Отиди на
Форум "Наука"

Паметник на Съветската армия в Борисовата градина


Recommended Posts

  • Мнения 509
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

И това кой ти го каза? Айде пак алабаристиките започват. Значи паметникът на една армия не е паметник на войниците й....Но това е излишен спор. Официално по документи паметникът е войнишки и това решава спора.

Аха, и понеже по документи е войнишки, ти нямаш нищо против. Плитко тов. Алва, плитко...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами официално има статут на войнишки паметник. Официално. Неофициално също. Паметник на войници и армия. Същата работа.

Аз си мисля да организам едно освежаване на Паметника на цар Освободител да видим дали и там ще сте толкова ентусиазирани.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ну Болгария давно уже не вассал СССР. СССР давно уже не существует. Вообще, памятники войнам у нас не сносят. Ленина - еще можно снести, и так далее. А если просто памятник солдатам - такое нельзя сносить.

Редактирано от SSlava
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не знам в Русия да се бутат паметници. Нито пък в Берлин, нито във Виена. Изобщо ние живеем в една комплексарска държава, и избиваме яки комплекси. Истинският проблем не е в паметника и шоуто, а в отношението ни към миналото, в отношението ни с нас самите и към околните. Дискусия по тези въпроси няма, защото се вдигаме всичко във въздуха с барут. В Германия и Австия тези проблеми отдавна са решени и статутът на тези паметници просто няма никакво значение. Но ние както винаги изместваме фокуса от важните към абсурдните неща.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами официално има статут на войнишки паметник. Официално. Неофициално също. Паметник на войници и армия. Същата работа.

Аз си мисля да организам едно освежаване на Паметника на цар Освободител да видим дали и там ще сте толкова ентусиазирани.

Ако не разбираш причините, поради които единият паметник е приет, а другият - не, си е твой проблем. Нищо и никой не може да ти помогне тогава. Дори Тойнби, Минков и Хофстеде накуп. :tooth:

Ну Болгария давно уже не вассал СССР. СССР давно уже не существует. Вообще, памятники войнам у нас не сносят. Ленина - еще можно снести, и так далее. А если просто памятник солдатам - такое нельзя сносить.

Не, Слава. В България продължава да има много васали на СССР. Толкова много, че цялата страна още е васал. И толкова обичат СССР, че получават оргазмени изживявания при всичко съветско. Голям оргазъм пада, шъ знайш! :tooth:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не знам в Русия да се бутат паметници. Нито пък в Берлин, нито във Виена. Изобщо ние живеем в една комплексарска държава, и избиваме яки комплекси. Истинският проблем не е в паметника и шоуто, а в отношението ни към миналото, в отношението ни с нас самите и към околните. Дискусия по тези въпроси няма, защото се вдигаме всичко във въздуха с барут. В Германия и Австия тези проблеми отдавна са решени и статутът на тези паметници просто няма никакво значение. Но ние както винаги изместваме фокуса от важните към абсурдните неща.

Очаквах подобно евтино сравнение.

Никой няма да посмее да бутне този паметник в Германия, просто защото веднага ще бъде обявен за по-голям нацист от Хитлер. Там положението просто е друго.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И двата паметника са приети.

А ти знаеш ли кой маха паметници - вандалите. Тук вандали мисля няма.

Ами явно има.

Пак ти казвам - не разбереш ли сам мотивите на "вандалите", никой не може да ти помогне.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сигурно в Австия, Чехия и Унгария също е друго положението.

За Австрия не знам, те все пак не са били под ефективна съветска окупация (въпреки присъствието на съветски войски там), не им смениха системата, може и да не хранят лоши чувства.

Но бъди сигурен, че чехите и унгарците не си обичат техните ПСА.

Редактирано от Михов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не може да се премести, защото паметникът е част от цял хармонично завършен и логически свързан комплекс от подстъпи, алеи, околни пространства, и какво ли още не. Броят на алеите примерно съответства на основните атаки на ЧК през войната , а стълбите съответстват на победите. Но това господата не го знаят.

:doh:

Това ще ми се стори нормално ако се намирам в Минск и развеждам гости от чужбина Да им покажа "нашата" Червена Армия какви чудеса е свършила - и ще се гордея.

Евентуално да знаете колко войници и офицери ( приблизително ) от БА са си оставили костите от Сърбия до Унгария? А руски войници от ЧА дали са дали жертви в България?

а стълбите съответстват на победите

Има ли стълбичка България? На окупирането на България?

П.П. - поговорката за подлогите много ми хареса - точно на място казано - за винаги :good:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Кой какво си обича няма никакво значение. Фактите са важни.

Да, фактите са важни. И то много важни.

Би ли ни припомнил какво се случи на 05.09.1944 г.?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А на мен ми се струва нормално когато съм в София и развеждам чужденци а аз това правя защото съм професионален гид на 5 езика да им покажа паметници от всички епохи, минали от тук. Рим също окупира Тракия. В момента има огромен интерес от страна на френски туристи към тематичен тур Из комунистическа София. Пари се изкарват от това, ние тука за глупости си говорим.

Къде какви паметници има на български войници е друг въпрос. Айде да не изместваме темата. Тези бивши комсомолци дето вандализираха официален паметник на културата да са така добри да идат в македония и да построят паметник на нашата армия там, че лесно е да драскотиш, трудно е другото.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, фактите са важни. И то много важни.

Би ли ни припомнил какво се случи на 05.09.1944 г.?

А през 1915 г. какво се случва? Тогава да се бута паметника на цар освободител случайно?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А през 1915 г. какво се случва? Тогава да се бута паметника на цар освободител случайно?

Абе ти не разбираш или се правиш, че не разбираш?

Аналогията ти е повърхностна.

Редактирано от Михов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Просто не желаем паметник на една окупационна армия.

По същият начин, по който французите няма да желаят на централно място в Париж да бъде издигнат грандиозен паметник на Вермахта.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Айде сега окупационна. Видели сме много по-лоши неща от Съюзниците, не от ЧА. И не говори в множествено число, ти не желаеш, мнозинството българи желаят.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ти попита използвайки формата "вашите". Затова си позволих да отговоря от името на всички, които сме против ПСА. А, че българите не желаят, сигурно е така, гледайки на какво дередже сме. ;)

Червената армия е окупатор и това е факт. Не бих подкрепил паметник на нито една окупационна армия, не само на РККА.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Паметниците говорят за епохата си. Историята не може да се отрече. Иначе сега нямаше да имаме паметници на Траян примерно, макар и той да е окупатор. Мисли в перспектива от поне 1000 години напред, остави дребните политически мотиви.

Някои паметници стоят, за да славим хората. Други стоят, за да не се повтори това, което символизират. Паметник - памет. Ако нямаш памет си изгубен да правиш същите грешки или да не признаваш героите си. Същата работа. Глупашка работа.

Редактирано от alvassareiro
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, фактите са важни. И то много важни.

Би ли ни припомнил какво се случи на 05.09.1944 г.?

За да има официален повод да ни присъедини към дадената й "сфера на влияние", СССР обявява война на България и ни "освобождава" (според официалната соц доктрина) от фашизма...

Винаги съм се чудел колко странно е това "освобождение" - без нито един изстрел и без нито една жертва.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...