Отиди на
Форум "Наука"

Любителската палеонтология у нас


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

На мене пък ми приличат на стъпки.

"Търсача", харесва ли ти диалога, или и ти чакаш специалистите? :smokeing:

без специалисти, които да отидат на мястото и да проучат вдлъбнатините, всички наши предположения ще са в сферата на научната фантастика.

И все пак ето как изглеждат подобни отпечатъци;

footprint%20comparisons_big.jpg

И още малко изображения от гуглето:

https://www.google.bg/search?hl=bg&sugexp=frgbld&gs_nf=1&cp=13&gs_id=4r&xhr=t&q=dinosaur+footprints&biw=1024&bih=605&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.,cf.osb&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=lGhwT7-HNYTj4QTWx7C_Ag

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 74
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Благодаря за диалога, наистина много ми харесва, че някой все пак реагира на моя зов. Искам да заведа някого да ги види. Най- интересното е, че са три стъпки. Иначе нямаше да обърна внимание. Нещото е било с приблизително човешка разкрачка, двукрако и трипръсто. Ако говорим за обувки номерът е от 46 до 50. На цялата стъпка ноктите не се виждат. Двете стъпки малко по- напред са разположени в стойка нормален разкрач при ходене. При тях най- вече си личат ноктите, забити в калта- на едната стъпка двата, а на другата и трите. Не можах да повярвам, че виждам такова нещо. Май ще трябва да се оцветят с боички и пак да се снимат. Не знам колко време ще са там. Може да изветрят или нещо подобно. Нямам си представа за колко време ще ерозира скалата.

И аз мисля, че ако е истина ще е добро откритие за нашата наука и ще може би ще промени някои теории.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Поздрави, ако наистина следите са три, моля те кажи какво е тяхното разположение в пространството. Нещо от този тип:

wall-footprints.jpg

Или от този:

18096293.jpg

В първия случай динозавърът е тревопасен, а във втория - хищник.

На твоите снимки поне аз с малко повече фантазия виждам два типа отпечатъци:

026693841.jpg?r=0

И

026693853.jpg?r=0

Последователно ли са разположени или паралелно един до друг?

Може би няма да е лошо да се свържеш с палеонтолози от СУ:

http://paleo-elena.hit.bg/htm/viz.htm

Хем като гледам е близо до района.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Благодаря за диалога, наистина много ми харесва, че някой все пак реагира на моя зов. Искам да заведа някого да ги види. Най- интересното е, че са три стъпки. Иначе нямаше да обърна внимание. Нещото е било с приблизително човешка разкрачка, двукрако и трипръсто. Ако говорим за обувки номерът е от 46 до 50. На цялата стъпка ноктите не се виждат. Двете стъпки малко по- напред са разположени в стойка нормален разкрач при ходене. При тях най- вече си личат ноктите, забити в калта- на едната стъпка двата, а на другата и трите. Не можах да повярвам, че виждам такова нещо. Май ще трябва да се оцветят с боички и пак да се снимат. Не знам колко време ще са там. Може да изветрят или нещо подобно. Нямам си представа за колко време ще ерозира скалата.

И аз мисля, че ако е истина ще е добро откритие за нашата наука и ще може би ще промени някои теории.

Ами познавам района, за който говориш и където казваш, че се намират "отпечатъците". Казваш, че си събирал фосили там... Знаеш тогава - долнокредни черупчести мекотели, морски таралежи, корали, ракообразни.... Екологията на мястото е ясна - плитко, топло море, коралови рифове... Вярно, че от снимките не личи добре, но е по-вероятно да се заблуждаваш за стъпките :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В Елена няма специалисти. Те идват само лятото за седмица- две. Иначе си стоят в София. Ходил съм да показвам фосили и да искам мнение- няма специалист там който да ти каже кое какво е. А иначе служебно поне два пъти в месеца съм в Елена.

Двете следи са разположени по скоро като първия тип, може пук да е спрял за нещо, знам ли?!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Виждам, че е важно за теб, така че просто прати снимките на специалисти по електронна поща - да речем тук. Ние само можем да си лафим и да обменяме мнения като любители.

За мен следите са твърде успоредни, за да представляват изобщо отпечатък от стъпка, но кой знае :unsure:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребители

Дни на минералите в София.

Започна великденската изложба на минерали, скъпоценни камъни и фосили в НМ "Земята и хората". Много интересни експозиции и подробна информация очакват всички запленени от науките за земята любознайковци през следващите няколко дена :)

205437_1736627653164_1162781554_31531821_4404635_n.jpg

205553_1736619172952_1162781554_31531810_6475342_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Три мечки на 14 000 години над Батак!

0000031440_w480.JPG

Скелетите на праисторическите чудовища са извадени от пещера над Батак при съвместна експедиция на дружество "Пълдин" и Прородаучния музей

Три скелета на пещерни мечки на около 14 000 години са извадени от пещера в Родопите, научи “Марица”. Праисторическите животни са открити при съвместна експедиция на спелеоклуб “Пълдин” и Природонаучния музей в Пловдив.

Спелеолозите влязоха в пещерата през уикенда, а по-голямата част от находките вече са в лабораторията на музея. Пещерняците умишлено пазят в тайна мястото на откритието, тъй като работата на експедицията все още не е приключила напълно. “Марица” научи, че пещерата е в околностите на град Батак.

“Натъкнахме се на скелетите още през февруари, докато проучвахме пещерата. Трябваше обаче да изчакаме подходящи климатични условия”, разказа инструкторът от “Пълдин” Милен Нейчев. Въпреки че изчакали близо два месеца, деветте членове на експедицията срещнали сериозни препятствия, докато се доберат до нишата, в която се намирали костите на животните. “Тя беше на 150 метра от входа, но за да стигнем дотам, ни трябваше повече от час.

През повечето време се провирахме през “тесняци” и газехме вода до гърдите”, разказва Нейчев. Температурата на водата била 6-7 градуса, а след това мокри и измръзнали, спелеолозите трябвало внимателно да извадят костите от калта, да ги съберат в специални торби и да се върнат по същия път. Повечето от участниците били вече в първи стадий на хипотермия, докато успеят да излязат от пещерата. “Въпреки това обаче, усилията си струваха”, категоричен е председателят на клуба Илия Савчев. В пещерата са влезли и три момичета от клуба - Анджи, Ася и Ивон.

Находката на спелеолозите е действително уникална. Скелети на пещерни мечки се намират изключително рядко. Предполага се, че праисторическите чудовища, чийто ръст надвишавал 3 метра, са изчезнали през последния ледников период. Запазен скелет на мечка има в музея в Чепеларе, а в началото на 20-и век английска експедиция открива друг в пещерата “Бачо Киро” край Дряново и сега той се намира в Природонаучния музей в Лондон.

“Това е първата научна експедиция, финансирана от Пловдивския природонаучен музей”, коментира биологът Стефан Кюркчиев. Освен че е консерватор в музея, той е и член на спелеоложкия клуб. Кюркчиев, който е докторант в Пловдивския университет, каза, че точната възраст на находките тепърва ще бъде определена.

“Предстои костите да бъдат обработени, почистени и консервирани. Това ще стане в лабораторни условия, защото някои от костите са много крехки. Ще работим заедно с колега от музея, който е палеонтолог. Ще търсим финансиране по някой европейски проект, за да продължим проучването.

След като работата по консервацията и датирането приключи, скелетите ще бъдат експонирани в новата зала по палеонтология, която предстои да бъде обособена”, твърди Кюркчиев. Трите черепни части, открити в пещерата, са с различна големина и спелеолозите коментират, че много вероятно е скелетите да са били на голяма мечка и двете є мечета.

Предполага се, че животните са влезли в пещерата през друг вход, а не през този, през който са проникнали спелеолозите.

НАЦИОНАЛНО БОГАТСТВО

Освен че е с висока научна стойност, находката на пловдивските спелеолози има и материално изражение. Скелетите на праисторическите чудовища са много търсени от музеите по света, а някои от офертите за скелет на пещерна мечка стигат до 500 000 евро. В случая обаче трите скелета ще останат в залите на Природонаучния музей в Пловдив.

ЛЕДЕНА ЕПОХА

Пещерните мечки са били много по-големи от днешните представители на вида - височината им е надвишавала 3 метра. Зъбите им показват, че са се хранили както с растителна, така и с животинска храна. Появили са се преди приблизително 5 милиони години и са били разпространени в цяла Европа. Започват да изчезват преди около 30 хил. години. Има различни версии за измирането им - според някои учени причината е рязкото застудяване, а според други са били избити от кроманьонците. Учени от университета “Макс Планк” в Германия смятат, че мечките през ледената епоха са изчезнали от лицето на Земята, когато хора са започнали да живеят в обитаваните от тях пещери. Ново ДНК изследване показва, че популацията на пещерните мечки е започнала да намалява преди около 50 000 години, като това е съвпаднало с увеличаването на броя на заселниците. Изследването е извършено от екип под ръководството на Матиас Щилер от университета “Макс Планк”. Пещерната мечка е близък роднина на кафявата мечка. Те са еволюирали от общ прародител преди около 1,2 милиона години. Пещерната мечка е имала страховит вид - теглото на мъжките екземпляри е достигало 500 кг. Най-дълго мечките оцеляват на Балканите, където живеят до късната ледникова епоха.

http://marica.bg/show.php?id=79783

Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Потребител

Не открих къде другаде да задам въпросът си. Какво е било нужното количество храна нужно за поглъщане от динозаврите? Срещнах само, че брахиоазвъра поглъща 1 тон дневно.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

Благодаря за диалога, наистина много ми харесва, че някой все пак реагира на моя зов. Искам да заведа някого да ги види. Най- интересното е, че са три стъпки. Иначе нямаше да обърна внимание. Нещото е било с приблизително човешка разкрачка, двукрако и трипръсто. Ако говорим за обувки номерът е от 46 до 50. На цялата стъпка ноктите не се виждат. Двете стъпки малко по- напред са разположени в стойка нормален разкрач при ходене. При тях най- вече си личат ноктите, забити в калта- на едната стъпка двата, а на другата и трите. Не можах да повярвам, че виждам такова нещо. Май ще трябва да се оцветят с боички и пак да се снимат. Не знам колко време ще са там. Може да изветрят или нещо подобно. Нямам си представа за колко време ще ерозира скалата.

И аз мисля, че ако е истина ще е добро откритие за нашата наука и ще може би ще промени някои теории.

Е, е здравейте. дано някой го прочете поне във фейса. Браво аз съм един от малкото професионално знаещи нещо по въпроса. Крайно време беше някой да се вгледа, защото се оказва че има и много други отпечатъци от стъпки на диназаври. ДОСЕГА ОБАЧЕ ВСИЧКО Е ЗАМАЗАНО И ДОКЛАДВАНО, НЯМА ТАКОВА НЕЩО. Дрън дрън, те вече са толкова много, че ще ни извадят очите. Моля свържи се с мен във фейса - "вова янков". Ще се чуем, видим, обсъдим и покажем. Чакам!!!

Чао

В.Янков

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Дни на минералите в София.

Започна великденската изложба на минерали, скъпоценни камъни и фосили в НМ "Земята и хората". Много интересни експозиции и подробна информация очакват всички запленени от науките за земята любознайковци през следващите няколко дена smile.gif

205437_1736627653164_1162781554_31531821

205553_1736619172952_1162781554_31531810

Бе аз ходих, ама фосилите дето бяха изложени там бяха само Made in China ;) естествени не видях.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

бе имаше едно павилионче, но май тея дето продаваха стоката не бяха в час със естеството й.;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Глобален Модератор

Как го правят по света: Amateur Fossil Hunter Discovered Complete, 7ft Skeleton Of Ancient Marine Reptile

fossil1.jpg?itok=LErW_B00

Whilst taking a stroll along a picturesque, rocky beach in south Wales, a computer programmer with a passion for fossil hunting stumbled upon a rather remarkable find: a 7-foot-long skeleton of an ancient, predatory reptile that swam our oceans from the Jurassic to the Cretaceous period. What’s more, experts believe that the specimen could be complete, making the rare discovery even more exciting.

The fossil was found along Penarth beach, Glamorgan, which is the most popular spot in Wales for fossil collectors to fill their boots due to the abundance and rich variety of specimens so far unearthed here. Its discoverer was 34-year-old Jonathan Bow, who has had a keen interest in fossils for the best part of a decade now.

He first noticed the skeleton after a small piece, around one inch in size, became exposed on a changing tide in September, BBC News reports. Bow and his brother then began the laborious task of uncovering the rest of the specimen, which took them around a day. During this process, the impressive size of the specimen became quickly apparent, which he eloquently described as a “whopper.”

Then, the duo had to begin removing some of the vast amount stone that surrounded the fossil, which weighed some 60 kilograms (132lb) in total. After completing this extremely labor intensive process, Bow alerted the National Museum of Wales of the find, and it didn’t take long for paleontologists to recognize its potential importance given the remarkable preservation.

The skeleton belonged to an ancient group of marine vertebrates called ichthyosaurs, which means “fish lizards.” So far, more than 80 different species of ichthyosaur have been described since their discovery in the early 19th century, but more are being added to the extensive list each year.

These animals were not dinosaurs, but they did roam Earth’s oceans while dinosaurs ruled the land. They first appeared during the Triassic period, reaching peak diversity during the Jurassic, before dying out during the Cretaceous period- some 25 million years before dinosaurs were wiped out.

Although there is a lot of controversy over what ichthyosaurs evolved from, the earliest versions had many lizard-like features, leading many to believe the land vertebrate they evolved from was probably a lizard of some kind. Early ichthyosaurs still possessed necks and also had long, slender bodies which probably meant that they weaved through the ocean much like modern day eels. These animals then rapidly diversified into a much more streamlined form with fish-like bodies and crescent-shaped tails, allowing them to cruise through the seas at impressive speeds.

3IYei3o.jpg

http://www.iflscience.com/plants-and-animals/complete-7ft-skeleton-ancient-marine-reptile-discovered-uk-beach

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител

Здравйте и от мен! Морския динозавър по-горе е трпач! Искам да ви покажа един фосил. Не съм го намирал аз. Предишния собственик ми поясни, че е намерен до...язовир в България :) Човекът имаше страшно много фосили на морски таралежи и все си мисля, че го е намерил някъде покрай тях. Не ми посочи точното място :( Беше неопределен от него, но аз нали съм си фен на динозаврите и съзрях в него потенциален динозавърски нокът. Може и да е на по-късно влечуго, знам ли. Като примерен любител веднага затърсих нокти на динозаври в интернет и трябва да ви кажа, че открих прилики, но не срящнах чак толкова извит. " Хвърлете" му един поглед и вие.

post-21307-0-20378700-1427488346_thumb.j

post-21307-0-15354800-1427488359_thumb.j

post-21307-0-44451900-1427488374_thumb.j

post-21307-0-43968000-1427488387_thumb.j

post-21307-0-63595900-1427488398_thumb.j

post-21307-0-95360300-1427488419_thumb.j

post-21307-0-21481400-1427488458_thumb.j

post-21307-0-95148600-1427488473_thumb.j

post-21307-0-33828100-1427488485_thumb.j

post-21307-0-02961800-1427488497_thumb.j

post-21307-0-18531900-1427488509_thumb.j

post-21307-0-46992700-1427488525_thumb.j

post-21307-0-20050700-1427488538_thumb.j

post-21307-0-72997400-1427488560_thumb.j

Редактирано от Aragorn
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Това по - скоро ми прилича на "ядка".
Толкова завит нолът?
От едната страна върви вдлъбната ивица, липсваща от другата.
Според мен е "върхът" на спирала от вид аналогичен на днешните видове Gibula sp. или подобни (точно в момента не мога да се сетя за името на вида морски охлюв, който най - точно пасва на "ядката", а ми е на езиак!)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Предположението е добро, не трябва да се отхвърля. Все пак тази "ядка" е мускул. Толкова добре да се запази?! Не можах да открия др. снимки на "ядки".

Само черупки намирам. Ако някой види подобни фосили на "ядки" в интернет нека да покаже за да мога да сравня и да преценя. Благодаря предварително!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

... Все пак тази "ядка" е мускул. ...

"Ядката" не е вкаменен мускул.

Ядки, най - често се образуват когато празна раковина попаднат в пясъчно дъно и се наълнят с пясък, който в последствие се сбива, заемайки формата на раковината. В процеса на фосилизация, поради различни причини, раковинита се начупи и бива отнесена, остава силно сбития, фосилизиран, материал запълнил вътрешността й - това се нарича "ядка".

ако не успееш да намериш - в началото на Юни, когато ми приключи командировката и се прибера, ще снимам няколко образци от колекцията си и ще ги публикувам.

Образеца, който си показал много ми прилича на ядка от задната част на видподобен на Nana donovani

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Образците от мъртвата и живата природа са движими паметници на културата.Те са държавна собственост също като античните монети и предмети.Тяхното издирване, разкопаване, събиране, колекциониране и предаване на държавата е регламентирано със закон.Във форума "Наука" не трябва да се толерира търсенето и търговията с антики, фосили и кристали.

Наредба за отчитане и опазване на движимите паметници на културата

І. Общи положения

Чл. 1. Тази наредба определя реда за издирване, събиране и опазване, научно описание и отчитане на движимите паметници на културата. Същата е задължителна за всички музеи, художествени галерии, музейни сбирки, държавни, обществени организации и граждани на Народна република България.
Чл. 2. Движимите паметници на културата по смисъла на настоящата наредба са произведения на човешката дейност, които илюстрират и документират материалната и духовната култура, както и образците от мъртвата и живата природа - чл. 3 от Закона за паметниците на културата и музеите.
Чл. 3. Те са общонародно достояние и се намират под закрилата на държавата.

http://imperio.dir.bg/_wm/library/item.php?did=301672&df=8&dflid=3

Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

доколкото ми е известно държавата изобщо не се интересува от фосилни образци - т. е. няма ясен регламент за тяхното третиране /включително от музеите има нулев интерес/, затова у нас има наченки за формирането на т. нар. 'любителска палеонтология', съставена от шепа безобидни ентусиаста, които симптоматично си правят кефа, дълбаейки на случаен принцип разни утаечни скалички в търсене на вкаменени морски таралежи, миди и тук таме някой друг амонит.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ние не можем да тълкуваме законите.Щом законодателят е защитил тия образци от мъртвата и живата природа, трябва да се съобразяваме с волята му.Няма значение че държавата сега не проявява интерес към тях.Ако става въпрос, музеите не се интересуват, не приемат и не изплащат възнаграждения за части от антични предмети(фибули, апликации, керамика,имитационни монети и други), въпреки че са правени много опити за тяхното предаване.Обаче за притежаването на три броя от същите малоценни предмети се образуват наказателни дела и се издават ефективни присъди.Законът не се интересува дали търсенето на антики и фосили се извършва за удоволствие или има комерческа цел.Той е еднакъв за всички.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...