Отиди на
Форум "Наука"

Неясноти около въстанието на Асеневци


Recommended Posts

  • Потребител
Какви са тия пернишки жребци?!?!!? Ако обичате по-сериозно отношение.

Извинявам се, но жребецът е бил княжевски, от Княжево. Не е било магаре. Това го знаят дори е 13 год. деца:

Deian_Drashkov_13g.jpg

Картина на Иван Дражков 13 год.

В старите библии пише "жребати", а не "осел".

Хорос.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Хорос, моля те, иди да се изявяваш в отдел религия. Като вярващ православен християнин ми е неприятно по този начин да се гавриш с истинната вяра сваляйки я до нивото на чисто човешките дела т. е. историята.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
И когато наближиха до Сердика и дойдоха до Драгичево при Витошката планина,

Извинявам се, но жребецът е бил княжевски, от Княжево.

:doh: Ами какво да кажа - ако баба ми беше от Драгичево, а прадядо ми си беше купил кон от Княжево, можеше и да се съглася. Ама - не. Тъй че ако обичаш, следващия път ако обичаш, гледай да включиш в поправения текст ако не улицата и къщата на някоя от бабите ми, то поне градът в който е живяла някой от тях. Иначе няма да се съглася с поправките. :vertag:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

:doh: Ами какво да кажа - ако баба ми беше от Драгичево, а прадядо ми си беше купил кон от Княжево, можеше и да се съглася. Ама - не. Тъй че ако обичаш, следващия път ако обичаш, гледай да включиш в поправения текст ако не улицата и къщата на някоя от бабите ми, то поне градът в който е живяла някой от тях. Иначе няма да се съглася с поправките. :vertag:

Виж и Гайдарски запя песента за Завета на Бог с българите. Кой ще е следващият? Новото идва въпреки воят на нощните животни. Утрото настъпва макар и бавно и аз съм много щастлив, че ще го посрещна буден.

Хорос.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител
Легендата свързва изнасянето на иконата с най-младия от тримата братя, а именно с Калоян :paladin: . Но това е само една легенда. А може и да има известна доза истина? Кой знае?

Чух че имало. Но все още не е готово за публикуване...... Иначе Йоанчо е трябвало да става поп, за туй е бил в близост до Солун, когато се развихрят събитията....

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Той не е ли бил заложник в Цариград, откъдето бяга и започва да помага на Асен? А преди това ми се струва че ще да е бил младичък.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Абе ,въобще докога ще се търпят езотеричните излияния на Хорос в отдел История , това той може да стори спокойно в отдел "Религия" ????Щом джедаите си имат религия ,няма проблем и Хорос да се пробва......

Link to comment
Share on other sites

  • 9 месеца по късно...
  • Потребител

Чух че имало. Но все още не е готово за публикуване...... Иначе Йоанчо е трябвало да става поп, за туй е бил в близост до Солун, когато се развихрят събитията....

Звучи интересно тази легенда, къде мога да я прочета?

Още по-интересно ми е това, че щял да става поп и бил в близост до Солун около 1185г., но кой Йоан имаш в предвид???Предполагам, че Йоаница и за това бих те помолил да ме насочиш към източника си. Блаодаря предварително! :book:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Приемаме че Калоян е готвен за монах в солунско. И откъде накъде следва че такава светиня ще попадне в ръцете му? Кой ще даде на послушник да съхранява такава светиня. Отговора е само един, тя попада случайно в него. И така с паднала от небето и неочаквана света икона обрадвания Калоян се връща в Търново и заявява тържествуващ на братята си. Батя, почваме въстанието иконата попадна случайно в мен. По вероятно е братята му да са го изпратили там точно с тази цел, да намери и донесе иконата.

Да повдигна още един въпрос. Какво очакват братята от императора? Тук се каза и да им беше дал щяха да вдигнат въстание. Ако приемем че въстанието е готово и просто си търсят повод защо Асен ще изпада в глупавата ситуация да казва на императора реално защо са дошли. Наистина ли отказа на императора пред молбата на двама дребни прониари е можела да разбуни гнева на народа против ромеите? Това е все едно Бенковски да иде пред султана и да иска воденица в Панагюрище, а като не му я дадът да заплаши с въстание. И после да каже на панагюрци "Ето султана не ми даде воденицата, давайте да въставаме".

Ако двамата братя дълго и грижливо готвят въстание биха ли били такива идиоти да идат право в ръцете на императора и на всичкото отгоре да го заплашват че не се майтапят с това въстание?

Смятам че двамата братя са искали нещо голямо и съществено, един вид последен опит всичко да се размине тихо и без кръвопролитие. Императора подценява ситуацията и просто им отказва. Асен е вбесен от провала и в гневът си почва да сипе заплахи, не го вземат насериозно, удрят му 2 шамара и го пускат.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...
  • Модератор История

Сега румънските историци в последните години са категорични че главен град на Асеневци на север от реката /където те се оттеглят двукратно/ е бил Крайова.Град с несъмнено българско име.Това е своеобрзаната отвъддунавска столица на Асеневци.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 2 часа, Стоедин said:

Защо пък Крайова да е "с несъмнено българско име"? Армия Крайова не беше ли в Полша, а не у нас?

Защото определено не е влашко.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е влашко не означава "несъмнено българско", нали? Сина ми се казва Явор, но само защото не е влашко име не търдя, че е българско. Отклоняваме се от темата, но не схванах, защо си толкова категоричен. Оказва се без да има аргументи за подобно твърдение. Не го приемай за заяждане, моля те! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За попадането на иконата повод за размисъл навява един макар и късен разказ за пленяването на сицилийския крал Алкуин от българския цар. Въпросният герой, който иначе е Алдуин е сред ръководителите на кампанията на сицилийците, при която е превзет Солун. По-късно той е хванат и е бил съден от Исак ІІ Ангел. По време на процеса яко се е подмазал - в смисъл преди да бъде пленен яко обиждал Исак, но след като ситуацията се променила, казал, че е говорил така, защото е мислел, че навия император бил същия като Андроник, но всъщност много се е объркал. И тук става интересно - докато за другите лидери на сицилийския поход има сведения за по-сетнешната им съдба, този иначе до този момент перспективен командир изчезва от историята. А ние имаме този късен разказ, че е съден от бълг. цар. Не пише нищо за иконата, но може и да има връзка, между изчезването на Алдуин в изворите и появата на иконата в Търново. Алдуин не е бил крал, но сред останалите командири е бил Танкред, който по-късно станал крал на Сицилия.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 11 часа, Стоедин said:

Не е влашко не означава "несъмнено българско", нали? Сина ми се казва Явор, но само защото не е влашко име не търдя, че е българско. Отклоняваме се от темата, но не схванах, защо си толкова категоричен. Оказва се без да има аргументи за подобно твърдение. Не го приемай за заяждане, моля те! :)

Такива са реалиите през 12 - 13 век или влашко или българско.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 20 часа, resavsky said:

Сега румънските историци в последните години са категорични че главен град на Асеневци на север от реката /където те се оттеглят двукратно/ е бил Крайова.Град с несъмнено българско име.Това е своеобрзаната отвъддунавска столица на Асеневци.

Къде го пише?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Във всяка история на Крайова.Там има една много любопитна църква "Свети Димитър" която се свързва именно с Асен и Петър.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

http://www.episcopiaseverinului.ro/stiri/religioase/ierarhul-mehedinenilor-a-participat-la-hramul-catedralei-mitropolitane-din-craiova-2.html

 Историята на църквата.Напомнъм че именно свети Димитър е покровител на Асен и Петър.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

На сайта за където е линка пише: Становище, което не е потвърдено документално поставя началото на нейното съществуване по време на братя Петър и Асан (XII век - 1185), Йоан Куманина (1230)и дори на великия владетел Мирчо Стари.

Много градове носят български названия на север от Дунава, вкл. старата столица Търговище. Старите надписи са си на кирилица. 

Иначе дворцовата черква в Търново "Св. Петка" най-вероятно е изглеждала като тази. Или май е по-точно да се каже, че тази прилича на нея.

Но нямаме данни за някакво точно местонахождение на братята на север. И по-вероятно те не са стояли на едно място, защото е трябвало да набират армия, което не става със седене и чакане.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Е все са имали седалище някъде.Между другото доста интересен е статута на земите на север от Дунав преди 1185 година.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...