Отиди на
Форум "Наука"

Сбогом на подводницата


Galahad

Recommended Posts

  • Потребители

Ми щот си Рицар ;). К'ъв Рицар си без копие :). А пък аз предпочитам да споря (ееее и да се заяждам де) с интелигенти и мислещи.....па макар с копие.

Слънчева си беше, на Огледалото на Шабла имаше една сирена. Тя свиреше при започване и свършване на стрелбите. Когато нямаше слънце сирената беше няма.

Не зная не съм бил ВВС-ар, познавах повече НАТО-вските самолети отколкото нашите (по ТТД де). Та Фантома не е летящ ковчег, той заедно с МиГ-21 и Мираж единица са върхови постижения, но разбира се не са една класа (Фантома е тежък истребител). Летящите ковчези бяха еФ-105, старфайтър или фридъмфайтър (забравил съм вече). Не съм служил на КУБ, на обикновенни 57-аци, но ударихме една 23-ка ;) (бушона за огледало изгоря та цафките се обърнаха и го делнаха), обаче бях любознателен и познавах (тогаз) почти всички с-ми. А и карти лепях и разговарях с офицерите (те повече с мен де), та картинката пред благоевградската дивиия ми се изясняваше постепенно.

МТЛБ-то беше Стрела-10, но единствените дето удариха снаряда бяха 2-ките (4-ри Шабли и толкова Доброславци имам), а давха 30 дни отпуска за това ;).

Докога бяха на въоражение 57-миците ???

Страшно оръжие , отварачка на консервите Тъндърболти и подобни, ма за високолетящи цели не ставаха.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 108
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Докога бяха на въоражение 57-миците ???

Страшно оръжие , отварачка на консервите Тъндърболти и подобни, ма за високолетящи цели не ставаха.

Абе аз и на парад бях с тях ;), 84-та (за 40-сет годишнината), добре че се светнаха че, е малко опасно да качиш разчета на тях и в полу-бойно положение да ги разкаваш пред Мавзолея ;). Нашата цел беше да свалим една "Круз" на път за София и край на полка ;). Ама съм се мотал доста из щабовете, и ПВО не само на дивизията а и на страната съм гледал (схемите де). Да не пишем за скока към Солун, дето КГ на 55-цата (72-ките бяха в Горна Баня и май Карлово, да не говорим за "Уралите" или 80-сетки ;)) трябваше да заеме преди да свърши денонощието ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Абе аз и на парад бях с тях ;), 84-та (за 40-сет годишнината), добре че се светнаха че, е малко опасно да качиш разчета на тях и в полу-бойно положение да ги разкаваш пред Мавзолея ;). Нашата цел беше да свалим една "Круз" на път за София и край на полка ;). Ама съм се мотал доста из щабовете, и ПВО не само на дивизията а и на страната съм гледал (схемите де). Да не пишем за скока към Солун, дето КГ на 55-цата (72-ките бяха в Горна Баня и май Карлово, да не говорим за "Уралите" или 80-сетки ;)) трябваше да заеме преди да свърши денонощието ;)

Круза , май не беше свръхзвукова ракета или бъркам ??:hmmm: и като нищо сте щели да вземете 30 дни +полагаем :tooth:.

55-тиците са добри защото са с нисък силует, но ме плаши малкия им калибър...какво ще каже куфара по тоя въпрос КГ не знам .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Абе аз и на парад бях с тях ;), 84-та (за 40-сет годишнината), добре че се светнаха че, е малко опасно да качиш разчета на тях и в полу-бойно положение да ги разкаваш пред Мавзолея ;). Нашата цел беше да свалим една "Круз" на път за София и край на полка ;). Ама съм се мотал доста из щабовете, и ПВО не само на дивизията а и на страната съм гледал (схемите де). Да не пишем за скока към Солун, дето КГ на 55-цата (72-ките бяха в Горна Баня и май Карлово, да не говорим за "Уралите" или 80-сетки ;)) трябваше да заеме преди да свърши денонощието ;)

И още нещо - бил ли си на Щит '82 или тогава си бил още млад комсомолец :punk: .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

;)

Благодаря за отговора!

Само, че на мен са ми казвали, че турците имат 2 ескадрили (30 самолета) още 83-85-та година, 16-ки рабира се. Даже много добре си спомням лекцията за координацията между 16-ките и 15-ките. Верно не беше руснак, но човек от ВКР с опит от Ливан (той така каза) ни я разправи (не четеше).

Както и съвсем сериозно, че нашите пилоти не могат да се сравняват с техните. Не съм национал-нихилист, обичам си армията. Даже отмъкнах една книжка от секретна секция не да я давам на враговете, а да се подготвя по-добре върху самолетите не само на потенциалните противници, а на всички армии в НАТО.

Това лесно можеш да го проверим:

The Turk Hava Kuvvetleri(THK, or Turkish Air Force) received its first two F-16s (both Lockheed-built block 30 F-16C's, #86-0066 and #86-0067) as assembly kits in March of 1987, and Turkey officially received its first F-16D in a ceremony at Fort Worth in July of 1987. The first Turkish F-16C/D's arrived at Murted AB in October of 1987, followed by the first flight of a Turkish-built F-16C (#86-0068) on October 20th, 1987. Starting with the 44th aircraft (USAF serial number #88-0033), all THK F-16s from the first batch were manufactured to block 40 standard. Production of the Peace Onyx I order ended with F-16C Block 40 #93-0014.

http://www.f-16.net/f-16_users_article21.html

Тоест през 1983 г е сключен договора за производство а първите са произведени през 1987 г а влизат на въоръжение една-две години по-късно. При това забележи каква бройка са произведени през 1987г

На Балканите единствената държава имащ пилоти първи клас в пълния смисъл на думата беше България.Можеш да причетеш нещо за това в книгата на Владо Пампоров - Аз и МиГ-23:

42343z.jpg

http://www.books.bg/books/36/42343.html?PHPSESSID=-

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

;)

Това лесно можеш да го проверим:

The Turk Hava Kuvvetleri(THK, or Turkish Air Force) received its first two F-16s (both Lockheed-built block 30 F-16C's, #86-0066 and #86-0067) as assembly kits in March of 1987, and Turkey officially received its first F-16D in a ceremony at Fort Worth in July of 1987. The first Turkish F-16C/D's arrived at Murted AB in October of 1987, followed by the first flight of a Turkish-built F-16C (#86-0068) on October 20th, 1987. Starting with the 44th aircraft (USAF serial number #88-0033), all THK F-16s from the first batch were manufactured to block 40 standard. Production of the Peace Onyx I order ended with F-16C Block 40 #93-0014.

http://www.f-16.net/f-16_users_article21.html

Тоест през 1983 г е сключен договора за производство а първите са произведени през 1987 г а влизат на въоръжение една-две години по-късно. При това забележи каква бройка са произведени през 1987г

На Балканите единствената държава имащ пилоти първи клас в пълния смисъл на думата беше България.Можеш да причетеш нещо за това в книгата на Владо Пампоров - Аз и МиГ-23:

42343z.jpg

http://www.books.bg/books/36/42343.html?PHPSESSID=-

Да бе да~! И един мърмот завива шоколад!

За теб Тони социализмът и НРБ са ,,най-великите достижения"....

Еми не!Не са!

Ти явно не преценяваш реално нещата!

А си интелигентен човек с две висши образования....Не знам просто защо проявяваш такава наивност.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благоевградската беше огледална на Ямболската. А като се вземе в предвид че прикриваше две тесни направления, едва ли "не е била проблем за никого".

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Я и аз да се намеся "компетентно". Защо според мен на България и е нужен флот за брегова защита и нищо повече. Приемаме че имаме много силен и мощен флот. Започва война с Турция (по море няма с кого другиго да воюваме, Русия не ни е по силите, а за война с Румъния флот не е особено нужен. И тъй, в морска битка нанасяме съкрушително поражение на турските ВМС, а после? Правим десант в Истанбул? Или мала азия? По отношение на Гърция има само един опасен участък, долината на Струма. Направо ми става жал за гърците ако решат да вкарат там танкови части. Дълги, разтеглени колони, без възможност да маневрират, със застрашени флангове... Не си ги представям и в Родопите, пред тях са високи, труднопроходими планини, а тяхните сили ще бъдат струпани на тясна, но затова пък дълга брегова ивица... Турците освен по течението на марица няма откъде да влязат. И кат им се изсипят Су-25 и Ми-24, ще стане просто чудесно. Навярно цигъните така си представят рая.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Флота не е само за десанти. Някои може да не са ни по силите, но е достатъчно да им правим някой друг пробив в блокадата за доставки. За разлика от Румъния и Русия ние си нямаме нефт, а без гориво ще трябва да воюваме като бутаме танковете. За съжаление между Симеон І и Симеон ІІ начина на воюване в някои отношения се е променил доста. На Симеон І му е трябвал голям флот за да превзема Цариград, а днес без доставки на гориво няма начин и по суша да стигнем до там.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Я и аз да се намеся "компетентно". Защо според мен на България и е нужен флот за брегова защита и нищо повече. Приемаме че имаме много силен и мощен флот. Започва война с Турция (по море няма с кого другиго да воюваме, Русия не ни е по силите, а за война с Румъния флот не е особено нужен. И тъй, в морска битка нанасяме съкрушително поражение на турските ВМС, а после? Правим десант в Истанбул? Или мала азия? По отношение на Гърция има само един опасен участък, долината на Струма. Направо ми става жал за гърците ако решат да вкарат там танкови части. Дълги, разтеглени колони, без възможност да маневрират, със застрашени флангове... Не си ги представям и в Родопите, пред тях са високи, труднопроходими планини, а тяхните сили ще бъдат струпани на тясна, но затова пък дълга брегова ивица... Турците освен по течението на марица няма откъде да влязат. И кат им се изсипят Су-25 и Ми-24, ще стане просто чудесно. Навярно цигъните така си представят рая.

Турците (слава на бога сега са ни приятели) иначе има от доста места където да влязат.

1.Маришкото направление....

2.Тунджанското направление...(то е по-удобно от долината на Марица).

3.Турците си имат бая лека пехота и могат и през Странджа да влязат.

4.Десанти в Пловдив, Бургас, Варна, Стара Загора.

България НИКОГА НЕ Е ИМАЛ СИЛЕН ФЛОТ!Дори в много по-добри и осигурени времена, камо ли сега.

България има Брегова охрана, но не и класически ВМФ!

Територията на държавата ни е много уязвима откъм границата с Турция.....

На 216 км гранична линия имаме цели 2/ДВЕ/ танкодостъпни направления.....

А освен танкови бригади турците си имат и доста механизирана пехота.

така че......

Добре е ,че сме добри съседи!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Я и аз да се намеся "компетентно". Защо според мен на България и е нужен флот за брегова защита и нищо повече. Приемаме че имаме много силен и мощен флот. Започва война с Турция (по море няма с кого другиго да воюваме, Русия не ни е по силите, а за война с Румъния флот не е особено нужен. И тъй, в морска битка нанасяме съкрушително поражение на турските ВМС, а после? Правим десант в Истанбул? Или мала азия? По отношение на Гърция има само един опасен участък, долината на Струма. Направо ми става жал за гърците ако решат да вкарат там танкови части. Дълги, разтеглени колони, без възможност да маневрират, със застрашени флангове... Не си ги представям и в Родопите, пред тях са високи, труднопроходими планини, а тяхните сили ще бъдат струпани на тясна, но затова пък дълга брегова ивица... Турците освен по течението на марица няма откъде да влязат. И кат им се изсипят Су-25 и Ми-24, ще стане просто чудесно. Навярно цигъните така си представят рая.

Стига фантазии - Ми-24 вече го НЯМА В БА!

Су-25 са общо 14 броя и са в маргинална техническа кондиция.

Апелирам за реализъм~!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Я не ми обиждайте дивизията! Не само аз от тук пишещите съм служил в нея. Добре, съгласих се за еФ-16-ките, ма в обученито фигурираше. Надали заради 6-ти Американски Флот (щот там нямаше 16-ки?). Круз-а следва релефа и лети ниско, така че не е проблем даже за 57-ците, ако я засечат (а това е моята работа), а и няма контрамерки ;). Лошото е, че ударим ли я и ния сме "мъртви", цитирам буквално един полковник от ПВО на страната, ама това е успех. И то голям! Пак същия цитирам.

Сега за подводниите. Нямаме нужда! Нито от една нито от 10! Не съм спец във ВМС, но от моята камбанария по-добре повечко ракетни катери. И вертолети. Торпедните са доста евтини. Познаваме си теченията познаваме си ивицата. Няма да нападаме никого, нали? Ами тогаз ни трябва с-ма за алармиране и средства да се спрвим с нахлуването. Е ако дойдат самолетоносачи и придрузаващите ги кораби сме ....капут. Не една а 37 подводници нЕма да свършат раабота. и ракетните катери тоже, и тежък крайцер да имаме също. Така, че да мислим реално.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Войната не е само сражения на бойното поле. Като четете как е протекло тур. завоевание ще видите, че и в извори, и в легенди много крепости са превзети не с щурм, а с обсада след привършване на припасите. Ще рече, че 1 подводница няма да победи флотилия от няколко самолетонасача и крайцера. Но първо може да напада конвоите и да пречи на регулярните доставки. Също може да напада корабите от противниковата блокада и да отвори път за бълг. конвои. Защото ако една война се проточи 2-3години (а те от началото на ХХв. обикновено са такива, а не като преди това да прикллючват ако не за дни, то за не кой знае колко повече от година) и нямаме възможност за снабдяване с гориво ще се наложи да капитулираме. Най-много пилотите на останалите ни самолети да последват японския опит от ВСВ и с последното гориво да се забият в противников самолет или кораб.

А файдата от ракетните катери е като от теляшкия ни батальон н Афганистан. Сиреч като хора второ качество да вършим черната работа на хората първо качество - я да им търкаме гърбовете в банята, я да им пазим външната граница с ракетните катери.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много пъти когато си идвам с кола когато завия на широкият път в Бялград, от лява страна когато минаваме Дунав горе посока възвишението се вижда между две здрави згради разрушената зграда на телевизията.

Ракета пусната някъде посред Средиземно море пътува и удря на адрес....

Но каквато и техника да вадиш не можеш да пацифираш балкана. Даже и да е пуст като в Авганистан. Гледай какво правят швейцарците....или финландците...

Подводница....Вкарвай я в Лунапарк па да бръмчат по нея дечица и изкуфяли генерали-маршали....

:w00t: :w00t: :w00t:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Галахад, кои са вероятните противници? Че да разрушаваме тяхната блокада. Нито турците, нито румънците ще тръгнат да я правят. Имаме си достатъчна сухопътна граница. Даже и двете страни да ни нападнат в някакъв абсурден антибългарски съюз, имаме достатъчно други съседи през които да минават доставките. Останалите (съседи) е абсурд да ги допуснат до Черно море. С/у руснаците и 10 суперподводници (без атомно оръжие, а и с него още по-лошо, ако го употребим), че и един самолетоносач даже със самолети де ;), няма да ни помогнат. С разни грузинци, молдовци и други няма какво да делим. Нашата цел е да си пазим териториалните води. От бракониери и терористи. За бракониерите са достатъчни и обикновенни катери, за терористите (стандартен сценарии тип Том Кланси: някой отвлича голям кораб или подводница от съседите, ако е Русия с ядрено оръжие) са ракетните катери и вертолетите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На времето Албания искаше да обяви война на САЩ.

Посланикът им както е редно връчва документа на американският министър. Той, преди да го приеме му казва:

- Господине само да Ви осведомя. Разполагаме с 6 самолето носача по 100 самолета на всеки. Същу на суша имаме още около 2000 самолета. 22 подводници от които 9 са атомни снабдени с атомни ракети. Сухопътна войска можем да мобилизираме около 400 000 войника....

При това албанеца припада. Свестявят го.

- Е колега, под натиска на данни препаднахте?

- Нищо подобно! Корабите, подводниците ще ги оправим! Но къде да сложим и храним толкова военнопленници?

:laugh::w00t::tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На времето Албания искаше да обяви война на САЩ.

Посланикът им както е редно връчва документа на американският министър. Той, преди да го приеме му казва:

- Господине само да Ви осведомя. Разполагаме с 6 самолето носача по 100 самолета на всеки. Същу на суша имаме още около 2000 самолета. 22 подводници от които 9 са атомни снабдени с атомни ракети. Сухопътна войска можем да мобилизираме около 400 000 войника....

При това албанеца припада. Свестявят го.

- Е колега, под натиска на данни препаднахте?

- Нищо подобно! Корабите, подводниците ще ги оправим! Но къде да сложим и храним толкова военнопленници?

:laugh::w00t::tooth:

Това е само за Елемаг.Той отдавна иска да обяви война на САЩ и ,,гнилия капитЪлиЗЪМ и ипериализЪм" :sneaky2:

на него му трябват ракетки, балистични и още МКБР, подводници и т.н.

Вижте му писанията във форума на Еър груп 2000.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е Ние поне вече сме обявявали :)

Не може всеки да е като нас. И защо само на САЩ, Ние на целият свят.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Ако говорим сериозно, нито тогава нито сега България има шансове пред Турция, просто разликите в двете държави са огромни. А днес пък хептен. Да са живи и здрави НАТО, да и защитават.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако говорим сериозно, нито тогава нито сега България има шансове пред Турция, просто разликите в двете държави са огромни. А днес пък хептен. Да са живи и здрави НАТО, да и защитават.

България имаше шансове срещу Турция някъде до към 1994-5 година.

Тук възниква резонният въпрос ЗАЩО Турската армия е с такива размери?Освен кюрдите и неспокойните граници и споровете с Гърция????

Ве пак трябва да се отчете че Турция си поддържа армията без проблем и съотнесена нейната численост с тази на общото население, то видно е че и с Жандармерията е под 1% от населението т.е. турция е нормално милитаризирана страна, за разлика от Гърция където в армията са ангажирани общо над 1% от населението.Турция има демографския и икономически потенциал за такава армия.Мислят отговорно хората и до 20-на години ще си имат собствено ядрено оръжие.А носсилелите за него си ги имат.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами точно - Гърция въпреки мащабите на населението и територията си и въпреки БВП поддържат доста голяма и добре поддържана армия, просто защото не може да остане по гол гъз ей така като нас, виждайки какво е положението в Турция и въобще съзнавайки, че районът ни по принцип си е конфликтен.

Иначе на турците не знам кой би им дал ядрено оръжие, клуба на ядрените държави не желае да се разширява с нови членове, а пък Турция е доста далеч от самостоятелно достигане до необходимат технология. А то носители на ядрени бойни глави и ние си имахме, ама какво от това?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами точно - Гърция въпреки мащабите на населението и територията си и въпреки БВП поддържат доста голяма и добре поддържана армия, просто защото не може да остане по гол гъз ей така като нас, виждайки какво е положението в Турция и въобще съзнавайки, че районът ни по принцип си е конфликтен.

Иначе на турците не знам кой би им дал ядрено оръжие, клуба на ядрените държави не желае да се разширява с нови членове, а пък Турция е доста далеч от самостоятелно достигане до необходимат технология. А то носители на ядрени бойни глави и ние си имахме, ама какво от това?

Здрасти!

Хммм. Припомни си как се доби Израел с атом....

После виж в последно време връзките м-у турците-иран, турците-пакистан се подобряватр докато с израел се влошават. Също е за интересно съглашението м-у турция-бразилия да купуват от иран ядрена суровина за съвместни "медицински" изследвания....

:whistling: :whistling: :whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Галахад, кои са вероятните противници? Че да разрушаваме тяхната блокада. Нито турците, нито румънците ще тръгнат да я правят. Имаме си достатъчна сухопътна граница. Даже и двете страни да ни нападнат в някакъв абсурден антибългарски съюз, имаме достатъчно други съседи през които да минават доставките. Останалите (съседи) е абсурд да ги допуснат до Черно море. С/у руснаците и 10 суперподводници (без атомно оръжие, а и с него още по-лошо, ако го употребим), че и един самолетоносач даже със самолети де ;), няма да ни помогнат. С разни грузинци, молдовци и други няма какво да делим. Нашата цел е да си пазим териториалните води. От бракониери и терористи. За бракониерите са достатъчни и обикновенни катери, за терористите (стандартен сценарии тип Том Кланси: някой отвлича голям кораб или подводница от съседите, ако е Русия с ядрено оръжие) са ракетните катери и вертолетите.

За съжаление историята ни показва друго. Турция ни е правила морска блокада и "Хамидие" е бил част от нея.

България има удивителната способност да се подреди тъй, че "да ни нападнат в някакъв абсурден антибългарски съюз" - през Междусъюзническата война ни нападат всички съседи, по време на ВСВ в един момент се оказваме в положение на война с почти всички воюващи страни, съм 1366г. пък сме се уредили от югоизток да ни нападнат турците и савойците, а от северозапад - унгарците.

Практиката със съвр. войни за държава с параметрите на България показва, че ако не може да смаже противника, то поне може да проточи нещата докато противоречивите интереси на Великите сили й осигурят помощ - САЩ-Виетнам, кампанията за Суецкия канал. Е, не винаги се получава, но ако трябва да подържаме армия само ако тя трябва винаги със сигурност да спечели, май ще трябва да разпуснем цялата армия. Ние не сме Швейцария, защото нямаме нейните съседи и банки. Най-вече второто. Все пак държавите се управляват от политици, които се нуждаят от тайни сметки в надеждни (швейцарски) банки.

Редактирано от Galahad
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...