Отиди на
Форум "Наука"

Сбогом на подводницата


Galahad

Recommended Posts

  • Потребител

Много погрешно твърдение. Чрез балистичните ракети можехме да нанасяме неотразими удари в дълбочина до 300 км и голяма мощност по вякъкви обекти от авио и морски бази до командни пунктове и енергийна инфраструктура. А касетъчните бойни глави на "Ока" можеха да настъплението на бронирани части до бригада.

Леле ....ти еволюираш Елемаг..............еволюираш в качеството си на ,,виртуален главнокомандвашщ - разгромител".....

Първо с една ракета от 9К79 ,,Точка" смазваше батальон, а сега бригада........Браво, Браво.....

Какво по- точно можехме да сторим с ЕДВА 24 РАКЕТИ касетъчни на 44 турски механизцирани, танкови и пехотни бригади......

Просто ракетоманията ти те заслепява и дори в този форум не си обективен!

Пак го казвам МНОГО ПО-СТРАШНО Е НАРЯЗВАНЕТО НА ВОЕННОВРЕМЕННИЯ МОБИЛИЗАЦИОНЕН РЕЗЕРВ ОТ ОРЪЖИЯ, ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА МОБИЛИЗАЦИЯ!

Това е по-страшно от рязането на ракетите.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 108
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Митааааааааааак , къде се изгуби , бе човек .????

Изгуби се като тракийска вакханка след славянско нашествие !:tooth:

Това за Одеса не е вярно . И го твърдяха руснаците да им лижем знаеш кои части на тялото.

Много грешки си допуснал в твоя пост.

На твоята поговорка има контра поговорка в българската военна фолклористика и тя гласи , че и сам воинът е ВОИН, а не баба ....

Руснаците никога няма да се научат да си ценят хората . Никога !!!!

Запомни добре, ако си ценяха хората нямаше да има този демографски крах.

Във военните си акции пак правят големи оаквания и издънки -

в Чечня през 95- та пуснаха танковете в Грозни без пехота, отидоха зян всички добри момчета-танкисти. После дойде втората война в Чечня и там издънки, ма мноооого.

Трета , теророристичните удари в Беслан, Москва (театъра) , метрото и т.н

Голяма тъпотия беше и войната им и с Грузия.

Свалиха им самолети.

Помня един клип - върви руска колона танкове, камиони и бронетранспортьори от 70-те и никой не ги е разставил , ако намеря клипа ще го пусна ,това е лудост бе, срамота, за армия на една в""Велика сила"' и по-едно време ги зачесаха с артилерия , отиде сума ти техника и хора , а те стоят на диванча праз.

Това не е армия, това е зомботека.

Добре, че грузинците пък са най-големите слабаци по света и хукнаха през глава.

Турците през 91-2 още бяха въоражени със саби, пушки от Първата световна война(Г-4 беше в малко количество) , и леките танкове М-24 ''Чъфи '" писък на модата от времето на В.С.В. :vertag: А да не забравя и американските "Томпсъни" , също от В.С.В. Командирът им на отделение беше въоражен с това чудо на автоматичната техника от 30-те. .Чак когато германците им дадоха по-нови БТР, вертолети от бившата ГДР и калашниците тогава се пооправиха. Е вярно , че към края на 80-те правеха по лиценз Ф-16 ,но той е Ф-16 , колкото аз съм космонавт , карал ли си кола с турски части????

Същото е и техния Ф-16 - изпопадаха в егейско море. :tooth:

В същото време ние правехме учения , и то учения не като сегашните - на ниво ротни.

Аз съм участвал в полково учение - с 100 танка, свързочна и химическа рота, артилерийски САДН ( Карамфилчета) и Су-та , мисля ,че бяха -22 и 25-ци.

Да не говоря за ученията в триъгълника на смърта - там ставаха и големи инциденти - направо си беше чиста война,

Имахме СПГ-та, ПТУР-сове и всички средства да спрем турската сган , още преди в Одеса да се сетят какво е станало.

За ПВО и самолетите си прав, но я си предствави , че някой ти направи морски десант в Бургас например ??? С какво ще го спреш, със зенитки ???

Рицар, дори в края на 80-те бройката на ПТРК в Българската армия е малък, малък за мащабите на заплахата от турските СВ....

Просто недоимъка на пари при нас си го има винаги....

На всички е ясно, че Гърция се готви за война с Турция...

Виж бройката(поне това, което официално са разсекретили гърците в интернет) на ПТУР-овете в гръцките СВ!

Доста повече от тези, които очщо-сумарно сме имали в края на 80-те, когато сме най-добре обезпечени като техника....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В момента дояждаме огризките от старата армия. Ние тук говорим за подводници и изтребители. Фантазии. А представяте ли си какво ще стане като изтече ресурса на бойните машини на пехотата и танковете?

Гледайте и как се насочва общественото мнение срещу армията.

А нямаме приятели и никой не го е еня за нас.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Рицар, дори в края на 80-те бройката на ПТРК в Българската армия е малък, малък за мащабите на заплахата от турските СВ....

Просто недоимъка на пари при нас си го има винаги....

На всички е ясно, че Гърция се готви за война с Турция...

Виж бройката(поне това, което официално са разсекретили гърците в интернет) на ПТУР-овете в гръцките СВ!

Доста повече от тези, които очщо-сумарно сме имали в края на 80-те, когато сме най-добре обезпечени като техника....

Приятелю ние си произвеждахме ПТРК - Конкурс. С първо поколение - Мальотка и второ - Фагот и модернизираните му варианти си бяхме наситили юбжните поделения.Това е някъде от 1986г. Имахме си и доста РПГ-22 , това го правехме в Казанлък и също си вършеше много добра работа.

Гърците са сервитьори и сиртакиджиита, ако не е била румънската армия, цялта гръцка армия щеше да си остави костите в Струмското дефиле през 1913г. За 80-те въобще не я разглеждахме като проблем . Не сме я разглеждали гръцката армия , никога като проблем. :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В момента дояждаме огризките от старата армия. Ние тук говорим за подводници и изтребители. Фантазии. А представяте ли си какво ще стане като изтече ресурса на бойните машини на пехотата и танковете?

Гледайте и как се насочва общественото мнение срещу армията.

А нямаме приятели и никой не го е еня за нас.

На 433 бройки Т-72 кога им изтича ресурса ??? Аз мисля ,че отдавна започна канибализацията. Както при Ми-24 , факт е ,че този прекрасен вертолет вече не е на въоражение.

Знам , че още в началото на новия век ликвидираха завода в Червен бряг за МТ-ЛБ , славна машина. Вестник 24 Часа веднъж се беше изхвърлил , че е по-добър от американскитев аналози, което донякъде си е истина , защото това не е точно бронетранспортьор а , брониран влекач и със своята стоманена конструкция , стои по-добре от американските ''алуминиади'' .:w00t:

Апропо , тогава основен дял в съсипването на завода се явява отродника нареченнаго днес ''архонт'' Слави Бинев. Този плазмодий има много решаващи участия в ликвидирането на военната ни промишленост заедно с момчета за които знаем , че са отдавна 2метра под земята, като И. Павлов.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

МТЛБ-то е базова машина, става за всичко. Само една 12,7 мм картечница да му се монтира вместо 7,62 милиметровата си е бронетранспортьор от класа.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е, повече бърз, отколкото защитен, но какво пък. Може и някакъв ъпгрейд на защитата да се направи. Впрочем БМП-23 има и оръдие даже.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Е, повече бърз, отколкото защитен, но какво пък. Може и някакъв ъпгрейд на защитата да се направи. Впрочем БМП-23 има и оръдие даже.

Е , не е чак ''оръдие'' братче , вградена е ЗУ-23 , 2 стволна зенитна картечница или оръдие . Това си е български патент , щото на БМП-1 имаше едно 76-мм оръдие , останало от ПТ-76 , което още през 70-те години си беше анахронизъм.

Апропо, като заговорихме за плаващи танкове ,ние трябва все таки да се върнем към нашата проблематика, а тя е за българската подводница.

Разберете ,че без българска подвоноца ,освен класа , който тя пряко идентизира, премахваме и индиректно въобще клас "Противоподводникови кораби'' , как ще се учат напите хора да търсят и унищожават подводници един Бог знае.

Сигурно ще играят ""Сайлънт хънтър". ..:crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По отношение на подводницата.Значи ние имахме балансирана армия-сухопътна, ВВС, флот-това го нямат нито Чехия-Словакия, нито Унгария, нито сега Сърбия. И Австрия го няма, и Швейцария есетствено. И всичко това сега с лека ръка си отива. А кой ще подготвя кадри за в бъдеще, къде отива приемствеността?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е , не е чак ''оръдие'' братче , вградена е ЗУ-23 , 2 стволна зенитна картечница или оръдие . Това си е български патент , щото на БМП-1 имаше едно 76-мм оръдие , останало от ПТ-76 , което още през 70-те години си беше анахронизъм.

Апропо, като заговорихме за плаващи танкове ,ние трябва все таки да се върнем към нашата проблематика, а тя е за българската подводница.

Разберете ,че без българска подвоноца ,освен класа , който тя пряко идентизира, премахваме и индиректно въобще клас "Противоподводникови кораби'' , как ще се учат напите хора да търсят и унищожават подводници един Бог знае.

Сигурно ще играят ""Сайлънт хънтър". ..:crazy_pilot:

Че лошо ли е ЗУ по земни цели? Хич даже не е.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

По отношение на подводницата.Значи ние имахме балансирана армия-сухопътна, ВВС, флот-това го нямат нито Чехия-Словакия, нито Унгария, нито сега Сърбия. И Австрия го няма, и Швейцария есетствено. И всичко това сега с лека ръка си отива. А кой ще подготвя кадри за в бъдеще, къде отива приемствеността?

До 1990 година се бяхме изравнили по БВП с Австрия, като оставихме назад страни като Гърция, Дания и Португалия. Къде са отивали парите - питайте Луканов - както казваше покойния Живков. Системата можеше да бъда бавна , мудна и всякаква, но работеше.

За армията -

като комплексна бяхме по-силни от Гърция, Портогалия, Швеция, Холандия,Белгия и много други.

По танкове се равнявахме дори на една такава голяма държава като Испания , например.

За флота - факт си беше, че братушките не ни дадоха да го развием

какво имахме по-рано -

6-7 СКР

1 флагман фрегата "Слава" - която беше наречена ''Гълъб на мира''

2 подводници

не помня "101" Мълния , кога дойде , но това беше страшен кораб за който турците можеха само да мечтаят , чак по-късно немците им построиха няколко пъровкласни фрегати с въртолети на борда. Влизал съм в една от тях - "Орел" има и една Доган- Сокол, навсякъде пускаха , без каютата за Бойна управление ; не знам тогава не бяхме още в Нато , сега може и там да пускат, при определен допуск , не казаха само как управляват своите Харпуни , които стрелят на 120 мили .

Когато ги попитах ,а как ще стрелят с тях на 120 мили, ако го няма да речем американския спътник :vertag:, само се засмяха и казах ,че такова нещо не може да бъде. Ако нямат спътников сигнал обаче едва ли ще могат и на 50 км да ги изпратят тия ракети, но не споря може и немските РЛС да са по-мощни.

останалото бяха дребни корабчета, които као изключим ракетните катери , не ставаха за нищо- например торпедните катери , пълна скръб си бяха. С Калашници да стрелят щяха да имат по-голяма огнева мощ ,отколкото с тия анахронични и бавни торпеда. :tooth:

Та флота си беше слаб . Доста слаб. Подсилваше го , основно поделението "Родни Балкани' , което със своите ракети държеше всеки един кораб влизащ и излизащ от Босфора под прицел.

При война руснаците трябваше да докарат още ракети и оттам да бумкат Босфора. :)):

Но флота, беше по слаб от датския, норвежкия, гръцкия, портогалския,белгийския и т.н.

По принцип само ГДР имаше силен и балансиран флот. Дори поляците имаха слабичък флот, братушките и на тях не им даваха да го развият. А ония имат цяла корабостроителница, която лесно може да произвежда и есминци и фрегати.

Ръмънците си бяха смешници още тогава. На Щит 82 се появили с някакви катери от В.С.В. хаххаа

Имаха един есминец , ама той мязаше на мамалигар, недоносен , жалка работа, не знам дали въобще още действа , беше като джип "Аро" само бумти, бръмчи, ръмжи и изпуска дим и сажди , нищо повече. :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, че и си вярваш. С Австрия няма как да се сравняваме по БВП, a страните дето изреди не само не са зад нас, но и са доста, доста пред нас през 1990 г по този показател:

за 1990 г в USD

Австрия - 164,988,472,357

Гърция - 94,202,602,736

Дания - 135,839,068,604

Португалия - 75,278,280,507

България - 20,726,027,397

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В момента дояждаме огризките от старата армия. Ние тук говорим за подводници и изтребители. Фантазии. А представяте ли си какво ще стане като изтече ресурса на бойните машини на пехотата и танковете?

Гледайте и как се насочва общественото мнение срещу армията.

А нямаме приятели и никой не го е еня за нас.

Ресурсът на БМП-1 изтече , ........трагедия става....това става.....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

До 1990 година се бяхме изравнили по БВП с Австрия, като оставихме назад страни като Гърция, Дания и Португалия.

Оставили сме Дания назад?!? Да, по ядене на шкембе-чорба на човек от населението със сигурност! :tooth:

В допълнение към данните на fixxxsers ще добавя, че ние тогава бяхме почти 9 млн., Австрия 7,6, а Дания само 5,1 млн.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Митааааааааааак , къде се изгуби , бе човек .????

Изгуби се като тракийска вакханка след славянско нашествие !:tooth:

Това за Одеса не е вярно . И го твърдяха руснаците да им лижем знаеш кои части на тялото.

Много грешки си допуснал в твоя пост.

На твоята поговорка има контра поговорка в българската военна фолклористика и тя гласи , че и сам воинът е ВОИН, а не баба ....

Руснаците никога няма да се научат да си ценят хората . Никога !!!!

Запомни добре, ако си ценяха хората нямаше да има този демографски крах.

Във военните си акции пак правят големи оаквания и издънки -

в Чечня през 95- та пуснаха танковете в Грозни без пехота, отидоха зян всички добри момчета-танкисти. После дойде втората война в Чечня и там издънки, ма мноооого.

Трета , теророристичните удари в Беслан, Москва (театъра) , метрото и т.н

Голяма тъпотия беше и войната им и с Грузия.

Свалиха им самолети.

Помня един клип - върви руска колона танкове, камиони и бронетранспортьори от 70-те и никой не ги е разставил , ако намеря клипа ще го пусна ,това е лудост бе, срамота, за армия на една в""Велика сила"' и по-едно време ги зачесаха с артилерия , отиде сума ти техника и хора , а те стоят на диванча праз.

Това не е армия, това е зомботека.

Добре, че грузинците пък са най-големите слабаци по света и хукнаха през глава.

Турците през 91-2 още бяха въоражени със саби, пушки от Първата световна война(Г-4 беше в малко количество) , и леките танкове М-24 ''Чъфи '" писък на модата от времето на В.С.В. :vertag: А да не забравя и американските "Томпсъни" , също от В.С.В. Командирът им на отделение беше въоражен с това чудо на автоматичната техника от 30-те. .Чак когато германците им дадоха по-нови БТР, вертолети от бившата ГДР и калашниците тогава се пооправиха. Е вярно , че към края на 80-те правеха по лиценз Ф-16 ,но той е Ф-16 , колкото аз съм космонавт , карал ли си кола с турски части????

Същото е и техния Ф-16 - изпопадаха в егейско море. :tooth:

В същото време ние правехме учения , и то учения не като сегашните - на ниво ротни.

Аз съм участвал в полково учение - с 100 танка, свързочна и химическа рота, артилерийски САДН ( Карамфилчета) и Су-та , мисля ,че бяха -22 и 25-ци.

Да не говоря за ученията в триъгълника на смърта - там ставаха и големи инциденти - направо си беше чиста война,

Имахме СПГ-та, ПТУР-сове и всички средства да спрем турската сган , още преди в Одеса да се сетят какво е станало.

За ПВО и самолетите си прав, но я си предствави , че някой ти направи морски десант в Бургас например ??? С какво ще го спреш, със зенитки ???

Как къде бре Рицарю, тук съм ;). Това, че рядко кръстосваме ....копия не значи, че съм се загубил ;).

Доколкото чета си служил доста по-късно при различни у-вия. Аз съм 83-85 в Първа армия в Джумаята, ПВО ;) (надявам се след повече от 20 години да не е военна тайна :)).

Първо за руснаците. И аз съм прав и ти ;). Никога няма да стигнат степента на американците например, но е съвсем различно от ВСВ и даже Афганистан. Това имам предвид.

Турците през 83-85-та имаха еФ 16-ки и бяха най-добрите пилоти в НАТО, по-добри от американците. Неее, това (че са най-доби пилоти де) съм го чувал на лекции от полковници, даже го обясняваха генетично (цитирам: имат нещо в кръвта ;)). Гърците караха на фантоми, ама и те имаха поне една ескадрила "соколи". А същите полковници наричаха нашата авиация "слънчева", щот' лети само когато има слънце. Ние бяхме основно с 21-ци и 23-ки (4-те или 5-те 25-ци са друга бира).

Сег един въпрос към Елемаг, ако е твърде лично да ми отговори на Л.С. (разбира се ако желае). Къде и кога си служил?

Щото аз точно тогаз от офицери зная, че живота на 3-та армия не е 2-3 дни (камо ли да ги спираме и да правим контра), а 2 часа и 15 минути. Не на цялата разбира се, а на бойните поделения там (това обаче не значи инцидент, а война с всичките галимации, ясно е че 135 минути не стигат не само за мобилизация на Одеса, а и за наша такваз). Специален лектор имахме. Инциденти имахме и то не малко (взвод МТЛБ-та се изсипаха на гръцка територия, дивизион Градове "обърка пътя" и навлезе в Сръбско, два фантома се явиха баш над Банско), но до война не се стигна (само в Гръцко когато нахлухме (по-погрешк разбира се) имаше стрелба, но даже без ранени).

Идеята, че тогаз Турция или Гърция ще настъпи без съгласуване с НАТО или ние с Договора, беше толкоз глупава, че даже не се обсъждаше. Идеята, че може да спрем (не да победим) турската армия (при мобилизация изкарват 500 000 с/у нас, което при превъзходство във въдуха е ясно какво ще стане) е архи(както би се изрзил.....Ленин)глупава.

Сега по темата ;). Трябва да запазим подводницата, за да тренираме отбрана от такваз атака. Тоже яко глупаво. Че те с таквиз допотопни подводници ли ще ни нападат? Или пък десант от подводнии ще правят? Или пък ние ще спираме десант на кораби (или баржи или там с каквото десантират) с подводницата ни (аре да не е една, а да са няколко). Бетона, окопите, картечниците и ПТПушки са къде къде по-евтини, ама това е сценаий от ВСВ (морския десант де). Някой да е чувал идея Втория Фронт да се спира с подводници?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Как къде бре Рицарю, тук съм ;). Това, че рядко кръстосваме ....копия не значи, че съм се загубил ;).

Доколкото чета си служил доста по-късно при различни у-вия. Аз съм 83-85 в Първа армия в Джумаята, ПВО ;) (надявам се след повече от 20 години да не е военна тайна :)).

Първо за руснаците. И аз съм прав и ти ;). Никога няма да стигнат степента на американците например, но е съвсем различно от ВСВ и даже Афганистан. Това имам предвид.

Турците през 83-85-та имаха еФ 16-ки и бяха най-добрите пилоти в НАТО, по-добри от американците. Неее, това (че са най-доби пилоти де) съм го чувал на лекции от полковници, даже го обясняваха генетично (цитирам: имат нещо в кръвта ;)). Гърците караха на фантоми, ама и те имаха поне една ескадрила "соколи". А същите полковници наричаха нашата авиация "слънчева", щот' лети само когато има слънце. Ние бяхме основно с 21-ци и 23-ки (4-те или 5-те 25-ци са друга бира).

Сег един въпрос към Елемаг, ако е твърде лично да ми отговори на Л.С. (разбира се ако желае). Къде и кога си служил?

Щото аз точно тогаз от офицери зная, че живота на 3-та армия не е 2-3 дни (камо ли да ги спираме и да правим контра), а 2 часа и 15 минути. Не на цялата разбира се, а на бойните поделения там (това обаче не значи инцидент, а война с всичките галимации, ясно е че 135 минути не стигат не само за мобилизация на Одеса, а и за наша такваз). Специален лектор имахме. Инциденти имахме и то не малко (взвод МТЛБ-та се изсипаха на гръцка територия, дивизион Градове "обърка пътя" и навлезе в Сръбско, два фантома се явиха баш над Банско), но до война не се стигна (само в Гръцко когато нахлухме (по-погрешк разбира се) имаше стрелба, но даже без ранени).

Идеята, че тогаз Турция или Гърция ще настъпи без съгласуване с НАТО или ние с Договора, беше толкоз глупава, че даже не се обсъждаше. Идеята, че може да спрем (не да победим) турската армия (при мобилизация изкарват 500 000 с/у нас, което при превъзходство във въдуха е ясно какво ще стане) е архи(както би се изрзил.....Ленин)глупава.

Сега по темата ;). Трябва да запазим подводницата, за да тренираме отбрана от такваз атака. Тоже яко глупаво. Че те с таквиз допотопни подводници ли ще ни нападат? Или пък десант от подводнии ще правят? Или пък ние ще спираме десант на кораби (или баржи или там с каквото десантират) с подводницата ни (аре да не е една, а да са няколко). Бетона, окопите, картечниците и ПТПушки са къде къде по-евтини, ама това е сценаий от ВСВ (морския десант де). Някой да е чувал идея Втория Фронт да се спира с подводници?

Митка , що да кръстосваме шпаги ,копия, нали сме от един европейски отбор :bigwink:

Нашата авиация не е слънчева . Чети как са сваляли ония балони дето са пускали американците от Турция и Гърция , във всякакви метереологични условия.

23-ката вариант МЛ беше най-добрия изстребител на Балканите.

25-цата пък нямаше кой да я спре да очушка рязаните пушки в Истанбул и да се върнат още преди ония да си направят намаза. :tooth:

Имаше по-едно време едно недоразумение Миг-21 Мфл ли или подобно , което имаше само 2 ракети Р-60 и си беше гълъбче на мира.

Фантомите са познати като летящите ковчези.

За турските е-фове си имахме вече С-300 , а ти щом си служил , сигурно на КУБ , знаеш как се гътат , през деня може и с телевизионното насочване. Отделно имахме в достатъчно количество Оса, Игла и Стрела-2М. Не помня това на МТ-ЛБ -то как го водеха.

Друго нямам , съгласен съм и малко , че се изхвърлих за десанта. Ма ти гътни, 2 големи десантни кораба още в морето , пък после да ти правят десант с 50% от личния състав . Германците междувпрочем са се опитали да противодействат не само с подводници , но ония са имали 7000 кораба. За кои по-напред. докато турчалята имат 20-30 десантни кораба и стотина малки .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сег един въпрос към Елемаг, ако е твърде лично да ми отговори на Л.С. (разбира се ако желае). Къде и кога си служил?

Щото аз точно тогаз от офицери зная, че живота на 3-та армия не е 2-3 дни (камо ли да ги спираме и да правим контра), а 2 часа и 15 минути. Не на цялата разбира се, а на бойните поделения там (това обаче не значи инцидент, а война с всичките галимации, ясно е че 135 минути не стигат не само за мобилизация на Одеса, а и за наша такваз). Специален лектор имахме. Инциденти имахме и то не малко (взвод МТЛБ-та се изсипаха на гръцка територия, дивизион Градове "обърка пътя" и навлезе в Сръбско, два фантома се явиха баш над Банско), но до война не се стигна (само в Гръцко когато нахлухме (по-погрешк разбира се) имаше стрелба, но даже без ранени).

Идеята, че тогаз Турция или Гърция ще настъпи без съгласуване с НАТО или ние с Договора, беше толкоз глупава, че даже не се обсъждаше. Идеята, че може да спрем (не да победим) турската армия (при мобилизация изкарват 500 000 с/у нас, което при превъзходство във въдуха е ясно какво ще стане) е архи(както би се изрзил.....Ленин)глупава.

Сега по темата ;). Трябва да запазим подводницата, за да тренираме отбрана от такваз атака. Тоже яко глупаво. Че те с таквиз допотопни подводници ли ще ни нападат? Или пък десант от подводнии ще правят? Или пък ние ще спираме десант на кораби (или баржи или там с каквото десантират) с подводницата ни (аре да не е една, а да са няколко). Бетона, окопите, картечниците и ПТПушки са къде къде по-евтини, ама това е сценаий от ВСВ (морския десант де). Някой да е чувал идея Втория Фронт да се спира с подводници?

Служил съм в Грудово. Ф-16 в Турция се появиха чак през 1988г а влязоха на въоръжение през 1989г и то само 20-тина бройки.Още 20-тина стояха в завода за доработки.

В полка редовно се тренираше контраудара. При това ние имахме превъзходство във въздуха , по-добро ПВО (в пъти по-добро всъщност)и по голяма огнева мощ. Ако бъдем точни артилерийските ни системи над 100 мм бяха повече в абсолютна бройка от турските а и по-модерни.При бронирани системи положението беше същото. Най-масовия танк на труците беше М-48А3 а на нас Т-55.Най-модерния турски танк беше Леопарда-1А5 а нашия Т-72М1.Съгласно книгата на полковник Недялков (която очаквам до края на годината да излезе)българските ВВС са можели да изкарат при пълна мобилизация през 1989г, 1007 самолета.

Бройката на армията одавна не е отзначение.Подводниците ни трябват за можем да отразиме атака и да минираме където трябва турското крайбрежие.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не ти ли омръзна от високопарните слова, ?????

Малко повече обективност в мненията!

Стига с тая ракетомания......

Дойдат ли американците ни отнасят като ,,куцо пиле домат"............

Много добре занеш що е то крилата ракета и какво причинява на противника.......

Именно защото знам за това го пиша.Именно американците трябва да дойдата защото турците и гърците сме им лъжица за устата. Но намесят ли американците ще се намесят и руснаците.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Леле ....ти еволюираш Елемаг..............еволюираш в качеството си на ,,виртуален главнокомандвашщ - разгромител".....

Първо с една ракета от 9К79 ,,Точка" смазваше батальон, а сега бригада........Браво, Браво.....

Какво по- точно можехме да сторим с ЕДВА 24 РАКЕТИ касетъчни на 44 турски механизцирани, танкови и пехотни бригади......

Просто ракетоманията ти те заслепява и дори в този форум не си обективен!

Пак го казвам МНОГО ПО-СТРАШНО Е НАРЯЗВАНЕТО НА ВОЕННОВРЕМЕННИЯ МОБИЛИЗАЦИОНЕН РЕЗЕРВ ОТ ОРЪЖИЯ, ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА МОБИЛИЗАЦИЯ!

Това е по-страшно от рязането на ракетите.

Касетъчни бойно глави имат и Точките. А ти ми набутай тези турски бригади в танкопроходимите места на границата да видиш какъв металом става от тях :biggrin: Българо-турската граница има точно три танкопроходими направление две от които много тесни а на третото бяха разположени две български армии и най-голямата вертолетна база на Балканите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На 433 бройки Т-72 кога им изтича ресурса ??? Аз мисля ,че отдавна започна канибализацията. Както при Ми-24 , факт е ,че този прекрасен вертолет вече не е на въоражение.

Знам , че още в началото на новия век ликвидираха завода в Червен бряг за МТ-ЛБ , славна машина. Вестник 24 Часа веднъж се беше изхвърлил , че е по-добър от американскитев аналози, което донякъде си е истина , защото това не е точно бронетранспортьор а , брониран влекач и със своята стоманена конструкция , стои по-добре от американските ''алуминиади'' .:w00t:

Апропо , тогава основен дял в съсипването на завода се явява отродника нареченнаго днес ''архонт'' Слави Бинев. Този плазмодий има много решаващи участия в ликвидирането на военната ни промишленост заедно с момчета за които знаем , че са отдавна 2метра под земята, като И. Павлов.

Ресурса на танковете и изобщо на наземните средства не изтича по време. Той-зависи само от наработката. Което означа че още дълги години могат да служат пък и ремонта им е усвоен в Търговище. За съжарение армията ни в момента има малко под 300 Т-72. Всичко друго разпродадоха гадовете!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Служил съм в Грудово. Ф-16 в Турция се появиха чак през 1988г а влязоха на въоръжение през 1989г и то само 20-тина бройки.Още 20-тина стояха в завода за доработки.

В полка редовно се тренираше контраудара. При това ние имахме превъзходство във въздуха , по-добро ПВО (в пъти по-добро всъщност)и по голяма огнева мощ. Ако бъдем точни артилерийските ни системи над 100 мм бяха повече в абсолютна бройка от турските а и по-модерни.При бронирани системи положението беше същото. Най-масовия танк на труците беше М-48А3 а на нас Т-55.Най-модерния турски танк беше Леопарда-1А5 а нашия Т-72М1.Съгласно книгата на полковник Недялков (която очаквам до края на годината да излезе)българските ВВС са можели да изкарат при пълна мобилизация през 1989г, 1007 самолета.

Бройката на армията одавна не е отзначение.Подводниците ни трябват за можем да отразиме атака и да минираме където трябва турското крайбрежие.

Благодаря за отговора!

Само, че на мен са ми казвали, че турците имат 2 ескадрили (30 самолета) още 83-85-та година, 16-ки рабира се. Даже много добре си спомням лекцията за координацията между 16-ките и 15-ките. Верно не беше руснак, но човек от ВКР с опит от Ливан (той така каза) ни я разправи (не четеше).

Както и съвсем сериозно, че нашите пилоти не могат да се сравняват с техните. Не съм национал-нихилист, обичам си армията. Даже отмъкнах една книжка от секретна секция не да я давам на враговете, а да се подготвя по-добре върху самолетите не само на потенциалните противници, а на всички армии в НАТО.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Благодаря за отговора!

Само, че на мен са ми казвали, че турците имат 2 ескадрили (30 самолета) още 83-85-та година, 16-ки рабира се. Даже много добре си спомням лекцията за координацията между 16-ките и 15-ките. Верно не беше руснак, но човек от ВКР с опит от Ливан (той така каза) ни я разправи (не четеше).

Както и съвсем сериозно, че нашите пилоти не могат да се сравняват с техните. Не съм национал-нихилист, обичам си армията. Даже отмъкнах една книжка от секретна секция не да я давам на враговете, а да се подготвя по-добре върху самолетите не само на потенциалните противници, а на всички армии в НАТО.

Митак не те смятам за изкуфял деде, но малко си коригирай историята. Много рано им е за турците 83г. да имат Ф-16 .:bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като се сетя колко летища гътнаха нашите боклуци, А за Балчик и Добрич нямам думи. 5 години само разглобяваха машини и Руснаците дойдоха да си вземат оборудването , дето даже на летището не знаеха какво е :)

Жалка трагедия. Съпътстваща цялата разруха. След като ще сме готови да си подаряваме в скоро време държавата , какъв е смисълът от отбрана.!? Без претенции на кой. Може би скоро Елада ще се казва щ'от сме умни?

Днес е специален ден. Празник . Искам да се обърна към Вас.

Малко по-бунтари трябва да сме, Овцете ги изклаха вече.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Митка , що да кръстосваме шпаги ,копия, нали сме от един европейски отбор :bigwink:

Нашата авиация не е слънчева . Чети как са сваляли ония балони дето са пускали американците от Турция и Гърция , във всякакви метереологични условия.

23-ката вариант МЛ беше най-добрия изстребител на Балканите.

25-цата пък нямаше кой да я спре да очушка рязаните пушки в Истанбул и да се върнат още преди ония да си направят намаза. :tooth:

Имаше по-едно време едно недоразумение Миг-21 Мфл ли или подобно , което имаше само 2 ракети Р-60 и си беше гълъбче на мира.

Фантомите са познати като летящите ковчези.

За турските е-фове си имахме вече С-300 , а ти щом си служил , сигурно на КУБ , знаеш как се гътат , през деня може и с телевизионното насочване. Отделно имахме в достатъчно количество Оса, Игла и Стрела-2М. Не помня това на МТ-ЛБ -то как го водеха.

Друго нямам , съгласен съм и малко , че се изхвърлих за десанта. Ма ти гътни, 2 големи десантни кораба още в морето , пък после да ти правят десант с 50% от личния състав . Германците междувпрочем са се опитали да противодействат не само с подводници , но ония са имали 7000 кораба. За кои по-напред. докато турчалята имат 20-30 десантни кораба и стотина малки .

Ми щот си Рицар ;). К'ъв Рицар си без копие :). А пък аз предпочитам да споря (ееее и да се заяждам де) с интелигенти и мислещи.....па макар с копие.

Слънчева си беше, на Огледалото на Шабла имаше една сирена. Тя свиреше при започване и свършване на стрелбите. Когато нямаше слънце сирената беше няма.

Не зная не съм бил ВВС-ар, познавах повече НАТО-вските самолети отколкото нашите (по ТТД де). Та Фантома не е летящ ковчег, той заедно с МиГ-21 и Мираж единица са върхови постижения, но разбира се не са една класа (Фантома е тежък истребител). Летящите ковчези бяха еФ-105, старфайтър или фридъмфайтър (забравил съм вече). Не съм служил на КУБ, на обикновенни 57-аци, но ударихме една 23-ка ;) (бушона за огледало изгоря та цафките се обърнаха и го делнаха), обаче бях любознателен и познавах (тогаз) почти всички с-ми. А и карти лепях и разговарях с офицерите (те повече с мен де), та картинката пред благоевградската дивиия ми се изясняваше постепенно.

МТЛБ-то беше Стрела-10, но единствените дето удариха снаряда бяха 2-ките (4-ри Шабли и толкова Доброславци имам), а давха 30 дни отпуска за това ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Нищо не разбирам от войни, военна техника и тем подобни, но все пак искам да питам- защо ни е подводница?

Кой ще ни напада днес, а ако ни напада ще го спрем ли с тази подводница или с дузината самолети? Изобщо в 21 век на мен поне ми е притеснително, когато се говори за въоражаване, армии, кой кого щял да напада. Струвами се, че в България много хора си живеят с мечти за голяма армия, овехтели спомени за минали победи и утопични идеи за силна, голяма и добре въоражена БГ армия.

Защо не си гледаме икономиката?

Ами не си гледаме икономиката, защото и тя е на хала на армията - изчезваща. Двете неща са си свързани. Иначе САЩ щяха да си гледат икономиката (която не беше в цветущо положение) вместо да защитават човешките права на някои, дето съвсем не искат янките да им защитават каквото и да е. За съжаление през 21век отново България оказва онази интернационална помощ като в Чехословакия и Унгария. Вече стана дума, че ако има проблем с разходите, то това, което трябва да се реже е разходите за интервенция в чужди държави, народите на които не са ни навредили с нищо.

Подводницата е нещо, което ни е по-чергата. Самолети, крайцери, фрегати - те са за открит бой, което ще рече, че е хубаво да са повечко. Подводницата се крие и атакува, т.е. дори да са по-малко, може да елиминират някой-друг проблем.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...