Отиди на
Форум "Наука"

Наблюдения Върху Автохтонизма


Recommended Posts

  • Потребител

Ако изключим дори априорно тракийските колобри, а заговорим за българските познати от изворите , то

Колобрите са били вероятно жреческо съсловие, но това предположение се гради само на хрониста Теофилакт Симоката, който пише за един аварски жрец наречен на гръцки βοοκολοβρας. преведен от Иван Венедиков като бу-колобър. Бу от от корена бои (боила) които според него означават “род на колобри”. На това несигурно тълкувание не можем да дадем потвърждение от българските каменни надписи, защото там титлата колобър е дадена във военен или неутрален контекст. Това обаче не изключва и жреческите функции. Възможно е колобрите да не са били отделно съсловие, а част от багаинското и боилското такива.

Ало, ти четеш ли каквото съм цитирал? Според античните глоси в това "жреческо съсловие" влизат и прасенца (χοιρίδιον), и бая потропващи в транс шаманчета (виж глагола κολαβρίζειν). Тук военен контекст просто няма, а става дума за някаква оргия.

Прави си разлика в културните степени - шаманство и жреческо съсловие , подобно на административното.

От глосите не следва никаква разлика в културните степени. Такава може да да съществува само във въображението на Фол и неговата клика.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 162
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители
Ало, ти четеш ли каквото съм цитирал? Според античните глоси в това "жреческо съсловие" влизат и прасенца (χοιρίδιον), и бая потропващи в транс шаманчета (виж глагола κολαβρίζειν). Тук военен контекст просто няма, а става дума за някаква оргия.

Казах да се абстрахираме от ''Фоловата клика'' и да погледнем през VIII-IX колобрите от българското админстративно- духовно съсловие, какви ''прасенца '' разкарват, май тюрко-татарски ...-

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

:post-20645-1121105496: Ако обича някой да ми обясни за същноста на Автохтонизма?

Защото тук не смогвам да доловяр като прескачате от писменост на националности от там на религии от там на "колеги". Някой с 5-6 изречения да разкажи за какво става дума или само се бъзикате... :post-20645-1121105496::post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Скуби, бъзик няма. Прочети внимателно първото мнение в тази тема. По-долу ще си позволя да го предам със съкращения, без съгласието на автора, само и единствено с цел краткост, а не редакция. С 2 лашки думи /мои/ - автохтонизмът е идеята, че сегашните българи са потомци на етноси, населявали тукашните земи от памтивека, а не на пришълци, и са останали относително еднородни и непроменени през вековете.

***

Основното автохтонистко убеждение е, че българите са генетично, езиково и културно-исторически потомци и наследници на античните траки. Крайният резултат от цялостните автохтонистки идеи и предположения е, че повечето европейски нации днес вероятно произхождат и със сигурност са силно повлияни от древните траки.

***

Автохтонистите са убедени в съществуването на заговор срещу българското минало.

***

Смятат, че "номад" и "варварин" са оценъчни термини с обидно значение.

Автохтонистите са убедени, че траките са имали своя писменост, различна от гръцката, линеарната, финикийската и фригийската. Често обаче допускат, че тези графични системи са повлияни от тракийската.

***

Отъждествяват всички неавтохтонни теории за произхода една с друга.

***

За тях патриотизмът е водещо убеждение, а не толкова търсенето на фактите.

***

Автохтонистите са склонни да омаловажават, а в някои случаи - и да отхвърлят Великото преселение на народите като демографски фактор в историята на Европа.

***

Автохтонистките идеи не са формирали стройна хипотеза. Различните автохтонисти имат различни представи и частни насоки на интерес, където се задълбочават. За едни е привлекателна епохата на Константин Велики, за други - древният Египет, за трети - шумеро-акадската, вавилонската и асирийската цивилизация, а четвърти се интересуват от въпроси на кирило-методиевистиката докато пети четат основно Херодот. Всички те имат значителни противоречия едни спрямо други, но ги пренебрегват.

***

Няма застъпници на автохтонизма сред историците, класическите филолози и археолозите. Обикновено става дума за лица от така наречената техническа интелигенция, юристи, журналисти, писатели или лекари, за които историята е вид хоби.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Казах да се абстрахираме от ''Фоловата клика'' и да погледнем през VIII-IX колобрите от българското админстративно- духовно съсловие, какви ''прасенца '' разкарват, май тюрко-татарски ...-

Да разбирам ли, че вече си наясно, че между колобрите от ПБЦ и тракийския танц "колабрисмос" няма нищо общо?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ех.. само и само да не го нарекат български... Но двеста пъти досега сме коментирали, че влашкия език си е факт и никой не може да го обясни, освен да си е автохтонен, на власите си е.

Аз си мисля обаче, че на едно битово ниво ще да има някакъв тракийски остатък. Планински села, а и защо не в градовете. Романизирани, романизирани, но нещичко ще да е останало...

Власите са останали, каракачаните и те... хич пък никакви траки ли да не е имало?

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Виж по-назад в темата за автохтонците и славяните :) Повечето тракомани смятат, че славяни няма, не е имало и няма да има. Ако пък ти лично си автохтонист по убеждение, а признаваш съществуването на славянски езици, значи си представител на нов подвид в автохтонизма. Което пак показва що за бъркотия е при автохтонците...

Ауу, не само съм бил автохонтист, ами съм бил родоначалник на "нов подвид" на това ми ти течение в науката, което пък е вън от съмнение доказателство за "що за бъркотия е при автохтонците"... та това от моя страна е един "под-виг".

Освен това всички юристи или изкласили поне І курс от ЮФ /"Римско право"/ са априори автохтонци, тъй като ако кажат, че "склавин или сервус" не е "роб, социално зависимо категория население" са скъсани и няма да изкласят образованието си, за разлика от едни историци и студенти по история, които обратното - ако кажат че е "роб, социална категория зависимо население" са скъсани и няма да изкласят...

Важен момент е и това, че ако споменеш, че романозиринато население северно от Дунав и Карпатите наричано след ХІ век "влахи или блахи" идва в земите на Асеня от Средна Азия до Паскатир - значи си автохтонец! Обратно, ако споменеш, че то е автохтонно тракийско романизирано население /а колегите им нероманизирани се изпарили или умряли/ значи не си автохтонец и всичко е наред, па макар и с цената да се натресеш на мисълта за наличието на романизирано население в Имеон, Средна Азия, Паскатир и т.н., вкл. за великия ромънски просветител, географ и историк Абу Зайд Ал-Балхи /Х век/, сиреч "=Ал-Румън". Одобрявам, само така гиганти :good:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аспандиате, край, ние няма вече :)

Ма то как да се не дърляш, направо си е удоволствие.

Впрочем, Иванко, ако в кривото учите, че на латински servus или на италиански schiavo не значи "роб", значи във ФКНФ наистина биха ви късали :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дърлите се за глупости.

Точно това имах предвид преди време, но ти изтри поста, като обиден. А всъщност не е. Темата е доста странна и без критерии за параметрите на "автохонтизма". А, като не знаеш какво обсъждаш, това е едно нищо.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Казвам, че се дърлите, не защото ми пречите, а защото гледам, че напоследък Иванко е станал чувствителен като примадона, приема всичко лично и ще вземе съвсем да се обиди. Още от разчитането на името Балкас май е крив нещо. :)

Точно това имах предвид преди време, но ти изтри поста, като обиден. А всъщност не е. Темата е доста странна и без критерии за параметрите на "автохонтизма". А, като не знаеш какво обсъждаш, това е едно нищо.

Трил съм постове, за да не се настървявате още повече един срещу друг, няма смисъл, нито ловим души на неофити в този форум, нито пък разпространяваме някаква ерес, че трябва да сме прави на всяка цена и на всяка цена "да зачукаме" другия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Добре де, извинявай. Може би си прав. Няма да ги храня повече горките автохтонисти. Peace :v:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Казвам, че се дърлите, не защото ми пречите, а защото гледам, че напоследък Иванко е станал чувствителен като примадона, приема всичко лично и ще вземе съвсем да се обиди. Още от разчитането на името Балкас май е крив нещо. :)

Днес достойни определения, оказва се че "родоначалника на нов подвид в автохтонството" е и "примадона" :tooth: Темата има своя достоен весел завършек. Добре си позагубихме времето за нищо тука. :good:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Днес достойни определения, оказва се че "родоначалника на нов подвид в автохтонството" е и "примадона"  :tooth: Темата има своя достоен весел завършек. Добре си позагубихме времето за нищо тука. :good:

Тертеряне, нали си ми слабост, знаеш го, та гледам да щадим душевното ти спокойствие :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Да разбирам ли, че вече си наясно, че между колобрите от ПБЦ и тракийския танц "колабрисмос" няма нищо общо?

Виж, какво бе Перкунов , не знам откъде пак ги извади тия свински истории, ще се поровя пак, ма нещо ми се чини , че си оставаш в глосалалията на лингвистиката и те е страх да пускаш цели тесктове.

А тия текстове не говорят за прасенца .Говорят за ГАЙДИ , каквито , по дяволите твоите ханотюркски боси българи не са довличали на балканите с кривите си крачка. Колобъра в *ие народи изпълняват няколко функции. Тези народи имат по-високи културни модели от тези на сибирско-угро-алтайско -монголските ви шамани и вие това с Глишев , трябваше отдавна и без мене да сте го схванали, но тъй като не сте ,ще трябва да ви го напомням по-често.

"Ксенофонт недоумявал какво да прави, още повече че тогава седял като почетен гост в най-близкото до Севт кресло. А Хераклиднакарал виночерпеца да му подаде рога. Ксенофонт обаче, който си бил вече попийнал, станал, смело взел рога и казал: 'Аз пък, Севте, ти поднасям в дар себе си и тия мои другари. . .' А Севт станал, изпил заедно с него рога, а това, което останало, го разлели по себе си [обичай, отбелязан и у Платог]. След това влезли хора, конто свирели с рогове, с каквито се дава сигнал, и с гайди, конто имали такт, подобен на магадида . И сам Севт се вдигнал, надал боен вик и заскачал ловко, като че ли се пазел от стрела. Влезли и смешници."

"Следкато извършили възлияиието и изпели пеана, станали най-иапред едни от траките и почнали да играят танец заедно с въоръжението си под звука на флейта, като подскачали високо и леко и размахвали мечовете си; накрая единият удрял другая. така че всеки мислел, че действително го е убил, докато всъщност той само падал някакси изкусно. А пафлагонците надавали силен вик. Побе-дителят снемал от своя противник въоръжението му и си отивал.като пеел песента Ситалкас. Друга траки изнасяли падналия като че ли е мъртъв, а той всъщност ни най-малко не бил пострадал."-

ето го и колабрисмос-а.

След малко ще видим и молитвата на колобрите преди боя .

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Виж, какво бе Перкунов , не знам откъде пак ги извади тия свински истории, ще се поровя пак, ма нещо ми се чини , че си оставаш в глосалалията на лингвистиката и те е страх да пускаш цели тесктове.

А тия текстове не говорят за прасенца .Говорят за ГАЙДИ , каквито , по дяволите твоите ханотюркски боси българи не са довличали на балканите с кривите си крачка.

От месеци се чудя как ти ги ражда главата такива бисери. :)
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Виж, какво бе Перкунов , не знам откъде пак ги извади тия свински истории, ще се поровя пак, ма нещо ми се чини , че си оставаш в глосалалията на лингвистиката и те е страх да пускаш цели тесктове.

А тия текстове не говорят за прасенца .Говорят за ГАЙДИ , каквито , по дяволите твоите ханотюркски боси българи не са довличали на балканите с кривите си крачка. Колобъра в *ие народи изпълняват няколко функции. Тези народи имат по-високи културни модели от тези на сибирско-угро-алтайско -монголските ви шамани и вие това с Глишев , трябваше отдавна и без мене да сте го схванали, но тъй като не сте ,ще трябва да ви го напомням по-често.

"Ксенофонт недоумявал какво да прави, още повече че тогава седял като почетен гост в най-близкото до Севт кресло. А Хераклиднакарал виночерпеца да му подаде рога. Ксенофонт обаче, който си бил вече попийнал, станал, смело взел рога и казал: 'Аз пък, Севте, ти поднасям в дар себе си и тия мои другари. . .' А Севт станал, изпил заедно с него рога, а това, което останало, го разлели по себе си [обичай, отбелязан и у Платог]. След това влезли хора, конто свирели с рогове, с каквито се дава сигнал, и с гайди, конто имали такт, подобен на магадида . И сам Севт се вдигнал, надал боен вик и заскачал ловко, като че ли се пазел от стрела. Влезли и смешници."

"Следкато извършили възлияиието и изпели пеана, станали най-иапред едни от траките и почнали да играят танец заедно с въоръжението си под звука на флейта, като подскачали високо и леко и размахвали мечовете си; накрая единият удрял другая. така че всеки мислел, че действително го е убил, докато всъщност той само падал някакси изкусно. А пафлагонците надавали силен вик. Побе-дителят снемал от своя противник въоръжението му и си отивал.като пеел песента Ситалкас. Друга траки изнасяли падналия като че ли е мъртъв, а той всъщност ни най-малко не бил пострадал."-

ето го и колабрисмос-а.

След малко ще видим и молитвата на колобрите преди боя .

Абе, ти наясно ли си изобщо в какъв контекст се споменава този танц колабрисмос, бе човече??? Какви гайди, какви пет лева, какви жреци по дяволите???

Ей ти цели текстове (от книгата на Д.Дечев "Die thrakischen Sprachreste", стр. 251).

Τὰ δὲ στασιμώτερα καὶ πυκκότερα καὶ τὴν ὄρχησιν ἁπλoιστεέραν ἔχoντα καλεῖται δάκτυλoι, ἰαμβική, Μoλoσσικὴ ἐμμέλεια, κόρδαξ, σíκιννις, Περσική, Φρύγιoς νιβατισμός, Θρᾴκιoς κoλαβρισμός.

Καὶ κoλαβρισμὸς Θρᾴκιoν ὄρχημα καὶ καρικόν ᾖν δὲ καὶ τoῦτo ἐνόπλιoν.

Ти наясно ли си, че колаброс е название на ВИД ПЕСЕН, а не член на жреческо съсловие??? Освен това думата значи и "прасе" според 2 различни старогръцки лексикона. Или повтаряш една и съща глупост като развален грамофон?

Κτησιφῶν ὁ Αθηναῖoς πoιητὴς τῶν καλoυμένων κoλάβρων...

Ктисифон Атинянинът, автор на песните, наречени колабри...

Автохтонци, направо сте напаст...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Автохтонци, направо сте напаст...

абе няма ли най-накрая да се даде някакво определение и критерий за автохтонство, че да се определи тука всеки към кое ми ти течение или подвид принадлежал?!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Also sprach Perkūnas:

Автохтонци, направо сте напаст...

:good:

Което си е право, право си е.

Изпозанавпрочем, автохтонистката мисъл по нета ражда вече и фолклор.

Има неориентирани другари, които смятат, че думата "автохтонизъм" сама по себе си е някаква обида с много сложно значение и говорят за "азиатски автохтонизъм" по адрес на иранската и тюрко-алтайската теория :w00t:

А се е появил и изразът "дошляшки теории", с който се обозначават презрително всички твърдения за идване на българите на Балканите в ранното Средновековие :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
..."тотемен анимизъм"...
Някой може ли да го дефинира?
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нарушаваш точка точка 3 от Правилата на форума

"Автохтонец" наистина е много, много тежка обида. Тя съчетава в себе си такива традиционни обиди като "рядко тъпо парче", "пълен неграмотник", "простак" и "истерична стара мома". Казано с други думи "автохтонец" е равнозначно на "ментален башибозук" в тежка форма съчетано с арогантност, която трябва да компенсира липсата на елементарни исторически познания. Основните аргументи на "автохтонеца" са "аз вярвам че е така", истерични крясъци и нападки. Това пък издава автохтонеца като личност, защото според мен може да се създаде колективен психопрофил на автохтонците, тъй като това не е направление в науката, а религиозна секта. Типичният автохтонец е психически и емоционално неуравносен, вероятно склонен към насилие над по-слабите, примерно бие жена си или кучето си, параноик със склонност навсякъде и във всичко да вижда заговор - световната конспирация работи срещу автохтонската му религия, а вероятно и срещу него самия, неудоволетворен от живота, а с бляновите за измисленото минало величие, иска да избяга от мизерията на реалния си живот.

Тъй като да наречеш някого "автохтонец" е много по-тежка обида от това да го наречеш сто процентов полуидиот, предлагам модератори да включат "автохтонец" сред обидите. Най-категорчно заявявам, че ако кажа от сега нататък на някого "ти си пълен автохтонец" съм имал предвид "ти си пълен дебил"

ПС. Винаги съм се кефил на привържениците на "автохтонната секта", как с лекота дават акъл, псуват професионални историци и археолози, доказали се не само в България и световно известни чужди учени, как само в няколко реда решават сложни исторически въпроси. Интересно ако един такъв умник отиде в една болница и почне да обяснява на докторите, примерно на неврохирурзите "мозъчна операция не се прави така, ами така и вие се боклуци и нищо не разбирате, продали сте се на световния империализъм и ционизъм", дали просто няма да го приберат в съответното заведение - на Четвърти километър в София или Червеното здание в Пловдив, в Карлуково или Раднево и да започнат лечение.

Редактирано от Р. Теодосиев
нарушаване на правилата
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Между тотемизъм, шаманизъм и анимизъм има разлики.

А можем ли да приемем за автохтонизъм (или нещо такова) в астрономията вярата (?!), че Слънцето се върти около Земята?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...