Отиди на
Форум "Наука"

Прабългарската цивилизация


Recommended Posts

  • Мнения 933
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители
Този Мостич ... не е Мостич... но това е известно само на тесен кръг специалисти... :post-20645-1121105496:

Пак гатанки. :)

Ако знаеш нещо кажи го. Ако не може във форума има и ЛС.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Пак гатанки. :)

Ако знаеш нещо кажи го. Ако не може във форума има и ЛС.

Хехехе то си е публична тайна, вече има и 2 публикации. Просто гробът е вторично преизползван и тези кости не са на Мостич, а на някой от 11 век. Някой приятен печенег най-вероятно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Благодаря, ще го имам предвид. Ако е така още по-зле за тези, които на негова основа правят някакви генерални изводи в полза на тюркската теория.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Говорех за филм за Артур и Сарматите, но не холивудския, а един руски документален. Ето приятно гледане -

Кто ты, король Артур?

Се едно селяните пари са нямали и са си разменяли камъни при търговията!? Едно село не е изградено само от жито, а там има основно животни с които се обработват земите. Там е имало инструменти, оръжия, и най-вече Хора. Ако си представиш, че си селянин преди 1500 години в Мизия, то може да си представиш и номадите конници, които се насочват първо към жените на селото!

За филма - най-сетне нещо съществено, макар и не съвсем по въпроса. Интересно обаче защо братушките са се захванали с Артур при положение, че си имат толкова интересни легенди за техните богатири. Но що ли да се чудим - ние като си имаме тъкмо двама - Крали Марко и Иван Шишман нищо чудно и да направим филм за Артур, че са малко.

Иначе в легендите за Крали Марко са залегнела фолклорни елементи от тракийско време.

Що се отнася до другото - не съм казал, че на селяните им е било да нападат селата. Просто обработваемата земя е ограничен ресурс и за разлика от едно стадо - не може да се мести. Ако се изселят на юг от Балкана ще са по-добре защитени, но остават без земя. Както много софиянци живеят в "Младост-3", макар че биха предпочели да живеят на пъпа на Париж или на Виена. Но едно е да искаш, друго е да можеш.

А за Мостич и аналогиите на багатур с Богота и Боро-Бодур (добавям ги, тъй като до сега май не ги споменаха :biggrin: ). Ако след 1000г. намерят гробовете на Доган и Емел Етем с надписи на турски, в които се споменава, че единият е бил лидер на управленска партия , а другата, че е била министър това означава ли, че дтешните българи са били турци. А като имаме омбудсман означава ли, че сме скандинавци?

Изводи може да се правят на база на обширен материал - обширни текстове на говоримия език преди покръстването и находките от хиляди гробове. Другото са си фантазии.

Link to comment
Share on other sites

Този Мостич ... не е Мостич... но това е известно само на тесен кръг специалисти... :post-20645-1121105496:

Присъединявам се, но по съображения, които вероятно не са същите като на Маготин! Зная за вторичното погребение, но имам предвид че това е един от първите каменни надписи на кирилица и името вероятно е изопачено, а лингвистичният му анализ ни показва една хипотетична връзка с Маздок и маздаизма, но не съм аз авторът на хипотезата!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Присъединявам се, но по съображения, които вероятно не са същите като на Маготин! Зная за вторичното погребение, но имам предвид че това е един от първите каменни надписи на кирилица и името вероятно е изопачено, а лингвистичният му анализ ни показва една хипотетична връзка с Маздок и маздаизма, но не съм аз авторът на хипотезата!

Надписът е вторично употребен, заедно с гроба, а иранската етимология на името е дадена още от Бешевлиев. Подобно на Тиридат - пославянчване - Турдачис, Мостич се извежда от засвидетелстваното Мастос, Мостиос. Това за Маздок не е вярно.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
....Мостич се извежда от засвидетелстваното Мастос, Мостиос...

Или от Mostis - тракийски цар, управлявал най-малкото от 225 г. пр.Хр. до 188 г. пр.Хр.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Или от Mostis - тракийски цар, управлявал най-малкото от 225 г. пр.Хр. до 188 г. пр.Хр.

Що, ми го взема от устата бе, ей ... :biggrin:

Таридин , пък е познат като Месеврийски парадинаст, доста преди да се яви неговия съименник от Брегалница ... :post-70473-1124971712: . Въобще не ми излизайте с такива номерца ''ирански'' ,''славянски'' .

Българските имена имат най-сходни паралели с келтските,сарматските и тракийските.

''Славяните''-руснаците си имат думи - ''балван'', ''кумирище'' и прочие , стига с тия счетоводителски сметчици ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Всъщност окочанието "ич" май идва от аварите.

Петър Богдан Бакшич е написал добра ''аварска'' история ... :whistling:

Когато простака Божо , интерполира името на Бакшич, псевдобългаризирайки го с фамилията -ев един приятел ми вика , тоя п...л не стига ,че е гръкофил , ами и сърбоман . Сега сърбите ще кажат, че им крадем историята, като преименуваме ''прави српи'' на българи .... :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Петър Богдан Бакшич е написал добра ''аварска'' история ... :whistling:

Когато простака Божо , интерполира името на Бакшич, псевдобългаризирайки го с фамилията -ев един приятел ми вика , тоя п...л не стига ,че е гръкофил , ами и сърбоман . Сега сърбите ще кажат, че им крадем историята, като преименуваме ''прави српи'' на българи .... :biggrin:

Явно твоят приятел е доста глупав. Петър Богдан Бакшич е католик, така че "ич" трябва да се свърже с хърватското влияние. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Много ще ме извиняваш, Глишев, но ако "багатур", "таркан" и "багаин" са тюркизми, то всичките ми представи за лингвистиката и тези на мнозина професинални лингвисти - живи и мъртви! - трябва да са заблуда! Виж таракан може и да е тюркизъм - не знам! Но "баг" си е "Бог" и името Багатур, Бахадур е прозрачно като етимология, така че ... не нам! Знаеш ли колко иранци и арменци носят името Бахадур - иди и им обясни, че е турско!

Нещо много силно ви пречи в мисленето, за да можете да правите разлика между тюркско и турско!

Но бихте ли я разгърнали тук тази етимология, щом като е толкова прозрачна?!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Що, ми го взема от устата бе, ей ... :biggrin:

Таридин , пък е познат като Месеврийски парадинаст, доста преди да се яви неговия съименник от Брегалница ... :post-70473-1124971712: . Въобще не ми излизайте с такива номерца ''ирански'' ,''славянски'' .

Българските имена имат най-сходни паралели с келтските,сарматските и тракийските.

''Славяните''-руснаците си имат думи - ''балван'', ''кумирище'' и прочие , стига с тия счетоводителски сметчици ...

Влиянието на иранските народи върху траките е отдавна доказано. То върви по линия на степните народи - скити и сарми и по линия на Персия. Особено силно е влиянието на Персия върху тракийските царски династи. Ама кой да чете. :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нещо много силно ви пречи в мисленето, за да можете да правите разлика между тюркско и турско!

Но бихте ли я разгърнали тук тази етимология, щом като е толкова прозрачна?!

Итересно дали тюркските народи и самите турци, правят разлика между "турци" и "тюрки". Защо ли си мисля, че отговорът е "не".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

:biggrin:

Явно твоят приятел е доста глупав. Петър Богдан Бакшич е католик, така че "ич" трябва да се свърже с хърватското влияние. :whistling:

Вулгарино, ти си гльупчо, :biggrin: защо тогава , един българин в едно руско житие ( на св. Сергий Радонежски) е споменат под името Воейко Войтегович , който бил родом от Търново , да не би пак под хърватско давление ???? :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Че траките не са изчезнали се вижда и от 62 - ро правило на Трулския събор , което гласи ,че се забраняват Календите, Вотите и Брумалиите.

Нека изкушените от филологията съфорумници ни подскажат на кого принадлежи епитета Брумос(Бромиос) .

За Kalendae Vota пък имаме сведения , доста преди на юг от Дунав да се явят ''славяните ''.

"Бихме желали да отсраним напълно от обществото на вярващите така наречените Календи , назованите Воти, наричаните Брумали и правения на първия ден на месец март панагир (събор , конвент) .Също така да не се разпространяват шублични танци на жени , които носят само беди и гибел. Отхвърляме също така мистериите и танците, които се правят в името на тези , които елините наричат погрешно богове ...като забраняваме който и да е мъж да се облича в женски дрехи и жена да наподобява мъж. ....Да не се призовава името на проклетия Дионис , когато гроздето се изтисква в линовете....."

Ашколсун , ''славяните'' почитали Дионис и докато правели вино за всеки случай споменавали името на тракийския бог за кадем ,така .,. !!!

Абе , Качо , на Юстиниан подопечните грозде по асмите на Константинопол ли са гледали ????

И какво излиза , че събора е произнасял забрани, които още преди издаването си са вече анахронизъм , защото няма вече кой да почита Календите, Дионис и брумалиите /????

Да напомня ,че Трулския съобр се провежда през 692 г. след Христа ,а не преди Него, та да не си помислят ,защо говоря ЗА ТРАКИ.

Валсамон ,тълкува някои танци , като Русалии, които разбира се имат връзка със славяните , но защо ли само ние си имаме ''самовили'' и ''самодиви'', а пък другите славянчета нямат /????

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
:biggrin:

Вулгарино, ти си гльупчо, :biggrin: защо тогава , един българин в едно руско житие ( на св. Сергий Радонежски) е споменат под името Воейко Войтегович , който бил родом от Търново , да не би пак под хърватско давление ???? :crazy_pilot:

Ашколсун на тази майка, дето е родила такъв умник. Случайно да правиш разлика между лично име и фамилия? Явно не. Мостич е лично име, а примерите дето ги даваш са все фамилни имена. :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Ашколсун на тази майка, дето е родила такъв умник. Случайно да правиш разлика между лично име и фамилия? Явно не. Мостич е лично име, а примерите дето ги даваш са все фамилни имена. :smokeing:

Въобще не си в час , Качо.

Спомена се ,че -ИЧ , било от аварите , а аз само се бъзикнах ,че един -ич е написал голяма ''аварска'' история.

Обаче, ти нещо си избиваш комплекси и веднага се заяждаш .

Помисли малко с главата си , защо ми е да давам примери с фамилни имена , като съм дал ''аварски'' пример от преди новата ера :post-70473-1124971712: . Ма, това не ти стига ,че не разбираш от майтапи ,ами и не знаеш докъде да спреш със заяжданията си .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Въобще не си в час , Качо.

Спомена се ,че -ИЧ , било от аварите , а аз само се бъзикнах ,че един -ич е написал голяма ''аварска'' история.

Обаче, ти нещо си избиваш комплекси и веднага се заяждаш .

Помисли малко с главата си , защо ми е да давам примери с фамилни имена , като съм дал ''аварски'' пример от преди новата ера :post-70473-1124971712: . Ма, това не ти стига ,че не разбираш от майтапи ,ами и не знаеш докъде да спреш със заяжданията си .

Спокойно пич, ще спра. Няма тръпка, то е като но умряло куче да се вади нож. Наистина е тъпо от моя страна да се заяждам с човек, които няма и най-елементарна представа от нещата за които пише. Нормална дискусия може да се получи. :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Рицарю, доколкото си спомням, ти падна по хълмовете на Бойна слава...

Господа, какво да ви разправям. За мен иранската и автохтонската хипотеза ще си останат несъстоятелни, поне във вида, в който са представяни досега. Всъщност защо да си кривя душата - в частност автохтонската ще бъде несъстоятелна винаги.

Колкото до изхвърлянето в заглавието на темата - за прабългарската "цивилизация", това е провинциален израз. Свидетелства за едно - че сами си пишем митологията, но не четем чужди автори (пък и те не ни четат). Изолирани сме в собственото си желание за величие.

Смятам да си остана при Федотов, Бибина и Хоман, а на вас пожелавам приятни видения за древната българска изключителност и приноса й към благосъстоянието на човечеството.

А Мостич, разбира се, не е Мостич, а друг човек със същото име :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
За мен иранската и автохтонската хипотеза ще си останат несъстоятелни, поне във вида, в който са представяни досега. Всъщност защо да си кривя душата - в частност автохтонската ще бъде несъстоятелна винаги.
Теориите за етническия произход на прабългарите нямат отношение към постиженията им в културно-цивилизационен план. Така че, не те разбирам.

Ако ти сам се разбираш, да ни обясниш за какво иде реч, а?

Свидетелства за едно - че сами си пишем митологията, но не четем чужди автори (пък и те не ни четат). Изолирани сме в собственото си желание за величие.

1.Интересна врътка. Вероятно г-н Глишев очаква някой чужденец да се ангажира с писане на българска "митология", "обладан от желанието за нашето собствено величие"?! :biggrin: Хитро.........

Но да Ви кажа честно, няма как да стане, г-н Глишев. Чужденците си пишат техната "митология", ние нашта "митология". Не е ли нормално?

2. И последно. Изумява ме парвенющината и провинциализмът на много съвременни българи. Защо трябва цитирането на чужд "авторитет" по въпросите на българската история да се приема за истина от последна инстанция, само защото е ЧУЖД, демек по-умен от нашите историци?! :post-20645-1121105496:

Самото очакване чужденец да е по-голям специалист по нещо толкова българско като българската история е тотална гротеска и признак на дълбоко интелектуално безверие и падение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Във връзка с темата може ли някой, който е чел повече да ми обясни какви са източниците на идеята за прабългарите по времето на Аспарух като номади, които живеели в юрти, организирани във военно-племенен съюз, бежанци , претопили се в славянското море?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Във връзка с темата може ли някой, който е чел повече да ми обясни какви са източниците на идеята за прабългарите по времето на Аспарух като номади, които живеели в юрти, организирани във военно-племенен съюз, бежанци , претопили се в славянското море?

Ето какво пише Теофилак Охридски:

…Когато тоя народ (аварите) се изтегли, дойде друг, още по-беззаконен и свиреп, така наречените българи, от скитските предели; той, като премина през реката, наречена Истър (Дунав), дойде като тежък бич, изпратен от бога върху западните краища.

Те не познаваха името на Христа и със скитското си невежество служеха на слънцето, месечината и други звезди.

Имаше и такива, които принасяха жертва на кучета.

Доколкото се беше помрачило тяхното безумно сърце, че почитаха тварите вместо техния творец ..."

001916dy8.jpg

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...