Отиди на
Форум "Наука"

Иранска теория за произхода на древните българи


Recommended Posts

  • Потребител

В старобългарските преводи от 9-10 век има определен брой тюркски заемки (не алтайски както се опитват да ги пробутат някои тук). Такива има и в славянските езици (стари заемки). Дали ще ги наричаме "прабългаризми", "аваризми" или "хунизми", е все тая. Наличието им е добре известен факт, каквото и да са писали въпросните арабо-персийски автори. И специално те се различават от многоброните татарски заемки в руски.

В славянските езици има и известен брой ирански заемки, но те са проникнали в праславянски много преди появата на хуни, алани, българи и.т.н., тъй като словообразувателните им гнезда съдържат производни по непродуктивни модели (примерно: корените bog- "бог, богатство", kot- "обор", rad- се приемат за заети от ирански, вероятно преди н.е.). Не знаем от кой ирански език са заети и дали изобщо това би се разяснило няколко.

-------------------

Е да ама не, пак се изхлърляш неподготвен. Думите са "алтайски" а не тюркски. Дори чувашканта лексика е по-близо да монголската и манджурската, отколкото до тюркската! Например какъв тюркизъм е курелък, хоругва, хумши, суе(та), тауне, саракт и пр. не е все тая, все тая за неграмотници като тебе....! Това което ти казвам е ЩЩД на свързочническия код! :vertag:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

---------------------

А някой от вас да е сравнявал азбуката на алана Етиаг (Етикус) с глаголицата? Аз съм го правил, няма ни едно съвпадение, затова пък писмото на Етикус е леко преработана согдийска и пехлевийска (партянска) писменост! :tooth:

Благодаря за коментара Щекн ! :good:

Това сме го обсъждали още в темата за азбуката на Константин .

Междувпрочем , факта ,че сарматите и в частност , аланите са имали свой превод на Библията се вижда и от сведението на Анонимната Византийска хроника , която казва следното -

"Знаят те , собствена писменост : кападокийци, ибери,табарени, латини , от тях се ползват римляни, сармати , испанци, скити, гърци, бастарни,мидийци ,арменци" .

В ЖК се посочва , че согдите също разполагат с превод на Свещенното писание.

В тази насока , нашия форумец НИК 1 имаше големи изследвания . А руския учен Турчанинов още през 80-те доказа , че аланите имат писменост.

А тебе нещо да те светва Щекн , че в Испания има област Каталуния (Гето-алания). Че Император Максимин бил роден през 171 година в бедно селско семейство обитаващо селце в земите на днешна Добруджа. Херодиан (Herodianus)твърди се, че баща му бил гот носещ името Мика или Мека, а майка му била аланка, която наричали Абаба. Че император Максимин е бил 2, 50 м висок, Че Етикус е живял в Добруджанския град Истрос . Че на Камен бряг има намерени погребения на руси хора със сини очици и размер 2 м,че техните езически жертвеници са същите, като прабългарските езически, с разликата ,че българските са квадратни (паралелепипедни) ,а аланските са кръгли, че между гетите и аланите е същестувал синойкизъм , далеч преди Митридатовите войни от I в. пр. Хр.

Че скандинавските гьоти през 173г. са пасели някъде трева на Померания , че дръпнатите хуни ще им трябват още най-малко 200 (000) години да станат ГУНИ , че тюркското племе ще е още един н---сран карпатски вълк , някъде в Алтай и

че много , много и до утре ???

И какви са хърватите според теб ??? Защото темата е иранска и аз смятам Хърватите за иранци и в частност Сармати . Анадънму ???

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Как да няма? D, F, N и т.н.

Разбира се ,че има , аз отначало помислих, да не е някоя скандинавска , но Мавър не го казва , а той е немец и щеше да овика до Бога земята ,че има немска писменост , пък и сравненията на Турчанинов го потвърдиха.

Всъщност не е зле да се погледне все пак и Кодекс Аргентикус , не изключвам да има някои общи думи,все пак и тези са дошли след това там и Урфила може да е ползвал и този алфабет. На форума има един герой - г-н Христо Тамарин , който преди 3 години призна ,че старогорногерманския (т.е. разните му готски езици) били приличали на гетските .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

....Че на Камен бряг има намерени погребения на руси хора със сини очици и размер 2 м,...

Как е установен цветът на очите?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

-------------------

С името "хуни" се наричат всички средноазиатски номади - кидарити, хионити и ефталити!

Не може да свързвате събития от 475 г. (не е 479) когато хуните от 10 години няма и папер от тях! Тези българи, най-вероятно идват от Гепидското царство, тъй като във войната с готите, загиват бълг.цар Бузан и гепидския Трипсила! Т.е. нямат нищо общо с внъдурите в Кавказ.

То тов ясно, че са наричали хуни като събирателно име и не само за избоените 3 , те са най-малко споменати дори.

Колегата търсеше българите там за това му отговорих, да го улесня в търсенето. ( видях по долу написано, че се смята за късен автор, ок, съгласявам се с Вас това няма да коментирам , аз съм много по-късен от тях)

Това го обясни на колегата който пита, само не знам как ще му обясниш след като няма хуни след 10 тина години или около според теб 465г. какво търсят в Панония още към то 300 години, до Крум и Карл. Или имаше предвид че Атила го няма и се разпада империята , но остават племената все пак и ги наричат със същото събирателно име, защото са си и същите. Някои се делят от тях разбира се. Някои не.

Не се отваря сайта с изворите, не мога да проверя годината, но няма да споря за 4 години, приемам , че щом ме коригираш си проверил и си прав.

А цар Бузан го датират 492/3 година. LIBI-1-410 ~56 стр.

Лека вечер.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Че Император Максимин бил роден през 171 година в бедно селско семейство обитаващо селце в земите на днешна Добруджа. Херодиан (Herodianus)твърди се, че баща му бил гот носещ името Мика или Мека, а майка му била аланка, която наричали Абаба.

Бедният Херодиан, сигурно ще се върти в гроба като пумпал, ако знае как автохтонците безсрамно му приписват твърдения, които никога не е правил:

CHAPTER VIII.

1. THERE was in the Roman army a man named Maximinus whose half-barbarian family lived in a village in the most remote section of Thrace. They say that as a boy he was a shepherd, but that in his youthful prime he was drafted into the cavalry because of his size and strength.

http://www.tertullia...06_book6.htm#C8

1. П.П. Явно със същата достоверност е и сведението ти за азбуката, ползвана от хърватите, дето била анатемосана от папата. tooth.gif

2. П.П. В раздел Обща история сме ви направили цял раздел с онлайн извори. Най-богата е сбирката с антични автори. Така че, скъпи автохтонци, вземете най-накрая да почетете малко извори, а не само да пишете измислици.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако става въпрос за същия дето гонил императора след коня му, и после победил около 7 човека, за него пишеше, че има такова родословие в изворите, но не мога да назова точното място сега. (а и не се отварят :post-20645-1121105496:) Но ми се върти Максимин от GIBI-III-25 без да съм сигурен че е той.

Редактирано от miroki
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ако става въпрос за същия дето гонил императора след коня му, и после победил около 7 човека, за него пишеше, че има такова родословие в изворите, но не мога да назова точното място сега. (а и не се отварят :post-20645-1121105496:) Но ми се върти Максимин от GIBI-III-25 без да съм сигурен че е той.

Ами, той от четене на конско на "автохтоните" забравя тези писания ... Но както и да е , сигурно, причислява гетите и аланите от IIв. към хората с тогите, щом смята ,че един варварин , който е роден в Тракия не може да бъде гет, гот или алан ....

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами, той от четене на конско на "автохтоните" забравя тези писания ... Но както и да е , сигурно, причислява гетите и аланите от IIв. към хората с тогите, щом смята ,че един варварин , който е роден в Тракия не може да бъде гет, гот или алан ....

Ти ми цитирай сведение от Херодиан, че майката на Максимин била аланка с еди какво си име, а баща му гот с еди какво си име, пък после ми бери грижа за конските. А Мироки ми се струва, че май бърка Максимин с цезар Галерий.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Бедният Херодиан, сигурно ще се върти в гроба като пумпал, ако знае как автохтонците безсрамно му приписват твърдения, които никога не е правил:

CHAPTER VIII.

1. THERE was in the Roman army a man named Maximinus whose half-barbarian family lived in a village in the most remote section of Thrace. They say that as a boy he was a shepherd, but that in his youthful prime he was drafted into the cavalry because of his size and strength.

http://www.tertullia...06_book6.htm#C8

1. П.П. Явно със същата достоверност е и сведението ти за азбуката, ползвана от хърватите, дето била анатемосана от папата. tooth.gif

2. П.П. В раздел Обща история сме ви направили цял раздел с онлайн извори. Най-богата е сбирката с антични автори. Така че, скъпи автохтонци, вземете най-накрая да почетете малко извори, а не само да пишете измислици.

1.Кои племена са на границата на Римската империя на р. Дунав през 173 г. ???

2. Кои са тези полуварвари , дето живеят на край света , може да се каже и земята на заточените , в схлупено селце на Малка Скития ???

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ако става въпрос за същия дето гонил императора след коня му, и после победил около 7 човека, за него пишеше, че има такова родословие в изворите, но не мога да назова точното място сега. (а и не се отварят :post-20645-1121105496:) Но ми се върти Максимин от GIBI-III-25 без да съм сигурен че е той.

Няма такова нещо, ето ти сведението от Йоан Антиохийски от ГИБИ ІІІ на страниците, посочени от теб.

http://www.promacedo.../gal/3_026.html

http://www.promacedo.../gal/3_027.html

Тъй че Рицаря много да не рипа, ами да спре да чете преразказите с елементи да допълнение на извори от Ганчо Ценов. smokeing.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ти ми цитирай сведение от Херодиан, че майката на Максимин била аланка с еди какво си име, а баща му гот с еди какво си име, пък после ми бери грижа за конските. А Мироки ми се струва, че май бърка Максимин с цезар Галерий.

Мироки нищо не бърка. Защото и Йоан Антиохийски подкрепя (повтаря) Херодиан ,

Йоан Антиохийски казва следното -

"Имало във войската някой си по име Максимин (Едрьо) , по род тракиец ( това елинското ''генос '' - като ти светне , няма как да се мяташ, като риба на сухо и да казваш , ама той е черен негър доведен от Папуа Нова Гвинея да пасе овцете в Малка Скития ) - полуварварин, който по-рано бил овчар на полето, а като стигнал разцвета на възраста си бил взет в конницата ....

ГИБИ - III , с. 25

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Така давай ,сега конкретно, стига си въртял бухалките из въздуха на цирковата арена.

.............

3. Какво да кажем , че титуловани модератори не четат дори преведените български извори в ЛИБИ и ГИБИ, но държат като същински Зевсове , гръмотевиците , готови да стоварят в/у главите на някой неразумен инакомислещ .... ???

"Любов" моя, твоят "Херодиан" е всъщност т.нар. Historia Augusta. Така че недей да обвиняваш кой какво четял и не четял и дали пускал мълнии, че накрая ще ми писне и ще ти дам директно някой неплатен отпуск от 3 или 6 месеца.

http://www.promacedo.../gal/1_052.html

Чичо ти Мика и леля ти Хабаба са там.

http://www.promacedo.../gal/1_053.html

Ето ти и още малко сведения за Historia Augusta и за това дали всичко в нея е чиста монета като достоверност и автентичност. То впрочем и в предговора към българското издание е казано нещичко по този въпрос.

http://en.wikipedia....ugustan_History

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Няма такова нещо, ето ти сведението от Йоан Антиохийски от ГИБИ ІІІ на страниците, посочени от теб.

http://www.promacedo.../gal/3_026.html

http://www.promacedo.../gal/3_027.html

Тъй че Рицаря много да не рипа, ами да спре да чете преразказите с елементи да допълнение на извори от Ганчо Ценов. smokeing.gif

Недей гледа там , а тук -

http://www.kroraina.com/NI/

А аз ще чакам за извинение до Второ пр....:tooth:

Това какво е казал, този или онзи скрупольор мен ни най-малко ме интересува. Да ,последните референции за този император , са че сведенията за него са биографски хрумвания и че , той не е такъв , за какъвто го представят , а какъв е ???

Знам ги тези историографски бележки и обструкции. Не четете това, а четете онова ,защото Х. Клинтън или чичко Томовата колибка , ще дойдат и ще ви дръпнат непослушните ушички.

За 3 години царуване, като цар Ивайло (аде хеля, този е бил няколко пъти в Търново) Максимин , като същински почитател на Арес , не е спал под копринени завивки , а е ходел от военен лагер , на военен лагер и от война на война.

Не е бръснел сената за нищо и за това го убиват.

Същински римлянин.

Добре не е роден на Балканите, не е варварин, не е профан . Като е римлянин, къде му е сената, къде са му обноските, къде са му спалните ????

П.С. И затова "H" латинско, на мама Абоба, вземи се разбери с Тироглифос , че го няма , обикновенно придихание. Не се чете , както при френския Херкулес е Еркюль .

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Мироки нищо не бърка. Защото и Йоан Антиохийски подкрепя Херодиан , а ти ще ми се извиниш ли официално ???

Йоан Антиохийски казва следното -

"Имало във войската някой си по име Максимин (Едрьо) , по род тракиец ( това елинското ''генос '' - като ти светне , няма как да се мяташ, като риба на сухо и да казваш , ама той е черен негър доведен от Папуа Нова Гвинея да пасе овцете в Малка Скития ) - полуварварин, който по-рано бил овчар на полето, а като стигнал разцвета на възраста си бил взет в конницата ....

ГИБИ - III , с. 25

Да ти се извинявам официално ли?!?! Не аз съм твърдял, че Херодиан пишел, че майката и бащата на Максимин са еди какви си. Ти мен за идиот ли ме взимаш, който не помни какво е прочел от теб и какво ти е отговорил?!?!? То е елементарно за загрееш, че Йоан Антиохийски преписва Херодиан.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Недей гледа там , а тук -

http://www.kroraina.com/NI/

Аз ще чакам за извинение до Второ пр....

Това какво е казал, този или онзи скрупольор мен ни най-малко ме интересува. Да ,последните референции за този император , са че сведенията за него са биографски хрумвания и че , той не е такъв , за какъвто го представят , а какъв е ???

Знам ги тези историографски бележки и обструкции. Не четете това, а четете онова ,защото Х. Клинтън или чичко Томовата колибка , ще дойдат и ще ви дръпнат непослушните ушички.

За 3 години царуване, като цар Ивайло (аде хеля, този е бил няколко пъти в Търново) Максимин , като същински почитател на Арес , не е спал под копринени завивки , а е ходел от военен лагер , на военен лагер и от война на война.

Не е бръснел сената за нищо и за това го убиват.

Няма какво да ти гледам в Крорайната, от 15 минути пускам линкове към нея в тая тема. Чел съм ги томовете на ГИБИ и ЛИБИ сигурно повече пъти, отколкото ти си писал врели-некипели тук.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

"Любов" моя, твоят "Херодиан" е всъщност т.нар. Historia Augusta. Така че недей да обвиняваш кой какво четял и не четял и дали пускал мълнии, че накрая ще ми писне и ще ти дам директно някой неплатен отпуск от 3 или 6 месеца.

Прощавай , те са няколко автори ,че ги омотах и аз накрая. Прав си , ще погледна и Херодиан , той не пише , конкретно имената на родителите. Това съм го пропуснал. Моя е грешката.

6.8: Maximinus proclaimed emperor

1.gifThere was in the Roman army a man named <a href="http://www.livius.org/man-md/maximinus/thrax.html">Maximinus whose half-barbarian family lived in a village in the most remote section of Thrace.

За Максимин говори и Йордан (ще го потърся и него) . Така ,че това е една контаминация, която принципно , по никакъв начин не изменя нещата.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Прощавай , те са няколко автори ,че ги омотах и аз накрая. Прав си , ще погледна и Херодиан , той не пише , конкретно имената на родителите. Това съм го пропуснал. Моя е грешката.

Бъди жив и здрав. И по-умерено с обвиненията в непознаване на изворите. wink.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Бъди жив и здрав. И по-умерено с обвиненията в непознаване на изворите. wink.gif

Много ми дойде . Аз не познавам изворите и много ги бъркам.

Ето и сведението на дядо Йордан за Максимин в паралелен латински и руски текст -

Иордан - О ПРОИСХОЖДЕНИИ И ДЕЯНИЯХ ГЕТОВ

DE ORIGINE ACTIBUSQUE GETARUM

{83} Et quia iam superius diximus eos transito Danubio aliquantum temporis in Mysiam Thraciamque vixisse, ex eorum reliquiis fuit et Maximinus imp. post Alexandrum Mamaeae. nam, ut dicit Symmachus in quinto suae historiae libro, Maximinus, inquiens, Caesar mortuo Alexandro ab exercitu effectus est imp., ex infimis parentibus in Thracia natus, a patre Gotho nomine Micca, matre Halana, quae Ababa dicebatur. is triennio regnans, dum in Christianos arma commoveret, imperium simul et vitam amisit, nam {84}

{83} Как рассказали мы выше, они, перейдя Данубий, некоторое время жили в Мизии и Фракии; от них произошел император Максимин 278, [правивший] после Александра, [сына] Мамеи 279. По словам Симмаха 280 в книге его истории, Максимин, как говорит он, после смерти цезаря Александра провозглашен был войсками императором 281, а родом он был из Фракии от родителей низкого происхождения, от отца гота по имени Микка и от матери аланки, которую звали Абаба. Он правил три года, но когда повернул оружие на христиан, то сразу потерял власть и жизнь.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

такаа, гледам пак фентъзи на трако-българска тематика се е заформило /затова се отказах да чета тук, ама хайде/.

Понеже много се спекулира какъв е произходът на Максимин и откъде изобщо е той, давам насока:

В Historia Augusta се твърди, че баща му бил гот, а майка му - аланка.

He was born in a village in Thrace bordering on the barbarians, indeed of a barbarian father and mother, the one, men say, being of the Goths, the other of the Alani.

http://penelope.uchicago.edu/Thayer/E/Roman/Texts/Historia_Augusta/Maximini_duo*.html

С две думи - варварин от смесен произход, роден в тракийско селище. Следователно епитетът "Трак" не е етноним, а топоним, показващ от коя провинция произхожда Максимин.

Нещо повече - Херодиан със сигурност е знаел къде е Тракия, къде е Мизия и къде е - Скития.

(2) В силу своей природы он был как по нраву, так и по происхождению варваром: унаследовав от предков и соплеменников кровожадность, он стремился укрепить свою власть с помощью жестокости, боясь как-нибудь внушить презрение сенату и подданным, если они посмотрят не на его нынешнее положение, а на дешевые пеленки его младенчества. О нем все болтали и злословили, что он был пастухом во фракийских горах и, обладая большим ростом и физической силой, стал обыкновенным воином на родине 2 и счастливая судьба привела его к власти над римлянами.

http://www.gumer.info/bibliotek_Buks/History/Gerodian/07.php

За неразбиращите руски - Максимин е представен като овчар от тракийските планини. Не знам кой 'гений' е решил, че това е сегашна Добруджа. Къде имаме планини там? От там нататък и останалите разсъждения вървят по изцяло измислена следа и както винаги се търси под вола теле. Vale!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

такаа, гледам пак фентъзи на трако-българска тематика се е заформило /затова се отказах да чета тук, ама хайде/.

Понеже много се спекулира какъв е произходът на Максимин и откъде изобщо е той, давам насока:

В Historia Augusta се твърди, че баща му бил гот, а майка му - аланка.

He was born in a village in Thrace bordering on the barbarians, indeed of a barbarian father and mother, the one, men say, being of the Goths, the other of the Alani.

http://penelope.uchi...imini_duo*.html

С две думи - варварин от смесен произход, роден в тракийско селище. Следователно епитетът "Трак" не е етноним, а топоним, показващ от коя провинция произхожда Максимин.

Нещо повече - Херодиан със сигурност е знаел къде е Тракия, къде е Мизия и къде е - Скития.

(2) В силу своей природы он был как по нраву, так и по происхождению варваром: унаследовав от предков и соплеменников кровожадность, он стремился укрепить свою власть с помощью жестокости, боясь как-нибудь внушить презрение сенату и подданным, если они посмотрят не на его нынешнее положение, а на дешевые пеленки его младенчества. О нем все болтали и злословили, что он был пастухом во фракийских горах и, обладая большим ростом и физической силой, стал обыкновенным воином на родине 2 и счастливая судьба привела его к власти над римлянами.

http://www.gumer.inf...Gerodian/07.php

За неразбиращите руски - Максимин е представен като овчар от тракийските планини. Не знам кой 'гений' е решил, че това е сегашна Добруджа. Къде имаме планини там? От там нататък и останалите разсъждения вървят по изцяло измислена следа и както винаги се търси под вола теле. Vale!

Така дойде и последния легион от гара Роман . Да видим все пак , дали ще обърне хода на Сталинградската битка....

Какви манипулации , пак и на кого са му са се превидели така и не разбрах .

Както видяхме , драги римляни , прабългари и най- славяни , изворите за произхода са много и никой не е застрахован да сбърка.

Аз видях тази снимка и останах с впечатлението, че е от Херодиан -

Maxim%20Ababa.JPG

...така и не било врат,но било шия - поисках извинение и ми се даде. За каква манипулация ,въобще може и да става въпрос.

Но вървим нататък .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

village in Thrace bordering on the barbarians, -

оказва ,се , че най-големия римлянин , хайде ,да не кажем ,че не знае , а спекулира и не казва, къде е това тракийско село - на границата с варварите ....

и сигурно иска да остави у четящите впечатлението, че тези гоооолеми планини в които, той пасял овцете са били Рила , Пирин и Родопите, .... едва ли не .

Поне да ни беше изложил една карта , да видим , кои са тия погранични планини , до римската граница в Тракия с варварите ??!?

Казах Малка Скития и Добруджа ,но може да сбъркал със стотина - стои и петдесет километра и Максимин да е роден близо до селото Абоба (бивше) , където го родили баща му гот Мика и майка му АЛАНКАТА , А НЕ НЯКОЯ ХАНОТЮРКСКА баядерка, Абоба, дето , някои я наричат Хабоба ...

Но ,ако последния римлянин, все таки , след теплое умоление, благоволи да ни разкрие някоя съвременна карта на Мизия или Римска Скития, то може да се окаже ,че географската диспозиция на тракийското село в планините на Тракия , близо до Истрос/Дунав / Матоас не е с чак толкова голяма и обозрима разлика.

Сиреч няма съзнателно търсени обърквания.

Значи, трябва да се извиня и за Добруджа, добре и затова прося извинение.

Формална промяна в аланската - сиреч Иранската теза , настъпи ли , всеки може сам да си отговори.

Така , толкова за Диспозицията на аланите. Защото , да не вземем да станем Флавий Ариан - Диспозиция срещу аланите - знаем повече от него за техните местожилища .

С което ще пристъпим и към основния въпрос на нашата тема - най-често ме обвиняват в Ценов-изъм .

Това добре, аз мога да нося и на бой , пък и на други неща. Ценовист да съм ! Мир да е.

Но , пак не ни се казва, кои хора живеят през II в. на територията на днешните земи на Северна България и Северна Добруджа намираща се днес в Румъния.

Кои хора са живяли там през I в. и какви са тези готи , през 173г. Сл. Хр. и ранше на територията на Мизия, Скития, Тракия ?!??

Въпроси , въпроси, без отговор . ...

Ще питаме и други хора ,както се знае нема да бъркаме - скарабея със скакуеца, а ще искаме жокер.

Казва ни се ,че това natus или genos , означавали , че този , който по род е бил роден в Тракия/Скития/ Мизия не бил тракиец , добре ще отвърнем ние , какъв е -

ето, вижда се какъв e - гот и алан , каталан , само, че не от Барселона , а от Светкавица/ Търговище. Да съгласяваме се , значи прав е бил Овидий , че около него живеят диви сармати/ алани .

Хайде , готите да ги оставим - 173 г. , 50 години след Траян в Дакия/Мизия/ Тракия/Скития - траките са анихилирани и там живеят нетракийци, най-вероятно готи , които били от германски произход. Остава да се съгласим , че даките с които преди 50 години се бил Траян са германи или хайде от нас да мине келти .

Нищо , обаче ще каже някой - не се изключва предположението някой изпаднал гот-германец през 14- и еди коя си година да дойде от Померания и да се засели в Тракия .

Никакъв проблем - абсолютно никаквъв проблем.

Идва си немеца ,жени се и му се ражда син - Максимин.

Той е немец, наоколо е .... нихило, римляни - тук-там и романизиращи се племена от нетракийски произход ,както постоянно ни се надънват табаните.

Добре , нетракийски племена, ма не и немски или скандинавски - няма ги по нищо ги няма. Далеч са . Нито Дио Касий ги знае, нито пък има някакви археологически данни за немци през 170г. , 50 години след битката на Траян с даките , сиреч гетите или траките на север от Истрос? Дунав/ Матоас.

И изведнъж развръзката - който чел , чел , който не е чел да чете.

Максимин по някое време , това е вече след 200 год. се връща - и изворите много точно описват къде се връща -

"при управлението на Макрин - (217-218 г. ) напуснал военната служба и закупил имот в Тракия , в селото , където бил роден, и постоянно поддържал търговски отношения с готите. Той бил любимец и на гетите, като един от тяхната община . "

Изведнъж в тракийското му родно село се напълнило със земляци от Северна Европа. No comment !

Нали уж беше сам, пък околните гетски племена, го приемали като един от тях. Значи нямало нетракийски племена в Тракия, а там си е имало , що трябва да си е имало - тракийски или алански , някъде в изворите пишат и скити -орачи. И не били компютри ,а компоти. Ами и вземали , че им ги върнали.

При тая радиация , сега дето е Япония, ще ни вземат и трънкосливките от Балкана, само да им ги дадем.

Само , дето радиацията хванала нашите историци , тюркофили и германофили , никога няма да я пуснат.

В Мизия , Тракия и Малка Скития има Римска империя - има римляни, навярно и елини , има алани, има гети, сиреч който знае , кое е местното население , то си е пак там (през 170 г. и през 217г,.) , само няма едни вече тръгващи някъде от Украйна към Крим определени за германски племена готи.

Това е диспозицията на Максимин, Камен бряг, Етикос Истрос, аланите ,иранците и так дальше . Само последните космонавти ги няма и никога няма да се появят.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За селективната етнонимика, мисля, че също много надълго и нашироко съм казвал, че само в Тракия няма генос или натус траки, а има неандерталци, кроманьонци и так далше хуманоиди.

В Африка имало копти(егпти) , в Армения имало арменци, в Сирия имало сирийци, само в Тракия имало каква ли не сволоч , само траки нямало.

Ами има си Романе. Даже ,ако вземеш да отвориш любимата си ексхибиционистка екзекуторка на траки В. Тъпкова- Заимова и В. Бешевлиев.

Ето какво казва, тя в титанично обемистия си труд 125 странички малък формат - Нашествия и етнически промени на Балканите ,С. 1966г/ -

"Въпреки , че местното население на някои места оредяло, по това време , то все още е образувало основната маса на Източната империя. " с. 52-53 .

Романизирано , елинизирано, четвърт, една шеста , това си отделна тема , там си е. И това е IV-VIв. , какво ли остава за I-IV в. бума на ония с "разветите плащове" , изобразени на камък.

През 173 г. ще ми привлечеш ли всички налични извори и да ми кажеш, за какъв варварин нетракиец - иде реч и ще ми кажеш ли дедите на този Мика , от колко сезона си гледат стадата в планините на Орфей, ако не и от преди негово време ???

Но , да вземем и мама Абоба с кой файтон я изсипаха пък нея - аланката в Тракия, след като сме чували за алани в Скития и отпреди Митридатово време ???

Че, има хорас родени в Тракия, които да не са тракийци , някога да съм го отричал ??? Аз не помня , такова нещо ,което ти без или с предлог ми вменяваш , но това май си е част от схемата, м ???:bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Бел. мод. Рицарю, скрих ти последните постинги. Тук фантазьорства не се насърчават. Препоръчвам ти да прегледаш правилата на форума. За втори път. Трети няма да има.

Темата е напълно оспамена и за нищо не става. Заключвам я.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...