Отиди на
Форум "Наука"

Куликовската битка


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Виж за Клокотница не е ясно.

да, въпросът за Клокотница е дали е имало по 1000 човека от двете страни или това е общия брой на сражавалите се там. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 86
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Не бъдете толкова лоши , че на Андрей ще му стане лошо от вашата русофобия.100000 си звучи съвсем кръгло , хубаво и съвсем руско.Да не забравяме , че съветските микросхеми са най-големите микросхеми в света!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не бъдете толкова лоши , че на Андрей ще му стане лошо от вашата русофобия.100000 си звучи съвсем кръгло , хубаво и съвсем руско.Да не забравяме , че съветските микросхеми са най-големите микросхеми в света!

Ох Дедо либене, не ми е лошо..

Просто тука Ник1 намеси Русия в 16 век.....

Дедо Личен, ти знаеш ли, какво прави Батюшката Московский княз и Всоросийски цар-самодержец в периода 1550-1578г.?

Пак казвам- не закръглявам.Чисто и просто се интересувам от руската държава при и малко след Иван ІV и бая съм прочел.И не съм русофил.

При Иван ІV Грозни се създават нови пехотни, конни,стрелкови и артилерийски части...На това на военен език му се вика стратегическо развръщане.

Руснаците си увеличават в пъти цифрата на постоянната войска.....

Случва се в една година да загубят 2-3 големи сражения в Ливония и на следващата пак са поели инициативата на агресори.....

Да кажа само, че Андрей Курбский/преди да избяга в Ливония и Посполита/ се проваля като воевода и разбиват и пленяват командваните от него 30 000 души.....Това не е шега численост.....

А Русия по това време има още дълтга граница с поляци и татари.. На юг как ли си прикриват границата от Кримското ханство?

недейте да ме обвинявате имплецитно в хипербола...

точно аз в най-малка степен съм склонен да преувеличавам, каквото и да било...

А походът, който оглавява Курбский не е сериозно подготвен и не е стратегически.....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Небива така рязко да намалявате цифрите на участниците.

Накрая ще излезе, че цялата легендарна битка не е било повече от едно сражение м-у ~стотин войника с ~десетки ранени и няколко убити.

Не бива. В русия само крупни неща ставали, стават, ще стават. Па и историците как ще си пишат поне от 300 страници книга за това което може и в една тетрадка да се напише...

:laugh::tooth::w00t:

Русия си е голема, Скуби. Независимо дали на някого му харесва или не. Щом се говори за полкове - лява, дясна ръка, засаден и т.н.т. /а по него време "полк" означава доста войска, да не извеждаме значението на думата от къде идва/ това трябва да навежда на мисълта че в никакъв случай не са по-малко от 15-20 000 русите.

Редактирано от kramer
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Статия за числеността на руската войска, участвала в битката:

http://www.xlegio.ru/ancient-armies/medieval-warfare/on-strength-of-the-dmitry-donskoy-troops-at-the-kulikovo-field/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Статия за числеността на руската войска, участвала в битката:

http://www.xlegio.ru...kulikovo-field/

Съвсем реално.

Това за 100-200-даже 400 000 е силно преувеличение.

5-6000 общо ми се вижда реалната цифра.

:post-70473-1124971712: :post-70473-1124971712: :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ох Дедо либене, не ми е лошо..

Просто тука Ник1 намеси Русия в 16 век.....

Дедо Личен, ти знаеш ли, какво прави Батюшката Московский княз и Всоросийски цар-самодержец в периода 1550-1578г.?

Пак казвам- не закръглявам.Чисто и просто се интересувам от руската държава при и малко след Иван ІV и бая съм прочел.И не съм русофил.

При Иван ІV Грозни се създават нови пехотни, конни,стрелкови и артилерийски части...На това на военен език му се вика стратегическо развръщане.

Руснаците си увеличават в пъти цифрата на постоянната войска.....

Случва се в една година да загубят 2-3 големи сражения в Ливония и на следващата пак са поели инициативата на агресори.....

Да кажа само, че Андрей Курбский/преди да избяга в Ливония и Посполита/ се проваля като воевода и разбиват и пленяват командваните от него 30 000 души.....Това не е шега численост.....

А Русия по това време има още дълтга граница с поляци и татари.. На юг как ли си прикриват границата от Кримското ханство?

недейте да ме обвинявате имплецитно в хипербола...

точно аз в най-малка степен съм склонен да преувеличавам, каквото и да било...

А походът, който оглавява Курбский не е сериозно подготвен и не е стратегически.....

Тези "30 000" може да не са били 30 000, а да са били 15 000..

Стр 75 на монографията

http://history.spbu.ru/userfiles/2009_05-Lobin-%20discusia.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

Хайде, господа - нахвърляйте се! Александр Александрович Щербаков & Co. са се погрижили за нас много отдавна :)

Щербаков А.А. Куликовская битва 1380 (2001).pdf

В этой книге подробно описывается ход Куликовской битвы, предшествующие этому сражению события и его результаты. Кроме того, авторы, практически впервые в отечественной историографии, предприняли попытку на основе большинства известных изобразительных и археологических источников реконструировать облик участников битвы, представить различные варианты комплексов оборонительного и наступательного вооружения, характерные для войск Московской Руси, Золотой Орды и их возможных европейских союзников. Книга богато иллюстрирована.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 седмици по-късно...
  • Потребител

Мързи ме да търся конкретните цитати, но последните изследвания на руски историци сочат численост на руснаците 18-20 хил., на татарите 25-30 хил. д. Общо едва ли в битката са участвали повече от 50 хил. души, което пак е твърде значителен брой за епохата.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Няма и толкова участници.Куликовското поле всъщност е едно малко парче земя до реката където особено много хора на могат да се поберат.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...