Отиди на
Форум "Наука"

Наблюдения Върху Автохтонизма


Recommended Posts

  • Потребител

"Автохтонец" наистина е много, много тежка обида. Тя съчетава в себе си такива традиционни обиди като "рядко тъпо парче", "пълен неграмотник", "простак" и "истерична стара мома". Казано с други думи "автохтонец" е равнозначно на "ментален башибозук" в тежка форма съчетано с арогантност, която трябва да компенсира липсата на елементарни исторически познания. Основните аргументи на "автохтонеца" са "аз вярвам че е така", истерични крясъци и нападки. Това пък издава автохтонеца като личност, защото според мен може да се създаде колективен психопрофил на автохтонците, тъй като това не е направление в науката, а религиозна секта. Типичният автохтонец е психически и емоционално неуравносен, вероятно склонен към насилие над по-слабите, примерно бие жена си или кучето си, параноик със склонност навсякъде и във всичко да вижда заговор - световната конспирация работи срещу автохтонската му религия, а вероятно и срещу него самия, неудоволетворен от живота, а с бляновите за измисленото минало величие, иска да избяга от мизерията на реалния си живот.

Тъй като да наречеш някого "автохтонец" е много по-тежка обида от това да го наречеш сто процентов полуидиот, предлагам модератори да включат "автохтонец" сред обидите. Най-категорчно заявявам, че ако кажа от сега нататък на някого "ти си пълен автохтонец" съм имал предвид "ти си пълен дебил"

ПС. Винаги съм се кефил на привържениците на "автохтонната секта", как с лекота дават акъл, псуват професионални историци и археолози, доказали се не само в България и световно известни чужди учени, как само в няколко реда решават сложни исторически въпроси. Интересно ако един такъв умник отиде в една болница и почне да обяснява на докторите, примерно на неврохирурзите "мозъчна операция не се прави така, ами така и вие се боклуци и нищо не разбирате, продали сте се на световния империализъм и ционизъм", дали просто няма да го приберат в съответното заведение - на Четвърти километър в София или Червеното здание в Пловдив, в Карлуково или Раднево и да започнат лечение.

Не бъди толкова краен. Има съвсем нормални и свестни хора, които се увличат по автохтонството. Моят кум и страхотен приятел е автохтонец, но не е дебил. Историята му е хоби и леко ми напомня на Иванко, защото е юрист и е много педантичен при търсенето и анализирането на информация. Съвсем нормален пич си е, просто не е професионален историк или археолог и се подава на писанията на Ценов, Даскалов, Чилингиров и пр. симпатяги. Винаги е склонен да се съгласи обаче, ако го обориш аргументирано, т.е. не е краен и фанатичен автохтонец.

Редактирано от Р. Теодосиев
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 162
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Не бъди толкова краен. Има съвсем нормални и свестни хора, които се увличат по автохтонството. Моят кум и страхотен приятел е автохтонец, но не е дебил. Историята му е хоби и леко ми напомня на Иванко, защото е юрист и е много педантичен при търсенето и анализирането на информация. Съвсем нормален пич си е, просто не е професионален историк или археолог и се подава на писанията на Ценов, Даскалов, Чилингиров и пр. симпатяги. Винаги е склонен да се съгласи обаче, ако го обориш аргументирано, т.е. не е краен и фанатичен автохтонец.

Като във всяка една религия и в "автохтонството" има отделни направления - умерени автохтонци, автохтонци-миграционисти, , автохтонци еволюционисти, автохтонци македонисти, тракоавтохтонци, тюркоавтохтонци, радикални автохтонци и ултраавтохтонци. Ако кумът не се пали, ако защитава своите автохтонни възгледи спокойно, без агресия и нападки към всички неавтохтонисти, ако е прочел малко повече от Ганчо Ценов или поне е склонен да почете и друга, не автохтонна литература, то той не е истински автохтонец, а просто заблудена душа, която рано или късно ще осъзнае безумието на тази теза

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Абе, ти наясно ли си изобщо в какъв контекст се споменава този танц колабрисмос, бе човече??? Какви гайди, какви пет лева, какви жреци по дяволите???

Първо за гайдата, исках да ти кажа ,че този български тракийски инструмент, не е домъкнат в дисагите на кривокраките ти прародители -навярно татари, изпратени от Темучин , затова ,че били родени от жена му след изнасилване от тяхна страна .

Прасета , свине , ако щеш са принасяни в чест на тракийската Атина- Бендида.

Под тотемен анимизъм , имах впредвид , синкретизма възникнал при тюрките , защото техния тотемизъм е рисковано да се твърди , че е в чист вид.

Тотемното отношение произлиза от мита за вълка-родоначалник. От друга страна съществува и анимизма , защото той се наблюдава у сибирските и планинските алтайски народи с които тюрките влизат в родови отношения. Нямат ясно изграден култ, нямат храмове(според арабски източници , те се появяват чак през IX-Xв. , ) , нямат жреческо съсловие.

Има някакъв шаман , който лудее, но и досега има спорове на кого се моли - на тенгри , на духовете предци, на духове, като служебни чинове или на прародителите животни. Според някои изследователи за шаманство, може да се говори чак след VIIв.

Навярно след досега им с индоиранските народи се възприема и политеизма .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А можем ли да приемем за автохтонизъм (или нещо такова) в астрономията вярата (?!), че Слънцето се върти около Земята?

Според мен не. Геоцентричната теория е етап от развитието на науката астрономия.До 17 век тя е била парадигма. Никога не е била в ролята на революционна теория, каквато роля се опитва да играе автохтонизма.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Автохтонец" наистина е много, много тежка обида. Тя съчетава в себе си такива традиционни обиди като "рядко тъпо парче", "пълен неграмотник", "простак" и "истерична стара мома". Казано с други думи "автохтонец" е равнозначно на "ментален башибозук" в тежка форма съчетано с арогантност, която трябва да компенсира липсата на елементарни исторически познания. Основните аргументи на "автохтонеца" са "аз вярвам че е така", истерични крясъци и нападки. Това пък издава автохтонеца като личност, защото според мен може да се създаде колективен психопрофил на автохтонците, тъй като това не е направление в науката, а религиозна секта. Типичният автохтонец е психически и емоционално неуравносен, вероятно склонен към насилие над по-слабите, примерно бие жена си или кучето си, параноик със склонност навсякъде и във всичко да вижда заговор - световната конспирация работи срещу автохтонската му религия, а вероятно и срещу него самия, неудоволетворен от живота, а с бляновите за измисленото минало величие, иска да избяга от мизерията на реалния си живот.

Тъй като да наречеш някого "автохтонец" е много по-тежка обида от това да го наречеш сто процентов полуидиот, предлагам модератори да включат "автохтонец" сред обидите. Най-категорчно заявявам, че ако кажа от сега нататък на някого "ти си пълен автохтонец" съм имал предвид "ти си пълен дебил"

ПС. Винаги съм се кефил на привържениците на "автохтонната секта", как с лекота дават акъл, псуват професионални историци и археолози, доказали се не само в България и световно известни чужди учени, как само в няколко реда решават сложни исторически въпроси. Интересно ако един такъв умник отиде в една болница и почне да обяснява на докторите, примерно на неврохирурзите "мозъчна операция не се прави така, ами така и вие се боклуци и нищо не разбирате, продали сте се на световния империализъм и ционизъм", дали просто няма да го приберат в съответното заведение - на Четвърти километър в София или Червеното здание в Пловдив, в Карлуково или Раднево и да започнат лечение.

Ка40, от духа и начина на изказа ти, разбрах само, че ти явно си представител на този подвид "автохтонството". Добре, а как ти като такъв представител би определилл една научна дефиниция на това течение в науката? Какви позиции и критерии от научна гледна точка трябва да спазваш, за да се прикрепиш в този вид или поне в негов подвид? Например имаме следния казус: Алтай- един народ- абсурдно е да мислим, че народите със стотици хиляди или милиони се движат по команда и в пакет - половината народ идва в Европа - другата половина остава в Алтай - Там е прародината, нали така? - Глишев, явява ли се "алтайски автохтонец" при евенуален спор с научни среди от сегашните приалтайски историци /от Таджикистан, Киргистан, Казахстан, Монголия, Китай, Юго-западен Сибир на Русия/ или не се явява "алтайски автохтонец"? Той в каква позиция е спрямо тях в спора?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Според мен не. Геоцентричната теория е етап от развитието на науката астрономия.До 17 век тя е била парадигма. Никога не е била в ролята на революционна теория, каквато роля се опитва да играе автохтонизма.

По тази логика и папа Григорий XV е ''автохтонец'', защото е създал геоцентричния папищашки календар :crazy_pilot:

Ако ли не да отмени , заповедта си към Луната да се движи ''ан блок'' със Земята около Слънцето . :w00t:

Ама и вие няма да си отмените командите да пращате разни чукундури нагоре-надолу .:punk:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тази тема е на път да ми стане любимата за четене. :) Впрочем по новия правопис вече се пишело "напът", което за мен е голяма глупост.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това пък кой го измисли?!? Как така "напът" като си е "на път" ??

Питай ги титаните на мисълта от Института за български език на БАН.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ка40, от духа и начина на изказа ти, разбрах само, че ти явно си представител на този подвид "автохтонството". Добре, а как ти като такъв представител би определилл една научна дефиниция на това течение в науката? Какви позиции и критерии от научна гледна точка трябва да спазваш, за да се прикрепиш в този вид или поне в негов подвид? Например имаме следния казус: Алтай- един народ- абсурдно е да мислим, че народите със стотици хиляди или милиони се движат по команда и в пакет - половината народ идва в Европа - другата половина остава в Алтай - Там е прародината, нали така? - Глишев, явява ли се "алтайски автохтонец" при евенуален спор с научни среди от сегашните приалтайски историци /от Таджикистан, Киргистан, Казахстан, Монголия, Китай, Юго-западен Сибир на Русия/ или не се явява "алтайски автохтонец"? Той в каква позиция е спрямо тях в спора?

Нещо не е много ясно какво искаш да кажеш. За това дали Глишев е "алтайски автохтонец" (каквото и да значи това) е най-доре той да си каже. Пък кой знае, може и да е криптоавтохтонец, па макар и алтайски :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Първо за гайдата, исках да ти кажа ,че този български тракийски инструмент,

го има и в Шотландия, Прибалтика, Сардиния, Испания и Урал. Освен това думата гайда е заета от турски.

Има някакъв шаман , който лудее, но и досега има спорове на кого се моли - на тенгри , на духовете предци, на духове, като служебни чинове или на прародителите животни. Според някои изследователи за шаманство, може да се говори чак след VIIв.

Навярно след досега им с индоиранските народи се възприема и политеизма .

Между другото, остатъци от шаманизъм има и в Ригведата. В шаманизма per se няма нищо срамно.

http://www.people.fas.harvard.edu/~witzel/Thompson.pdf

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По тази логика и папа Григорий XV е ''автохтонец'', защото е създал геоцентричния папищашки календар :crazy_pilot:

Ако ли не да отмени , заповедта си към Луната да се движи ''ан блок'' със Земята около Слънцето . :w00t:

Ама и вие няма да си отмените командите да пращате разни чукундури нагоре-надолу .:punk:

Рицарю, не разбираш, нищо лошо те твърдя за автохтонната теория.

Опитвам се да отговоря на въпроса на Историк:

А можем ли да приемем за автохтонизъм (или нещо такова) в астрономията вярата (?!), че Слънцето се върти около Земята?

А споменаването на идеята, че Слънцето се върти около Земята, която е изходна за геоцентричната система

не може да не ни подсети за теорията за научните революции.

(Впрочем, трудът на Птоломей и арабските учени, които го доразвили е бил от голяма полза и е достоен за уважение.)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Абе, Качо, ти изтрепа рибоците с карбид :laugh:

Я кажи повече за тюркоавтохтонците, това ме изненада като информация. Не съм срещал такива екземпляри. Скоро прочетох някъде мнението, че автохтонизмът може да бъде изучаван вече и като самостоятелен предмет на изследване.

Иначе, момци, не се заблуждавайте. Всъщност сигурно знаете, че "авто-хтонен" е гръцка думичка и се отнася до местния произход на даден човек или население. Тукидид казва, че атиняните сами се смятат за автохтонни, тоест за потомци на местно население от памти века, а не на преселници от другаде.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Абе, Качо, ти изтрепа рибоците с карбид :laugh:

Я кажи повече за тюркоавтохтонците, това ме изненада като информация. Не съм срещал такива екземпляри. Скоро прочетох някъде мнението, че автохтонизмът може да бъде изучаван вече и като самостоятелен предмет на изследване.

Иначе, момци, не се заблуждавайте. Всъщност сигурно знаете, че "авто-хтонен" е гръцка думичка и се отнася до местния произход на даден човек или население. Тукидид казва, че атиняните сами се смятат за автохтонни, тоест за потомци на местно население от памти века, а не на преселници от другаде.

Много актуален "тюркоавтохтонец" напоследък е Мурад Аджи.

Виж и този форум http://forum.turan.info/index.php

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Пък аз реших, че има български тюркоавтохтонци.

Иначе да, в Турция също боледуват от глупостите, от които ние и БЮРМ-овските братовчеди страдаме.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пък аз реших, че има български тюркоавтохтонци.

Иначе да, в Турция също боледуват от глупостите, от които ние и БЮРМ-овските братовчеди страдаме.

Тюрките са преки наследници на траките. Траките са били наричани "траки" от гърците, докато самите те се наричали "трюки". Една част от тях била прогонена на севериозток в началото на бронзовата ера, когато на Балканите нахлули варварите, известни по-късно като гърци. Тези трюки-траки, което емигрирали на североизток, живеели около 2 000 години в Минусинската котловина, където езикът им малко се променил и самоназванието им от "трюки" станало на "тюрки". Сред тюрките се срещат типично тракийски имена

тракийско - тюркско

Севт - Севда

Реметалк - Ремзи, преход на "т" в "з", като "алк" е еднозначно на тюркското "алп"

Орфей - Ор(ман)бей т.е. горски господар - известно е че Орфей като свирил укротявал дори дивите животни

Спа-ртак - Ому-ртаг

Кабиле - Кабул

Още по-категорични са културологичните прилики

тракийската флейта е идентична със зурната

тракийската махайра - голям крив нож, е първообразът на турския ятаган

прословутото тракийско наметало е всъщност турският ямурлук

крайно време е дасе каже истината, че тюрките са траки!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Следователно османското нашествие е завръщане към корените! Затова България е станала набързо османска провинция, а Шишман и Марко са платили харадж на Мурад хан - защото той е техен далечен братовчед по линия на общия предтеча Ситалк. Разкри се истината.

Впрочем, етруските също са тюрки. Името им обаче е "етурски". А иначе турците се казват така, защото много обичат да турят нещата на местата им. Подреден народ.

С така изложената тюркоавтохтонна теория верно може да се удари в земята всяка щуротия.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Днес достойни определения, оказва се че "родоначалника на нов подвид в автохтонството" е и "примадона" :tooth: Темата има своя достоен весел завършек. Добре си позагубихме времето за нищо тука. :good:

A не е за нищо!Аз като един непрофесианалист "гаден автохтонтонист" не съм получил задоволяващ отговор от "блестящите"тюрски професори на доста въпроси!Много бързо им разтропвам каручката!

Обикновенно ме препращат да чета ваклинов,мутафчиев,рашев се светила в тюрската хистория!

Най интересното беше за един мой коментар ,че Рашев е започнал да се измята и само нещастието ,което го сполетя не можа да довърши!

Така ,че бляскавите са само от тъмната страна на луната!

От тюркофилите не съм видял и кьорав факт за Тенгриянството,Тенгри-то ,храмове,ритуали абе на една чиния го няма тоя небесен бог,в една песен не го възпяха тия ПРАбългари !

А и за това ,че прабългарите като понятие било как го каза колегата @glishev изхабило се ,сега не ми се цитира точно ами така е с измислените понятия колега!

Обречени са на забрава!

Аз чета само Рицаря и Иванко :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А и за това ,че прабългарите като понятие било как го каза колегата @glishev изхабило се ,сега не ми се цитира точно ами така е с измислените понятия колега!

Обречени са на забрава!

Аз чета само Рицаря и Иванко :post-70473-1124971712:

Ласт Годо, личи си, че четеш само някои списващи, така да се каже ;) Затова вероятно не си видял това за прабългарите на първа страница.

Много ми досажда немилостта, в която е изпаднал този толкова удобен технически термин - "прабългари".

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тюрките са преки наследници на траките. Траките са били наричани "траки" от гърците, докато самите те се наричали "трюки". Една част от тях била прогонена на севериозток в началото на бронзовата ера, когато на Балканите нахлули варварите, известни по-късно като гърци. Тези трюки-траки, което емигрирали на североизток, живеели около 2 000 години в Минусинската котловина, където езикът им малко се променил и самоназванието им от "трюки" станало на "тюрки". Сред тюрките се срещат типично тракийски имена

тракийско - тюркско

Севт - Севда

Реметалк - Ремзи, преход на "т" в "з", като "алк" е еднозначно на тюркското "алп"

Орфей - Ор(ман)бей т.е. горски господар - известно е че Орфей като свирил укротявал дори дивите животни

Спа-ртак - Ому-ртаг

Кабиле - Кабул

Още по-категорични са културологичните прилики

тракийската флейта е идентична със зурната

тракийската махайра - голям крив нож, е първообразът на турския ятаган

прословутото тракийско наметало е всъщност турският ямурлук

крайно време е дасе каже истината, че тюрките са траки!

Пропусна и българите Агамемнон - Ага Мюмюн и Омир - Омар.;)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря ти за цитата ,точно него имах в предвид!Техническите термини са доста и се борави много умело с тях!

Колегата @Глишев може би не знае за "историческата надстройка" и за това ги побеждава "автохтонците" и особено на маса хехехе!

Ако се запознае в детайли с труда на "Бащата на Народите"може би ще почне да ги бори и по форумите :biggrin:!

Този труд е фундамент за съвременната ни историография!

Тюркските професори не могат да отговорят на много въпроси

1.Езическата религия на "прабългарите"Тангра,Тенгри,тенгризма и т.н. са без доказателства!

2.Строежите на столици(каменни )и живота в Юрти, колиби(проблема стои и на Мадара)

3.Като изградени държави( прото-Български най малко 5-6) липсват държавни атрибути -монети,печати,администрция всичките длъжности след "Хана" са предполагаеми,но за сметка на това имаме "Византийски"титли,печати за кореспонденция,монограми

4.Всички въпроси за културата на "прабългарите" се свеждат до това да дадат европейска легитимация на тюрките(по ваклинов)

5.Символите и обичаите открити по корони,съдове,пръстени и т.н. отдалечават българите от монголо-тюрките на светлинни години

п.п.забравих да спомена и @Гербов -голям фен съм му , и на @Натан тоже

поздрави

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Пардон - исках да си изтиря мнение. Що няма такава опция?

Това е привилегия, право, задължение и отговорност единствено на модераторите и на администраторите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Олеле, майчице!

Те това са пораженията от автохтонщината. Сега нашите автохтонисти ще плъзнат към Скопие да целуват ръка на бай Васил Илjов.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...