Отиди на
Форум "Наука"

Кои книги бихте ми препоръчали да прочета?


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Младежът трябва да си състави списък на избраната от него литература и да изприпка до най-близката книжарница, до най-близката градска или училищна библиотека или пък - до най-близкото читалище...

За справка:

Библиотеките в България

http://www.bibliotekibg.primasoft.bg/modules/news/article.php?storyid=63

Читалищата в България

http://www.chitalishte.bg/

---

А сега - бегом марш!

Ето как изглеждат библиотеките и читалищата отвън и отвътре:

post-471-097289200 1283179243_thumb.jpg

post-471-026107400 1283179267_thumb.jpg

post-471-056936900 1283179290_thumb.jpg

post-471-038339300 1283179315_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според една мъдра мисъл на един мъдър човек (поради слаба памет бая ще натъкмявам сега), човек сътворил нещо (книга, картина, тема във форум) в момента на завършване и публикуване престава да е господар и собственик на творението си. Демек, момчето сега пие бира с приятели в парка и люпи семки, но ние се обогатяваме взаимно с шеги и закачки, и тук-таме някоя идея за книжка. Така дори младежа да не се сети да намине тук (твърде е вероятно!), може някой друг симпатяга да хвърли едно оченце и да се засили към библиотеката. И всичко това - заради един въпрос на един момък!

Аз разбрах, че Екзюпери е самоубиец, подтикващ читателите си към лоши мисли, а ДЗВЕР разбра, че с феновете на Антоан шега не бива! :biggrin:

Темата ми е любима и възнамерявам всеки ден да влизам и да препоръчвам на момчето( момче ли беше или девойка?) по една книга и така до Коледа или докато някой вбесен от нахалната ми упоритост не ме банкира. :biggrin:

За днес съм избрал една малка страшна книжка - "Странният случай с д-р Джекил и мистър Хайд" от Р.Л.Стивънсън.

Впрочем, преди да я прочета мислех, че Джекил е идеално име за злодей, а то какво се оказа... (Прочетете книгата и ще разберете!) :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз разбрах, че Екзюпери е самоубиец, подтикващ читателите си към лоши мисли, а ДЗВЕР разбра, че с феновете на Антоан шега не бива! :biggrin:

По - скоро разбрах , че хахото имало и други форми, освен самоубийството...

Колегата отгоре наистина доста образно преразказва книги, показвайки ни, че и тях е чел и е наясно със съдържанието им...

Колега Михов, за Достоевски какво мислите, че мисля? Бива ли да се чете?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Колега Михов, за Достоевски какво мислите, че мисля? Бива ли да се чете?

Гледам мач и не мога много да пиша.

Това е за Достоевски:

В никакъв случай, ако имате син или дъщеря студенти не им давайте да четат "Престъпление и наказание"! Ще вземат да закъсат с парите за наема и да бастисат хазяйката! Достоевски е замислил тоя роман да произвежда убийци-психопати. Те не само убиват, но и после се разкайват продължително време и въпреки, че се измъкват от лапите на закона, като пълни идиоти си признават! Изключително опасен роман!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Автохтонството ли имаш предвид?

Мнеее, имах предвид "Идиот" на Достоевски.

Чакам си анализа.

Ако трябва ше почакам и да го прочетете. След мача.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако трябва ше почакам и да го прочетете. След мача.

Не, приятелю, аз "Идиот" съм го чел. :punk:

Въпросът е, че не е особено уместно да измествам фокуса към мене.

Все пак, твоите мъдри и дълбокомислени анализи провокираха в мен креативността! Благодаря за което! Осени ме манната небесна! Лошото е, че когато ти замлъкна и проявите на творческа активност при мен осезаемо намаляха! Просто ужас!!! Но такива сме ние, малките хора, обречени сме да светим с отразена светлина! Моля те, осветли ни поне още веднъж, предложи поне още един невероятен и дълбочинен "анализ", за да имаме и ние муза през следващите дни! И най-вече да знаем кое е опасно и вредно за нас! :tooth: :tooth: :biggrin:

Все пак прости нас грешните, невежите, некреативните и неуките, защото ние не знаем какво правим! Амин!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Все пак прости нас грешните, невежите, некреативните и неуките, защото ние не знаем какво правим! Амин!

Прощавам ви. Опитайте и с Господ.

Все пак, твоите мъдри и дълбокомислени анализи провокираха в мен креативността! Благодаря за което! Осени ме манната небесна! Лошото е, че когато ти замлъкна и проявите на творческа активност при мен осезаемо намаляха! Просто ужас!!! Но такива сме ние, малките хора, обречени сме да светим с отразена светлина! Моля те, осветли ни поне още веднъж, предложи поне още един невероятен и дълбочинен "анализ", за да имаме и ние муза през следващите дни! И най-вече да знаем кое е опасно и вредно за нас!

Квото и да кажа аз, ти умен надали ше станеш, ама да видим ;)

Не искам да ме мъчи съвестта че си търсил помощ пред всички, а не съм искал да ти помогна.

Ти трябва да прочетеш идиот на Достоевски, колега ,за да разбереш от романа следното нещо:

Че по принцип твърде често стойностни хора, попаднали в маймунско сборище, биват разглеждани самите те от маймуните като маймуни и трагични образи, добродетелите раждат сред безумните сборища презрение, докато откровената селяния нерядко е на пиедестал.

Когато идиотите са повече от нормалното, нормалните стават идиоти.

Вие сте колега!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Че какъв му е проблема на престъпление и наказание? :post-70473-1124971712: Що за глупав човек би бил да копира от книга? Аз никога не съм гледал така на книгите, може би затова не съм изперкал до сега... Изглежда книгите не са за всеки, туко виж не само УоУ маняци се самоубиват или правят RAMPAGE навън.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Че какъв му е проблема на престъпление и наказание? :post-70473-1124971712: Що за глупав човек би бил да копира от книга? Аз никога не съм гледал така на книгите, може би затова не съм изперкал до сега... Изглежда книгите не са за всеки, туко виж не само УоУ маняци се самоубиват или правят RAMPAGE навън.

DarkSlayer, надявам се си разбрал, че последните ми няколко поста бяха шега. Всъщност много харесвам всички книги, за които съм писал! Започнах да се шегувам с възможността една книга да влияе негативно, заради мнението на D3BEP преди това. Виждам пък, че на него взе да не му харесва и май започва да се засяга, затова спирам!

А ако питаш за възможността на една книга да влияе на човешката психика, със сигурност от книгите вземаме готови модели на поведение. Често пъти несъзнателно. Въпросът тук е, дали това може да повлияе до такава степен, че човек за започне да "копира" модели при екстремни обстоятелства? Струва ми се, че тук книгите значително отстъпват на филмите, музиката, телевизията, интернет и компютърните игри. При тях нещата са директно аудио-визуално представени и е доста по-лесно и елементарно човек да бъде впечатлен. Разбира се, един зрял, уравновесен и стабилен човек е неподатлив на това. Децата, възрастни, които са поставени под напрежение и по природа са лабилни, като и хората с психични заболявания могат да реагират по-различно. Действително, деца и психичноболни са извършвали убийства, повлияни от филми и музика. Компютърните игри, тип "военни шутъри" доказано повишават агресията и снижават прага за употреба на сила. Не при всички хора, естествено. Дори не при всички деца. Трябва да са налице и определени личностови особености у индивида. Така че, на целия този фон книжките са безобидни. Затова се и пошегувах.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

:post-70473-1124971712: Боже, боже...някои мъже не могат да минат без мерене на ъъъ ...коланите... Каквато и да е темата трябва да се перчат..да се самодоказват (това би могло да е тема на цяла една дисертация)

Ясно става, че на детето му се чете нещо интересно, не нещо хубаво за изграждане на характер, не нещо, което се счита за класика и не нещо, което е твърде и прекалено задълбочено...- бидейки такова то няма да е достатъчно интересно.

Не мога да разбера как някой може да му препоръча да чете теософски измишльотини, също нямам и идея как някой изобщо споменава за четене на философия - тя никак, ама никак не е интересна - тежка е за четене, трудна за разбиране, бъка от понятия... Източната философия още по-тежко се чете. Да не говорим за руската класика и други споменавани източници.

Един тийнейджър има нужда от емоции в книгата. От тук следва да му препоръчате онези книги, които са ви накарали не да се замислите а да ги изчетете на един дъх...

Аз му предлагам да се наслади на поредицата на Салваторе посветена на Мрачния Елф Дризт До Урден... - Трилогия за Долината на Мразовития Вятър, Трилогия за Мрачния Елф, Наследството на Мрака, Пътеките на мрака. В тях ще открие много от философията на ежедневието на обикновените хора вплетена в една фентъзи история, от която не можеш да се откъснеш.

Ако пък е фен на сай фай - тогава препоръчвам горещо да чете всичко от Айзък Азимов... Четивно, леко и свързано в огромна мрежа от книги и поредици творение са всичките му произведения посветени на роботиката и фондациите. Каквото и да захване няма да сбърка.

Много добре, философски и с изключителен хумор, подходящ за всички възрасти е описан и Светът на Диска в произведенията на Пратчет.

Роджър Зелазни не остава по-назад!

Не бива да се пропуска Дюма - всичките книги за мускетарите са прекрасни и никому не е възможно да са скучни.

Жул Верн е препоръчителен.

Мисля, че ако ще се препоръчва славянски фантаст Станислав Лем е добро попадение, също така и братя Стругацки и Александър Беляев.

От приключенската литература е изключително важно да се прочетат още книгите на Емилио Салгари и Карл Май.

В тях няма особено сериозна философия, но пък има доста динамика.

За всеки тийн би било интересно и да понадникне в света на криминалните романи с Агата Кристи и Артър Конан Дойл, също и Чейс...

Има още много интересни книги.

По принцип моето мнение е, че някои непременно трябва да се прочетат именно, когато си млад и нахъсан, с гладно въображение.

Малкият Принц трябва да се чете във всяка възраст - трябва да ти го четат на 3, после трябва да го четеш сам на 7-8, на 16 и после на 25-30 отново... Така се преоткрива отново и отново различен смисъл в книгата.

Мечо Пух е безспорен...но той е герой за мъничките и големите, не е за тийнове.

Ако му се чете нека чете много. От леките книги ще мине на по-сериозни и задълбочени...

Ако иска пък да чете лесно четивна философия, тогава да чете Аристотел - Етика, Политика, Физика и Метафизика. То от там се започва. Той е много стар, но и до днес се чете най-лесно от всички останали философи.

Източна философия не се препоръчва на тийнове, поради простата причина че не са овладели философията на своята култура и някак не върви да схващат чуждата философия преди родната...стават обърквания, които после бъгват разбирането и на двете.НЕка си гледка японски анимета и тайландски екшъни с много май тай :)

(искам да спомена на гореизказалия се по повод "от Сократ до еди кой си" - Сократ не е писал...нито ред. Редно бе да каже "от Платон"..примерно.

Бе най-добре да си чете хубави, забавни книжки... Сега толкова много нови автори преведени има...

От българската литература - бих казала, че един тийн би се удивил какви забавни произведения са някои от задължителните в програмата - например интригите в криминалето Тютюн, както и драмите в разказите на Караславов. Който прочете Железния Светилник, после винаги прочита и останалите книги на Димитър Талев - въпросът е да почнеш - веднага те грабва интригата. Тъй де... Това Под Иго изпи мозъка на всички... - късите разкази на Елин Пелин са къде по-забавни. Жив пропуск си е да не се прочете поредицата Асеневци... Много интересни са (е то за по-малките, но е забавно и за по-големи) приключенията на врабчетата на Радичков.

Където и да посегнеш в книжарница, библиотека или онлайн база от книги винаги има по нещо интересно.

За това търси и чети. Няма да съжаляваш.

И никога, ама никога не сядай да четеш с предубеждение, че автора е стар...или че е скучен защото се учи в училище...или че е да речем български автор.

Чети, чети и ще видиш как ежедневието ти става все по-богато, интересно и ще ти дава много повече поводи да философстваш върху него.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Айде сега пък и вие бе хора .. няма да чета скучни детски и разни такива подобно вие ме вкарахте 2-метра под земята .. искам нещо интересно за моята възраст а не някакви приказки и тен подобни

все пак си е така, почти всичките ми приятели, който са о 13-17 год. не са чели нищо аз просто появявам някакъв интерес .. нещо любопитно, интересно, а не някакви романи .. ?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не, ти не искаш нещо "за твоята възраст", искаш нещо интересно за теб самия.

След като не те познаваме като личност, как искаш да "познаем" какво би ти харесало?

Не желаеш да четеш художествена литература, да не говорим за детската и юношеската литература... Ок.

А какво би искал да четеш?

Научно-популярна или научна литература?

Поезия? Хайку (японски тристишия)?

Кажи в коя област на познанието имаш интерес, да помислим заедно в тази посока...

---

Ако приятелчетата ти не са чели нищо и са илитерати, смени приятелския си кръг!

Това, че те не са чели нищо, не говори никак хубаво за тях - в интелектуално отношение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Айде сега пък и вие бе хора .. няма да чета скучни детски и разни такива подобно вие ме вкарахте 2-метра под земята .. искам нещо интересно за моята възраст а не някакви приказки и тен подобни

все пак си е така, почти всичките ми приятели, който са о 13-17 год. не са чели нищо аз просто появявам някакъв интерес .. нещо любопитно, интересно, а не някакви романи .. ?

Хващай книжки за самураите, братче. Бушидо, пътят на воина. Това са кратки напътствия, точно философия на ежедневието. Четат се леко, кратки са, интересни са, може и да се помисли над тях. Вътре става дума за сила на характера, реакции, поведение в разни ситуации. Разбира се, не ги чети буквално, чети ги за кеф. "Записките на самурая", нарича се още "Хагакуре" от Цунетомо е преведена у нас и според мен е адски добра книжка. "Кодексът на самурая" или "Будо шошиншу" от Дайдоджи Юдзан - също.

И не е вярно, че философия се чете трудно. Примерно "Нравствени послания до Луцилий" на римския философ Сенека са много добър сборник с писма - точно за поведението и ежедневието. Книжката е дебела, но самите писма вътре са кратки и ясни, без сложни понятия и са написани на разбираем език. А все пак не са детински, нормални са си. Пробвай нещо такова и после можеш да си намериш и друго. Има и разни книги за Дзен, японската философия, ама тя е малко странна. Все пак е интересна, де.

Има и един римски император, Марк Аврелий, който е написал съчинение "Към себе си". И него го има на български, кратко е, ясно е, а не е тъпо. Пак за философията в ежедневието.

Пробвай там, ако искаш питай някой даскал за такива хубави неща. Ще си намериш нещо по твой вкус.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ако с ФАуст не успееш

Я попрочети тук, пък после ще видим дали ще съжаляваш =)

Не може човек да чете специализирани книги, а да не чете романи... това лишава човек от способността да ЧЕТЕ. Не ме разбирай погрешно - много бих се радвала някой 14 годишен да чете философски трактати... Има ги и такива. Но те са изчели обикновено всичко що изброихме горе още преди да навършат 10!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Момчето иска да чете ФИЛОСОФИЯ, а не Холмс, Тримата мускетари или Мечо Пух, които са велики книги, разбира се. Затова му предложих "Въведение във философията" на Ясперс и "Светът на Софи" на Гордер. Предложеното от колегата Глишев също е подходящо, разбира се.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ама как ще четеш философия, а няма да си видял една художествена книга поне?? Че то едното без другото никак не може....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ама как ще четеш философия, а няма да си видял една художествена книга поне?? Че то едното без другото никак не може....

Може би сте прав, но бихте ли се аргументирали.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Може би сте прав, но бихте ли се аргументирали.

Може и на "ти". :) Ами по-горе Lion Queen го е казала достатъчно ясно. Четенето е интензивен контакт с образи и идеи, описани от друг. Без художествените образи трудно се развива способността да се възприемат идеи, пък и темите и идеите на художествената литература са така преплетени с философските, че просто се налагат и двете да се четат, ако човек има някакъв хуманитарен интерес.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Айде сега пък и вие бе хора .. няма да чета скучни детски и разни такива подобно вие ме вкарахте 2-метра под земята .. искам нещо интересно за моята възраст а не някакви приказки и тен подобни

все пак си е така, почти всичките ми приятели, който са о 13-17 год. не са чели нищо аз просто появявам някакъв интерес .. нещо любопитно, интересно, а не някакви романи .. ?

Те т`ва е за тийнейджър!

Космична трагедия

...

Останалите разкази - също!

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да, "Светът на Софи" също е стабилна книга. Точно философия за начинаещи.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...