Отиди на
Форум "Наука"

Кои книги бихте ми препоръчали да прочета?


Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте!

Аз съм момче на 14 години.

Прочетох случайно една тема в интернет - "Философия на ежедневието".

Тя много ми хареса и даже прочетох донякъде и книгата, само че - само донякъде.

И бих искал, ако може, да ми препоръчате нещо интересно, любопитно за четене, подходящо като за моята възраст.

Но - не нещо твърде старо и скучно .. или пък да ме опровергаете за моите твърдения

Мерси предварително!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Балзак? Вазов (стиховете), Достоевски, Вапцаров, О'Хенри, Стендал, абе има много. Преди да кажеш хоп, скочи, т.е. не се опитвай да прескочиш собственото си развитие ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ако се интересуваш от философия - скачай и почни "отначало"

http://www.books.bg/books/131/20316.html

http://www.books.bg/books/131/20917.html

Не се впускай в популярните "философски" неща, които излизат под път и над път, почни с класиката.

Не е "старо и скучно" там се съдържат вечни неща.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

С опитване ще разбереш кое е за тебе. Четене наред и каквото ти падне - не е задължително цялата книга според мен - и си намираш мястото.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

С опитване ще разбереш кое е за тебе. Четене наред и каквото ти падне - не е задължително цялата книга според мен - и си намираш мястото.

Да допълня ... може и от средата на книгата... само определени пасажи.... и ще се получи.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

нищо ?!?

Ами тогава разгледай някоя библиотека или книжарница, разлисти книгите, нещо ще ти допадне, нещо не и така ще тръгнеш по една много интересна, макар и криволичеща пътека :)

И ще си сред намаляващата, но важна част от България, която чете книги :)

Едно време имаше едно стихотворение, което старите селски баби (именно те!) казваха на внуците - "Чети! То сляпото окато прави..."

Вземи си например книгите за Шерлок Холмс, сериозен съм, не се шегувам :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вземи си например книгите за Шерлок Холмс, сериозен съм, не се шегувам :)

Може би филмът ще породи интерес към книгите:

ПП Искам да редактирам предишния си пост за РЪСЕЛ. Преводът, към който съм дал линк по-горе ми е непознат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тоя шерлок филм си е направо екшън! По добре изрови по стара версия на Шерлок Холмс (филм) в замунда го има.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От всички филми (които съм гледал :) ) за Шерлок Холмс, лично на мен най-много ми допада Sherlock Holmes and the Case of the Silk Stocking на BBC. Не е съвсем по Артър Конан Дойл, но артистите са невероятни и няма такива фантасмагории, както в последния (от 2009) филм.

http://www.youtube.com/watch?v=f0ghr4OY7DU

Шерлок Холмс е добър избор за 14 годишен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
http://zamunda.net/details.php?id=95674&hit=1 ето за това говоря, другото си е бошлаф за мене. :post-70473-1124971712:
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Филмите са си филми, хора, младежът иска да чете!

А инак ако ще е на филм, то руския Шерлок Холмс няма равен!

http://zamunda.net/details.php?id=95674&hit=1

Но, повтарям, тука говорим за книги. Букви, думи, на хартия, въображение... традиционния начин :):)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

нищо ?!?

Лелей!!!! Верно ли? Значи почни от приказките. Не бих те съветвал да се гмуркаш във философията, поне за сега. След това "Малкия принц", "Мечо Пух", "Алиса....". Кат ги прочетеш и споделиш, следва продължение ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз почнах с психология и логика за 9кл. и оттогава почнах да чета философия психология и тнт. почти не съм чел худ. лит. тъй че почни с тфа дет те влече, това не е математика...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Лелей!!!! Верно ли? Значи почни от приказките. Не бих те съветвал да се гмуркаш във философията, поне за сега. След това "Малкия принц", "Мечо Пух", "Алиса....". Кат ги прочетеш и споделиш, следва продължение ;).

Е, това също, но все пак днес информацията тече по много канали, така, че може и с летящ старт :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, това също, но все пак днес информацията тече по много канали, така, че може и с летящ старт :)

Съгласен. Може би е полезно да си припомним критериите за формиране на познавателния хоризонт, които ни дава Кант в своите лекции по логика. Според него човек следва да:

1.) определи познавателния си хоризонт навреме, по възможност по-рано, но като цяло тогава, когато може да го определи самостоятелно, а това обичайно не се случва преди 20-та година;

2.) да не променя хоризонта си прекалено често и лесно като се лута от един към друг;

3.) да не мери хоризонта на другите според своя, както и да не смята, че това, което е безполезно за него е изобщо безполезно, защото е чиста наглост да определяш хоризонта на другите, ако не познаваш техните способности и намерения;

4.) хоризонтът не бива да се разширява твърде много, но и не трябва да се стеснява прекалено, защото опитите да се знае всичко водят до объркване и незнание, а ако считаме, че някои неща изобщо не ни засягат допускаме грешката на онзи философ, който считал, че историческото познание въобще не му е необходимо;

5.) полезно е да се определи и абсолютния познавателен хоризонт на човешкия род, според миналото и бъдещето, както и мястото, което заема нашата наука в познавателния хоризонт изобщо;

6.) при определянето на личния или инивидуалния си хоризонт трябва внимателно да преценим: към кое знание имаме най-големи наклонности и способности, кое е необходимо в съответствие с определени задължения и кое не може да се съчетае с тях;

7.) като цяло следва да се стремим да разширяваме познавателния си хоризонт, а не да го стесняваме.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И докъде ще стигне човек като си разширява вечно познавателния хоризонт? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз почнах с психология и логика за 9кл. и оттогава почнах да чета философия психология и тнт. почти не съм чел худ. лит. тъй че почни с тфа дет те влече, това не е математика...

Не ти ли е забавно да четеш художествена литература?

А и тя развива фантазията.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ми напоследък не ми е мн интересно да чета каквото и да е, все едно и също бла бла бла :post-70473-1124971712: Не казвам че съм изчел 15 000 книги но като прелистя и прочета нещо ми става досадно да чета по натам. Предложи ми нещо кеото смяташ за добро. :v:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...