Отиди на
Форум "Наука"

Иранска теория за произхода на древните българи


Recommended Posts

  • Потребител

Добър опит /"на тъмно" стрелба/, обаче има и друго възможно обяснение. Културна, антропологична, езикова близост на траки и скити... :!!!: За каничката от Дуванли чувал ли си?

Аз не стрелям на тъмно. Това си е твой патент. Естествено че съм чувал за каничката. Вероятно имаш предвид надписа, който го превеждаха по няколко начина от тракийски.

А що се отнася до скитите те се появяват доста по-късно от траките, анторопологически колкото и невероятно да звучи ги дават най-близо до окуневци. Та такива ми ти работи.

Поконият Китов имаше една налудничева идея да изкара скитското изкуство като тракийско по произход. Май и ти се въртиш около нея.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И откри топлата вода, защото всеки средностатистически филолог е наясно, че Човечеството я знае тази връзка още от началото на 18-и век, когато компаративистите...

Това е блестящ жокер, професоре. Лично Ви Благодаря! Вече езиковата връзка траки-съвременни прибалтийски народи /еести, литовци и латвийци/ ми се изясни, че е научно "открита" в 18 век. "Съвременните" е по думите на колегите дали становище в този смисъл. Мога да се обзаложа и от коя именно историко-научна школа е "откритието", което до сами 18 век е било неизвестно за учения свят или не е имало смисъл да се открива. А оттам следва налагането на "откритието". Как не се сетих по-рано?! :good:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И откри топлата вода, защото всеки средностатистически филолог е наясно, че Човечеството я знае тази връзка още от началото на 18-и век, когато компаративистите...

Интересно през ХVІІІ в. какво ли е било известно за тракийския език в науката.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аз не стрелям на тъмно. Това си е твой патент. Естествено че съм чувал за каничката. Вероятно имаш предвид надписа, който го превеждаха по няколко начина от тракийски.

А що се отнася до скитите те се появяват доста по-късно от траките, анторопологически колкото и невероятно да звучи ги дават най-близо до окуневци. Та такива ми ти работи.

Поконият Китов имаше една налудничева идея да изкара скитското изкуство като тракийско по произход. Май и ти се въртиш около нея.

За любител имаш голямо самочувствие. :lightbulb:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Тракийската сатрапия е създадена струва ми се преди войната със скитите. И повечето траки се предали...доброволно. "Скити" е гръцкото име. Сака и шкудра - иранските наименования. Защо персите ще наричат тракийските си подчинени "шкудра" ако няма някаква там прилика?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ми като ти гледам нивото е съвсем нормално да имам.

Форум, какво друго ниво очакваш? И като си на високо ниво, да видим

А що се отнася до скитите те се появяват доста по-късно от траките, анторопологически колкото и невероятно да звучи ги дават най-близо до окуневци. Та такива ми ти работи.

кога се появяват траките всъщност?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тракийската сатрапия е създадена струва ми се преди войната със скитите. И повечето траки се предали...доброволно. "Скити" е гръцкото име. Сака и шкудра - иранските наименования. Защо персите ще наричат тракийските си подчинени "шкудра" ако няма някаква там прилика?

А ако е имало скитска аристрокрация да речем, защо забравяш съкровищата- ти си големя порфесионален археолог.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А ако е имало скитска аристрокрация да речем, защо забравяш съкровищата- ти си големя порфесионален археолог.

И какво им е на съкровищата? И тракийските и скитските са правени от гърци :) Тук-там има нещо харизано и от персите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И какво им е на съкровищата? И тракийските и скитските са правени от гърци :) Тук-там има нещо харизано и от персите.

Така е, ама тези от самата Гърция не бяха ли по-различни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така е, ама тези от самата Гърция не бяха ли по-различни.

Бяха. Ама какво от това? Въпрос на вкус на поръчителя. То и бай Мангал като си поръча Мерцедес, Мерцедесът правен специално за него е малко по-различен от тези на нормалните хора.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами в дебелите книги пише края на ІІ и начало на І хил.пр.Хр.

Горе-долу по същото време май се появяват и скитите.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Горе-долу по същото време май се появяват и скитите.

и някои гръцки племена тоже.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тракийската сатрапия е създадена струва ми се преди войната със скитите. И повечето траки се предали...доброволно. "Скити" е гръцкото име. Сака и шкудра - иранските наименования. Защо персите ще наричат тракийските си подчинени "шкудра" ако няма някаква там прилика?

Траките доста бързо са се разделили с пришълците от изток. А и пак казвам - както римляните или гърците наричат племената в дадена област с името на областта, без да търсят особени разлики в тях, така предполагам и персите, водейки войни срещу вечния си враг - туранците, са пропуснали да отдиференцират уседналите племена по поречието на Тунджа и Марица. В крайна сметка някои от тях са се поомесили със степняците, та може би разликата за външните нашественици не била толкова очебийна.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е те се появяват няколко века по-късно -VІІ в.пр.Хр,

Траките не идват от север, древният град троя е бил тракийско поселище!
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Траките не идват от север, древният град троя е бил тракийско поселище!

Кое те кара да смяташ така?

Link to comment
Share on other sites

Интересно през ХVІІІ в. какво ли е било известно за тракийския език в науката.

Ами каквото и за всички останали индоевропейски езици - такава и такава вокална и консонантна система, основна морфология и основен речников фонд.

Дори и да не са били известни в цялост днес известните тракийски имена и думи, то тракийският език още тогава, макар и имплицитно се възстановява на нивото на общото си като индоевропейски език с помощта на тогава откритите и формулирани фонетични закони.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Кое те кара да смяташ така?

Всъщност не съм много сигурен че троя е била основана върху тракийско поселище,но нещо ми се върти в главата, за връзка на троя с траките, Намери някъв материял за Троя, там трябва да се знае истината.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може ли някой, който е чел тази книга да даде мнение за нея?

Васил Ат. Василев. Древните българи. Факти, хипотези, измислици. С., Изд. Изток-Запад, 2009.

29658.jpg

За мен като неспециалист, книгата ми допадна. Преди всичко с това, че авторът не се ограничава с една теория, която е "най-истинската" според него, а по спорните въпроси дава възможно най-много становища, разбира се, такива които са смислени. Въпреки че е "тюркофил" (така наричам привържениците на теорията за тюрския произход на българите), доста обстойно разглежда и аргументите на иранската теория и по негови думи, това е теория, която си струва да се изследва задълбочено.

В общи линии, маркира спорните моменти от ранната история на България, различните теории и визира някои нови открития и изследвания във връзка с тях, които могат допълнително да осветлят тези моменти. Интересно четиво.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всъщност по същество книгата е оспорване на иранската теория.

А относно понятието "тюркофил" и тюркски произход- истерията произлиза от там че повечето хора и представа си нямат какво всъщност означава това.

Книгата си е много добра, само дето по едно време става досадно с този Джагфар тарих.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всъщност по същество книгата е оспорване на иранската теория.

А относно понятието "тюркофил" и тюркски произход- истерията произлиза от там че повечето хора и представа си нямат какво всъщност означава това.

И какво точно означава това?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...