Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребители
Не знам какво точно имаш предвид, но - да, завиждах и завиждам на преводача, благородно!!! Знаеш ли колко местности, села и градчета на Балканите съдържат "куман-"?! Повтарям - улицата е еднопосочна и... затворена! ХІ век ми идва малко рано!!!

На ако трябва да се върнем на темата - ето ви още един жокер - Цветелин Степанов има две публикации:

"Средновековните българи. Нови факти, интерпретации, хипотези. Сборник" и "Българи и хазари през ранното средновековие", от които може да научите някои факти, макар че трябва да имате повишено внимание към коментарите и интерпретациите му. Той е все пак културолог!

Имам я тази книга и какво ново ни се поднася преди , което да не сме знаели ???

Че българската граница , тези хора си нямат и понятия за граници ,както и покойният Рашо Рашев и ги определяха по разни валове и окопо ,които всъщност манипулират от кого са правени ,някои валове например са правени от Траян още през 2 -ри век. срещу гето-сарматите , а други от самите сармати ,за защита от римляните и всичко това ни се поднася ,като ханотюркски граници на българската довтасала ордичка ...

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 80
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

Имам я тази книга и какво ново ни се поднася преди , което да не сме знаели ???

Че българската граница , тези хора си нямат и понятия за граници ,както и покойният Рашо Рашев и ги определяха по разни валове и окопо ,които всъщност манипулират от кого са правени ,някои валове например са правени от Траян още през 2 -ри век. срещу гето-сарматите , а други от самите сармати ,за защита от римляните и всичко това ни се поднася ,като ханотюркски граници на българската довтасала ордичка ...

Рицарю, обърквам се малко така - за коя точно книга става дума!?

Към проблема за датировката на топонима, който обикновено върви в комплект с Булгар мадара, Булгар теке и прочее имена на местности, ставаше дума за ХІІІ-ХІV в., ако не бъркам и за първи път го чух от Мануш Романов, наистина преди много години!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ееее, това сега що за източник е? Преводачът ще ни казва какво е чул за началото, забележете, началото на съществуването на топонима.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не знам какво точно имаш предвид, но - да, завиждах и завиждам на преводача, благородно!!! Знаеш ли колко местности, села и градчета на Балканите съдържат "куман-"?! Повтарям - улицата е еднопосочна и... затворена! ХІ век ми идва малко рано!!!

На ако трябва да се върнем на темата - ето ви още един жокер - Цветелин Степанов има две публикации:

"Средновековните българи. Нови факти, интерпретации, хипотези. Сборник" и "Българи и хазари през ранното средновековие", от които може да научите някои факти, макар че трябва да имате повишено внимание към коментарите и интерпретациите му. Той е все пак културолог!

Арманд, имам ги и двете книги. Не са ми настолни, признавам :biggrin:, но в тях не си спомням да има нещо, което да е свързано с Булгар даг. Освен, ако не ме лъже паметта, едно споменаване в "Българи и хазари през ранното средновековие" за 60-те години на Х век, че във византийската армия, действаща срещу арабите, имало и български наемници или контингент.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
...въпросните българи са булгари, тоест - волжски българи. Аз си падам, както му казвате тука автохтонец, освен ако не съм схванал правилно и докрай смисъла на термина, тоест не приемам крайностите нито на славянофилите, нито на тюркофилите! Да, в Мала Азия е имало местности и селища с имена, съдържащи "булгар". Да, там са се заселвали през вековете и дунавски българи. Проблемът е как тълкувате тези сведения, какъв смисъл влагате в тях и каква е представата ви за нация!!!

В Мала Азия е имало волжки българи и там са били заселвани и дунавски българи. Ти за спорта ли спори преди това? Въобще целта каква беше, не разбрах? Ако е за последното изречение, бих посъветвал само да се мисли не от страна на сегашна политология, а на стара история. И като се мисли за средните векове, да се мисли с "мозъка" на средновековния човек. А като се мисли от името на средновековен човек българин, да се отчита факта, че тогавашната близост между отделните клонове от българската народност е с пъти по висока, отколкото сега. В общи линии различията са изчезвали в кратък период след събиране в едно общество на различни клонове българи - справка цялата история на ІІ БЦ, което е сбор на дунавски и волжки българи - "куманите".

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Иванко Тертер' date='Sun Apr 26, 2009 12:13 pm' post='54201'

В Мала Азия е имало волжки българи и там са били заселвани и дунавски българи. Ти за спорта ли спори преди това? Въобще целта каква беше, не разбрах? Ако е за последното изречение, бих посъветвал само да се мисли не от страна на сегашна политология, а на стара история. И като се мисли за средните векове, да се мисли с "мозъка" на средновековния човек. А като се мисли от името на средновековен човек българин, да се отчита факта, че тогавашната близост между отделните клонове от българската народност е с пъти по висока, отколкото сега. В общи линии различията са изчезвали в кратък период след събиране в едно общество на различни клонове българи - справка цялата история на ІІ БЦ, което е сбор на дунавски и волжки българи - "куманите".

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

Ти за спорта ли спори преди това? Въобще целта каква беше, не разбрах? Ако е за последното изречение, бих посъветвал само да се мисли не от страна на сегашна политология, а на стара история. И като се мисли за средните векове, да се мисли с "мозъка" на средновековния човек. А като се мисли от името на средновековен човек българин, да се отчита факта, че тогавашната близост между отделните клонове от българската народност е с пъти по висока, отколкото сега. В общи линии различията са изчезвали в кратък период след събиране в едно общество на различни клонове българи - справка

Много моля модератор или който е да е там, да не изтрива въпросите ми, които са по темата, заедно с квалификациите ми на питащия, макар те да произтичат логично от начина на запитването и съдържанието на въпроса!!! Пак питам какви доказателства може да приведе Иванушка-Ванка, че цялата история на ІІ БЦ, ... е сбор на дунавски и волжки българи - "куманите". Ако някой все още не е разбрал целта на включването ми със съображения и информация по темата - това си е негов проблем!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Пак питам какви доказателства може да приведе Иванушка-Ванка, че цялата история на ІІ БЦ, ... е сбор на дунавски и волжки българи - "куманите".

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=5550 тук съм посочил доказателствата

Наблегни на информацията на Р. Бейкън /ХІІІв./ за това, че "влахите" /"кумани"/ от "Велика Влахия" /Балхия/ са отишли в земята на Асен м/у Константинопол и Унгария.

Разгледай количеството и съдържанието на термина "влахи" в кр. ХІІ-ХІІІ в.

Напоследък обърни внимание на констатацията на Юрий Венелин, че /неточен цитат/: "многократно българите северно от Дунав са правили покушения да освободят земите си южно от Дунав от византийска власт, но успели едва при Асен и Петър". Разгледай ролята на "куманите" в събитията около възстановяване на ІІ БЦ и борбата на Асеневци. Да не се пропуска ролята на "кумани" в държавността на ІІ БЦ до попадането му под османска власт. Включително генезиса на родовете Тертер-оба, Бесар-оба. Сродяванията с местни стари български родове. За сравнение да се ползва ролята и участието на "кумани" в Унгария по същото време и ролята им за унгарската държавност - вкл. краля Ласло Кун /"Куман"/. Участието на "куманска помощна войска" във военните кампании на българските владетели от ІІ БЦ. Разглеждайки всичко вкупом, да се разгледа въпроса за причината на идването на "куманите" на Балканите, особено след 30-те г. на ХІІІ в., от коя държавност са дошли и как са приемани в новата си родина - Дунавска България.

Link to comment
Share on other sites

Много благодаря, четох го поне на 300 места в този форум и другаде и авторът на идейката все си ти, но това не я прави достоверна. Разбирам че искаш всички да ти се кланяме, но кой знае защо не си убедителен - поне за мен. Интересно е като хрумване, но чисто и просто е объркване на средновековни невежи писари или дипломати, няма значение. Не виждам какво целиш с това, но виждам че използваш неподходящ език, стил и "терминология". Аз не съм ментор, но нали усещаш, че понякога ставаш смешен с това, че използваш всеки повод за да ни запознаеш със свръхценните си схващания. Уверявам те вникнах докрай в тезата за идентификацията на влахи с българи и обратно. Сега обаче продължаваш същата "операция" с куманите. И докъде ще стигнеш? Сам си отговори!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
...авторът на идейката все си ти...

Благодарности за признанието.

Сега обаче продължаваш същата "операция" с куманите.

Този ти пасаж показва, че всъщност не си -

"... вникнах докрай в тезата за идентификацията на влахи с българи и обратно.
- вникнал докрай в тезата.
Link to comment
Share on other sites

  • 8 месеца по късно...
  • Потребител

За съжаление на преименуващите, преди картографите през Анатолия са минали зоолози. Поради което наличествува видът Vipera Bulgardaghica, живущ в планината, понастоящем наречена Bolkar Dagi. Никакви волжки българи, прочетете Венедикова все пак! За мен беше интересно също да науча, че съседите им - Карамание - са първият турски бейлик, който приема турския език за официален (с ферман от 1277 г.).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
както правят всъщност всички навлеци и боклуци, които искат да се откъснат от българския си корен - гърци, румънци, сега македонци и пр., особено пък шибаните гнъсни гърци!

Бравос!

Хвала на такива български родолюбци като VladPomak!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Бравос!

Хвала на такива български родолюбци като VladPomak!

'Помакът' е просто дълбоко комплексиран шовинист.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Абе май не е нито комплексиран, нито шовинист - просто си е нормален българин и вижда нещата такива каквито са. Да си го чул да ти говори за 15 български държави от Лемурия до Балканите? Или да твърди че българите са създатели и разпространители на цивилизации (из цялата галактика)? Но няма да го чуеш/прочетеш и да говори тъпизми за пра/протобългари, за ханове и канове, за това че българите са потомци на тюрки, монголци, чуваши, кавказки караманци, китайци и прочая азиатска циганска измет. Виж, последният от гара Роман може и да е комплексар - дори без да го казва той се е вживял във величаене на Рим и не вижда нищо отрицателно в тая държава и в нейната политика специално спрямо коренното население на Балканите. Ама нейсе...

ВладПомак

Прав си - не ги е срам римляните, задето романизирали траките и ги включили в мултиетническата си държава, че даже дали право на потомците им да я управляват. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Глобален Модератор

Bulgar Dagh?! Такава област, планина или местност в Турция НЯМА.

По принцип планина на турски (ако говорим за планина) се пише без това "h" отзад. Последната буква е т. нар. юмуша (меко) g. Пише се като g с едно ченгелче отгоре и обикновено не се чете - няма звукова стойност. В този форум, обаче, букви с ченгелчета не излизат.

Относно месността. Предполагам, че става дума за т. нар. Бол Кар Дааларъ - буквално "Снежните планини". Точно така е изписано на картата Bolkar daglari. (последната буквичка е "i" без точка отгоре, т. е. турското "Ъ").

Бол - изобилен, много.

Кар - сняг

дааларъ - планини.

Както добре се вижда, за "българи" и дума не може да става. Не изпадайте в глупави ситуации и не ставайте за смях! :crazy_pilot:

Спете спокойно

Да, ама не. Удряш на камък. Обяснението, което даваш, е вярно. Обаче това име Болкар даг е ново, подмяна на старото Булгар даг, тоест турците са се изхитрили и са превърнали Българската планина в Снежната планина. В "Топонимичен речник на Армения и съседните й райони" на Т.Х. Акопян, Ст.Т. Мелик-Башхян и Х.Х. Барсегхян (Ереван 1986-1988) са изброени серия от топоними в този район, които във въпросния арменски речник са записани по идентичен начин с етнонима "българи". Самото название на планината е записано по 5 начина!

Болкар (Bolkar, Polgar) – планината Булгар даг

Булгар (Bulgar, Povlcar) = Булгар даг

Булгхар (Bulghar, Povl.ar) = Булгар даг

Булгхар (Bulghar, Povl.ar) – река в Киликия, в басейна на Сихун/Сарос, известна още под името Ел Ходжа

Булгхар (Bulghar, Povl.ar) – един от най-високите върхове на Булгар даг

Булгхардагх (Bulghardagh, Povl.arta.) = Булгар даг

Бугхардагх (Bughardagh, Pov.arta.) = Булгар даг

Булгардагх (Bulghardagh, Povl.arta.)село в Киликия, във вилает Караман, в района на Нигде по северните склонове на Булгардаг, близо до Булгармаден

Булгхарлу (Bulgharlu, Povl.arlov) – село в Киликия, във вилаета Караман, по-рано в Ичел(и)

Булгхар Магхара (Bulghar Maghara, Povl.ar Ma.ara) – пещера в планината Булгар даг

Булгхармаден (Bulgharmaden, Povl.armatyn) –рудник в Булгар даг със сребърни и оловни залежи

Досх (Dosx, Tosq) – клисура и долина в Киликия, в района на Карадаг (Черната планина)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Всъщност името е "Бол кяр дааларъ", демек "Планини на голямата изгода" ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Всъщност името е "Бол кяр дааларъ", демек "Планини на голямата изгода" ;)

Спамиш ли, спамиш ли, дедо попе? smokeing.gif

Link to comment
Share on other sites

Спамиш ли, спамиш ли, дедо попе? smokeing.gif

Още в 1885 г. арменоведът отец Хевонд Алишан във "Сисван", Венеция, пуБликува списък на топоними от Мала Азия, съдържащи етнонима "българи" - Булгар дагх, Булгар кьой, Буелгар маден, Булгар магхара и др. Любопитното е, че отделя специално внимание на връзката им с българския народ и че достига до заключенето, че всички са исторически следи на прокудени, преселени от Византия по време на византийската власт над България. Така че pnp5q просто нема как да бъде прав!!! По-късно -1966 г. акад К. Джингозян се спира на този въпрос и намира, че отец Алишан е само частично прав и някои са отпо-ранни етапи, но не привежда никакви доказателства!

Забелязвам, че Aspandiat включва и "Досх (Dosx, Tosq) – клисура и долина в Киликия, в района на Карадаг (Черната планина)" , но не пояснява защо?! Това ще да е една от онези любими на всички ни прабългарски думички от типа Иртхидуейски-Иртхидуенос, която Бешевлиев и други прочетоха за насtooth.gif !!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съжалявам - не съм си записала откъде съм копирала тази карта :unsure: Втората карта вероятно е съвременна :unsure:

post-6898-1276677172,1009_thumb.jpg

post-6898-1276677432,092_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В Мала Азия е имало волжки българи и там са били заселвани и дунавски българи. Ти за спорта ли спори преди това? Въобще целта каква беше, не разбрах? Ако е за последното изречение, бих посъветвал само да се мисли не от страна на сегашна политология, а на стара история. И като се мисли за средните векове, да се мисли с "мозъка" на средновековния човек. А като се мисли от името на средновековен човек българин, да се отчита факта, че тогавашната близост между отделните клонове от българската народност е с пъти по висока, отколкото сега. В общи линии различията са изчезвали в кратък период след събиране в едно общество на различни клонове българи - справка цялата история на ІІ БЦ, което е сбор на дунавски и волжки българи - "куманите".

Един според мен любопитен въпрос - според вас имали ли са контакти /търговски или др/ дунавските и волжските българи/булгари и ако са имали такива - до кога ?

Българска планина, се споменава в "Данишменднаме" във връзка със събитията от 1098 г. сл.Хр. и че по същото време е съществувало понятието българска граница (булгар хаддъ bulgar haddi) и тази граница се е простирала в полите на Българската планина. Следователно още в края на XI век българите в Южен Анадол са били обединени на териториален принцип.

....

Някои учени са обръщали внимание в изследванията си и на Българския рудник (Bulgar madeni), който се намира в Българската планина. За Българския рудник (Bulgar madeni) или за рудника в Българската планина (Bulgar dagi madeni) е отбелязано, че е "прочут оловно-сребърен рудник на северния склон на Булгар дагъ, южно от големия път на кервани от Коня Ереклиси до прохода Кюлек, югоизточно от Ули къшла"

Според мен тези източници - намета трябва да бъдат изучени подробно, и преведени на български

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор

Забелязвам, че Aspandiat включва и "Досх (Dosx, Tosq) – клисура и долина в Киликия, в района на Карадаг (Черната планина)" , но не пояснява защо?! Това ще да е една от онези любими на всички ни прабългарски думички от типа Иртхидуейски-Иртхидуенос, която Бешевлиев и други прочетоха за насtooth.gif !!!

Ш'та светна веднага.

Дуйко Доксе (Село Ч-р-в-н-а, Леринско, 1481 г.).

Стоян Доско (Село Шугово, Серско, 1494–1503 г.)

Link to comment
Share on other sites

Ш'та светна веднага.

Дуйко Доксе (Село Ч-р-в-н-а, Леринско, 1481 г.).

Стоян Доско (Село Шугово, Серско, 1494–1503 г.)

Заболя ме слънчевия сплит от смях, знаех си, че ще постнеш нещо такова от османските дефтери! Значи Докс-свиня и прочее, пък тамкашните арменци да не знаят връзката с Тудор Доксов и шегор алтем, ха-ха-ха!!!???!!! Нееее, просто нямам думи, да ти опиша колко ме кефиш! Когато Мовсес Хоренаци, пардон - нали трябваше Мойсей, въпреки че не вярвам днес в Израел да е широко разпространено това име тъкмо в този вариант, е писал, че във Вананд и околностите има топоними от прабългарски езиков произход, той е имал предвид тогавашните, синхронните му топоними и дори зная кои е имал предвид, а ти вземи и провери, преди да къртиш мивките!!! Между другото в Леринско и Серско 100 % е имало и може би още има селища Арменско, Ерменско, Арменофор, Арменица, Арминор и т.под.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...