Отиди на
Форум "Наука"

Произходът на шопите


Recommended Posts

  • Потребители

"Произходът на шопите"

Български, с големи печенежки инфилтрации, или друг?

Имената "цопон", "сопон" и "чопон" (не съм сигурен за правилното произнасяне или транскрипция) са имена на печенежки племена.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

След поражението, нанесено им от византийско-куманска войска през 1091 г., при Левунион и през 1123 г. при Боруй (Стара Загора) остатъците от печенегите се заселват (или са разселени от Византия) в българските земи.

Едно от племената на печенегите на име цопи (или сопи) се заселва в Софийско и Мъгленско (в Македония).

Някои считат шопите за наследници на това племе.

Други виждат някаква близост между думите печенег и баджанак.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

не се излагайте, бре. Шопите са сапеи. Така казва батко Зиези. Аз нему вервам. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Чакай малко...

Има ли грешка?

Ти НЕ МУ вярваш или вЕрваш НЕМУ (на него)?

:post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

След поражението, нанесено им от византийско-куманска войска през 1091 г., при Левунион и през 1123 г. при Боруй (Стара Загора) остатъците от печенегите се заселват (или са разселени от Византия) в българските земи.

Едно от племената на печенегите на име цопи (или сопи) се заселва в Софийско и Мъгленско (в Македония).

Някои считат шопите за наследници на това племе.

Други виждат някаква близост между думите печенег и баджанак.

Днешните шопи са потомци на романизираното тракийско население - власите.

Славофони са станали по политико-религиозна причина. А тя е, последствието от многовековното славянско богослужение, обкръжение на славофонни поселения и официален език и прекъсване на връзките със добилите в последствие политическа и релиигиозна свобода техни събратя от левия бряг на Дунав.

Наричат ги белодрешковци, също така наричат и власите от десния бряг на Дунав, с единствената разлика, че отдалечените от Дунав власи забравят в последствие изконния си език. Справка - данните за преброяване на населението на Княжество България.

Следи показващи произхода са оцелелите до днес топоними въпреки многократните смени на наименования на населени места и местности най-масовото от които е през 1934г. - Банишоара, Вакарел, Урсулица, Хърлец, Валеа лунгъ, Четатеа, Пиетриш ит.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За тюрко-алтайския произход на българите не знам, ама на шопите се доказа, аз съм доволен. Кръвта (и простотията) на степните завоеватели тече във вените ми :laugh: И пА си Одим по кЪро и си кОпам нивЕто, и си музЕм кравЕто :happy:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Чакай малко...

Има ли грешка?

Ти НЕ МУ вярваш или вЕрваш НЕМУ (на него)?

:post-20645-1121105496:

грешна нема. Нему вервам. Той е пророк, месия, призван да ни отърси от заблудата. Амин! :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За тюрко-алтайския произход на българите не знам, ама на шопите се доказа, аз съм доволен. Кръвта (и простотията) на степните завоеватели тече във вените ми :laugh: И пА си Одим по кЪро и си кОпам нивЕто, и си музЕм кравЕто :happy:

Моля, моля! Благодарение на Енчо/ПухиIYI, разбрах, че съм полу-влах, което значи полу-дак. Значи съм македонодакиец (античен разбира се, щот бюромци и власи сме антични!), можете бугаро-татарите да целувате земята, по която ходя!

грешна нема. Нему вервам. Той е пророк, месия, призван да ни отърси от заблудата. Амин! :biggrin:

Халелуя! Но зизу загърби призванието си, сега е геймър и громи вразите в гейм-пространството (eRepublic).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Има и тюрки намесени май, или?

Власите и аромъните на гащите/панталоните "штени" ли викат? Тая дума е от диалектите в пернишко, и си е башка тюркска (от номадите-тюрки в Източна Европа), както и да я погледнем. /Вижте и руската и украинска дума за панталони - "штани"../

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Мерси, от шоп влах не става и не обиждайте, да не играе винкеУо :w00t:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Халелуя! Но зизу загърби призванието си, сега е геймър и громи вразите в гейм-пространството (eRepublic).

Е, крайно време беше да се ориентира към защита на по-реални каузи:))))

Обаче и и там отърване от дако-римляни няма.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

"Произходът на шопите"

Български, с големи печенежки инфилтрации, или друг?

Имената "цопон", "сопон" и "чопон" (не съм сигурен за правилното произнасяне или транскрипция) са имена на печенежки племена.

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:HvLhXAl_hNcJ:www.pomak.eu/board/index.php%3Ftopic%3D2428.195%3Bwap+%D0%9A%D1%83%D0%BB%D0%BF%D0%B5%D0%B8+%D0%BF%D0%B5%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%88%D0%BA%D0%BE+%D0%BF%D0%BB%D0%B5%D0%BC%D0%B5&cd=1&hl=bg&ct=clnk&gl=bg&client=firefox-a

Печенежкият хан владеел, според Иречека, над 13 племена или колена. У Константина Багрянородни на два пъти се изброяват имената на печенежките племена; тези имена представят доста голям интерес, особено с оглед към това, че видни учени са се опитвали да сближават печенежкото племенно название Tzopon с името „шопи" за някои северозападни българи.

У К. Багрянородни се казва, че Печенежко (Patzinakia), печенежката държава се дели на осем области (themata): 1. Irtil, 2. Tzu, 3. Gyla, 4. Kulpey, 5. Harovoy, 6. Talmat, 7. Hopon и 8. Tzopon; после ce именуват и племената отта-тък Днепър. Интересни са всички по състав: редом с Irtim, Tzur, Gyla, Hopon, Tzopon и явно сложни като Kulpey, Harovoy, Talmat, Kurtzi-tzur, Syru-Kulpey, Voro-talmat, Bula-tzopon.2

"Tzopon" май значи "чобани":)..Еййй знаех си, че не им е чиста работата на шопите :)

"Hopon" го срешам и като "Капан" (има теза че етнографската група "Капанци" са наследници на печенегите)

"Tolmat/Tolmatch" май значи "преводач"/"водач"?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Мен това не ме изненадва :) Gyla е интересно, в "Тюрко-българи и маджари" е пропуснато в мястото, отделено на името Дуло и маджарските институции.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Част от шопите произлиза от прабългарите огондури на друга по-голяма от чукундури. За справка виж "Българин да се наричаш"

Ейвалаа! Най-после да си кажем голата истина :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според мен шопите са извънземни от високоразвита техонологична цивилизация, които са се маскирали като овчари, за да не привличат вниманието.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Поредната идиотска тема .

В пълно бойно очакване съм относно следващата идиотия, от рода на Добруджанска раса , потомци на добродурите, дошли от Средноазиатска Чукундурия :whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Май печенежкото Цопон е толкова обосновано колкото и тракийското Сапеи - само на звукова прилика.

Защо, логично е. Бита им се различава от другите райони на България. Всъщност, по фолклора могат да се познаят ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Произходът на шопите"

Български, с големи печенежки инфилтрации, или друг?

Имената "цопон", "сопон" и "чопон" (не съм сигурен за правилното произнасяне или транскрипция) са имена на печенежки племена.

Шопите са местното християнско българско славяноезично население на определена територия.

Вероятно произходът на местното християнско българско славяноезично население от всяка територия е сложен и смесен и колкото е по-голяма територията, толкова по-неправдоподобно е някога да може да се отговори на въпроса какъв е произходът на населението.

По друг начин стои въпросът откъде произлиза името шопи. Става въпрос за произхода на една дума.

Както и за други подобни думи, предполагам произход от турски пейоративи.

шопи <= şüpheli: suspicious, dubious, iffy, fishy, съмнителен, подозрителен

торлаци <= torlak: свободен; несвикнал.

капанци <= kapanık: затворен; досаден, неприветлив.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И отде тези изводи? Английската кралица да не е дошла да именува нашите шопи?

Пък и на всичките физиономиите едни славянски :) Ми че те са видимо азиатски.

Фолклорът, етнографията и диалектните особености ще дадат картината. Например все съм се чудел защо вместо "аз" (я, яз), казваха старите баби и дядовци: "язека", "тизека"

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
И отде тези изводи? Английската кралица да не е дошла да именува нашите шопи?

Пък и на всичките физиономиите едни славянски :) Ми че те са видимо азиатски.

Това реплика към моя постинг ли е, уважаеми КГ125?

.

.

.

Фолклорът, етнографията и диалектните особености ще дадат картината. Например все съм се чудел защо вместо "аз" (я, яз), казваха старите баби и дядовци: "язека", "тизека"

Кашата е добре разбъркана из цялата българска етническа територия. Никакви буци (уплътнения, особен произход) нямате да намерите нито из Шоплука, нито другаде.

Паразитната частица -ка, макар че по-често се среща в западните български говори (например дека), не липсва и в източните: днеска, вънка, сегинка, лятоска, опалянка.

Специално за е-то в язека се счита, че има същият произход, както е-то в ние и вие: от началното е на формите есмь (съм), есме, есте. В източните говори се среща ази след редукция на неудареното е в и.

А пък тизека е образувано по модела на язека.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Шопите са местното християнско българско славяноезично население на определена територия.

Вероятно произходът на местното християнско българско славяноезично население от всяка територия е сложен и смесен и колкото е по-голяма територията, толкова по-неправдоподобно е някога да може да се отговори на въпроса какъв е произходът на населението.

По друг начин стои въпросът откъде произлиза името шопи. Става въпрос за произхода на една дума.

Както и за други подобни думи, предполагам произход от турски пейоративи.

шопи <= şüpheli: suspicious, dubious, iffy, fishy, съмнителен, подозрителен

торлаци <= torlak: свободен; несвикнал.

капанци <= kapanık: затворен; досаден, неприветлив.

С други думи, към произхода им, който е несъмнено азиатски, се добавя и Турския произход на името им :tooth: Сапеи били тия Шоповете, не на мен тия .... мръсна и новопоявила се печенежка сган :punk: произход ... най-вероятно дървен

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това реплика към моя постинг ли е, уважаеми КГ125?

.

.

.

Кашата е добре разбъркана из цялата българска етническа територия. Никакви буци (уплътнения, особен произход) нямате да намерите нито из Шоплука, нито другаде.

Паразитната частица -ка, макар че по-често се среща в западните български говори (например дека), не липсва и в източните: днеска, вънка, сегинка, лятоска, опалянка.

Специално за е-то в язека се счита, че има същият произход, както е-то в ние и вие: от началното е на формите есмь (съм), есме, есте. В източните говори се среща ази след редукция на неудареното е в и.

А пък тизека е образувано по модела на язека.

Или обратното.

Но за тия връзки с "подозрителен" и "свободен"- нещо ме смущава, да към това беше репликата...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
да към това беше репликата...

И каква роля изпълняваше английската кралица в репликата Ви, уважаеми КГ125?

Макар че едва ли е било така, без ограничение на общността можем да приемем, че някой турски султан раздал пейоративни имена на гяурските си поданици: капанци, шопи, торлаци. Но по-вероятно е тези имена просто да са турски "фолклор".

Или обратното.

Това пък към какво е реплика? Към това, че тизека е образувано по модела на язека, така ли? Според Вас язека е образувано по модела на тизека, така ли?

Въобще тези думи, язека и тизека, имат много по-обширен ареал (включващ както македонски, така и източни говори) и няма как да се свържат точно с Шоплука. Не се срещали в Котел-Елена-Търново и затова ги няма в стандартния български език. Но например ази-азе-язе се среща навсякъде и паразитната частица -ка също така се среща навсякъде.

Но за тия връзки с "подозрителен" и "свободен"- нещо ме смущава.

Едно от значенията на турската дума торлак е ерген - свободен от семейни грижи, несвикнал да носи семейния хомот. Друго значение е необязден кон, не свикнал да носи сбруя. Е, торлаците живеели по-далече от Цариград и вероятно с по-голям зор им нахлузили хомота. И те ще да са станали хрисими, разбира се, ама прякорът торлаци им останал.

"Подозрителни" станал прякор на шопите. По начало всички гяури били подозрителни за османлиите и подобен прякор не бива да ни учудва.

Да повторя, че според мене нито шопите, нито друга българска териториално-етнографска група, нямат особен произход.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...