Отиди на
Форум "Наука"

Титлите на ПБЦ


Recommended Posts

  • Потребители

Титли и длъжности от времето на ПБЦ

Титлите и длъжностите, които са били в ПБЦ често са предмет на дискусии по форумите. В някои случаи изброените титли и длъжности обаче са сравнително малко - така е дори в книгата за ПБЦ на сър Стивън Рънсиман. Често посочените титли и длъжности или почиват на съмнителни източници като "Джагфар Тарих", или пък предлагат доста съмнителни обяснения на различните названия. Във вторият случай напр. се търсят аналогии в тюркският език. Но една титла може да е заета напр. от аварския или западно-тюркския хаганат и да се използва в съвсем друг смисъл. Напр. през ВБЦ у нас се използва титлата "севаст", която се е носела от боляри на средно ниво (напр. управители на области). "Севаст" обаче е гръцкият аналог на титлата "Август", т.е. на една от титлите на рим. императори. Но в през времето, докато българските земи са в пределите на Византия титлата претърпява девалвация, тъй че когато Асеневци вдигат въстанието, тя вече не е титла на владетели, а на боляри. Друг пример от този период е титлата "Дука". Първоначално на италийския полуостров така са наричали племените вождове. През средновековието нази титла е аналог на херцог, принц, фюрст Титлата е възприета у нас от запада и се носи от областни управители. В днешно време също има такива случаи. Министър-председателя да речем често се нарича премиер. Но това не е едно и също. Министър-председателят е шеф на правителството - да речем ако той подаде оставка пада цялото правителство. Премиер-министър има там, където шеф на правителството е държ. глава (крал, президент). Сходно е положението и с днешната длъжност "президент". Тя означава председател, но у нас се възприема като название на едноличен орган. Затова предстоятелите на колективните органи се наричат председател - председател на НС, министър-председател и т.н.

Предложеният списък с титли и длъжности предлага информация къде е спомената съответната титла, а също в случаите, когато има някакво определение за нея в кой извор е дадено. Разбира се тъй като е невъзможно голям брой определения да са дадени за титлите у нас, има и някои случаи, когато са ползвани сведения за значението на тези титли у други народи, но пък това се отнася за периоди, когато българите са в близък контакт с тях - напр. за "жупан" при сърбите по времето когато Борис І и Симеон І предприемат кампании да наложат своята власт там или за коловър при аварите по времето, когато българи са под властта на този хаганат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Книгата на сър Стивън е писана преди Бешевлиев да публикува главния си труд за надписите, а за голяма част от титлите научаваме за тях. Ако му бяха известни, сър Стивън непременно би ги включил. :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Кесар е дадена еднократно на Тервел и няма данни да е ползвана впоследствие.Комит все ми се струва че е с източен произход а не идва от Византия.Патриций не се сещам да е била ползвана от български аристократ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Комит? Кесар? Патрикий? :smokeing:

Здравейте! Ако "ПБЦ" е Първо българско царство, то мога да помогна малко с титлите.

Катоз за начало ще кажа за горните 3: Комит - титла, която се въвежда вероятно при управлението на хан Омуртаг. При въвеждането на правно-политическите мерки за преминаването на Българската държава от федеративна в средновековна централизирана монархия. Територията е разделена на комитати, десет на брой първоначално. Той назначава управниците на тези комитати в качеството на свои функционери. Те са носили титлата "комит". Титлата означава управник на дадена област (комитат). Пример от Българската история: комит Никола - както надявам се знаете управник на Средецка област.

Титлата "кесар": Това не е българска титла. В периода на Първата българска дръжава титлата "кесар" е втората по значимост във Източната римска империя след титлата "василевс". Пример: хан Тервел през 705 получава титлата за помоща, която оказва на сваления Юстиниан II да си върне престола. Между другото до 13 век никой друг чужд владетел не носи тази титла.

Титлата "Патриций" също не е българска. Тя е третата титла след "василевс" и "кесар". Пример: хан Кубрат я получава през 635 година от император Ираклий.

Ето и малко титли от мен:

Ичиргу-боил. Различни по значимост хора са носили тази титла. Един от тях е Ичиргу-боил Тук, които е назначен от хан Крум за управник на една от трите части, на които той разделя българските част на Тракия. Другата се е управлявала от кавхан Иратаис. Някои от вас може да са чували и за кавхан Исбул - първи съновник в Плиска по времето на хан Маламир и Пресиян.

Багатур багаин. Стара прабългарска титла, носена от най-силните воини, след хана. Отличително за хората, носили тази титла е голата глава и дългата опашка, която са си оставяли. Според легендите 1 багатур-багаин има сила колкото 1000 обикновенни воина. Пример: Багатур багаин Славна (Славнас - въпрос на транскрипция) - омуртагов военачалник.

Зератаркан. Някои военачалници са носили тази титла. Пример: зератаркан Негавон - Омуртагов военачалник, удавил се в река Тиса.

Мога да ви кажа още няколко титли, но както е тръгнало ще стане много дълъг поста. Ако някои се интересува по-специално да ми пише лично съобщение и ще му кажа всички титли, които знам :)

Ако "ПБЦ" не е Първо българско царство, моля да ми изтриете поста и да приемете извиненията ми :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Кесар е дадена еднократно на Тервел и няма данни да е ползвана впоследствие.Комит все ми се струва че е с източен произход а не идва от Византия.Патриций не се сещам да е била ползвана от български аристократ.

Комит си е стопроцентова заемка, а най-добре да ти припомня един надпис, с директно заемане на титлата "стратег":

Превод:

.....направих моя брат, а стратегът лъв да бъде нему подчинен. От Бероя...Дултроини е пръв Тук ичиргу боилът за дясната страна, а стратезите Янис и Вардан нему подчинени. За лявата страна на моята войска: за Анхиало, Дебелт, Созопол, Ранули, е главатар Иратаис боила капханът, а Кордил и Григора нему подчинени стратези.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Книгата на сър Стивън е писана преди Бешевлиев да публикува главния си труд за надписите, а за голяма част от титлите научаваме за тях. Ако му бяха известни, сър Стивън непременно би ги включил. :crazy_pilot:

Някои от титлите са били известни и преди това. Същественото в случая обаче е какво може да се открие сега. А от това, което е в нета, или има доста фантастика, или дори и по-сериозните като това на сър Стивън съдържат доста малко информация. Иначе предполагам, че при достатъчно подходяща литература и св. Поисий Хилендарски би казал повечко по въпроса в своята история.

Ако "ПБЦ" не е Първо българско царство, моля да ми изтриете поста и да приемете извиненията ми

Това, че ПБЦ е І царство е съвсем вярно, но за останалото не съм много съгласен.

Комит - титла, която се въвежда вероятно при управлението на хан Омуртаг.

От латинското комес - comes, itis m, f [com + eo]: спътник, съюзник. Във Изт. Рим. империя (Византия) в по-късно време са висши сановници - началника на конюшните, началник на Египет и т.н. По-сетне в България и Европа е управител на област, ърл граф — ср. фр. comte, ан. count. Със съответните специфики в съотв държави. Споменава се при Омуртаг, но не е много ясно дали носителите и са български аристократи или византийски.

Багатур багаин. Стара прабългарска титла, носена от най-силните воини, след хана. Отличително за хората, носили тази титла е голата глава и дългата опашка, която са си оставяли. Според легендите 1 багатур-багаин има сила колкото 1000 обикновенни воина.

Може и някой да е ходил с гола глава, но сведение, че това е някакво отличие няма. Също и за 1000-та воина и че били най-силните.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Комит си е стопроцентова заемка, а най-добре да ти припомня един надпис, с директно заемане на титлата "стратег":

Превод:

.....направих моя брат, а стратегът лъв да бъде нему подчинен. От Бероя...Дултроини е пръв Тук ичиргу боилът за дясната страна, а стратезите Янис и Вардан нему подчинени. За лявата страна на моята войска: за Анхиало, Дебелт, Созопол, Ранули, е главатар Иратаис боила капханът, а Кордил и Григора нему подчинени стратези.

Обзалагам се, че този цитат е от Хамбарлийските надписи :) "моят" брат стана управник на централната част, вероятно от Одрин към Цариград :) За останалите 2 казах също кой ги е управлявал. Мисля, че казах същото малко по-нагоре, но не направих цитат, защото не го знам точно на изуст. Но в Хамбарлийските надписи е засвидетелствано териториалното деление, което Крум прави, както казах, на българската част от Тракия. Това е първия опит за преодоляване на племенния партикуларизъм в българските земи. Административно-териториалното деление (немога да намеря по-точно дума от деление, но тя не е много точна) измества родово-общественото, така да се каже. Един от значителните вътрешно политически актове на хан Крум :)

И ще си позволя да изкажа лично мнение - СПОРЕД мен не е много удачно да казваме Първо българско царство, защото в по-голямата част от съществуването си Първата българска държава е ханство :)

Относно титлата "комит" - казвам, че в ПБЦ е въведена за пръв път при хан Омуртаг, а не че е българска титла. Тоест може да си я е имало и другаде, аз просто казвам къде се среща за пръв път.

Багатур багаин - казах според легендите какво знам. Това съм чел. Средновековието е толкова отдалечен период назад във времето и има толкова много спорни и недоказани неща, които сигурно трудно ще се докажат. За доказването на 1 факт историците работят години наред. Ами то дори и за покръстването не е сигурно дали е 864 или 865. Дори не е сигурно дали е въобще покръстен народът. Съди се само по ЕДИН ЕДИНСТВЕН надпис в не много добро състояние. Казвам само какво съм чел, аз не съм никой за да оспорвам факти и съм приел наложеното мнение - българският народ е покръстен.

Голяма част от историята е възпроизведена благодарение на византийската култура. Хората са имали историци, хронисти... Водили са историята, писали са я. А както знаем византийските хронисти винаги омаловажават българските победи. Веднага давам пример с победата от 811 година, едно от най-големите поражения, което Византия претърпява в многовековната си история - византийските историци признават, че е "незапомнена", а в нашата история е една от най-великите победи. Така, че... всеки сам да си прави изводите.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Ами те историците са си го признали, ние нямаме средновековна история на България, а история на византийско-българските отношения през средновековието. Ако мога да профанизирам, ние сме в състоянието на германец който пише история на Германия по съветски трудове за втората световна война.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Що тесе отнася до надписа на Крум мисля че се касае за византийски аристократи на българска служба които просто са запазили своите титли / и вероятно някаква форма на самоуправление тъй като става въпрос за новоприсъединени области/.И кавхана и ичъргубоила имат далеч по важни функции от това да управляват две сравнително малки погранични области.Иначе разликата между "комит" и "стратег" е очевидна - първата титла е наследствена втората не е.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Да не би да имаш предвид израза "комитопули" който се употребява за четиримата сина на комит Никола. Прочее така не се сещам за преки податки комитите да са наследствени. Нали си спомняме за цар Борис който снема от поста комита на Охрид във връзка с настаняването там на свети Климент.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Не само - спомни си за Отвъддунавска България и Ахтум който е внук на Глад.Родовото начало в ПБЦ е достатъчно ясно изразено и е доста вероятно да е имало комитски родове.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Да не би да имаш предвид израза "комитопули" който се употребява за четиримата сина на комит Никола. Прочее така не се сещам за преки податки комитите да са наследствени. Нали си спомняме за цар Борис който снема от поста комита на Охрид във връзка с настаняването там на свети Климент.

Доколкото си спомням съответната част от житието на св. Климент, смяната на местния областен управител по никакъв начин не е свързана с настаняването там на свети Климент.

Ако се лъжа, моля поправи ме.

Факт е обаче, че службата на областните управители в Първата българска държава като правило не е била наследствена.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

В конкретния случай дали е или не е свързана с настаняването на свети Климент няма значение. Факта е че владетеля може да смени комита във всеки един момент по свое усмотрение. Това поне става ясно от случая. Ако длъжността бе наследствена, то в ръцете на въпросния комит би се съсредоточила не малко власт и едва ли владетеля би бил в състояние да ги сменя по свое усмотрение. При такава ситуация на наследствена провинциална власт България вече не би била централизирана държава, а по скоро нещо подобно на държавите в западна европа. На унгарския аноним не бива да се вярва на 100%, това първо, второ това че комитската длъжност е преминала по родова линия в един отделен случай не означава непременно наследственост. Нека си спомним че преди Омертаг славяните се управляват от свои вождове. И значи Омуртаг премахва тяхното самоуправление, за да даде още по голяма власт в ръцете на провинциални наследствени управители или по точно владетели.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Обърнете внимание че почти всички имена на комити които знаем - Кракра,Глад,Ахтум,Тирадин,Елемаг,Гавра са от прабългарски произход/останалите са с християнски имена/.И това чак до 11 век.Традицията е била много силно нещо.Позициите на провианциалната аристокрация са били много силни а особено такива като Ахтум и Глад които са отдалечени от центъра на държавата очевидно са имали твърде широки пълномощия.Дали титлата "комит" е била наследствена?Можем само да гадаем.Имало е вероятно могъщи провинциални родове които са държали с векове властта в определените комитати.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Може и да е била наследствена, но поне за мен това е било по скоро по силата на традицията и поради отдалечеността на райони от центъра на държавата, а не по силата на закона. Забележете още кан Крум говори за "моите хранени хора", българските царе се наричат самодържци или автократори.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В европейските анали не се споменава нищо за хунски титли, но в Асеманиевото евангелие се споменават няколко аварски титли – канизауци, кабуан, боколабра.

Не е ли време да се съсредоточим върху понятията които предават тези титли ???

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
В европейските анали не се споменава нищо за хунски титли, но в Асеманиевото евангелие се споменават няколко аварски титли – канизауци, кабуан, боколабра.

Не е ли време да се съсредоточим върху понятията които предават тези титли ???

Я го цитирай по-конкретно това евангелие, много интересно звучи...

Колкото до боколобър не е ясно дали титлата е собствено аварска или принадлежи на българите в хаганата /през т.нар.средноаварски период/ - справка у Теофилакт С., който изрично посочва, че б. не е аварин, а от друго племе.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...