Отиди на
Форум "Наука"

Комунистическата идеология ли е виновна?


Recommended Posts

  • Потребител

Хубаво де, ама мен какво ме топли това? Аз като потребител искам само едно - да имам ток! От АЕЦ ли ще е, от ВЕЦ ли ще е, ТЕЦ ли, възобновяеми източници ли, все тая. Социалистическа България това не можа да го постигне и моето детство беше белязано от свещи и други първобитни начини за осветление, които при това също бяха станали на свой ред дефицитни.

Пък после нека някой да ми говори какъв напредък е имало благодарение на социализма. Всъщност имаше го: в продължение на няколко години си спомням как вечеряхме на свещи - колко аристократично и романтично, нали? tooth:

Прав ще излезе генерал Борисов - 20 години изминаха, и още има какво да разрушаваме и затваряме от това, което социализма ни построи.

Нека затворим и АЕЦ-Козлодуи, последната работеща с 200 милиона лева чиста годишна печалба индустриална единица и произвеждаща ток със себестойност 4.5 ст. за киловатчас (като имаш предвид, че в същото време АЕЦ-Козлодуй субсидира със свои средства и ремонтите на тецовете)!

И за финал, ще ти цитирам думите на един гербаджийски министър:

"България няма друг шанс, освен да бъде туристическа държава ..."

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 1,3k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

споко, скоро няма да има нищо останало за ограбване и разрушаване ... на това поколение и тези хора конкретно обаче все комунистите ще са им виновни за всичко ... имам един братовчед ... млад здрав прав ... хубаво момче ... никога в живота сам не се е оправял и не е имал негови си изкарани пари ... и на него комунистите са му виновни за всичко ... и тйо ми разправя легендия за гърция по скайп нищо, че аз съм живял с години там а той е просто туристче ... за всяка негова неправда все ще намери един комунист да му е виновен ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така е, признавам, ние тук сме се събрали шепа некадърници, олигофрени и асоциали и плюем незаслужено по комунистите, защото ни е страх и срам да си признаем, че от нас нищо не става! Ние нищо свято не признаваме - ни АЕЦ, ни Георги Димитров на Лайпцигския процес, ни златни олимпийски медали, ни компютри, ни космонавти, абе даже и по бай Тошо плюем!!!

То бива бива, ама чак пък толкова! Ей сега да имаше един лагер да ни пооправи мислите в главите и да ни излекува пораженията от вражеската пропаганда! :tooth: :tooth: :tooth:

Аз например съм толкова глупав, че въпреки, че имах щастието да поживея някоя друга годинка през социализма не можах да оценя благата му! :tooth:

Link to comment
Share on other sites

Хубаво де, ама мен какво ме топли това? Аз като потребител искам само едно - да имам ток! От АЕЦ ли ще е, от ВЕЦ ли ще е, ТЕЦ ли, възобновяеми източници ли, все тая. Социалистическа България това не можа да го постигне и моето детство беше белязано от свещи и други първобитни начини за осветление, които при това също бяха станали на свой ред дефицитни.

Пък после нека някой да ми говори какъв напредък е имало благодарение на социализма. Всъщност имаше го: в продължение на няколко години си спомням как вечеряхме на свещи - колко аристократично и романтично, нали? :tooth:

Михов, Михов, и на това бъди брагодарен, че преди 1944 г . и свещите бяха кът, светеше се с газени лампи( не петромакси). Не знам дали си кръвен аристократ, или само мераклия. Съмнявам се, че ;можеш обективно да прецениш къде и какъв щеше да бъдеш в царство България, ако не беше ВТВ и омразния "соц".

Пази боже сляпо да прогледа !:help:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Михов, Михов, и на това бъди брагодарен, че преди 1944 г . и свещите бяха кът, светеше се с газени лампи( не петромакси). Не знам дали си кръвен аристократ, или само мераклия. Съмнявам се, че ;можеш обективно да прецениш къде и какъв щеше да бъдеш в царство България, ако не беше ВТВ и омразния "соц".

Пази боже сляпо да прогледа !:help:

Деде, да те светна, че за разлика от огромния процент българи, които произхождат от село (в което няма нищо лошо, казвам го просто като факт), семейството ми произхожда от град. И понеже Русе е електрифициран случайно преди заветния 09.09. едва ли щях да си светя с газена лампа. :)):

Всъщност къщата ни е била електрифицирана и в центъра. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Деде, да те светна, че за разлика от огромния процент българи, които произхождат от село (в което няма нищо лошо, казвам го просто като факт), семейството ми произхожда от град. И понеже Русе е електрифициран случайно преди заветния 09.09. едва ли щях да си светя с газена лампа. :)):

половин русе живее в атина в момента, щото по време на прехода се живее супер в русе и магазините са пълни с храна и техника, само дето никой няма кинти да я купува откак затвориха соц предприятията, чистят къщи, бършат задници, и товарят по строежите, тия от строежите в момента покрай кризата много от тях са безработни и седят вкъщи, в гадния квартал, чешат се по корема и пият бира докато жената изкарва пари ... ей това е реалността ... свободно движение на роби ... опс ... совбодно движение на хора ли се казваше ...

ей ти истински живот а не словоблудство ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

половин русе живее в атина в момента, щото по време на прехода се живее супер в русе и магазините са пълни с храна и техника, само дето никой няма кинти да я купува откак затвориха соц предприятията, чистят къщи, бършат задници, и товарят по строежите, тия от строежите в момента покрай кризата много от тях са безработни и седят вкъщи, в гадния квартал, чешат се по корема и пият бира докато жената изкарва пари ... ей това е реалността ... свободно движение на роби ... опс ... совбодно движение на хора ли се казваше ...

ей ти истински живот а не словоблудство ...

Това е вярно, но е проблем (ако въобще е проблем) на тези, които го правят. Моята жена нито чисти къщи, нито бърше задници. Вярно, понякога се чеша по корема и пия бира, докато жена ми изкарва пари, по пък друг път става обратното. :laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

КГ125, на 18 ноември 2010 - 09:23 , каза:

За атомните централи сте много, много прави. Само не можах да разбера как така България имаше АЕЦ с 6 блока и режим на тока, а Гърция никога не е имала такъв. Не и през 80-тте. ?

Не се къхъри КГ, не само ти не разбираш, там е проблема. Особено ако не искаш да разбереш ! Не лъжи младите в електрокарите никога не е имало олово, бил съм на стаж в този завод ! ( чети спомените на Огнян Дойнов, там пише доста за карите и други неща, по подробно)Опитвай се да оцениш реалните възможности на една България след ВСВ. Не знам защо очакваш, да произвежда всичко и да диктува модата в промишлеността, да е на върха в качеството и надеждността. Защо искаш НРБ да произвежда модерни коли, ковбойки, рокенрол и всичко. Защо след 20 г. "демокрация" не анализираш критично производството в днешна България.Нима днешните китайски стоки, които копуваме са по-добри ? Къде са нашите ? Явно пак тези уроди комунистите са виновни и особено тяхната идеология !

Българче, така е но ако ставаше дума само за приватизация, даже и не съвсем законна, не е страшно. Страшното идва от ликвидацията и унищожението . Ето ти един пример: В България има залежи на медна руда и в "соца" се произвеждаше електролитна мед. След това от нея се произвеждаха кабели, проводници и емайлирани проводници в големи количества (имаше електропромишленост на която бяха нужни, със стотици хиляди работни места) СЕГА - медната руда се изнася в Белгия, липсата на мед води до уникален пардокс- цената на скраба е по- висок от цената на електролитната мед на лондонската борса? Затова и кражбите на проводници. Но това не е най-голямата трагедия, лошото е, че всички производства свързани с медта са закрити. Внасяме проводници ...! А какво изнасяме ?

В соц. България, освен космонавти в БАН бяха създадени доста прибори получили висока световна оценка, също и храни, изпитани в космически условия. Имаше и наши, произведени тук,неодим-рубинови лазерии т.н.... СЕГА се готвят за закриване на БАН, основно заради недвижимата, сладка собственост в София, на която предстои "тиха" приватизация.Не може да ги изселят, даже и на в. Мусала, та той е частна собственост на Моната ("цар" Симеон):lightbulb:

Имаше, имаше олово. А ти ако се доверяваш на Огнян Дойнов... твоя си работа. Завършилият живота си във Виена с доста народна пара в джоба, член на Политбюро на ЦК на БКП....

Никой не говори България да е супер развита страна. Тя се развиваше. Имаше всички шансове да стане средна индустриална сила. Само че развиваше небалансирано, непазарно, с декапитализация на фодновете.

Това горното го казваше абсолютно всеки икономист. вкл. и в официални документи на БКП го има, и в речите на Петър Младенов на конгреса го има и къде ли не.

Вместо да ми препоръчваш спомените на Дойнов, несъмнено полезно четиво, но с едно наум, причети "Крахът на тоталитарната икономика" на проф. Георги Петров. Там си пише ясно, доказано и логично за какво иде реч.

Аз само едно ще кажа. Когато в България беше наложем режим на тока 1:1 и 1:2 през 1985г. , не е имало "6 блока" понеже пети енергоблок все още се строеше и нямаше купол, а шести едва беше достигнал котата на реакторната шахта.

Официалния пуск на 5 енергоблок е през 1987г. но поради проблеми с лагерите на хилядамегаватната турбина пълна 100% мощност в паралел на енергийната система на страната е подадена от 5 блок едва на 21.06.1988 г.

Така че края на режима на тока идва със включване на 5 енергоблок (1000 мегавата в енергийната мрежа на България - 21.06.1988 г..

ОК, имала е 4 блока. Въпросът ми е друг - защо изобщо имаше режим. През 80-тте години!!!! Та това беше варварсвто. Не през 40-тте или 50-тте...

Белгия да е имала режим на тока? Гърция? Холадния? Югославия, дето няма АЕЦ хич? По това време светът гребеше с пълни шепи благата на пика на индустриалната епоха..

Виждам, запознат си с енергетиката - :good:Кажи, не се ли дължеше режима на това, че България изнасяше много ток, за да върже платежните баланси, силно деградирали?

;)

А деградираха май заради социалистическата.... ха, идеология?

Михов, Михов, и на това бъди брагодарен, че преди 1944 г . и свещите бяха кът, светеше се с газени лампи( не петромакси). Не знам дали си кръвен аристократ, или само мераклия. Съмнявам се, че ;можеш обективно да прецениш къде и какъв щеше да бъдеш в царство България, ако не беше ВТВ и омразния "соц".

Пази боже сляпо да прогледа !:help:

Преди девети септември нищо не е било кът. И досега имам сандъци с надпис Standart oil в мазето на село. За младите няма да е чудно, ще си кажат - какво толкова, но който познава убийственият дефицит на западни стоки през социализма, ще разбере как се чудех като как така преди 1944 г. е било пълно селцето ни с газ и от Америка?

От газени шишета са, за газени лампи. С това са си светели хората на село. Това е имало и в БГ, и в Сърбия, и в Гърция, и в Португалия и Испания. Българските градове са били електрифицирани изцяло. Селата, повечето, разбира се- не, но къде в по-бедната част на Европа са били?

Пази, Боже, сляпо да НЕ ПРОГЛЕДА, ако мога да репликирам Дедото.

половин русе живее в атина в момента, щото по време на прехода се живее супер в русе и магазините са пълни с храна и техника, само дето никой няма кинти да я купува откак затвориха соц предприятията, чистят къщи, бършат задници, и товарят по строежите, тия от строежите в момента покрай кризата много от тях са безработни и седят вкъщи, в гадния квартал, чешат се по корема и пият бира докато жената изкарва пари ... ей това е реалността ... свободно движение на роби ... опс ... совбодно движение на хора ли се казваше ...

ей ти истински живот а не словоблудство ...

Мхм. Всичкото това е, защото посткомунистическата мафия взе властта ;) Онази част от компартията, която, докадо идеологията интензивно затъпяваше народа, най-делово си крадеше националния доход. И продължи днес, в посткомунистическото бездържавие, на което сме свидетели.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Мхм. Всичкото това е, защото посткомунистическата мафия взе властта Онази част от компартията, която, докадо идеологията интензивно затъпяваше народа, най-делово си крадеше националния доход. И продължи днес, в посткомунистическото бездържавие, на което сме свидетели.

ти явно си фен на Ленин и подобните нему, хем ни обясняваш как идеологията им била нерпавилна и грешна, хем самият вярваш в нея ...

посткумистическата мафия или както искаш и викай, не е взела властта, а овцете и я дадоха ... горното ти писания ясно показва, че ти не вярваш в народа, респективно демокрацията ... ти вярваш, че отнякъде е трябвало да изпълзи някакъв перфектен елит, който да не е толкова селски колкото народа и да оправи нещата ...

отново политизираш и отново неправилно ... крадльото си е крадльо ... няма значение дали е комунист, прекомунист или посткомунист ...

БГ народът е изключително крадлив ... гледал съм възходът на много хора ... които са плюли срещу тия над тях ... кви били ... как били крали ... а като отидат на тяхната позиция започват и те да правят същото ... като ги питам защо правите така ... те ми казват ми какво само аз ли да съм балък всички го правят, защо и аз да не го правя ...

изключително разпространено в медицинските и академичните среди ... ей това ни е БГ елита, който очакваш да поведе нацията ... мрази корупцията ... щото и той иска да участва ... като му се даде възможност да участва и той почва да гребе ... селяни с бели престилки и академични титли ... или общински или държавни административни длъжности ...

единствения начин да държиш българите да се държат прилично е страх ... нищо друго не работи ... дори и в западна европа ... усетят ли се че могат да си правят каквото си искат и започват да го правят ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ти явно си фен на Ленин и подобните нему, хем ни обясняваш как идеологията им била нерпавилна и грешна, хем самият вярваш в нея ...

посткумистическата мафия или както искаш и викай, не е взела властта, а овцете и я дадоха ... горното ти писания ясно показва, че ти не вярваш в народа, респективно демокрацията ... ти вярваш, че отнякъде е трябвало да изпълзи някакъв перфектен елит, който да не е толкова селски колкото народа и да оправи нещата ...

отново политизираш и отново неправилно ... крадльото си е крадльо ... няма значение дали е комунист, прекомунист или посткомунист ...

БГ народът е изключително крадлив ... наблюдавал съм възходa на много хора ... които са плюли срещу тия над тях ... кви били ... как били крали ... а като отидат на тяхната позиция започват и те да правят същото ... като ги питам защо правите така ... те ми казват ми какво само аз ли да съм балък всички го правят, защо и аз да не го правя ...

изключително разпространено в медицинските и академичните среди, както и общинската и държавната администрация ... ей това ни е БГ елита, който очакваш да поведе нацията ... мрази корупцията ... щото и той иска да участва ... като му се даде възможност да участва и той почва да гребе ... селяни с бели престилки и академични титли ... или общински или държавни административни длъжности ...

единствения начин да държиш българите да се държат прилично е страх ... нищо друго не работи ... дори и в западна европа ... усетят ли се че могат да си правят каквото си искат и започват да го правят ...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Глупости, Александр Ярославович, глупости.

В тази идеология вече никой не вярва, освен заблудената квазиинтелигенция и някои будни, интересуващи се и търсещи пътя младежи. Вярващите обаче са малко.

Тези, които проповядват тази идеолгия, подкрепени с власт, отдавна са се превърнали в шайка мафиоти, ограбващи директно труда на хората, които са под тяхна власт. Тези, които я проповядват, ползвайки благинките на демокрацията, го правят по съображения да разклатят някакви съществуващи системи.

"Овцете" и мафията. Дълга, сложна, и частично основателна тема. То мафия без овце няма, съгласен съм, но пък няма и посткомунизъм без мафия. Така или иначе, тя е причината.

А причината за нея е пък тази част от комунистическата идеология, която отричаше feedback-а, която интензивно настояваше и практикуваше народът да не може да се обажда и да има гражданско чувство.

Е, успя. Частично обаче...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

посткумистическата мафия или както искаш и викай, не е взела властта, а овцете и я дадоха ...

Преди 10 ноември България беше във подчинение на велика сила и и беше възложемо да произвежда земеделска продукция, химическа продукция, металодобивна продукция, компютри и за целта дори ни подариха шест атомни реактора.

След 10 ноември България беше подчинена на друга велика сила и и беше възложено да унищожи земеделието си, да затвори заводите си и да се превърне в бананова република от латиноамерикански тип - с орязани човешки права, орязани социални, медицински и граждански права, контролирани от олигарсите медии и двоен стандарт европеец/български европеец.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, но подчинението беше различно. Наистина ли беше подчинена след 10-ти ноевмри на друга велика сила? Или не беше май докрай? Или май до 2000 г. имаше сериозни антинатовски настроения отляво? Безнаказани, впрочем, а ако беша такова подчинението, никой нямаше да ги остави да дишат.

Ако след 1989 г. беше станало това, което стана между 1944 г. и 1960 г. , но с обратен знак, каква ли щеше да е България (сакън, не че го препоръчвам). Но не стана, значи подчинението не е било такова голямо.

Това първо.

Второ - подчинението от 44-та до 1989 г. дали доведе до такъв просперитет, какъвто описваш? Не, не доведе. Доведе до технологично и стопанско изоставане на страната, защото тя живееше наистина само от подаръци - от реекспорт на нефта и т.н. и т.н, да не се повтаряме.

Ами избиването на елита, разрушаването на гражданското чувство у хората, и пр. негативи на миналото. Забравяш ги, защото не гледаш детайлите, а само части от картината.

Когато Брежнев умря и подаръците спряха, почнаха и стопанските проблеми на БГ..

Реакторите подарени? Да, донякъде. Но далеч не напълно.

През социализма България имаше рядък, страхотен шанс - да използва системата за бурен технологичен растеж. Само че идеологията му е.. майката на тоя шанс, защото веднага постави редица ограничения, които попречиха на икономиката да се възползва. Ние само лапахме съветски пари и технологии, не ни даваха да се сближим със запада (а това нямаше да доведе до скъсване със Сюъза, защото връзките са по-силни, отколкото дори българските и съветските ръководители си представяха!!!), не ни даваха "да отпушим частното" и така вместо в един днешен Китай станааме, ако може да ползвам бай Тошовата лексика, една изцедена държава, яхната от разбойници. (За щастие получила шанс да с отърка във водещите световни структури.)

Вместо технократите, на власт остана идеолозите. Те самите не можеха да допуснат, че може от тъпите им догми да се отстъпи и на йота. През 1968 г. Политбюро констатира, че са се появили някои частници, които изкарват доста пари в нишите на социкономиката (да не си помислите кой знае какво - с производство на кукли, сувенири, дребни детайли и т.н.). Ужасно много пари. И вместо да видят, че така хората печелят и живеят добре, другарите вземат и приемат сериозни мерки за ограничаването на тази дейност. Особено когато идва Пражката пролет и те се на..рат от страх за "социализЪма".

През 1973 г. се появява Закона за собствеността на гражданите, който забранява притежаването на повече от 1 апартамент и 1 вила на семейство и забранява свободната продажба на недвижими имоти.

Е, като има ограничени, има и бързо пропадане. В мига, в секундата, в която Андропов и Горбачов отказаха да правят изкуствено дишаен на България, почнаха едни процеси...

И вместо да направят реформа, когато още можеше дълбоките умове на ЦК, заслепени от идеологията именно, се обявиха скрито дори против Горбачов, дори против единствения близък съюзник на БГ... Изведъж гръмна ареста на младежите, които написали на стената на нотариата Give peace a chance, макар, че Горби пееше с пълно гърло тази именно песен наляво и надясно в буквалния смисъл на думата.

Колко хора са чели книгата на ген. Семерджиев за БНА? Там пише, че военна реформа е замисляна още от 1986-87 г. Защо? Защото е била жизнено необходима. Е, не се състоя. А както на армията, още по-радикално трябваше да се реформира икономиката.

Всъщност, направиха го, с Указ 56. Но късно, много, много късно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Колко хора са чели книгата на ген. Семерджиев за БНА? Там пише, че военна реформа е замисляна още от 1986-87 г. Защо?

През 1987г. съдбата на България вече е била решена, и Партията вече се преструктурираше под проглушаващата ушите на народа лозунги "гласност" и "перестройка", като изнасяше капитала в чужбина.

Горбачов вече беше си свършил работата...

Окончателно и официално България и останалите страни от Варшавския договор бяха предадени в ръцете на Вашингтон на тази среща:

Bush_and_Gorbachev_at_the_Malta_summit_in_1989.gif

From Yalta to Malta", and back

The meetings took place on board the Soviet cruise ship SS Maxim Gorkiy, anchored off the coast of Marsaxlokk Harbour in the Mediterranean island of Malta. President Bush attended the summit on board the USS Belknap. Stormy weather and choppy seas resulted in some meetings being cancelled or rescheduled, and gave rise to the moniker the "Seasick Summit" among international media.

The idea of a summit in the open sea is said to have been inspired largely by President Bush's fascination with World War II President Franklin D. Roosevelt's habit of meeting foreign leaders on board naval vessels.[2][3] The choice of Malta as a venue was the subject of considerable pre-summit haggling between the two superpowers. According to Dr. Condoleezza Rice:

"... it took a long time to get it arranged, finding a place, a place that would not be ceremonial, a place where you didn't have to do a lot of other bilaterals. And fortunately - or unfortunately - they chose Malta, which turned out to be a really horrible place to be in December. Although the Maltese were wonderful, the weather was really bad."[4]

The choice of venue was also highly symbolic. The Maltese Islands are strategically located at the geographic centre of the Mediterranean Sea, where east meets west and north meets south. Consequently, Malta has a long history of domination by foreign powers. It served as a British naval base during the 19th and early 20th centuries, and suffered massive destruction during World War II. Malta declared its neutrality between the two superpowers in 1980, following the closure of British military bases and the North Atlantic Treaty Organization Regional Headquarters (CINCAFMED), previously located on Malta. Neutrality is entrenched in the Constitution of Malta, which provides as follows, at section 1(3):

"Malta is a neutral state actively pursuing peace, security and social progress among all nations by adhering to a policy of non-alignment and refusing to participate in any military alliance."

On February 2, 1945, as the War in Europe drew to a close, Malta was the venue for the Malta Conference, an equally significant meeting between US President Franklin D. Roosevelt and British Prime Minister Winston Churchill prior to their Yalta meeting with Joseph Stalin. The Malta Summit of 1989 signalled a reversal of many of the decisions taken at the 1945 Yalta Conference.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бих искал да върна темата отново в полето на сравненията с други държави през различни периоди. Това не е офтопик или прищявка, а смятам, че само по този начин ще оценим въздействието на комунизма върху икономиката на страната. Алва тук ни показа едни данни, според които Гърция излезе една щастлива просперираща страна преди 70 години, далеч не просто преди нас, ами и пред страна като Чехословакия, и която ние, благодарение на социализма плътно приближихме, пък по патриаршии на глава от населението и далеч задминахме!

Самият метод и система за обработка на данните, предложени ни от Алва, води началото си от 1958 г. Винаги съм имал резерви към метод за изчисление, използван със задна дата. Още повече, че в таблицата, която ми прати Португалеца има данни за 1500-та, 1600-та година! С две думи, амбициозно начинание, но наистина ми е интересно, откъде авторите на таблицата разполагат с пълните данни за съвкупността от всички стоки и услуги по номинални цени, произведени примерно на територията на Норвегия през 1500 г., а оттам и приравняването им?!? Да, действително е любопитно човек да ги види, но защо ли това упражнение ми напомня на приблизителните данни за населението на страните и градовете през Античността и Средновековието, т.е. едно към гьотере?

Аз ще дам линк към едни други данни: http://www.asecu.gr/Seeje/issue01/babanassis.pdf

Нямам време сега да превеждам. Основните моменти, които могат да се видях са:

1. Растежът на БВП на Гърция през периода 1950-1979 е по-висок от този на България - 6.20 към 5.43 (Таблица 3). Обърнете внимание, че това са най-силните години на социализма, а Гърция има по-висок растеж!

2. Нарастването на общото производство на България през периодите 1961-1970, 1971-1980, 1981-1988 е по-ниско, както за всеки отделен период, така и съвкупно от това на Гърция, а и от това на Испания и Португалия - другите слаборазвити капиталистически страни (Таблица 4).

3. Много интересна е Таблица 9. Тя разглежда БВП на балканските страни, Русия и Австро-Унгария през 1850 и 1913 г., съизмерен със средните показателите на Европа. Действително сме най-зле спрямо останалите балкански страни, но разликата не е особено фрапантна. Освен това, не бива да забравяме, че през 1912 и 1913 г. водим тежки военни действия и това не може да не се е отразило на БВП на страната. Също така, при нас липсват крупни магнати, така характерни за Гърция примерно.

4. Таблица 10 пък отговаря на разразилия се спор Гърция толкова ли е добре 30-те години, че да надминава Чехословакия и Унгария. За съжаление тук България не присъства, щеше да е интересно да видим данни. Дадено е равнището на икономическо развитие на отделните страни, като за база е взет БВП на глава от населението на Великобритания - 100 за 1937 г. Чехословакия има БВП равен на 39% от британския. Гърция пък има само 21% от него. Испания - 22%, Югославия - 18%, Унгария - 27 % и т.н. Мисля, че това е интересно. И категорично показва, че Гърция не може да се мери с Чехия.

Има и други интересни данни, поне за мен.

Въз основа на видяното, мога да направя категоричния извод, че дори България да отстъпва на Гърция до 1944 г., отстъпва в най-лошия случай с около 20% по-нисък БВП, вероятно плод на националните катастрофи, както и на присъединяването на много важния от икономическа гледна точка град Солун. Към 1989 г. гръцкия БВП е, ако не се лъжа, цитирам по памет с 40 % по-висок от нашия. Гърция надмина, при това с немалко и една такава високоразвита страна като Чехия, от която през 1937 г. е имала близо два пъти по-нисък БВП (Таблица 10). При това, тогава не е била само Чехия, ами към нея се броят и по-слаборазвитите Словакия и Закарпатието. Така че, чоже и да имаме АЕЦ и двама космонавти, но към 1989 г. - последната за НРБ, гърците увеличиха наследената разлика, при това доста.

Трябва да се разделим явно и с една национална митологема - че Гърция някога е била по-слаборазвита от нас. Поне досега всички данни говорят противното. Очевидно там има много неравномерно разпределение на националния доход, спрямо нас - вкл. и преди 1944 г., но цифрите са си цифри. За неравномерността, който не вярва, нека види разпределението на собствеността върху земята у нас и при тях.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Тука възниква един въпрос - кога г-н министърът Цветанов е бил подложен на мачкане от страна на голото дупе на г-н министър-председателя Борисов?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тука възниква един въпрос - кога г-н министърът Цветанов е бил подложен на мачкане от страна на голото дупе на г-н министър-председателя Борисов?

От самото стартиране на предизборната кампания на ГЕРБ (Граждани за Европейско развитие на България) естествено! :Oo:

boiko2.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сравненията са нужни, за да видят нашите комунистически приятели, че Раят не се намираше тук, на Земята и то в НРБ-то! :tooth:

Естествено, че трябва да бъдат отчетени трудностите пред България тогава. Но дори и въпреки тях, разликата с Гърция е по-малка, отколкото ни я остави бай Тошо през 1989 г.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сравненията са нужни, за да видят нашите комунистически приятели, че Раят не се намираше тук, на Земята и то в НРБ-то! tooth:

Естествено, че трябва да бъдат отчетени трудностите пред България тогава. Но дори и въпреки тях, разликата с Гърция е по-малка, отколкото ни я остави бай Тошо през 1989 г.

Искаш да кажеш, че днес между България и Гърция има по-малка разлика отколкото през 1989г?

В коя сфера България се е доближила до Гърция - здравеопазване, социална политика, земеделие, туризъм, цени на стоки от първа необходимост?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

След 10 ноември България беше подчинена на друга велика сила и и беше възложено да унищожи земеделието си, да затвори заводите си и да се превърне в бананова република от латиноамерикански тип - с орязани човешки права, орязани социални, медицински и граждански права, контролирани от олигарсите медии и двоен стандарт европеец/български европеец.

Добре! Да предположим, че е така.

Но ЗАЩО, е трябвало да унищожим земеделието и да затворим заводите си? Конкуренцията ли? Че ние на кого продавахме? Кое ни беше конкурентноспособно? Виното и БулгарРеното, ама още тогава се направихме на хитри. Стоманата, торовете, земеделската продукция отиваше за СИВ. Комповете (нескопосана продукция по откраднати технологии) тоже. Сигурно сме щели сме да сринем пазара в Щатите или Европа? С компютрите си, пардон компотите дето не сме ги продали, а са ни ги върнали ;). Горбачов бил виновен, щото ни казал СТОП на цицането. Ми той е руснак бре, не е българин или кубинец. Всъщност още Брежнев сложи край на реекспорта на нефт.

Именно в това се състои трагедията. Ние ще ви даваме нефт, газ и реактори, а вие стройте на воля. И продукцията ще ви изкупуваме (че то нема кой друг). Като бяхме на бригада в Бяга ('86-та) и разбрахме, че ябълките дето беряхме заминават директно за СССР, напълнихме един кашон с използвана тоалетна хартия и малко камъни (за тежест), сложихме най-отгоре най-хубавите ябълки (голден делишез) и кашона мина и замина (лично го натоварих на вагона ;)). Като бяхме на бригада в Нови Пазар, трябваше да мием работното място (консервен комбинат), без да допускаме вода до двигателите. Ами масово колегите миеха директно....двигателите (аз нямах достъп). Като бяхме на бригада...., абе схващате ли? Ако не бяха учениците (детски труд?????), студентите и войниците, к'во щяха да правят ТКЗС-тата? Споменах вече, че като войник съм боядисвал в Червена могила (5-ти разряд покрих, обещаха ми, че като се уволня и се върна ми дават директно 7-ми (не съм бил толкоз добър, шефа на бригадата беше баща на един от големите..."отговорници" ;))). Значи войската и в промишлеността е бачкала.

Не демокрацията съсипа селското стопанство, а именно идеологията. Че лошо ли е да имаме функциониращо земеделие? Добре за нас, добре и за СССР и СИВ, а и за останалия свят (ако успеем да пробием). Но не! Земята трябва да се вземе! Сега ще кажете, ама как да влезе комбаин в тез малки парцелчета. Е като влезе к'во стана? Излязаха селяните за да станат пролетариат.

Ще попитам Португалеца, Невски и Дедото, знаят ли какво можеше да се купи с надницата от един трудоден в ТКЗС-то? А и пак ще питам за механизъм за запазване на "социалистическото" земеделие, ама без ученици, студенти и войници?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Stinka, моля те отговори все пак. В коя сфера България се е доближила до Гърция днес - здравеопазване, социална политика, земеделие, туризъм, цени на стоки от първа необходимост?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По отношение на тока, не е важно колко реактори сме имали, важното е, че при зверския режим изнасяхме пак за Турция и Гърция (а май и за Югославия).

Благодаря ти Партио любима

за топлата и светла зима

а за шоколада и водата

искрено ти благодарят децата.

Туше!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Михов, айде малко по-задълбочено моля,

1. Растежът на БВП на Гърция през периода 1950-1979 е по-висок от този на България - 6.20 към 5.43 (Таблица 3). Обърнете внимание, че това са най-силните години на социализма, а Гърция има по-висок растеж!

Гърция е много по-пострадала по време на ВСВ от БГ и после има гражданска война, преди 1950г. всеки, който е могъл се е опитвал да избяга от тази държава, значи нормално да има по-висок растеж, защото съм убеден, че през 50та година тръгва от по-ниска база - демек пълна разруха ...

3. Много интересна е Таблица 9. Тя разглежда БВП на балканските страни, Русия и Австро-Унгария през 1850 и 1913 г., съизмерен със средните показателите на Европа. Действително сме най-зле спрямо останалите балкански страни, но разликата не е особено фрапантна. Освен това, не бива да забравяме, че през 1912 и 1913 г. водим тежки военни действия и това не може да не се е отразило на БВП на страната. Също така, при нас липсват крупни магнати, така характерни за Гърция примерно.

а значи за БГ може, а за Гърция не, айде да мислим малко ...

Въз основа на видяното, мога да направя категоричния извод, че дори България да отстъпва на Гърция до 1944 г., отстъпва в най-лошия случай с около 20% по-нисък БВП, вероятно плод на националните катастрофи, както и на присъединяването на много важния от икономическа гледна точка град Солун.

44г., Михов, Гърция е в нищото, а всички дървета от всички планини около Атина са изсечени за дърва, като сигурно стотина хиляди души поне са измряли от глад, а който е имал торбичка със жълтички е взел някой кораб да избяга за египет ... например ...

Към 1989 г. гръцкия БВП е, ако не се лъжа, цитирам по памет с 40 % по-висок от нашия. Гърция надмина, при това с немалко и една такава високоразвита страна като Чехия, от която през 1937 г. е имала близо два пъти по-нисък БВП (Таблица 10). При това, тогава не е била само Чехия, ами към нея се броят и по-слаборазвитите Словакия и Закарпатието. Така че, чоже и да имаме АЕЦ и двама космонавти, но към 1989 г. - последната за НРБ, гърците увеличиха наследената разлика, при това доста.

Гърция, Ирландия, Испания, Португалия, плодове на кредитния бум и еврофинансирането, Гърция и Ирландия вече са флаирали, това е основна тема в пресата тук ... спасяват ги не заради населението им ... а защото кредиторите са банки от UK, Австрия и Германия и т.н. и те ще претърпят огромни загуби ...

та да се изолираме от региона защото пак ще политизирате ...

вече и на селпците им е ясно, че така наречения келтски тигър, даван винаги за пример в БГ как се прави капитализъм и отворена икономика, не е нищо повече от един кредит бум на глинени крака ...

та пак да помоля малко по-задълбочено ... щото като давате за пример БВП, забравяте да споделите колко дълг е натрупан (частен и публичен) за да се създаде това БВП и колко пари са дошли от еврофондовете ...

все едно някой, който си е купил и обзавел къщата и си е купил нова кола на кредит, който не може да връща и субсидия от мама и тати, която няма да се повтори скоро, да обяснява на някой, който няма кредити ма кора по-стара кола и живее под наем, че е нещастник и много смотан ...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...