Отиди на
Форум "Наука"

Произход, език и култура на прабългарите


Recommended Posts

  • Потребител

Бушмакин, С.К. Лексико-семантический анализ древнеудмуртских антропонимов. – Антропонимика. М., 1970

Благодаря!

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 3,6k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Какво по-конкретно съм отрекъл?

Да си чувал за индоевропейско езиково семейство?

Чувал е. Но не знам знае ли, че в едно общо езиково семейство е нормално да се развиват независимо дори, паралели...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Какво по-конкретно съм отрекъл?

Еми казваш че всякакви щуротии за тохари и кушани нямат общо с темата за древните българи, но напрактика тохарите са част от придвижването на индоевропейците от Азия към Европа. Войников сега мисля че прави речник на тохарски и разни други думи намиращи се в българския. А пък и осетинците дигори някои хора ги свързват със тохарите. Самоназванието на юеджите нали звучало като Аси или нещо подобно близко до името на Осетите.

Да си чувал за индоевропейско езиково семейство?

Да, си попаднал на публикация (извън Войников-Добрев и ко.), в която се

застъпва теза, че авестийски и старобългарски са говорен някога в

съседство?

Оправданието с индоевропейското езиково семейство не отхвърля исторически доказаното придвижване на индоевропейци от Азия към Европа. Как можем да определим примерно думата Аз от славяните ли е останала, или е донесена от ония дето са живели до авестийците в Азия, или пък е тракийската дума Ас?

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Еми казваш че всякакви щуротии за тохари и кушани нямат общо с темата за древните българи, но напрактика тохарите са част от придвижването на индоевропейците от Азия към Европа. Войников сега мисля че прави речник на тохарски и разни други думи намиращи се в българския. А пък и осетинците дигори някои хора ги свързват със тохарите. Самоназванието на юеджите нали звучало като Аси или нещо подобно близко до името на Осетите.

Оправданието с индоевропейското езиково семейство не отхвърля исторически доказаното придвижване на индоевропейци от Азия към Европа. Как можем да определим примерно думата Аз от славяните ли е останала, или е донесена от ония дето са живели до авестийците в Азия, или пък е тракийската дума Ас?

Продължаваш да бълваш щуротии.

В кои извори се споменават въпросните индоевропейци?

Да те светна: индоевропейци е условно понятие за общност, говорила език, възстановен по сравнително-историческия метод. Тази общност не се споменава в нито един исторически извор.

Ще те разочаровам, но и народ авестийци няма.

Думата аз си е 100% славянска по произход и форма и няма нищо общо с твоите и войниковите кушано-тохарски щуротии.

Между осетинци и тохари има светлинни години разлика във времето и пространството.

По-добре се специализирай в писането на фентъзи-романи, отколкото да пълниш интернета със спам и глупости.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Със сляпо ровене в осетински и други речници не става, мой човек, нито Добрев, нито Войников си имат хал-хабер от езици въобще. Нещо повече - техният подход към въпроса е абсолютно погрешен и ненаучен.

Няма как с машина на времето да закараш и наставиш съвременния осетински и персийски връз имена от 5-6 век. То не беха Суявуши и Зизеита и фантастика на квадрат.

Това е абсолютно ненаучно.

Имена като Горд или Гурда са персийски по произход и са напълзели по цял Кавказ и Мала Азия и оттам към Източна Европа. Етническата и езиковата принадлежност на хората с тези имена може да бъде всякаква! С колкото и персийски имена да са се набълбукали грузинци, арменци и черкези, те си остават грузинци, арменци и черкези, и не проговарят най-чист сармато-алано-бутафорски език. Да не говорим, че в самото Босфорско царство е пълно и с партски и персийски имена - т.е. модата да се дават персийски имена е стигнала дори до най-дивите пущинаци. Едно наум: в случая с митичния фригийски цар става дума за случайно съвпадение.

А и името на осетинския бог-ковач май се оказва адаптация на грузинска дума за "наковалня", както се вижда в допълненията към речника на Абаев, които Войников и ко. естествено не са сметнали за необходимо да прочетат.

Got it?

До тук от цялата история се разбра, че хуни, българи и ко. са били по едно или друго време в района на Кавказ и са почнали да се кръщават по местна мода. До същото заключение може да се стигне и от историческите източници.

Всякакви щуротии за тохари, кушани и китайски йероглифи нямат никакво отношение към темата.

До тук добре!

Сега остава:

1. Да определиш автентичните езикови остатъци от езика на прабългарите.

2. Да им направиш необходимите научни преводи, тълкувания и интерпретации.

3. Да съгласуваш горното в една теория заедно с историческите, археологическите и всички останали сведения за прабългарите.

Успех!

Ние пък ще четем с интерес с пуканки в ръка. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имената на хуните и българите са доста интересни. Имената от Именника се откриват в сарматските и скитски имена от Боспорското царство. При Курт може да се направи паралел с хуна Грод, с ромеина Гордий и с фригийския цар Гордиус. Атила го свързваме с името на ромейския род Атилиус и с името на пергамския цар Атал. Чичото на Атила носи името Руга/Ругила/Руа, и то може да се свърже с римското име на рода Руга.

Пропускаш най-важния паралел и по-точно заемка! Митът за родоначалниците на Рим и Алтайците - паралела с вълчицата е неоспорим, само китайците са засилили драматизма, но това е характерно за тях. А и не е "ашина", а "асина/магарица" на латински.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пропускаш най-важния паралел и по-точно заемка! Митът за родоначалниците на Рим и Алтайците - паралела с вълчицата е неоспорим, само китайците са засилили драматизма, но това е характерно за тях. А и не е "ашина", а "асина/магарица" на латински.

Значи римския елит е тюркски ? Сигурно римските башбакани са криптотюрки криещи истинската си тюркска същност от римския ''кара будун''.

п.п. този ти пост е нагледен пример за пантюркизъм

Редактирано от tervel
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Пропускаш най-важния паралел и по-точно заемка! Митът за родоначалниците на Рим и Алтайците - паралела с вълчицата е неоспорим, само китайците са засилили драматизма, но това е характерно за тях. А и не е "ашина", а "асина/магарица" на латински.

А пък всички императори с името Север са от най-чист сабирски/себерски род. :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи римския елит е тюркски ?

На мен, а и на повечето нормални хора по света това няма да ни се появи в ума. Аз си мислех естествено за точно обратното. А и рода Асина са доста вискоокопоставени римляни, така, че за тях се знае доста...т.е. щях да зная, ако са турци, индокитайци или китайци.

Сигурно римските башбакани са криптотюрки криещи истинската си тюркска същност от римския ''кара будун''.

п.п. този ти пост е нагледен пример за пантюркизъм

Aз имах предвид римско влияние и присъствие в Азия. Но всеки....с фобиите си. Мене не ме притеснява, че римляните са повлияли на азиатците. Коприната си е коприна... Но не мисля, че е допустимо да ми се отправят публично такива нападки и обвинения, при това съвсем безпочвено и то със зле прикрито одобрение от смотрящия. При положение, че съм славист - панримлянист, за мен е голяма обида да бъда наричан и/или обвиняван в пантюркизъм.

Редактирано от Атила Дуло
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Атила Дуло е прав.

Ако се е почувствал засегнат от моята ирония по-горе, нека ме прощава.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Интересното е че въпросният ромеин с прякора Асина (магарето) е бил консул с ромеина Гай Дуилио. Тоест хунобългарските имена Асен-Дуло-Атила-Руга ги откриваме в Рим - Асина-Дуилио-Атилиус-Руга. И до тях можем да добавим Севар-Сабин и ромейските Север-Сабини. :)

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

При положение, че съм славист - панримлянист, за мен е голяма обида да бъда наричан и/или обвиняван в пантюркизъм.

Аз обаче, като един истински пантюркист нито ще се обиждам нито ще се предавам :dwarf: :dwarf: и като истински пантюркист смело ще заявя " Только моя теория верна, все остальное - чушь!", както казваше един познат.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Знаех си, че всички народи по света са римляни. Сега мога да спя спокойно.:)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Интересното е че въпросният ромеин с прякора Асина (магарето) е бил консул с ромеина Гай Дуилио. Тоест хунобългарските имена Асен-Дуло-Атила-Руга ги откриваме в Рим - Асина-Дуилио-Атилиус-Руга. И до тях можем да добавим Севар-Сабин и ромейските Север-Сабини. :)

Винаги съм изпитвал някаква необяснима симпатия към император Септимий Север, сега разбирам защо...

Етруски - ето руские, както са открили видни лингвисти на изток от нас!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Маготине, нали не мислиш че пространствено-времевия континиум е довел или сътворил независимо тези имена и при ромеите и по-късно и при хуни и българи? :) Защо да търсим някакви невъзможни етимологии за имена като Атила, Дуло и Сабин през тюркски и всякакви други езици, при положение, че имената съществуват в римската империя и периферията й? Особено името Дуло, което го има на боспорските камъни и по "ромейска" керамика около Мадара.

"...всеки знае и забелязва, че племената взимат за употреба повече имена
- така римляните взаимстват от имената на македонците, гърците от
римляните, сарматите от германските, готите - най-вече от тези на
хуните". :)

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Винаги съм изпитвал някаква необяснима симпатия към император Септимий Север, сега разбирам защо...

Етруски - ето руские, както са открили видни лингвисти на изток от нас!

Руснаците първо трябва да се разберат с турците за подялбата на етруското културно наследство. Според нашите съседи етруските са древни тураниди /не се уточнява дали сянби, евенки, огузи или някоя издънка на Ашина/, пишещи с древнотюркски руни. :crazy_pilot:

Idel Ural State Productions :punk:

Маготине, нали не мислиш че пространствено-времевия континиум е довел или сътворил независимо тези имена и при ромеите и по-късно и при хуни и българи? :) Особено името Дуло, което го има на боспорските камъни и по "ромейска" керамика около Мадара.

Няма смисъл да търсим под вола теле. Значението на родовото име Дуло трябва да се търси сред източноиранските езици. В Кавказ имаме сарматски народ - двали. В пущунски ddála - група, тълпа, ttol - всички, ttolgei - класа, прослойка и ttolwaak - върховен владетел.

http://islamitolena.com/userfiles/Pashtodictionary.pdf

Редактирано от tervel
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма смисъл да търсим под вола теле. Значението на родовото име Дуло трябва да се търси сред източноиранските езици. В Кавказ имаме сарматски народ - двали. В пущунски ddála - група, тълпа, ttol - всички, ttolgei - класа, прослойка и ttolwaak - върховен владетел.

http://islamitolena.com/userfiles/Pashtodictionary.pdf

Еми не представлява ли търсенето на изначална етимология на имената точно това търсене на теле под вола? :) Доколкото в боспорските имена има Дулес (тоест Дул или Дуле), защо трябва да търсим етимологии и произход на името? Името съществува, следователно може да бъде използвано, без носителите му задължително да са сармати, иранци, кавказци и т.н. Прекаленото задълбаване в етимологиите до дъното и корена на думите е безсмислено. Рода Дуло не е бил нещо по-специално и велико от останалите български родове, а това че Ирник и Авитохол са били от Дуло може да е плод на легенди или на желанието на съставителя на Именника.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Руснаците първо трябва да се разберат с турците за подялбата на етруското културно наследство. Според нашите съседи етруските са древни тураниди /не се уточнява дали сянби, евенки, огузи или някоя издънка на Ашина/, пишещи с древнотюркски руни.

Приятелю, не е коректно в такава тема да се дават глобални оценки на базата на такива клипчета от свободното пространство, неангажирани със сериозна институция... Има подходящи теми (инфо, филмови и шегаджийски и т.н.), но да не превръщаме тази в суратдефтер. ;)

и обратното ;)

Може да е аланско в Рим, римско при аланите, но факта си е факт: РИ по това време е хегемон и пример за подражание в Евразия и САфрика.

Редактирано от Атила Дуло
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Руснаците първо трябва да се разберат с турците за подялбата на етруското културно наследство. Според нашите съседи етруските са древни тураниди /не се уточнява дали сянби, евенки, огузи или някоя издънка на Ашина/, пишещи с древнотюркски руни. :crazy_pilot:

Idel Ural State Productions :punk:

Няма смисъл да търсим под вола теле. Значението на родовото име Дуло трябва да се търси сред източноиранските езици. В Кавказ имаме сарматски народ - двали. В пущунски ddála - група, тълпа, ttol - всички, ttolgei - класа, прослойка и ttolwaak - върховен владетел.

http://islamitolena.com/userfiles/Pashtodictionary.pdf

Турците да си гледат хетите /за което също претендират че са техни хора/. За тях и Агамемнон е Ага Мюмюн, а Омир е Омар, така че всичко е ясно ;))))

като цяло се посмяхме добре, наспамихме темата доволно, но не смятам че в този си вид тя има място в този раздел /по би й отивало да е настанена в алтернативния/. Как и да е - тегля й катанеца на този етап.

Редактирано от Last roman
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...