Отиди на
Форум "Наука"

Гигантоманията при социализма, израз на стремежа на контрол и концентрация


Recommended Posts

  • Потребител

Но никой не е бил арабите за да рецитират "Аз съм французче", все пак...

Арабите не са владяли Франция 400 години, нали? Май беше обратното. Да не говорим, че непризнавяйки никакви малцинства, Франция е една от последните държави, която може да бъде давана за пример за етническа толеерантност.

Освен това, араби не са взривявали влакове и жп гари, нали?

Започваме със забрани за джамии (Швейцария), облекло (горните примери) и т.н. В момента, в който се почувстват застрашени, само гледай. Примери, колкото искаш.

Дано не става повече нито у нас, нито близо до нас, но май е неизбежно, като варварските нашествия над Рим.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 181
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Нищо против националния капитал, но ако куфарчетата бяха дадени на хора, които имат за цел да управляват, а не да грабят. Типичен пример - Христо Ковачки. Подариха му една камара енергийни предприятия, в които един лев не е вложил, нито за екология, нито за обновление. В същото време крадеше директно държавата като плащаше данъци и осигровки на минималните възможни заплати. На другия полюс е "ненационалния" капитал на Entergy и Enel - сега имаме една модернизирана и екологична централа с бъдеще. Тъмна Индия беше цялата ни приватизация и за съжаление брошките, които остави след себе си, са твърде малко.

Куфарчетата бяха давани набързо и на „свои” хора без никакви док-ва за качества. Само лоялността имаше значение. Случая с Ковачки е по-друг. Той не е минал с едно куфарче ;). Той и с ДДС се заиграваше. Но това не е важно. Теорията за „национално-отговорния” капитал се срина и (май всъщност) очаквано. Но има и друго, ние научихме „чуждестранния инвеститор” да играе по български, както пък имше много случаи с неразбиране на проблема (пример ЧЕЗ отчита в Чехия на година и не може да разбере, защо тук не става даже на 3 месеца или закрива щат в провинцията и селата пак неразбирайки, че техниката е износена и се нуждае от денонощна поддръжка). Но това са други въпроси, които нямат отношение към темата.

Проблемът е, че "десните" не потърсиха отговорност на "левите" за краха през 1997-ма, който си беше умишлен, от където и да го погледнеш. Ако беше направено, нямаше да имаме "щастието" да ни управляват "левите" още един мандат.

А да не мислиш, че е било лесно? Всеки знаеше за краша при Виденов и тогаз също. Просто влязоха едни червени пари с намерение да почне голямия пазар, ама не биде и бързо излязаха (но не е само това). Каква сметка може да търсиш за това? По точно „отговорност” , за това, че парите не са останали тук ли? А краха в банковата с-ма се знаеше също че ще се случи, рано или късно. Но как да осъдиш Гибински и кой беше там (шефовете на ТСБанк)? Че те раздаваха на всички (цветове де, не на всеки) или пък банки си имаха всички (айде повечето). А специлно за д-вата това „пречистване” се води „полезно”, поне така казват икономистите, аз не съм такъв. Изчиств се вътрешния дълг и т.н., ама народа обеднява . Но това пак не е по темата

Много та много, ако бяха много, нямаше да има дефицити в България, а излишъци на стоки.

Значи пак си пишем наизуст или не четем. Танкове в България имаше много, както гаубици, БТР и т.н. Бензин и дизел за армията не се скъпеше, на нефта сменяхме табелките и бързо за Зап. Европа ама и за нас оставаше. Виж с тоалетната х-я го закъсвахме, с цимента също (не цимента за панелките тя д-вата ги делаше тях, а за къщата или вилата тези дет имаха). Разбира се много е отосително понятие, но аз имам предвид нефтохимите, азотно-торовите заводи, металургията, тежкото машиностроене, въобще тежката промишленост. Дефицита не беше там.

Ако сега САЩ затвори пазарите си, икономиката на Западна Европа отива на кино. Това означава ли, че не е трябвало да развиват икономиките си, разчитайки на американския пазар?

Хммм, никой не е затварял пазарите си за нашите промишлени стоки. Те никога не бяха отваряни. На Запад изнасяхме малко, когато настъпиха промените стана нерентабилно (с изключения разбира се). Основния стокооборот в СИВ се срина. Не защото са ни затворили пазара, такъв не е имало (реално). Ако западна Европа не можеше да се конкурира на американския пазар какво щеше да стане? Без да се затворят пазарите официално. Така си стана и с нашата промишлена продукция. Имря си безславно.

Просто съм го виждал с очите си и съм участвал в едно такова преструктуриране. Знам, че е възможно. Разбира се е по-лесно нищо да не се прави и после да се тюхкаме колко сме зле.

На колко голямо предприятие? Аз също о-но с това се занимавам, ама в ресори (от предприятия) само и то частни. Колко души изхвърлихте на улицата? С обвинението, че са некадърни? А така ли беше? Ще напомня, че пишехме за големи предприятия с огромен броя „търтеи” (термина не мой)!

Никога не съм го отричал, ако не съм го "признал" по-рано, то е защото не е ставало на въпрос.

Така, тогва отговори на един въпрос: защо не са го правели преди, а сега го правят. Хем тогаз си беше стерилна обстановка, нямаше да взимаш милиони, но ще имаш всичко и няма начин да се провалиш (вече не убиваха), ако нещо объркаш някоя синекура все ще се намери. А сега си е направо опасно. Пазар е това не е шега работа. Пък могат и да те думнат или отвлекат теб или детето ти.

С въглища и уран, произвеждаме електричество, изнасяме и със спечелените долари си купуваме това, което не произвеждаме. До самото начало на сегашната икономическа криза, на Балканите имаше дефицит на електроенергия, особено през зимата и летните месеци. Ако бяхме построили АЕЦ Белене още в началото на 90-те, вероятно Турция нямаше да инвестира в собствени мощности, а щеше да ѝ е по-изгодно да купува от нас.

Хмм я сметни колко електричество трябваше да продадем за да си купим нефта, газа и рудата за да запазим химическата и металургичната промишленост. Ама не забравяй, че това може да стане само на държвно ниво (никаква приватизация), щото иначе химическите и металургичните издъхваха моменталически. Пазарите се сринаха просто. Колкото да не желаеш да го приемеш, като нямаш пазар нямаш възвръщаемост на средствата. А дори и да имаш, когато влагаш по-скъпи продукти без да вдигаш цената на изделието, бавно напредваш към фалита.

Точно това примиренчество ни погубва сега. Япония сега е световна икономическа сила, но какво е била в началото на 20 век?

Япония в началото на 20-ти век приятелю нанася едно от най-тежките поражения на Романова Русия, довело пряко и коствено до падането на династията. Дори мисля, че това е най-голямото унижение преживяно от сила считаща се за световна и относително малка д-ва. Япония е имала флот който разбива руския и при порт Артур и при Цушима. И сухопътни сили е имала. Така, че помисли малко преди да пишеш някои неща. И да сложим точка на сравненията с Япония и Китай е ясно. Сега ще обясня за Белгия (това важи за всички де и големите). Тези д-ви са развивали икономиките си без протекционизъм отвън (както България), даващ преференциални цени на суровини и енергоносители и съответно изкупуващ продукцията независимо от качеството. Икономиката там се е развивала по жестоките правила на пазара. Предполагам са възниквали много предприятия, но само най-добрите с най-добро (да така е) управление са успявали да се задържат с цената на много борба и без гаранции за бъдещето. Другите с фалирали. А тук какво се получава? Соди оцелява, Враца и Видин не, ама след като нещата стават истински. Иначе при соца всички си живуркат.

Това вече е сериозен аргумент срещу самото построяване на Кремиковци, но пък идва въпроса, Стомана как работи в момента, въпреки липсата на руда? Значи все пак не е невъзможно да печели, а не да тежи на държавата.

То и отделни цехове на Кремиковци бяха печеливши. Въпроса е във вж. Заглавието на темата ;).

В ЦЕРН участват 20 държави и повечето от тях са "гол тумбак" на фона на "пищовите". Развива се интелектуалния потенциал на нацията, правят се открития, които да бъдат внедрени по-късно в живота. Сега остана да кажеш да се откажем от науката въобще, защото сме пропуснали научната революция през късното средновековие.

Едно е ЦЕРН друго „космическата” програма на НРБ ;). Хеле па по време на СССР, а монголците какво направиха? Кумис ли пртиха на борда! Ако не знаеш как са избирани институтите за това поинтересувай се. Ако не знаеш как са избирани даже космонавтите тоже. Не винаги по критерия качество. То това му беше едно от най-лошите черти на строя.

Или както казва един автор (ся ми излезе от главата), ако кандидатстват 2-ма души за шеф на Института по физика и те са Алберт Айнщаинович, евреин, дребно-буржоазен произход, интелигент и безпартиен; и матрос Желязняков, руснак, стругар (работник), 4-то отделение, член на РСДРП(б) от 1907-та. По критерийте на соц-а първия няма никакви, ама абсолщтно никакви шансове, ама втория к’ва наука ще прави ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А да не мислиш, че е било лесно? Всеки знаеше за краша при Виденов и тогаз също. Просто влязоха едни червени пари с намерение да почне голямия пазар, ама не биде и бързо излязаха (но не е само това). Каква сметка може да търсиш за това? По точно „отговорност” , за това, че парите не са останали тук ли? А краха в банковата с-ма се знаеше също че ще се случи, рано или късно. Но как да осъдиш Гибински и кой беше там (шефовете на ТСБанк)? Че те раздаваха на всички (цветове де, не на всеки) или пък банки си имаха всички (айде повечето). А специлно за д-вата това „пречистване” се води „полезно”, поне така казват икономистите, аз не съм такъв. Изчиств се вътрешния дълг и т.н., ама народа обеднява . Но това пак не е по темата.

Хайде сега, то ако беше лесно, нямаше да има толкова провали в управлението. Кризата 1997-ма започна да се усеща, когато предната година някои хора изкупиха житото почти на безценица веднага след жътвата и го изнесоха (фиктивно), т.е. скриха го, и след 3 месеца хлябът поскъпна 3-4 пъти, а с него и долара. Финансите бяха пълен хаос - банки, пирамиди (то май беше станало едно и също) и така. Поле за изява на сините имаше доста - свършиха доста работа, но най-важното, което трябваше да пресече злоупотребите за в бъдеще, не можаха или не поискаха. Ни един осъден банкер, саботьор, крадец, политик. Хайде, земеделският министър на Виденов го влачиха по съдилищата, ама накрая нищо.

Значи пак си пишем наизуст или не четем. Танкове в България имаше много, както гаубици, БТР и т.н. Бензин и дизел за армията не се скъпеше, на нефта сменяхме табелките и бързо за Зап. Европа ама и за нас оставаше. Виж с тоалетната х-я го закъсвахме, с цимента също (не цимента за панелките тя д-вата ги делаше тях, а за къщата или вилата тези дет имаха). Разбира се много е отосително понятие, но аз имам предвид нефтохимите, азотно-торовите заводи, металургията, тежкото машиностроене, въобще тежката промишленост. Дефицита не беше там.

Нямам спомени да е имало проблем със залежаване на стоки от тежката промишленост. Електроенергията даже не стигаше в последните 3-4 години.

Хммм, никой не е затварял пазарите си за нашите промишлени стоки. Те никога не бяха отваряни. На Запад изнасяхме малко, когато настъпиха промените стана нерентабилно (с изключения разбира се). Основния стокооборот в СИВ се срина. Не защото са ни затворили пазара, такъв не е имало (реално). Ако западна Европа не можеше да се конкурира на американския пазар какво щеше да стане? Без да се затворят пазарите официално. Така си стана и с нашата промишлена продукция. Имря си безславно.

Хм, не са ги затворили, само дето вдигнаха митата, оскъпиха суровините, че и взеха да ги дават срещу долари. Смени се политическата обстановка, промениха се и отношенията. Повтаряме се.

На колко голямо предприятие? Аз също о-но с това се занимавам, ама в ресори (от предприятия) само и то частни. Колко души изхвърлихте на улицата? С обвинението, че са некадърни? А така ли беше? Ще напомня, че пишехме за големи предприятия с огромен броя „търтеи” (термина не мой)!

От четирицифрен брой персонал, стана 3-цифрен брой - някъде с 2/3 беше намалението. Естествено, не всички освободени бяха "търтеи", много хора си заминаха заради внедрената модернизация - една работа ако преди се вършеше от 10 човека, после стигаха и 3-ма. Част от дейностите бяха прехвърлени на външни фирми. Освободени бяха пенсионерите. Тези, които не пожелаха да си сменят мисленето, също. Като цяло, оптимизацията спести много разходи, особено в дългосрочен план. А, бе, като по учебник.

Така, тогва отговори на един въпрос: защо не са го правели преди, а сега го правят. Хем тогаз си беше стерилна обстановка, нямаше да взимаш милиони, но ще имаш всичко и няма начин да се провалиш (вече не убиваха), ако нещо объркаш някоя синекура все ще се намери. А сега си е направо опасно. Пазар е това не е шега работа. Пък могат и да те думнат или отвлекат теб или детето ти.

Задаваш риторичен въпрос. Вече му отговорихме - липса на достатъчно мотивация породено от лошо управление на собственика. Преди държавата, сега И частни лица.

Хмм я сметни колко електричество трябваше да продадем за да си купим нефта, газа и рудата за да запазим химическата и металургичната промишленост. Ама не забравяй, че това може да стане само на държвно ниво (никаква приватизация), щото иначе химическите и металургичните издъхваха моменталически. Пазарите се сринаха просто. Колкото да не желаеш да го приемеш, като нямаш пазар нямаш възвръщаемост на средствата. А дори и да имаш, когато влагаш по-скъпи продукти без да вдигаш цената на изделието, бавно напредваш към фалита.

Чакай малко, приходите от продажби на изброените промишлености си покриваха нуждата от суровини. Приходите от производства, за които си имахме суровини (уран и въглища, примерно), отиваха за внос на стоки, които нямахме. Коли, например.

Япония в началото на 20-ти век приятелю нанася едно от най-тежките поражения на Романова Русия, довело пряко и коствено до падането на династията. Дори мисля, че това е най-голямото унижение преживяно от сила считаща се за световна и относително малка д-ва. Япония е имала флот който разбива руския и при порт Артур и при Цушима. И сухопътни сили е имала. Така, че помисли малко преди да пишеш някои неща. И да сложим точка на сравненията с Япония и Китай е ясно. Сега ще обясня за Белгия (това важи за всички де и големите). Тези д-ви са развивали икономиките си без протекционизъм отвън (както България), даващ преференциални цени на суровини и енергоносители и съответно изкупуващ продукцията независимо от качеството. Икономиката там се е развивала по жестоките правила на пазара. Предполагам са възниквали много предприятия, но само най-добрите с най-добро (да така е) управление са успявали да се задържат с цената на много борба и без гаранции за бъдещето. Другите с фалирали. А тук какво се получава? Соди оцелява, Враца и Видин не, ама след като нещата стават истински. Иначе при соца всички си живуркат.

Япония и Русия като население са съизмерими, от там и съизмеримите им военни сили тогава.

Следвоенното възстановяване на Япония и Западна Европа далече не е станало само със собствените им сили. Ако бяха оставени на произвола да се оправят сами, вероятно щеше да има и Трета световна. Естествено, си чувал за плана Маршал, който между другото, съвсем не е бил политически безусловен. Т.е. пак нямаме чиста пазарна и икономическа намеса. "Соцът" пък пак по политически причини се отказва от него.

То и отделни цехове на Кремиковци бяха печеливши. Въпроса е във вж. Заглавието на темата ;).

Да почнем от начало, викаш... :) Неохим закри остарелите си производства и инвестира в нови мощности и увеличаване на капацитета на печелившите. Оцеляването не беше в следствие на смаляване на мощностите въобще, а в оптимизацията, т.е. управлението, ориентирано вече към пазарните условия. Вулкан - същата работа. Предполагам в Кремиковци това не е направено и виждаме резултата. Така че, няма какво да гледам заглавието.

Едно е ЦЕРН друго „космическата” програма на НРБ ;). Хеле па по време на СССР, а монголците какво направиха? Кумис ли пртиха на борда! Ако не знаеш как са избирани институтите за това поинтересувай се. Ако не знаеш как са избирани даже космонавтите тоже. Не винаги по критерия качество. То това му беше едно от най-лошите черти на строя.

Или както казва един автор (ся ми излезе от главата), ако кандидатстват 2-ма души за шеф на Института по физика и те са Алберт Айнщаинович, евреин, дребно-буржоазен произход, интелигент и безпартиен; и матрос Желязняков, руснак, стругар (работник), 4-то отделение, член на РСДРП(б) от 1907-та. По критерийте на соц-а първия няма никакви, ама абсолщтно никакви шансове, ама втория к’ва наука ще прави ;).

Космическата (без кавички!) програма на НРБ беше част от космическата програма на СССР, т.е. ние влизахме в "съветския ЦЕРН"(грубо казано). А успехите ни доказват, че съвсем не текезесари са работели там, а можещи и знаещи учени. След промените, САЩ и СССР обединяват космическите си програми до известна степен. Нали не твърдиш, че и двете държави са голи тумбаци? :dry:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

То и отделни цехове на Кремиковци бяха печеливши. Въпроса е във вж. Заглавието на темата ;).

==========================================================================

Едно е ЦЕРН друго „космическата” програма на НРБ ;). Хеле па по време на СССР, а монголците какво направиха? Кумис ли пртиха на борда! Ако не знаеш как са избирани институтите за това поинтересувай се. Ако не знаеш как са избирани даже космонавтите тоже. Не винаги по критерия качество. То това му беше едно от най-лошите черти на строя.

И друг път съм го казвал. Няма човек, който да разбира от всичко. Но когато си тотално неграмотен по даден въпрос, логично е да премълчиш, а не да ревеш с пълно гърло, за да разберат всички колко ти е пипето.

Космическата програма на НРБ бе предпоставка за развитието на цели научни направления и производства с непосредствен приложен ефект в България. Тя даваше работа, заетост, хляб, производство. В тази програма, под ръководството на Москва, участваше не само Монголия (с кумис?! Тук си жалък!), но и Австрия, ФРГ, Франция, Индия и т. н.

За Австрия не съм сигурен дали са били с "кумис". Ти ще ни кажеш.

Но понеже съм поразен от твоята "начетеност" във всички възможни области, Митак, пак използвам случая да задам въпроса за твоето образование.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Арабите не са владяли Франция 400 години, нали? Май беше обратното. Да не говорим, че непризнавяйки никакви малцинства, Франция е една от последните държави, която може да бъде давана за пример за етническа толеерантност.

Освен това, араби не са взривявали влакове и жп гари, нали?

Започваме със забрани за джамии (Швейцария), облекло (горните примери) и т.н. В момента, в който се почувстват застрашени, само гледай. Примери, колкото искаш.

Дано не става повече нито у нас, нито близо до нас, но май е неизбежно, като варварските нашествия над Рим.

Хе, че тези ли турци, които са в България, са я владяли?! Или май беше османската империя. Българските турци в мнозинството си са потомци на турското селско население, което през целия 19 век прогресивно обеднява.

Сравняваш несравними неща. Когато ми посочиш как Швейцария и Франция насила сменят имената, унищожават гробове и актове за раждане и смърт и забраняват да се говори на съответния език, а за говорене влачат в полицията и карат с часове да се цитира "Аз съм Швейцарче" (бедний Вазов, за какво само го употребиха) тогава може евентуално да се сравни.

Такава глупост да започнеш през 80-тте години....

Пък после да я продължиш, като вдигаш паметници на убийци и бомбаджии по влакове...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Едно по едно:

Иди в коя да е чужда държава и поискай да те обслужат на обществено място на български.

?!? Навсяъде в Европа ще те обслужат ако говориш на английски или френски..

Сигурен ли си, че сред затворените хора не е имало криминално проявени или свързани с атентатите непосредствено преди Възродителния процес?

?!? И да е имало такива, това за какво според теб е аргумент!

Атентатите започнаха едва след началото на преименуването на българските турци..

Спориш с мен, но нямало да покажеш доказателства, защото не съм ти вярвал?!?!?
!

Точно така!

Пишеш като активист на някоя псевдо фондация за защита правата на нещо си... Общи приказки, преиначаване и лъжи.

Общите приказаки, демагогията и профанизма са от теб, приятел..

Защитвам правото на българите, дръвчо, да не бъдат наричани и третирани за варварски народ и наравно със сърбите (каквито не сме в мнозинството си), заради такива стратези като "теб"!

Законът за забрана на носенето на фереджета, приет през 1950 г. от тогавашния парламент на Народна Република Босна и Херцеговина, все още е в сила в Босна и Херцеговина, въпреки че от години не се прилага, предаде черногорското електронно издание pcnen.com. Въпросният закон забранява носенето на фереджета и всякакво покриване на лицата на жените. Той е приет с цел, както е обяснено навремето, отстраняването на "вековните знаци на подчинение и културна изостаналост на жените мюсюлманки, за да се улесни пълното ползване на правата, извоювани в Народноосвободителната борба и социалистическия строй в страната".

ПАРИЖ - Парламентарна комисия във Франция препоръча да се забрани носенето на аксесоари, които покриват лицето на жените, предаде Би Би Си.

Защо не коментираш и останалото от изброените и посочените факти от мен, и тук?:

http://www.librev.com/index.php/bg/discussion/bulgaria/645--19841989-1

"След смяната на имената е последвало и въвеждането на забрани за

говорене на турски език на обществени места, за практикуване на ислямските

обичаи и обреди, за слушане на турска музика и носене на традиционно

мюсюлманско облекло. За реализацията им отделът “Идеологическа политика”

към ЦК на БКП е изготвил програма “За решително издигане равнището на

идеологическата работа сред българите с възстановени имена”. В нея са били

141 АЕИМ, № 574-ІІІ, 35..

142 Вж. постановление № 5 на МС от 1985 г., с което трябва да се извърши “целенасочване на тези

граждани, компактно обособени, в райони с българско население.” (Милушев, Г. По коридорите…., 215).

143 “Отначало ставаше въпрос за няколко хиляди души, а след това започна един лавинообразен процес. В

хода на работата се пристъпи към проучване на родовия корен на отделни граждани и фамилии.” Доклад

на Георги Атанасов за среща с първите секретари на ОК на БКП (18 януари 1985 г. - ЦДА, ф. 1б, оп. 63,

а. е. 72.

144 Асенов, Б. Възродителният процес…., 94.

145 Изказване на др. Тодор Живков на среща на членовете на Политбюро и секретари на ЦК на БКП,

първи секретари на окръжните комитети на партията и други отговорни партийни, държавни и

обществени дейци относно резултатите от заменянето на турско-арабските имена с български (18 януари

1985 г.) – ПС, 1991, бр. 8, с. 12.

146 Асенов, Б. Възродителният процес…., 94.

набелязани конкретните мерки за развитието на процеса – утвърждаване на

новите български имена, пропагандиране на тезата за българския произход на

турското население в страната, засилване изучаването на българския език и

налагане неговата употреба на обществени места, преодоляване влиянието на

исляма чрез системна политическа работа с имамите, изграждане на единни

общи гробища, пресичане на обрязването и свързаните с него празници, строго

санкциониране на сюнетчиите и родителите, които обрязват децата си” и т. н.147

Така заедно с налагането на новите български имена, БКП е забранила

мюсюлманските обичаи и обреди, слушането на турска музика, носенето на

традиционно облекло. Започнало е разрушаването на джамии. По този начин

комунистическата идеология е направила опит да премахне традиционните

елементи в турската култура и да приобщи това население към

“социалистическия начин на живот”.

http://www.librev.com/index.php?option=com_content&view=article&id=646&Itemid=2

http://www.librev.com/index.php?option=com_content&view=article&id=646&Itemid=1

6. Че историята ни е фалшифицирана, така е. Но коя част е фалшифициранна в ущърб на турците? Май беше обратното.

Къде е фалшифицирана нашата история?

След атентатите, нали? От кога военното присъствие в потенциално опасни райони стана комунистическа практика?

Потенцилно опасни значи са били всички турци!?

Можеш да видиш кога са първите митинги и сблъсъци на турците с властите, ама ме съмнява ще го направиш!

Останалите ти глупости няма да ги коментирам, да не се повтарям.

При мен няма "глупости" пич, цитирам факти и данни от изследвания на етнолози, преподаватели по нациолизъм, а ти нямаш нито теза, нито нищо, освен мераци и дървене! Ти си никои в случая!

Милена Бордън пише:

Защо БКП решава да предприеме това грубо нарушение на човешките права точно в този момент? Както за българите, така и за турците този въпрос буди недоумение по време на кампанията и в следващите години. Външните наблюдатели също не могат да открият задоволителни причини.

Обяснението, което този анализ смята за адекватно, произтича от неясното комунистическото разбиране за българската нация и от БКП, която търси политическа легитимност във време, когато губи доверието на обществото. Никоя власт през ХХ в. не може да управлява дълго, просто и само защото управлява. Тя трябва да има причини и цел. “Възродителният процес” е опит на комунистическата власт да използва етническия национализъм, за да оправдае и засили слабите си политически позиции през 80-те години. БКП иска да стане национална партия. И вместо да се противопостави на СССР и КПСС, които диктуват интернационализма, тя прави етническо прочистване в България. Постигнатият ефект е обратен – “възродителният процес” става символ на българската комунистическа репресия и дава възможност на дисидентското движение да се фокусира чрез защита на човешките права.

“Възродителният процес” цели да заличи турското присъствие в България. БКП с помощта на българската полиция и армия налага смяна на личните имена, на имената на предшествениците, записани в регистрите, в българската история, литература, в майчиния език. Турският език е забранен за употреба на публични места и по телефона. Наложена е пълна забрана на мюсюлманските погребения и обрязвания.

Значи причините са ясни:

1.Параноя и неразбиране на значнието и смисъла на нацията - от тези които са на власт.

(Повтарям се - нациите в света са граждански категории: турската, както и българската нация се състоят от гражданите (само) на двете страни; В Русия, която е по това време федерация, изградена по неясен признак (социалистическа) и поради това има друго виждане и докрина при която понятията нация и етнос се сливат в думата/термина "национальност")

2.Опити да превърне партията в национална.

_____

Да кометираме твоите глупости : (щото съм сигурен, и мисля стана ясно за всички че единствения ти източник е телевизия СКАТ)

Ще ми кажеш ли в кой магазин в Кърджали не обслужват българи, за да знам другия път, когато отида при прителката си на гости, да не пазаруваме от там?!?

..Човек трябва да има немалки умствени липси, за да смята че някои собственик и бизнесмен ще си изгони клиентите заради етноса им..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

До 1944 г. имаше ли някакъв проблем - йок, нямаше. Проблемите почват после... Защо? Защото социалистическата държава изтормози първо българите, после и тях.

Аркадашите в Анкара ............... се интерусавт от своето влияние в България, което, съвсем естествено, би могло да бъде осигурено на базата на потурчените и ислямизирани българи. Така е било и преди 1944 г., така е и след това.

ПрОчети малко история. Все пак си модератор във форум за история. Да не ставаме съвсем за резил!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Но никой не е бил арабите за да рецитират "Аз съм французче", все пак...

Че става дума за тотални глупости, с това съм съгласен. Чудя се обаче откъде се пръкнаха тези селски титани на "мислъта"?

Не знам дали някой е бил арабите да рецитират "Аз съм французче", но по официални френски данни по време на Алжирската война, състояла се не толкова отдавна (1954 г - 1962 г.) са изтребени не по-малко от 200 000 араби.

Подчертавам - това е по "официални френски данни". За толкова са си признали хората.

Алжирската страна говори за 1 (един) милион изклани араби, сред които мнозинството са мирни жители. Това става практически в Европа, след Втората световна война!!!

В самата Франция, по време на мирни демонстрации френската полиция разстрелва в центъра на Париж 60 души. Още 4300 араби, отново на територията на Франция, са убити или изчезнали, "при неизяснени обстоятелства".

В същото време, трябва да признаем, че няма данни, преди физическото ликвидиране (разстрела) на този един милион човеци, някои да ги е карал да рецитират нещо.

В това отношение трябва да бъде оценен по достойнство "демократизмът", а също и "хуманизмът", на французите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ти верно си много зле, брато. Аркадашите в Анкара не се интересуват от твоите политически еякулации.

Те се интерусавт от своето влияние в България, което, съвсем естествено, би могло да бъде осигурено на базата на потурчените и ислямизирани българи. Така е било и преди 1944 г., така е и след това.

ПрОчети малко история. Все пак си модератор във форум за история. Да не ставаме съвсем за резил!

..Още един "мъдър съвет" от зрител на на телевизия Скат, или отпушване на болестни състояния от шегата?

..Не беше ли турският президент този, който преди две години каза на българските турци - "бъдете добри и лоялни граждани на страната си, но не забравяйте своите традиции"?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

..Не беше ли турският президент този, който преди две години каза на българските турци - "бъдете добри и лоялни граждани на страната си, но не забравяйте своите традиции"?

Учи и внимавай какво казва турският президент, уважаемият Абдуллах Гюл, щото пак ще те препитам! :biggrin:

Ти какво искаш да им каже: "Бъдете лоши и нелоялни граждани на страната си!"

Да разясня по този повод: Мюсюлмански курбан се прави от овца, коза, възможно е и от камила, но никога от бивол! Обикновено се коли чифтокопитно животно.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аркадашите в Анкара ............... се интерусавт от своето влияние в България, което, съвсем естествено, би могло да бъде осигурено на базата на потурчените и ислямизирани българи. Така е било и преди 1944 г., така е и след това.

ПрОчети малко история. Все пак си модератор във форум за история. Да не ставаме съвсем за резил!

Да включим ли в прочита на историята и преекспонирането на този въпрос, с влиянието на Анкара, от нЕкои среди? Раздуването му, отклоняването на вниманието от по-големи въпроси, така, както това няколко пъти се случва от 80-тте години насам?

А дървеняшкия и некадърен начин по който се случи туширането на това влияние? Кой го създаде? Всевластието и точно гигантоманията.

Че става дума за тотални глупости, с това съм съгласен. Чудя се обаче откъде се пръкнаха тези селски титани на "мислъта"?

Не знам дали някой е бил арабите да рецитират "Аз съм французче", но по официални френски данни по време на Алжирската война, състояла се не толкова отдавна (1954 г - 1962 г.) са изтребени не по-малко от 200 000 араби.

Подчертавам - това е по "официални френски данни". За толкова са си признали хората.

Алжирската страна говори за 1 (един) милион изклани араби, сред които мнозинството са мирни жители. Това става практически в Европа, след Втората световна война!!!

В самата Франция, по време на мирни демонстрации френската полиция разстрелва в центъра на Париж 60 души. Още 4300 араби, отново на територията на Франция, са убити или изчезнали, "при неизяснени обстоятелства".

В същото време, трябва да признаем, че няма данни, преди физическото ликвидиране (разстрела) на този един милион човеци, някои да ги е карал да рецитират нещо.

В това отношение трябва да бъде оценен по достойнство "демократизмът", а също и "хуманизмът", на французите.

Вярно, макар, че разширяваш с този пример периметъра. Беше почнал да говориш за забрана на фереджетата днес (съвсем правилен впрочем акт).

БТВ, И как свърши това в Алжир?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Машаала, момче.

Учи и внимавай какво казва турският президент, уважаемият Абдуллах Гюл, щото пак ще те препитам! :biggrin:

Ти какво искаш да им каже: "Бъдете лоши и нелоялни граждани на страната си!"

То бива да си толко елементарен, ама от бивол курбан не бива! Това (за бивола, де) го знаят всички мои аркадаши от Анадола.

Да разясня по този повод: Мюсюлмански курбан се прави от овца, коза, възможно е и от камила, но никога от бивол! Обикновено се коли чифтокопитно животно.

Аха, ейвала аркадаш..И тези хора, демек, са го разбрали като "Бъдете лоши и нелоялни граждани на страната си!"?

Еиий добре, че беше ти за да ни обясниш за курабана, тц,тц,тц..

---

Човекът можеше и нищо да не каже по този въпрос, аркадаш, ако мислеше инак..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

БТВ, И как свърши това в Алжир?

Кой ти е казал, че е "свършило"?

ПП Друг път като ме редактираш, прави го по-умело. Модератор си, все пак. Сега хората ще се чудят защо обяснявам, че "от бивол курбан не бива".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И друг път съм го казвал. Няма човек, който да разбира от всичко. Но когато си тотално неграмотен по даден въпрос, логично е да премълчиш, а не да ревеш с пълно гърло, за да разберат всички колко ти е пипето.

Космическата програма на НРБ бе предпоставка за развитието на цели научни направления и производства с непосредствен приложен ефект в България. Тя даваше работа, заетост, хляб, производство. В тази програма, под ръководството на Москва, участваше не само Монголия (с кумис?! Тук си жалък!), но и Австрия, ФРГ, Франция, Индия и т. н.

За Австрия не съм сигурен дали са били с "кумис". Ти ще ни кажеш.

Но понеже съм поразен от твоята "начетеност" във всички възможни области, Митак, пак използвам случая да задам въпроса за твоето образование.

За Кремиковци не разбрах какво опонираш? До самия си край имаше печеливши дейности там, но сами по себе си. Като цяло комбината не можеше да се преструктурира.

Ще почна отзад напред. Образованието ми е НМГ профил химия и ХФ на СУ. Не съм в академичните следи, но поддържам връзка с колегите си. Ще спомена още нещо от лекцията на Акад. Шелудко (която съм споменал по-горе)в средата на 80-те. Свързано е с Гигантоманията. Той каза: "Момчета и момичета, вие сте 60 човека повечето влезли тук надявам се с искреното желание да учите химия и да сте полезни. Но в този момент на д-вата са нужни максимум 10 човека научен профил, останалите ще отидат по училищата или в производството, където ще сте 2-ро качество, защото нямате инж. пред името си. И не се заблуждавайте, че тези 10 човека, които ще пробият ще са най-достойните, най-научените, най-добрите.". Цитата е свободен, все пак много години минаха от тогаз.

Извинявам се за кумиса, но на монголците. Но бих желал да разбера, как съветската космическа програма и българското участие "дръпна" БГНауката? И какъв беше "непосредствения приложен ефект в България". От моите колеги много малко се реализираха тук в България, даже няма и 10 (това общо от приятелите не от курса). "Науката" в началото на 90-те се правеше на бартерни начала. Аз съм си скътал малко етанол, ще ти дам, ако ми дадеш етер. Не съм бил свидетел, така са ми казвали колегите. Известна част се опитаха, но "свърнаха" към частния бизнес, като дълго време се хранеха от частното (да не се бърка с крадене, просто работеха и друго), запазвайки си илюзията за правене на наука. Не по различно беше и в края на 80-те. За науката не зная, но как се провеждаше обучението. Водеха ни да гледаме апаратите. Или не работеха или беше скъпо да ги пускат за студенти. Правя курсова по ОХТ (Органична химична технология), правя един месец литературна справка (нямаше компове тогаз и нет нямаше), като слънце, 26 рецептури, между която и една японска през италиански. Избирам най-добрата. Ама трябва налягане. Ръководителката каза, ами автоклавите са развалени, нищо ще го правим така, като повишим температурата със сто градуса. Получих прекрасния добив от 5%. Но се отвратих от БГНауката.

Малко повече за реализацията (то не е по темата, ама кат отворихме приказка за науката) като "настъпи демокрацията" голяма част от колегите получиха шанса да отидат, ако не където искат то поне където ги приемат (един приятел наистина "гений" беше дълбоко разочарован, че не го приеха в МИТ, а само в Тюлейн, нищо, 3 години след това и МИТ го оцениха). Огромна част поеха на Запад. Двама се върнаха: единия (и той в Тюлейн) ми пишеше писма да му пратя книжка с табличните интеграли (а там като седнеш на който и да е терминал и удариш 2,3 клавиша ги получаваш), и се хвалеше, как продал колелото си два пъти, е предпочете да започне наново "научната" си кариера тук под крилото на баща си. Другия учеше 3 неща наведнъж (имаше се за гений), ама зацикли и използва познанията си за да влезе в компа и да подправи бележките си, ама го хванаха. На изток избра един (но това беше по-късно), и то не къде, а в Дубна (той беше физик де, там химици много не трябват). Не беше лошо заплатен, ма избяга. Когоато го попитах защо, той дипломатично отговори: "Разбрах просто, защо много от опитите правени там и публикувани, не могат да се направят на друго място".

За да задоволя изцяло интереса ти мой Златен, ще спомена, че съм израсъл (след 10-тата ми година) в изцяло "кремиковска" среда. Баща ми (споменах) е почнал там от заварчик, всичките ни съседи и познати от там работеха в Комбината, децата с които съм учил и играл бяха предимно "кремиковчанчета". Българската история пък ми е първа любов (преди химията даже). Хобито ми СССР и ВСВ е продиктувано от друго. Баба ми и дядо ми (лека им пръст) бяха правоверни сталинисти (баба ми даже се е сдрависвала с НЕГО, Гюрга Пенджурова и е заела рокля, че е нямала). Нещо друго да те интересува?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Баба ми наистина беше от "истинските" (не че са прави де). Когато в края на 80-те председателката на Комитета на българските жени (забравих и името) и предлагаше апартамент (гарсонирка в Дружба не нещо особенно) за минали заслуги, тя отговори:" Ма как, без да плащам!". А аз живях до преди 3 години под наем ;).

До края на живота си (почина 1999-та) гледайки телевизия (вече не само БНТ1 и 2), и виждайки чернокожите певици, казваше: "Тези ку*ви се продават за жълти стотинки, но продават и пролетариата заедно със себе си", а виждайки фризираните кученца на кайшка, коментираше: "Куче вместо дете".

Аз спорех яростно с нея, до 89-та после просто казвах, да спечеля от тотото и ще те заведа в Щатите да видиш, че не всички успели черни са ку*ви на капитализма ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Кой ти е казал, че е "свършило"?

ПП Друг път като ме редактираш, прави го по-умело. Модератор си, все пак. Сега хората ще се чудят защо обяснявам, че "от бивол курбан не бива".

Какво стана с френската власт в Алжир?

ПП

Модерирането го остави нам, макар, че приемам съвети. По-добре пиши тъй, че да не се налага аз точно да редактирам ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Айде аз ще отговоря (и там съм бил, познавам истински партизани). След тоталния разгром (на алжирците, не на франсетата), на Алжир бяха дадени всички права. И се роди Алжир. Имало е идея да се прави един вид дву (хмм не зная кой термин да употребя) базисна република или Франция в Африка, но арабите и кабилците във Франция. Не се е осъществила. Де Гол е сложил точка ( и затова Льо Пие Ноар не му простиха). Но в Алжир французин, все още звучи гордо ( Франция е там от 1830-та ако не се лъжа, а не от 4 века), както във Франция учи елита на Алжир (имах възможност да се класирам в Сорбоната от тяхната квота. Задачите бяха фасулски, ама бяха....на арабски ;), е не се пробвах ;)). Франция пък се напълни с араби, алжирци тунизийци и мароканци. Както и от т.нар. черна Африка. Това добре ли е? Аз смятам, че е! Не всички араби са терористи! Не всички евреи участват в Световния заговор ;) (даже да го има в което дълбоко се съмнявам де). Ако искате подробности ще пиша. Верно има 25 годишна давност, но още си спомням как говорих с един овчар ( тогаз още можех на френски с парижки акцент (както той ми каза де ;)) и кат ме попита къде живея в Париж, а аз му казах, че съм от България (знаеше я, че оръжие сме карали там, май и първия кораб пробил блокадата е наш??? поне така гласи легендата), какво разочарование се изписа на лицето му.

Ама темата пак заби в..... глупости ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да включим ли в прочита на историята и преекспонирането на този въпрос, с влиянието на Анкара, от нЕкои среди? Раздуването му, отклоняването на вниманието от по-големи въпроси, така, както това няколко пъти се случва от 80-тте години насам?

Пак ти казвам - преди да даваш оценки какво е "преекспонирано" и какво не е трябва, нещо да си чел, да познаваш някакви факти. Ти нямаш идея за какво става дума, но затова пък "модерираш" и храбро раздаваш оценки.

Кажи ни нещо за политиката на Турция през 30-те години, например. Това е преди 1944 г., нали?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Голяма кампания срещу турското население преди 1944 г. е нямало. Нито пък то е ставало някога централен и така опасен проблем за държавата. Колебанията са относно българомохамеданите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Голяма кампания срещу турското население преди 1944 г. е нямало. Нито пък то е ставало някога централен и така опасен проблем за държавата. Колебанията са относно българомохамеданите.

Напротив, Турция и преди 1944 г. провежда големи кампании по отношение на мюсюлманското население в България. Отново ти казвам - не ни занимавай с измислени идеологически клишета, а с факти.

Не сме на партиино събрание и ти не си нашия партиен секретар. Комунизмът свърши преди 20 години.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Има ли някой в този форум от историци, който да е чувал за секретното тогава Споразумение между Турция и Румъния за подялба на Източна България?

Споразумението датира от 1942 г. - от комунизми още няма и помен. Германците са в Сталинград и тогава нашите хубави и доброжелателни съседи от Анадоолустан решават, че могат да си позволят едно такова леко тайничко споразумение.

По една случайност всички е разкрито от българското външнополитическо разузнаване и нещата приключват с огромен скандал. Нашите се жалват на германците, а те съответно насвиват власите.

В германското възприятие обаче остава трайното впечатление за непредсказуемата и по принцип, враждебна политика на Турция спрямо България. При това неоправдано враждебна, както ни убеждава по-горе КГ125. По-късно това също има последици............

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Уффсссс, много бях зает!. Но не с посещението на църкви в събота и лаф-моабета после, а в недел бях :(. В събота бях .........приятно изненадан (кат за дърт скептик кат мен е.....добре ;)). Такаааа, мързи ме ама ще кажа (пиша де) Русия и Япония начи еднакви по население !!!!! ХА ХА ХА!!!! Верно ме мързи и затова не съм цитирал поста. Това 1905-а! Само това е достатъчно!. Сега да приемем, че е вярно. Не мога да се сдържа хахахаххаха!

Нова поговорка: нерде София нерде... Токио.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Има ли някой в този форум от историци, който да е чувал за секретното тогава Споразумение между Турция и Румъния за подялба на Източна България?

Споразумението датира от 1942 г. - от комунизми още няма и помен. Германците са в Сталинград и тогава нашите хубави и доброжелателни съседи от Анадоолустан решават, че могат да си позволят едно такова леко тайничко споразумение.

По една случайност всички е разкрито от българското външнополитическо разузнаване и нещата приключват с огромен скандал. Нашите се жалват на германците, а те съответно насвиват власите.

В германското възприятие обаче остава трайното впечатление за непредсказуемата и по принцип, враждебна политика на Турция спрямо България. При това неоправдано враждебна, както ни убеждава по-горе КГ125. По-късно това също има последици............

Това откъде го знаем?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...