Отиди на
Форум "Наука"

Кои книги бихте ми препоръчали да прочета?


Recommended Posts

  • Потребител

Според мен е най-добре да си размърдаш Г-то и да потърсиш в библиотеката, да киснеш поне 5-6 часа на ден ако толкоз ти е станало кеф да четеш, оттам никой няма да те върне щот си висок или дебел и тнт. нито пък щи правят забележки че киснеш по цял ден там. Велики книги колко щеш ама само да си знаеш 1 списък с тях си неа раота. Тъй че нз какво чакаш. Не си единствения къде го е ударило нещо по главата и решил да чете нещо. :bigwink: Ай със здраве!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А, глупости, Елена Блаватска и ТЕОСОФИЯ ще чете на 14 години!!!

Връщам ви малко по-назад в темата, но ме мога да се въздържа и да ви кажа, че аз имам хлапе на 14 години, което ще направи 15 години след деветнадесет дни.

Той е чел много теософия, включително цитираните автори, както и носителя на венеца на теософията /в рамките на семейството ни, разбира се/ - "Космогония на розенкройцерите" от Макс Хайлндл. Прави ми впечатление, че той най-вече предпочита книги свързани с философия на науката в часност - физика, исторически романи от типа на Аз Клавдий, Сътворението на Гор Видал, романите на Умберто Еко и т.н.

Знам, че звучи много невероятно, но всяка дума която пиша е факт! В същото време е най-нормално хлапе... играе на компа /най-вече Стар Крафт - Брууд Уор /, ако е необходимо може да набие някой./правил го е/. и т.н.

Ако някой не ми вярва, че го поканя на една бира с картофки да си поговорят с лапето! Не се шегувам!

Но проблем има и той не е в това дали чете или не, и какво чете или какво не чете!

Проблемът е, че той пропусна да прочете маса книги, които се четат до 15 годишна възраст.

Казва ми, че вече няма да се върне ги чете, защото не го кефят. Преди известно време прочете Тримата мускетари и ми каза, че книгата е наивна. Не успя да оцени достойнствата и, а оцени добрата критиката на романа в Деветата порта, който и мен яко изкефи, но да се върнем към темата на постинга,

а тя е, че не трябва бъдат пропуснати романите адресирани към определена възрастова група. В един момент става късно .... И човек никога не ги прочита :lac:

Поздрави Б.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А защо му е да ги чете изобщо? :whistling:

ПС: Сега се сетих, искам да ви питам, някой знае ли една книжка за деца (може би) в която се разправя за 2-ма братя. Спомням си един откъс където забиват ножовете си от 2-те страни на едно дърво и от на единия започва да тече вода а от на другия кръв. Само това си спомням от тая книжка. Имате ли на пердстава за коя книжка става на въпрос и как се казва? :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А защо му е да ги чете изобщо? :whistling:

....

Теософията ли? Любопитство предполагам. Когато е ставало дума за някакви екстравагантни течения в религията му е било интересно за какво точно става дума. Поне така казва, а аз нямам никакви основания да подлагам на съмнение думите му.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Мирише на утрешен Нобелов лауреат по нещо :)

Абе най-добре е момчето да изврънка едни пари от техните, да си вземе една празна раница и да обиколи Хеликон, Пингвините, Български книжици и Славейков. И където си хареса нещо, каквото и да е, да си го купува. Хората дават на чаветата си пари закакви ли не простотии, та може и за книги да дадат :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може и на "ти". :) Ами по-горе Lion Queen го е казала достатъчно ясно. Четенето е интензивен контакт с образи и идеи, описани от друг. Без художествените образи трудно се развива способността да се възприемат идеи, пък и темите и идеите на художествената литература са така преплетени с философските, че просто се налагат и двете да се четат, ако човек има някакъв хуманитарен интерес.

Това е вярно, разбира се. Струва ми се, че момчето търси нещо като рецепта или пътеводител в живота. Затова си мисля, че стоицизма, епикурейството (което не бива да се бърка с хедонизма) или зен, могат да го насочат... Но ние го затрупахме със заглавия, изпокарахме се по повод нашите лични предпочитания, дадохме възможно най-лошия пример и най-вероятно го обезсърчихме.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Айде сега пък и вие бе хора .. няма да чета скучни детски и разни такива подобно вие ме вкарахте 2-метра под земята .. искам нещо интересно за моята възраст а не някакви приказки и тен подобни

все пак си е така, почти всичките ми приятели, който са о 13-17 год. не са чели нищо аз просто появявам някакъв интерес .. нещо любопитно, интересно, а не някакви романи .. ?

Виж сега приятелю, опитваме се да помогнем според възможностите си. :)

Трудно е обаче. Какво знаем ние за тебе - почти нищо! Знаем, че си на 14 г., че не си чел нищо досега и имаш затруднения по химия. С тази първоначална информация можем да ти препоръчаме всичко! Не познаваме детайлите - личната ти история, семейството ти, приятелския ти кръг, интересите ти и т.н.

Това е все едно аз да попитам "Какви дрехи бихте ми препоръчали да нося?". Хората тук не ме познават и ще почнат да отговарят съобразно собствените си предпочитания - един ще ми препоръча да ходя спортно-елегантен, друг спортно облечен, трети строго официален, четвърти в тъмни тонове, пети в светли... И всеки ще има своите собствени основания за това.

Така че, ние предложения даваме, но не - и рецепти. Ще трябва сам да се потрудиш да откриеш, ако наистина желаеш да започнеш да четеш, какво ти харесва и към какво те влече. Експериментирай! Не бъди предубеден. Много пъти съм оставал приятно изненадан от книга, към която съм имал резерви. С две думи - на вълка врата му е дебел, защото си върши работата сам. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Момчето иска да чете ФИЛОСОФИЯ, а не Холмс, Тримата мускетари или Мечо Пух, които са велики книги, разбира се. Затова му предложих "Въведение във философията" на Ясперс и "Светът на Софи" на Гордер. Предложеното от колегата Глишев също е подходящо, разбира се.

От Философия на ежедневието до История на философията и Въведение във философията (които книги аз бих препоръчала на човек, който иска да полага изпит по философия или да УЧИ философия, но не и да чете увлекателно и интересно нещо, което да е и любопитно) се очаква да има преход, но всъщност има бездна... Поне между оназ философия на ежедневието, с която 14 годишния ни приятел се е сблъскал и онова, което ние му подаваме като философия. Не съм съгласна, че тези четива са любопитни и интересни, може би защото според мен, за да полюбопитства в тази посока, човек трябва да е прочел и Мечо Пух и Холмс и Спартак и ..абе много, много неща. Трябва да е запознат с историята на света, преди да се занимава с историята на философията, трябва да е запознат с хората и вълненията им през вековете, преди да изучава и да се запознава с това как другите изучават човешката душа, език, отношения, субстанциите, акциднциите и прочие...други празни понятия за един ..малко чел човек.

Всеки автор на роман или книга влага своята философия в нея по определен начин...но доста по-достъпен, доста по-индиректен и стимулиращ въображението.

Лично аз станах философ не защото на 14 съм чела Ясперс или Гордер... Хич и не бих могла да ги прочета тогава. Любопитствах обаче за онова, за което са любопитствали и философи и писатели и го търсех в различните книги.

За това човек трябва да чете и да чете и да чете.

:vertag::vertag::vertag::tooth::book::book:

Това е вярно, разбира се. Струва ми се, че момчето търси нещо като рецепта или пътеводител в живота. Затова си мисля, че стоицизма, епикурейството (което не бива да се бърка с хедонизма) или зен, могат да го насочат... Но ние го затрупахме със заглавия, изпокарахме се по повод нашите лични предпочитания, дадохме възможно най-лошия пример и най-вероятно го обезсърчихме.

Ако иска пътеводител в живота, да чете Пътеводителя на Галактическия стопаджия - в книгата философия от ежедневието колкото щеш.

Не знам как ще чете за стоицизъм, епикурейство и Дзен...просто ей така..

Има два варианта - или да почне да чете системно.

Или да се хване и по програмата за "превръщане във философ", която ти предлагаш да се подготви за бъдеща матура по философия без да нахрани демончето, което го кара да търси отговори...

:) Не сме се изпокарали

Просто му показваме колко различни варианти има и колко книги има по света.

Нека се осъзнае, че не става с ЕДНА КНИГА. Че КНИГАТА на книгите не съществува... Че няма да открие, онова което го вълнува на едно място а ще открива по мъничко във всяко прочетено томче...

:)

Философия на ежедневието по принцип е ...една доста глупава дисциплина (по мое лично мнение), която описва специализирано и уж умно онуй що философията отдавна е нарекла "здрав разум" ... Не знам точно какво е чело дитето, но явно дитето е чело някакви ъъъ мистични измишльотини (имам такова подозрение)или нещо, което не е под шапката на дисциплината...

Тъй че то да уточни какво е чело по въпроса. Тъй като в интернет има много неща наречени "философия", които са извън границите на философията...далеч - някъде между жълтото и тинтири-минтири...

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Тъй тъй - факт от "философия на ежедневието" - истината е винаги по средата на много твърдения и никога едно от тях не е вярно самостоятелно :)

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това сероизно ли?

Да, защо не?! Аз я прочетох на 15. Велика книга!

За днес съм си намислил, намислил, намислил....."Песента на моряка". От същия автор като Полет над кукувиче гнездо, но малко по различна като стил и атмосфера. Като малък полет на буревестник над Алеутските о-ви.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, защо не?! Аз я прочетох на 15. Велика книга!

А аз на 16. Бях ужасно впечатлен! После я препрочетох на 24 или 25 години. И както става с хубавите книги, открих нови моменти, които преди са ми убягвали.

Все пак обаче, от нищото да се хвърлиш на "Полет над кукувиче гнездо"?! Не знам. Може би ще е трудно...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз също я четох на 15 или 16. И "Параграф 22" по това време.

Разликата обаче е, че по мое време имаше доста хора в същата възрастова група, с които можеше да обсъдиш гореспоменатите книги, докато сега сигурно трябва обяви във вестниците и нет-а да пуска човек докато намери някой 15-16 годишен да ги е чел тези книги.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Слим Шейди го почнах на 13, оттогава изминах доста път и сега съм на Карл Сейгън и Гогол. Ама Маршъл е добро начало.

http://vbox7.com/play:0dc0a44d Ето малко от безспорния му талант.

И "параграф 22" действително е невероятна книга. Завъртя ме във вихрушка на сатира и истина. Невероятна е.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Коййй??!!??

:bigwink: Не слушате ли R&B? Просто се чудя дали "жизнеутвърждаващата" проза на Киси е най-подходящото четиво за един тинейджър... Инак "Полет над кукувиче гнездо" е стойностна книга за изследване на определени нагласи и тенденции на ЛСД-поколението. Но най-добре е да се прочете Тимоти Лири...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Бе момчето избега с писъци в мрака, ама ние пък си перем за любимите книжки :)

Откъм философия си имам един любим, но несмилаем трактат: "За божествените имена" на псевдо-Дионисий Ареопагит. Кратък наръчник на отказа от позитивизъм в религиозното мислене. Дзен за ристиени, поне на пръв поглед ;)

Иначе си купих едно томче "Икономика" на издателство "Сонм" и вътре има "За стопанството" на Ксенофонт. Понеже съм антифилософично настроен по принцип, предпочитам Ксенофонтовите сократически съчинения пред Платоновите. Изобщо ценя Ксенофонт - и не само като философ. За моя радост се сдобих с превода на "Анабазис" от Милко Мирчев (1942 г.), който предпочитам пред този на Румен Стефанов.

За съжаление не мога да си намеря "Киропедия". Някога неразумно подарих екземпляра си и сега книжката си ми липсва.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Никой ли не знае за тая книжка дет споменах по горе... :whistling::help:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...