Отиди на
Форум "Наука"

Мадарският конник е изображение на бог Митра!


Recommended Posts

  • Потребител
До last_godo и Еньо: да бяхте си направили труда първо да прочетете внимателно горните постове. Мисля че едва ли някой ще тръгне да повтаря неща коментирани съвсем на скоро

Еее, те това искахме. Да стигнем до единодишие относно стария тракийски култов комплекс край село Мадара, който някой български или по-точно великобългарски историци искат да ни представят като прабългарски...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

До Ka40

понеже темата ми е много интересна съм изчел всички постове от началото !

Също ми е интересно този труд на проф.Янко Тодоров ,ако можеш да посочиш къде да го погледна всичките ти постове ще са фифти фифти с него!

И понеже сте специалисти на Ханство праБългария

съвсем конкрентно и скромно попитах за Хан Крум поради каква причина ще коли 100 бика пред стените на столицата на Бизантия?

Имаш ли някакво обяснение?

фригийската шапчица е символ на Митра

2greekhelmetbb1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
До Ka40

понеже темата ми е много интересна съм изчел всички постове от началото !

Също ми е интересно този труд на проф.Янко Тодоров ,ако можеш да посочиш къде да го погледна всичките ти постове ще са фифти фифти с него!

И понеже сте специалисти на Ханство праБългария

съвсем конкрентно и скромно попитах за Хан Крум поради каква причина ще коли 100 бика пред стените на столицата на Бизантия?

Имаш ли някакво обяснение?

Под Бизантия може би имаш предвид Византия? Да не забравяме, че средновековните ромеи не са имали звука "б" :bigwink: Та за въпросните сто бика - можеш ли да цитираш извора, защото имам странното усещане, че не става въпрос за "100" и за "бикове" :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Под Бизантия може би имаш предвид Византия? Да не забравяме, че средновековните ромеи не са имали звука "б" :bigwink: Та за въпросните сто бика - можеш ли да цитираш извора, защото имам странното усещане, че не става въпрос за "100" и за "бикове" :smokeing:

Не знам за средновековните ромеи какви звуци са използвали но труда на

Hieronymus Wolf немски или германцки библиотекар публикува своята книга през 1557 под заглавието Corpus Historiae By­zantinae

от кумова срама щеше да отбележи този недостатък в изговора на ромеите и щеше да запише Corpus Historiae Wy­zantinae

Сега за Крум хан Бешелиев коментира един надпис от Доростол и сочи някакъв безименен хронист ето какво казва: Бешелиев:Същото с малко повече подробности разказва и Неизвестният писател:

„И така българите без някой да ги пресрещне или да им попречи дошли чак до вратата и Крум като направил жертвоприношение според обичая си извън Златната врата, принесъл в жертва човеци и много добитък. Той намокрил краката си на брега на морето, облял се, поръсил войската си, която го акламирала и преминал през наложниците си, които му се кланяли и го славяли. И това гледали всички от стените, без някой да се осмели да му попрече или да пусне стрела срещу него. И като изпълнил желанията си и каквото искал, обкръжил града и се установил на лагер.”

Това са митраични ритуали както и забиването на копие (Мадарския конник забива копие не в лъва а в скала)което той иска от императора и му е отказано и теофан съобщава за това

Теофан Scriptor incertus :

„А новият Сенахерим Крум, възгордян от победата, като оставил брат си да обсажда с неговата войска Адрианопол, шест дена след като Лъв се възкачил на престола, нападнал с пехота и конници столицата и обикалял от Влахерните до Златната врата, показвайки своята мощ. Като извършил нечестиви и бесовски жертвоприношения на ливадата до Златната врата при морето, поискал от императора да забие копието си в самата Златна врата. А когато императорът не му позволил да направи това, завърнал се в палатката си.”

от тука ги копнах:

http://www.promacedonia.org/vb/vb_7.html

Сега на първо четиене ти намерих това ще поровя за биковете ,споко някъде го срещнах но, това което върши Крум хан са си направо ритуали на Митра (Sol Invictus)

Архонт не беше ли римска титла или е попска?

За проф.Янко Тодоров ще ми помогнеш ли или да си се оправям сам? ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Въй, въй "Крум хан"... съвсем по монголски вече го раздавате :crazy_pilot:

А 100 говеда предполагам ще ги намериш там, където си го намерил и въпросният "Крум хан".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Въй, въй "Крум хан"... съвсем по монголски вече го раздавате :crazy_pilot:

А 100 говеда предполагам ще ги намериш там, където си го намерил и въпросният "Крум хан".

ехее добре ,

отеглям титлата хан отзад и я слагам отпред Хан Крум (така добре ли ?) ако пак не ти харесва променям я на

Кан Крум ,ако пак не ти харесва ще и сложа едно "Т" за благозвучие КанТ Крум

Ок ?

Сега обаче за говедата ми е трудно защо?- защото пълчищата ,които предвожда(Х(К)ан Крум) са свирепи варвари (кръволоци)и изтребват като мухи цивилизованите, християнски, културни и тям подобни бизантийци!

Също като Х(К)ан Аспарух с някакви си 30 -40 000 онондогури и кутригури и още ...кви бяха гури

изтрепал 80 000 елитни римски легиони в това число женурята и старците заедно с покъщнината ,каруците и талигите!

Някъде прочетох ,че някой намерил договора ,който подписал с Бизантийската държава!

И скоро щял да го публикува!

Също намерили и точно мястото на битката в Онгъла и щели да пращат Българска археологическа експедиция начело с най голямите и известни учьони(завършили в Голямята и велика страна)!

:crazy_pilot::whistling:

та към темата ,че се отвлякох

твърде вероятно е този конник да е в общ ансамбъл с други елементи ,които не са довършени както казва Натан защото скалата,пещерата ,конника,лъва,кучето са изконни символи на Митраизма

Когато се срещат да преговарят и поставят клопка за даго убият и Хан Крум успява да се спаси бизантийците почват да крещят"кръста победи,кръста победи!"

има много въпроси още

мдаа :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Очевидно е, че Мадара (включително и скулптурата на конника) е част от грандиозен БЪЛГАРСКИ култов комплекс, свързан с древните религиозни представи на нашите велики предци - прабългарите.

Преди време имах възможност да посетя Мадара. Направи ми впечатление, че хората от едноименното село са запазили красотата и одухотворените черти на древните българи. Всеки истински българин може да почувства във възуха там полъх от реалната, велика България на Аспарух и Крум.

Във всеки случай, местността - село Мадара и околните села, предлага още много възможности за научни изследвания пред нашите историци, археолози и етнографи.

Изследвания, които тепърва трябва да бъдат започнати от специалистите - прабългаристи. Наслука. :good:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Очевидно е, че Мадара (включително и скулптурата на конника) е част от грандиозен БЪЛГАРСКИ култов комплекс, свързан с древните религиозни представи на нашите велики предци - прабългарите.

Изследвания, които тепърва трябва да бъдат започнати от специалистите - прабългаристи. Наслука. :good:

Да Хърс ,много точно си го казал ,че трябва да започнат истински проучвания базирани на исторически факти и преразглежадане на коментариите към съществуващи такива!

За да се разбере един култ който съществува в продължение на почти 2000г са необходими различни специалисти не само добри разказвачи!

Ето сега казвш древни БЪЛГАРСКИ религиозни култови представи и този комплекс е негов факт!

ОК но откъде тази увереност?

Кои са пра-българските древни култове ?

Къде има светилище на Тангра?

Българите даже и "ПРА"след като са велики ще трябва някъде да са записали или изградили нещо като църквичка храм дулма капище могилка и т.н.

къде са тия ? неща

да ти кажа интереса ми изключителен!

Up to (and including)1974,we possess in all 125 monuments from Lower Moesia and Trace ,to whitch we should add 6 from the Bulgarian territory of Upeer Moesia.Of this total ,89 are from Lower Moesia ,26 Thracian,8 of unknown provenance but Bulgarian origin;are syncretistic(all data from the…author•sthesis)…

There is also the so-called Mitrhraeum in Serdica )Bobchev 1975 :207-217)

До (включително) 1974, ние притежаваме 125 паметници ....

Има също така Mitrhraeum в Сердика( Бобчев 1975 :207-217)

от този цитат става ясно, че Митризма в България е широко популярен!

След като е забранен(Митра) храмовете са разграбени и плячкосани и разрушени някои !

Paganism in Lower Moesia during the First Three Centuries CE.Sofia Todorv,Y.1928,всъщност това търся в момента?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
поискал от императора да забие копието си в самата Златна врата. А когато императорът не му позволил да направи това, завърнал се в палатката си.”

Искането на Кан Крум да му се разреши да забие копието си в „Златните врати” на Константинопол е съобразно с тангриската религия на нехристиянизираните българи.

Чрез забиване на копието във „Златните врати” той е трябвало да установи чрез оренда тайнствена и невидима връзка с града Константинопол, което би му позволило да го превземе.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
отеглям титлата хан отзад и я слагам отпред Хан Крум (така добре ли ?)

Мисля, че на Крум едвали би му харесало да му слагаш "отпред" или "отзад" разни работи, в т.ч. и измислени титли като "хан" или "кан"

Но да се върнем на темата. Преди да почнеш да спориш не е лошо първо да се запознаеш с основните неща по въпроса, а имено с изворите. В тях пише за принасяне в жертва на хора и добитък, обаче никъде няма цифрата 100, нито уточнението "бикове". Ако това е писано от любимия ти световно неизвестен професор, то това си е негов проблем. Ако ти приемаш тезите му на юнашко доверие, "щото ти така ти харесва", то това става вече твой проблем. Естествено на този форум се пишат толкова глупости, така че една в повече или помалко не е от съществено значение. В крайна сметка България е свободна страна и всеки може да вярва в каквото си иска и да пише каквото му дойде на акъла.

И още нещо. В изворите има описан много точен аналог (100%) на ритуалите извършени от кана сюбиги Крум, но извършени от един ирански шах :smokeing: Но мисля че е няма смисъл това да се коментира на място, където не се познават даже и най-основните извори :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
...ритуалите извършени от кана сюбиги Крум, но извършени от един ирански шах

Това е интересен аналог!

Митра е от персийския пантеон на боговете!

...Ако това е писано от любимия ти световно неизвестен професор, то това си е негов проблем. Ако ти приемаш тезите му на юнашко доверие, "щото ти така ти харесва", то това става вече твой проблем.

хехе ,ако говориш за проф.Янко Тодоров не го познавам ,но сега като прегледам труда му ще те светна!

аз нямам проблеми ,не съм на служба,никой не проверява какво съм писал,не ме оценят,не пращам на лични молби за неотговаряне и т.н.

аз съм Свободен човек ,брадър!

извинявай ако Ви преча на приказките!

http://apollon.blog.bg/izkustvo/2009/10/08...6?reply=1513279

поздрав

Link to comment
Share on other sites

  • 10 месеца по късно...

Като ви гледам с тези "древни българи", и вас здравата ви гони счетоводителската мания.

Мога да взема отношение по въпроса, но трябва да зная все пак през кой век е изсечен паметникът

и ако е възможно и конкретизиране до половинка!?

Барсът под коня отговаря на зодия Овен. Това предполага, че конникът е изсечен около 2300 г. пр. Христа

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Барсът под коня отговаря на зодия Овен. Това предполага, че конникът е изсечен около 2300 г. пр. Христа

Тъкмо се чудех как още не си изпляскал тука някоя неадекватна хипотеза:)))

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И още нещо. В изворите има описан много точен аналог (100%) на ритуалите извършени от кана сюбиги Крум, но извършени от един ирански шах :smokeing: Но мисля че е няма смисъл това да се коментира на място, където не се познават даже и най-основните извори :crazy_pilot:

Последното е доста интересно като факт, макар че ритуалите с вода и жертвоприношенията едва ли са ли са само персийски патент.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Барсът под коня отговаря на зодия Овен. Това предполага, че конникът е изсечен около 2300 г. пр. Христа

Е това нали се сешташ че е велика глупост.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Чудя се - не е ли и таз темица за в "Паранаука"...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Искането на Кан Крум да му се разреши да забие копието си в „Златните врати” на Константинопол е съобразно с тангриската религия на нехристиянизираните българи.

Чрез забиване на копието във „Златните врати” той е трябвало да установи чрез оренда тайнствена и невидима връзка с града Константинопол, което би му позволило да го превземе.

Един + и от мен. Хан Крум като виден тенгрист е искал да спази обичая, който е започнал един друг виден тенгрист - Ханибал или по-скоро Хан Ибал!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чудя се - не е ли и таз темица за в "Паранаука"...

Тълкуванията на Бешевлиев ,пък на Станчо Ваклинов не са излезнали оттам!

Надписите представляват договори,а както знаем Митра е бил пазител и гарант за спазването им.Той не е бил "авал" ,че ако някой не го спази и тря да са катери 25 м поскалите като ¨баирбудала" да следи страните дали го спазват!

Това е сакрално ,както мюслюманите одят да пипат един черен камън!

Това е една аналогия която го потвърждава! сори ,че не е турско-монголо тайна лехенда ама ... кво да прайм ,освен да се изкарат и митяните или хетите праотци на прототурките!хехе

и ще се бетонират в паранауките!

поздрави на ристените от мюслините!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...
  • Потребител

Седем години темата стои на трупчета. Струва ми се , че има нов момент по въпроса за конските шпори. Някои участници твърдят - волно или неволно - че шпорите започват да се ползват сравнително късно - VI век.

Невярна информация. Метални шпори в Тракия са открити при археологически разкопки през I в.н.е.

Мечислав ДомарадскиКелтите на Балканския полуостров, IV—I в. пр.н.е.”,  1984 г. стр. 145

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Оказа се, че шпорите се използват в Мизия още от IV-III в.пр.н.е. Липсата на метални стремена при арх. разкопки, не значи, че изобретателите на шпори не са се сетили да използват и стремена. На първо време от кожени ремъци или нещо подобно. Украйна, ляв бряг на Днепър, 4-ти преди Христа:

 

Kurgan-CHortomlik---detaiil-AmforaPdLxq6

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Няма доказателства за ранно използване на стремена.А и не забравяй че на Мадарския конник е изобразен лъв.Който почти липсва в тракийското изкуство.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
1 hour ago, Курти Вълчанов said:

Оказа се, че шпорите се използват в Мизия още от IV-III в.пр.н.е. Липсата на метални стремена при арх. разкопки, не значи, че изобретателите на шпори не са се сетили да използват и стремена. На първо време от кожени ремъци или нещо подобно. Украйна, ляв бряг на Днепър, 4-ти преди Христа:

 

Kurgan-CHortomlik---detaiil-AmforaPdLxq6

 

изпадаш в логическо противоречие. То и мобилни телефони липсват като археологически находки, но ако прибегнем до твоите разсъждения, това означава че траките са ги ползвали, нали? :)

А стремената са патент на степните народи. Именно те ги донасят в Европа по време на ВПН.

 

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Оказва се, че шпорите се използват в Тракия и Мизия още през IV-III в.пр.н.е. и че именно от Балканите тръгват тяхното разпространение в Европа. (Stoyanov, T. – On the Spurs’ Development in Trace, Macedonia and Iliria during the Early Hellenistic Times, Сб. Пътят, С. 2003)

 

Сетили се първи за шпорите, па не се сетили за ремъчните стремена. По твоята логика през античността не се ползват колани, защото не са намерени цели колани при разкопки, а само токи и накрайници. Това е единственият начин за доказване – чрез изображения върху монети и архeологически артефакти. Този филм вече сме го гледали с най-старото обработено злато в света.

 

Ресавски, имам добра колекция с тракийски лъвове – както от  Тракия, така  и от Мизия. Какво да извадя от килера специално за теб? Айде, от мен да мине – тази оброчна плочка е точно от Мадара.

 

 

Madara_Thracian_Horseamn_66AOiMrpAwGxMbl

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...