Отиди на
Форум "Наука"

Паметник на Съветската армия в Борисовата градина


Recommended Posts

  • Потребител

Не съм твърдял че нас са ни освободили. :) Но хайде сети се на кой ден се празнува деня на Европа и защо. :)

Земята може би не. Но Европа определено. А за сащ са можели и японците да се погрижат. :)

Ти се сети, на кой ден се празнува (и какво точно се празнува). Всъщност нЕма начин да се сетиш, щото очевидно не знаеш. Знаеш тук и в СССР (сега Русия) кога се е празнувало. Не бяхме ли споменали (поне аз и еМГето), че примирието (капитулацията и т.н.) няма нищо общо с 9-ти и с Берлин в темата за 9-ти май. Както и че налагането на 9-ти май (наложено само зад Желязната завеса), като официална дата е само заради мнителността на един все по-побъркващ се диктатор.

Европа не е победена. Японците имаха всички козове и се опитаха (съзнавайки всъщност, че няма начин) и се видя до къде стигнаха. Само да не почнеш сега да ни убеждаваш, че РККА е сразила самураите. А след изобретяването на атомната бомба, всичко щеше да е ясно. Американците щяха да я тестват над главната квартира на фюрера, а след неговата кончина генералитета щеше да се задейства.

Мен пък ми се разглежда друга алтернативка. К'во ще стане, ако японците бяха нападнали не Пърл Харбър, а се бяха втурнали (преди битката за Москва) в Приморието. Къде щяха да са ангажирани сибирските дивизии и Сталин нямаше ли да вземе едно кутузовско решение (ама с неисвестен край).

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 509
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Невски уважавам твоите сантименти (както и на когото и било, било във форума или въобще), но те нямат никаква връзка с темата.

Като се спомена РОА би било добре да се издигне паметник на Власов и на РОА в Прага (аре Власов е доста спорна фигура), щото те са една (и доста голяма) от причините пражкото въстание да няма съдбата на варшавското. Вместо това чехите си слагат един КаВе за паметник (а ние сме били подлоги). Е в 91-ва го боядисват в розово (при голяма подкрепа на пражани и разбира се дипломатически неприятности), измиват го но после пак го боядисват. Имам някъде снимка, ама ме мързи да я тъся сега, пък и всеки може да си я намери в нета.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е и??? Какво искаш да кажеш с това?

Че, не е ли ясно?

Трябва да се прави голяма разлика между Триумфална арка (паметник на институцията Съветска армия като орган на една власт, подобна на тази на нацистите) и военни паметници на обикновени войници и офицери, загинали заради дивотиите на същата тази власт.

Първите са отявлени политически символи, а вторите са място за почит и поклонение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е унищожен САМО от руснаците. Просто е унищожен основно от тях. :vertag: Всичко останало са едни доста наивни опити за пренаписване на историята.

Сиреч ще мерим унищожаването на нацизма според броя на унищожените войници от Вермахта, така ли?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Невски уважавам твоите сантименти (както и на когото и било, било във форума или въобще), но те нямат никаква връзка с темата.

Като се спомена РОА би било добре да се издигне паметник на Власов и на РОА в Прага (аре Власов е доста спорна фигура), щото те са една (и доста голяма) от причините пражкото въстание да няма съдбата на варшавското. Вместо това чехите си слагат един КаВе за паметник (а ние сме били подлоги). Е в 91-ва го боядисват в розово (при голяма подкрепа на пражани и разбира се дипломатически неприятности), измиват го но после пак го боядисват. Имам някъде снимка, ама ме мързи да я тъся сега, пък и всеки може да си я намери в нета.

това кой кво боядисвал ква връзка има с темата,

сигируно даже не си и от софия, а аз продължавама да плащам данъци точно в този квартал, моето мнение и това на съседите ми дали паметникът трябва да се руши или поддържа грозен ли е по-важно или пражаните кво боядисали в розово ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хубаво ама аз на тоя паметник виждам точно обикновени войници, а не триумфална арка на някаква съветска власт. Та пак да те питам, какво искаш да кажеш???

ПС. Като прочетох едно гормо мнение ме хвана яд защо и нашите не са уредили да сложат едно КВ като паметник на съветската армия. :) Нямаме такъв танк по нашите музеи.

Ами няма как да виждам в този паметник нещо друго освен Триумфална арка на победоносната Съветска армия като институция. Защо ли? Защото в България (за разлика от всички останали държави, които се дадоха като пример) не са водени битки с германците, в България няма убити руснаци при "освобождаването" ни от нацизма. Има разстреляни руснаци от самите тях, защото са мародерствали и/или изнасилвали.

В родния ми град има един подобен огромен паметник като този в София. А в морската градина има един малък и направо незабележим паметник, там където е била полевата болница и където са починали войници и офицери, ранени в битките в Молдова и Румъния. Първият често е плескан с какво ли не след 1989 година. Не го одобрявам, но го разбирам. На втория никога не е посягано.

Ако и сега не разбираш какво искам да кажа, проблемът е само в "приемника".

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Патриотизмът ни е показателен - Най-големите паметници в градски условия, на най видните места са на съветската армия - Альоша в Пловдив, паметника на съветската армия в София и нататък. Ако си турист, може да добиеш погрешното впечатление че някога БГ е била съветска республика.

п.п.: съдбата на паметника ще се разглежда след почивката на столична община.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Патриотизмът ни е показателен - Най-големите паметници в градски условия, на най видните места са на съветската армия - Альоша в Пловдив, паметника на съветската армия в София и нататък. Ако си турист, може да добиеш погрешното впечатление че някога БГ е била съветска республика.

п.п.: съдбата на паметника ще се разглежда след почивката на столична община.

Остави патриотизмът, ами и социализмът ни е показателен. До толкова, че Тато искаше да ни прави и то доброволно поредната съветска република. Добре, че руснаците си имаха своите съображения да ни откажат.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Разбрах те още от първия път какво искаш да кажеш. Исках просто да си признаеш, но явно не ти достига честност. Извини ме за личното отклонение, но това което правиш е че ти лично търсиш начин да се заядеш или да оплюеш нещата свързани със съветския съюз, независимо дали става дума за паметник или за отношение към паметника. Разбери най-накрая че това е история. Историята не е добра или лоша за да реагираме емоционално. Паметника на съветската армия е паметник на съветската армия, а не на съветската власт. Дали са ни освобождавали или не няма общо с въпроса. И според мен е прекалено да има толкова много паметници за армия която дефактно не е воювала в защита на нашите национални интереси, но съществуването на тези паметници е факт, а действията на въпросната армия са оценени по целия цивилизован свят на който кой-знае защо някои не искат да приличаме. И най-малкото не е културно някой да се изказва толкова злобно по въпроса, както стана модно напшоследък в някои политически среди (на които малко или много подгласяш). Историята трябва да бъде съхранена в частта на материалните си свидетелства, каквито са паметниците. Противното отношение е равностойно на отношението на циганина който решил да намачка безценни срдновековни медни съдове за да ги предаде за скрап. Ти искаш ли да приличаш на този циганин? Въпроса не е с повече от два възможни отговора.

ПС. По повод на дадения от теб пример, хайде да бъдем реалисти. На втория паметник не е посягано не заради някаква култура сред вандалите, такава по дефиниция липсва в тези типажи. Не е посягано точно защото не е особено забележим!

Не знам какво искаш да си "призная"? Наистина не те разбирам. Но пък много обичам, когато някой друг се опитва да ме убеждава какво мисля или съм имал предвид. :biggrin:

И не виждам никаква злоба в думите си и изобщо не ме интересува кое е модерно и кое не. Само факти дискутирам. Във фактите няма чувство, такова има в интерпретацията им, а аз не съм си позволил нищо повече от възможно най-обективен анализ - няма в България битки с германците, няма в България съветски жертви от тези битки, безкрайно спорен в историята е въпросът от какво в същност ни "освобождава" Съветската армия (говоря от гледище на сериозен научен анализ, а не на тоталитарните политически клишета по Диамат и История на БКП).

На фона на всичко това, толкова помпозни, грандиозни и многобройни паметници на Съветската армия идват в повече дори от гледище на добрия вкус. Теи не са паметници на войниците (като хора, човеци), победили фашизмът, а са Триумфални арки от едно време, когато бе именно модерно и безкрайно роболепно да се възхвалява Съветската армия не като сбор от хора, а като политическа структура. Защото властта в България се поддържаше до голяма степен от заплахата от тази външна структура. Примери - Полша, Чехословакия, Унгария.

И нямам идея да се разрушава паметника. Тук си прав - добър или лош, той пази паметта за едно време на разюдан политически слугинаж. И днес го има, но поне няма пари, че да вдигаме паметници на други армии, "заслужили пред историята". Но нищо не пречи този паметник да се демонтира внимателно и да се сложи в един музея на тоталитарните времена (също на видно и удобно за посещение място). В същност, считам, че той задължително трябва да остане, за да предупреждава хората и да пази будна паметта им.

А в свободното място е крайно желателно да се построят паметници на наистина заслужилите българи от нашата родна история. От години всякакви политици се правят на загрижени и пищят, че в столицата липсва паметник на кан Аспарух. И вместо паметник на чужда армия със съмнителни заслуги за България в съответния исторически период, мястото ще бъде перфектно за паметник на Аспарух и другите наистина, значими за България, нейни ръководители през вековете.

Така и политическата истерия ще укротне, защото не виждам двете противоположни сили да се разберат по въпроса. А каквото и да реши Столична община - все ще има недоволни.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Разбрах те още от първия път какво искаш да кажеш. Исках просто да си признаеш, но явно не ти достига честност.
Бел. мод. Такива реплики няма да бъдат толерирани! Това е лична забележка, а не аргумент по темата.

Разбери най-накрая че това е история. Историята не е добра или лоша за да реагираме емоционално.
Много интересно - соцносталгиците обикновено пропускат факта, че собствените им кумири са рушили паметници. Явно историята на България до 1944 не е ценна, но тази след 1944 е много ценна. Изглежда, че българите трябва да се примирим с премахването на офицерски и войнишки паметници на заслужили за нацията българи, а да се примирим с наличието на чужди паметници. Това е двоен стандарт, неприемлив за мен, а смея да кажа - и от принципно морална гледна точка.

Паметника на съветската армия е паметник на съветската армия, а не на съветската власт. Дали са ни освобождавали или не няма общо с въпроса.
Напротив, има. По принцип паметник се издига на някого, който го заслужава. Червената армия няма заслуги в България и за България.
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Съвременните антикомунисти в омразата си надминаха и Сталин. За Сталин проблем беше човека, за съвременните антикомунисти проблем е статуята. Струва ми се, че в последните години на прехода се появиха много комплексари, а с такива гражданско общество не се прави.

По принцип паметник се издига на някого, който го заслужава.

Все пак става дума не дали да се строи или не нов паметник, а да се събори построен такъв. Актът на събарянето му се нарича „реваншизъм”.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А какъв майтап беше, когато Бакърджийката се опитваше да срути няколко дена мавзолея:)))

Детинщина и евтин популизъм е днешната полемика около паметника, а поуката от историята я няма никаква.

Майтапа настрана, но ние все рушим - и своите и чуждите паметници. Едно време, след освобождението - крепостите си и джамиите, а сега по-модерни паметници...

И все мразим някого - че ни е освободил, или че не ни е освободил. И себе си мразим, че нищо не е останало зад нас - все е съборено и унищожено.

И забравяме за това, което са направили преди нас, забравяме да си уважаваме историята, добра или лоша. Ако сега не уважаваме миналото, как утре ще искаме да уважават това което ще изградим днес?

Редактирано от Last roman
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мда...не само трябва да си стои паметника , ами до него да се сложи още един - поне два пъти по-висок :biggrin:

На В.В.Путин и Г.С.Първанов покачени върху турбина от АЕЦ Белене и тръба от Газпром.

Проблема очевидно е в мисленето на хората , чийто ,,патриотизъм" преминава през още по-голямата любов към други страни...

Затова нямахме събития като тези от 1956 , 1968 и 1980 г., затова и сме обречени на бедност и простотия.

...защото който ни освободи , той ще ни зароби...

Редактирано от ДеДо Либен
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Но което си е вярно, вярно е. Романа е прав. Което не значи, че от мен ще стане по-малък реваншист :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Бутането на мавзолея бе едно от най-важните неща за падането на ОДС от власт - въпреки общо взето успешния мандат (1997-2001), въпреки елегантния начин, по който се измъкнахме от Косовската криза, въпреки падането на визите - за народа "Сината идея" стана символ на разрушението до голяма степен, именно чрез това съвършено ненужно бутане на една много скъпа и атрактивна сграда, която можеше да се използва по десетки начини.

Ето една съвсем умерена статия от новия в-к "Култура" (ако и те бъдат наречени комунисти...)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Имаме една тема за рушащите се паметници на културата. Там ще видите български сгради на по 500г., които са занемарени и се рушат. Общините, в които се случва това обикновено са с червена управа. Но на тях не им пука, че унищожават българското. В някои случаи го правят съвсем целенасочено, за да се лапне ценния парцел. Та баш тези едва ли са хората дето да имат морално право да говморят за паметници и култура.

Гледам, на някой щяло да му е тъжно, че нямало да може да гледа паметника от балкона. Ами тогава и да спрат да чистят София и от останалите боклуци, та да се потопи нацяло в социалистически реализъм. А София не е била чиста, когато никой не е смеел да иска бутането на паметника, а е била чиста преди да дойде армията, на която е бил посветен паметника. На старите снимки може да се види, че това е бил един чист и спретнат град. Преди просто не можеше да се ходи в чужбина, та на влизане разликата да те удари в очите. А именно тази разлика е един от безкрайно неприятните ми спомени за социализма. При слизане на софийската гара масичките в чакалнята (горе при ресторанта) бяха изпоуляти и отрупани с употребени чаши. И това във време, когато автобусния транспорт и заведенията бяха много кът. Та личната софийска ЖП гара си беше отвратителна кочина. Даааа, в спомените за социализма неизбежно нахлуват боклуци и мръсотия. Та това дължим ние на Съв. армия.

А как е спасявала света от нацизма ще разкажа съвсем накратко.

Нацистите или фашистите по начало са си пак социалисти, ама не тесни, а с националистичеки елемент. Не е случайно, че напр. Мусолини си е бил дори активист на компартията, а в Германия Хитлер иде на власт пак с подкрепата са комунистите.

Когато Германия напада Полша, а Англия и Франция хукват да я защитават какво прави Съветската армия - да, точно съвместен парад с германската на новата им обща граница насред Полша. Даже почнали преговори с Хитлер за присъединяване към Тристранния пакт. После всеки поизбил прилично количество поляци от своята си страна. Е, когато германците нападнали СССР - брани ли се. Но какво става после? Съв. армия напада държави, които дори в най-тежките моменти за държавата им не ги напада - става дума за България и Япония. А ако и те се бяха включили по-активно, то Германия можеше и да загуби пак войната, но не е ясно дали и за СССР щеше да приключи по същия начин. Та направете си сметка, доколко става дума за армия-спасителка или за такава, дето е вероломна и готова на сделка с всеки.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

това кой кво боядисвал ква връзка има с темата,

сигируно даже не си и от софия, а аз продължавама да плащам данъци точно в този квартал, моето мнение и това на съседите ми дали паметникът трябва да се руши или поддържа грозен ли е по-важно или пражаните кво боядисали в розово ...

Не е кой и к'во, а се отнася именно за (бъдещето на) ПСА. И боядисването е доста показателно, както и реакциите на този акт. Почти като референдум (ама на ползващите НЕТ-а).

Зависи какво значи да си от София. Неведнъж съм споменавал, че не само не съм роден тук, а даже и в България, ама от повече от 35 години (без казармата) "пребивавам" тъдява. Твоето мнение го разбрахме, а за съседите си е пак...твое мнение (докат' не се изкажат самите те). Пражаните разбира се са по-важни! От теб и съседите ти (от чието име пишеш без док-ва). Пък и не пражани са боядисали танка, а само един художник ;).

Въпроса за ПСА е сериозен и твоето лековато отношение ме учудва? Заемаш позиция която (както аз я разбирам) е малко странна. Желаеш да ГО виждаш поради сантименти, въпреки, че може да е боядисан, нарисуван със свастики/звезди или оп**** и ос***? Само защо си го виждал като малък? Е такъв какъвто си го виждал няма да остане (ако остане). Даже да се скъсат да го чистят и поддържат. Какво ти е мнението за мавзолея? Може би и него си виждал (съмнявам се де, ама знае ли човек?) като малък? А кат' по-голям ходил ли си там? Според мен правилно беше разрушаването му. Понякога за да се спре поругаването, единствения начин е разрушаването.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, това също са известни исторически факти. Не по-оспорими от факта че основната част от армията на вермахта е унищожена на източния фронт. Северна африка е смятана за маловажна и отвличаща операция и от двете страни. А западния фронт е отворен една влед москва 41-ва, сталинград 42-ра и курск 43-та, когато армията на вермахта вече се е попълвала от тинейджъри и пенсионери.

Да тук леко преувеличих със използването на бъдещи събития. Но тоталното превъзходство на японците в първита фаза след включванетои на сащ във войната е също толкова неоспорим факт. Технологичното превъзходство на американците е постигнато едва 2 или 3 години след началото на бойните действия. И това което побеждава японците също в голяма степен са трудностите в логистичната поддръжка, а не силата на американската армия.

За това че англичаните размазвали луфтвафе във въздуха категорично не мога да се съглася. Напротив луфтвафе размазва англичаните във въздуха, но в последствие едва след концентрация на ударите върху цивилни цели английското ПВО се възстановява и нанася загуби на германската авиация която НЕ Е предназначена за нанасяне на стратегически удари. Битката за англия не е спечелена от нито една от двете страни. Именно заради планираната операция на изток постепенно атаките се спират и операция "морски лъв" се отлага за неопределен период. При липосата на заплахата от изток германия не би имала проблеми да концентрира силите си на запад и в северна африка, при което изолираните на острова англичани биха имали точно толкова шансове колкото и островната япония във крайните фази на войната. На този етап авиацията на луфтвафе технологично певъзхожда всички което съюзниците могат да предоставят. А при липсата на голям източен фронт и съответно нуждата от големи количества тактическа авиация, германците е нямало да спрат проектите си за стратегически бомбардировачи. Така че няма как англия, дори с американска помощ, да издържи на консолидираните ресурси на цяла еврропа.

Каква връзка има кой какво е унищожил с ПСВ в София?

За в бъдеще избягвай преувеличенията, защото в един момент се превръщат в инсинуации, особено, ако обслужват собствената ти теза.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Провери си източниците. Двете бомби пуснати над хирошима и нагасаки са направени с пленен германски материал. Всичкия ядрен материал който са успели да произведат в сащ е бил достатъчен за един единствен ядрен опит и толкова. Ядреното оръжие е било на години от военното приложение в този момент. Само късмета е дал в ръзцете на анериканците възможността да го изпробват в реални бойни действия. Въобще късмета е причината американците да спечелят много от победите си във войната. Късмета да са изкарали самолетоносачите от пърл харбър, късмета няколко атаки по техните самолетоносачи да не нанесат фатални повреди или да пропуснат, късмета няколко преки попадения в японски самолетоносачи да ги потопят и тнт.

За това дали червената армия е сразила самураите не знам кой и с каква цел би повдигнал въпроса. Да руснаците са смазали тотално японските войски в манджурия изненадвайки дори себеси с постигнатото. Но това нищо не доказва, по това време японската армия вече е победена и изпитваща хроничен недостиг от всичко.

Интересна алтернатива наистина. Вероятно би било много по-тежко на руснаците при такава хипотеза. Но дали биха били победени не знам, мисля че са възможни и двата варианта. Все пак технологичното ниво на японците е било доста ниско (а на американците още по-ниско ако става въпрос за тежкото въоръжение през първия период от войната). Поне що се отнася до сухопътните сили японските танкове са изглеждали добре по параметрите на първата световна война. Авиацията им е била прекрасна сравнена със американските флотски самолети, но сравнена с европейските постижения е изглеждала като динозавър от 30-те. Тъкмо са щяли да се бият на равно начало с почти музейните И15 и И16 налични в големи количества в СССР :). Е да японския флот би доминирал тотално над съветския. Руснаците са известни с това че крият бойните си кораби и не успяват да спечелят победи с тях. Но на сушата не мисля че победата би била гарантирана дори и при едновременна атака от страна на япония и германия. Не за друго ами просто държавата е много голяма с много природни и човешки ресурси и на едно нелошо технологично ниво по отношение на военните технологии.

Хммм, ще ги проверя (надявам се е съвет, а не заповед ;)). Но ще ми бъде особено полезно (а за мнението ти задължително), да предоставиш своите не източници, а факти, за това което твърдиш. А именно, че материала е германски. Кога, къде и как? И кои (са взели или предоставили) матРЯла ;). А и какъв е бил де. Че все пък нещо поназнайваме от ядрена физика.

Сега ще пиша като модер. Писаниците за късмета на 'хамериканците' го оставям на историческите и глобалните таквиз, ама не ми ли отговориш на горния въпрос (за материала, бих добавил технологията на получаването му, бих додал производство, първо експериментално, после промишлено) ще пледирам пред модератор физика Богданов да те "награди" поне с десетневка. А ако си "оцацал" и по други линии може и повече.

Да интересна е, ама няма място тук. Подведох се емоционално за което си посипвам главата с пепел. Ако има интерес нека да се отделят постовете( ама т.е. само частите от тях).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хубаво ама аз на тоя паметник виждам точно обикновени войници, а не триумфална арка на някаква съветска власт. Та пак да те питам, какво искаш да кажеш???

ПС. Като прочетох едно гормо мнение ме хвана яд защо и нашите не са уредили да сложат едно КВ като паметник на съветската армия. :) Нямаме такъв танк по нашите музеи.

А бре тииии видял/виждал ли си го паметника от близо? Де ги видя тез обикновенни войници? Альошата в Пловдив и той ли е обикновен? Сигур и обикновенни селянки и селяни там си виждал (ако си бил де, че почвам да се съмнявам).

Аз ще ти пиша какво искам да кажа. Тоз паметник си е баш политически. Те това е. Лошото е, че и сега става така. За съветската власт по наши земи има теми, ако пък няма специална пусни.

П.С. Да не са луди 'братята' да ни дават КаВе-та ;). Че ние сме имали Майбах (ооо не не че е по-добър и т.н). То и чешкия помисли от кога е ииии защо е. Нали не си мислиш, че са дали на чехите Ка-Ве. Абе жал ми е за КГ, би подкарал с удоволствие това 'танкче' ;).

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Затова нямахме събития като тези от 1956 , 1968 и 1980 г., затова и сме обречени на бедност и простотия.

...защото който ни освободи , той ще ни зароби...

Kaто не можем да се освободим сами, а чакаме все някой отвън да ни оправя бъкиите, така ще е. И сега пак чакаме наготово да се демократизираме. Па после ревем - 'ама тея са лоши, ние с тях не искаме да играеме, дайте си ни парцалките, па ние ще ви бутнем паметниците, щото сме велики'... :biggrin:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е кой и к'во, а се отнася именно за (бъдещето на) ПСА. И боядисването е доста показателно, както и реакциите на този акт. Почти като референдум (ама на ползващите НЕТ-а).

Зависи какво значи да си от София. Неведнъж съм споменавал, че не само не съм роден тук, а даже и в България, ама от повече от 35 години (без казармата) "пребивавам" тъдява. Твоето мнение го разбрахме, а за съседите си е пак...твое мнение (докат' не се изкажат самите те). Пражаните разбира се са по-важни! От теб и съседите ти (от чието име пишеш без док-ва). Пък и не пражани са боядисали танка, а само един художник ;).

Въпроса за ПСА е сериозен и твоето лековато отношение ме учудва? Заемаш позиция която (както аз я разбирам) е малко странна. Желаеш да ГО виждаш поради сантименти, въпреки, че може да е боядисан, нарисуван със свастики/звезди или оп**** и ос***? Само защо си го виждал като малък? Е такъв какъвто си го виждал няма да остане (ако остане). Даже да се скъсат да го чистят и поддържат. Какво ти е мнението за мавзолея? Може би и него си виждал (съмнявам се де, ама знае ли човек?) като малък? А кат' по-голям ходил ли си там? Според мен правилно беше разрушаването му. Понякога за да се спре поругаването, единствения начин е разрушаването.

разрушаването на този паметник би било едно скъпо и ресурсоотнемащо начинание ... никой не иска около него да има взривове, прахоляк и рушене ... какво толкова има да се дават доказателства по този въпрос ... сантиментът си е сантимент, а иначе позицията ми е абсолютно прагматична ...

за мавзолея и за всички подобни неща мнението ми е същото ...

както много пъти съм писал в БГ материалът е калпав ... хората все чакат някой да ги оправи и все 'оправени' ходят ... за това на един куп народ за всички нещастия в живота са им виновни тия дето 'развалиха' соца, а на по-гомята част от другите са им виновни руснаците и комунистите ... никой обаче сам не си е виновен за дереджето ... същото важи и за БГ като цяло ... народът искрено вярва, че БГ като държава или народ не носи никаква вина за състоянието си ...

затова и тази дискусия е безумна ... вместо да се обсъжда реално кво да се прави с паметника се влиза във всякакви полемики за сталин, червената армия, комунизма, прага, варшава, виена и т.н. ...

Редактирано от Alexander_Nevski
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Kaто не можем да се освободим сами, а чакаме все някой отвън да ни оправя бъкиите, така ще е. И сега пак чакаме наготово да се демократизираме. Па после ревем - 'ама тея са лоши, ние с тях не искаме да играеме, дайте си ни парцалките, па ние ще ви бутнем паметниците, щото сме велики'... :biggrin:

Претенция за величие има в този паметник, не в желаещите да го бутнат. Той просто е прекален и поставя обществото в патовата ситуация да се чуди какво да го прави. Да го бутне - "ауу, рушители на паметници". Да го остави - стърчи там и доминира със сталинизма си над цял град. Да вдигне по-голям, ама български, ще стане като Чаушеско с неговата сграда.

Комунистическо наследство - както и да го гледаш, все е трън.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

реално кво да се прави с паметника се влиза във всякакви полемики

Ми то е свързано - един паметник се преценява според историческо-културното си значение.

А реално какво да се прави? Да се премести като в Балтика?

Редактирано от КГ125
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...