Отиди на
Форум "Наука"

Комунистическата идеология ли е виновна?


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

БВП нищо не ни говори по темата. А например въпроса защо са се връщали завършилите в чужбина доста говори. Днес се завръщат само... програмистите, и то не всички. Защо? Ми щото взимат високи заплати. Дали и онези едно време масово не са се връщали за това?

С една учителска заплата за 15 г. се е изплащала двуетажна къща с двор в София и то без затруднения. С една заплата, повтарям. Като са се издържали и семейство с нея, и са се правели нормални разходи.

За съжаление нямам такива.

Ако някой намери и ги постне, ще е много интересно.

Действително ще е много интересно. Както и равнищата на цените.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 1,3k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

БВП ни говори много. Например какво е цялостното състояние на икономиката и къде се намираме ние спрямо съседите.

А тея битовизми дето ги описваш нямат нищо общо с темата. И все пак, айде дай данни колко са се върнали да видим. Дай данни и за средната заплата в България, недей говори общи приказки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз боравя с данни. Но и с причинно-следствени връзки!

Така или иначе, социалистическа България запази статуквото, онаследено от капиталистическа България. Което не отговаря на претенциите, че по време на социализма сме извършили чудовищен скок. Ето, вземаш времето между 1950 и 1973 и постановяваш огромен растеж. Но това са силните години на социализма. А после? А празните магазини след 1985 каква методика ги установява? Пък и какво е това - "България между 1935 и 1975 е със сериозен ръст, през комунизма България увеличава БВП с над 5 пъти, за същия период Гърция го прави с по-малко от 4 пъти"? А после? После Гърция с колко още ни задмина?

И не е само това. Смятам, че към негативите на социализма трябва да се отчете и последвалата криза. Нея защо не я измериш? Че точно същите хора, дето ни градиха социализъм после ни уреждаха "Сполука за България"! Ами ориентацията на България само към съветския пазар, вследствие на което преживяхме истински крах на външната ни търговия след 1990? Това коя методика го отчита? Защото е важна част от сриването на икономиката ни!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

След 1975 има спад, вярно е. Само че преди това са постигнати високи нива, и дори и да спаднем от тях, пак ще сме по-високо от 1935. Показателно е, че за 50 години от Освобождението до 1935 България е максимално с 3 пъти по-нисък БВП от Запада, а след това само за 20 години рязко дръпваме напред. Това показват данните. После има спад, но това е спад от предишни високи нива.

Гърция ни задмина, само защото от 80те е в ЕС. данните го показват.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

След 1975 има спад, вярно е. Само че преди това са постигнати високи нива, и дори и да спаднем от тях, пак ще сме по-високо от 1935. Показателно е, че за 50 години от Освобождението до 1935 България е максимално с 3 пъти по-нисък БВП от Запада, а след това само за 20 години рязко дръпваме напред. Това показват данните. После има спад, но това е спад от предишни високи нива.

Към 1989 г. имаме БВП 6216 $, а Западът - 15 855 $, т.е пак почти 3 пъти по-ниски стойности, или 2,5 пъти, за да бъдем точни. С други думи, резултатът от 45 години социализъм беше връщане в изходната точка. Това, ако гледаме само сухите числа. Ами разбитото общество? Ами избитите хора? Ами репресиите? Ами последвалите събития, плод, ако не на социализма, то поне на същите тези хора, които ни управляваха през социализма!

Гърция ни задмина, само защото от 80те е в ЕС. данните го показват.

Не е вярно. Гърция през цялото време ни води с достатъчно стабилна преднина. Освен това, заслугата да не влезем през 80-те години в ЕС и да намажем от европарите тогава реално е пак на социализма, т.е. това са пропуснати ползи. При всички положения, дори в най-добрите години на социализма, Гърция поддържа дистанция, а после при кризата щеше да я увеличи, дори и без ЕС.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Напротив, Гърция рязко дръпна напред заради еврофондовете. Това личи от данните.

За 1989 фалитът е тотален. Но това не променя факта, че през 70те сме пет пъти по-богати от 30те. Няма вечно статукво.

Всъщност, от 1975 чак до 1989 БВП постоянно нараства.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами заради комунистическия режим, мисля, това е ясно. Но не спорим за това.

Не сме в съща позиция през 1989, защото тогава сме пет пъти по-богати и по-осигурени от 1935. А това, че има и по-богати от нас, е отделен въпрос. Но ние няма да се сравняваме с Франция, то и Гърция никога няма да я стигне, каквото и да направи. Очевидно към края на периода комунизмът се оказа доста вреден икономически. Но цифрите до 80те години говорят за бурен и постоянен ръст, недостигнат от предходния период за дори за два пъти повече време.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Пет пъти по-богати???? През 1989 г.???? Че то допреди 2 години само имаше режим на тока в София, дефицитите бяха повече от хронични.

Заплатата беше от 50 до около 250 щатски долара.

Какво мислиш изкара хората на улицата на 10-ти ноември? Манипулации или облъчване от Космоса.

За съжаление никак не е вярно това, което си написал.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

прадядо ми е бил едър земеделец, а дядо ми и братята му са изучени в чужбина ...

колкото и романтично да е било в БГ в оня период има няколко неща, които всички романтици пропускат:

1) на БГ и се е таковало таковата при голямата депресия и то не без помощта на правителството ... правителството е подкрепяло експосрта, в частност експорта на тютюн, цените на тази продукция се сриват жестоко и всички ангажирани с нея губят пари ...

2) имало е много безумни проекти и държавно сусбсидирани, в много с лучаи с потрошени и хръвлени огромни количества пари ня вятъра - типичен пример язовир Въча

3)БГ е страдала от жестока инфлация около балканските войни и ПСВ има драстична обезценка на лева, 35г. пак има драстични обезценки, и 39-45г. отново ...

така всеки, който не си е държал парите в имоти, а например в акции и облиагации или банкноти му се е разкатала играта ...

затова в БГ има имотомания, дори и след комунизма, защото по време на прехода (по време на комунизма също) историята се повтаря, населението е ограбено за пореден път ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Говорим за БВП КГ, за БВП.

Айде сега за тока. Че то през 1935 в повечето села и ток не е имало. С режим или без ток все тая.

Да не забравяме, че този прехвален период сме и без Църква. Църквата ни е схизматична, а в продължение на 30 години няма и екзарх. И ще ми говорят за културен възход. Да е жива и здрава партията, че махна схизмата и възстанови патриаршеското достойнство и автокефалността на най-древната славянска автокефална църква и 8 в православния свят.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А ние защо не получихме достъп тогава до еврофондовете? :tooth:

Ами днес като имаме достъп какво правим? Поне до момента усвояваме някакви си дребни проценти (за смях и на гаргите, за удивлението на ЕС даже не говоря), защото да усвояваш с работа е едно,а да крадеш е друго. :laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

След глад и мизерия, настъпват тежката индустриализация, топлата вода, електиката и патриаршията господа. не е малко. кой може да се похвали с ток и автокефална патриаршия на един път? след 500 години мъки възстановихме патриаршията и електрифицирахме страната.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

за електрификацията и електросистемата, БГ vs Гърция, БГ дръпва много по време на комунизма и дори със затварянето на реакторите още е много пред Гърция ... разликите са били драстични през 70те ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

за електрификацията и електросистемата, БГ vs Гърция, БГ дръпва много по време на комунизма и дори със затварянето на реакторите още е много пред Гърция ... разликите са били драстични през 70те ...

Така е. Но пропусна да споменеш и другия компонент. Патриаршията. Еми гърците си нямат. Ако си имаха комунизъм, можеше и да ги огрее. Хаха.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Какво си нямат гърците?

За атомните централи сте много, много прави. Само не можах да разбера как така България имаше АЕЦ с 6 блока и режим на тока, а Гърция никога не е имала такъв. Не и през 80-тте. ?

ПП

Прав е Митака. Обмислям вето над някои въпроси в тази тема. Могат да се отворят други. Сдържайте се и пишете по темата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За атомните централи сте много, много прави. Само не можах да разбера как така България имаше АЕЦ с 6 блока и режим на тока, а Гърция никога не е имала такъв. Не и през 80-тте. ?

Е, хайде сега и ти!

Знаеш ли какви постижения имаше НРБ-то? :tooth:

То АЕЦ, ами космонавтиката? Имахме двама космонавти, колкото и ФРГ! Значи направо ги настигнахме западногерманците. Да не говорим, че на Олимпиадите имахме по 568 златни медала - повече от ФРГ! Значи не само сме ги настигнали, ами и сме ги надминали! :tooth:

Пък за Патриаршията, благодаря! Предпочитам схизматичен екзарх, отколкото патриарх с пагони и кобур под расото, ако ме разбира Алва! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, хайде сега и ти!

Знаеш ли какви постижения имаше НРБ-то? :tooth:

То АЕЦ, ами космонавтиката? Имахме двама космонавти, колкото и ФРГ! Значи направо ги настигнахме западногерманците. Да не говорим, че на Олимпиадите имахме по 568 златни медала - повече от ФРГ! Значи не само сме ги настигнали, ами и сме ги надминали! :tooth:

Пък за Патриаршията, благодаря! Предпочитам схизматичен екзарх, отколкото патриарх с пагони и кобур под расото, ако ме разбира Алва! ;)

мани космонавтите и глупостите с медалите, това за тоците е съвсем сериозно ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

мани космонавтите и глупостите с медалите, това за тоците е съвсем сериозно ...

Аз мисля , че от 20 и косур години насам само се приватизира построеното по времето на бай Тошо. :)

Link to comment
Share on other sites

КГ125, на 18 ноември 2010 - 09:23 , каза:

За атомните централи сте много, много прави. Само не можах да разбера как така България имаше АЕЦ с 6 блока и режим на тока, а Гърция никога не е имала такъв. Не и през 80-тте. ?

Не се къхъри КГ, не само ти не разбираш, там е проблема. Особено ако не искаш да разбереш ! Не лъжи младите в електрокарите никога не е имало олово, бил съм на стаж в този завод ! ( чети спомените на Огнян Дойнов, там пише доста за карите и други неща, по подробно)Опитвай се да оцениш реалните възможности на една България след ВСВ. Не знам защо очакваш, да произвежда всичко и да диктува модата в промишлеността, да е на върха в качеството и надеждността. Защо искаш НРБ да произвежда модерни коли, ковбойки, рокенрол и всичко. Защо след 20 г. "демокрация" не анализираш критично производството в днешна България.Нима днешните китайски стоки, които копуваме са по-добри ? Къде са нашите ? Явно пак тези уроди комунистите са виновни и особено тяхната идеология !

Българче, така е но ако ставаше дума само за приватизация, даже и не съвсем законна, не е страшно. Страшното идва от ликвидацията и унищожението . Ето ти един пример: В България има залежи на медна руда и в "соца" се произвеждаше електролитна мед. След това от нея се произвеждаха кабели, проводници и емайлирани проводници в големи количества (имаше електропромишленост на която бяха нужни, със стотици хиляди работни места) СЕГА - медната руда се изнася в Белгия, липсата на мед води до уникален пардокс- цената на скраба е по- висок от цената на електролитната мед на лондонската борса? Затова и кражбите на проводници. Но това не е най-голямата трагедия, лошото е, че всички производства свързани с медта са закрити. Внасяме проводници ...! А какво изнасяме ?

В соц. България, освен космонавти в БАН бяха създадени доста прибори получили висока световна оценка, също и храни, изпитани в космически условия. Имаше и наши, произведени тук,неодим-рубинови лазерии т.н.... СЕГА се готвят за закриване на БАН, основно заради недвижимата, сладка собственост в София, на която предстои "тиха" приватизация.Не може да ги изселят, даже и на в. Мусала, та той е частна собственост на Моната ("цар" Симеон):lightbulb:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

КГ125, на 18 ноември 2010 - 09:23 , каза:

За атомните централи сте много, много прави. Само не можах да разбера как така България имаше АЕЦ с 6 блока и режим на тока, а Гърция никога не е имала такъв. Не и през 80-тте. ?

Не се къхъри КГ, не само ти не разбираш, там е проблема. Особено ако не искаш да разбереш ! Не лъжи младите в електрокарите никога не е имало олово, бил съм на стаж в този завод ! ( чети спомените на Огнян Дойнов, там пише доста за карите и други неща, по подробно)

Аз само едно ще кажа. Когато в България беше наложем режим на тока 1:1 и 1:2 през 1985г. , не е имало "6 блока" понеже пети енергоблок все още се строеше и нямаше купол, а шести едва беше достигнал котата на реакторната шахта.

Официалния пуск на 5 енергоблок е през 1987г. но поради проблеми с лагерите на хилядамегаватната турбина пълна 100% мощност в паралел на енергийната система на страната е подадена от 5 блок едва на 21.06.1988 г.

Така че края на режима на тока идва със включване на 5 енергоблок (1000 мегавата в енергийната мрежа на България - 21.06.1988 г..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, хайде сега и ти!

Знаеш ли какви постижения имаше НРБ-то? :tooth:

То АЕЦ, ами космонавтиката? Имахме двама космонавти, колкото и ФРГ! Значи направо ги настигнахме западногерманците. Да не говорим, че на Олимпиадите имахме по 568 златни медала - повече от ФРГ! Значи не само сме ги настигнали, ами и сме ги надминали! :tooth:

Пък за Патриаршията, благодаря! Предпочитам схизматичен екзарх, отколкото патриарх с пагони и кобур под расото, ако ме разбира Алва! ;)

личността на патриарха е едно, патриаршеското достойнство е съвсем различно.

Това за спортистите и медалите не го одобрявам, и съм против. Спортът трябва да се забрани, защото е изключително вредно явление. Води до затъпяване и изкълчвания.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето това е връот на манипулацията. Е или глупавото сравняване на цифри.

Ей хора, по БВП България през 1935 е по-зле от Северна Корея днес. БВП на България тогава е 1 200 долара на човек, а на Северна Корея днес е 1 400. За 2009 Уганда има 1 500.

Колко "струват" 1200$ през '35-та? По-малко от 1 400 сега? А ми е и много интересно, СБ от къде взима данните в КНДР?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз само едно ще кажа. Когато в България беше наложем режим на тока 1:1 и 1:2 през 1985г. , не е имало "6 блока" понеже пети енергоблок все още се строеше и нямаше купол, а шести едва беше достигнал котата на реакторната шахта.

Официалния пуск на 5 енергоблок е през 1987г. но поради проблеми с лагерите на хилядамегаватната турбина пълна 100% мощност в паралел на енергийната система на страната е подадена от 5 блок едва на 21.06.1988 г.

Така че края на режима на тока идва със включване на 5 енергоблок (1000 мегавата в енергийната мрежа на България - 21.06.1988 г..

Хубаво де, ама мен какво ме топли това? Аз като потребител искам само едно - да имам ток! От АЕЦ ли ще е, от ВЕЦ ли ще е, ТЕЦ ли, възобновяеми източници ли, все тая. Социалистическа България това не можа да го постигне и моето детство беше белязано от свещи и други първобитни начини за осветление, които при това също бяха станали на свой ред дефицитни.

Пък после нека някой да ми говори какъв напредък е имало благодарение на социализма. Всъщност имаше го: в продължение на няколко години си спомням как вечеряхме на свещи - колко аристократично и романтично, нали? :tooth:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...