Отиди на
Форум "Наука"

НСИ ще преброява населението на България по интернет


Recommended Posts

  • Потребител

Нека не прерязваме сега гърлата на инаковярващите! Щото така ще стигнеме до инакомислещите! Пътят нататък е ясен - МОЕТО (вяра, религия, политика, мисъл и т.н.) Е ВЯРНО! Останалите ....под ножа!

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 59
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители

ОК, тогава нека НСИ наистина помисли за графите си. Интересно би било колко атеисти ще напишат, че все пак са с традиционно "турска" или "ислямска" култура на бита и празнуването (с всички байрями и т. н.). Това вероятно ще са хора от турски, помашки и цигански семейства с относително висок стандарт на бита, а може би и на образованието.

Инак действително има доста "православни атеисти", които в нищо не вярват, но си празнуват Бъдни вечер, Великден, Гергьовден и пр. Това също си струва да бъде включено в статистиката.

Както хубаво го казва Омар Хайям:

... полубезбожници случайни, случайни полумюсюлмани.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Преброяването на населението е една анкета и целта е да се събере информация за населението. Да много важна за държавата е информацията кои към коя религиозна група принадлежи, а не дали и колко е вярващ. Защо някой атеисти го приемат това преброяване като кръстоносен поход срещу атеизма? То е направо смешно. Търсят се вятърни мелници, и се води борба срещу тях.

Според мен колко се определяткато вярващи и колко не също е интересен социологически въпрос. Поне аз ако бях социолог, бих се интересувала и от двете неща - към коя религиозна група биха се причислили анкетираните и дали биха се определили като вярващи или не.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Андрей, Куртенков, утре като дойде брадатия талибан и ти опре нож в гърлото ще се сетиш че единственото което спасява нашия народ е православието, ама ще е късно, защото ще са ти прерязали гърлото, може да не е в буквалния, а в преносния смисъл, но ще е прекалено късно при всички условия.

Айде и ти сега. Ми то по тая логика дайте да ставаме мюсюлмани, както са правели някои наши сънародници през турското робство, та да се понравим на брадатите талибани. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
На границата християнство-ислям атеизмът е унес, който струва твърде скъпо, ако си го позволим.

Стинка, това вече е съвсем друг въпрос. Ставаше дума просто за статистиката: ако има такива хора (а има), те трябва да бъдат преброени, за да е вярна сметката. А дали е хубаво или лошо, че ги има - не е работа на НСИ. За целите на "държавното управление" статистиката трябва да бъде възможно най-пълна и вярна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, може би трябва да се разширят графите. Човек може да е атеист, но да е с традиционно ислямска култура, вярно е.

Съгласен съм с Глишев и Михов - аз лично се определям като християнски атеист. Не споделям вяра в боговете, но определено живея и споделям обичаите, традициите и ценностите на православното ни българско общество (то си е такова като цяло по чисто исторически причини). А и вижте как в същност е определено вероизповеданието в самата анкетна карта - повече с бито-социален привкус и по-малко като принадлежност към вяра.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съгласен съм с Глишев и Михов - аз лично се определям като християнски атеист. Не споделям вяра в боговете, но определено живея и споделям обичаите, традициите и ценностите на православното ни българско общество (то си е такова като цяло по чисто исторически причини). А и вижте как в същност е определено вероизповеданието в самата анкетна карта - повече с бито-социален привкус и по-малко като принадлежност към вяра.

За съжаление Борис I избива последните българи,а това,което остава след него само условно може да се нарече "православно българско общество"... :(

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Френските статистики доста интелигентно включват по две графи за религия: "еди-какъв си" и "еди-какъв си практикуващ". Очевидно практикуващите са и вярващи, а другите са само битово принадлежащи към дадена традиция. Процентът "католици" винаги е бил по-висок от този на "практикуващи католици".

Признавам, че ме притеснява нарастващият брой "практикуващи мюсюлмани", но и това е друг въпрос.

Вярно е, че навсякъде в Европа "практикуващите" обикновено принадлежат към нетрадиционни за съответната страна вероизповедания. Мюсюлманите имат най-висок процент "практикуващи". Докато презвитерианците в Шотландия, католиците във Франция или православните у нас (убеден съм в това и то никак не ми харесва) най-често са такива само по инерция. Само по себе си е нормално изповеданията на малцинствата да са по-активни и практическият атеизъм на мнозинството не би ме тревожил толкова, ако една от малцинствените религии не набираше прекалено много привърженици, при това чрез сериозен механичен и естествен прираст едновременно. Инак не ме притеснява, че някои цигани ставали евангелисти или че тук-там чаровно заблудена натфизчийка си тананика "Харе Кришна".

Всъщност в България засега сме на завет от демографския натиск върху Западна Европа - просто на арабите и африканците не им се идва тук, защото предпочитат Лондон, Париж и Рим. Ние си имаме наши си проблеми, разбира се и тъкмо затова е хубаво да си знаем статистиките. А и ислямът в България е като православието - традиционно изповедание за част от населението, без излишен неофитски или етнически ентусиазъм. Тоест процентът на "практикуващите" мюсюлмани у нас най-вероятно е приемливо нисък. Други подобни изповедания у нас са тези на останалите традиционни етнически и верски малцинства, които за съжаление намаляват съвсем - юдаизмът, армено-грегорианството, католицизмът и съботянството на една малобройна група градски жители. Вместо тях, главно сред българите и циганите се появяват нови християнски и парахристиянски изповедания, напълно нетипични за страната и лично за мен - неприятни.

За мен е очевидно, че най-много атеисти ще има сред образованите граждани, етнически българи и спазващи битово-православни традиции. Не е лошо те да бъдат отбелязани според схващанията си.

Впрочем, без да ми се навлиза в религиозната тема, защото тя е нещо отделно, намирам православния атеизъм за много просветено и относително смислено убеждение. Самият аз не го споделям, но и не бих го ругал.

Нещо друго ми е любопитно - колко души сред българите биха се писали "траки" по етническа принадлежност. Нали напоследък има и такава мода сред техническата интелигенция.

Но ние тук си говорим по незначителни темички. Далеч по-важни са образованието и доходите, а кой в какво вярва, как празнува и като какъв се самоопределя - това са украшения по ъглите на статистиката.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

... Нещо друго ми е любопитно - колко души сред българите биха се писали "траки" по етническа принадлежност. Нали напоследък има и такава мода сред техническата интелигенция...

Е, как колко - всички автохтонци до един требе се отразят като такива, иначе излиза, че не си вярват с историческите убеждения. :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...