Отиди на
Форум "Наука"

Паметник на Съветската армия в Борисовата градина


Recommended Posts

  • Потребители
Това не е обикновен войнишки паметник,

а такъв, посветен на победата на цивилизацията над хитлеризма

На ЧА в голяма степен се дължи оцеляването на западните демокрации господа.

Сиреч да, не е войнишки паметник.

Ха-ха, доста забавно. Е, май всъщност Райхът е малко по-цивилизован от сталинския режим.

Последното твърдение за демокрациите е толкова бомбастично, че осмива само себе си.

Алва, друже, големи щуротии разправяш, продължавай да ни забавляваш с тях :)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 509
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Днес гледах по телевизия Европа, че скоро ще се открива музей на тоталитарното изкуство. По този повод министърът на културата каза, че може там да преместят и статуите и барелефите от паметника на съветската армия. Не си спомни кой им е автор, но каза, че като склуптура били направени добре.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сиреч да, не е войнишки паметник.

Ха-ха, доста забавно. Е, май всъщност Райхът е малко по-цивилизован от сталинския режим.

Последното твърдение за демокрациите е толкова бомбастично, че осмива само себе си.

Алва, друже, големи щуротии разправяш, продължавай да ни забавляваш с тях :)

Не знам дали Райхът е по-цивилизован или не, но е факт че цивилизацията си сътрудничи със СССР, не с Райха.

Трябва да се мисли малко така по-перспективно, в дълбочина, не да си разменяме епитети.

Защо Хитлер всъщност обявява война на САЩ на 8 декември....НАй-често се обяснява като изненадващ ход, едва ли не лудост. Но всъщност той се надява обявявайки вой на сАЩ Япония да му даде едно рамо и да удари руснаците. А именно ненамесата на Япония във войната срещу русия на този етап е ключово за битката за москва. А решението на хитлер пък въвлича САЩ във войната, нещо, което е изключително важно. Трудно е да се каже сащ дали биха се заели с Германия или не, но това щеше да стане не и перди да се разправят с японците. Тогата изходът на войната можеше да е друг.

Ето как с ЧА са свързани доста неща.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Паметника на Съв. армия трудно ще привлича туристи, след като не го посещават дори съветските другари. Той с нищо не е забележигелен, освен със своята кичозна помпозност (предтеча на културния стил "Пайнер"ТВ :tooth: ). В интерес на истината освен на двата паметника на Съв. армия в София и Пловдив за бутане сме обсъждали и не по-малко безобразните на "Св. София" и арматурния Филип Македонски в съответните градове. Това, че някой е направил и сложил някаква грозотия съвсем не означава, че не трябва да се разкара.

А доколко Съв. армия може да се представя за някаква носителка на цивилизацията е достатъчно показателно как е протекъл у нас докарания от нея Народен съд и Лайпцигския процес в Германия. Хора виряли из тайгата нямат много общо с цивилизация.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Извините, не совсем понял. Есть ли памятники, где бы были имена плененных советских войнов из гитлеровских концентрационных лагерей, или вообще памятники жертвам гитлеровских лагерей?

Да должны быть по идее. Ну у нас в городе не видел. А так по стране - по любому должны быть.

Только памятники. А именами как информацию. Солдатские, потому что оне не предатели, а герои, они били передани от своим командири, комисари и наконец от Родину (правительство) после освобождение от хитлеристом. Ми говорим об РККА, а ети солдати били част (болшая) армию, кадровая при етом. Должни по идею, а ха практике? Хотелись лутше, а на практика как всегда ;).

Извини меня за плохой русский, я читаю и понимаю, но говорют и пишут забил :(.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Паметника на Съв. армия трудно ще привлича туристи, след като не го посещават дори съветските другари. ...

Аз специално отидох да го видя вечерта преди да го измият. Попаднах на интервю с някаква "отговорна" дама. Та тя обясняваше, че туристите и не само те нараснали в пъти след боядисването му. А пред мен чакаха на опашки за снимки. По тази логика (логиката на Португалеца за привличане на туристи) дай да боядисаме всичко и чужденците ще се 'изтепат' да се снимат на фона. Предполагам, че и сега туристите идващи тук се ядосват, че не са видяли "зографисването" ;).

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това не е обикновен войнишки паметник, а такъв, посветен на победата на цивилизацията над хитлеризма в най-бруталната война, видяло човечеството. На ЧА в голяма степен се дължи оцеляването на западните демокрации господа. Абе грандиозна работа е това.

Мисля, че е крайно време да се позасрамите малко, ей големи хора, историца, пък поощряват вандализма. Но парадоксите и комплексите в нашата мила страна нямат край.

Я някой да ми разясни защо махната паметника на летците немци, защитавали София, дето беше до парламента?

Отговорили са ти за "двубоя" ти (в мненията) войнишки или не съвсем е този паметник. Сега само да добавя нещо. Цивилизацията наистина е победила, но поради наличието на РККА у нас победи доста по-късно (всъщност някои смятат, че още не е победила) и не само у нас.

Направо изгарям от желание да пусна алтернарнативка с условия: СССР (и съответно РККА) спират до северния бряг на Дунава, щото ние не сме във война с тях, ние сключваме набързо примирие с англоамериканците и подгонваме Вермахта (е колкото можем, но и те имат по важна работа ;)) извън нашите граници (не участваме в освободителен поход, а просто прикриваме границите, освен ако не се разберем за продължение на преследването). Та РККА въобще не влиза в България, а си продължава войната покрай нас. Резултата щеше да е подобен (за изхода на войната, борбата и победата над национал-хитлеризма/фашизма и т.н.), но не става така! Нещо повече СССР има апетити и за Гърция (че и за Турция даже нищо, че е неутрална), въпреки че "солджърски" съветски крак не е стъпвал там, и за Югославия. Да ама те не са баш врагове, щото са на страната на "добрите". Има апетити даже за Италия ;) (че и Франция се межделее :)). Е добре военната необходимост или политиката е изисквала това? Нито Гърция, да не пишем за Италия и Франция е изисквала военната необходимост. България тоже, но те ни обявиха война и целта не е била да ни смажат/бият, нито това, че в тоз момент имаме някакво геостратегическо положение. Просто без РККА, и СССР тук никога нямаше да има социализъм. А е добре известно, че за да се разпространи и "победи" социализЪма (по-рано наричан комунизъм), не трябва да има други страни с с друг строй. Идеята се приписва на Троцки, да, ама не е така, тя си е марксистка (теоретично) и ленинска (практично), Сталин кат' верен ленинец се придържа строго към нея, но времената са други, затова прибира само това което може да докопа. Ма пак се отплеснах :(.

Не поощряваме вандализма. Напротив, докато е такъв и на това място ПСА ще бъде оскверняван. Както беше и мавзолея, както и седмоъгълния петох****к преди да бъде заграден (щото се разпада). Ейй ся ми дойде на акъла, ми ако се взриви! Португалецо, знаеш ли колко много туристи ще дойдат а ти с гордост (надявам се не с горест) важно ще обясняваш: Тук на това място имаше паметник на ЧА, но след боядисването беше взривен. И млади португалки, а сигур и бразилки ще пърхат около теб да се снимат (кат' няма паметник ще се снимат с теб ;)). Абе икономиката ще живне ;).

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Паметника на Съв. армия трудно ще привлича туристи, след като не го посещават дори съветските другари. Той с нищо не е забележигелен, освен със своята кичозна помпозност (предтеча на културния стил "Пайнер"ТВ :tooth: ). В интерес на истината освен на двата паметника на Съв. армия в София и Пловдив за бутане сме обсъждали и не по-малко безобразните на "Св. София" и арматурния Филип Македонски в съответните градове. Това, че някой е направил и сложил някаква грозотия съвсем не означава, че не трябва да се разкара.

А доколко Съв. армия може да се представя за някаква носителка на цивилизацията е достатъчно показателно как е протекъл у нас докарания от нея Народен съд и Лайпцигския процес в Германия. Хора виряли из тайгата нямат много общо с цивилизация.

Аз мисля че бях достатъчно ясен но за теб специално ще кажа. Паметникът на съветската армия представлява огромен интерес за туристите от Испания, Португалия и Латинска Америка, които имам честта за обслужвам аз. Мисля, че бях ясен и точен. 4 хиляди души съм имал само аз.

Я ми кажете защо в Испания не махнат мемориала на Франко, който е десет пъти по-голям от нашето тука? Паметниците не се бутат, те говорят за епохата, която ги е сътворила.

Там със Сталин и Троцки бъркаш малко нещата. Те застъпват две резлични тези.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз мисля че бях достатъчно ясен но за теб специално ще кажа. Паметникът на съветската армия представлява огромен интерес за туристите от Испания, Португалия и Латинска Америка, които имам честта за обслужвам аз. Мисля, че бях ясен и точен. 4 хиляди души съм имал само аз.

Алва, доста пъти си доказвал, че нищо не разбираш от икономика, сам си го признавал, така че, просто не използвай този аргумент. Нищо не струва.

Щом си в сферата на туризма, би следвало да знаеш какви са постъпленията по видове туризъм - колко носи морският, планинският, балнеоложкият и културният. Ако не знаеш, виж, и тогава пак ще си говорим.

Да не говорим, че България, ако направи една добра и умна рекламна кампания би могла наистина да развива стойностен културен туризъм, предвид на многото епохи оставили следи у нас, а не да става комунистически резерват.

Да не говорим и че, идеята за специален музей, където да се преместят комунистическите циреи, би следвало да доведе още повече латиноси на комунистически културен туризъм, даже направо ще се тълпят, особено тия с леви убеждения, а те не са малко. :laugh:

Я ми кажете защо в Испания не махнат мемориала на Франко, който е десет пъти по-голям от нашето тука? Паметниците не се бутат, те говорят за епохата, която ги е сътворила.

Ами сигурно защото Франко има стократно, не милионкратно по-големи заслуги за Испания, отколкото Червената армия за България. ;)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Виж сега, какви са постъпленията по видове туризъм е едно, какъв е потенциалът за един вид туризъм е друго. Все още културният туизъм не е така развит, както трябва, а ако тръгнем да си рушим паметниците не знам изобщо за какво развитие в тази сфери ни остава.

Франко...дам. Ами заслугите на РККА във ВСВ са стократно по-големи отколкото всичко, което е сторил някога Франко.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Франко...дам. Ами заслугите на РККА във ВСВ са стократно по-големи отколкото всичко, което е сторил някога Франко.

Абе какво ме грее мене РККА? За България тя заслуги няма! И не просто няма, а има причинена огромна вреда. Поради което, паметникът й не е добре дошъл, както се и вижда от това, какво му се случва.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Само че България не обитава отделна планета, и върху съдбата й влияят най-вече външни фактори. А и тук говорим за войнишки паметник, а войнишките паметници са добре дошли навсякъде, без значение от каузата, за която са умрели войниците.

Дали РККА има заслуги или няма, не знам, но има огромно влияние върху историята на страната ни. Влияние, което едни определят като пагубно, други като полезно. Но и едните, и другите имат нужда да го помнят. Едните, защото изпитват носталгия. Другите, за да не се повтори. Затова ИМА НУЖДА ОТ ТАКИВА ПАМЕТНИЦИ. Обществото има нужда.

Аз обаче забелязвам, че все бивши комунисти и техните деца са истерично против този паметник. Което разкрива сериозни комплекси, проблеми на личността и шизофрения. ходете на психиатър господа истерично против ПСА. Не визирам никого във форума.

Редактирано от alvassareiro
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз обаче забелязвам, че все бивши комунисти и техните деца са истерично против този паметник. Което разкрива сериозни комплекси, проблеми на личността и шизофрения. ходете на психиатър господа истерично против ПСА. Не визирам никого във форума.

Въпреки, че заявяваш, че не визираш никого във форума, съм длъжен да ти отговоря, че нито майка ми, нито баща ми са били членове на БКП, дори имам осъдени роднини от т.нар. Народен съд на смърт.

В случая обаче, това няма значение, става въпрос за принципна позиция.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не, не визирам никого от опонентите ми тук. Визирам разни фанатизирани екс комунистически кадри, който редовно се появяват по телевизии, сутрешни блокове, дискусионни студия и тн. Какво да правим, комплекси яки имат тея хора, навременната хоспитализация ще им спести много мъки и нерви.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не, не визирам никого от опонентите ми тук. Визирам разни фанатизирани екс комунистически кадри, който редовно се появяват по телевизии, сутрешни блокове, дискусионни студия и тн. Какво да правим, комплекси яки имат тея хора, навременната хоспитализация ще им спести много мъки и нерви.

В това отношение, като че ли си прав. Много хора със съмнителни комунистически автобиографии се пишат в днешно време антикомунисти.

Все пак, всеки има право на мнение и еволюция, в противен случай трябва да станем като комунистите, които преследваха децата заради родителите им.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Право на мнение да, но да е основано. АЗ не виждам основание да се лае толкова от хора, които бая са се ояли по онова време, че и образование получили, че и дисетрации достигнали, и титли получили. Храни куче да те лае. Е как да уважаваш подобни хора, те дискредитират каузата си.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ладно - скажу честно. У нас тоже памятники сносят - и только потому, что не там стоит. У нас в городе снесли стеллу, просто уничтожили и все. А причину нашли - мешает движению машин.

Пока политики и пресса обсуждают эстонские планы по сносу памятника советскому Воину-освободителю в центре Таллина, местные власти в регионах России без лишнего шума уничтожают монументы героям Великой Отечественной войны. О вопиющем случае уничтожения памятника в Ставрополе стало известно на днях, благодаря депутатскому запросу, поступившему в Госдуму.

«На объекте работали монтажники, крановщики, работники межрайонного дорожного управления крайавтодорог, три экипажа ГАИ, бригада обслуживания троллейбусной линии… автокраны, экскаваторы, бульдозеры, КамАЗы».

Это не репортаж с новой стройки века. Ставропольские СМИ описывают уникальную в своем роде операцию – снос в России, в городе Ставрополе 30-метрового монумента героям-доваторцам.

О варварском уничтожении памятника героям Великой Отечественной войны стало известно благодаря обращению депутата Государственной думы Павла Воронина, внесенного им в нижнюю палату 19 января этого года.«В Ставрополе живет много казаков, доваторцев, которые воевали, в честь которых он и был поставлен, - рассказывает скульптор. - Ветераны подняли шум. И чтобы как-то их усмирить и утихомирить, недалеко от того места, где был памятник, власти поставили камень из красного гранита. Там написано, что здесь будет сооружен памятник доваторцам вместо того, который убрали. Я сделал эскиз для нового места, но никому это не нужно! Показываю свои эскизы, а их даже никто не смотрит! Я хожу, звоню в горархитектуру, а они надо мной смеются: «Коля, да ты что! Кому нужен этот памятник?» В общем, плюнули в лицо доваторцам! Людям, которые ещё живы! И плюнули на все федеральные законы о памятниках! Его нужно было поддерживать, мне еще конструктор говорил, что он бы ещё сто лет стоял», - говорит он.

Хотя может и восстановят:

По словам губернатора, устанавливать мемориал теперь будут на века, с использованием новых технических и инженерных решений, а не как предшественники – на три десятка лет. «Эскизный проект уже оплачен, контракты на проектно-изыскательские работы выполнены и тоже оплачены за счет краевого бюджета. Сейчас в стадии решения находятся вопросы экспертизы документов. После их утверждения будет объявлен тендер. В бюджете города на 2011 год предусмотрены средства на начало строительных работ», — сказал он. Участвовавший в видеоприеме вице-премьер страны, полномочный представитель президента РФ в СКФО Александр Хлопонин также взял эту тему под свой личный контроль, отметили в пресс-службе.

Подробнее: http://news.mail.ru/inregions/caucasus/26/5150839/

Редактирано от SSlava
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

АЗ не виждам основание да се лае толкова от хора, които бая са се ояли по онова време, че и образование получили, че и дисетрации достигнали, и титли получили. Храни куче да те лае. Е как да уважаваш подобни хора, те дискредитират каузата си.

Не мога да не се съглася. Има го това нещо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много неща може и да говорят "ЗА" оставането, но е и крайно време българите и България да се еманципират по отношение на Русия,

иначе просто не виждам излизане от задния двор на Европа, където се намираме в момента, натикани от родните ни руски "възпитаници".

Все отнякъде и някога трябве да се почне, като едно безистерично преместване "в страни" би било добро начало.

При добро планиране и добре проведена съответна кампания не виждам никакъв проблем.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Изключително разумно изказване по-горе.

Тука се дават примери от всякакви държави, но не бива да забравяме, че нещата при нас са по-различни. Ние имаме проблем с Русия, емоционален, икономически, геополитически, морален, ако щете. Просто от една страна сме признателни по дефиниция, от друга сме обект на руските интереси. Затова и среден път няма - или силно любим, или силно мразим.

Обаче тук не става въпрос за любов или омраза, а за интереси (нашите). Ние вече си избрахме пътя. Аз лично не искам да приличаме на Русия, харесвам руския народ, но дотам. А за да не приличаме на Русия рецептата е проста.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Изключително разумно изказване по-горе.

Тука се дават примери от всякакви държави, но не бива да забравяме, че нещата при нас са по-различни. Ние имаме проблем с Русия, емоционален, икономически, геополитически, морален, ако щете. Просто от една страна сме признателни по дефиниция, от друга сме обект на руските интереси. Затова и среден път няма - или силно любим, или силно мразим.

Обаче тук не става въпрос за любов или омраза, а за интереси (нашите). Ние вече си избрахме пътя. Аз лично не искам да приличаме на Русия, харесвам руския народ, но дотам. А за да не приличаме на Русия рецептата е проста.

Съгласен съм с идеята за отстояване на нашите интереси :!!!:

За съжаление както е видно и от форума , нещата са просто неспасяеми...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много неща може и да говорят "ЗА" оставането, но е и крайно време българите и България да се еманципират по отношение на Русия,

иначе просто не виждам излизане от задния двор на Европа, където се намираме в момента, натикани от родните ни руски "възпитаници".

Все отнякъде и някога трябве да се почне, като едно безистерично преместване "в страни" би било добро начало.

При добро планиране и добре проведена съответна кампания не виждам никакъв проблем.

Извините, не совсем понял, но то, что если вы снесете памятник, "освободитесь от России" и не будете задворками Европы?

:crazy_pilot: или я неправильно понял?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Слава трагично е положението в България брат, абсурд след абсурд. Тука много хора си мислят, че като махнат един паметник и решават проблема. Проблемът е съвсем на друго място, но ум трябва, трудна работа. Вместо това вниманието се насочва към видни, ясно разграничими и комфликтивни теми, да се отчете антикомунистическа дейност. Типично по български, в съчетания с дълбоките комплекси на съответните бивши другари.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ние имаме проблем с Русия, емоционален, икономически, геополитически, морален, ако щете.

Просто от една страна сме признателни по дефиниция, от друга сме обект на руските интереси.

Докато бяхме "обект на руските интереси" Дядо Иван ни построи стотици заводи и дори една все още работеща и произвеждаща най-евтиният ток в Европа - 4 ст. за KWh. АЕЦ.

Новите господари - отвъд-океанският и този от Брюксел вместо да ни строят заводи и атомни централи ни извиват ръцете да плащаме на всеки 5-6 години стотици милиони долари за "консултации" на западноевропейски фирми за доказано негодната за строеж площадка в Белене, с което директно бедният български данъкоплатец е принуждаван да инжектира техните икономики със свежи пари на фона на най-голямата бедност и нищета сред европейските народи.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...