Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

Ето един поглед към моето хоби... а именно палеонтологията. Вероятно ще ви се стори по-тривиално и не толкова романтично, колкото динозаврите. Истината е обаче по-различна - това е начина да се докоснеш до истинските неща и практически да се закопаеш в ерата на средния живот :crazy_pilot:

Visit My Website

Ето един поглед към моето хоби... а именно палеонтологията. Вероятно ще ви се стори по-тривиално и не толкова романтично, колкото динозаврите. Истината е обаче по-различна - това е начина да се докоснеш до истинските неща и практически да се закопаеш в ерата на средния живот :crazy_pilot:

Visit My Website

Браво. На мен ми беше хоби като тийнейджър, после се прехвърлих към историята, че е времево 'по-близо'. :bigwink:

Да, интересно е, харесаха ми снимките.

Да, интересно :) Като деца ходихме до едно разградско село (понеже видях, че част от находките са от разградско) да човъркаме скалите и намирахме разни охювчета. Ама сега и аз съм се прехвърлил на съвременните видове охлюви :)

post-5165-1237318059_thumb.jpg post-5165-1237318223_thumb.jpg

Ако можеш да си спомниш, къде точно из Разградско си намирал фосили, ще бъда благодарен... :w00t:

Прикачените снимки са на морски таралежи от ценоманско разкритие(горна креда) близо до Девня - резултат от двучасова разходка :whistling:

Ами близо до село Кривня. Река Бели Лом там прорязва доста скали, а в близос е и резервата Бели Лом.

Интересува ме това, което намираш служи на науката т. е. публикуваш ли го някъде, не се ли унищожават по този начин някои находки или находища. И още нещо дали не можем да направим нещо съвместно в списанието Бг Наука.

Унищожават се ...., когато никой не ги събира - природните сили бързо(сравнително) водят до съсипването на разкритите вече фосили. Така че , защитата на едно находище има смисъл, само ако се осъществява и консервация на мястото...пълен абсурд е!!! Освен това държавните институции не могат да си позволят "лукса" и да провеждат редовни експедиции за събиране на материал.

Иначе засега не съм публикувал нищо - още работя, трупам фактология и се самодообучавам в областа на геологията(там имам празнини - хидробиолог съм по образование). Надявам се някой ден да послужи и на науката...никой не работи върху фосилните морски таралежи в момента у нас(освен мен разбира се).

На снимката - горнокреден, правилен морски таралеж(Salenia geometrica)

post-5165-1237466540_thumb.jpg

...Виждам, че аз само си пиша в тази тема :whistling:

Както казах още в първият пост, поради липсата на останки от така дискутираните динозаври у нас, морското дъно от мезозоя предлага богат материал:

post-5165-1256836037_thumb.jpg post-5165-1256836113_thumb.jpg post-5165-1256836193_thumb.jpg post-5165-1256836226_thumb.jpg post-5165-1256836250_thumb.jpg post-5165-1256836282_thumb.jpg post-5165-1256836369_thumb.jpg post-5165-1256836439_thumb.jpg post-5165-1256836308_thumb.jpg

post-5165-1256835942.jpg

post-331-1256839367_thumb.jpg

Този морски таралеж знае ли се на каква възраст е? В нас имам един съвременен вид, който е едно към едно с него :)

Редактирано от fixxxsers

post-331-1256839367_thumb.jpg

Този морски таралеж знае ли се на каква възраст е? В нас имам един съвременен вид, който е едно към едно с него :)

...знае се - на ~90 млн.г. Наистина има съвременни видове, които много приличат на "изкопаемите". Таралежите са една от групите, които много малко са се променяли през всичките милиони години! Това ги прави и отличен индикатор за палеоекологичните условия на древните морски дъна. Ето снимка на малко черупки(а също и с бодли) от съвременни ехиниди:

post-5165-1256845694_thumb.jpg

Чудесно занимание :) Пиши и слагай снимки, а може и някакъв по-обемен информативен материал да напишеш, я за сайта, я за списанието. Хубави снимки има на сайта ти! :good:

а може и някакъв по-обемен информативен материал да напишеш, я за сайта, я за списанието...

Всяка информация за колекционирането на фосили на български би била безценна :)

Мда и да беше динозавърски фен, нямаше да можеш в България да копаеш такива фосили, защото всичко тогава е било под водата, без части от Добруджа евентуално. Иначе и на мен ми е доста интересен "средния" период с ранното господство на бозайниците и все още съществуващите едри птици и влечуги. Но няма ли в Бг находки на сухоземна фауна от периода. Аз съм чел единствено за проучвания на животински кости в пещерите от Мустерската епоха, от по-рано май нищо...

Редактирано от Warlord

Помогнете моля, открих бивна която изглежда много стара но нямам познания в областа. Кажете във Варна и региона към кого мога да е обърна за помощ?

Редактирано от sonier

Помогнете моля, открих бивна която изглежда много стара но нямам познания в областа. Кажете във Варна и региона към кого мога да е обърна за помощ?

Публикувай снимки и информация ТУК и ще ти отговорят. Успех!:)

На 17-ти декември в музея "Земята и хората" започва коледното изложение на минерали, скъпоценни и полускъпоценни камъни, и фосили. Любителска палеонтология в България ще има свой щанд, на който ще можете да видите уникални фосилни останки от древни организми, да получите компетентна информация за тях. Колекционерите ще могат да попълнят сбирките си с нови образци, събирани из цялата страна...

Заповядайте, ще бъде интересно преживяване! :)

Коледно изложение на минерали и фосили.

Здравейте. Знам, че в северна България не би трябвало да има останки от динозаври но мисля, че открих отпечатък на двуного с три пръста и човешка височина в скалите около с. Пушево, Търновско. Ако беше само един нямаше да обърна внимание, но на около 2 м от него има още два частични отпечатъка, където си личат забитите в калта нокти. Не съм чел чак толкова много и любителски събирам фосили от време на време. Въпроса ми е дали е възможно да е някоя от по- големите птички от по- ново време или наистина е от динозавър, което не отговаря на историята за северна България. Снимки на отпечатъците съм качил тук: http://tyrsa4a.snimka.bg/nature/stypka.663931

На снимка не се вижда много ясно. Моля за диалог по темата. Благодаря.

"tyrsa4a", според мене като неспециалист ако наистина са следи, ще са голямо палеонтологично откритие поне за България - досега не съм чувал за вкаменени стъпки, особено динозавърски, каквито май са тия. Но тъй или иначе специалистите все още мълчат.

Не зная защо, но ми се е набило в съзнанието, че територията на България е била морско дъно през голяма част от геоложкото развитие на Земята и че само през последните няколко милиона години е суша. Може би това са ни казали в училище, или пък съм в грешка, макар че имам основания да смятам, че не съм.

Работата с морското дъно не е чиста монета според този сайт. На мястото на България винаги има някаква суша върху поне част от територията й, като се почне от поне 350 млн. години назад:

350_Carb_Miss_EurMap_plates.jpg

- вдясно от жълтата линия се вижда северната граница на Румъния и до нея Молдова; някъде на юг, където има суша, трябва да е мястото на България.

Ето го и времето на големите гущери: Триас, преди 225 млн. години:

225_Trias_EurMap_plates.jpg

Очевидно Северна и средна България са на остров.

Преди 150 милиона години сушата е изместена на югозапад:

150_Jur_EurMap_plates.jpg

и т.н.

За пълнота геоложка карта на България - западно от Търново, където е Пушево, имало горнокредни и маастрихтски варовици.

Спомних си и че сравнително скоро бяха открити кости от динозавър. Ето нещо по въпроса, където обаче има и друга изненада: още "през 1985 година в пещера край Червен бряг били открити останки от гръбначни и безгръбначнии фосили. Те обаче отишли в музейното хранилище и дълго време никой не им обърнал внимание...". Всички тези находки са от Червен Бряг и според източника произхождат от морски седименти. Тоест динозаври, ама удавени и завлечени от течението динозаври. А откъде са дошли? Пак сушата ни бяга...

Стъпки от динозаври има открити дори в Алпите /които в миналото са били морски бряг/. Територията на днешна България била покрита в по-голямата си част от морета през мезозойската ера. Изключение съставлявалич части от Рило-Родопския планински масив. В България са открити останки предимно на морски обитатели /амонити, част от крайник на мозазавър - водно влечуго/. Колкото до откритата костица на динозавър преди две години - счита се, че тя е донесена от течения от другаде /най-вероятно от Румъния, която била архипелаг от острови, където са открити фосили на динозаври/.

Отворите по скалата на снимките не може да се каже, че са стъпки.