Отиди на
Форум "Наука"

Произход, език и култура на прабългарите


Recommended Posts

  • Потребител

А колко точно са иранските имена?

И какво е съотношението доказано ирански- доказано тюркски имена.

По въпроса за доказано тюркските имена - виж какво пише в "официалната теза" :tooth: Ама там за лимни тюркски имена сред прабългарите и дума не се казва. Може да поискаш и помощ от тюркофилите тук - Глишев и професора, ама и те едвали ще ти попогнат много. За огромно съжаление на тюрковъдите с ред тунгуските енвеки, хакасите и киргизите, тъю любими на официалната теза, хора с имена Аспарух, Паган, Кардам, Крум, Расате няма. Чат-пат може да има някой Борис, ама тези не ги броим - предполагам се сещащ защо.

Айде малко гювеч, да не сте капо - Баян и Токту.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 3,6k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Рейвън, не става въпрос само за открития, разбира се, а за нови трактовки и нови методи. Периодичния закон на Менделеев (наричан погрешно Менделеева т-ца) е формулиран в края на по-миналия век (абе в средата са първите податки), но химията не е лежи на него, а се развива благодаренине ма него. Ще спомена, че е имало и други "подреждания", но никой не си ги спомня сега, просто защото науката ги отрязва после. Въпреки това химията не е спряла да се развива (напротив преживява бум) и до сега. Без кой знае какви големи открития (новите елементи не се броят те са по-скоро "физически" открития).

С историята е доста по-сложно, защото не е "точна" наука, но мисълта ми е, че робуването на имена (особенно в доста субективни науки) и то с голяма давност не е съвсем "нАучно" ;).

Трети въпрос е критиката и конюктурата (пак повтарям). Сигурно поне от обща култура си запознат с историйте на акад. Мар, Лисенко (може да е бил акад. ма не мога да го напиша пред него), Тарле, а имаме и куп БГ аналози. Т.е. следваш ли конюктурата, критици нема да имаш, оглавиш ли я, ставаш академик (ако си кръвожаден, жална им майка на "противниците"). Затова много много не вЕрвам на доста писаници при нашите бивши режими.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За Расате не съм много сигурен че изобщо е име- половината от имената в евангелието от Чивидале са объркани.

А Расате се среща само там.

Съгласен съм за конуктюрата и сянката на бившият режим, но в момента той е оправдание за една пълна ревизия и отричане на историята.

Вярно е че Бешевлиев прекалено често прави аналогии с тюрките и е доста пристрастен в това отношение, но нека не забравяме че той е истинкият баща на иранската теория.

Лично аз съм му благодарен защото преди години когато започвах сериозно да се интересувам от прабългарите си взех негова книга и някакси успях да избегна нашумелите по това време Б. Шкодров П. Добрев и Кръстьо Мутафчиев, по късно вече имунизиран ги прочетох за забавление :)

Мисълта ми е че в момента има едно сляпо отричане на всичко свързано с историческата ни наука от онзи период, а същевременно се налага ена изключително вредна и жалка псевдонаука.

Загледайте едно интервю на водещитени и официални историци- Б. Димитров и Бакалов- изобилстват термини като "бяла раса" арийци, арийска раса, индоарийска раса.

Мога да ви извадя цитати. Това не е наука и тези не са историци а са бюрмаджийски историчари - тъпи при това.

Ученици сляпо повтарят тези неща защото това което виждат от нашата история е Божо и Бакалов.

Пълно е със сайтове с подобна тематика и риторика.

И честно казано не виждам някаква оптимистична светлина, напротив- "арийската" мания става все по истерична.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Айде малко гювеч, да не сте капо - Баян и Токту.

Вярно че при монголоте има име Тогтохо, но пък има и един кушански владетел Вима Такту . Та с други думи и тук нещата не са много сигурни

Може би единствено Баян има алтайски корени, но говорим за алтайски корени, а не собствено тюркски.

Тюрковъдите много обичат да приравняват алтайското с тюркското.Вярно е че тюркските езици са част от Аалтайските, но не всички алтайски езици са тюркски.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За Расате не съм много сигурен че изобщо е име- половината от имената в евангелието от Чивидале са объркани.

А Расате се среща само там.

Какво им е объркано, ако не е тайна?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А и не чух на кои ирански езици има "от Бога владетел", звучащо като "кана сюбеги" или "кана сюбиги".

Може би не знаеш, но кушанските владетели да речем са се титулували "baga-sao", което ще рече син на Бога.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Между другото ако "теорията Рашев" се смята за иранска- то аз също съм иранист защото според мен тя е най актуалната в момента.

Но не бих я нарекъл точно така, по скоро според мен тя е сериозно ревизирана официална теория.

И категорично няма нищо общо с "Памиро Бактрийската теория" на П. Добрев.

Непрекъснато спекулираш с Петър Добрев, приписвай го на поддръжниците на иранската теория. Би трябвало да си забелязал, че тук почти никой от иранистите не се връзва на неговите теории и също като теб се дразнят на глупавите експедиции, дето се правят напоследък.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това е стандартен похват ;). Аз казвам, че сестра ти е ку*ва, иди обяснявай, че немаш сестра ;). Напротив "иранистите" реагираха с насмешка, ся аз не съм от истинските иранисти (имам си собствена ;), ма нямам док-ва и не я лансирам де) и даже сарказъм ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Какво им е объркано, ако не е тайна?

Името Расате (Rasate) се среща единствено в една преписка към прочутото евангелие от гр. Чивидале, откъдето минава българското пратеничество на път за Рим през 867 г., за да се срещне с папа Николай I. В тази преписка са записани имената на всички членове на тогавашното княжеско семейство - княз Борис I, съпругата му Мария и техните деца. Прибавен е и списък с имената на българските пратеници и техните семейства. Най-вероятно Расате е досадна грешка на писаря, нанесъл имената в документа. Някои от останалите имена в преписката също са объркани и записани неправилно - Борисовият болярин Сундика е отбелязан като Сондоке, чъргубиля Стазис е записан като Сис, а една от Владимировите сестри фигурира в поменика с несъществуващото име Пракси. Очевидно е погрешно мнението на мнозина учени, че Расате е езическото име на владетеля, което той отказва да изостави при своето покръстване. Той запазва езическото си име, след като става християнин и продължава да се нарича Владимир."

http://www.vladeteli.historybg.com/Pages/vladimir%20rasate.htm

Самата бележка в евангелието гласи:

„Тук са имена от България: на първо място техният княз Михаил (т. е. Борис) и брат му Докс и другият негов брат Гавраил, и неговата съпруга Мария и неговият син Расате и другият син Гавраил и третият син Симеон и четвъртият син Яков и неговата дъщеря рабиня божия Пракси и другата негова дъщеря Ана. Зергобула Стасис.”

"

http://www.promacedonia.org/vb/vb_7.html

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вярно е че Бешевлиев прекалено често прави аналогии с тюрките и е доста пристрастен в това отношение, но нека не забравяме че той е истинкият баща на иранската теория.

Лично аз съм му благодарен защото преди години когато започвах сериозно да се интересувам от прабългарите си взех негова книга и някакси успях да избегна нашумелите по това време Б. Шкодров П. Добрев и Кръстьо Мутафчиев, по късно вече имунизиран ги прочетох за забавление :)

Мисълта ми е че в момента има едно сляпо отричане на всичко свързано с историческата ни наука от онзи период, а същевременно се налага ена изключително вредна и жалка псевдонаука.

Интересното при тюркската теория е че тя първо е създадена, а след това започват да се събират доказателства. Та Бешевлиев, както и Гюзелев са част от тези наивни напъни да се защити една предпоставена теза.Между впрочем Бешевлиев не е специалист по алтайски езици.Така че неговите тюркски експерименти спокойно могат да бъдат отминати. Има една лингвистка при това специалистка по монголски Цв.Тафраджийска, която още в нач. на 80-те отхвърля тюрковъдските фантазии, но сигурно форумните тюрковъди не са я чували, което си е в реда на нещата.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Името Расате (Rasate) се среща единствено в една преписка към прочутото евангелие от гр. Чивидале, откъдето минава българското пратеничество на път за Рим през 867 г., за да се срещне с папа Николай I. В тази преписка са записани имената на всички членове на тогавашното княжеско семейство - княз Борис I, съпругата му Мария и техните деца. Прибавен е и списък с имената на българските пратеници и техните семейства. Най-вероятно Расате е досадна грешка на писаря, нанесъл имената в документа. Някои от останалите имена в преписката също са объркани и записани неправилно - Борисовият болярин Сундика е отбелязан като Сондоке, чъргубиля Стазис е записан като Сис, а една от Владимировите сестри фигурира в поменика с несъществуващото име Пракси. Очевидно е погрешно мнението на мнозина учени, че Расате е езическото име на владетеля, което той отказва да изостави при своето покръстване. Той запазва езическото си име, след като става християнин и продължава да се нарича Владимир."

http://www.vladeteli.historybg.com/Pages/vladimir%20rasate.htm

Самата бележка в евангелието гласи:

„Тук са имена от България: на първо място техният княз Михаил (т. е. Борис) и брат му Докс и другият негов брат Гавраил, и неговата съпруга Мария и неговият син Расате и другият син Гавраил и третият син Симеон и четвъртият син Яков и неговата дъщеря рабиня божия Пракси и другата негова дъщеря Ана. Зергобула Стасис.”

"

http://www.promacedonia.org/vb/vb_7.html

Първо се запознай с документчето, после ще си поговорим грешно ли са предадени имената или не, грешни са само в цитираното от теб.

http://img202.imageshack.us/i/cividalegospel.jpg/

За жалост, втората страница, в която се споменава Михаил и Расате я нямам. Но, това е латинския вариант, а в него лице с име Сис няма.

„ Hic sunt nomina de Bolgaria. Imprimis rex illorum Michahel et frater eius Dox et alius frater Gabriel, et uxor eius Maria et filius eius Rasáte (Хрьсата?) et alius Cabriel et tercius filius Simeon et quartus filius Jacob, et filia

eius dei ancella Praxi (Eupraxia?) et alia filia eius Anna ”.

Княз Борис няма в преписката, имаме крал Михаил. Как може името Пракси да не съществува, след като е записано в документ от IX век (ако безрезервно приемем, че е от тогава)? Има една руска (преписите са руски, има ли старобългарска основа не знам) средновековна творба, за българската княгиня Персика (отъждествена от доц. Пламен Павлов с въпросната Пракси от евангелието).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Борис в преписката няма защото той се казва Михаил- така е и записан.

А защо синът му и престолонаследник още си носи езическото име?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Борис в преписката няма защото той се казва Михаил- така е и записан.

А защо синът му и престолонаследник още си носи езическото име?

Тя и дъщеря му се казва Богомила, а Сондоке (най-християнското, разбирай еврейско, име ever!) е записан заедно с... двете си жени (бетер по ристиянски). Кога ще си го набиете от главата това, че щом един човек се "покръсти" (а външно кръщение не е имало!), то не е задължително той да си сменя името. Къде, в кой извор се говори за смяна на имената на българските владетели (в един единствен извор се казва, че българския владетел МИХАИЛ! приел името на император Михаил) , техните синове, внуци, правнуци, слуги, ратаи, боили?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За Расате не съм много сигурен че изобщо е име- половината от имената в евангелието от Чивидале са объркани.

А Расате се среща само там.

Съгласен съм за конуктюрата и сянката на бившият режим, но в момента той е оправдание за една пълна ревизия и отричане на историята.

Вярно е че Бешевлиев прекалено често прави аналогии с тюрките и е доста пристрастен в това отношение, но нека не забравяме че той е истинкият баща на иранската теория.

Лично аз съм му благодарен защото преди години когато започвах сериозно да се интересувам от прабългарите си взех негова книга и някакси успях да избегна нашумелите по това време Б. Шкодров П. Добрев и Кръстьо Мутафчиев, по късно вече имунизиран ги прочетох за забавление :)

Мисълта ми е че в момента има едно сляпо отричане на всичко свързано с историческата ни наука от онзи период, а същевременно се налага ена изключително вредна и жалка псевдонаука.

Загледайте едно интервю на водещитени и официални историци- Б. Димитров и Бакалов- изобилстват термини като "бяла раса" арийци, арийска раса, индоарийска раса.

Мога да ви извадя цитати. Това не е наука и тези не са историци а са бюрмаджийски историчари - тъпи при това.

Ученици сляпо повтарят тези неща защото това което виждат от нашата история е Божо и Бакалов.

Пълно е със сайтове с подобна тематика и риторика.

И честно казано не виждам някаква оптимистична светлина, напротив- "арийската" мания става все по истерична.

Това е доста по-добро ;). Аз пък почнах с "История Славяноболгарская" на Паисий ( 1 клас бях), надали разбрах много, но се се запалих (или както казва щерка ми...яко беше ;)). Режимите "Отшумяха кат приказка.... (песента е хубава, но слава Богу ;), режимите ги няма :)).

Ревизия е необходима! Първо, че по време на "онзи" режим те не бяха позволени (е ся преди при Сталин са се правили за една нощ). Второ за толкоз много години се е забатачило такааа, че виж на к'во вярваш ся ;) (майтапя се ;))

Няма "сляпо отричане", това не е вярно, а това с "същевременно се налага ена изключително вредна и жалка псевдонаука"

е от арсенала на Троцки (не само Сталин, а и Ленин не мож му стъпи на малкото пръсче).

Кои бре я налагат и с к'ви средства????

Тук у БГнаукътъ, в Белене ли те заточват или просто ти дават Банан? И за Бан нямам таквиз виждания? Ти имаш ли, че доколкото съм чел не си историк?

Ти деца гледаш ли? Преподаваш ли? Аз правя първото постоянно, второто от време на време ;). Ма на тях през..... (аре да не ставам циничен) е и Божо и ББ, че и дари сме арийци, негри или ни е родила Шакира или Преслава ;). Това за хлапетата, иначе са умни де.

А за арийската т-рия. Това са глупости, верно историите пред камери не се държат "кат хората", но по-верно е, че на никой не му пука дали сме арийци, т.е. к'во кат сме (или не сме) ариици, к'во кат сме (или не сме) тюрки, иранци туранци или марсианци на три планети ;). Няма натиск веч ;). И ако утре ти ме убедиш в твоята теория, аз ще се съглася, и никой няма да ме кара по каквито и да е съображения да си променя мнението, не говорим за държавно ниво ;) даже на форимно :).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Името Расате (Rasate) се среща единствено в една преписка към прочутото евангелие от гр. Чивидале, откъдето минава българското пратеничество на път за Рим през 867 г., за да се срещне с папа Николай I. В тази преписка са записани имената на всички членове на тогавашното княжеско семейство - княз Борис I, съпругата му Мария и техните деца. Прибавен е и списък с имената на българските пратеници и техните семейства. Най-вероятно Расате е досадна грешка на писаря, нанесъл имената в документа. Някои от останалите имена в преписката също са объркани и записани неправилно - Борисовият болярин Сундика е отбелязан като Сондоке, чъргубиля Стазис е записан като Сис, а една от Владимировите сестри фигурира в поменика с несъществуващото име Пракси. Очевидно е погрешно мнението на мнозина учени, че Расате е езическото име на владетеля, което той отказва да изостави при своето покръстване. Той запазва езическото си име, след като става християнин и продължава да се нарича Владимир."

Айде пак се почнаха глупостите.

Расате не било име, защото се срещало само в Чивидалското евангелие. Еми по тази логика и Дуло не е име защо се среща само в Именника, също и Ерми, а за Авитохол и Ирник какво да кажем. А за цялата поредица боляри от каменните надписи - Негавон, Турдачис, Славна, Корсис, Тук - и те се срещат само на едно място. Следвайки твоята антилогика тези хора въобще не са съществували? Ама защо Расате присъства с езическото си име след като е християнин. Ами че то аланкоолу, дете невръстно, Расате завалийката така и не се сдобил с християнско име. Ако някой ти е казал че Владимир по това време е християнско, то да знаеш че много лошо те е излъгал. Обаче не каза най-сериозният аргумент защо отричаш ето Расате - щото май нещо много иранее

Сондоке не бил Сондоке, а Сундика - това сигурно в писанията на професор Добрев си го прочел

Името Пракси несъществувало - е защо? Нещо като аргумент? Що ли имам чувството, че не само е съществувало, ами е и добре известно гръцко име, като това е умалителна форма

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аз пък си мислех, че Расатис е име на някакъв персийски генерал, поне според Юсти и Бешевлиев... :) Възможни са и някакви еквилибристики от Хръсате... :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И честно казано не виждам някаква оптимистична светлина, напротив- "арийската" мания става все по истерична.

Аз затова отдавна предлагам да им затворим устата на всички иранисти и арийски маниаци като сменим името на държавата. Стига вече с тая Бълг-АРИЯ! За къде с този Велико-Български и Арийски шовинизъм?

Крайно време е да се възстанови старата и оригинална Тюрко-Алтайска форма Булгаристан. Тъкмо ще отразява и съвършено точно и обективно състава както и социо-логическия и етно-генетичен облик на населението.

Но за съжаление нас никак не ни бива в смяната на имената. :tooth: И затова арийската мания ще продължава да жъне успехи и да придобива все по драматични мащаби. Непоносимо е. :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И честно казано не виждам някаква оптимистична светлина, напротив- "арийската" мания става все по истерична.

Забравих да спомена, че и аз като Мр Рейвън не виждам никаква оптимистична светлина за каузата на Тюрковъдите в България. В тунела на родното Тюрко-Алтайство цари пълно отчаяние и непрогледен мрак. Нито лъч надежда за другарите не виждам. А и да видя няма да повярвам на очите си. Препоръчвам ви да се ослушвате за насрещен влак, че каквито сте ми каръци. :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Суфикс -стан в смисъл на държава, също като нашето "стан" - лагер, е древен ирански начин за образуване на имена на държави. Например много от Ахеменидските провинции получават такъв суфикс, както и някои провинции в днешен Иран.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Суфикс -стан в смисъл на държава, също като нашето "стан" - лагер, е древен ирански начин за образуване на имена на държави. Например много от Ахеменидските провинции получават такъв суфикс, както и някои провинции в днешен Иран.

Това е нечовешно! Още една тухла падна от здравия дувар на тюркската крепост.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Интересното при тюркската теория е че тя първо е създадена, а след това започват да се събират доказателства. Та Бешевлиев, както и Гюзелев са част от тези наивни напъни да се защити една предпоставена теза.Между впрочем Бешевлиев не е специалист по алтайски езици.Така че неговите тюркски експерименти спокойно могат да бъдат отминати. Има една лингвистка при това специалистка по монголски Цв.Тафраджийска, която още в нач. на 80-те отхвърля тюрковъдските фантазии, но сигурно форумните тюрковъди не са я чували, което си е в реда на нещата.

Толкова много не сме я чували, че посещавахме лекциите й по старомонголски!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз затова отдавна предлагам да им затворим устата на всички иранисти и арийски маниаци като сменим името на държавата. Стига вече с тая Бълг-АРИЯ! За къде с този Велико-Български и Арийски шовинизъм?

Крайно време е да се възстанови старата и оригинална Тюрко-Алтайска форма Булгаристан. Тъкмо ще отразява и съвършено точно и обективно състава както и социо-логическия и етно-генетичен облик на населението.

Но за съжаление нас никак не ни бива в смяната на имената. :tooth: И затова арийската мания ще продължава да жъне успехи и да придобива все по драматични мащаби. Непоносимо е. :) :) :)

Крайно време е да си направим едно факелно шествие, аз ще си донеса книгите на Златарски и Бешевлиев- може да ги палнем.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Неописуемо съжалявам, че трябва да се залепя за горното, но се включвам с интересна според мен новина (по темата!) за разкопките в крепостта Родостица до Ивайловградското село Хухла:

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=562926

"...във вътрешността на крепостта Кънев е попаднал и на езическо култово съоръжение.

"Стратиграфски то е между варварските нашествия от VI и ХI век и най-вероятно е прабългарско", смята археологът.

Съоръжението е кръгло, с диаметър към 5 метра. В северната му част между 2 половинметрови изправени камъка многократно е бил пален огън. Между камъните и наоколо Кънев открива значително количество животински кости."

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Неописуемо съжалявам, че трябва да се залепя за горното, но се включвам с интересна според мен новина (по темата!) за разкопките в крепостта Родостица до Ивайловградското село Хухла:

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=562926

"...във вътрешността на крепостта Кънев е попаднал и на езическо култово съоръжение.

"Стратиграфски то е между варварските нашествия от VI и ХI век и най-вероятно е прабългарско", смята археологът.

Съоръжението е кръгло, с диаметър към 5 метра. В северната му част между 2 половинметрови изправени камъка многократно е бил пален огън. Между камъните и наоколо Кънев открива значително количество животински кости."

Същата картина като в Балчик и "Златна нива", с паралели от Салтово-маяцката култура.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...