Отиди на
Форум "Наука"

Кои книги бихте ми препоръчали да прочета?


Recommended Posts

  • Потребител

Ми напоследък не ми е мн интересно да чета каквото и да е, все едно и също бла бла бла :post-70473-1124971712: Не казвам че съм изчел 15 000 книги но като прелистя и прочета нещо ми става досадно да чета по натам. Предложи ми нещо кеото смяташ за добро. :v:

В областта на философията ли? Напр. НАГАРДЖУНА, но без да обръщаш голямо внимание на коментарите на Калупхана, които са си негова лична интерпретация, която няма много общо с Мадхямака... Това първо ми хрумна, т.е. не зная от какво точно се интересуваш.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

"Престъпление и наказание" - само че трябва да си наложиш да изтраеш първите 100 страници. Каквото и да струва това. После ще видиш там и психология, и философия, и чудо.

"Левиатан"

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Според мен "Светът на Софи" от Юстайн Гордер, което е хем роман, лесен за четене, хем прилична история на философските идеи в достъпен вид, е доста добро начало за всеки любопитен. Аз също я четох някъде на четиринайсет. Мисля, че на Чумата ще му свърши работа. Има поне две издания на български, би трябвало да я има по книжарници.

Иначе за формиране на спокойно и самоуверено поведение самият аз препоръчвам по-малко философия и повече занимания на открито :) Но все пак "Диалози" и "Нравствени послания до Луцилий" на Сенека, както и "Кодексът на самурая" от Дайдоджи Юдзан са отлични книжки за преди лягане.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Иначе за формиране на спокойно и самоуверено поведение самият аз препоръчвам по-малко философия и повече занимания на открито :)

:biggrin: Правилно, но все пак от какъв характер да са тези занимания?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Изкушението човек да покаже предпочитанията си е много голямо и затова се включвам отново, въпреки че по темата по-горе казах всичко, което имах да кажа :)

Нищо, че човекът, който питаше, може и да не иска повече :bleh: В случай че въобще искаше да знае и това дотук :thumbup:

Мисля, че в областта на далекоизточната философия нищо не може да се сравнява с "Книга за пътя и постигането" (Дао те цзин) на Лао Цзъ.

Само предани даоисти по-късно са изучавали това учение.

Даоизмът не е бил одобряван в Китай поради приемането на конфуцианството за догма, а на последователите му са се случвали твърде неприятни неща - кастриране, убиване, преследване и т.н. Което си е твърде добър атестат за учението.

Ако прочетете сборника "Древнокитайски мислители" на Философско наследство, също няма да е грешка. Там от Дао те цзин има фрагменти, но са включени някои по-късни даоистки произведения.

А за спортно-развлекателния метод, препоръчвам овчарски скок с едновременно слушане на МР3 плейър на записи с философия.

Може и плуване с водонепромокаеми книги, ако сте на море :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Престъплението и Братята съм ги прочел, от гореизброените може да потърся в библиотеката или в нета, мерси.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Дао-то на Мечо Пух"

"Дъ-то на Прасчо"

"Илюзии"

"Малкия Принц"

"Чевенгур"

"Майстора и Маргарита"

"Кучешки сърце"

"Към себе си"

"Отвореното общество и неговите врагове"

"Девет разказа. Семейство Глас"

Без автори и издателство, за да е по интересно издирването. Ако някой се оттегчи от тези книги моментално ще му поднеса изкрените си извинения и ще спра да давам акъл на ляво и дясно! :biggrin: Могат да не се четат в тази последователност.

Има много философия вътре, много. Будизаъм, даоизъм, православие, стоицизъм, хуманизъм, комунизъм, наивизъм, реализъм, утопизъм и пр.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ооо, специално в "Мечо Пух" и "Малкия Принц" има всичко! Философия да искаш! Привидно детски книги... за попораснали или надраснали възрастта си деца.

Понеже момчето, отправило въпроса е само на 14 години, в случай, че са му интересни обществените отношения и политиката, бих добавил и "Приключенията на Лукчо" и "Джелсомино в страната на лъжците" от Джани Родари. Прекрасна алегория са за едни фалшиви обществени отношения. Написани са наивно по детски, но същевременно са винаги актуални. Е, аз ги четох като по-малък, но моето поколение нямаше достъп до компютри и четяхме. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Престъплението и Братята съм ги прочел, от гореизброените може да потърся в библиотеката или в нета, мерси.

В библиотеката: Михаил Анчаров худ. литература с философски оттенък

Трилогията - Синята жилка на Афродита; Златен дъжд; Теория на невероятностите

Радичков - Скални рисунки ; Свирепо настроение и ... още много

Атанас Наковски - Светът вечер, светът сутрин и др

Павел Вежинов - много...

и т.н. :biggrin:

Изграждането на стабилен мироглед е с ... по едно-две запомнящи се изречения от книга, но за да схванеш кои са те - чете се цялата книга...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Странна книга си прочел.

На тая възраст недей чети "Малкия принц".

По принцип това е супер вредна и малоумна книга, препоръчвана кой знае защо все на твоята възраст. Книгата е подтик към самоубийство, това й е смисълът. Самоубийство от любов.

Ако видя децата ми да четат нея ,сигурно е единствената книга, която бих изгорил... Не и преди да ги предупредя за простотизмите й.

Авторът е четирикратен неуспешен и еднократен успешен самоубиец...

Ценна е книгата само за който не е вникнал в нея... И после младите се самоубиват. Хлапета ,дето още не знаят що е любов се учат как да са завинаги "с цветята си"...

Вместо да ги научат да управляват чувствата си , тази книга им показва как да ги докарат до крайност... Голема "философия" е с дебелите чички по планетите, невероятна дълбочина... В доктор Хаус също има философски лафове...

Както и да е.

Общо взето нахвърляйки на пръв поглед нещата, които си чел:

- алабалистичната философия има един съвременен гуру, Друнвалдо Менхиседек, мисля че така се казваше. Идеите му са доста подобни. Цветето на живота - 1 и 2(или нещо подобно беше заглавието?) са твоите книги в същия дух.- абсолютно е възможно да ти допадне Петър Дънов, Елена Блаватска, Рудолф Щайнер в тая насока. Въобще, търси книги по ТЕОСОФИЯ. Това е общо взето течението, коеот ти пресъздават. Научна божественост.

- икономическата идея е добра, но неосъзната. Развитието й можеш да намериш в книгата на отречен, но силен икономист - Силвио Гезел - Естественият икономически ред. Хубава книга, но не можеш да започнеш икономическото си образование от нея за съжаление.

- виждам сайта ти като "последовател" на нещо такова... http://www.info2012.org/

- имах и още един някъде, нещо за менталните частици и колективната памет, ама не успявам да възпроизведа точните думи и съответно, не го намирам... Ако го намеря пак ще пиша...

Като цяло, на твоите години и аз четях за извънземни и подобни...

Моят съвет е, ти няма д го направиш отведнъж, но постепенно се ориентирай към източниците .Търси кое от къде идва, ров иза извора.

Засга разбира се просто чети, то за да търсиш картина в пъзела трябва повечко да си го наредил. Така че на прав път си ,чети... Не че това са книгите, които ти трябват, а че е правилно, че се ровиш.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А, глупости, Елена Блаватска и ТЕОСОФИЯ ще чете на 14 години!!!

Ми ти вземи и прочети какво е чел, щото то оттам си произлиза.

Това е логичният и верен отговор на въпроса с какво да си разшири ТЕЗИ познания.

Иначе Иван Вазов и Радой Ралин не че не бива да ги чете, ама не виждам какво общо имат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Това е логичният и верен отговор на въпроса с какво да си разшири ТЕЗИ познания.

Иначе Иван Вазов и Радой Ралин не че не бива да ги чете, ама не виждам какво общо имат.

И..., според теб, Яворов също да не поглежда, защото се е самоубил?

А относно теософията, обсъждали сме из форума. Огледай се къде си попаднал, попрочети по другите теми, преди да даваш съвети.

Блаватска и Щайнер нека чете, който не ги е чел, ама ако прочете нещо за източна логика, Будизъм, Брахма-сутра, Йога-даршана..., които ти май не си поглеждал, става ясно, че тези двамата са пълни мошеници, защото са говорили за неща, които изобщо не познават.

Книга никога не съм препоръчвал, защото това е лично изживяване за младия човек, особено когато иска да чете. Питащият ще си открие своята сфера, ще укрепне и ще започне да подбира сам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това за "Малкия принц" като наръчник на самоубиеца не ми беше идвало на ум. Аз пък, невежата винаги съм мислел, че това е супер много жизнеутвърждаваща книжка, но явно съм в грешка. Г-н Антоан дьо Сентнезнамсикой яко се е прецакал в моя случай. Засега. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ооо, специално в "Мечо Пух" и "Малкия Принц" има всичко! Философия да искаш! Привидно детски книги... за попораснали или надраснали възрастта си деца.

Понеже момчето, отправило въпроса е само на 14 години, в случай, че са му интересни обществените отношения и политиката, бих добавил и "Приключенията на Лукчо" и "Джелсомино в страната на лъжците" от Джани Родари. Прекрасна алегория са за едни фалшиви обществени отношения. Написани са наивно по детски, но същевременно са винаги актуални. Е, аз ги четох като по-малък, но моето поколение нямаше достъп до компютри и четяхме. :)

"Мечо Пух" е супер, но още по яки са двата даоиски коментара на книгата-"Дъ-то на Прасчо" и "Дао-то на Пух". На мен ми бяха забавни и полезни, какво повече да искам от една книга?!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Е, браво :) Мина момче на четиринайсет, попита за някакви полезни книжки, всеки му отговори според вкуса си и... се изпокарахме, защото си падаме по различна литература. Големи сме идиоти.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами то проблема не е просто, че момчето пита и че е на 14 години, а че досега не е чел нищо (което по принцип е често срещано при сегашните четиринайсетгодишни и му прави чест, че първо пита и иска да чете и второ, че е откровен). Всъщност неговото поколение са много светнати за доста неща, но пък за сметка на това други им куцат. Та въпросът е, ако един човек на 14 иска да започне да чете откъде трябва да започне? За откровено детските е голям, но за онези детски, които не са само за деца става. Лично за мен, някакси не е нормално един човек да не е чел никога в живота си неща като "Мечо Пух", "Малкия принц", "Алиса", Джани Родари или Андерсен. Разбира се, може да се гледа и някоя екранизация, но за мен не е същото.

Освен това, да прочетеш една тема Философия на ежедневието и донякъде да прочетеш книгата, не означава, че философията ще му е интересна. То на тези години и на мен не беше! Някакси не става да започнеш да четеш книги с Кант, Хегел, Фихте, Фойербах или Шопенхауер, нали?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Странно, наистина. Племенникът ми на единайсет за съжаление е на същото дередже. То и откъде да се почне при късен старт в четенето... не знам. Може би първо малко качествена нова фантастика за зарибяване? Темата явно не е просто за "философия на ежедневието", а за четенето в ежедневието изобщо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Както вече казах, не го спирам да чете ниот будизъм ,нито шинтоизъм, а явно единствен от вас тук съм попрегледал за какв остава дума в сайта който е дал и съм му дал свързани книжки.

И..., според теб, Яворов също да не поглежда, защото се е самоубил?

Господин Антоан дьо незнам си кой си не само се е самоубил, ами и книжката му определено може да бъде разбрана като постик към самоубийство.

Това, че са ви принуждавал ив училище да я четете или че някой ви е казал ,че е световна класика, не значи че е супер полезна.

Който иска, да я дава на децата си, аз предупреждавам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Предишния път се въздържах да коментирам, но сега просто не мога! :biggrin:

Господин Антоан дьо незнам си кой си не само се е самоубил, ами и книжката му определено може да бъде разбрана като постик към самоубийство.

Това, че са ви принуждавал ив училище да я четете или че някой ви е казал ,че е световна класика, не значи че е супер полезна.

Който иска, да я дава на децата си, аз предупреждавам.

Да, така е, абсолютно си прав - когато я прочетох първия път, бях на десетина години и тутакси надянах клупа да се беся!!! :tooth: :tooth: :tooth:

Само недотам добрите ми умения в правенето на такъв вид възли ме спасиха! :tooth: :tooth: :tooth:

Вторият път, когато я препорочетох, вече бях юноша (бледен). Отново ме напънаха едни суицидни страсти, не е работа! Добре, че близките ми ме видели случайно, че я чета и понеже бяха запознати с пагубното й въздействие, бдяха над мен и осуетиха 3-4 опита за самоубийство! :tooth: :tooth: :tooth:

И до ден днешен не съм се избавил от тягостното, но всъщност сладко чувство да сложиш край на живота си! Явно съм бил увреден от тоя Сент-Екзюпери ли беше, Сент Миклош Наги или Сент Мориц ли - все тая! Ужас!!! :tooth: :tooth: :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Забавен си, наистина.

Принципно 9/10 от нормалните хора няма да се самоубият каквото и да прочетат.

Но това не значи че на подобна литература трябва да се гледа като класика и да се препоръчва.

Или че не трябва да се държи сметка за мотива зад действието.

Или пък че не бива да се рпедупреждава.

Сори приятелю, хайде да оставим темата на мира от странични дискусии. Казах си мнението, не мисля да се извинявам на всеки с различно мнение.

Иначе скоро ще заприличаш на някой ,който е чел само Екзюпери. И то 20 пъти.

И аз съм го чел.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...