Отиди на
Форум "Наука"

Произход, език и култура на прабългарите


Recommended Posts

  • Потребител

Хубаво е да се захванат основните събития които са известни , и да се сравнят с тези в книгата и , ако съвпадат ще има основание да се надяваме и останалото да отговаря :)

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 3,6k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Нова книга за произхода на българите

«Убий Сабазий, убий Българина»

http://www.ivanstamenov.com/2010/10/2278/

От автора Петър Георгиев: Удивителна е историята на народите. В «Илиада» Омир описва народа на долопите като ахиловите мирмидони в събития, случили се 1200 години преди Христа. Седемстотин години по-късно те са споменати от Херодот. В началото на новата ера за тях говори Страбон, а малко по-късно и Павзаний. През 1018 г. Нестор описва народа дулоби там, където е Стара Велика България за събития, станали в шести век. А в началото на седми век Малала говори за мирмидоните – българи.

Впрочем, къде се е намирала Стара Велика България, кои са народите, описани в Именника, които владееха «оттатък Дунава с остригани глави»? Прав ли е Малала – българите, това са потомци на ахиловите мирмидони от народа долоби. А къде бихте могли да научите, че хуните, антите, котрагите и аварите са обитавали древните земи на Етолия, Акарнания, Епир и Илирия? Българските титли от Първото българско царство са с балкански произход, с корени от древните религии на тракийските и пелазгийски народи.

Поредната автохтонщина.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Темата е ужасно дълга, чел съм я донякъде, но вече не помня докъде. Това, което съм чел, не съдържа коментар на следния текст от житието на Климент Охридски:

1. Този велик наш отец и светилник на България бил по род от европейските мизи, които народът обикновено знае и като българи. Те били изселени в старо време от военната сила на Александър от разположения край Бруса Олимп към Северния океан и Мъртвото море, а след като минало много време, със страшна войска преминали Дунава и завзели всич ки съседни области: Панония и Далмация, Тракия и Илирик, а и голяма част от Македония и Тесалия.

http://promacedonia.org/bugarash/ko/kratkozhitie.html

Ако някой помни, нека поне ми каже дали е коментирано, аз ще се постарая да го потърся, но поне да не търся "за лудо" нещо, дето може да го няма.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Темата е ужасно дълга, чел съм я донякъде, но вече не помня докъде. Това, което съм чел, не съдържа коментар на следния текст от житието на Климент Охридски:

Ако някой помни, нека поне ми каже дали е коментирано, аз ще се постарая да го потърся, но поне да не търся "за лудо" нещо, дето може да го няма.

Стига бе...

това откъде е?

Какъв извор се води. Направо ме смая.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Айде арийският хор почна арията.

Чудесно казано :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз не съм го виждал в тази тема, не го търси. И в другите теми не съм го виждал, прочел съм повечето , на тези тематика.

Явно това е теория която вади очи, щом има такива замятания.

обикновено един като каже А , а другият Б и т.н. се върви напред. А като се каже А , а другият коригира А то, и се седи само на А.

Що ли си пречим. Сигурно затова сме в това икономическо заседяване.

Ако някой знае да каже на колегата дето пита. нали за това е форума да си помагаме.

Или поне на мен кажете това до колко е достоверно.

Сега се бием в гърдите , че има много малко тракийска кръв у нас от оцелелите Траки слети с Българите. А Турция и Гърция се бият в гърдите, че са тракийци жителите им от Одринско , че до Солунско. Разни хора разни идеали.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тюрковъди като Глишев не очаквам да коментират сериозно, те просто ще пренебрегнат извора, както правят и братята фиромци с неудобните им текстове. Защо спамят, обаче, в качеството на модератори, не ми е ясно.

Интересно ми е да прочета коментарите на автохтонците и иранистите, защото този текст обединява двете теории.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Между двете световни войни д.. сме давали само и само да се изкараме хуни, днес никой не ще и да чуе за това понеже хуните са имали лошият късмет да се паднат в една нечиста и презряна културна и езикова общност започваща с буквичката т.

И понеже сега сме европейци споменаването на въпросната общтност предизвиква кървене в язвата и хемороидите на всеки уважаващ се българин европеец.

И така на мода излизат редица фиормаджийски тип историчари доморасляци, които ни разказват чудни истории за славни времена и народи.

Разни времена, разни идеали.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тюрковъди като Глишев не очаквам да коментират сериозно, те просто ще пренебрегнат извора, както правят и братята фиромци с неудобните им текстове. Защо спамят, обаче, в качеството на модератори, не ми е ясно.

Интересно ми е да прочета коментарите на автохтонците и иранистите, защото този текст обединява двете теории.

Аз от прочетеното в този форум и изворите , както казах в няколко теми, има обединение на всички теории. За да не голословя исках някой да отвори една тема в която да са написани в най-стегнат вид основните принципи на всяка теория.

За да си ги имаме всички и гледаме точно коя отговаря най-много на изворите. Защото в изворите има информация за всички.

Накрая аз, който най-малко знам, ще взема да я направя и ще има много неточности вероятно и ще трябва да пишете в нея и да коригираме всичко. Ако никой не се наеме до 2-3 дена, ще я направя обаче.

Проблема е, че май не искаме да сме единни. Така ли е?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами тръгни пръв по този път, не чакай друг. Ако се движиш напред, стъпвайки в следите, оставени от други, минали оттам преди теб, няма да оставиш своя диря.

Пусни темата (или няколко теми, посветени на всяка отделна теория) и пиши това, което си събрал като данни, а останалите ще помагаме - с корекции, с добавки; кой - с каквото може.

Само не разбрах - кой не иска да бъде единен, с кого и за (или против) каква кауза?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Между двете световни войни д.. сме давали само и само да се изкараме хуни, днес никой не ще и да чуе за това понеже хуните са имали лошият късмет да се паднат в една нечиста и презряна културна и езикова общност започваща с буквичката т.

И понеже сега сме европейци споменаването на въпросната общтност предизвиква кървене в язвата и хемороидите на всеки уважаващ се българин европеец.

И така на мода излизат редица фиормаджийски тип историчари доморасляци, които ни разказват чудни истории за славни времена и народи.

Разни времена, разни идеали.

Хм, интересно. Значи според теб Димитри Хоматиан е "историчар доморасляк"? :tooth:

Това ми прозвуча като дежурния отговор на фиромците - бугари-татари. :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имах предвид съвременните историчари.

А това че Хоматиан е нарекъл българите мизи само по себе си не означава кой знае какво, но ако искаш да започнем да броим колко пъти българите са наричани хуни, мизи, кимерийци или скити в изворите, и накрая теглиме чертата и на база количествен анализ обосноваваме теорията за произхода.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Имах предвид съвременните историчари.

А това че Хоматиан е нарекъл българите мизи само по себе си не означава кой знае какво, но ако искаш да започнем да броим колко пъти българите са наричани хуни, мизи, кимерийци или скити в изворите, и накрая теглиме чертата и на база количествен анализ обосноваваме теорията за произхода.

Няма много файда, резултата няма да е задоволителен за тюрковъдите :vertag:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съгласен съм, не съм си играл да ги броя честно казано.

Мисълта ми беше че позоваването само на едно споменаване в извор е нищо повече от една отправна точка за едно изследване, "интердисциплинарно" както е модерно да се казва напоследък.

Ако споменаването не се подкрепи с други факти си остава една вероятна архаизация.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това, че мизите са българи не е ново и го има в не един извор. Новото според мен е, заявяването в прав текст, че има две миграции на българите (мизите) - веднъж прогонени на изток и втори път завръщане на Балканите, като са завлядяли целия полуостров + Панония.

Именно първата миграция е най-оспорваната и затова беше интересно да се коментира извора, а вместо това виждаме какво се получи.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Някъде да виждаш да се говори за завръщане?Отъкде пише че са прогонени българите?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
съвършено очевидно въпросният фонетичен закон действа или се проявява

Господин професоре, дадох Ви предостатъчно време да изправите методическите си пропуски!

В науката няма `съвършено очевидно`, има доказано или прието - не декларирано - за най-вероятно.

Още повече - Вие сам признавате, че Ви е известно мли Тархан, от което аз допускам, че Ви е известно и значението на тази дума - и ВЪПРЕКИ ТОВА не намирате по-добро обяснение на унгарските топоними от привличането на чужда средновековна титла, за която НЯМА ДАННИ да е известна в Унгария?!??? И въпреки че с привличането на известната Ви дума въпросните топоними се оказват с ТОЧЕН семантичен аналог в българската топонимика?!???

Явно ще се наложи да прекратя опитите си за ползотворна дискусия с Вас.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Някъде да виждаш да се говори за завръщане?Отъкде пише че са прогонени българите?

От собствените си земи. Нали така пише и Пешо Добрев ??? А Божо каза,че имало много Божовци в Бактрия , които така се разплодили , че трябвало да метнат няколко афгански чукундура на балканите. :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От ровенето до сега:

(потвърдено в извори) Има данни и за преселение на север, но на траки. На Българи не съм срещал.

(въздържам се от коментар какви са Траките, аз не знам какви са и не мога да коментирам)

(потвърдено в извори) Има данни за преселване на Траки до земите на днешен Афганистан.После там се коментира, че е станало България (аз не съм намерил източник за последното)

(потвърдено в извори) Има данни за наличие на Българи на балканите от средата на IV век и то почти непрекъснато в близо до Дунав, защото често са нападали Струмско и земите на днешна южна България.И Константинопол. Самостоятелно или с други, май повечето описание бяха в състава на други нападатели. Което ще рече идването на Аспарух не първото заселване.

(потвърдено в извори) Има и данни за присъствие на Българи и в Ахиловите Войски с Мирмидомци.

Тука ще помоля някой да ми прочете гръцкия вариант, защото не се разбира от Бългсрският превод добре (Хни-Българи-мирмидомци войниците на Ахил, а гръцкият няма тирета и може да означава доста по различно нещо)ГИБИ X 096)

Има теории на някои които обаче поне за сега не съм засякъл в извори (прочел съм предимно европейските извори , до Арабски не съм попадал (някой ако има да ми даде линк ще съм благодарен, стига да са на български , че не съм лингвист). Че Българите от земите на днешен Афганистан са се изселили в земите в които после се създава Великата България и после основали или се слели с другите там. Но това не съм срещал в извор. Посочвам го защото това дава една интересна картина на обикаляне ако е станало на Черно море обрано на часовниковата стрелка, и както горе писах и едно преминаване по часовниковата стрелка но само до Велика България където се събират.

(потвърдено в извори)И после има данни , всички ги знаете за преминаване на Българите на Балканите.

Искам да подчертая, че това преминаване на Българите от Велика България до Дунав , съм го видял само от един извор (разделянето на 5 мата брата и т.н. всички знаете историята от учебниците.)

Докато останалите по горе засякох на няколко места.

Понеже не знам кое движение към коя теория се числи за това повдигнах въпроса по-рано. Но ще започна утре темата пък да видим какво ще излезе, но само с Ваша помощ :).

Link to comment
Share on other sites

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=10175&st=0

В Сюлейманкьойски надпис на хан Омуртаг пише следното:

И изпрати кавхан Иратаис, за да сключи мир за 30 години.

Както свидетелства едноименен епиграфски паметник, отбелязан от проф.Бешевлиев с номер 47, името на главния кавхан на хан Крум е отбелязано като HPATAHC. Тъй като се намират все още ентусасти, които считат името за прабългарско, ще се наложи те да бъдат опровергани.

На първо място името HPATAHC е аналог на гръцката дума ἱερατείας - жрец, в нейния йонийски диалектичен вариант - ἱρε- йон. = ἱερε-. Така името на висшия сановник на хан Крум, показва и неговия колобърски сан.

Иван Добрев, Златното съкровище на българските ханове от Атила до Симеон. София, 2005.

В действителност това име е собствено тюркско по принцип и прабългарско по произход в частност:

Така определеното и описано по своя произход, въпросното мли Атакам се повтаря освен това по линията на една от съставките си и при южнодунавските българи от началото на ІХ в., при които и по специално при хан Крум, командуващ лявото, източното крило на войските по време на войната с Византия от пролетта на 813 г., е боила кавхан Ирата – ό Ηραταης ό βοηλα καυχανος [Бешевлиев 1992, 186-193].

Тъкмо за това прабългарско по произход име K. Menges [1951], твърди, че “е невъзможно да се етимологизува това име”, доколкото все още няма публикуван “алтайски ономастичен материал”, който аргумент на нас ни изглежда много несериозен и дори смешен и издава единствено и само научната безпомощност на своя автор.

Въпреки това K. Menges все пак допуска, че “изобщо изглежда съмнително то да е алтайско”, но предполага Името да има за основа слав. ратаи с протетична гласна поради нетипичния за тюркските езици преглас [114], по повод на който много глупаво-смехотворен начин на разсъждение и като цяло сме принудени да забележим, че е много странно, именно една точно такава и по-точно с такава семантика, и то тъкмо в мн.ч., общославянска по разпространение дума [БЕР-6, 189-190] да послужи за генетична основа на мъжко лично име при прабългарите, което предполага и изисква най-малкото заемането и преминаването на тази дума от някой от славянските езици и диалекти към прабългарските езици и диалекти в едно чувствително по-ранно време.

Именно, но не само поради това, според нас мли Ηραταης, тюркологически повече от очевидно, е образувано на основата на апозитивното субстантивно-субстантивно словосъчетание *äр ата “баща мъж; баща герой”, без да е изключено, разбира се, при всички тези имена лекс. ата да е не в постулираните от Y. Memmedli [1996] функция на “дума, която изразява роднинство” или на титла [98], а в своята служебно-стилистична функция и значение на изразяване на почит и уважение към носителя на Името (ЭСТЯз-а) и в такъв случай, преводът на неговата генетична основа трябва да се ограничи единствено и само до знач. “човек; мъж; юнак, герой”.

Link to comment
Share on other sites

Господин професоре, дадох Ви предостатъчно време да изправите методическите си пропуски!

В науката няма `съвършено очевидно`, има доказано или прието - не декларирано - за най-вероятно.

Още повече - Вие сам признавате, че Ви е известно мли Тархан, от което аз допускам, че Ви е известно и значението на тази дума - и ВЪПРЕКИ ТОВА не намирате по-добро обяснение на унгарските топоними от привличането на чужда средновековна титла, за която НЯМА ДАННИ да е известна в Унгария?!??? И въпреки че с привличането на известната Ви дума въпросните топоними се оказват с ТОЧЕН семантичен аналог в българската топонимика?!???

Явно ще се наложи да прекратя опитите си за ползотворна дискусия с Вас.

Тук няма никакви пропуски, защото за соноризация на беззвучната съгласна като собствено прабългарски, а и тюркски фонетичен закон изобщо аз говоря, имайки предвид прибавянето към беззвучно-изгласната основа на думата, на суфикс с вокален преглас - дугетойги от дугетойк, както турското минало причастие на -дък, и притеж. оконч. 3 л. ед.ч. -и, именно което и озвучава предната беззвучна съгласна.

Титлата таркан е заемка чуждица и тя се запазва във формата си, с която е преминала в прабългарския език.

А след като в този език тя се в включи в дадена именна парадигма, то от този момент нататък вече имаме подчиняване от нейна страна на прабългарския фонетичен закон и затова е налице и мн.ч. таргът.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...