Отиди на
Форум "Наука"

Кои книги бихте ми препоръчали да прочета?


Recommended Posts

  • Потребител

"Трудно е да бъдеш бог" от едни съветски братя- Борис и Аркадий. Има екшън, политика, етични въпроси и морални дилеми. Малко атеизъм, малко религия и малко философия. И малко романтика...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

"Трудно е да бъдеш бог" от едни съветски братя- Борис и Аркадий. Има екшън, политика, етични въпроси и морални дилеми. Малко атеизъм, малко религия и малко философия. И малко романтика...

Направо да се хване покрай това да прочете и трилогията за Обитаемия остров.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Винаги съм предпочитал "Понеделник започва в събота".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Прекрасни книги! Като нещо по ново в SF бих препоръчал и поредицата за Ендимион/Хиперион на Дан Симънс, но ако трябва да се върнем към философията подходящо въведение, според мен е "Есе за човека" на Ернст Касирер.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Винаги съм предпочитал "Понеделник започва в събота".

това си е велика книга и точно на тази възраст я бях прочел за първи път.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

С часове съм се смял. Всъщност това е една от няколкото книги, които съм изчитал изцяло на глас.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сега вече темата за смешни книги ли е?

Хайде и аз да прибавя "Трима души в една лодка" на Джером К. Джером. Не съм чел много хумористични книги, но си спомням, че когато четох тази ми беше доста забавно.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ако с ФАуст не успееш

Я попрочети тук, пък после ще видим дали ще съжаляваш =)

***

Подкрепям Lion Queen за това предложение. Книгата е написана с много хумор, но е необходимо читателят да прочел и още нещо.. за да го схване напълно, но не е фатално, ако не е чел кой знае колко много.

Ако с ФАуст не успееш я "изядох" с кориците за един ден .. и доста се похилих...

Поздрави Б.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Ерик" от Пратчет е добър избор за 14-16 годишен младеж. Ако фабулата не го грабне поне има мнооооого картинки. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Време разделно

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Криминалните загадки на инспектор Стрезов.

Внимание! Това не е заглавие на книга. Заглавията на книгите трябва да си потърсите сами.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

"Железният светилник"

И

Криминалните загадки на инспектор Стрезов.

***

:good: Идеята на Стоедин и на ISTORIK да се започне с български автори не е лоша... даже напротив..

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

По последни данни Талев е македонец, бре. Даже е лежал в бугарски лагер заради произхода си! :biggrin:

М****ка му (censored) ! Допуснах неволна грешка за произхода на Талев! Моля за прошка...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Тя темата отдавна си остана за нас и литературните ни предпочитания :)

От нашите по-модерни белетристи си падам по Георги Марков (конкретно заради "Задочните репортажи", "Портрет на моя двойник" и "Достопочтеното шимпанзе"), Милен Русков ("Захвърлен в природата", "Джобна енциклопедия на мистериите" и преводите му), Виктор Пасков (само заради "Балада за Георг Хених"), Евгени Константинов (заради любимия на тюрковъдите роман "Дрезгавини" ;)), Николай Хайтов (с "Диви разкази" и "Ламята") и Цветан Стоянов (единствено заради литературните му есета, които са безупречни).

От поетите си умирам за Иван Теофилов и Радой Ралин (имам предвид Ралин като лирик, а не като сатирик). Харесвам и Александър Шурбанов, при това не само като преводач, а и като оригинален поет.

Много обичам "Последния праведник", късия фантастичен роман на Любомир Николов (когото смятам и за прекрасен преводач).

От драматургията ни ценя само "Жана д'Арк" на Маргарит Минков, но тя пък е пиеса за милиони.

От военните мемоари, които не са много популярни освен в тесен кръг любители, си падам по "Артилеристи" на... по дяволите, забравих името, а книгата не е пред мен. Язък. И по "Един от Първа дивизия" на Георги Георгиев, то се знае.

От есеистите не мога да мина без Стефан Попов.

От историците - без Симеон Радев... от останалите, дори от съвестните, лъха скука.

От философите ни удоволствие ми доставят само Цочо Бояджиев и Георги Каприев.

Това е моята китка, така да се каже. За щастие, има какво да се чете на български.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От военните мемоари, които не са много популярни освен в тесен кръг любители, си падам по "Артилеристи"

Пробвай с военните разкази на Йовков. Ако не си пробвал де!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Пробвал съм, че как :) Думата ми е по-скоро за по-малко популярните неща. Иначе от ПСВ последните няколко стихотворения на Дебелянов са ми особено мили. "Един убит", "Тиха победа" и особено "Нощ към Солун". Има нещо пророческо и много силно,а същевременно кротко и овладяно в тях. Не знам как да го кажа по-добре.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Досещам се за какво говориш.

И аз мисля, че във всеки период изкуството съдържа нещо пророческо за следващите десетилетия и може би векове. Дали е то светло и приятно (което съвсем не е еднакво с повърхностно), или мрачно и догматично - такава е и последващата епоха от развитието на съответното общество ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аман от (пра)българи ;). Кат стане на 16-ет Вонегът ;). Франсетата нема да ги прокламирам ;).

Абе това е заради Достоевски :(.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...