Отиди на
Форум "Наука"

Вълненията в арабо-ислямския свят и войната в Либия


Recommended Posts

  • Мнения 730
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Режимът на Кадафи е виновен за заразяването на децата в Бенгази с вируса на СПИН, обяви в сензационно интервю министърът на правосъдието на Либия Мустафа Мохамед Абделжалил, пише "24 часа". Изявлението бе дадено по телефона от джамахирията и излъчено на живо по арабския сателитен канал "Ал Джазира".

Процесът срещу нашите медсестри беше наистина голям фарс, от който режимът на Кадафи спечели куп дивиденти.

.:.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Вълненията в Северна Африка и на мен ми напомнят за събитията преди 21 години в Източна и Югоизточна Европа. Но какво ще стане там един господ знае.

Като развитие на протестите - може да се търси аналогия, но докато соц. лагерът имаше идея какво желае, а то е просто демокрация от западно-европейски тип, арабите едва ли желаят точно това.

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Жертви имаше и в Египет, но в Либия броят им е огромен. Че Кадафи е луд престъпник, отдавна е ясно. Жал ми е, че в армията му ги има такива като него и изпълняват безумните му заповеди. Предполага се, че армията винаги трябва да е по-умерена от полицията. Но пък вчера чух трогателна новина. Либийски военен самолет се е разбил край Бенгази. Пилотите са отказали да изпълнят заповед да стрелят по населението и са катапултирали. Дано някой следващ пилот просто вземе двореца на таран, та да се свърши тая тирания.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А емирствата що ли си траят, мин.година Дубай даже беше пред фалит, и се принуди да продаде името на онова високото и лъскавото че брачеда Абу Даби да помага....ама народа си трае , що ли... :post-20645-1121105496:;)

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За там не знам, но най-добре се справят в Кувейт :)

Емирът на Кувейт се застрахова: заплатите двойни

Докато в арабските страни бушуват безредици, емирът на Кувейт е решил щедро да плати на поданиците си за запазване на спокойствието. Около 80 % от общо 360 000 работещи граждани на Кувейт са заети в държавния сектор, като получават от бюджета по 4 000 – 5 000 долара месечно с нулева ставка подоходен данък. Но е решено и тези заплати да бъдат увеличени.

Заплатата на всички военни, полицаи и пожарникари се увеличава със 70-115%.

Това решение, което вече е одобрено от парламента, ще струва на бюджета на емирството допълнителни 700 милиона долара годишно.

Заплатите на всички останали държавни служители в скоро време ще бъдат удвоени, тоест увеличени със 100%, като това ще струва още 3,5 милиарда долара годишно.

Вицепремиерът по икономическите въпроси предложи гражданите на Кувейт да бъдат освободени от плащане на комуналните услуги – например за вода, ток, стационарен телефон. ...

http://www.dnes.bg/world/2011/02/22/emiryt-na-kuveit-se-zastrahova-zaplatite-dvoini.111869

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е те кувейтците са построили вече комунизма, остава само комунисите да дойдат на власт :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Кадафи е чудесен пример за това как може да има нефт държавата и въпреки това да не печели от него, а народът й да е мизерен и потиснат.

Чувал съм, че средната заплата на надзирател (надзирател на българските бачкатори там) е около 4 000 щатски долара. Верно ли е това? Четох го вчера в един форум. Ако е така...................

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Щатите нямат никакъв интерес да дестабилизират най-добрия си арабски съюзник - Египет. Предполагам, че ЦРУ е проспало събитията също както проспа падането на шаха и сега се чудат какво става и какво е най-добре да стане ;).

Бегай го кажи на Мубарак. Преди да се тръшне болен, той заяви точно обратното. Но може би ти си по-информиран от него? :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е когато се обърне колата всяко оправдание е добро. Мнението не е мое, а на политически анализатори. Дава се за сравнение Тунис, където режима е бил по-суров (това не го знаех), но там не се очаква ислямизация поради това, че Тунис е най-образованата арабска д-ва (мнение пак не е мое), напротив в Египет ислямизацията (при свободни избори) е много вероятна. За каакво им е на американците да подкопаят режима на Мубарак, когато е ясно какво ще дойде след него (ако не се задържи хунтата, а може би това е целта им?). При Либия е същото, преди години, когато американците удариха двореца на Кадафи излезаха в пресата сведения от американското правителство, че биха подкрепили каквато и да е опозиция, но тя е толкоз слаба и непопулярна, че практически не съществува. Така че смятам, че това си е вътрешноарабска работа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Така че смятам, че това си е вътрешноарабска работа.

Сигурно смяташ, че съвсем случайно нещата се развиват по едно и също време? И в общи линии по един и същи сценарии?

Естествено, че има и обективни причини. Естествено, че на хората им е писнало да гледат едни и същи мутри няколко десетилетия. Но все пак.........

Не знам дали Тунис е "най-образована държава". Приятели германци още преди 10 години бяха нападнати и бити в туниска провинция. Обяснението - Вие сте християни и чужденци. Много са просветени. Няма що.

Разбира се има и съвсем прилични тунизиици. Но.....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не те не се развиват по едно и също време, а едно след друго. Баща ми беше в Алжир и Тунис месец преди събитията, спомена, че в Тунис всичко било спокойно, както и в Алжир, но в Алжир на всеки 50 метра в населените места стоял жандармерист с автомат.

Както писах за образованието не е мое мнение, аз смятах, че в Алжир са по-образовани заради доста по-тесните връзки с бившата метрополия. Но пък от друга гледна точка в Алжир има много природни богатства от нефт и газ до уран, а Тунис разчита о-но на туризма (според една "лекция" четена ми в Алжир преди много години). Не казвам, че са много, а че са ПО-, от останалите арабски д-ви!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вчера се видях с Ирина Кънева (българката дето се върна от Либия). Тя каза много интересни неща, но три ми направиха голямо впечатление. Първото бе, че немската охрана на Кадафи (аз знаех, че е от кубинки, но може това да е личната) е напуснала преди 2-3 седмици; второто бе, че при интервюто (с чадъра) на Кадафи, тя е била близо до това място (двореца ли, вилата ли), но там е нямало движение, т.е. възможно е да е манипулирано по някакъв начин; и третото е, че Кадафи бомбардирал бедните квартали и на Триполи с авиация.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Май май върви към "румънизация". Не съвсем, аз имам версия, но ще изчакам.

Още няколко "факти" според очевидката: (факти е кавички, щот не е от мен)

Всички таксаджии са ченгета (за Триполи става въпрос, но може би в цяла Либия?).

"Черните" (или т.нар. жълти каски) са дошли защото Кадафи им е дал една тойота (не е ясно за какъв модел става въпрос?). Не ще да е само за кола?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Май май върви към "румънизация". Не съвсем, аз имам версия, но ще изчакам.

Още няколко "факти" според очевидката: (факти е кавички, щот не е от мен)

Всички таксаджии са ченгета (за Триполи става въпрос, но може би в цяла Либия?).

"Черните" (или т.нар. жълти каски) са дошли защото Кадафи им е дал една тойота (не е ясно за какъв модел става въпрос?). Не ще да е само за кола?

По всичко личи, че г-жа Кънева е информирана в детайли за ситуацията.

Тя каква е по професия? В смисъл, по каква работа е била в Либия?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не бих се учудил, ако всички таксиджии са ченгета. Как мислите, че се стои на власт 42 години в арабска страна? Въпросът е колко от ченгетата ще останат верни на диктатора?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По всичко личи, че г-жа Кънева е информирана в детайли за ситуацията.

Тя каква е по професия? В смисъл, по каква работа е била в Либия?

Дай по- информиран. Това което питаш си е лична информация, това че, ми е приятелка си е моя работа. Знам по каква е, знам и защо е била там. Ако желаеш ще те свържа, ама само и тя ако желае ;). Ще препоръчам - НЕ!

Ама хайде взел съм те под МОЕТО крило, работила е там 10 години. Сега не е била по работа, а защо е била там - навлизаме в международни води :(.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Дай по- информиран. Това което питаш си е лична информация, това че, ми е приятелка си е моя работа. Знам по каква е, знам и защо е била там. Ако желаеш ще те свържа, ама само и тя ако желае ;). Ще препоръчам - НЕ!

Ама хайде взел съм те под МОЕТО крило, работила е там 10 години. Сега не е била по работа, а защо е била там - навлизаме в международни води :(.

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=673432

"Българката Ирина Кънева обясни, че е изпуснала първия самолет по своя вина. В миналото тя е работила като акушерка и медицинска сестра в Либия десет години. Сега обаче е била на гости при познати - германци."

Медицинска сестра на гости при германци (вероятно и те медицински сестри), които и казали, че германскта охрана на Кадафи го напуснала................. :doh:

Разбира се, всяка информация е ценна и не бива да се подценява. На Кадафи определено не му върви с медицинските сестри......

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

На Кадафи нещо напоследък не му върви и със здравия разум - в тв интервю бил заявил, че дмонстрации против него в страната в момента нямало и че "целия народ го обичал" :doh::laugh: и по тоя случай (а всъщност от страх и зор) бил раздал по 410 $ на всяко семейство в Триполи - единствената територия, която е под властта му в момента.

Бунтовниците са стигнали до Зауия на около 50 км западно от там, днес отрядите му са пробвали да ги изтласкат използвайки и танкове и тежки картечници, но безуспешно. Бунтовниците са успяли дори да свалят боен самолет обстрелващ радиостанция в района.

Интересно ми е какво още чакат американците, моментът е чудесен :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Прилича на Саддамовия министър на информацията. Смятайте колко са му набрали за да се вдигнат така срещу него....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Интересно ми е какво още чакат американците, моментът е чудесен :)

През Суец към либийските брегове плават самолетоносачът "Ентърпрайс" от Пети американски флот от Червено море и корабът-амфибия "Киърсадж". На борда на десантния кораб има ескадрила хеликоптери и 1800 морски пехотинци, част от тях тренирани за партизанска подривна дейност. Засиленото военно присъствие вероятно има за цел саботирането на летищата и военновъздушните сили на Триполи, но не е изключено това да стане със сухопътни операции на специалните части на САЩ

Пентагонът не разкри какво предислоцира, а според "Вашингтон пост" в зоната на действие на Шести американски флот - Средиземно море и части от Атлантика, в открито море са 8 кораба. Специалисти коментират, че на пръв поглед се подготвят операции с морски съдове с възможности за въздушен десант или бързи операции в либийска територия и прибиране на частите на борда.

Някак противоречиво звучат думите на държавния секретар Хилари Клинтън на фона на тези маневри:

"Не се планират никакви военни действия с американски кораби". Но тя допълни, че флотът може да помогне за хуманитарни мисии.

Хуманитарни? Да бе!

Като заключение:

Кадафи и фамилията му отказват да се оттеглят от властта, а синът му Сейф ал Ислам заяви пред тв канала "Скай", че употребата на сила срещу страната му е неприемливо и неоснователно, "но ако искат... ние сме готови, не ни е страх, живеем тук и ще умрем тук".

Е, съвсем скоро ще лъснат първопричината и целта на този цирк.

.:.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...