Отиди на
Форум "Наука"

Гигантоманията при социализма, израз на стремежа на контрол и концентрация


Recommended Posts

  • Потребител

1. 1) На "черевено" сме няколко милиарда, вместо да сме 3 пъти повече от тези милиарди в "плюс",.. на "зелено"!

2. 2), 3) и 4) Управлението и съществуването им са причинно-следствено свързани в икономическата и политическата доктрина и система! !

3. ..Съжалявам те. Сега разбирам че за теб избиването на виетамци и китайци, и малтретирането на българите и албанците в Югославия е мотив и оправдание за денационализацията на турците.. За мен не е.. И моля недей да ми вменяваш намерения и нагласи, които нямам! Ти повдигна въпроса с избиването на китайците и виетнамците за да аргументираш денационализацията на българските турци , и независимо какво твърдиш по горе (Ако беше иначе- защо повдигаш въпроса с избитите виетнамци и китайци!?? , Аз обаче държа да подчертая никъде не съм казал че оправдавам избиването на хора, били те китайци и виетнамци, нито го мисля..

Никои не сравнява етноцида с убийствата, етноцидът обаче си е етноцид, независимо къде и срещу кого е извършен. Има легална дефиниция за това какво е етноцид, а това че не я приемаш - е само твои проблем!.. Подобен проблем на твоя мисля имат и нацистите, които твърдят че "видите ли избитите евреи не били 8 милиона, ами по-малко", или че "всъщност не е доказано съшесвуването на газовите камери"!

1. Дай точна сметка - Предприятие Х е открито през годината 19ХХ, и за построяването му са инвестирани ХХ пари. За цялото си съществуване е изконсумирало Х пари и е спечелило ХХ1. И така поне с 10-20 гиганта, за които смяташ, че са били твърде големи за България. Едва след това, ако сметката за всички "твърде големи" излезе на минус, можеш да докажеш тезата си. Всичко дуго е тралала и общо демагогстване.

2. Така е. Е, и? Как това доказва безсмислието на съществуването им?

3. Я по-полека с лъжите и демагогията.

Eтноцид: (от gr. ethnos = народ, племе и lat. caedere = убивам: етноцид) е понятието, дефиниращо умишленото унищожение на език, религия или култура без биологично изтребване на техните носители. Забраната на обучение и говорене на майчиния език или насилственото отнемане на децата на дадена етническа група, представляват типичните, най-широко разпространени в човешката история етноцидни (етноцидални) действия. Според конвенцията на ООН от 1948, осъждаща престъпленията срещу човечеството, етноцид и етноцидни действия са дефинирани юридически като криминално престъпление.

Кога възродителният процес е правил всичко това? Не може да обвиняваш най-толерантната държава на Балканите в престъпления, които са характерни за всичките ни съседи. Имаше смяна на имената. Точка. Нищо повече. Никога не е е имало никакъв етноцид в България! Не ти ли омръзна да плюеш в лицето си като българин, ако въобще си такъв?

3. През 1986-та 70-милионна Турция не беше заплаха, не и при тогавашния ред. Да не говорим, че имахме армия и въоръжение, което най-малкото имаше възспираща функция. "Демократите" елиминираха и това ни предимство.

Турция не беше заплаха, така е.

През 1986 г нашата Трета Армия можеше само да задържи турската и опонираща докато дойдат войските на Варшавския договор!!

Не знам какво са елиминирали демократите, по думи на мои познати, служили в годините непосредсвено след 1990 - в резервоарите на танковете е имало вода, за да не стоят празни! И да, няколкото десетки тактически ракети евентуално можеха да бъдат изстреляни при една хипотетична война (по време на наречените от теб демократи!) със Турция или Нато, ама след тяхното изстрелване ще трябваше да спираме противниците ни със голите си задници и голите си п...шки!

Неслучайно написах възспирщ ефект! Силно се съмнявам Турция да би платила цената на жертвите и разрушенията от нашите ракети в евентуална война с България. По същата логика студената война не прерастна в Трета световна - никой не пожела да плати цената, дори ако имаше изгледи за победа.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 181
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Не, РФ, точно въпроса за съществуването на стария строй е важен, не за недостатъците и, хм, предимствата му. Той е една дълбока грешка в историческия ход по простата причина, че няма нито едно негово предимство, което развития западен свят да не е имал, а недостатъците му бяха фатални и в крайна сметка го убиха.

Първо, не е вярно, че не е имало предимства, които да ги е нямало в целия развит западен свят. Второ, не е коректно да слагаме в една група САЩ, Южна Европа, Германия и Скандинавските страни.

Чакай сега, аз не защитавам сроя като цяло. Защитавам нуждата от индустриализация поне в мащабите, в които беше постигната. Всички знаем, че имаше дефицит за какво ли не и причината беше в калпавото управление и/или недостатъчните производствени мощности и в никакъв случай твърде многото проомишленост - това би било алогизъм.

Не защитавам грешките в управлението на промишлеността (основната, от които - уравниловката и липсата на стимули против мързел и шикалкавене). Те бяха поправими и доказателството са оцелелите заводи, които бяха или реформирани и модернизирани от българи или от чужденци след приватизацията им.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, скандинавския социализъм, вечното средство за оправдание на комунизЪма..... Защо тогава финландците така яростно воюваха с СССР? Да ти кажа ли? :)))

Защото между социализма като практика в бившия източен блок и Скандинавия общо нямаше.

Нуждата от индустриализация - да, съгласен съм, но мисля, че трябваше да стане както в Япония или Испания, или Хонгконг, а не както стана - с червени знамена, гръмки тъпи лозунги, бюрократизация и 100% държавна собственост.

Не са грешки в управлението, изначална, фундаментална грешка е. Цяло чудо е как жива толкова - благодарение на цицането на огромните съветски ресурси и на якото пилеене на всякакви средства, както и на нелогичните, но много упорити и нагли ограничения на човешката свобода...

Какво нещо беше света от втората половина на 20 век!!!

Той беше много, много по-напред от нешното неясно време, а ние само закачихме тази златна епохепоха с левия си ръква.

Докато хората плуваха в нея.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Айде следващият път като опре до светло бъдеще да ни окупира Швеция, а не Русия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Айде следващият път като опре до светло бъдеще да ни окупира Швеция, а не Русия.

Там евъпроът, че никой не ни ще.

Всички повтарят мантрата - Туркиa ке доде!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, скандинавския социализъм, вечното средство за оправдание на комунизЪма..... Защо тогава финландците така яростно воюваха с СССР? Да ти кажа ли? :)))

Защото между социализма като практика в бившия източен блок и Скандинавия общо нямаше.

Нуждата от индустриализация - да, съгласен съм, но мисля, че трябваше да стане както в Япония или Испания, или Хонгконг, а не както стана - с червени знамена, гръмки тъпи лозунги, бюрократизация и 100% държавна собственост.

Не са грешки в управлението, изначална, фундаментална грешка е. Цяло чудо е как жива толкова - благодарение на цицането на огромните съветски ресурси и на якото пилеене на всякакви средства, както и на нелогичните, но много упорити и нагли ограничения на човешката свобода...

Какво нещо беше света от втората половина на 20 век!!!

Той беше много, много по-напред от нешното неясно време, а ние само закачихме тази златна епохепоха с левия си ръква.

Докато хората плуваха в нея.

Който си позволява да сравнява скандинавската система със социалистическата в Източна Европа е много заблуден. Аз не съм от тях "как' Сийке". Скандинавците постигнаха изключително ниво на социална държава, но по естествен път - след като създадоха благата, остана само да ги разпределят по-равномерно, без да нарушават инициативността на онези, които движеха икономиката.

Викаш, цяло чудо. Няма чудеса в икономиката, има закономерности. Нашата оцеля, защото имаше достъпни ресурси, имаше пазари, имаше и хора, които да движат нещата в калъпа, който им беше наложен. Факт е, че през 1960-те сме били в челната 20-ца по икономическо развитие в света. Потребителските ни стоки бяха скапани и оскъдни, но промишлените бяха на ниво.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Пак те питам - ти какво предлагаш? Виждам, че сегашната геополитическа ориентация на страната не те задоволява, какви са алтернативите? Независимост като на КНДР може би?

Не, такива като теб заслужават "независимостта" на индианците от резервациите в Северна Америка.

Казвам само за такива корифеи като теб, не и за българския народ, на когото наистина му готвят такова бъдеще в собствената му благословена от бога земя.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Айде следващият път като опре до светло бъдеще да ни окупира Швеция, а не Русия.

То чалгаджийската душа не може да се скрие. Докато Швеция е владяла Прибалтика и Финландия за местните народи е имало нон-стоп глад, бой, секс и "сръбска музика". На естонците, например е било забранено да нощуват в градовете на господарите. Приемали са ги само през деня - да почистят тоалетните и едно друго.

Когато ги завладява Руската империя, обаче, получават автономия, а после и независимост.

А иначе, Глишев, който иска да чисти шведски кенефи, и сега може да го направи. Път широк..........

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Когато България има 300 години капиталистичски възход както Белгия, когато натрупа богатство, каквото има Солвей, тогава ще купува и по-големи заводи.

:w00t: Това го казва историк?! Верно трябва да закриват историческия факултет на Матера, Алмата, де. Или в Матера не изучват историята на Белгия? Както и да е.

Добре че горният корифей не ни препоръчва да изкараме 700 години феодална ера на самураите и шогуните, че после да правим мицубишита и тойоти!!!

Или пък около 800 години колониална зависимост, че после да построим завод на хюндай и да инвестираме в чужбина!

Свят широк - кратуни всякакви!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Факт е, че през 1960-те сме били в челната 20-ца по икономическо развитие в света. Потребителските ни стоки бяха скапани и оскъдни, но промишлените бяха на ниво.

Това за 20-тото място е пълна глупост. Дори и тогавашната пропаганда не го твърдеше.

И какво, като е имало промишлени стоки? В чий интерес беше производството им, при вечно оскъдно потребление? Какво усети българина от това, че БУЛГАРТАБАК е била, по секретни тогава данни, 4-тата по големина цигарена компания в света?

Вечно тръбене за грандиозни успехи, за пълен крах на запада и вечна потребителска оскъдица... Добре, че българинът е трудолюбив и блъскаше като бивол, за да намери каквото му трябва.

:w00t: Това го казва историк?! Верно трябва да закриват историческия факултет на Матера, Алмата, де. Или в Матера не изучват историята на Белгия? Както и да е.

Добре че горният корифей не ни препоръчва да изкараме 700 години феодална ера на самураите и шогуните, че после да правим мицубишита и тойоти!!!

Или пък около 800 години колониална зависимост, че после да построим завод на хюндай и да инвестираме в чужбина!

Свят широк - кратуни всякакви!

Ти изобши схвана ли контекста на написаното или се правиш?

Кой е бил в колониална зависимост, Белгия ли?! Това малко кратуни го допускат. Или Япония?

Не, такива като теб заслужават "независимостта" на индианците от резервациите в Северна Америка.

Казвам само за такива корифеи като теб, не и за българския народ, на когото наистина му готвят такова бъдеще в собствената му благословена от бога земя.

:w00t: Това го казва историк?! Верно трябва да закриват историческия факултет на Матера, Алмата, де. Или в Матера не изучват историята на Белгия? Както и да е.

Добре че горният корифей не ни препоръчва да изкараме 700 години феодална ера на самураите и шогуните, че после да правим мицубишита и тойоти!!!

Или пък около 800 години колониална зависимост, че после да построим завод на хюндай и да инвестираме в чужбина!

Свят широк - кратуни всякакви!

Глупости. Докато беше в ръцете му, и в най-тежки за света години в България никога не е имало глад. София от 1878 до 1944 г. е застроена три пъти, и то не са панели и основата на това беше именно благословената земя и собствеността върху нея.

Кой я отне и я набута в ръцете на неясна групировка висши всевластни чиновници, наречена комунистическа номенклатура?

А, да. Сетих е. Колониалистите. :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Мисля тук се прави една много голяма грешка.

Обемът на промишлеността и относителният й дял в икономиката на България наистина нарастват през социализма. Той съвпада с периода на бурно развитие на модерния свят от втората половина на 20 век и не изостава от него.

ОБАЧЕ:

Разпределението на националния капитал, на фондовете беше дълбоко деформирано. Всичко бива одържавено почти на 100% с изключение на дворовете в селата и жилищата. Държавата, разбира се, се оказва лош стопанин а и в условията на всевластие, на унищожаване на демократичните институции, т.е. на възможността хората отдолу нагоре да критикуват и вързазяват, неин приоритет е:

- собственият й интерес (т.е. този на създалата се крупна комунистическа олигархия, нагла и безскрупулна точно колкото латиноамериканската; тя, впрочем, създаде кривия преход след 1989 г., престъпността и корупцията, за които днес е обвиняван целия български народ);

- военното засилване на социалистическия лагер, (само това може да оправдае заводи като Кремиковци);

- трупането на валута (като сме били толкова голяма работа, защо 1 лев не се разменяше за 30 долара? :tooth: ), с които да купува западни технологии, защото при цялото тръбене и веене на червени знамена, нивото на иновации на социалистическата индустрия в сравнение със западните беше катастрофално. България построи Кремиковци, но така и не може да произведе една железопътна релса, всички се купуваха от Австрия, защото влаковете кой знае защо не се подават на социалистическо превъзпитание.

Влакът не можеш да го пратиш в Белене, за разлика от машиниста.

Властта тръбеше, че се грижи за хората, но те бяха последната й грижа. Вечен дефицит на всяка потребителска стока, вечни опашки, вечно купуване на стоки с връзки, от склада, от завода, от задния вход..

За съжаление това надделя в социализма, а не една друга негова тенденция, съзидателна и градивна. Тя винаги оставаше на второ място.

Единственият му плюс е образованието и медицината. Там, където се отделяха бюджетни пари неизбежно имаше успехи и създаване на сериозни структури. Но пак - никога не надминахме "дивия запад".

Така че, оставете ги тия плачове.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не, такива като теб заслужават "независимостта" на индианците от резервациите в Северна Америка.

Казвам само за такива корифеи като теб, не и за българския народ, на когото наистина му готвят такова бъдеще в собствената му благословена от бога земя.

Емоционално изказване, но... напълно безсмислено! И преди да си започнал отново да кълнеш и заклинаваш, питам и теб - некорифеят, каква беше и каква е в момента алтернативата??? Все още никой не ми е отговорил. Каква беше възможността пред една страна, със сравнително незначително население, на стратегическо географско положение, с неефективна още от социализма икономика (доказателство за което беше, че ние в един момент не можехме да обслужваме външния си дълг през зимата на 1990 година, а тогава всичко беше все още непокътнато, нямаше ги още лошите седесари да управляват), загубила Студената война, в свят, доминиран абсолютно от една свръх-сила, при това същата имаща сериозни геополитически интереси на Балканите, да води самостоятелна външна политика? Как става тоя номер, но не в някакъв имагинерен свят, а при реалните обстоятелства?

То чалгаджийската душа не може да се скрие. Докато Швеция е владяла Прибалтика и Финландия за местните народи е имало нон-стоп глад, бой, секс и "сръбска музика". На естонците, например е било забранено да нощуват в градовете на господарите. Приемали са ги само през деня - да почистят тоалетните и едно друго.

Когато ги завладява Руската империя, обаче, получават автономия, а после и независимост.

Мда, лоши шведи, ей! Иначе това за Руската империя наистина е вярно. Странно обаче, защо ли днешните прибалтийци харесват шведите, а чуят ли за руснаци се изприщват? Глупаци наистина, Хърс, ти защо не предприемеш една мисия до Прибалтика, където да насаждаш русофилия и почит към Матушката Русь у тази малоумна и очевидно неблагодарна паплач?

Освен това, не ви знам колко сте големи, но аз все пак си спомням края на комунизма. Та значи, спомням си как нямаше елементарни стоки. Сред които една от почти първа необходимост - тоалетна хартия. Сега може би изглежда смешно, но тогава изобщо не беше. Вярно наистина, че и "Работническо дело" и "Земеделско знаме" вършеха работа, но все пак. И така, една от най-развитите страни в света, според RF1, изпитваше остра необходимост от... тоалетна хартия! Мисля, че няма по-добра илюстрация от това, за начина на стопанско управление през социализЪма - в страна, която разполагаше с производствени мощности за космическо приборостроене, тежко машиностроене и ядрена енергия нямаше читава тоалетна хартия! И то само защото на някой номенклатурчик не му е пукало, че на пазара няма такава (дреме му на него, нали го снабдяват с предимство!).

И за финал едно сравнение между олимпийските успехи на ГДР и тези на ФРГ. Реших, че не е отклонение от темата, защото тя е "гигантоманията при социализма", а в спорта соца разви чудовищна грандомания с пропагандни цели. Освен това, сравнението между двете системи и характеристиките им, винаги е било най-обективно чрез двете германски държави, защото там няма извинение с различно историческо минало и различна народопсихология.

Летни олимпийски игри:

ГДР - 5 участия, 153 златни, 129 сребърни, 127 бронзови, 409 общо

ФРГ - 5 участия, 56 златни, 67 сребърни, 81 бронзови, 204 общо

Зимни олимпийски игри:

ГДР - 6 участия, 39 златни, 36 сребърни, 35 бронзови, 110 общо

ФРГ - 6 участия, 11 златни, 15 сребърни, 13 бронзови, 39 общо

http://en.wikipedia.org/wiki/All-time_Olympic_Games_medal_table

Ето на това му се вика: "На гол тумбак, чифте пищови!". Произвеждаш картонени коли, но иначе си суперсила в спорта. Мисля, че не е необходим повече коментар - важи и за НРБ.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

2. Относно заплатите. Аз за заплати от 150 лв. не съм чувал. Разбира се, по онова време заплата не съм получавал, но горе-долу имах представа колко получават възрастните. Ако не се лъжа, заплатите бяха между 400 и 600 лв. Толкова получаваха повечето хора. Дори общите работници не получаваха под 300 лв. Като покупателна способност, предвид цените днес, това означава, че заплатите "тогава" са били около 4 пъти по-високи.

Някой може да бъде шокиран, но такива са фактите.

Тия пари, за които говориш, взимаха работници в заводи. Другите, които не вършеха дейности, към които комунистите имаха тежнения, като учители, чиновници и т.н., към 1988 г. получаваха към 250 лева. Главните лекари на болници взимаха към 500 лв. мисля. Ама главните лекари. Сестрите сигурно са били на 150 лева заплата.

Сиренето беше, помня, 2,70 лв килото. Хлябът (бял) - 40 ст., "Добруджа" - 30 ст. за брой. Бозата (ама не сегашните боклуци) - 8 ст. Баничката - 26 ст. Или класиката баничка + боза = 34 ст. Лимонада от 250 мл беше мисля 11 ст. Билет за градския транспорт - 6 ст. Желязна количка "Мачбокс" беше наистина скъпо удоволствие - 2,50 лв. Тия суми ги помня, защото са ме вълнували по онова време като пишлеме в 5-6 клас. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това за 20-тото място е пълна глупост. Дори и тогавашната пропаганда не го твърдеше.

И какво, като е имало промишлени стоки? В чий интерес беше производството им, при вечно оскъдно потребление? Какво усети българина от това, че БУЛГАРТАБАК е била, по секретни тогава данни, 4-тата по големина цигарена компания в света?

Вечно тръбене за грандиозни успехи, за пълен крах на запада и вечна потребителска оскъдица... Добре, че българинът е трудолюбив и блъскаше като бивол, за да намери каквото му трябва.

Казала ми го е учителка по най-нова (т.е. социалистическа) история на България в края на 80-те. Същата тази учителка в часа, в който трябваше да преподаде урок за "развитото социалистическо общество", ни каза, че в България няма нито развито, нито социалистическо общество и че това са пропагандни глупости, но тъй като е задължена да ни предаде урока, ще ни го разкаже. Имам много причини да я уважавам и да ѝ вярвам. Много по-късно бях гледал едни графики в интернет за БВП на страните и на всички тях се виждаше точно това - рязко покачване до 1960-те и последващо снижаване от 1970-та насам. Какво излиза - докато се е строило, сме били добре, но когато идва времето за управление и поддръжка на построеното, имаме провал. Точно през 1970-те във Великобритания започва голямото раздържавяване на енергийни и транспортни предприятия, които до тогава са бил държавни. Британците виждат, че нещата не вървят и правят реформи. За съжаление, в България това не е направено.

Глупости. Докато беше в ръцете му, и в най-тежки за света години в България никога не е имало глад. София от 1878 до 1944 г. е застроена три пъти, и то не са панели и основата на това беше именно благословената земя и собствеността върху нея.

За София добре, ами за селата, където са живеели 80 % от хората?

1. Мисля тук се прави една много голяма грешка.

Обемът на промишлеността и относителният й дял в икономиката на България наистина нарастват през социализма. Той съвпада с периода на бурно развитие на модерния свят от втората половина на 20 век и не изостава от него.

2. ОБАЧЕ:

Разпределението на националния капитал, на фондовете беше дълбоко деформирано. Всичко бива одържавено почти на 100% с изключение на дворовете в селата и жилищата. Държавата, разбира се, се оказва лош стопанин а и в условията на всевластие, на унищожаване на демократичните институции, т.е. на възможността хората отдолу нагоре да критикуват и вързазяват, неин приоритет е:

- собственият й интерес (т.е. този на създалата се крупна комунистическа олигархия, нагла и безскрупулна точно колкото латиноамериканската; тя, впрочем, създаде кривия преход след 1989 г., престъпността и корупцията, за които днес е обвиняван целия български народ);

- военното засилване на социалистическия лагер, (само това може да оправдае заводи като Кремиковци);

- трупането на валута (като сме били толкова голяма работа, защо 1 лев не се разменяше за 30 долара? :tooth: ), с които да купува западни технологии, защото при цялото тръбене и веене на червени знамена, нивото на иновации на социалистическата индустрия в сравнение със западните беше катастрофално. България построи Кремиковци, но така и не може да произведе една железопътна релса, всички се купуваха от Австрия, защото влаковете кой знае защо не се подават на социалистическо превъзпитание.

Влакът не можеш да го пратиш в Белене, за разлика от машиниста.

3. Властта тръбеше, че се грижи за хората, но те бяха последната й грижа. Вечен дефицит на всяка потребителска стока, вечни опашки, вечно купуване на стоки с връзки, от склада, от завода, от задния вход..

4. За съжаление това надделя в социализма, а не една друга негова тенденция, съзидателна и градивна. Тя винаги оставаше на второ място.

5. Единственият му плюс е образованието и медицината. Там, където се отделяха бюджетни пари неизбежно имаше успехи и създаване на сериозни структури. Но пак - никога не надминахме "дивия запад".

Така че, оставете ги тия плачове.

1. Не само не изостава, ами стопява част от изоставането в предвоенните години, т.е. настига. Подобряването на условията на населението се наблюдава в увеличението на продължителността на живота на българите. До 1945-та селяните са живеели в приземни керпичени къщи, през социализма масово се строят 2- и 3-етажни тухлени къщи. В градовете - погледни качеството на строителството на сградите до 1960-те и след това - дори при панелните има драстична разлика. Възходът през първите 25 години е бил безспорен и само черногледият или неинформираният може да го отрече.

2. А, ето че пак идваме до лошото управление на построеното.

3., 4. Надделя, само че в посткомунистическата пропаганда. Ако бяха взети под внимание и предимствата, и недостатъците, щяхме да имаме преход като слънце.

5. Също инженерните науки и спорта.

1. Мда, лоши шведи, ей! Иначе това за Руската империя наистина е вярно. Странно обаче, защо ли днешните прибалтийци харесват шведите, а чуят ли за руснаци се изприщват? Глупаци наистина, Хърс, ти защо не предприемеш една мисия до Прибалтика, където да насаждаш русофилия и почит към Матушката Русь у тази малоумна и очевидно неблагодарна паплач?

2. Освен това, не ви знам колко сте големи, но аз все пак си спомням края на комунизма. Та значи, спомням си как нямаше елементарни стоки. Сред които една от почти първа необходимост - тоалетна хартия. Сега може би изглежда смешно, но тогава изобщо не беше. Вярно наистина, че и "Работническо дело" и "Земеделско знаме" вършеха работа, но все пак. И така, една от най-развитите страни в света, според RF1, изпитваше остра необходимост от... тоалетна хартия! Мисля, че няма по-добра илюстрация от това, за начина на стопанско управление през социализЪма - в страна, която разполагаше с производствени мощности за космическо приборостроене, тежко машиностроене и ядрена енергия нямаше читава тоалетна хартия! И то само защото на някой номенклатурчик не му е пукало, че на пазара няма такава (дреме му на него, нали го снабдяват с предимство!).

1. Да ти кажа. Поради същата причина, поради която от българските провинции на север от Дунав възникнаха Влашко и Молдова; от югозападните български провинции възникна Република Македония; южните българи се писаха северни гърци; и тази причина е срив на авторитета на управляващия център.

2. В магазините трудно се намираше толетна хартия, но в пунктовете за вторични сувровини имаше достатъчно - предаваш хартия за рециклиране, получаваш тоалетна хартия. Стимулираше се рециклирането, което в последствие беше заклеймено като социалистическо и унищожено. Сега наново плащаме за системи за разделно събиране на отпадъците и още не може да ги внедрим. Всъщност, ако имаше още 2-3 завода като този в Белово, можеше и да няма такъв дефицит.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всъщност, ако имаше още 2-3 завода като този в Белово, можеше и да няма такъв дефицит.

Е, еврика!!! :lightbulb:

Най-после да си дойдем на думата! Просто било!

Пазарът очевидно е изпитвал необходимост от по-голямо производство, съответно ако бяха изградени дадени производствени мощности, те биха били рентабилни. Вместо това обаче, поради приумиците на някои хора и идеология се градеше тежко машиностроене. Всичко е ОК, само дето, това не е леката промишленост, където с относително малко капиталовложения можеш да постигнеш качествен продукт. Там се искат традиции, техническа грамотност и стриктност, ноу-хау. Все неща, които реално нямаме. Баща ми е машинен инженер и ако почне да споделя от дългогодишната си практика за какво става на въпрос - ще се хванеш за главата. Сигурно такава тромавост, скудоумие, безсъзнателност и в казармата няма! И така се стига до положението, че вместо да се изградят икономически ефективни предприятия, които и да задоволяват пазара, средствата на социалистическия данъкоплатец отиваха за дотации на производства, обречени от самото си построяване :sneaky2: . Чудесно е да имаш тежка промишленост на ниво, но няма как с комунистическо-командни методи да изградиш печелившо предприятие. Невъзможно е, ако не вземаш предвид условията на пазара да си ефективен.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За селата - селата живнаха през социализма.

По свой си начин живнаха, настроиха се /само хората си знаят как при липса на материали/ големи къщи, имаше евтина храна... Но за всяко нещо трябваше да се ходи до града, ако го има и там....

Ама да ви покажа една снимка от моето село отпреди ВСВ, как суджуците съхнат на улицата.... Или да ви кажа, че поради 12-те кланици, 6-тте леки коли, трите камиона и частния рейс, а да, и банката на мегдана, дреболиите в кръчмата са вървяли безплатно с бирата...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Никога не е имало заплати между 400 и 600 лв. Само миньори и някой други работнически категории вземаха такива, а даже и повече, но те са малък процент от населението.

До началото на 60-те години е било по-добре, защото е имало все още нещо от стария строй, хората не са били променени и съветските икономически тъпни не са били наложени.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не само това - активните хора са били от старото поколение, това едно. Второ, в целия соцлагер има известен либерализъм, свързан с Никита Хрушчов. Това е времето, когато бита е бил анй-близо до запада и когато е имало някаква надежда нещата да се оправят към края на 60-тте. Затягането и ренесанса на тъпотиите идва след Пражката пролет, когато, стреснат за властта си, режима на Брежнев и неговите подгласници започват система от мерки за затягане на режима.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Пак те питам - ти какво предлагаш? Виждам, че сегашната геополитическа ориентация на страната не те задоволява, какви са алтернативите? Независимост като на КНДР може би?

================================================================================================

Емоционално изказване, но... напълно безсмислено! И преди да си започнал отново да кълнеш и заклинаваш, питам и теб - некорифеят, каква беше и каква е в момента алтернативата??? Все още никой не ми е отговорил. Каква беше възможността пред една страна, със сравнително незначително население, на стратегическо географско положение, с неефективна още от социализма икономика (доказателство за което беше, че ние в един момент не можехме да обслужваме външния си дълг през зимата на 1990 година, а тогава всичко беше все още непокътнато, нямаше ги още лошите седесари да управляват), загубила Студената война, в свят, доминиран абсолютно от една свръх-сила, при това същата имаща сериозни геополитически интереси на Балканите, да води самостоятелна външна политика? Как става тоя номер, но не в някакъв имагинерен свят, а при реалните обстоятелства?

Разбирам. Г-н Михов държи да се направи ясна връзка между "геополитическата ориентация" на страната и икономическата катастрофа в България?!

Аз до този момент такава връзка не съм правил. Тъй като наистина не виждам причинноследствена връзка, например, между членството на България в ЕС и унищожаването на българската промишленост и селско стопанство (споменатите по-горе домати) или пък най-големия демографски срив в човешката история, на който сме свидетели у нас.

Г-н Михов, изглежда обаче, по някакъв начин свързва тези неща. Ще ми бъде интересно да чуя нещо повече по въпроса от уважаемия г-н Михов. Предполагам - и на вас също. Така че г-н Михов, слушаме Ви!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тия пари, за които говориш, взимаха работници в заводи. Другите, които не вършеха дейности, към които комунистите имаха тежнения, като учители, чиновници и т.н., към 1988 г. получаваха към 250 лева. Главните лекари на болници взимаха към 500 лв. мисля. Ама главните лекари. Сестрите сигурно са били на 150 лева заплата.

Сиренето беше, помня, 2,70 лв килото. Хлябът (бял) - 40 ст., "Добруджа" - 30 ст. за брой. Бозата (ама не сегашните боклуци) - 8 ст. Баничката - 26 ст. Или класиката баничка + боза = 34 ст. Лимонада от 250 мл беше мисля 11 ст. Билет за градския транспорт - 6 ст. Желязна количка "Мачбокс" беше наистина скъпо удоволствие - 2,50 лв. Тия суми ги помня, защото са ме вълнували по онова време като пишлеме в 5-6 клас. :)

През 80те баща ми вземаше между 300 и 400 лева(шофьор на тежкотоварен камион) и се счупваше от работа. Ставаше в 3-4 часа през ноща и от Търговище потегляше за София, после прескачаше до Кюстендил, а за по на кратко на връщане минаваше през Пловдив например. Далаверата беше, че цяла зима се топлехме с нафта, която той "икономисваше"(ще ме прощавате за ефимизма, но ми е баща и го обичам много). Майка ми продаваше билети на автогарата и получаваше между 150 и 200 лева. Работеше на две смени. Първата смяна започваше 5:30 сутринта. През 60те е работила в КОС и е взимала между 60 и 80 лева! Аз съм роден 1978 и от 83-84 вече имам ясни спомени. Дефицит имаше във всичко. Обувки, колбаси, плодове, шоколад, дрехи, бойлери, телена мрежа, тоалетни чинии, печки, коли, телевизори...Другото предимство на професията на баща ми беше, че всичко изброено го копувахме директно от заводите, защото имаше приятели и познати навсякъде в тези предприятия.

Семейството ни беше 6 членно. Ако разделим 600 на 6 излиза, че сме живяли с ок. 100 лева на човек. Собствено жилище ок. 100 кв.м., Варшава от 1968 и лозе 1дк. без вила. Родителите ми се счупваха от работа, а и нас юркаха доста, за да живеем що годе сносно. Но не мога да приема за нормално едно управление което кара хората да си зарязват работното място, за да успеят да си купят петрохан или банани, защото се появяват на пазара един път в годината, да ходят до Нови пазар за фаянс, до Сливен за дрехи и до Толбухин за обувки, цимент от Девня, а от Търново телевизор. Абсолютен позор. Иначе най-големия нефтопреработвателен комбинат, най-големия ТЕЦ, най-големия металургичен комбинат, АЕЦ и пр. глупости.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За тези от вас, които са живеели в София, беше по-добре със снабдяването, но в провинцията беше за оплакване. Аз имам приятелки, които се ожениха за софианци, само и само за да живеят в София. А заплатите се изчисляваха "средно"! Директора получава 1 200 лв., а чистачката 100 - средно 650!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

laugh.gifИмаше на времето един филм. Скъсах се на него....

От там научиш що за питие е каменарката....

На филм бижу беше. А иначе...

http://www.vbox7.com/play:43b28787

smile.gif

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...