Отиди на
Форум "Наука"

Комунистическата идеология ли е виновна?


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

продължаваш да политизираш ... проблеми с бюрокрацията е имало в западна европа много преди соца, брюксел не е първи в това отношение ...

всъщност най-голямата държава/административна единица/управление в историята на каптиализма - британксата империя има най-голям опит в това отношение ... империята запада с всеки ден а бюрокрацията само се разраства ...

Британската империя най-малко е страдала от бюрокрация, да вметна само.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 1,3k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Да, имало е бюрокрация, тя не е соц. патент.

Така или иначе обаче, при социализма бюрокрацията стигна завидни висоти. Сигурно никога човек не е бил толкова безпомощен пред бюрократичната машина, както през социализма.

като човек живял в няколко държави и преди прехода и по време на прехода и след прехода, мога много да споря с теб по ръпроса но няма да ме разбереш и за това няма да го направя ...

Ами това не трудно да се прогнозира. Живот и здраве, ще видим.

То, ако искаха Гърция да стигне до колапс, можеха лесно да го постигнат още тази година. Но не го направиха. Това трябва да ти говори, че до такива мерки трудно ще се стигне. Да не кажа невъзможно е да се стигне. Пък ти си мисли каквото си искаш.

Елементарно, Уотсън.

хората в източна европа както вече казах са овце, както вярваха, че ссср държи всичко под контрол през 80те и няма мърдане, така вярват и сега, че ЕС, ЕЦБ и т.н. държат всичко под контрол и постигат нещата лесно ...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А каква е идеалогията в: Група на най-бедните страни в света ?

И дали въобще идеалогията е най главното , дали няма и нещо друго ? На България в момента идеалогията ли и пречи да има развита икономика?

За групата най-бедни вината е във всичко друго, но не и в капитализма.

А вторият въпрос е интересен. Бих казал липсата на идеология, отравянето на това, което някога комунистите биха нарекли "идеологически фронт" е сред сериозните причини за проблемите днес.

Всъщност нещата са много, много прости - идеологията формира стопанското и политическо поведение на хората (не само тя, но И тя, основно); хората са най-сериозният елемент от икономическата система; за да има интегрирана, работеща икономическа система, е необходима адекватна, ненатрапена и градивна идеология.

Уви, няма.

хората в източна европа както вече казах са овце, както вярваха, че ссср държи всичко под контрол през 80те и няма мърдане, така вярват и сега, че ЕС, ЕЦБ и т.н. държат всичко под контрол и постигат нещата лесно ...

Мхм... особено когато дойде едно стадо вълци и изби пастирите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

като човек живял в няколко държави и преди прехода и по време на прехода и след прехода, мога много да споря с теб по ръпроса но няма да ме разбереш и за това няма да го направя ...

А защо си мислиш, че аз не съм живял? ;)

хората в източна европа както вече казах са овце, както вярваха, че ссср държи всичко под контрол през 80те и няма мърдане, така вярват и сега, че ЕС, ЕЦБ и т.н. държат всичко под контрол и постигат нещата лесно ...

Не става въпрос, че СССР, ЕС или ЕЦБ държи всичко под контрол. Става въпрос за това, че Гърция е една средна икономика, която е и в еврозоната. Де факто, колапсът й ще наруши сериозно стабилитетът на еврото, поради което надделява желанието Гърция да се предпази от фалит. И понеже не е някаква мега икономика, това не е толкова трудно. Въпрос на интереси. Гръцките просто съвпадат с тези на ЕЦБ. Всъщност държави почти не фалират. Има доста инструменти това да не се случи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
А защо си мислиш, че аз не съм живял?

надали имаш моя опит с бюрокрацията ...

Не става въпрос, че СССР, ЕС или ЕЦБ държи всичко под контрол. Става въпрос за това, че Гърция е една средна икономика, която е и в еврозоната. Де факто, колапсът й ще наруши сериозно стабилитетът на еврото, поради което надделява желанието Гърция да се предпази от фалит. И понеже не е някаква мега икономика, това не е толкова трудно. Въпрос на интереси. Гръцките просто съвпадат с тези на ЕЦБ. Всъщност държави почти не фалират. Има доста инструменти това да не се случи.

точно защото е еврозоната има риск от дифолт, ако не беше проблемите щяха да бъдат много по-малки, ама уроци от първи курс по икономика не ми се преподават ...

още при създаването на EMU, дизайнерите са били предупредени за рисковете и медостатъците ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

надали имаш моя опит с бюрокрацията ...

Да, наистина нямам голям опит с бюрокрациите извън България. Разбира се, чувал съм много хора да говорят за това, но признавам, че не е същото.

точно защото е еврозоната има риск от дифолт, ако не беше проблемите щяха да бъдат много по-малки, ама уроци от първи курс по икономика не ми се преподават ...

още при създаването на EMU, дизайнерите са били предупредени за рисковете и медостатъците ...

Не ми преподавай, щото може и да съм ги взел вече. :117:

Ето една една класация на страните с риск от дефолт:

10. Гърция

Вероятност за дефолт: 18.67%

Настоящ рейтинг от Fitch/Moody's :

BBB+/ BBB+

9. Калифорния, САЩ

Вероятност за дефолт: 18.97%

Кредитен рейтинг на Moody's:

Рейтинг по задължения, обезпечени основно от данъци - Baa1

Рейтинг по задължение, обезпечени основно с приходи - Baa1

Перспектива: Стабилна

8. Литва

Вероятност за дефолт: 19.11%

Кредитен рейтинг от S&P:

Дългосрочен в чуждестранна валута: BBB

Краткосрочен в чуждестранна валута: A-3

Под наблюдение/Перспектива: Отрицателна

7. Исландия

Вероятност за дефолт: 24.66%

Кредитен рейтинг от S&P:

Дългосрочен в чуждестранна валута: BBB-

Краткосрочен в чуждестранна валута: A-3

Под наблюдение/Перспектива: Отрицателна

6. Дубай, Обединени арабски емирства

Вероятност за дефолт: 25.71%

Кредитен рейтинг от S&P:

Дългосрочен в чуждестранна валута: BB+

Дългосрочен в местна валута: BB+

Под наблюдение/Перспектива: Отрицателна

5. Латвия

Вероятност за дефолт: 30.47%

Кредитен рейтинг от S&P:

Дългосрочен в чуждестранна валута: BB

Краткосрочен в чуждестранна валута: B

Под наблюдение/Перспектива: Отрицателна

4. Пакистан

Вероятност за дефолт: 38.11%

Кредитен рейтинг от S&P:

Дългосрочен в чуждестранна валута: B-

Краткосрочен в чуждестранна валута: C

Под наблюдение/Перспектива: Стабилна

3. Аржентина

Вероятност за дефолт: 46.06%

Кредитен рейтинг от S&P:

Дългосрочен в чуждестранна валута: B-

Краткосрочен в чуждестранна валута: C

Под наблюдение/Перспектива: Стабилна

2. Украйна

Вероятност за дефолт: 52.91%

Кредитен рейтинг от S&P:

Дългосрочен в чуждестранна валута: CCC+

Краткосрочен в чуждестранна валута: C

Под наблюдение/Перспектива: Стабилна

1. Венецуела

Вероятност за дефолт: 56.26%

Кредитен рейтинг от S&P:

Дългосрочен в чуждестранна валута: BB-

Краткосрочен в чуждестранна валута: B

Под наблюдение/Перспектива: Отрицателна

http://news.data.bg/4/economics/100828/%D0%BA%D0%BE%D0%B8_%D0%B4%D1%8A%D1%80%D0%B6%D0%B0%D0%B2%D0%B8_%D1%81%D0%B0_%D0%BD%D0%B0%D0%B9_%D0%B7%D0%B0%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%88%D0%B5%D0%BD%D0%B8_%D0%BE%D1%82_%D0%B4%D0%B5%D1%84%D0%BE%D0%BB

Както се вижда, Гърция е доста по-добре от някои други.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

гърция и калифорния, вече са фалирарали технически, а по отношение на западните бюрокрации - изключително безумни и бездушни машини за налагане на политкорекност, пълни с безумни правила лишени от всякакъв смисъл ... не ми се говори, защото и аз съм част от това, по цял ден с кой мислиш, че работя с прехвалената английска бюрокрация ... можеш да умреш като куче в тая държава докато писмата ходят напред назад ... и това се случва нон-стоп ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Виж сега, техническия фалит е относително нещо. Ето, технически фалиралата Гърция осигурява на гражданите си значително по-добър стандарт, поне засега, отколкото нашата просперираща и финансово стабилна татковина.

И наистина, така можем да говорим до безкрай. Бъдещето ще покаже кой е прав.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Виж сега, техническия фалит е относително нещо. Ето, технически фалиралата Гърция осигурява на гражданите си значително по-добър стандарт, поне засега, отколкото нашата просперираща и финансово стабилна татковина.

И наистина, така можем да говорим до безкрай. Бъдещето ще покаже кой е прав.

техническият фалит не е относително, а абсолютно нещо и си има дефиниция, това е когато една държава или друг икономически субект не може да си покрива задълженията - лихвите или главницата ...

по въпроса за гръцкия стандарт на живот, порадвал съм се на него 2 години и им казах, че ще фалират доста преди да замина от там, имаше много такива като теб дето ми обясняваха, че говоря глупости ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

техническият фалит не е относително, а абсолютно нещо и си има дефиниция, това е когато една държава или друг икономически субект не може да си покрива задълженията - лихвите или главницата ...

по въпроса за гръцкия стандарт на живот, порадвал съм се на него 2 години и им казах, че ще фалират доста преди да замина от там, имаше много такива като теб дето ми обясняваха, че говоря глупости ...

Да бе, човек, естествено, че си има дефиниция. Не виждаш ли, че имам друго предвид. Не как стоят нещата за макроикономистите, а от гледната точка на обикновените граждани, т.е. овцете.

Иначе и на мен отдавна ми беше ясно, че гръцкия купон ще свърши. То е достатъчно да посетиш Гърция не за 2 години, а за 2 седмици, за да го видиш това.

Все пак твърдя, че по отношение на паритета на покупателна способност, гърците в близките 20-30 години ще са пред нас.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

михов, аго гърция не излезе от еврозоната ще и се разкатае играта и ще вият на умряло, до никакви стандарти няма да им е ...

по върпоса за идеологията и практиката ...

капиталистическата иедология така пренастрои западните икономики и бюджети, че те вече не могат да оперират при: а) високи лихви, б) ниска консумация, и в) за голяма част от тях е убийствено да имат ниска консумация и увеличен експорт ...

всичко това предсоти да се случи и да ги отнесе ... докато овцете се молят животът да продължи по старому ... continue business as usual ahaha ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Изоставаше, но и социалистическа България изоставаше. Опитвахме се да развиваме върхови технологии като компютъростроене и ядрена енергетика, но в същото време в много по-прости сфери бяхме тотално изостанали. Например в Холандия вадеха три пъти голям добив на домати от декар.

Но в сравнение с преди 9ти, направихме огромен скок. Аз избягвам да сравнявам Бг с коя да е капиталистическа държава от запада, защото ни делят много неща освен строя. Какъвто и строй да имаме, винаги ще изоставаме, защото не само строят е важен. Ето гърция например никога няма да стигне холандия, какъвто и строй да има. Културни особености.

Три полюса, но един резултат.

Уж културно различни, но се стигна до опашки и дефицити навсякъде.

Разбира се, базата от която тръгнаха тези страни беше коренно различна, но с течение на времето социализмът почти ги изравни.

Говоря за манталитет, култура, нагласи, не за материарна база, коли и компютри, мисля вече съм казвал неколкократно.

Link to comment
Share on other sites

В много постове като доказателство за вредността на комунистическата идеология се казва, че всички са върнали назад и изостанали в развитието си, в технологиите и производството. В много отношения това не е вярно и чисто манипулативно. Пишещите повечето са историци, философи, политици и хора нямащи представа от промишлено производство и неговата организация. Такива са и родните новополитици.

С риск да стана банален ще ви опиша схематично производството на един винт(болт), за да стане ясно, че се касае за изключително трудни и важни неща:

Първо- се определя количеството от него зависят и технологиите- ако се касае за единични бройки – се правят на струг- ръчно: за повече еднотипни- на агрегатни машини с много работни позиции и автоматична линия.; за огромни количества – се прилагат пресови технологии и линии . Цената и сложността на оборудването следва този ред в експоненциална зависимост. Квалификацията на персонала по обслужването – също.

Второ – определят се механичните и други показатели на винта, разделят се на типове и съответните количества от всеки тип. Някои могат да се изработят от проста, арматурна стомана, други от сортова, трети от легирана и специална, четвърти от полимери и т.н… Нужни са всички видове, иначе се внасят на солени цени.

Трето- задължителен е сигурен пазар, планиран и обезпечен поне 5-10 години напред.

Четвърто –нужни са ПАРИ, ИНВЕСТИЦИИ,земя, сгради, инраструктура, суровини, транспорт, работна ръка, управление, контрол,охрана и охрана на труда, сертификация

Пето – звено за иновации и перспективна развитие, разширяване на асортимента и уплътняване на машини и работници

Сложничко нали и то само за един винт.:lightbulb: Освен това мога с математическа точност да ви докажа, че в днешна България, производството на каквото и да било е обречено на гибел от нелоялна конкуренция, данъци, дъмпинг и липса на пазар !

Соц. експеримента започна в държава без промишлено производство, излизаща от феодализма – СССР, при нас състоянието беше същото.Къде щяха да се намират, ако не беше псевдокомунизма е трудно да гадаем, но определено нямаше да бъдат в челните, световни редици. Определено може да кажем, че началото беше обещаващо и значимо. В онези години капитализма нямаше такива възможности за интензивно развитие в изостанали страни. Соца беше алтернатива на капитала и това доведе до състезание, противопоставяне. Колкото и странно да звучи, човечеството спечели от това. НТР се разви с бесни темпове, в повечето случаи в нехуманни измерения.

Никой не бива да вини хиляди българи, отдали труд и знания да превърнат нацията в "техническа",от един аграрен, изостанал народ, независимо, че "от всяко дърво свирка не става". Имаше неуспехи, но имаше и много успехи. Даже само това, че имахме дръзновението да се занимаваме с промишленост и висши технологии е достойно за почит и уважение. Лошото дойде, когато с мръсната вода изхвърлихме и бебето, ликвидирахме и приватизирахме под масата граденото. Сега внасяме ВСИЧКО- жевеем на кредит- докога?.

Политическите клакьори ни убеждават, че това е верният път. За всеки нов и стар проблем си има обяснение – комунизмът. Доброто е, че все по-малко, даже и екзалтираните вече не вярват и се ослушват. Синята мъгла плаче като вдовица, че някой се опитва да реабилитира заслугите на Тодор Живков, без да анализира епохата и да и отдаде заслуженото – затова и днешният и рейтиг е 4 %. Звучи песиместично, но е вярно, има изход и той изисква усилията на всички. Въпроса сега е може ли българите да се обединят, да преодолеят индивидуализма и да продължат напред или да останат в екзотични резервати на ЕС.?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не е вярно, че при нас състоянието е било същото. България е била средноразвита държава преди 1944 г. Митът за изостаналостта й е роден от комунистите след 1944 г. и не е верен по простата причина, че всички нейни съседи на Балканите са били по-назад. С изключение може би на Кралска Югославия, поради следвоенното й завладяване на територии и позиции.

Оттук цялата колода карти рухва. Гарантиран пазар за болтове за 15 г., няма такъв филм. Ето този гарантиран пазар закопа целия социализъм, заедно с държавната собственост върху болтовете.

Как се прави най-добър болт? С конкуренция. Какво е конкуренция? Състезание между НЯКОЛКО субекта. За какво? За ПАРИ. Т.е. частни субекти.

Не един - държавата, а няколко. Когато социализмът решеше да прави нещо истинско, той пак правеше конкуренция, и то за пари - между оръжейните конструкторски бюра.. Но за болтове...

Затова стана така, че американският болт беше по-добър от съветския. В момента, в който хората го осъзнаха, със социализмът се свърши.

о,

Американският болт стана по-добър от съветския, защото в момента, в който се появеше нещо по-добро, пазарът за старото свършваше. Няма гарантиран пазар! Има борба с нов продукт. Това социализма не направи.

Занимавахме се с промишеност, високи технологии и дръзновение заради съветските пари, и какво направихме с тях? Осрахме ги.

Кой ги оака? Тези, които отговаряха за тях. БКП. Конунистите и тяхната идеология

Колко компютри продадохме на запад? Колко коли успяхяме да произведем в България, като и Рено, и Фиат, и Тойота бяха тука и искаха да отварят заводи?

Кой идиот ще купи българска продукция на свободния пазар? Без СИВ...

Ето на японците купуваха електрокарите заради... оловото в балансите им. Позор, а не дръзновение.

Ако беше истински възхода, ако беше развит, ако бяха въвели частното като в Югославия, тогава щеше да има истински възход.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Не е вярно, че при нас състоянието е било същото. България е била средноразвита държава преди 1944 г. Митът за изостаналостта й е роден от комунистите след 1944 г. и не е верен по простата причина, че всички нейни съседи на Балканите са били по-назад.

би ли представил данни за БВП на България от 30те години, и този на европа и съседите ни, та да видим аджеба кой е по-напред, и кой по-назад.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

През 1935 България стои с малко по-добре от Югославия и Румъния, но е по-зле от Гърция.

1935

България - 1 236

Югославия - 1 140

Румъния - 1 196

Гърция - 2 480

1975

България - 5 831

Югославия - 4 836

Румъния - 3 761

Гърция - 7 722

Ами трябва да ви кажа, че

1. От 1 236 до 5 831 което е България през 1935 и 1975 е сериозен ръст, през комунизма България увеличава БВП с над 5 пъти, за същия период Гърция го прави с по-малко от 4 пъти.

2. През 1935 сме на едно ниво със съседите си, а през 1975 ги изпреварваме.

За какво спорим всъщност?

България и Франция

1935: 1 236 спрямо 4 086

1975:

5 831спрямо 13 251

значи от разлика над 4 пъти през 1935, през 1975 разликата е 2.2.

За какво спорим пак да попитам?

Средно Западна Европа 1935 БВП е 4 044 а на България е 1 236

Средно Западна Европа 1975 БВП е 11 522 а на България е 5 831

Разликата в стандарта на Бг и Запада през 1935 е 3.3, а през 1975 разликата е 1.9 по БВП.

Трябва също за ви кажа, че БВП продължава да расте до 1985 и достига 6 400 долара на глава.

Мисля, че тези данни показват категорично, че през 1975-1984 България стои по-добре спрямо съседите си и спрямо запада в сравнение с 1935, и е 5 пъти по-богата оттогава.

Искате ли още данни, още статистика?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Политическите клакьори ни убеждават, че това е верният път. За всеки нов и стар проблем си има обяснение – комунизмът. Доброто е, че все по-малко, даже и екзалтираните вече не вярват и се ослушват. Синята мъгла плаче като вдовица, че някой се опитва да реабилитира заслугите на Тодор Живков, без да анализира епохата и да и отдаде заслуженото – затова и днешният и рейтиг е 4 %.

Днешния й рейтинг е 4%, защото в България има твърде много идиоти, да не кажа по-силна дума, като и твърде много облагодетелствани от социализма и това се вижда на почти всички избори.

За съжаление български народ направи избора си. Как беше? Кой каквото си направи...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

През 1935 България стои с малко по-добре от Югославия и Румъния, но е по-зле от Гърция.

1935

България - 1 236

Югославия - 1 140

Румъния - 1 196

Гърция - 2 480

1975

България - 5 831

Югославия - 4 836

Румъния - 3 761

Гърция - 7 722

Ами трябва да ви кажа, че

1. От 1 236 до 5 831 което е България през 1935 и 1975 е сериозен ръст, през комунизма България увеличава БВП с над 5 пъти, за същия период Гърция го прави с по-малко от 4 пъти.

2. През 1935 сме на едно ниво със съседите си, а през 1975 ги изпреварваме.

За какво спорим всъщност?

България и Франция

1935: 1 236 спрямо 4 086

1975:

5 831спрямо 13 251

значи от разлика над 4 пъти през 1935, през 1975 разликата е 2.2.

За какво спорим пак да попитам?

Средно Западна Европа 1935 БВП е 4 044 а на България е 1 236

Средно Западна Европа 1975 БВП е 11 522 а на България е 5 831

Разликата в стандарта на Бг и Запада през 1935 е 3.3, а през 1975 разликата е 1.9 по БВП.

Трябва също за ви кажа, че БВП продължава да расте до 1985 и достига 6 400 долара на глава.

Мисля, че тези данни показват категорично, че през 1975-1984 България стои по-добре спрямо съседите си и спрямо запада в сравнение с 1935, и е 5 пъти по-богата оттогава.

Искате ли още данни, още статистика?

Дай още данни, интересно е.

Изненадан съм, че Гърция е толкова добре 1935 г. Югославия и Румъния прибраха след 1918 г. такива обширни и развити територии от Австро-Унгария, пък са по-зле от нас?! Странно. А всички стари хора, включително и дядо ми, който е ходил в предвоенна Гърция са убедени, че тогава са били по-зле от нас.

Както и да е.

Алва, забавляваш ме с опитите си в някои направления. Специално за данните през социализма пропускаш нещо много важно. Курсът лев - долар не се определяше от пазарни механизми, а по командно-административен път. През 1962 г. правим парична реформа. Тогава е определен и официалния курс на долара до 1989 г. А той е базиран на официалното златно покритие на лева и е 1.17 лева за 1 щатски долар. За сравнение 1 рубла по същото време е оценена на 1.30 лева :tooth: . Обаче интересното е, че ако поискаш да си купиш долари никой няма да ти ги продаде за 1.17 лева. Доларът на черния пазар се котираше по малко по-различен начин. В края на 80-те стигна 5 лева. Та, защо го пиша всичко това? Ами пиша го за една проста задачка за тебе и такива като тебе: да си представим, че имаме някаква величина (примерно БВП на човек от населението) и съвкупността от стоките и услугите са 1000 лева, я познай по официалния курс на долара колко стават? 1170! А всъщност са в пъти по-малко. Така, че упражненията по соц. стъкмистика са интересни, но нереални. На черно 80-те години в началото доларът беше 3 лева, за да стигне 5 лева към края, като казах по-горе. Всички тия неща ги казвам, за да се види нагледно колко са надеждни данните от онова време. Нормално е да се манипулират. Абсолютно всичко се манипулираше. Социализмът имаше толкова тромава система за разплащане, че се наложи да се въведат механизми, които да отразяват пазарните условия - валутен лев например. В противен случай просто беше невъзможно да се търгува.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами това са официални данни на Световната банка, с друго не разполагаме. Каквито и овъртания да измислиш, статистиката е статистика, субективна, обобщаваща, има много странични фактори, но си остава единственият официален източник на информация. Трябва да ти кажа, че тези данни не са официална статистика на НРБ, а са оценка дадена от външна институция на нашата икономика, каквато е СБ, и какви са измислените курсове на лева спрямо долара, спуснати отгоре, намат никакво значение.

днес има официално фиксиран курс на лева към еврото, но на практика евро се сменя от 1.5 до 2 лева, почти всяко бюро е със свое мнение по въпроса. Така излиза, че изобщо не може да се измери БВП нито сега, нито когато и да било, нито където и да било, защото във всяка държава има един официален курс, но на практика курсът е друг. Ами не е така.

Какви данни по-конкретно те интересуват? Дай година и държави и нямаш проблеми.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вижте сега, не знам точно какви неща разправя Михов, признавам, че не разбирам много от икономика, но се наложи да попроверя накои неща. Та тея превръщания на лев в долари през 1975, или 1980 и тн. изобщо не се правят при изчислението на БВП за периода.

Данните, които съм преставил, са доларовата равностойност на произведеното в международен долар по метода Geary–Khamis dollar за 2005.

The Geary-Khamis dollar, also known as the international dollar, is a hypothetical unit of currency that has the same purchasing power that the U.S. dollar had in the United States at a given point in time. The years 1990 or 2000 are often used as a benchmark year for comparisons that run through time.

Figures expressed in international dollars cannot be converted to another country's currency using current market exchange rates; instead they must be converted using the country's PPP exchange rate used in the study.

виж http://en.wikipedia.org/wiki/Geary%E2%80%93Khamis_dollar

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

То хубаво Световната банка, ама данните, които ползват, са обработени от НРБ-то, няма откъде другаде да дойдат. А ако си мислиш, че на чиновниците от СБ им пука има ли изкривяване на информацията за нас, лъжеш се.

Изобщо социализмът изобрети уникални единици за размяна - преводна рубла, вече споменах валутния лев.

За да разбереш силата на социалистическата ни икономика ти препоръчвам "Тайните фалити на комунизма" от Христо Христов. Това е едно журналистическо разследване въз основа архивите на Дело №4 - делото за икономическата катастрофа на България. Там видни управници и стопански ръководители от "онова" време доста добре описват порочните практики. Абе, добре, че беше СССР с неговите почти безвъмездни суровини, че иначе щяхме да видим възход при социализма. :tooth: Всъщност и СССР не ни е помагал даром - в началото на 60-те години Тодор Живков продава тайно на СССР 20 тона злато, стратегически резерв на България, формиран отпреди девети септември.

Ще са ми интересни данни за Европа 30-те и 70 -те години.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не може да сме сигурни, че са обработени, защото едно правителство може да лъже ефективно само народа си, но не и външния свят, където всичко лъсва веднага, особено в икономиката. Ето виж северна корея, пропагандата твърди едни неща, но данните за икономиката й се базират на външни източници, без да вземт предвид както твърди официален пхенян. Ти нали не вярваш, че когато СБ казва, че БВП на Северна Корея за 2005 е под 1 500 долара на глава, това са по данни на пропагандата. Не са. Инак излиза, че пропагандата твърди, че страна е на нивото на най-бедните африкански държави и е по-бедна от Уганда

Какво точно за Европа? Коя европа?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бих ти препоръчал, сериозно, да видиш какво представлява методът Geary Khamis dollar, на чиято база МБ и МВФ правят сравнения по страни и хронологично, та най-общо не се ползват данни от местни правителства, а се ползва паритета на покупателната способност на местната валута в САЩ за съответната година.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

златно покритие на лева и е 1.17 лева за 1 щатски долар. За сравнение 1 рубла по същото време е оценена на 1.30 лева :tooth: . Обаче интересното е, че ако поискаш да си купиш долари никой няма да ти ги продаде за 1.17 лева. Доларът на черния пазар се котираше по малко по-различен начин. В края на 80-те стигна 5 лева.

Не само, не само на черния пазар ;). Държавата съвсем резонно си продаваше доларите по 2,40 или 2,80 (за 82-ра, когато имам лични сведения) и само, ако заминаваш в чужбина. Например, аз трябваше да стоя в Алжир 3 месеца и получих великодужно 20$, на майка ми и сестрами за по-дълго време (до 1 година) се полагаха само по 10$ ;). За тукашни нужди, ако имаш някаква валута ( си бил толкоз тъп да я върнеш) се даваха валутни бонове. А ако хванеха някой с бонове в Кореком без да каже от къде ги има (а и да каже, ако няма право) дупе да му е яко, ако е с валута направо не ми се мисли ;).

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...