спасили сме евреите и др. подобни. Питам, нормално ли е да слагаме общ знаменател на цял етнос или религиозна група? Изпитвам физичека погнуса от ромите, все едно са заразно болни или нещо подобно и знам, че при други има подобна нагласа. Защо? Нечистоплътни са ще каже някой, но в казрмата най- големите мърльовци бяха българи, а не роми или турци. Те оцеляват, не се развиват. Вината е не само тяхна. Щом имаме претенции да сме велика цивилизация дала на севта писменност и т.н. би трябвало да ни е по силите да ги "опитомим". Това, че не забелязвате дискриминацията не означава, че я няма. Сега ми обяснете колко съм заблуден. Ромите са като вирусно заболяване. Проявява се когато организма отслабва и имунната систена не сработва. Ние не лекуваме адекватно болеста и чакаме да се усложни до степен когато ще са нужни антибиотици т.е. радикални мерки, които може да доведат до нови проблеми. Те са примитивни, а ние велики, а не можем да ги интегрираме. Какво е решението, господа, може би "план за окончатено решаване на циганския въпрос"?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не них употребил думи като "опитомим"; досега са имали многобройни шансове и много от тях са се възползвали, при това с много сериозен успех. Никой никога не ги е дискриминирал и много от тях са достойни членове на обществото. Бедата е при тези, които и грам усилие не полагат да излязат от маргиналното състояние, напротив, стоят си в гетата, а могат.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...