Отиди на
Форум "Наука"

Иранска теория за произхода на древните българи


Recommended Posts

  • Потребител

але-барда ....

брады-пурта!

Ако беше славянска заемка от старонемски, щеше да съществува във всички славянски езици!

Или и унгарското пурт-нож е пак от алебардата?

За хлобрина, Прокопий ясно казва че савирите имали особен вид малко стенобитно оръдие!

Link to comment
Share on other sites

......Хе-хе, Петър Добрев и логика......Глишев, П.Добрев понякога има много точни попадения!

Съгласен съм с горното, но особено съм впечатлен от:

"Тази обсадна машина не ще да е била твърде обемисто-тежка, иначе не биха могли да я поберат в склада!?"!!!

Това, значи, ще се окаже някаква джобна обсадна машинаbiggrin.gif !!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здрасти!

В унгарският:

BÁRD, (1), (bár-d) Инсрумент за рязяне, за сечене на дърво, месо. Сродствени думи шведски bard, немски Barte, славянски bard, barta, brádva, които също произлизат от корена bar. В хебронският bara- рязане.

:post-70473-1124971712::post-70473-1124971712::post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма много логика тулши да е колчан, при това тълкуване се губят шлемовете.

Ако се приеме тълкуването "шлем" излиза че шлемовете са близо два пъти повече от ризниците което е логично.

Има логика да са държали боеприпаси на склад и под отчет, но губенето на шлемовете никак не се връзва.

Ако хлобрин е обсадна или стенобойна машина машина се чудя- за какъв дявол им е било да си имат обсадна машина на склад?

Имало ли е по това време някакви военни експанзии свързани с превземане и разбиване на крепости?

Въпреки че е възможно да са имали нещо малко -подобно на римските "скорпиони", но все пак звучи доста по екзотично.

По скоро бих свързал хлобрин с AΛXAΣH KYПE A, и двете са по една бройка и бих предположилче става въпрос ча "шефското снаряжение", комплект от един вид по различна ризница с един вид шефски наколенки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако хлобрин е обсадна или стенобойна машина машина се чудя- за какъв дявол им е било да си имат обсадна машина на склад?

А откъде знаете колко е бил голям склада и колко е била голяма машината.Спорите за глупости както обикновено

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

.....един вид шефски наколенки.

Давай намери ми етимологиите и докажи че хлобрин е наколенки, по същата логика мога да заявя че хлобрин е презерватив, та като изнасилва таркана в някое византийско село, бели гъркини, да не лепне нещо, щото тарканката ще го посрещне с гьостерицата!

Link to comment
Share on other sites

Изобщо нямам намерението да коментирам по-нататък несвързаните ви писания: на немски Balken означава "греда", а не Балкан!

А къде аз казвам, че Балкан има нещо общо с немската греда?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здрасти!

В унгарският:

BÁRD, (1), (bár-d) Инсрумент за рязяне, за сечене на дърво, месо. Сродствени думи шведски bard, немски Barte, славянски bard, barta, brádva, които също произлизат от корена bar. В хебронският bara- рязане.

:post-70473-1124971712::post-70473-1124971712::post-70473-1124971712:

И в тунгусоманджурски бард - нож!?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

.....един вид шефски наколенки.

Давай намери ми етимологиите и докажи че хлобрин е наколенки, по същата логика мога да заявя че хлобрин е презерватив, та като изнасилва таркана в някое византийско село, бели гъркини, да не лепне нещо, щото тарканката ще го посрещне с гьостерицата!

В етимологията на Добрев се говори за "коляно" , това не се връзва с презерватив но се връзва с наколенник.

Съмнително ми се вижда че П. Добрев е единственият който е видял стенобойна машина, хеле пък и да "стига до логичния извод".

Със същият успех ако малко се поровя в група сходни езици от различен времеви период наистина мога да изведа етимологията на злощастният хлобрин от презерватив.

Както и да е,исках да кажа че има съвпадение на цифри което е уникално в този надпис и това ме наведе на мисълта за някакъв комплект от по особено снаряжение, наколенки беше просто предположение без сериозен умисъл.

Защо в никой от инвентарните надписи няма щитове, винаги съм се чудел.

И още нещо винаги ми е било интересно, защо няма никаква логика в цифрите?

Всякак съм си играл да ги наставям проклетите цифри от Белобрежкия надпис- изобщо не мога да схвана логиката им.

Произволна група цифри които нямат никакво съотношение една към друга както и да се въртят.Имам чувството че е бил доста разхвърлян склад.

В останалите надписи има известни съвпадения,макар че пълно съвпадение на цифри има само в един случай- в Мадарският надпис.

Понякога шлемовете са повече, понякога ризниците..

В един случай конското снаряжение почти отговаря на ризниците, но пак една липсва за да е пълно цифрово съвпадение.

Тези ризници и шлемове...дали са имали в предвид реални хора или е склад за резервно снаряжение?

В смисъл- "жупана отговаря за 53 калпака " като в случая се има предвид реален човек, или е просто складов надпис.

Но пък ако е някакъв вид складова наличност- то тогава тя би била активна- едно се поврежда, друго се дава на негово място...няма смисъл да се дълбае на камък нещо толкова променливо като една складова наличност.

Ако са били реални хора- специално Белобрежкият гарнизон е била малко раздърпана команда- един с ризница, друг без..., предполагам че е бил складов списък, но тогава защо за едни и същи неща в този склад отговарят различни длъжности?

По логично би било целият резервен складов инвентар от ризници и шлемове да е поверен на едина длъжност.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Аз пък винаги съм си мислел че цифрите които се дават за поверените войници на ичъргу боила са твърде малко.Все пак това е третият човек в държавата и да командва контигенти от по няколкостотин души ми изглежда съмнително малка цифра.Склонен съм да мисля че надписа е изготвен при инспекция на определена военна част от ичъргу боила.Дайте повече инфо за мястото къде е намерен надписа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аз пък винаги съм си мислел че цифрите които се дават за поверените войници на ичъргу боила са твърде малко.Все пак това е третият човек в държавата и да командва контигенти от по няколкостотин души ми изглежда съмнително малка цифра.Склонен съм да мисля че надписа е изготвен при инспекция на определена военна част от ичъргу боила.Дайте повече инфо за мястото къде е намерен надписа.

Зависи. Ако приемем вярната според мен теза, че войската се е състояла от всички годни мъже, едва ли са държали постоянно големи гарнизони или "дружини", а просто при нужда са свиквали всички. Това обяснява и размерите на Плиска.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

По няколкостотин души, както е било у франките на Карл Велики.

Доста вероятно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

"70 из 101 изученной могилы представляют собой катакомбы, 30 - ямные захоронения и 3 - захоронения с нишами. Катакомбы располагаются отдельно, в северной части некрополя. В основном они являют те самые черты, которые характерны для аланских катакомб предгорий Северного Кавказа и верхнего течения Дона и Северского Донца. Иногда они содержат больше чем одно тело (в одной из катакомб их 7)."

Не би ли могло тези погребения с ниши да са само на хора от определена каста - например жреци или шамани.

"70 из 101 изученной могилы представляют собой катакомбы, 30 - ямные захоронения и 3 - захоронения с нишами.

Погребенията в ниши са класическите късно-сарматски такива.. Смята се нишовите погребения са маркер (характерни са) за късните сармати (както и изкуствените деформации на черепите).

Иначе този погребален ритуал е интересен. Използва се в Хорезм от времето на късните сармати (от Кангюйската епоха), до Средновековната епоха (мюсюлманска такава), при мюсюлманските погребение. От Хорезм прониква заедно с исляма във Волжска България, а от Волжска (Казанска) България прониква при татарите-мюсюлмани..Дори днес тези погребения (в ниши) присъстват при татарите-мюсюлмани в България..

От село Тръстеник:

- Какво правите, когато някой умре?

- Викаме ходжата, а ако го няма, вика се човек, който може да свърши същата работа - да чете молитва. След това той отива в джамията, качва се на минарето, обикаля в кръг и съобщава високо за смъртта на починалия. В дома на починалия отиват жени и мъже, за да го видят и да се простят е него.

Вечерта, както е гол, го поставят на дюшек, където престоява през нощта. При него стоят близките му.

На другия ден сутринта, починалият се изнася от къщи и се полага на специална дъска с две дупки, след което го изкъпват е топла вода и сапун. Къпането извършват трима души. Мъжете къпят мъже, жените - жени. След това го обличат в широка и дълга риза, ушита и приготвена за целта. Пъхат памук във всички отвори на тялото, връзват му краката. Накрая всички близки се прощават за последно, минавайки един след друг покрай него.

- Оставят ли се някакви предмети или цветя при починалия?

- Нищо не оставяме. Както е дошъл гол и без нищо, така и си отива. После мъжете тръгват към гробището, там жени не ходят. А починалия носят на ръце. На гробището го слагат върху един плосък камък за последно приготовление и прощаване, преди да бъде спуснат в гроба.

Мъжкият гроб се изкопава в дълбочина до кръста, а женският - до гърдите, така е, защото жената била по-грешна. От вътрешната страна се изкопава странично една ниша. Развързват краката на починалия и го тьркулват към отвора на нишата. Затварят нишата с един ред дъски, за да не може след това пръстта да го затрупа. Една от тия дъски излиза чак над гроба. Според поверието, това го знам от дядо си, ако някой мъртвец се съживи, да може с помощта на тази дъска да излезе от гроба. Когато се изнася от къщата, мъртвецът се носи с краката напред, а в гроба се поставя с краката на изток, „за да може да вижда", когато слънцето изгрява.

Link to comment
Share on other sites

......Хе-хе, Петър Добрев и логика......Глишев, П.Добрев понякога има много точни попадения!

Особено когато започне да развъжда по чукарите на Памир планински лъвове, за да може от барца им да се пръкне името Борис!?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Защо в никой от инвентарните надписи няма щитове, винаги съм се чудел.

И още нещо винаги ми е било интересно, защо няма никаква логика в цифрите?

Понякога шлемовете са повече, понякога ризниците..

В един случай конското снаряжение почти отговаря на ризниците, но пак една липсва за да е пълно цифрово съвпадение.

Тези ризници и шлемове...дали са имали в предвид реални хора или е склад за резервно снаряжение?

В смисъл- "жупана отговаря за 53 калпака " като в случая се има предвид реален човек, или е просто складов надпис.

Но пък ако е някакъв вид складова наличност- то тогава тя би била активна- едно се поврежда, друго се дава на негово място...няма смисъл да се дълбае на камък нещо толкова променливо като една складова наличност.

Ако са били реални хора- специално Белобрежкият гарнизон е била малко раздърпана команда- един с ризница, друг без..., предполагам че е бил складов списък, но тогава защо за едни и същи неща в този склад отговарят различни длъжности?

По логично би било целият резервен складов инвентар от ризници и шлемове да е поверен на едина длъжност.

И поради всичко това преди време лансирах в БС моята хипотеза, че Крум нарежда на посочените там длъжностни лица да съберат, приберат в склада и отговарят за изоставеното на полето снаряжение от някоя голяма битка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Интересна хипотеза.

Има и нещо друго интересно при инвентарните надписи, те са единствените които не са персонализирани.

Има общо стотина надписа и при всичките има лични имена и имена на конкретни градове и крепости, единствено инвентарните са напълно безлични в това отношение.

Просто ми направи впечатление и не мога да си го обясня.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Ичъргу боила има далеч по важни функции от това лично да контролира събирането на въоражение след битка.Защо му е да издълбава надпис за тази рутинна и скучна работа.А и спокойно е можел да издялка надпис в чест на победата вместо това колко оръжие е намерил.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ичъргу боила има далеч по важни функции от това лично да контролира събирането на въоражение след битка.Защо му е да издълбава надпис за тази рутинна и скучна работа.А и спокойно е можел да издялка надпис в чест на победата вместо това колко оръжие е намерил.

Не е съвсем така. В ахеменидската канцелария се записвали на плочка дори и събития като .... доставка на бира! Какво да говорим за по-сериозни!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Особено когато започне да развъжда по чукарите на Памир планински лъвове, за да може от барца им да се пръкне името Борис!?

----------------

Барса няма нищо общо с Борис!!! (...............) Иначе щеше да е Барис, ама не е, както много ти се ще, прикрит пантюркист!

Виж в иранските езици и ще видиш от корена борс/бурс - издигнат, възвеличан, почитан и прочие! (............)

Редактирано от Aspandiat
Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Модератор История

Това май е последният хит на тюркофилите- всички ирански /не знам защо се наричат персийски/ думи в нашия език са влезли чрез посредничеството на османските турци.Много ми е интересно думата "механа" има ли я в турския език.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...