Отиди на
Форум "Наука"

Сбогом на подводницата


Galahad

Recommended Posts

  • Потребители

Ако сте служили в БА в годините до 1995г.............определено до тогава армията ни беше на едно доста високо ниво, въпреки кризата, недоимъка и извращенията................

ВОЕННО-СПОРТНИЯТ МНОГОБОЙ ОТ ГОДИНИТЕ 1994Г., 1995Г. И 1996Г. ИЗВЕСТНИ СРЕД ОБЩЕСТВЕНОСТТА КАТО ,,РАМБО 94", ,,РАМБО 95", ,,РАМБО 96"............показаха, че тогава имахме доста добре подготвени специални сили(диверсионно-разузнавателни, десантни)................

в ТОЗИ ФОРУМ СЪЩО Е писано че унас Българите има много силно военно начало...................Да......така е.Но само това не е достатъчно!

Армия без пари, желание за еволюция, без визия и мотивация на личния състав не се гради...........

Иначе една модерна подводница е от порядъка на 900 милиона долара.................няма как в брлизко бъдеще да си я позволим................

Както обаче по-горе написах едно трябва да ни е ясно-КОЛКОТО ПО-БЪРЗО СЕ ОТТЪРВЕМ ОТ РУСКАТА ТЕХНИКА, ТОЛКОВА ПО-ДОБРЕ!

Не ме разбирайте погрешно, не казвам, че е лоша руската техтника, но просто за нея пари НЕ СЕ ОТДЕЛЯТ ЗА ПОДДРЪЖКА И МОДЕРНИЗАЦИЯ И НЯМА ДА СЕ ОТДЕЛЯТ!Скапа се и се доскапва.Няма и да отделт пари, не че е лоша техниката.А това обрича армията на лоша подготовка, на липса на технически възможностти.

Единственото, което може да се направи е да се купят нови изтребители и да се измолят от някоя богата натовска държава на политическа цена танкове...............защо не и стара подводница........Изтребителите ги поставям на първо място, защото ке останем без изтребителна анвиация и ,,Еър полисинга" ще го осъществяват я гърци, я турци............това вече ще е срамно и много жалко за страна като България!Това би било директен отказ от суверенитет.

ИЗТРЕБИТЕЛЯТ ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ТРЯБВА ДА БЪДЕ EF 2000 ИЛИ ,,РАФАЛ".....ТОЕССТ ЕВРОПЕЙСКИ.,,ГРИПЕН" Е СЛАБАК СПОРЕД МЕН...

Ситуацията съвсем бегло прилича на времето от края на 40-те и нач. на 50-те години на ХХ век в БНА Тогава...........немското въоръжение масово се съкръщава като ,,фашистко"(пример ,,Месершмит" 109) , а и поради неизбежността, че вече няма резервни части да него и ориентациата ни към снабдяване от СССР.Лошото, е ча за разлика от тагова днес НИКОЙ НЯМА ОТ НОВИТЕ НИ ПАРТНЬОРИ ДА НИ ПОДАРИ, ПРОДАДЕ НА ПРЕФЕРЕНЦИАЛНИ ЦЕНИ НОВА БОЙНА ТЕХНИКА!

А тази техника струва много пари, които ги нямаме....................

Изобщо омагьосан кръг, от който няма излизане.Трагедията е пълна.

А тук не можем да приложим модела на военно строителство на Швейцария по доста причини(политически- никой няма да го иска от МО и няма от Брюксел да ни позволят) и чисто военно-технически( ние практически нямаме въоръжение за резерв).

Брат европейските изстребители-бомбандировачи са мноооого зле, ама много зле.

Французите щели да продават Рафал на Катар хахаха:crazy_pilot: Те ония имат пари , ама вече нямат нито нефт, а само газ , която е доста евтина. И кой ще им купи анахроничния самолет ,който не става и за 70-те .

Еврофайтъра е поредното голямо Евронедоразумение . След поредното голямо издънване на Троянския кон на ЕС - Великобритания , тя винаги прави така, участва в някой проект и като види, че ще стане го издънва за не може да стане. Еврофайтъра беше замислен да полети през 90-те години , а сега сме 2010 г,. - пълен анахронизъм, докато го въведем и ще е безнадежно остарял , точно толкова , колкото бракмите МИг-21.

За Грипен-а не знам , наистиан електрониката му е на световно ниво, предполагам и въоражението, но с авионикате се съмнявам много , като акцента идва върху претоварването , на което са си най-стабилни добри рашън бракми , а не евро-чистофайниците.

Американския Ф-35 е някакъв вариант, но не е европейски и мноооого скъпарски.

Най-добрия вариант е следния -

или вземаме от Германия 1 подводница тип Меко 200 за 500 милиона на изплащане , като викаме , като Уго Чавес -Дойчланд юбер алес, пък после недоразумението Бойко ще се оправя

или след разпада на ЕС и НАТО в близките петилетки вземаме на вересия и почти без пари една Варшавянка от Русия,.:bigwink:

Това е за подводници, самолети , мутри и мурафети , все една и съща .

Певицата Бионсе наскоро се обърнала към президентите на големите страни - какво ми се правите бе и вие сте цигани - хахахахаха:tooth:

Миличкия Саркози - той е средиземноморски евреин сафарид , горкичкия бая има над багера в палитричката си от черното . :punk:

Та все едни и същи цигании, независимо еврейски, ромски или американски , ахахахаах:vertag:

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 108
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Чувал съм, че доста унгарци започнали да живеят под мостовете на Будапеща, ама не мислех ,че е истина.

Ротшилдовци ни изкараха производствените заводи с чисто нова закупена техника и един такъв е бил монтиран в Унгария. По принцип Унгария , Полша , Чехо и Словакия са галените дечица на Запада ,много си ги обичкат, щото не са Православни и си ги прибират след всяко слайд-шоу.:tooth:

Обаче за кредитите може и да си прав и там има излишен народец и Римския клуб се освобождава елегантно. Първо зарибява , после пуска пираните в аквариума.

За кредитете го знам от две колежки(състудентки), които през повечето време са в Унгария!

Хората с ипотечни кредити в Унгария едвасвързват двата края, въпреки че работят на две места.Унгарецът се е превърнал в ,,робот", ,,машина за пари"....скъп е животът.Ситуацията там е по-зле от нас, защото дори с повече евро в джоба, поради високите цени купуваш по-малко неща.

Двете ми казаха, че в България в момента било по-добре от Унгария..............това не знам дали е верно, не мисля ,че лъжат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Брат европейските изстребители-бомбандировачи са мноооого зле, ама много зле.

Французите щели да продават Рафал на Катар хахаха:crazy_pilot: Те ония имат пари , ама вече нямат нито нефт, а само газ , която е доста евтина. И кой ще им купи анахроничния самолет ,който не става и за 70-те .

Еврофайтъра е поредното голямо Евронедоразумение . След поредното голямо издънване на Троянския кон на ЕС - Великобритания , тя винаги прави така, участва в някой проект и като види, че ще стане го издънва за не може да стане. Еврофайтъра беше замислен да полети през 90-те години , а сега сме 2010 г,. - пълен анахронизъм, докато го въведем и ще е безнадежно остарял , точно толкова , колкото бракмите МИг-21.

За Грипен-а не знам , наистиан електрониката му е на световно ниво, предполагам и въоражението, но с авионикате се съмнявам много , като акцента идва върху претоварването , на което са си най-стабилни добри рашън бракми , а не евро-чистофайниците.

Американския Ф-35 е някакъв вариант, но не е европейски и мноооого скъпарски.

Най-добрия вариант е следния -

или вземаме от Германия 1 подводница тип Меко 200 за 500 милиона на изплащане , като викаме , като Уго Чавес -Дойчланд юбер алес, пък после недоразумението Бойко ще се оправя

или след разпада на ЕС и НАТО в близките петилетки вземаме на вересия и почти без пари една Варшавянка от Русия,.:bigwink:

Това е за подводници, самолети , мутри и мурафети , все една и съща .

Певицата Бионсе наскоро се обърнала към президентите на големите страни - какво ми се правите бе и вие сте цигани - хахахахаха:tooth:

Миличкия Саркози - той е средиземноморски евреин сафарид , горкичкия бая има над багера в палитричката си от черното . :punk:

Та все едни и същи цигании, независимо еврейски, ромски или американски , ахахахаах:vertag:

Първо- да не дава Господ НАТО И ЕС да се разпаднат!Дори ще Ви помоля всеки ден да палите свещи в църква това да не става!

Без тия организации, България си отива от политическата карта за няма и 5 години.

Гърци, Турци и пост-фактум румънци ще си откъснат парче земя, остатъците от икономиката ни стават руски.Руснаците не ни мислят доброто.

Не съм военен експерт, но имам очи.Виждам, че САЩ няма да ни продадат Ф-35!Дори и да се намерят пари.Ф-35 не е скъпарски.това все пак не е Ф-22, който пък още не е за продан.

Добър вариант занас бяха 20-на Ф-18,, Супер хорнет" , но не би.Вече дори на се говори за тях.

Може би Рицар е прав.НАТО в близко бъдеще ще серазпадне.Индиректен индикатор за това е поведението на Гърция.Гърция се въоръжава до зъби и купува и уска тепхника, за да има отбранителен потенциял срещу Турция, когато НАТО вече няма да го има.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Първо- да не дава Господ НАТО И ЕС да се разпаднат!Дори ще Ви помоля всеки ден да палите свещи в църква това да не става!

Без тия организации, България си отива от политическата карта за няма и 5 години.

Гърци, Турци и пост-фактум румънци ще си откъснат парче земя, остатъците от икономиката ни стават руски.Руснаците не ни мислят доброто.

А евреите що ги изпусна? Абе целият свят не ни мисли доброто и само копнее да ни заличи от картата. Ама така става, като играе човек на e-republic прекалено много. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

А евреите що ги изпусна? Абе целият свят не ни мисли доброто и само копнее да ни заличи от картата. Ама така става, като играе човек на e-republic прекалено много. :bigwink:

Евреите никога не сме ги вадили от сметката, с този план Моше 2 и нашето демографско заличване, могат да ни оставят ,като евтиноплатени мулета.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Нищо не разбирам от войни, военна техника и тем подобни, но все пак искам да питам- защо ни е подводница?

Кой ще ни напада днес, а ако ни напада ще го спрем ли с тази подводница или с дузината самолети? Изобщо в 21 век на мен поне ми е притеснително, когато се говори за въоражаване, армии, кой кого щял да напада. Струвами се, че в България много хора си живеят с мечти за голяма армия, овехтели спомени за минали победи и утопични идеи за силна, голяма и добре въоражена БГ армия.

Защо не си гледаме икономиката?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А евреите що ги изпусна? Абе целият свят не ни мисли доброто и само копнее да ни заличи от картата. Ама така става, като играе човек на e-republic прекалено много. :bigwink:

Последен Римлянин, въпросната игра я знам, но не съм я играл.Нямам време за подобни неща......

Това горе съм го написал, защото в момента сме напълно военно беззащитни, ако останем сами на себе си.....

Мисля, че иронията в случая не е удачна....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нищо не разбирам от войни, военна техника и тем подобни, но все пак искам да питам- защо ни е подводница?

Кой ще ни напада днес, а ако ни напада ще го спрем ли с тази подводница или с дузината самолети? Изобщо в 21 век на мен поне ми е притеснително, когато се говори за въоражаване, армии, кой кого щял да напада. Струвами се, че в България много хора си живеят с мечти за голяма армия, овехтели спомени за минали победи и утопични идеи за силна, голяма и добре въоражена БГ армия.

Защо не си гледаме икономиката?

Да по принцип си прав!

Много по-важни от подводницата са икономиката на България и нещо да се направи по демографската криза...

Иначе подводница ни е нужна в момента за за се СЪХРАНЯТ ТРАДИЦИИТЕ ВЪВ СЪОТВЕТНИЯ СЕКТОР НА ВОЕННО-ОБРАЗОВАТЕЛНОТОДЕЛО.

Много е трудно започването от нищото.....Традиция и приемственост не се грдят за година -две, а с десетилетия.За съжаление се съсипват за дни.....

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Струвами се, че в България много хора си живеят с мечти за голяма армия, овехтели спомени за минали победи и утопични идеи за силна, голяма и добре въоражена БГ армия.

Защо не си гледаме икономиката?

То икономиката ясно, ама трябва да си гледаме и сигурността все пак. А армията и оръжията е по-добре да ги имаме и да не ни трябват, от колкото да ги нямаме и някой прекрасен слънчев ден жестоко да съжаляваме за това.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Трябва ни, трябва ни. И не една, ами 3-4. Може би по-малки, но трябват. Едно за безопасността, второ за, както се каза по-горе, подържане на традицията, школата, умнеията и натрупаните знания, и ако щете подводничарска култура!

Я гледайте какви моряци имаме! Натовците не успяват да ги открият, а кап. Площаков преди години доплува до закритата зона на едно съветско пристанище, мина през всички заграждения под един техен крайцер и изплува "директно пред кея".

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Последен Римлянин, въпросната игра я знам, но не съм я играл.Нямам време за подобни неща......

Това горе съм го написал, защото в момента сме напълно военно беззащитни, ако останем сами на себе си.....

Мисля, че иронията в случая не е удачна....

Може ли да те попитам, без ирония, кога в новата ни история сме били напълно военно защитени?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Трябва ни, трябва ни. И не една, ами 3-4. Може би по-малки, но трябват. Едно за безопасността, второ за, както се каза по-горе, подържане на традицията, школата, умнеията и натрупаните знания, и ако щете подводничарска култура!

Я гледайте какви моряци имаме! Натовците не успяват да ги открият, а кап. Площаков преди години доплува до закритата зона на едно съветско пристанище, мина през всички заграждения под един техен крайцер и изплува "директно пред кея".

Напълно съм съгласен КГ 125 , но за съжаление сегашните ни ментори са решили ,че от турците ще правят войници , от албанците наркомулета, от сърбите свинско варено, а от нас и до някаква степен гърчолята ,само , че те нямат хубави жени - платени любовчии и сервитьори. Гърците друго освен сервитьорство и чупене на чаши не могат , но защо и ние да ставаме такива.

Като помня площада на Военното училище през 95-та - 1км пълен по цялата дължина. Такова военно нямат в цяла Европа. Сега и църква построиха, но няма никой .

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Абе хора хайде да живееем в 21 век, а и да сме реалисти. Стига с тези оръжия ...какви традиции, каква култура? Ние не сме в положение нито да налагаме волята си с оръжия ( колко примитивно), нито дори да се защитим с едната подводница. Нека тези пари да се дават за наука, изследвания - подводни ако щете, що пък да не се закупи подводничка за изследвания. Вложени парите в наука ще се върнат. Стига с тези войни и оръжия! Искам децата ми да не знаят нито как се сглобява автомат нито дори как изглежда, не искам да им се пълнят главите с идеи колко велики сме били и колко можем да бъдем!

Замислете се, това да сме войнствени е резултат от примитивни наши инстинкти.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Абе хора хайде да живееем в 21 век, а и да сме реалисти. Стига с тези оръжия ...какви традиции, каква култура? Ние не сме в положение нито да налагаме волята си с оръжия ( колко примитивно), нито дори да се защитим с едната подводница. Нека тези пари да се дават за наука, изследвания - подводни ако щете, що пък да не се закупи подводничка за изследвания. Вложени парите в наука ще се върнат. Стига с тези войни и оръжия! Искам децата ми да не знаят нито как се сглобява автомат нито дори как изглежда, не искам да им се пълнят главите с идеи колко велики сме били и колко можем да бъдем!

Замислете се, това да сме войнствени е резултат от примитивни наши инстинкти.

С две думи искаш фес на главата и ти да бачкаш от сутрин до здрач за доставяне на необоходимите средства за издържането на чуждата окупационна армия !??

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
С две думи искаш фес на главата и ти да бачкаш от сутрин до здрач за доставяне на необоходимите средства за издържането на чуждата окупационна армия !??

Точно за това говоря ...според някои хора все някой ще ни окопира, ще ни превзема, мачка, поробва.

RIZAR, мисля че няма да се справя със задачата да ти обесня точно какво искам...щом дотук не си разбрал какво искам да кажа. Просто се надявам един ден думи като война, окопация, робство да са просто остарели думи. А въоражаването само ни връща назад.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Точно за това говоря ...според някои хора все някой ще ни окопира, ще ни превзема, мачка, поробва.

RIZAR, мисля че няма да се справя със задачата да ти обесня точно какво искам...щом дотук не си разбрал какво искам да кажа. Просто се надявам един ден думи като война, окопация, робство да са просто остарели думи. А въоражаването само ни връща назад.

Войната приятелю не е от този свят. В една книга пишеше - Щом заговорят за мир и разбирателство и ще ги постигнесинът на погибелта .

На земята войната е човешката душа, докато не се избави от тази война на гордост, егоизъм, вражда, завист, омраза , гняв,вбесяване МИРЪТ НЯМА ДА ДОЙДЕ.

Затова ще строим подводници и ще ги освещаваме. Ще откриваме клубове на подводничаря и ще се борим да си възвърнем флота.

Тук искам да вметна ,не че България не можеше да си позволи голям флот, но концепцията на големия брат не го позволяваше. Пращаха ни се такива ''фрегати'' - недоразумения , като СЛАВА , не знам дали още е действаща, но и дори и да е такава тя е едно голямо гълъбче на мира. България искаше и есминец навремето, но стана ясно ,че никога няма да й бъде позволен, след като един готов, като "Г. Димитров", който с малки модернизации и усъвършенствания можеше да стане добър боен кораб , беше анихилиран , то е ясно , че на България не й е позволено да има флот, подводници и нищо, освен сервитьори и л.жени за продан.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може ли да те попитам, без ирония, кога в новата ни история сме били напълно военно защитени?

Питаш кога в историята та Третата Българска държава сме били ,,напълно " военно защитени?

Били сме......по време на Сръбско-българската война(ноември 1885г.) и няколкото години след нея.., въпреки скромният ни и в зародишен все още етап на развитие на военния ни потенциал.Доказва го победата в Сръбско-Българската война........Въпреки руският натиски по време на т.нар ,,българска криза" 1886-1887г.) България не се поддава и излиза с достойнство....

А пример за твърдия подход и и липсата на страх у нашите от Русия е унищожаването на четата на капитан Набоков...

Напълно ВОЕННО защитени (в чисто военен аспект) сме в периода ноември 1915 - април 1918г-......

Първо смачкваме Сърбия и си връщаме цялата Вардарска Македония, с военна сила 1916г. отново си връщаме първо Южна, а после и Сверна Добруджа.(обаче напрактика не я получаваме, заради ,,съюзниците " ни Авсро-Унгария и Германия)..

Опитите на руския флот с бомбардировки над Балчик и варна през септември 1916г. не дават резултат.....

В този период Българската армия въпреки воюването на две фронта и срещу няколко Велики сили успява да се справи повече от успешно.На ,,македонския хфронт" се отбраняваме успешно срещу Антантата(след като зариди германците пропускаме шанса да ги изметем напълно през ноември 1915г.).Губим обаче стратегически.....

Това са периодите, когато реално сме защитени при това основно благодарение на нас самите....

Въпреки големият за мащабите на 4,5 млн. тогава(Първата световна война) България военен потенциал, стратегически губим.

Не сме напълно военно защитени по време на Балканската и Междусъюзническата война- доказателство за това е румънското нахлуване в гръб в Мизия и открадването на Южна Добруджа и разбира се кървавата реокупация на Източна Тракия от края на юни 1913г.

По времето на ОВД (1955-1991г.) също не сме напълно военно защитени, защото с новите въоръжения навлизащи след Втората световна война такова понятие няма....

Няма как да сме напълно военно защитени, при условие, че срещу нас освен мощните армии на Гърция и Турця стоят и американски крилати ракети......

В обобщение твърде молко и твърде кратки са били периодите, когато сме могли да са отбраняваме успешно и резултатно , но ги е имало....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Напълно съм съгласен КГ 125 , но за съжаление сегашните ни ментори са решили ,че от турците ще правят войници , от албанците наркомулета, от сърбите свинско варено, а от нас и до някаква степен гърчолята ,само , че те нямат хубави жени - платени любовчии и сервитьори. Гърците друго освен сервитьорство и чупене на чаши не могат , но защо и ние да ставаме такива.

Като помня площада на Военното училище през 95-та - 1км пълен по цялата дължина. Такова военно нямат в цяла Европа. Сега и църква построиха, но няма никой .

Именно дори през 1995г. бяхме все още силни...въпреки недоимъка за армията.....

След 1991г. парите за нищо не стигаха.., а през 95, армията беше вече започнала съкращение(беше около 90 000 души и трите вида въоръжени сили).

Това, което срина българската армия според мен е тоталното и маргинализиране от страна на управляващите и оставянето и да вегетира......това в политически аспект.За армията пари не се даваха от 1991г. на сам.

В чисто военен- ликвидирахме военновременния резерв, ликвидирахме ударната и изтребителната си авиация.....Ликвидирана е системата за обучение на офицерски кадри и системата за подготовка на гражданите за военно дело....

Това е.

Нарязването на ракетните комплекси 9К72 и 9К714 изобщо не е фатално......

С тях да бяхме, с конвенционалните бойни глави - почти никакъв сериозен ефект не се постига....

И сега си спомням в родния ми град, от училището като ученици как гледахме с респект и интерес тракащите по паветата вериги на МТЛБ-та, когато изкарваха войниците на учение.....

Да не говоря на какви чествания на 3-ти март съм бил свидетел с участието на Българската армия(с изкарани оръдия на площада).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не сме били силни нито през 95-та нито преди. Тези дет са служили по това веме знаят колко трябваше да държат нашите части докато дойде Одеса с/у турците и румънците с/у гърците ;). Хайде стига глупости. През ВСВ когато имахме що годе доста добра армия се печахме на бавен огън между Берлин и Москва. Е не се опекохме слава Богу нито с/у Вермахта в силните му години, нито с/у РККА после (ма после ни опекоха със сферите на влияние).

Сега по същество.

Такава подводница не ни трябва, както и подобни такива. Какво като запазим 50 подводничари? Една подводница пролет не прави ;). А даже да закупим свръх модерна (абе аре бе нека да са 5, аре 10 не за 900 мили, а за 100), как тези кадри биха се справили? Плували на "Слава" и сега на модерна (що годе), даже да е някаква руска (те няма да ни дадат). Та то години ще минат. Освен това подводниците в днешната война са ракетоносци (хахаха нема да ни дадат) или щурмови (пак същото). И аз знам този случай с течението. Ама това е учение. Ако беше война хамериканците просто щяха да засипят всичко с бомби и кръст на едната ни, че даже 2 да са. Руснаците тоже (и те се научиха след ВСВ и Афганистан да си пазят хората). Малките дизелови подводници са подходящи за локални конфликти. При нас такива ако избухнат (не дай Боже) ще съжаляваме, ако сме пръснали парите за подводница, вместо за ескадрила изтребители, или за ПВО установки. А и ми е малко смешен плача тук, че американския посланник командва. Глупости! Даже и той не може. Ясно е, че нЕма да ги бием (че да съкръщава нарочно армията) ясно е, че сме съюзници и трябва да заменяме амеиканското "месо" (така че да не се дъним), за което трябва да помогне. Но пък ясно е, че нито ни кара да купуваме от него (при СССР немаше и мисъл за друг доставчик), както и не ни забранява да емигрираме в Русия....или Куба....или Северна Корея (не че нЕкой е тръгнал).

За пример ще дам Франция и Германия. Не е много коректен, че от нашите съседи ние сме най-зле по всички показатели. Но Германия е лидера, флагмана и тласкача на Европа, а в армейско отношение ситуацията е кат при Наполеон, ек на ек ако ги оставят Саркози ще духне Меркел (не в сексуално отношение) и Германия ще престане да съществува (като през 1809 или там някъде). Ама да сте чели, че се опасяват от това?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не сме били силни нито през 95-та нито преди. Тези дет са служили по това веме знаят колко трябваше да държат нашите части докато дойде Одеса с/у турците и румънците с/у гърците ;). Хайде стига глупости. През ВСВ когато имахме що годе доста добра армия се печахме на бавен огън между Берлин и Москва. Е не се опекохме слава Богу нито с/у Вермахта в силните му години, нито с/у РККА после (ма после ни опекоха със сферите на влияние).

Сега по същество.

Такава подводница не ни трябва, както и подобни такива. Какво като запазим 50 подводничари? Една подводница пролет не прави ;). А даже да закупим свръх модерна (абе аре бе нека да са 5, аре 10 не за 900 мили, а за 100), как тези кадри биха се справили? Плували на "Слава" и сега на модерна (що годе), даже да е някаква руска (те няма да ни дадат). Та то години ще минат. Освен това подводниците в днешната война са ракетоносци (хахаха нема да ни дадат) или щурмови (пак същото). И аз знам този случай с течението. Ама това е учение. Ако беше война хамериканците просто щяха да засипят всичко с бомби и кръст на едната ни, че даже 2 да са. Руснаците тоже (и те се научиха след ВСВ и Афганистан да си пазят хората). Малките дизелови подводници са подходящи за локални конфликти. При нас такива ако избухнат (не дай Боже) ще съжаляваме, ако сме пръснали парите за подводница, вместо за ескадрила изтребители, или за ПВО установки. А и ми е малко смешен плача тук, че американския посланник командва. Глупости! Даже и той не може. Ясно е, че нЕма да ги бием (че да съкръщава нарочно армията) ясно е, че сме съюзници и трябва да заменяме амеиканското "месо" (така че да не се дъним), за което трябва да помогне. Но пък ясно е, че нито ни кара да купуваме от него (при СССР немаше и мисъл за друг доставчик), както и не ни забранява да емигрираме в Русия....или Куба....или Северна Корея (не че нЕкой е тръгнал).

За пример ще дам Франция и Германия. Не е много коректен, че от нашите съседи ние сме най-зле по всички показатели. Но Германия е лидера, флагмана и тласкача на Европа, а в армейско отношение ситуацията е кат при Наполеон, ек на ек ако ги оставят Саркози ще духне Меркел (не в сексуално отношение) и Германия ще престане да съществува (като през 1809 или там някъде). Ама да сте чели, че се опасяват от това?

Господи...............

По-горе неаписах защо липсата на подводнцата ,,Слава " не е фатална...............Подводницата е важна, но без нея не е фатално..

Нови изтрабители си ни трабват и не сма в този тема е писано и хората са си изложили тезите.............

Българрската армия не е на особена висото през Втората световна война.....то е и нормално де.....Ньйският диктат доста разрушава и затруднав войнските традиции и подготовка на държавата за война.

Обаче по време на ,,Студената война" българската армия достигна високо ниво на материално-техническа обезпеченост.....

какновото в моменат межем само да мечтаем да имаме...

Добре ,че не се провери реално, колко сме били военно силни...срещу НАТО.

Но определето до преди 20 години не отстъпвахме на гърците например...............

Относно Германия.....тя е една победена и зависима държава............военно са зле.......доста слаби..........за мащабите и възможностите си като икономика.

но...така е ..,,Горко на победените"...

Французите да си гледат там проблемните мюсюлмански малцинства,у които генерират несигурност и заплаха в бъдеще!

Франсетата ги крепи ядреното оръжие.

Крайно време е такова да има и Германия.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Напълно ВОЕННО защитени (в чисто военен аспект) сме в периода ноември 1915 - април 1918г-......

Първо смачкваме Сърбия и си връщаме цялата Вардарска Македония, с военна сила 1916г. отново си връщаме първо Южна, а после и Сверна Добруджа.(обаче напрактика не я получаваме, заради ,,съюзниците " ни Авсро-Унгария и Германия)..

Опитите на руския флот с бомбардировки над Балчик и варна през септември 1916г. не дават резултат.....

В този период Българската армия въпреки воюването на две фронта и срещу няколко Велики сили успява да се справи повече от успешно.На ,,македонския хфронт" се отбраняваме успешно срещу Антантата(след като зариди германците пропускаме шанса да ги изметем напълно през ноември 1915г.).Губим обаче стратегически.....

Това имам предвид! Няколко години успех и после национална катастрофа. А ако не си защитен в дългосрочен план, за какво са ни 2-3 годинки слава, когато после Великите сили ни таковат таковата>

Не сме напълно военно защитени по време на Балканската и Междусъюзническата война- доказателство за това е румънското нахлуване в гръб в Мизия и открадването на Южна Добруджа и разбира се кървавата реокупация на Източна Тракия от края на юни 1913г.

Не, ако бяхме военно защитени, романеските нямаше да припарят до София. Просто не са ни стигнали силиците да воюваме срещу всички. И това е нормално. Който воюва на 2 фронта - губи. Който воюва на 4 фронта - също.

По времето на ОВД (1955-1991г.) също не сме напълно военно защитени, защото с новите въоръжения навлизащи след Втората световна война такова понятие няма....

Няма как да сме напълно военно защитени, при условие, че срещу нас освен мощните армии на Гърция и Турця стоят и американски крилати ракети......

Е, тука военната защита е гарантирана от братята руснаци. Нашата функция е при евентуален удар на НАТО от Турция да ги задържим два три дена, докато дойде тежката кавалерия.

В обобщение твърде молко и твърде кратки са били периодите, когато сме могли да са отбраняваме успешно и резултатно , но ги е имало....

Да, именно - твърде малко, твърде кратко, основано на гол патриотизъм и героизъм. Но така стратегия за военна защита не се прави. Тя се гради поетапно, последователно, закономерно. А не на принципа - днес сме с тоя, утре сме с оня, щото е обещал да ни върне едни земи...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, тука военната защита е гарантирана от братята руснаци. Нашата функция е при евентуален удар на НАТО от Турция да ги задържим два три дена, докато дойде тежката кавалерия.

Поредната легенда разпространена пре 90-те години. До идването на руснаците се предвиждаше българската армия да е на брега на Мраморно море. Задържаща функция имаха само предните отряда(аз съм бил в една от частите на един тези отряди)докато се поготви контраудъра на българските армии. Пряко намеса на съветската армия се предвиждаше само ако американците изпратят войски за подкрепа на Турция и Гърция. На Балканския полуостров нашата армия беше без конкуренция по огнева мощ, съвременно въоръжение и боеготовност!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нарязването на ракетните комплекси 9К72 и 9К714 изобщо не е фатално......

С тях да бяхме, с конвенционалните бойни глави - почти никакъв сериозен ефект не се постига....

Много погрешно твърдение. Чрез балистичните ракети можехме да нанасяме неотразими удари в дълбочина до 300 км и голяма мощност по вякъкви обекти от авио и морски бази до командни пунктове и енергийна инфраструктура. А касетъчните бойни глави на "Ока" можеха да настъплението на бронирани части до бригада.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не сме били силни нито през 95-та нито преди. Тези дет са служили по това веме знаят колко трябваше да държат нашите части докато дойде Одеса с/у турците и румънците с/у гърците ;). Хайде стига глупости. През ВСВ когато имахме що годе доста добра армия се печахме на бавен огън между Берлин и Москва. Е не се опекохме слава Богу нито с/у Вермахта в силните му години, нито с/у РККА после (ма после ни опекоха със сферите на влияние).

Сега по същество.

Такава подводница не ни трябва, както и подобни такива. Какво като запазим 50 подводничари? Една подводница пролет не прави ;). А даже да закупим свръх модерна (абе аре бе нека да са 5, аре 10 не за 900 мили, а за 100), как тези кадри биха се справили? Плували на "Слава" и сега на модерна (що годе), даже да е някаква руска (те няма да ни дадат). Та то години ще минат. Освен това подводниците в днешната война са ракетоносци (хахаха нема да ни дадат) или щурмови (пак същото). И аз знам този случай с течението. Ама това е учение. Ако беше война хамериканците просто щяха да засипят всичко с бомби и кръст на едната ни, че даже 2 да са. Руснаците тоже (и те се научиха след ВСВ и Афганистан да си пазят хората). Малките дизелови подводници са подходящи за локални конфликти. При нас такива ако избухнат (не дай Боже) ще съжаляваме, ако сме пръснали парите за подводница, вместо за ескадрила изтребители, или за ПВО установки. А и ми е малко смешен плача тук, че американския посланник командва. Глупости! Даже и той не може. Ясно е, че нЕма да ги бием (че да съкръщава нарочно армията) ясно е, че сме съюзници и трябва да заменяме амеиканското "месо" (така че да не се дъним), за което трябва да помогне. Но пък ясно е, че нито ни кара да купуваме от него (при СССР немаше и мисъл за друг доставчик), както и не ни забранява да емигрираме в Русия....или Куба....или Северна Корея (не че нЕкой е тръгнал).

За пример ще дам Франция и Германия. Не е много коректен, че от нашите съседи ние сме най-зле по всички показатели. Но Германия е лидера, флагмана и тласкача на Европа, а в армейско отношение ситуацията е кат при Наполеон, ек на ек ако ги оставят Саркози ще духне Меркел (не в сексуално отношение) и Германия ще престане да съществува (като през 1809 или там някъде). Ама да сте чели, че се опасяват от това?

Митааааааааааак , къде се изгуби , бе човек .????

Изгуби се като тракийска вакханка след славянско нашествие !:tooth:

Това за Одеса не е вярно . И го твърдяха руснаците да им лижем знаеш кои части на тялото.

Много грешки си допуснал в твоя пост.

На твоята поговорка има контра поговорка в българската военна фолклористика и тя гласи , че и сам воинът е ВОИН, а не баба ....

Руснаците никога няма да се научат да си ценят хората . Никога !!!!

Запомни добре, ако си ценяха хората нямаше да има този демографски крах.

Във военните си акции пак правят големи оаквания и издънки -

в Чечня през 95- та пуснаха танковете в Грозни без пехота, отидоха зян всички добри момчета-танкисти. После дойде втората война в Чечня и там издънки, ма мноооого.

Трета , теророристичните удари в Беслан, Москва (театъра) , метрото и т.н

Голяма тъпотия беше и войната им и с Грузия.

Свалиха им самолети.

Помня един клип - върви руска колона танкове, камиони и бронетранспортьори от 70-те и никой не ги е разставил , ако намеря клипа ще го пусна ,това е лудост бе, срамота, за армия на една в""Велика сила"' и по-едно време ги зачесаха с артилерия , отиде сума ти техника и хора , а те стоят на диванча праз.

Това не е армия, това е зомботека.

Добре, че грузинците пък са най-големите слабаци по света и хукнаха през глава.

Турците през 91-2 още бяха въоражени със саби, пушки от Първата световна война(Г-4 беше в малко количество) , и леките танкове М-24 ''Чъфи '" писък на модата от времето на В.С.В. :vertag: А да не забравя и американските "Томпсъни" , също от В.С.В. Командирът им на отделение беше въоражен с това чудо на автоматичната техника от 30-те. .Чак когато германците им дадоха по-нови БТР, вертолети от бившата ГДР и калашниците тогава се пооправиха. Е вярно , че към края на 80-те правеха по лиценз Ф-16 ,но той е Ф-16 , колкото аз съм космонавт , карал ли си кола с турски части????

Същото е и техния Ф-16 - изпопадаха в егейско море. :tooth:

В същото време ние правехме учения , и то учения не като сегашните - на ниво ротни.

Аз съм участвал в полково учение - с 100 танка, свързочна и химическа рота, артилерийски САДН ( Карамфилчета) и Су-та , мисля ,че бяха -22 и 25-ци.

Да не говоря за ученията в триъгълника на смърта - там ставаха и големи инциденти - направо си беше чиста война,

Имахме СПГ-та, ПТУР-сове и всички средства да спрем турската сган , още преди в Одеса да се сетят какво е станало.

За ПВО и самолетите си прав, но я си предствави , че някой ти направи морски десант в Бургас например ??? С какво ще го спреш, със зенитки ???

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Поредната легенда разпространена пре 90-те години. До идването на руснаците се предвиждаше българската армия да е на брега на Мраморно море. Задържаща функция имаха само предните отряда(аз съм бил в една от частите на един тези отряди)докато се поготви контраудъра на българските армии. Пряко намеса на съветската армия се предвиждаше само ако американците изпратят войски за подкрепа на Турция и Гърция. На Балканския полуостров нашата армия беше без конкуренция по огнева мощ, съвременно въоръжение и боеготовност!

Не ти ли омръзна от високопарните слова, ?????

Малко повече обективност в мненията!

Стига с тая ракетомания......

Дойдат ли американците ни отнасят като ,,куцо пиле домат"............

Много добре занеш що е то крилата ракета и какво причинява на противника.......

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...