Отиди на
Форум "Наука"

Любителската палеонтология у нас


Recommended Posts

  • Мнения 74
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

доколкото ми е известно държавата изобщо не се интересува от фосилни образци - т. е. няма ясен регламент за тяхното третиране /включително от музеите има нулев интерес/, затова у нас има наченки за формирането на т. нар. 'любителска палеонтология', съставена от шепа безобидни ентусиаста, които симптоматично си правят кефа, дълбаейки на случаен принцип разни утаечни скалички в търсене на вкаменени морски таралежи, миди и тук таме някой друг амонит.

Абе то такова е положението с антиките на все закона и регламента, кво остава за някакви си там фосили... Иначе любителската палеонтология в БГ би била нещо много хубаво при ясен регламент и сътрудничество на любителите и изследователите. Но към момента това е пълна утопия... Да не говорим, че почти няма палеонтолози- любители в БГ, а изследователите ни не правят никакви проучвания към момента, а според мен има какво да се изследва...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Образците от мъртвата и живата природа са движими паметници на културата.Те са държавна собственост също като античните монети и предмети.Тяхното издирване, разкопаване, събиране, колекциониране и предаване на държавата е регламентирано със закон.Във форума "Наука" не трябва да се толерира търсенето и търговията с антики, фосили и кристали.

Наредба за отчитане и опазване на движимите паметници на културата

І. Общи положения

Чл. 1. Тази наредба определя реда за издирване, събиране и опазване, научно описание и отчитане на движимите паметници на културата. Същата е задължителна за всички музеи, художествени галерии, музейни сбирки, държавни, обществени организации и граждани на Народна република България.

Чл. 2. Движимите паметници на културата по смисъла на настоящата наредба са произведения на човешката дейност, които илюстрират и документират материалната и духовната култура, както и образците от мъртвата и живата природа - чл. 3 от Закона за паметниците на културата и музеите.

Чл. 3. Те са общонародно достояние и се намират под закрилата на държавата.

http://imperio.dir.bg/_wm/library/item.php?did=301672&df=8&dflid=3

хахахаха

....vvarbanov, а защо не довърши текста на член 3., а ?

"Чл. 3. Те са общонародно достояние и се намират под закрилата на държавата. Същите могат да принадлежат на държавни, обществени, кооперативни, стопански организации и частни лица. По решение на председателя на Комитета за култура някои движими паметници на културата с изключително национално значение могат да бъдат притежание само на държавата."

Имаше опит и желание фосилните находки да попаднат в този закон, но тъй като не се намериха специалисти ,които да оценяват колекциите..., а музеите нехаят, така си и остана

Между другото това са стари текстове, които са преработени с допълнение от 2011г. и там са вкарани като "природни образци, обекти на палеозологията (включително антропологични находки), намерени при теренни проучвания" - имат се предвид археологически проучвания.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Като допълнение към последния пост може да се каже, че тук става въпрос за опазване. Именно това е основния смисъл, а това че фосили са частна собсвеност само по себе си не може да бъде проблем, по смисъла на закона, след като собственика на практика ги опазва и съхранява.

Тук в тази тема не виждам и никакви наченки на търговия, а още по-малко поощряване на търговия с фосили.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

"Случайният принцип" на копаене е всъщност систематично проучване на геоложки карти и публикации, като на базата на събраната информация се намират разкритията, определя се възраст, видов състав... Хората, които го правят често са водени не от излишно свободно време, а сериозни научни интереси. Има събрани доста данни за фосилната безгръбначна фауна, на която България е много богата, иненно по този начин. Просто те не са толкова интересни на широката публика, колкото мамутите и динозаврите, примерно. Е, има и шляещи се, играещи си на палеонтолози, като мен, разбира се :))

За да добиете представа за мащабите и нивото на Любителската палеонтология, трябва да посетите някоя сбирка, експедиция или изложение на минерали и фосили, като това в края на седмицата, организирано от Музея "Земята и хората" ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Изложение на любителски колекции в музея "Земята и хората".

Хората спокойно се разхождат и с интерес разглеждат експонатите.

Изведнъж от двете страни нахлуват въоръжени и маскирани с качулки служители на ГДБОП, чува се: "На колене, вие сте абсолютни престъпници".

На следващия ден медиите гръмват "Разбита е голяма организирана престъпна група притежаваща и търгуваща с ценни фосили, в нея са участвали и държавни служители и музейни работници" и т.н. и т.н.

Започват съдебни дела.

След няколко години лашкане по съдилищата накрая съда установява, че конфискуваните предмети имат нищожна стойност от порядъка на стотинки, делото е прекратено поради липса на щета и обвиняемите са освободени. :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Любителската палеонтология да се забрани, а събирането, описването и съхраняването на фосилите да се повери в ръцете на некадърния палеонтолог от варненския музей - да ме прощават готините му колеги - който се беше изложил публично, обявявайки, че е толкоз печен, забележете, че по фосилните кости на древен кит разбира, че животното е страдало от остеопороза :D Няма такъв виц просто.

Музейните специалисти в тази област рядко са свестни, макар да има и такива, фосилните им колекции са зле съхранявани, некадърно определяни и забутани в някой прашен ъгъл. Оправданието най-често е липса на средства, но личи и липсата на интерес най-вече. Пази боже да се сдобият с власт да управляват и частните колекции!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Музейните специалисти в тази област рядко са свестни, макар да има и такива, фосилните им колекции са зле съхранявани, некадърно определяни и забутани в някой прашен ъгъл. Оправданието най-често е липса на средства, но личи и липсата на интерес най-вече. Пази боже да се сдобият с власт да управляват и частните колекции!

Типична родна картинка...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Лично аз от дете съм голям почитател на Палеонтологията, разбира се. Но за мен в България нещата са на много аматьорско ниво /олицетворение на цялата мила родна картинка/. Единствените адекватни музеи на тази тема са Природонаучният музей в София, музеят в Асеновград, както и опитът за реставрация в Дорково. Другото си е на ниво добри пожелания.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

хахахаха

....vvarbanov, а защо не довърши текста на член 3., а ?

"Чл. 3. Те са общонародно достояние и се намират под закрилата на държавата. Същите могат да принадлежат на държавни, обществени, кооперативни, стопански организации и частни лица. По решение на председателя на Комитета за култура някои движими паметници на културата с изключително национално значение могат да бъдат притежание само на държавата."

Имаше опит и желание фосилните находки да попаднат в този закон, но тъй като не се намериха специалисти ,които да оценяват колекциите..., а музеите нехаят, така си и остана

Между другото това са стари текстове, които са преработени с допълнение от 2011г. и там са вкарани като "природни образци, обекти на палеозологията (включително антропологични находки), намерени при теренни проучвания" - имат се предвид археологически проучвания.

Не разбирам защо е това "хахахаха"Защо да довършвам цитата на член 3 ?Аз съм дал линк към целия текст, ако съм искал да скрия нещо нямаше да го направя.

Виждам че си акцентирала Същите могат да принадлежат на държавни, обществени, кооперативни, стопански организации и частни лица.

Притежаването на паметници на културата от частни лица не е забранено, но те трябва да се регистрират.Срокът за тази регистрация обаче вече изтече.

Опитите и желанието да разсъждаваш по закона не го променят.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Само една забележка по картата, постната от каскадьора през 2012-та в тази тема: http://www.cpgeosystems.com/150_Jur_EurMap_plates.jpg - трябва да се има предвид, че един от островите, източно от картата на България, всъщност е бъдещата странджа; след около 100 млн г. дрейф на запад, т.е., малко преди терциера, странджа се забива в каквото е сега югоизточните Балкани и се съединява с големия остров на картата, който лежи в/у сегашна югпзападна българия и междувременно е станал още по-голям. Мисълта ми е, Не само територията на югозападна българия отпрди 120 млн. г. е суша - има и други, като странджа, която просто не е там, където е сега, но пак е суша. Не съм чул някой да е намирал динозаври в Странджа, но би могло да има някакви фосилни останки и там - това е суша от времето на динозаврите (че и отпреди това, което се подсказва от колхидските растителни атрефакти на територията на Странджа, които съществуват и до наши дни, а колхида междувременно доста се е поотдалечила за тези 100-тина милиона години....

Иначе - любимо хоби, за мене (любителската палеонтология и геология). Има какво да се види в БГ. Бих казал и повече, ам ще ме подгони Върбанов :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Иначе - любимо хоби, за мене (любителската палеонтология и геология). Има какво да се види в БГ.

Абсолютно, аз също преди време бях събрал доста фосили, но така си и останаха, уви...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте първи пост в форума който за голяма моя радост открих.

Бих желал да добавя някой мой мисли относно разположението на континентална част или остров (тъй като не е много голямо) през периода на Tirrasic, Jurrasic и Cretaseous. Покрай някой снимки от хора в този форум се разрових да видя какво друго може да се намери по българските земи освен вкаменелости на охлювчета. И малко ме учуди това което открих търсейки Paleogeographic maps (понеже имам усещането че май нашите университети или не се занимават с това или нямат ресурсите) ... оказва се че доста голяма част между 100 и 75 милиона години от българската териториая е била суша! Тоест би трябвало ние да имаме динозаври а Румънците да имат заблудените (одавени) динозаври! Което ме свежда до мисълта че просто в българия никой не е търсил или тихо тихо откритията се изнасят на черния пазар или просто са решили че тука няма динозаври заради по-ранните проучвания!

Бих желал да споделя нещо което ме тормози от известно време (години) ... във Варненска област по пътя на влака, някаде към Девня има скални образувания които са на пластове които много дразнят на същите оформления като тези кадето в момента Китайците правят големите открития през последните няколко години. Проблема е че немога да намеря информация за това колко са стари тези пластове (липса на изследване каква изненада) и дали има шансове да се намери нещо от периода 100-65 милиона години (не че не бих се зарадвал и на охлювче ама динозавърче си е по весело). Ако някой има информация за геоложката възраст на пластовете би могло да помогне да се разбере дали може да се намери нещо.

Ето как е изглеждала приблизително преди 75 милиона години (от източника който намерих)

75_Cret_EurMap_sm.jpg

не толкова подводни нали ;) ?

А още по на зад 100 милиона години?

100_Cret_Eur_sm.jpg

Още от тогава голяма часат е над водата!

ПС.

За да не говоря на въждуха и да давам илюзията че си измислям ви давам линковете към библиографията която разгледах.

http://cpgeosystems.com/euromaps.html Карти на европа (ако намеря време днес ще направя Jpeg с очертание на българия)

http://zookeys.pensoft.net/articles.php?id=4474 Проучване от тази година

http://www.yerbilimleri.hacettepe.edu.tr/no311/31101.pdf това е с българско участие

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Ами, значи има. В хиперлинка на Одесос има референции за поне 3 изследвания на фосили от диозаври, открити на териоторията на БГ: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1502-3931.2009.00174.x/abstract

http://www.doiserbia.nb.rs/Article.aspx?ID=0350-06080667051J&AspxAutoDetectCookieSupport=1#.VRz0-fmUegc

http://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S163106831000045X

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Регистрират се колекции! Няма нужда от излишна паника :)

А не, има нужда от излишна паника ;)

В закона пише

Чл. 15. При комплектуване на основния музеен фонд на природонаучните музеи и природонаучните отдели на окръжните музеи се включват:

1. образци от минерали, скали и полезни изкопаеми, образци от почви и др.;

Така излиза, че почвите също са паметници на културата, но те също са в голямата си част частна собстеност и всички собственици на земеделски земи трябва да се регистрират като притежатели на колекции от почвени образци, но срокът за това вече е изтекъл. Ами сега :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
  • Потребител

Преди години при първите ми юношески опити в алувиалното златотърсачество заедно с другите камъни в ситото ми попадна ей това камъче...(става въпрос за северозападна България). От тогава събира пепел заедно с един аметист и шепа ахати на секцията в хола...Днес по случайност попаднах на форума и реших да попитам...какво по дяволите е това?

20190528_212533.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Преди години при първите ми юношески опити в алувиалното златотърсачество заедно с другите камъни в ситото ми попадна ей това камъче...(става въпрос за северозападна България). От тогава събира пепел заедно с един аметист и шепа ахати на секцията в хола...Днес по случайност попаднах на форума и реших да попитам...какво по дяволите е това?

20190528_212656.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

Здравейте! Темата е позамряла, но се надявам да се поднови дискусията.

Възможно ли е в България да бъде намерена вкаменелост на яйце голямо около 20-25 см.?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Глиганския зъб не е ли с по правилна форма и гладка повърхност?

Това прилича на отчупено парче от еленски рога.Те са така излъскани в краищата, а на места релефът се запазва също като този.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 месеца по късно...
  • Потребител

Exhemus като ловец и горд собственик на два чифта оценени с медал глигански зъби да те питам - абе ти виждал ли си зъб на глиган? Шегата на страна - зъб на глиган със сигурност не е, ходих до природонаучния музей да проверя дали не е рог (или нокът от баба меца например) - човека каза че е някакъв зъб, натиска го с някакво шило, отчупи люспа от него, каза че е частично минерализирано, отказах да го оставя в музея и така..

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...