Отиди на
Форум "Наука"

Почистване на смола от дреха от памук??


Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте. Имам чувството че седнах на смола от дърво - сигурно бор и ми остана по дрехата залепнало.Все още леко лепка.Петънцата (ако мога така да се изразя) са малки - по малко от половин см.100 % Памук пише на етикета. Дали някой може да каже как бих могъл да го изчистя ? Мерси предварително.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ДВУКОМПОНЕНТНА ЕПОКСИДНА СМОЛА ЗА ПОКРИТИЕ - Епоксидните смоли и втвърдители са химикали, при използването на които е необходимо да се вземат мерки за безопасност и охрана на труда.

В местата, където те се използват, не се разрешава да се яде, пие и пуши.

Тези, които използват епоксидни м-ли, задължително трябва да мият ръцете си преди ядене.

Също така при влизане в контакт с такива материали е задължително да носят предпазни дрехи, маска за лице и ръкавици.

Инструментите се почистват с разтворител - тутуол, ксилол, ацетон или най - добре със специалния разредител "VIMEPOX SOLVENT", непосредствено след тяхното използване.

---

http://www.bulengineering.com/img/OBIAVI/T...nfolist_226.pdf

"Tana nowa rhe 720" - Препаратът лесно разтваря остатъци от смола и катран, мазнини и белтъчни замърсявания, създава обилна плътна пяна и действа дезинфектиращо.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ехе, какво общо имат тези химикали с това

просто го изпери с възможно най- топлата вода, която позволява дрехата за малко по- продължително време, разбира се слагаш прах за пране. Просто точката на топене на смолата, без да знам каква е, съм сигурен, че ще е по- ниска от тази на използваната вода и така смолата би трябвало да се отстрани.

Редактирано от ROCK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Със толуол смолата ще се разтвори без да повреди дрехата, каквато и да в тя. Като чистиш смолата, гледаи това да е в малък периметър.

Може да опиташ и с ацетон, но не - лакочистител.

Разтворител за боя също мисля, че ще свътши работа.

С гореща вода няма да махнеш смолата .

Ако използваш нещата, които съм споменал, след това е задължително за изплакнеш обилно с хладка вода!

Редактирано от ROCK
Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител
Здравейте. Имам чувството че седнах на смола от дърво - сигурно бор и ми остана по дрехата залепнало.Все още леко лепка.Петънцата (ако мога така да се изразя) са малки - по малко от половин см.100 % Памук пише на етикета. Дали някой може да каже как бих могъл да го изчистя ? Мерси предварително.

Ако наистина става дума за петна от борова смола, спирт ще свърши работа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

И аз съм за спирта. Той разтваря, ама трябва да се внимава да не се напои дрехата с разтворена смола, вместо да се почистят петната.

Ако наистина става дума за петна от борова смола, спирт ще свърши работа.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител
Здравейте. Имам чувството че седнах на смола от дърво - сигурно бор и ми остана по дрехата залепнало.Все още леко лепка.Петънцата (ако мога така да се изразя) са малки - по малко от половин см.100 % Памук пише на етикета. Дали някой може да каже как бих могъл да го изчистя ? Мерси предварително.

Изчисти го с бензин.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако наистина става дума за петна от борова смола, спирт ще свърши работа.

Спирта не е разтворител, в много случаи той е просто метилов алкохол или смес от етилов и метилов и ще фиксира смолата. И двата са отровни защото са онечистени освен теси които се използват в операции макар, че там за дезинфекция се използва йод и нищо друго !

Редактирано от ROCK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според мен спиртът по-скоро ще фиксира смолата, отколкото да я премахне. :unsure: Всъщност най-добре martincho33 да каже дали е успял да премахне смолата от дрехата и с какво.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Спирта не е разтворител, в много случаи той е просто метилов алкохол или смес от етилов и метилов. И двата са отровни защото са онечистени освен теси които се използват в операции макат че там за дезинфекция се използва йод и нищо друго !

Спиртът Е разтворител! Не се изказвай неподготвен. Етанолът, който се продава по аптеките е достатъчно чист за да

става дори за пиене.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Според мен спиртът по-скоро ще фиксира смолата, отколкото да я премахне. :unsure: Всъщност най-добре martincho33 да каже дали е успял да премахне смолата от дрехата и с какво.

Спиртът разтваря добре борова смола. Изпробвано! Я раздуй малко, защо според теб той ще фиксира смолата,

че ми стана интересно. Малко теоретични съображения дет' са вика...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Спиртът разтваря добре борова смола. Изпробвано! Я раздуй малко, защо според теб той ще фиксира смолата,

че ми стана интересно. Малко теоретични съображения дет' са вика...

Нямам теоретични съображения. Просто предположение.

Но нещото, което според мен със сигурност ще разтвори смолата, това е терпентин.

Балсамов терпентин: Природен продукт, получен по класически метод - преработка на борова смола чрез дестилация на водна основа. Употребява се за разтваряне на масла, маслено-смолни лакове, емайл лакове, маслени бои, китове, грундове, като подобрява изключително много качеството на нанасяното покритие.

Боров терпентин: Натурален разредител, получен от борова смола. Използва се за разреждане на маслени и алкидни бои.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • 5 месеца по късно...
  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Спиртът разтваря добре борова смола. Изпробвано! Я раздуй малко, защо според теб той ще фиксира смолата,

че ми стана интересно. Малко теоретични съображения дет' са вика...

А вие провали ли сте да исчистите кожа със пирт ? И споделете какво разтвори той по кожата ?

Качестово на спирта преди всичко зависи от какво е направен, да разтворител но при определени условия.

Спиртът фиксира мръсотията и нестава за пиене !

Редактирано от ROCK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Никои ли незнае от каде да си го купя .......... :dry:

Провери първо по аптеките, ако не намериш, обади ми се ще ти дам едно малко шишенце.

Редактирано от ROCK
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...