Отиди на
Форум "Наука"

Кои книги бихте ми препоръчали да прочета?


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Някога, когато ние бяхме млади, ще рече - през 70-те и 80-те години на миналия, двадесети, век (1977 - 1984 г.), имаше една поредица книги, наречена "Библиотека "Четиво за юноши"".

Ето списъка на книгите в поредицата:

http://detstvoto.com...php?newsid=1969

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Прочети романите на Жул Верн и Джек Лондон!

Ето списъците с техните произведения:

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%96%D1%83%D0%BB_%D0%92%D0%B5%D1%80%D0%BD

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B6%D0%B5%D0%BA_%D0%9B%D0%BE%D0%BD%D0%B4%D0%BE%D0%BD

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Навремето (когато ние бяхме млади, ще рече - през 70-те и 80-те години на миналия, двадесети, век (1977 - 1984 г.) имаше една поредица книги, наречена "Библиотека "Четиво за юноши"".

Ето списъка на книгите в поредицата:

http://detstvoto.com/index.php?newsid=1969

М, наредени са по години... това ми припомни стара любима моя книга с подобна на сайта тематика.

1984-Джордж Оруел.

Има я в читанката.

Хем е забавна, хе те кара да се замислиш по същите въпроси.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Старогръцки легенди и митове (Аз стартирах в четенето на 5 годишна възраст с тази книга. На 15 г. пак не е късно да бъде прочетена.)

Също няма да съжаляваш, ако прочетеш и поредиците "Сага за войната на разлома" и "Песен за огън и лед" (типични представители на псевдоисторическото фентъзи в стил "меч и магия")!

Може да прочетеш и малко фантастика, примерно - "Космическа одисея 2001"

http://bg.wikipedia.org/wiki/2001:_%D0%9A%D0%BE%D1%81%D0%BC%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%81%D0%B5%D1%8F

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Блаватска и Щайнер нека чете, който не ги е чел, ама ако прочете нещо за източна логика, Будизъм, Брахма-сутра, Йога-даршана..., които ти май не си поглеждал, става ясно, че тези двамата са пълни мошеници, защото са говорили за неща, които изобщо не познават.

Съвършено вярно. Изумително е как днес, когато има толкова много общодостъпна и автентична информация за източната философия, хората все още се увличат по мадам Блаватска или Лобсанг Рампа.

За екзотичните мнения по повод Екзюпери ще се въздържа. Само ще кажа, че по тази логика поне 1/2 от световното литературно и философско наследство може да отиде в коша - от Сократ, през Ницше до Хемингуей.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сетих се за книгите на Станислав Лем - особено за "Соларис" и "Звездният навигатор Пиркс":

http://chitanka.info/lib/text/1552

http://chitanka.info/lib/text/1542

С голямо увлечение ги четох в ученическите си години:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Лем, разбира се. A "Фиаско" и "Едем" чели ли сте? Обаче, защо имам чувството, че нашия млад приятел, който започна темата отдавна не участва и не я следи...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не само, ами и имам чувството че темата се превръща в "кой какво е чел".

Човекът ви даде сайт, доста обширен, на който търсеше ПОДОБНА литература. Хубаво беше да го погледнете, преди Екзюпери, Буда, Вазов и Сребърната тромба...

Ако е за литература, доста мога да изредя, пък и будизма и брахмизма имам опасение, че не само ше ги изредя.. Но...

Малко немат връзка :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Mea culpa! Познавате ли източната философия и религия? Известни ли ви са паралелите между стоицизма и будизма, между Хусерловата феноменология, късния Витгенщайн, и Дзен или между Хайдегер и индийската философия?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Забавен си, наистина.

Принципно 9/10 от нормалните хора няма да се самоубият каквото и да прочетат.

Но това не значи че на подобна литература трябва да се гледа като класика и да се препоръчва.

Или че не трябва да се държи сметка за мотива зад действието.

Или пък че не бива да се рпедупреждава.

Сори приятелю, хайде да оставим темата на мира от странични дискусии. Казах си мнението, не мисля да се извинявам на всеки с различно мнение.

Иначе скоро ще заприличаш на някой ,който е чел само Екзюпери. И то 20 пъти.

И аз съм го чел.

Да, забавен съм! :)):

Сега, че хората дават хаотично литература, която смятат, че е удачно момчето да прочете - е така. Обаче, не се ли замисли, че твоят анализ в стил "авторът иска да каже", че и повторен за всеки случай (явно да не би случайно някой да го е пропуснал) идва може би малко в повече?

В твой стил ще продължа:

1)В никакъв случай, ако имате син или дъщеря студенти не им давайте да четат "Престъпление и наказание"! Ще вземат да закъсат с парите за наема и да бастисат хазяйката! Достоевски е замислил тоя роман да произвежда убийци-психопати. Те не само убиват, но и после се разкайват продължително време и въпреки, че се измъкват от лапите на закона, като пълни идиоти си признават! Изключително опасен роман!

2)В абсолютно никакъв случай, ако имате син или дъщеря между 13-33 години, не им давайте да четат Уилям Бъроуз и особено "Дрога"!!! Поне, ако не искате отрочето ви да стане битник, пънкар, наркоман, отрепка и въобще цялата сволоч на света!

3)Не позволявайте децата ви да четат и Кен Киси с неговия "Полет над кукувичето гнездо". Четейки го, ще останат с впечатление, че светът е психиатрия или най-малкото, че психиатрията е нормално място. Оттам, че да нарушават нормите на психиатрията/света е нещо готино и нужно. И въобще е напълно естествено да живеем в психиатрията. Накрая, както знаем се стига до лоботомия.

4)Нека не подценяваме детските книги! Те могат да бъдат особено опасни! Да вземем Андерсен. Ето например "Малката кибритопродавачка". Вместо да започне да предлага по-енергично кибрита и да вкара маркетингови стратегии (доколкото е възможно), за да увеличи продажбите, това момиче започва да хаби стоката! И утре, когато децата ви си отворят магазинче, нищо чудно и те да зяносат мат'риала за егоистичните си нужди! И после ще ви се оплакват, че не върви и ще ви крънкат за пари! Ами "Новите дрехи на краля"? Че този разказ учи децата на откровено мошеничество! Как трябва просто да си намерят наивен и добродушен балък с пари и да си гледат кефа! Аз имам приятели, които цял живот така я карат, бас държа, че като малки са я чели тази приказка! Просто нямам думи. Очевидно Андерсен е много опасен за децата. Учи ги на безотговорно и егоистично поведение!

5)Има ли смисъл да продължавам? Както се вижда, опасният подтекст е навсякъде! Тия автори са или самоубийци, или комарджии, или наркомани, или депресирани типове, или всичко накуп!

Съжалявам, не можех да се въздържа от "странични дискусии". Пък и е полезно. Така децата ще научат кои книги не трябва да четат. Все е нещо... :punk:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Подобна л-ра така ли? Хмм, литературата е всеобхватна (художествената имам предвид, другото е специализирана л-ра). Точно това и е хубавото! Че можеш да четеш и да си представяш/преоткриваш, нови истини, нови гледни точки и т.н. в зависимост не само от възрастта, а и настроението. Спец. литературата бие в една точка. Не, че не е полезно, но не препоръчвам на хлапе на 14-сет да чете такава. Тя предполага доизграждане на определен хммм... мироглед, но не и изграждане. Затова (според мен) трябва (на таз крехка все пак) възраст да се четат много и различни неща (уви едно моеизследване след познати деца (лично, нито пълно, нито представително) показва, че почват на 16-сет). Пак мое мнение е (и не само), че "едностранчивото" четене, даже на големи "количества" книги (не литература разбира се0, е много по-вредно от нечетенето.

Тук се дадоха много предложения и повечето съобразени с възръста и най-вече с развитието на младежа (разбира се по отношение на четенето). А не с това кой, какво чете. Или е чел! ДЗВЕР не зная дали имаш деца или контакти с тях, но на прима виста (от това което пишеш де) според мен не? Аз имам и съм работил (без заплата, просто обичам хлапаците ;) и най-вече когато се получи тайнството - събуден интерес!!!), а тук има и не малко учители (коите работят със символична такава (заплата де :(), предполагам за тях не е само тайнство, а труд именно в таз посока), които не казват кое е правилно (кат теб!), а как да се стигне до него без да натрапват мнение (собствено, партийно (опазил Господ) държавно) и т.н. Затова има и толкоз богат набор от книги, но почти всички развиват мисленето, или въображението на таз възраст.

ОТ Екзюпери е свален от германец и той го обяви миналата или по-миналата година (германеца не Екзюпери). Така, че не лъжи (абе себе си можеш, това НАИСТИНА го можеш, съдейки по няколко теми) младото поколение.

Край на ОТ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Изумително е как днес, когато има толкова много общодостъпна и автентична информация за източната философия, хората все още се увличат по мадам Блаватска или Лобсанг Рампа.

Тези и др. правят информацията общодостъпна, т.е. профанизират я, те. :bigwink:

Щайнер е уникат. Не съм по темите, но ако се отвори приказка, наистина невероятни глупости е говорил.

Ако е за литература, доста мога да изредя, пък и будизма и брахмизма имам опасение, че не само ше ги изредя..

Брахманизъм. Вишну и Шива ще се сърдят за "брахмизма". :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Страхотна е, аз всяка година я препрочитам и намирам нещо ново! НО не е най полезна СЕГА за тийнеджърите ;). ЗАЩО! Щото е писана в друго време ;). Ако някой напише как се забраняват скайп, фейса, нета..... примерно " Три сайта за републиката" (абе работно заглавие) и и го забранят ще стане бестселър... при..... Самииздат (ама вече на лазерен принтер ;)).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Щайнер е уникат. Не съм по темите, но ако се отвори приказка, наистина невероятни глупости е говорил.

Да, като напр. че планетите имат карма и други подобни бисери.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Страхотна е, аз всяка година я препрочитам и намирам нещо ново! НО не е най полезна СЕГА за тийнеджърите ;). ЗАЩО! Щото е писана в друго време ;). Ако някой напише как се забраняват скайп, фейса, нета..... примерно " Три сайта за републиката" (абе работно заглавие) и и го забранят ще стане бестселър... при..... Самииздат (ама вече на лазерен принтер ;)).

Мда... Ако започнем и с антиутопиите, край няма да има.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе полезни са, маааа ся кой к'во ти забранява? Аз съм либерален баща, щото и щерката е такваз ;) Опитвам се да и обясня какво е било, ма не вдява ;) и по-добре. Но дойде с мен (т.е. тя искаше да посетим Ястребино, да положим цветя за убитите дечица), въпреки, че ходихме километър поне, (тя се шашка за змии) а беше по джапанки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Колегата отгоре (Михов) ме засмива. Великолепен сте, колега, и яко защитихте Екзюпери.

Mea culpa! Познавате ли източната философия и религия? Известни ли ви са паралелите между стоицизма и будизма, между Хусерловата феноменология, късния Витгенщайн, и Дзен или между Хайдегер и индийската философия?

Не схващам какво имате предвид.

Но сайтът на момчето прави точно това. Религиозни паралели и теософск иобяснения на различни въпроси.

А класиката в религиозните паралели и теософското изследване си е точно Блаватска. Като не пропуснем ,че му показах поне 3-4 книги, които да прочете ПРЕДИ нея.

Това, че сте достатъчно мързеливи и безотговорни да не погледнете какво ви се иска, преди да приказвате щуротиите си, не значи че сте прави момчета. С деца бил иработили. Поработете със сайта. Ако Щайнер говори глупости, какво да кажем за предложеният сайт? както казах , на възрастта на момчето и аз четях за извънземни и по принцип е добре да чете и да се образова, маакр и не точно такава литература. Аз го казах.

И далеч преди нещастните ви смешки му препоръчах да търси извори, а не преразказвачи.

Очевидно вие на 5 стинки във въпроса не сте вникнали, само се пъчите.

Е, блеснахте. В собствените си очи. Иначе каот цяло показахте типична българска простотия.

Както и да е; видно че темата се предпочита като мерене на пишки, а не като полезна тема...

Предлагам да се заключи докао автора не се появи и не поиска да се тоключи.

Което предполагам, няма да стане.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ДЗВЕР, вие направо ме стресирахте. Много сте свиреп! Извинявам се, че се намесих в тази тема. Но преди да се оттегля, все пак искам да благодаря на МАРК, че ме подсети за "Фиаско". Не съм я чела и сега с удоволствие ще попълня този пропуск , въпреки че така навярно ще си навлека Вашето необуздано презрение:w00t:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Колежке, моля за извинение. Вашето участие в темата дори не го забелязах и определено нямах предвид вас, а 2-3 колеги, които се знаят и нямат спирачки.

Иначе действително и цитираните от Вас романи на Лем нямат нищо общо с темата. Но поне не ги натрапвате и не сеете глупости безспир по отношение на общо взето - основното - неофтопик участие.

Не мисля че е вредно да се чете всякаква литература. А че е вредно препоръката как да си увеличи културата да прераства в повсеместна селяния.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не схващам какво имате предвид.

Напр. следното Хайдегер и индийската философия. Репликата ми беше насочена на срещу вас, а срещу теософско-антропософските фантазии, които не бих препоръчал на един тинейджър.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ооо, в никакъв случай!!!

"Властелинът на пръстените" е особено опасна книга за подрастващите! КГ, как въобще можа да ти хрумне?! Толкин категорично трябва да бъде забранен за четене от деца под 31 години!

Какви са основните внушения на книгата?

Първо, че човек може да бъде дребосък/хобит/шушумига и пак да стане герой/преуспял/почитан и т.н. Пълна глупост! Пълна глупост, нямаща нищо общо с реалния свят! Всеки, който е гледал американски филми (далеч по-адекватни и реалистични!) знае, че такива като хобитите са смотаняци и неудачници/лузъри, ядащи много бой в училище, а после и в живота! Докато капитанът на футболния отбор, който е красавец междувременно, ходи с главната мажоретка, също красавица (междувременно). По-късно това се повтаря и в живота. Ами в България? Последния хобит, който преуспя беше първият ни демократичен президент Ж.Ж. Както знаем обаче, това се случи в една много тъмна, отдавнашна и мрачна епоха. Сега управляват не някакви невзрачни хобити, а истински супермени! Президентът Г.П. направо си е като Джеймс Бонд, а премиерът Б.Б. като Батман. С две думи едно дълбоко погрешно внушение, което така може да разстрои психиката и да обърка ценностната система на вашето дете, че жална ви майка после!

Второ, че човек може да притежава ценни предмети и вследствие на огромния товар и бреме да се побърка и не просто да се побърка, ами и да заприлича на урод! Да, за Ам-Гъл говоря. И какво ще разбере от това вашето дете? Че не трябва да има нищо, да живее ден за ден и изобщо да стане някакъв хипар, респективно наркоман и неудачник. Пълна глупост! Практиката е показала, че точно хората като Ам-Гъл са най-преуспели! Или отново едно дълбоко погрешно внушение, което може да тотално да разстрои психиката и необратимо да повреди ценностната система на вашето дете!

Трето, че елфите са много готини! Всъщност какво са елфите? Ако се замисли по-дълбоко човек, това са едни същества с липса на полов диморфизъм. Или по друг начин казано - унисекс! А какво е унисексът? Инструмент за налагане на хомосексуални предпочитания! Толкин много умело е въплатил своите гей-пристрастия в книгата! Просто е - елфите са готини и положителни, приличат на гейове, оттам елементарната аналогия гейовете също са готини и положителни! Ако искате детето ви да формира хомосексуални предпочитания, дайте му "Властелина" незабавно!

И четвърто, каква е тая технологична изостаналост? Каква е тая преобладаваща мрачна и нехигиенична обстановка? Децата ще останат с впечатление, че това е нормалната среда за живот. Съвсем ще изперкат, искайки да живеят в средновековието, а не в съвременноста.

Преди да предлагате книги на килограм, мислете малко и за децата бе хора?!? Не ви ли е ясно, че те са наивни и лековерни и могат да бъдат лесно оплетени от такъв като Толкин? А той очевидно е депресиран хомосексуалист, имащ предпочитания към джуджета и тролове, бълнуващ апокалиптични картини!

Хайде, моля ви се!

П.П. Използвам темата за забавление, защото тя като цяло изгуби смисъла си. Струва ми се, че младежът попита просто ей така, да завърже разговор едни вид. Няма лошо...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...