Отиди на
Форум "Наука"

За Беларус


Recommended Posts

  • Потребител

Така, гледах вчера мача на Литекс и направо се ядосах. Писна ми вече от такива провали. Но искам да попитам нещо във връзка с емоцията. Никъде през Средновековието не е съществувала държава Беларус, доколкото знам се появява през 1918 година. Според вас това измислена държава като Македония ли е или не.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Беларус е част от Русия. :smokeing:

Иначе това, че Латекс не може да играе, си е негов проблем. Те и левскарите миналата година разправяха такива лафове как щели да бият отбора от измислената държава, ама БаткоБорисовците ги отупаха и тях. Фукни без покритие в евротурнирите не вървят :biggrin:

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Белорусия, Малорусия? Не бяха ли руски области? Не знам, не намерих нищо.

А инак източна Полша се омешва в Западна Украйна и Западна Белорусия...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

По същата логика мога и аз да задам въпроса, шоплука част от България ли е /ако разбира се разглеждаме българите като суперетнос/. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз съм била в Беларус, по-точно в Минск. Няма някакви по-стари исторически паметници и за това е трудно да я възприемеш като различна от Русия страна. Украйна и Литва, нейните съседи са нещо друго, не могат да се сбъркат с Русия.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Аз съм била в Беларус, по-точно в Минск. Няма някакви по-стари исторически паметници и за това е трудно да я възприемеш като различна от Русия страна. Украйна и Литва, нейните съседи са нещо друго, не могат да се сбъркат с Русия.

Че Украйна е люлката на Русия. Литва е друга ракия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=6276

има и за Малая и Велика Русь. Изяснява се смисъла на "Малая" /същинската/ и "Велика" /новоприсъединена, далечна/.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=6276

има и за Малая и Велика Русь. Изяснява се смисъла на "Малая" /същинската/ и "Велика" /новоприсъединена, далечна/.

И обратното. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Че Украйна е люлката на Русия. Литва е друга ракия.

Аз просто споделям туристически впечатления в подкрепа на мнението, че Беларус изглежда малко странна държава .

За Украйна - това което е било в миналото е важно, но много по-важно е какво е сега.

Само не разбрах защо намесихте шопите. :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Сега Украйна е една разбойническа квазидържава, кото успешно върви към разпад. Както и Беларус, тази леко изкуствено създадена страна няма бъдеще.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

По скоро,според мен трябва да се разсъждава има ли отделни народи белоруси и украинци,а не дали държавите са им изкуствени.Аз също съм бил в Беларус,а познавам и много украинци.Първо чуйте езиците им и тогава съдете,че такива народи няма.Просто в България се приема априори великоруската теза за триединния народ(руси,малоруси,белоруси).Тя много ми прилича на югославянската теза за триединния народ(сърби,хървати,словенци).Ако става на въпрос Царска Русия и поляците почти е имала за руснаци,дори подготвят проект за азбука на полския на кирилица,но силната съпротива срещу него го проваля.Истината е,че и двата народа-украинския и белоруския имат силни исторически връзки с Русия,но през 19 век осъзнавайки културните си различия с Москва,се опитват да създадат национална литература.Разбира се,царският режим забранява езиците им до 1905г.Владея добре руски,гарантирам ви,че за един руснак е доста трудно да ги разбира свободно,заради големите различия в лексиката.Има и граматически различия,но сравнително малки.Според мен различията не са продукт само на полското господство.Между другото,новите генетични изследвания доказват,че при руснаците има огромен процент угро-финска кръв,докато при беларусите и украинците такова нещо няма-справка http://www.eupedia.com/europe/european_y-d...plogroups.shtml .Обърнете внимание на хаплогрупата N1c1 и различията между руснаците от една страна и беларуси и украинци от друга.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Е, щом стигнахме и до генетика........... :crazy_pilot:

"Македонците" между другото също тиражират "генетични изследвания", доказващи произхода им ако не от Александър Македонски лично, то поне от неговия любим кон Буцефал. :biggrin:

Прочее, това са несериозни работи, Михов.

Между другото ти разбираш ли всичко на "македонски"?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да вмъкна само - единствените учебни заведения, в които е било позволено преподаването на националния език на определен народ в Руската империя са били семинариите. Съответно националната интелигенция е разширявала на места почва обучението там със светски предмети, и то многообразни, покриващи програмата на руските светски училища и така е допринасяла да се създават национални кадри и култура.

Това впрочем обяснява и присъствието на елементи като Сталин и Микоян в семинариите :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Неоспорим факт е преобладаващия фински произход на населението в европейската некавказка и некаспийска част на Руската федерация. При украинците, беларусите, румънците и молдовците не е така. Беларусите са свързващото звено между финското и скитско /вкл. древнобългарско/ начало. Езиците не следва да се взимат за миродавно начало, а само за сведение. Това е така, защото с времето и условията те търпят развитие в една или друга посока. Някои стават диалект на първоначалния език, други направо са заменили словарния си състав /думите/ но при запазване на граматичната основа на първоезика си естествено - това не може току така да се променя.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хърс,разбирам кажи-речи 100% македонски.Но го разбирам по-добре от останалите,защото поназнайвам доста сръбски.Просто цялата официално-делова и научна терминология в македонския е взета от сръбски.Само най-новите латински думи,дето ги вкараха напоследък ме затрудняват.Битовите термини обаче са абсолютно разбираеми за хората в България.Точно в това се изразява разликата с беларуския спрямо руския-там много основни думи са различни,докато официалната терминология е почти изцяло руска.

На македонските изследвания не знам дали да вярвам,не съм ги видял.Сигурно са като всичко друго при тях.Това,което съм предоставил не мисля,че е толкова несериозно.Самите руснаци му отделиха доста място в сайтовете си и го коментираха обстойно,защото и за тях бяха изненада тези резултати.

Но дори и без генетика аналогията с Македония не е издържана-македонският,както всички знаем,е резултат от декрет,докато беларуския си възниква по естествен начин.Вярно,доста късно,но по естествен начин.

Езикът,за мен е важен маркер,който не бива да се подценява.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Хърс,разбирам кажи-речи 100% македонски.Но го разбирам по-добре от останалите,защото поназнайвам доста сръбски.Просто цялата официално-делова и научна терминология в македонския е взета от сръбски.Само най-новите латински думи,дето ги вкараха напоследък ме затрудняват.Битовите термини обаче са абсолютно разбираеми за хората в България.Точно в това се изразява разликата с беларуския спрямо руския-там много основни думи са различни,докато официалната терминология е почти изцяло руска.

На македонските изследвания не знам дали да вярвам,не съм ги видял.Сигурно са като всичко друго при тях.Това,което съм предоставил не мисля,че е толкова несериозно.Самите руснаци му отделиха доста място в сайтовете си и го коментираха обстойно,защото и за тях бяха изненада тези резултати.

Но дори и без генетика аналогията с Македония не е издържана-македонският,както всички знаем,е резултат от декрет,докато беларуския си възниква по естествен начин.Вярно,доста късно,но по естествен начин.

Ще си позволя да не съглася с теб. Във възникването на "белоруския език" няма нищо естествено, така както и при "македонския". Не искам да привеждам куриозния цитат от разговора между двама високопоставени политици в края на 40-те години. На забележката на единия, че в Пиринска Македония населението няма и никога не е имало "македонско" самосъзнание, другият отговаря: "Няма проблем. Работете по въпроса. И в Беларусия, населението нямаше белоруско самосъзнание, но с работа всичко става". (Цитатът е по памет, но смисъла е 100% този).

Относно "белоруския" език - него не го говори никой в Беларус. Може да се чуе само в някои университети - владеят го единствено специалисти филолози. Обикновеното население, дори селяните в най-западните райони на страната не го разбират (все още), но хората работят по въпроса.

Един пример за "белоруски" език: "ПАЛЕННЕ ТЫТУНЮ ШКОДНА ДЛЯ КОЛЕРУ ТВАРУ" (Пушенето е вредно за цвета на вашето лице.) В това изречение от 5 думи, три са от неславянски произход:

1. Тытун - тютюн. В миналото думата е употребявана и в руски, но днес се употребява "табак", затова "белорусите" избират "тытун".

2. Шкодна - вредно. Дума от немски произход, заета в полски. Оттам "белорусите" я презаемат, при това в неизменяем вид!!!

3. Колер - цвят. Латинска дума, неизвестно как попаднала при братята белоруси. Предполагам всички сте чували за английската дума Colour. Нещо като "македонското": Популацията на Крива Паланка екзистира около пазара на Кюстендил! :biggrin:

4. Твар - лице. Думата съществува единствено в западнославянските езици. За 99% от белоруските селяни "твар" се асоциира не с лице, а се нещо съвсем друго... :biggrin: Отново некадърна, бих казал "дървена" заемка от полски.

И това само в едно "белоруско" изречение!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За циникът Сталин няма какво да говорим,в случая търси под вола теле,за да кара нашите комунисти да провеждат македонизацията.Да,беларуският език е все повече застрашен,но това е напълно нормално при конкуренцията на руския,както и при историческите връзки с Русия.Да припомням ли,че ирландският продължава да изчезва и то в независимо Ейре?Въобще не съм съгласен,че политика на Беларус е да налага езика,това е политика на Украйна.В Беларус е точно обратното-режимът налага русификация.

За думите-думата "тютюн" попада и в беларуски,и в украински през кримски татарски.Руснаците избират френското табак.По тази логика и ние ли избираме тютюн,защото в Русия употребяват табак,едва ли не така излиза.Просто става въпрос за заемки,дошли през различни езици.Така,в западна България заемат унгарската дума мачка,нарочно ли е това според теб?Някои западнославянски думи се срещат в гореспоменатите езици,защото просто това е преходна езикова зона като цяло,особено в западен Беларус и носи и характеристики на западните славянски езици.Такива преходни зони има например и в Словакия и източните им говори пък носят някои характеристики на източнославянските езици.Никой не отрича,че в белоруски чрез полски са заети много немски и латински думи.Но не заемките са виновни за звуковите промени в беларуския,подобни на тези в полския,нали?Думи се заемат,но трудно се изменя произношението на цели групи звукове.И те ли са изкуствени и наложени?

Повтарям,аз съм бил там и съм чул как говорят.Дори и руския го говорят с акцент.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Повтарям,аз съм бил там и съм чул как говорят.Дори и руския го говорят с акцент.

Г-н Михов, аз също не Ви говоря по далечни слухове. Бил съм и в Беларус и в Западна Украйна и то не на екскурзия.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз пък съм бил доста из Централна и Югоизточна Украйна. Масово се говори руски, въпреки петнадесетгодишните опити на правителството да проведе 'украинизация' /а по-точно полонизация, тъй като са вкарани голям брой думи от полски произход с цел да се увеличат различията между украинския и руския/.

За Крим пък да не говорим че е рускоговорящ по принцип, тъй като е изконно руско владение и населението там симпатизира на Москва, а не на Киев.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Че в Украйна и Беларус има много руснаци никой не го оспорва(съответно 17,3 и 11,4%),особено в източните им части.Има и много смесени бракове с руснаци още от съветско време,които сега се пишат украинци и белоруси.Има и милиони рускоезични украинци и белоруси,но...

Иначе за руснаците всичко е изконно тяхно.И Северният ледовит океан даже.А не знам някой да е имал Крим за руска земя преди изселването на татарите от Сталин и последвалото масово заселване с руснаци.Още малко и Прибалтика щеше да стане "изконна".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Аз пък съм бил доста из Централна и Югоизточна Украйна. Масово се говори руски, въпреки петнадесетгодишните опити на правителството да проведе 'украинизация' /а по-точно полонизация, тъй като са вкарани голям брой думи от полски произход с цел да се увеличат различията между украинския и руския/.

За Крим пък да не говорим че е рускоговорящ по принцип, тъй като е изконно руско владение и населението там симпатизира на Москва, а не на Киев.

Аз си въобразявах, че Крим е наша изконна земя! :biggrin: То и Калининград е изконен за братушките, нали?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като имаме впредвид как е създадена днешна Украйна - Брежнев е украинец и разбира се прави Украйна далеч по-голяма от реалното. Това включва и Крим, който няма нищо общо с Украйна, но личния интерес е по-силен.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И то го присъединява към Украйна основавайки се на договор от 1654

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...