Отиди на
Форум "Наука"

Гигантоманията при социализма, израз на стремежа на контрол и концентрация


Recommended Posts

  • Потребител

Любен Каравелов е писал указания за буржоазното влияние на танца "туист" ?!

Наистина ли ти е нужно да почерня точно кои неща от статията са застъпени в Маминото детенце и кои не, или можеш и сам да отсееш зърното от идеологическата плява?

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 181
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители

Ако смяташ моите изводи за грешни, излиза, че според теб, военното присъствие на САЩ в Персийския залив и Афганистан няма нищо общо с петрола, така ли е?

Военното присъствие на САЩ в Персийския Залив има връзка с различни фактори и събития, включително и с гарантирането на Саудитските доставки. Военното присъстиве на САЩ в Афганистан няма практически нищо общо с нефта..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

RF1, симпатичен си ми, но мислиш доста едностранчиво. Жена ми е в АП от Божков, та чак до сега, когато ще ги сливат и ще станат АПСК. Относно приватизацията, кои ревнаха, че разпродават България???1 ЗАЩО не се приватизираха бързо?2 Кои спъваха приватизацията? Разбира се старите соц кадри. А кат дойдоха на власт пребоядисаните другари съвсем замряха.3 Но има и друга причина, не искаха да ги купят, поне не на тези цени, а ако се смъкнат цените отново рев!4 Продават България! Пък и в началото се продаваха по калпавите.5 Има и трета причина. Социалната, затова Кремиковци не бе закрито а продадено за 1 лев при стотици милиони дългове, затова Булгартабак не е продадено и досега.6 Пак си опираме до гигантоманията. Ако не бяха построени толкоз много по-лесно можеха да се продадат.7 Как ще продадеш Нефтохима с толкоз много администрация? Ми собственика веднага ще изхвърли поне половината и с право, ама изхвърлените? Те какво са виновни, че политиката преди това е била такава?8

А и ти правиш някакъв завой9, хем обясняваш всичко с управлението, хем признаваш, че кадри сме имали, ама не бачкали. Защо бе джанъм не бачкаха (управляваха) под бащинската грижа на Партията? Коли ли им липсваха, апартаменти и вили ли? Или валута, командировки? Премии и медали? Не причината съвсем не е в управлението. Поне не основно. А в политиката, която командваше икономиката и нито разбираше, нито се интересуваше много много от това.10 Да има заводи, пролетариат да има. Огромна част от заводите в България в момента на пуска са остаряли и поради това неконкурентно способни, даже при евтините суровини и енергоизточници.11 Ти даде (пък и други) няколко примера за конкурентни предприятия, ма това са най-много 10-на (но не и Правец, нашата сила беше в софуера, другото беше крадено и нескопосано направено) и то от по-малките. 12Ще ти дам и друг пример: Кремиковци беше нужен на София със своите 30 000 работници и близо 6 000 администрация. В Чехия в Тржинец (град колкото Благоевград, където съм роден ;)), функцюнираше Тринецки Железарни с продукция повече от 2 пъти тази на Кремиковци. Но чехите си имаха развита индустрия и не залитаха толкоз по "другарите" особено след 68-ма ;)13.

По отношение на "космическите ни достижения", това бяха пари хвърлени на вятъра. Що пара е изпотрошено за да се тупаш сега в гърдите :(. Това разбира се е мое мнение.14

Потресен съм. Как пък успя така да ги наредиш, че да се чудят от къде да захвана. Най-лесно, изречение по изречение.

1. 4. Какво ги интересуваше "демократите", че опозицията реве? Тя и сега реве, ама не виждам гербаджиите да са се притеснили особено. Защо не продадоха БТК за 650 милиона, както я искаха ОТЕ? Евтино било. Е, царедворците я шитнаха за 200 (при годишна печалба 100 и монополно положение на пазара). Типичен пример за безотговорно, даже не разпродаване, а разграбване. И "царят" ли беше комунист?

2. От къде да знам защо не приватизираха както трябва, питай твоите хора. Имаха властта.

3. Защо нямаше голям инвеститорски интерес? Защото корупцията, мафията, несигурността пречеха. И все още е така. Войната в Югославия също даде отражение.

5. Соди калпаво предприятие ли беше?

6. Социалната цена оправдание ли е или така ми се струва? И как се прави социална политика като управляваш собствеността си неефективно и я водиш към фалит? Пълна демагогия! Булгартабак-Благоевград е печелившо, въпреки държавния си статут. Защо и другите фабрики не са?

7. Извинявай, ама това беше голяма глупост. Да не строим, защото след 50-60 години, може да не можем да продадем лесно построеното.

8. Ами така, както се продадоха много други, излишните търтеи бяха изгонени и предприятията тръгнаха нагоре. С какво била виновна администрацията, че била излишна? Ти четеш ли си написаното? Ами администрацията управлява - щом е допуснала завода да стане на тоя хал, значи не половината, ами 90% е за гонене. Точно с това изкривено мислене се провали прехода. Мнимата социална грижа точно затри много фирми и влоши още повече "социалността" в държавата.

9. 10. Какъв завой правя? От началото на спора съм на мнението, че управлението на собствеността беше проблем, а не създаването и'. Небачкането на кадрите какво е, ако не лошо управление?

11. Стига с тия суровини! Показах много примери за държави с малко ресурси и огромни икономики. Енергоизточници имаме колкото искаш - и въглища, и уран, и възобновяеми (вятър, вода, слънце). Това, че не ги управляваме добре (дори сега), е причина за зависимостта ни от внос.

12. Имаш ли идея как са започнали японците след ВСВ? Всички технологии са се внасяли и стоките са се копирали, точно каквото сега прави Китай. По-късно, една мижава Япония звладя световния пазар с вече собствени продукти и разработки.

А, софтуера, това малко ли е? Защо се загърби и тази индустрия? Добре, че компютрите навлязоха масово в домовете, че иначе и от този актив нямаше да остане и помен.

13. Стига с тоя Кремиковци. Че не му е мястото в покрайнините на столицата, не е. Но че е излишен, в това не можеш да ме убедиш. Вече се каза в темата - политиката на източване го съсипа, т.е. пак лошото управление.

14. Значи си против и космическите технологии? :head_hurts_kr::crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Потресен съм. Как пък успя така да ги наредиш, че да се чудят от къде да захвана. Най-лесно, изречение по изречение.

Аз също съм потресен от опуса на Митака.

Повече глупотевини на едно място могат да се прочетат само във в-к "Стандарт" или откраднатия и продаден от "профсъюзните" босове в-к "Труд".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

.............................................................

Излишна не. Но къде е отишла печалбата от цимента? Това е показателен пример - за българите няма цимент, за моста има.

..................................................................................

България имаше Кремиковци, но нито един метър релса на БДЖ не беше произведена в соцлагера - само в Австрия....

1. Не знам да е имало дефицит на цимент. Предполагам, никой не смята, че "Люлин" и "Младост" в София са построени от талашит за зайчарници, подобно на повечето къщи в американската провинция.

2. Това за релсите от Австрия сигурно е някакъв виц. Затова изобщо не го коментирам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Taка, така, нали и аз това казвам - управлението беше грешно, а не създадените структури. Радвам се, че си съгласен, че самото окрупняване не е било грешка.

Човече, честно ти казвам, дървена глава си :bigwink: ! Приличаш ми на комунистите по време на перестройката, дето повтаряха: "Комунизмът като доктрина не е лош, Сталин с неговия култ към личността изопачи нещата". Създадените структури бяха мъртвородени! Моделът, заложен в тях беше порочен! Вземаш един признак (окрупняването) и повтаряш до безкрай "окрупняване, та окрупняване"! Окрупняването е естествен процес, важи за всички видове бизнес, но не е панацея! Понякога дори по-малките компании са по-гъвкави! Въпросът е самото управление да е правилно. В случая с ТКЗС не само, че не правилно, но и е насилствено! Ще ти дам едни профански, но верен пример - и ФРГ, и ГДР си окрупняваха автомобилната промишленост, но едните стигнаха (съвсем логично при това!) до Вартбурзи и Трабанти!

Виж (почерненото) как си си отговорил. Това го приемам като извинение за "комунистическото облъчване" в което ме обвини в първото изречение. Не случайно написах "гарантиране на изкупуването на продукцията", т.е. ако държавата има нужда от продукцията на частниците, ще изкупи и тяхната, ако няма, те да си търсят пазари, защото биха били останали встрани от планирането. Защо да не можеше да се разпределя печалбата според приноса? Не беше ли идеята на социализма да няма бедни и подтиснати? Как вече това да се постигне, е въпрос на управленски решения.

Идеологията пречи - както при положителните, така и при отрицателните оценки. Преди е пречела на комунистите, сега пречи на такива като теб. Като не можеш да отсееш плявата (идеологията) от реалността, се стигат до изкривени анализи.

Не, наистина, изглеждаш симпатяга, но няма надежда за теб :head_hurts_kr: ! Оцветеното в червено изречение показва пълната ти несъстоятелност! Ами, отговорът е не! Не може! Защото идеята на социализма, понеже явно не си разбрал, не е да няма бедни, а да няма богати :tooth: ! Защото някои влизат в ТКЗС-то с 3,4 до 10 пъти повече земя от други, после пък вършат в пъти повече работа. Логично трябва да получат в пъти повече пари. Социализмът не допускаше такива диспропорции. Кадърен, некадърен, със заслуги, без заслуги - уравниловка! Баща ми например беше ръководител на Конструктивно-технологичния отдел в тяхното предприятие, но взимаше колкото работниците-ударници (обикновените инженери и по-малко!). Хайде, кажи ми, в коя западна фирма главният инженер взема колкото работниците :tooth: ? Как тези хора, които движат производството да имат стимул? Знае си, старае се, не се старае, всичко е едно и също! Въобще, съжалявам, че трябва да ти разкривам азбучни истини! И тук няма идеология, напротив - само елементарна човешка психология. От момента, в който в социализма се вкарат идеи за рентабилност, лична стимулация и адекватно възнаграждаване и печалба, той започва да се разпада! Историята ни показва, че няма страна, в която това да не е меродавно.

Ама и социалистическа България си плащаше за същото. Къде е разликата - ЕС плаща в пари, събрани от данъци върху доходите и труда на европейските граждани, а НРБ плащаше директно с труда на гражданите. И в двата случаи се плаща с труд. Нали не твърдиш, че еврата, плащани като субсидии падат от небето?

Нещо повече, аз не помня някой да се е оплаквал от бригадите - че там са ставали най-големите студентски купони. Учениците пък се кефеха, че на практика им се удължава ваканцията с 2-3 седмици.

С пламенната си защита на бригадите направо достигна до прозренията на др. Пол Пот! Въпросният другар прозрял, че няма нужда от интелигенция, че тя е винаги ретроградна и ги изпратил на полето да берат ориз, воглаве с професорите им! И наистина защо висшистите да не поприбират малко картофи и домати? За какво им е да учат :tooth: ?

Да не говорим, че главната ударна сила бяха войниците. Върви, кажи на баща ми и на вуйчо ми - и двамата с по три месеца "задръжка", за да прибират реколтата, че са си карали голям купон! Много ще ти се зарадват, гарантирам :biggrin: !

Така и не коментира тази новина: http://www.investor.bg/news/article/100309/334.html

Какво да й коментирам? Протекционизъм винаги е имало, винаги и ще има. Въпросът е, че като прекалиш с него, започваш да не си адекватен спрямо останалите на пазара. Социалистическият протекционизъм е още по-особен случай. При социализма решенията се вземаха първо на политическо ниво, без значение доколко са адекватни икономически. Това е главният проблем на соца - политиката диктува на икономиката.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не разбирам за какво спорим вече. Така като чета последното ти мнение, ми "опонираш" за неща, които вече съм ги изказал в същата посока. Уравновиловката, подтискането на интелигенцията, толерирането на работника пред инженера, поговорки разни в ущърб на по-извисения и по-можещия, идеологизацията, пренебрегването на нуждите на индивида и т.н., и т.н. В крайна сметка, ако не бяха всички тези грешки на управлението, социализмът нямаше да загуби студената война. Но пък ако ги нямаше правилните решения, не знам къде щяхме да сме.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Но пък ако ги нямаше правилните решения, не знам къде щяхме да сме.

Ами не мога да видя, че наистина осъзнаваш важността на изброените от теб фактори. Някакси ги споменаваш между другото :) . А те са фундамента на социализма. И обуславят цялата му икономическа немощ, неадекватност и последвал пълен провал.

Ето и последното ти изречение :hmmm: . Какво искаш да кажеш с това - че, ако не беше комунизмът в България, сега щяхме да сме още по-зле ли :tooth: ?!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето, ето, на финала на дискусията сме. Точно така - фундаменталните грешки, които отличаваха провала на социализма от успеха на капитализма можеха да се изкоренят само и единствено със смяната на модела на управление, а не с ликвидиране на материалните и интелектуалните постижения, които бяха характерни и за двете системи, но в различна степен и с различна перспективност. И там, и тук модерната държава с богатото общество изискваха ефективно (окрупнено и механизирано) селско стопанство и сериозна промишленост. "Те" управляваха по-добре от нас и с основание ни биха в студената икономическа война, защото "ние" се провалихме не другаде, а в управлението на активите си (материални и интелектуални) в дългосрочен план.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето, вижте, какво значи комунист! Кой сме тези НИЕ? Нито аз, нито някой от форума е имал абсолютен монопол върху всичко, както го имахте ВИЕ! Защо ВИЕ, комунистите, никога не наричате нещата с истинските им имена? Кои сме тези, НИЕ? ВИЕ се осрахте, а НИЕ сме виновни!!! Как става тази работа? Ти си мислиш, че ги говориш на някой роден 80-та?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ето, ето, на финала на дискусията сме. Точно така - фундаменталните грешки, които отличаваха провала на социализма от успеха на капитализма можеха да се изкоренят само и единствено със смяната на модела на управление, а не с ликвидиране на материалните и интелектуалните постижения, които бяха характерни и за двете системи, но в различна степен и с различна перспективност. И там, и тук модерната държава с богатото общество изискваха ефективно (окрупнено и механизирано) селско стопанство и сериозна промишленост. "Те" управляваха по-добре от нас и с основание ни биха в студената икономическа война, защото "ние" се провалихме не другаде, а в управлението на активите си (материални и интелектуални) в дългосрочен план.

Както "техният" успех, така и "нашият" провал е функция на обективни исторически закономерности, на моделите, заложени в идеологията и пробвани в реалността - на гърба на обикновения човек, разбира се.

Икономика без частна собственост няма шанс. Това, а не глупостите на Г.Димитров е като слънцето и въздуха за всяко живо същество.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, то винаги обикновеният човек го отнася. Нали знаеш - печалбите за банките, загубите за държавата. На този принцип се гради американската икономика. Руските олигарси нали по тоя пример искаха помощ от държавата, когато цените на суровините паднаха миналата година. Да ги ожалиш горките. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

3. Я по-полека с лъжите и демагогията.

Eтноцид: (от gr. ethnos = народ, племе и lat. caedere = убивам: етноцид) е понятието, дефиниращо умишленото унищожение на език, религия или култура без биологично изтребване на техните носители. Забраната на обучение и говорене на майчиния език или насилственото отнемане на децата на дадена етническа група, представляват типичните, най-широко разпространени в човешката история етноцидни (етноцидални) действия. Според конвенцията на ООН от 1948, осъждаща престъпленията срещу човечеството, етноцид и етноцидни действия са дефинирани юридически като криминално престъпление.

Кога възродителният процес е правил всичко това? Не може да обвиняваш най-толерантната държава на Балканите в престъпления, които са характерни за всичките ни съседи. Имаше смяна на имената. Точка. Нищо повече. Никога не е е имало никакъв етноцид в България! Не ти ли омръзна да плюеш в лицето си като българин, ако въобще си такъв?

Я повтори моля?! Казваш че насилствената промяна на имената на българските турци, забраната за говорене на турски, унищожаването на автентичните документи за самоличност и произход, също и забраната и унищоважаването на артефакти* със турска етническа идентичност и принадлежност , не са етноцидни действия?!?

* Изброявам ги: 1) забрана за носене на шалвари и забардки, 2) забрана за погребване по мюсюлмански, 3) промяна на имената от плочите на починалите, 4) създаване на общи гробища (т.е заличаване на мюсюлманския характер на турските гробища) ; 5) забрана за извършване на погребения по мюсюлмански обичай; 6)фалшифициране и манипулиране на историята!

http://www.referati.org/mejdunarodniqt-nakazatelen-syd/0/ref

В първоначалния текст на Конвенцията за осъждане престъпленията срещу човечеството на ООН, подготвен през 1947, съществува самостоятелен член за осъждане на т.нар. културен геноцид - Cultural genocide. Той трябва да осъди унищожението на особените характеристики на една преследвана група чрез принудително изселване, чрез забрана на националния език и унищожение на езика, включително на книгите, литературата и писмените документи, отнасящи се до етноса на групата. .В крайния вариант през 1948 г. така дефинирано понятието отпада, защото не е задоволително. Днес с подобно, но по-широко формулирано съдържание, се ползва въведеното понятие етноцид (от gr. еthnos народ, племе и lat. caedere убивам). То дефинира умишленото унищожение на език, религия или култура без биологично изтребване на техните носители. Забраната на обучение и говорене на майчиния език или насилственото отнемане на децата на дадена етническа група, представляват типичните, най-широко разпространени в човешката история етноцидни (етноцидални) действия. Според конвенцията на ООН от 1948, осъждаща престъпленията срещу човечеството, етноцид и етноцидни действия са дефинирани юридически като криминално престъпление.

"Крадеца вика дръжте крадеца".. Дръвчо, аз съм българин , ама за теб не знам какъв си.. И "не плюя в лицето си", нито плюя в лицето на българите, ами "плюя в лицето" на тези, които са извършили етноцид, и тези които ги защитват - т.е. на част от кликата, която управляваше България, и нейните сегашни защитници - комунистическите бушляци! .. Освен това е доказано исторически, че комунистите и техните симпатизанти са в групата на най-големите български предатели!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

отресен съм. Как пък успя така да ги наредиш, че да се чудят от къде да захвана. Най-лесно, изречение по изречение.

1. 4. Какво ги интересуваше "демократите", че опозицията реве? Тя и сега реве, ама не виждам гербаджиите да са се притеснили особено. Защо не продадоха БТК за 650 милиона, както я искаха ОТЕ? Евтино било. Е, царедворците я шитнаха за 200 (при годишна печалба 100 и монополно положение на пазара). Типичен пример за безотговорно, даже не разпродаване, а разграбване. И "царят" ли беше комунист?

Първото правителство на СДС падна след по-малко от година управление. За това време не може да се оцени едно предприятие, камо ли да се продаде. След това се заредиха едни кадрили. По времето на Костов доста предприятия вече бяха обезценени много пък бяха спряни и разграбени (особено по-малките). Както преди, така и при Костов предприятията се даваха на правилните хора, тези с куфарчетата преди (Виденов се беше заканил, че ще прекрати тази практика и видяхте какво се случи), а при Костов вече на правилните фирми. Това не е толкоз лошо, защото така се създава национален капитал. Какво щеше да стане, ако всичко се продаде на чужденци? Поне така се смяташе от всички правителства. Лошото е, че по този начин се протакаше и цената падаше (то и това беше една от целите).

2. От къде да знам защо не приватизираха както трябва, питай твоите хора. Имаха властта.

По горе вече писаш защо. Но „десните” все пак нещо приватизираха, докато „левите” предпочитаха да протакат и много късно се отърсиха от тази тактика.

3. Защо нямаше голям инвеститорски интерес? Защото корупцията, мафията, несигурността пречеха. И все още е така. Войната в Югославия също даде отражение.

Имаше интерес само към най-печелившите БТК беше една от тях, както и Булгартабак. Но се смяташе, че са подценени (и така си беше). Но всяко забавяне смъкваше цената. А имаше и много случаи, когато се печели някой търг и после не се плаща, това водеше до нов като цената вече е паднала. Корупция е имало винаги и ще има. Няма как и да няма несигурност, за това време трябва да мине. А държавата няколко пъти беше на ръба, но не при „десни” правителства.

5. Соди калпаво предприятие ли беше?

Не съм запознат сигурно печелившо. Никога не съм казвал, че е имало само непечеливши. Въпроса е, че не могат всичките да са печеливши, както и стана, просто защото са много.

6. Социалната цена оправдание ли е или така ми се струва? И как се прави социална политика като управляваш собствеността си неефективно и я водиш към фалит? Пълна демагогия! Булгартабак-Благоевград е печелившо, въпреки държавния си статут. Защо и другите фабрики не са?

Ако нямаше такава цена Кремиковци щеше да спре веднага. Цялата идея беше да се „навие” някой да го вземе без да изхвърли начаса половината работници и почти цялата администрация. Държавата е лош собственик, не само социалистическата а всяка д-ва. Булгартабак няма да се продаде докато Доган не склони, това се знае от всички. Наскоро митничарите откриха огромен брой безбандеролни цигари....на БТ Благоевград. Фатката с фиктивен износ за Македония още работи, затова е на печалба.

7. Извинявай, ама това беше голяма глупост. Да не строим, защото след 50-60 години, може да не можем да продадем лесно построеното.

Не си разбрал. Никой не е мисли да продава тогава, но малко са мислили, че ако големия брат врътне кранчето всичко отива на кино. Всъшност се говори, че Трайчо Костов и хора около него са убити именно за отстояване на някаква форма на икономическа независимост от СССР, при което Сталин направо побеснява.

8. Ами така, както се продадоха много други, излишните търтеи бяха изгонени и предприятията тръгнаха нагоре. С какво била виновна администрацията, че била излишна? Ти четеш ли си написаното? Ами администрацията управлява - щом е допуснала завода да стане на тоя хал, значи не половината, ами 90% е за гонене. Точно с това изкривено мислене се провали прехода. Мнимата социална грижа точно затри много фирми и влоши още повече "социалността" в държавата.

Това е по-дясно и от моите убеждения ;), поздравления. Тогаз БСП щеше да поведе народа! Тя беше тази дето постоянно се противопоставяше на уволненията. А администрацията като цяло не е виновна, виновни са тези които я раздуха до такива чудовищни размери. По времето на соца никоя администрация не е управлявала, а е управлявала Партията.

9. 10. Какъв завой правя? От началото на спора съм на мнението, че управлението на собствеността беше проблем, а не създаването и'. Небачкането на кадрите какво е, ако не лошо управление?

Да но после призна, че „лошите” кадри при соца се справяха добре, когато почнаха да управляват собствените си компании.

11. Стига с тия суровини! Показах много примери за държави с малко ресурси и огромни икономики. Енергоизточници имаме колкото искаш - и въглища, и уран, и възобновяеми (вятър, вода, слънце). Това, че не ги управляваме добре (дори сега), е причина за зависимостта ни от внос.

И какво ще правим с въглищата и урана? Голяма химия или голяма металургия? Защо след, като ни врътнаха кранчето 4 години нищо не се правеше (докат падна Тошо)?

12. Имаш ли идея как са започнали японците след ВСВ? Всички технологии са се внасяли и стоките са се копирали, точно каквото сега прави Китай. По-късно, една мижава Япония звладя световния пазар с вече собствени продукти и разработки.

А, софтуера, това малко ли е? Защо се загърби и тази индустрия? Добре, че компютрите навлязоха масово в домовете, че иначе и от този актив нямаше да остане и помен.

Виж сега нима сравняваш България с Китай или Япония? Това вече е смешно! Пак сме добри в софтуера, ама специалистите предпочитат да излязат, защо ли?

13. Стига с тоя Кремиковци. Че не му е мястото в покрайнините на столицата, не е. Но че е излишен, в това не можеш да ме убедиш. Вече се каза в темата - политиката на източване го съсипа, т.е. пак лошото управление.

Не е така! Пробите са фалшифицирани 3 промила са станали 3 процента (кой нормален инжинер би строил при това положение). А огромните дългове към всички? А купуването на индийска руда и таралянкането им през цяла България. Кремиковци завличаше всички които имаха отношение към него, освен тези дето изкаха да се плати предварително.

14. Значи си против и космическите технологии? :head_hurts_kr::crazy_pilot:

Не съм против, но имаме една хубава поговорка: На гол тумбак чифте пищови. Такава беше и нашата в космическата програма за СССР

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Я повтори моля?! Казваш че насилствената промяна на имената на българските турци, забраната за говорене на турски, унищожването на турските документи за самоличност, и другите свиделства и артефакти със турска етническа идентичност, не са етноцидни действия, ами са признак на толерантност?!?

http://www.referati.org/mejdunarodniqt-nakazatelen-syd/0/ref

В първоначалния текст на Конвенцията за осъждане престъпленията срещу човечеството на ООН, подготвен през 1947, съществува самостоятелен член за осъждане на т.нар. културен геноцид - Cultural genocide. Той трябва да осъди унищожението на особените характеристики на една преследвана група чрез принудително изселване, чрез забрана на националния език и унищожение на езика, включително на книгите, литературата и писмените документи, отнасящи се до етноса на групата. .В крайния вариант през 1948 г. така дефинирано понятието отпада, защото не е задоволително. Днес с подобно, но по-широко формулирано съдържание, се ползва въведеното понятие етноцид (от gr. еthnos народ, племе и lat. caedere убивам). То дефинира умишленото унищожение на език, религия или култура без биологично изтребване на техните носители. Забраната на обучение и говорене на майчиния език или насилственото отнемане на децата на дадена етническа група, представляват типичните, най-широко разпространени в човешката история етноцидни (етноцидални) действия. Според конвенцията на ООН от 1948, осъждаща престъпленията срещу човечеството, етноцид и етноцидни действия са дефинирани юридически като криминално престъпление.

"Крадеца вика дръжте крадеца".. Аз съм българин пич, ама за теб не знам; И "не плюя в лицето си",ами "плюя в лицето" на тези които са извършили етнозид, и тези които ги защитват.. Освен това е доказано исторически, че комунистите и техните симпатизанти са (едни от) най-големите български предатели!!

Да ти имам източниците - реферати.орг :tooth: Да не би данните за т.нар. от теб етноцид в България да са от някой реферат? :tooth:

Ако ми покажеш държавни документи, с които да докажеш горните забрани, ще ти призная, че не лъжеш. Но дори да ги покажеш, те не се спазваха. За имената е така, всички го знаем. Но изселването, унищожаване на турската идентичност и други такива глупости са само в твоята заблудена глава. Турците сами искаха да заминават, веднага щом им беше показан пътя. Имам лични познати, които се радваха, че се махат от социалистическа България. Ако е имало някакъв терор, то е бил вътрешно семеен - жената не иска да ходи по понятни причини, но мъжът ѝ я кара насила. Ако бяха изгонени насила от държавата, след 1990-та щяха да се върнат, но се върнаха една много малка част, защо ли?! Каква забрана за езика, че ти в Кърджали хляб не можеше да си купиш, ако не си го поискаш на турски. За селата да не говорим.

Комунистите може да са национални предатели що се отнася до македонизма, но Възродителният процес е изцяло пробългарски, макар и с не много етични средства. Ако беше проведен не в 80-те, а в първата половина на 20 век (както го направиха всичкит ени съседи с много по-жестоки и неетични средства!!!!!!!!!!!!!), сега нямаше да ни държат заложници на етническия мир и а сме гъкнали, а са ни разиграли западнобалканската пиеса. Смяната на имената е най-голямото "зло", което сполетя българските турци. Иди се оплачи за това в Сърбия и ще ти се изсмеят. Аман от промити мозъци!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

То всеки искаше да заминава от социалистическата държава, на тях им разрешиха просто, след като ги изтормозиха.

Какъв документ искаш? Закон? Държавен вестник? Не беше толкова отдавна, знаем.

По случайност ми се случи ( :post-70473-1124971712: ) да го видя това отблизо и мога да ти кажа как се следеше да не говорят на турски помежду си в СВ и в БНА.

Съседите го направиха, но България никога не го е правила. Не турците са държали българите в заложници, това са пълни щуротии...

До 1944 г. имаше ли някакъв проблем - йок, нямаше. Проблемите почват после... Защо? Защото социалистическата държава изтормози първо българите, после и тях.

ПП

А да направиш такова нещо през 80-тте години, агресивно и масово, в условията на онова време, беше немалка глупост. Уникална, такава, на която само тази власт беше способна. Тя затова и не се усети как я плъзнаха и падна..

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да се върнат в България от 90-тте??? Че те си се установиха в Турция, образовани, кадърни и работливи и изкарват добри пари така както чувам... Идват си само за паспортите, че зер врата към Европа е.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да ти имам източниците - реферати.орг :tooth: Да не би данните за т.нар. от теб етноцид в България да са от някой реферат? :tooth:

Ако ми покажеш държавни документи, с които да докажеш горните забрани, ще ти призная, че не лъжеш. Но дори да ги покажеш, те не се спазваха. За имената е така, всички го знаем. Но изселването, унищожаване на турската идентичност и други такива глупости са само в твоята заблудена глава. Турците сами искаха да заминават, веднага щом им беше показан пътя. Имам лични познати, които се радваха, че се махат от социалистическа България. Ако е имало някакъв терор, то е бил вътрешно семеен - жената не иска да ходи по понятни причини, но мъжът ѝ я кара насила. Ако бяха изгонени насила от държавата, след 1990-та щяха да се върнат, но се върнаха една много малка част, защо ли?! Каква забрана за езика, че ти в Кърджали хляб не можеше да си купиш, ако не си го поискаш на турски. За селата да не говорим.

Комунистите може да са национални предатели що се отнася до македонизма, но Възродителният процес е изцяло пробългарски, макар и с не много етични средства. Ако беше проведен не в 80-те, а в първата половина на 20 век (както го направиха всичкит ени съседи с много по-жестоки и неетични средства!!!!!!!!!!!!!), сега нямаше да ни държат заложници на етническия мир и а сме гъкнали, а са ни разиграли западнобалканската пиеса. Смяната на имената е най-голямото "зло", което сполетя българските турци. Иди се оплачи за това в Сърбия и ще ти се изсмеят. Аман от промити мозъци!

Рефератът е анализ на по право, и няма връзка с това за което пиша.. Източници и изследвания за възродителния процес има достатъчно,а това че ти не си чел нищо си е твои проблем! На мен ми е все тая какво мислиш за мен, но никъде не съм споменавал за изселвания, и не съм правил каквито и да е анализи и връзки и доколкото разбирам от написаното и вменяваното ми от теб - на теб явно демогогията и послъгването ти е втора природа!!

Виж сега, това че не знаеш фактите а се опитваш да ги кометираш си е твой проблем: " Имало забрана, ама не се спазвала" ? Имало е предвидени и налагани глоби за говорене на турски, и хората са били глобявани, и освен това е имало разпореждания да не се обслужват говорещите на турски в магазини, и на обществени места! Имало е репресирани и затворени хора..Казвам го за тези които ме познават, и знаят че си служа само с факти.. Който от съфорумците прояви желание, ще му дам източници (изключвам по разбираеми причини, теб)

* Изброявам и другите етнозидни действия (действия по деетнизация и декултурация) : 1) забрана за носене на шалвари и забрадки, 2) забрана за погребване по мюсюлмански, 3) промяна на имената от плочите на починалите, 4) създаване на общи гробища (т.е заличаване на мюсюлманския характер на турските гробища) ; 5) забрана за извършване на погребения по мюсюлмански обичай; 6) фалшифициране и манипулиране на историята с цел унищожаването или омаложаважането на турското етносно присъстие 7). Почти военно положение в регионите където присъстват турци.

Аз съм служил в Трета армия през 1984-85 година, малкото турските села в региона бяха под редовна денонощна военна карантирана и инспекция на патрули от на поделенията от града, включително на поделението в което служих.

Ебати аргумента - щото другите са го правили, нека и ние го правим..

Не знам дали "Възродителният процес" е бил пробългарски, и доколко е бил такъв. 1) В научните среди (на изследователите, вижте Милена Болтън) битува тезата, че възродителният процес е мотивиран от желанието на Живков да превърне социалистическата партия в национална, тъй като е виждал края и краха на социализма! 2) Обективно преди възродителния процес българските турци са една инертна политическа и етническа група, за която няма виждания нито в България, нито в Турция. И от твойта гледа точка излиза, че възродителният процес е антипатриотичен, тъй като той е причината за създаването на турското националистическо движение!!

За какво сме "заложници" на българските турци?!? Явно и много "СКАТ" гледаш, съмнява ме че имаш други интереси и занимания!.. Няма за какво да сме "техни заложници", всеки един етнически конфликт че засегне най-силно тяхната общост!!

----

"Аман от промити мозъци", ли?! Аман от комунистически дръвчовци, с познавателни способности, средни между тези на човеците и делфините, и от техните бушляци.. Добре че се отървахме от тях..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Първото правителство на СДС падна след по-малко от година управление. За това време не може да се оцени едно предприятие, камо ли да се продаде. След това се заредиха едни кадрили. По времето на Костов доста предприятия вече бяха обезценени много пък бяха спряни и разграбени (особено по-малките). Както преди, така и при Костов предприятията се даваха на правилните хора, тези с куфарчетата преди (Виденов се беше заканил, че ще прекрати тази практика и видяхте какво се случи), а при Костов вече на правилните фирми. Това не е толкоз лошо, защото така се създава национален капитал. Какво щеше да стане, ако всичко се продаде на чужденци? Поне така се смяташе от всички правителства. Лошото е, че по този начин се протакаше и цената падаше (то и това беше една от целите).

Нищо против националния капитал, но ако куфарчетата бяха дадени на хора, които имат за цел да управляват, а не да грабят. Типичен пример - Христо Ковачки. Подариха му една камара енергийни предприятия, в които един лев не е вложил, нито за екология, нито за обновление. В същото време крадеше директно държавата като плащаше данъци и осигровки на минималните възможни заплати. На другия полюс е "ненационалния" капитал на Entergy и Enel - сега имаме една модернизирана и екологична централа с бъдеще. Тъмна Индия беше цялата ни приватизация и за съжаление брошките, които остави след себе си, са твърде малко.

Имаше интерес само към най-печелившите БТК беше една от тях, както и Булгартабак. Но се смяташе, че са подценени (и така си беше). Но всяко забавяне смъкваше цената. А имаше и много случаи, когато се печели някой търг и после не се плаща, това водеше до нов като цената вече е паднала. Корупция е имало винаги и ще има. Няма как и да няма несигурност, за това време трябва да мине. А държавата няколко пъти беше на ръба, но не при „десни” правителства.

Проблемът е, че "десните" не потърсиха отговорност на "левите" за краха през 1997-ма, който си беше умишлен, от където и да го погледнеш. Ако беше направено, нямаше да имаме "щастието" да ни управляват "левите" още един мандат.

Не съм запознат сигурно печелившо. Никога не съм казвал, че е имало само непечеливши. Въпроса е, че не могат всичките да са печеливши, както и стана, просто защото са много.

Много та много, ако бяха много, нямаше да има дефицити в България, а излишъци на стоки.

Не си разбрал. Никой не е мисли да продава тогава, но малко са мислили, че ако големия брат врътне кранчето всичко отива на кино. Всъшност се говори, че Трайчо Костов и хора около него са убити именно за отстояване на някаква форма на икономическа независимост от СССР, при което Сталин направо побеснява.

Ако сега САЩ затвори пазарите си, икономиката на Западна Европа отива на кино. Това означава ли, че не е трябвало да развиват икономиките си, разчитайки на американския пазар?

Това е по-дясно и от моите убеждения ;), поздравления. Тогаз БСП щеше да поведе народа! Тя беше тази дето постоянно се противопоставяше на уволненията. А администрацията като цяло не е виновна, виновни са тези които я раздуха до такива чудовищни размери. По времето на соца никоя администрация не е управлявала, а е управлявала Партията.

Просто съм го виждал с очите си и съм участвал в едно такова преструктуриране. Знам, че е възможно. Разбира се е по-лесно нищо да не се прави и после да се тюхкаме колко сме зле.

Да но после призна, че „лошите” кадри при соца се справяха добре, когато почнаха да управляват собствените си компании.

Никога не съм го отричал, ако не съм го "признал" по-рано, то е защото не е ставало на въпрос.

И какво ще правим с въглищата и урана? Голяма химия или голяма металургия? Защо след, като ни врътнаха кранчето 4 години нищо не се правеше (докат падна Тошо)?

С въглища и уран, произвеждаме електричество, изнасяме и със спечелените долари си купуваме това, което не произвеждаме. До самото начало на сегашната икономическа криза, на Балканите имаше дефицит на електроенергия, особено през зимата и летните месеци. Ако бяхме построили АЕЦ Белене още в началото на 90-те, вероятно Турция нямаше да инвестира в собствени мощности, а щеше да ѝ е по-изгодно да купува от нас.

Виж сега нима сравняваш България с Китай или Япония? Това вече е смешно! Пак сме добри в софтуера, ама специалистите предпочитат да излязат, защо ли?

Точно това примиренчество ни погубва сега. Япония сега е световна икономическа сила, но какво е била в началото на 20 век?

Не е така! Пробите са фалшифицирани 3 промила са станали 3 процента (кой нормален инжинер би строил при това положение). А огромните дългове към всички? А купуването на индийска руда и таралянкането им през цяла България. Кремиковци завличаше всички които имаха отношение към него, освен тези дето изкаха да се плати предварително.

Това вече е сериозен аргумент срещу самото построяване на Кремиковци, но пък идва въпроса, Стомана как работи в момента, въпреки липсата на руда? Значи все пак не е невъзможно да печели, а не да тежи на държавата.

Не съм против, но имаме една хубава поговорка: На гол тумбак чифте пищови. Такава беше и нашата в космическата програма за СССР

В ЦЕРН участват 20 държави и повечето от тях са "гол тумбак" на фона на "пищовите". Развива се интелектуалния потенциал на нацията, правят се открития, които да бъдат внедрени по-късно в живота. Сега остана да кажеш да се откажем от науката въобще, защото сме пропуснали научната революция през късното средновековие.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

1. То всеки искаше да заминава от социалистическата държава, на тях им разрешиха просто, след като ги изтормозиха.

2. Какъв документ искаш? Закон? Държавен вестник? Не беше толкова отдавна, знаем.

3. По случайност ми се случи ( :post-70473-1124971712: ) да го видя това отблизо и мога да ти кажа как се следеше да не говорят на турски помежду си в СВ и в БНА.

4. Съседите го направиха, но България никога не го е правила. Не турците са държали българите в заложници, това са пълни щуротии...

5. До 1944 г. имаше ли някакъв проблем - йок, нямаше. Проблемите почват после... Защо? Защото социалистическата държава изтормози първо българите, после и тях.

6. ПП

А да направиш такова нещо през 80-тте години, агресивно и масово, в условията на онова време, беше немалка глупост. Уникална, такава, на която само тази власт беше способна. Тя затова и не се усети как я плъзнаха и падна..

1. Това с тормоза се преувеличава. Наприемр, за да влизане в университет имаха отделна квота. А щом са ги пуснали да си ходят, значи излиза са им направили услуга. Виж тези, които останаха как живеят сега. Малцинствта тук винаги са имали повече привилегии пред българите.

2. Естествено, че искам документ. "Всички знаем" не е аргумент.

3. Искаш да кажеш, че е нормално в армията и полицията да се говори на език, различен от официалния за страната??? В коя държава го има това?

4. Естествено, че не турците. Но според теб случаят Юзеирови случайно ли се раздуха в момента на смяна на властта в БГ?

5. Те и албанците не правеха проблем допреди 20 години, нали?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Рефератът е анализ на по право, и няма връзка с това за което пиша.. Източници и изследвания за възродителния процес има достатъчно,а това че ти не си чел нищо си е твои проблем! На мен ми е все тая какво мислиш за мен, но никъде не съм споменавал за изселвания, и не съм правил каквито и да е анализи и връзки и доколкото разбирам от написаното и вменяваното ми от теб - на теб явно демогогията и послъгването ти е втора природа!!

Виж сега, това че не знаеш фактите а се опитваш да ги кометираш си е твой проблем: " Имало забрана, ама не се спазвала" ? Имало е предвидени и налагани глоби за говорене на турски, и хората са били глобявани, и освен това е имало разпореждания да не се обслужват говорещите на турски в магазини, и на обществени места! Имало е репресирани и затворени хора..Казвам го за тези които ме познават, и знаят че си служа само с факти.. Който от съфорумците прояви желание, ще му дам източници (изключвам по разбираеми причини, теб)

* Изброявам и другите етнозидни действия (действия по деетнизация и декултурация) : 1) забрана за носене на шалвари и забрадки, 2) забрана за погребване по мюсюлмански, 3) промяна на имената от плочите на починалите, 4) създаване на общи гробища (т.е заличаване на мюсюлманския характер на турските гробища) ; 5) забрана за извършване на погребения по мюсюлмански обичай; 6) фалшифициране и манипулиране на историята с цел унищожаването или омаложаважането на турското етносно присъстие 7). Почти военно положение в регионите където присъстват турци.

Аз съм служил в Трета армия през 1984-85 година, малкото турските села в региона бяха под редовна денонощна военна карантирана и инспекция на патрули от на поделенията от града, включително на поделението в което служих.

Иди в коя да е чужда държава и поискай да те обслужат на обществено място на български.

Сигурен ли си, че сред затворените хора не е имало криминално проявени или свързани с атентатите непосредствено преди Възродителния процес?

Ти си абсолютно алогичен тип, вече не се учудвам на абсурдите, които пишеш. Спориш с мен, но нямало да покажеш доказателства, защото не съм ти вярвал?!?!?! Първо източниците, после вярата. Това, че на "царя" му се вързаха няколко милиона българи, не значи, че можеш да ползваш този прийом и ти.

Пишеш като активист на някоя псевдо фондация за защита правата на нещо си... Общи приказки, преиначаване и лъжи.

* Така си се увлякъл да изброяваш, че 2, 4 и 5 ти се повтарят. :tooth:

1) Хайде бЕгай заклеймявай в етноцид Белгия, Франция, Италия и Босна:

Белгия стана първата европейска страна, която гласува за забраната на носенето на обществени места на мюсюлмански дрехи, закриващи лицето, предаде АФП.

Италианската полиция глоби с 500 евро жена, която е носела ислямски воал, предаде АФП.

Законът за забрана на носенето на фереджета, приет през 1950 г. от тогавашния парламент на Народна Република Босна и Херцеговина, все още е в сила в Босна и Херцеговина, въпреки че от години не се прилага, предаде черногорското електронно издание pcnen.com. Въпросният закон забранява носенето на фереджета и всякакво покриване на лицата на жените. Той е приет с цел, както е обяснено навремето, отстраняването на "вековните знаци на подчинение и културна изостаналост на жените мюсюлманки, за да се улесни пълното ползване на правата, извоювани в Народноосвободителната борба и социалистическия строй в страната".

ПАРИЖ - Парламентарна комисия във Франция препоръча да се забрани носенето на аксесоари, които покриват лицето на жените, предаде Би Би Си.

6. Че историята ни е фалшифицирана, така е. Но коя част е фалшифициранна в ущърб на турците? Май беше обратното.

7. След атентатите, нали? От кога военното присъствие в потенциално опасни райони стана комунистическа практика?

Останалите ти глупости няма да ги коментирам, да не се повтарям.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

"... и Ленин, такой молодоооой"

http://www.youtube.com/watch?v=no2bX-hsvD4

Те също са съветска власт:

http://www.youtube.com/watch?v=PMRd3z3iJb8&feature=related

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ПАРИЖ - Парламентарна комисия във Франция препоръча да се забрани носенето на аксесоари, които покриват лицето на жените, предаде Би Би Си.

6. Че историята ни е фалшифицирана, така е. Но коя част е фалшифициранна в ущърб на турците? Май беше обратното.

7. След атентатите, нали? От кога военното присъствие в потенциално опасни райони стана комунистическа практика?

Останалите ти глупости няма да ги коментирам, да не се повтарям.

Но никой не е бил арабите за да рецитират "Аз съм французче", все пак...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...