Отиди на
Форум "Наука"

Любителската палеонтология у нас


Recommended Posts

  • Потребител

Ето един поглед към моето хоби... а именно палеонтологията. Вероятно ще ви се стори по-тривиално и не толкова романтично, колкото динозаврите. Истината е обаче по-различна - това е начина да се докоснеш до истинските неща и практически да се закопаеш в ерата на средния живот :crazy_pilot:

Visit My Website

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 74
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор
Ето един поглед към моето хоби... а именно палеонтологията. Вероятно ще ви се стори по-тривиално и не толкова романтично, колкото динозаврите. Истината е обаче по-различна - това е начина да се докоснеш до истинските неща и практически да се закопаеш в ерата на средния живот :crazy_pilot:

Visit My Website

Браво. На мен ми беше хоби като тийнейджър, после се прехвърлих към историята, че е времево 'по-близо'. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, интересно е, харесаха ми снимките.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, интересно :) Като деца ходихме до едно разградско село (понеже видях, че част от находките са от разградско) да човъркаме скалите и намирахме разни охювчета. Ама сега и аз съм се прехвърлил на съвременните видове охлюви :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

post-5165-1237318059_thumb.jpg post-5165-1237318223_thumb.jpg

Ако можеш да си спомниш, къде точно из Разградско си намирал фосили, ще бъда благодарен... :w00t:

Прикачените снимки са на морски таралежи от ценоманско разкритие(горна креда) близо до Девня - резултат от двучасова разходка :whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами близо до село Кривня. Река Бели Лом там прорязва доста скали, а в близос е и резервата Бели Лом.

Интересува ме това, което намираш служи на науката т. е. публикуваш ли го някъде, не се ли унищожават по този начин някои находки или находища. И още нещо дали не можем да направим нещо съвместно в списанието Бг Наука.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Унищожават се ...., когато никой не ги събира - природните сили бързо(сравнително) водят до съсипването на разкритите вече фосили. Така че , защитата на едно находище има смисъл, само ако се осъществява и консервация на мястото...пълен абсурд е!!! Освен това държавните институции не могат да си позволят "лукса" и да провеждат редовни експедиции за събиране на материал.

Иначе засега не съм публикувал нищо - още работя, трупам фактология и се самодообучавам в областа на геологията(там имам празнини - хидробиолог съм по образование). Надявам се някой ден да послужи и на науката...никой не работи върху фосилните морски таралежи в момента у нас(освен мен разбира се).

На снимката - горнокреден, правилен морски таралеж(Salenia geometrica)

post-5165-1237466540_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • 3 месеца по късно...
  • Потребител

...Виждам, че аз само си пиша в тази тема :whistling:

Както казах още в първият пост, поради липсата на останки от така дискутираните динозаври у нас, морското дъно от мезозоя предлага богат материал:

post-5165-1256836037_thumb.jpg post-5165-1256836113_thumb.jpg post-5165-1256836193_thumb.jpg post-5165-1256836226_thumb.jpg post-5165-1256836250_thumb.jpg post-5165-1256836282_thumb.jpg post-5165-1256836369_thumb.jpg post-5165-1256836439_thumb.jpg post-5165-1256836308_thumb.jpg

post-5165-1256835942.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

post-331-1256839367_thumb.jpg

Този морски таралеж знае ли се на каква възраст е? В нас имам един съвременен вид, който е едно към едно с него :)

Редактирано от fixxxsers
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
post-331-1256839367_thumb.jpg

Този морски таралеж знае ли се на каква възраст е? В нас имам един съвременен вид, който е едно към едно с него :)

...знае се - на ~90 млн.г. Наистина има съвременни видове, които много приличат на "изкопаемите". Таралежите са една от групите, които много малко са се променяли през всичките милиони години! Това ги прави и отличен индикатор за палеоекологичните условия на древните морски дъна. Ето снимка на малко черупки(а също и с бодли) от съвременни ехиниди:

post-5165-1256845694_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Глобален Модератор

Чудесно занимание :) Пиши и слагай снимки, а може и някакъв по-обемен информативен материал да напишеш, я за сайта, я за списанието. Хубави снимки има на сайта ти! :good:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

а може и някакъв по-обемен информативен материал да напишеш, я за сайта, я за списанието...

Всяка информация за колекционирането на фосили на български би била безценна :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Мда и да беше динозавърски фен, нямаше да можеш в България да копаеш такива фосили, защото всичко тогава е било под водата, без части от Добруджа евентуално. Иначе и на мен ми е доста интересен "средния" период с ранното господство на бозайниците и все още съществуващите едри птици и влечуги. Но няма ли в Бг находки на сухоземна фауна от периода. Аз съм чел единствено за проучвания на животински кости в пещерите от Мустерската епоха, от по-рано май нищо...

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител

Помогнете моля, открих бивна която изглежда много стара но нямам познания в областа. Кажете във Варна и региона към кого мога да е обърна за помощ?

Редактирано от sonier
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Помогнете моля, открих бивна която изглежда много стара но нямам познания в областа. Кажете във Варна и региона към кого мога да е обърна за помощ?

Публикувай снимки и информация ТУК и ще ти отговорят. Успех!:)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 месеца по късно...
  • Потребители

На 17-ти декември в музея "Земята и хората" започва коледното изложение на минерали, скъпоценни и полускъпоценни камъни, и фосили. Любителска палеонтология в България ще има свой щанд, на който ще можете да видите уникални фосилни останки от древни организми, да получите компетентна информация за тях. Колекционерите ще могат да попълнят сбирките си с нови образци, събирани из цялата страна...

Заповядайте, ще бъде интересно преживяване! :)

Коледно изложение на минерали и фосили.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител

Здравейте. Знам, че в северна България не би трябвало да има останки от динозаври но мисля, че открих отпечатък на двуного с три пръста и човешка височина в скалите около с. Пушево, Търновско. Ако беше само един нямаше да обърна внимание, но на около 2 м от него има още два частични отпечатъка, където си личат забитите в калта нокти. Не съм чел чак толкова много и любителски събирам фосили от време на време. Въпроса ми е дали е възможно да е някоя от по- големите птички от по- ново време или наистина е от динозавър, което не отговаря на историята за северна България. Снимки на отпечатъците съм качил тук: http://tyrsa4a.snimka.bg/nature/stypka.663931

На снимка не се вижда много ясно. Моля за диалог по темата. Благодаря.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"tyrsa4a", според мене като неспециалист ако наистина са следи, ще са голямо палеонтологично откритие поне за България - досега не съм чувал за вкаменени стъпки, особено динозавърски, каквито май са тия. Но тъй или иначе специалистите все още мълчат.

Не зная защо, но ми се е набило в съзнанието, че територията на България е била морско дъно през голяма част от геоложкото развитие на Земята и че само през последните няколко милиона години е суша. Може би това са ни казали в училище, или пък съм в грешка, макар че имам основания да смятам, че не съм.

Работата с морското дъно не е чиста монета според този сайт. На мястото на България винаги има някаква суша върху поне част от територията й, като се почне от поне 350 млн. години назад:

350_Carb_Miss_EurMap_plates.jpg

- вдясно от жълтата линия се вижда северната граница на Румъния и до нея Молдова; някъде на юг, където има суша, трябва да е мястото на България.

Ето го и времето на големите гущери: Триас, преди 225 млн. години:

225_Trias_EurMap_plates.jpg

Очевидно Северна и средна България са на остров.

Преди 150 милиона години сушата е изместена на югозапад:

150_Jur_EurMap_plates.jpg

и т.н.

За пълнота геоложка карта на България - западно от Търново, където е Пушево, имало горнокредни и маастрихтски варовици.

Спомних си и че сравнително скоро бяха открити кости от динозавър. Ето нещо по въпроса, където обаче има и друга изненада: още "през 1985 година в пещера край Червен бряг били открити останки от гръбначни и безгръбначнии фосили. Те обаче отишли в музейното хранилище и дълго време никой не им обърнал внимание...". Всички тези находки са от Червен Бряг и според източника произхождат от морски седименти. Тоест динозаври, ама удавени и завлечени от течението динозаври. А откъде са дошли? Пак сушата ни бяга...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Стъпки от динозаври има открити дори в Алпите /които в миналото са били морски бряг/. Територията на днешна България била покрита в по-голямата си част от морета през мезозойската ера. Изключение съставлявалич части от Рило-Родопския планински масив. В България са открити останки предимно на морски обитатели /амонити, част от крайник на мозазавър - водно влечуго/. Колкото до откритата костица на динозавър преди две години - счита се, че тя е донесена от течения от другаде /най-вероятно от Румъния, която била архипелаг от острови, където са открити фосили на динозаври/.

Отворите по скалата на снимките не може да се каже, че са стъпки.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...